F. Wfegant's PtssataufeL OFFICIEELE KERKLIJST. KLEINE HOUTSTRAAT 11. NIEUWE PIANO'S in zwart, eiken- ien notenhout uanaf 350.en hooger, 2e HANDS PIANO'S uanaf f 100.en hooger ALLEN MET GARANTIE. HUURPIANO'S uanaf f 10.— per 3 maanden. STE/AABONNEMËNT f 4. f 6. of f 10. per jaar. KERKBERICHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG. SCHOTEN. 0VERVEEN. ZAN0V0QRT-bad. DRIEHUIZEN. VELSEN (Wijkeroog). IJMUIDEN. WI1K AAN ZEE. HEEMSKERK. UITGEEST, BENNEBR0EK. VOGELENZANG. HILLEG0M. LISSE. VOORHOUT. HOOFDDORP. en verwaandheid van Brant in het licht die, ondanks eenig succes, waar mede zijne stoutheid was bekroond, in hun oogen niets anders was dan een voormaiigen aardwerker in een haven van Zeeland. Dit voorval, dat bij het begin van de audiëntie onver wacht gebeurde, stemde de reeds ver- toomde geenszins om den verzoeker gunstig te ontvangen. Deze, zijne -kalmte bewarende, toonde vervolgens een smeekschrift waarbij de overheid en de bevolking van Gorkum de bevrijding vroegen van hun mede burgers, voornamelijk van pastoor Leonardus. Vervolgens legde hij nog een brief van den Prins van Oranje over, waar van Brant den oorspronkelijke had bewaarden hij drong krachtig aan op het feit dat bij de overgaaf van de citadel de overwinnaar bij eede het leven had gewaarborgd aan allen, die in het kasteel hun toevlucht had den genomen, zoowel de geestelijken als de leekent De zaak was duidelijk en klaar. Niemand verwonderde zich er over, dat de advocaat eene eenvoudige wel sprekend rede hield. Maar in weerwil van de wijsheid zijner taal welke hij niet voordacht voor zulke rechters zooveel mogelijk matigde, toonden dezen zich voortdurend koud en on verbiddelijk. De rechtvaardigheid van de zaak in de bevelen van den Prins van Oranje verstoorde blijkbaar het door hem beraamde plan en prik kelden zijne hartstochten. Van der Marckjkon zich spoedig niet meer inhouden- In verwarde taal waaruit zijn haat en gekwetste hoogmoed bleek, antwoordde hij dat hij sinds lang had gezworen om den dood van de graven van Egmond en Hoorn te wreken, door den dood van alle priesters en monniken, die hem werden voorgebracht. Overigens had hij van niemand zelfs niet van den Prins van Oranje bevelen te ontvangen. Beter dan iemand anders had zij de nieuwe republiek gediend, aan hem had hij hare duurzame overwinning te danken. Van de verbintenis door zijn luitenant aangegaan bij de over gaaf van het kasteel van Gorkum, sprak hij geen woord. Voor al degenen die den hoofdman der Geuzen ken den werd het duidelijk, dat het leven van zijn gevangenen als aan een zijden draad hing. Toen allen een diep stil zwijgen bewaarden en Brederode den toorn van den Graaf aanhitste, wist Bloys van Treslong hem weer tot eenige gematigdheid terug te voeren. Er ontstond wederom een weinig stilte en het was op dat oogenblik dat de broeders van Nicolaas Pieck de bij zondere bijeenkomst verkregen, welke wij hebben verhaald. Gedurende den tijd dat die verga dering bij het hoofd der politie duurde verviel de graaf met zijne officieren van tafel in zijne gewone onmatigheid. Op een gegeven oogenblik nam hij den brief van den Prins van Oranje weder ter hand en dien herlezende bespeurt hij dat Brant hem slechts een afschrift van het stuk heeft ge zonden. Deze bijzonderheid welke hem tot dusver was ontsnapt, voerde hem tot zulk een woede, dat zijne dischge- nooten van schrik verbleekten. „Hoe, schreeuwde hij", die ellende ling durft zich ernstig noemen? Hij heeft den oorspronkelijken brief be waard en zendt mij, slechts een af schrift. En wat willen zij met hun Prins van Oranje? Zou het mij niet toekomen om hem bevelen te geven, ik, die zijne zaak gemakkelijk heb gemaakt. Ik zal hem toonen heer en meester te zijn." Na dit woord ont bood de graaf den commissaris van politie en beval hem de priesters en de monniken terstond uit de ge vangenis te halen. Hij nam zijn vertrouweling Jean d'Omal ter zijde en belaste hem persoonlijk te waken voor de stipte uitvoering van zijne bevelen en geen gevangene te doen ontsnappen, welken losprijs men ook voor zijne bevrijding zou willen aan bieden. Op die wijze, zegt Estius, om elf uur in den nacht, sprak een door wreedheid in bovenmatigen hoogmoed aangetast man, het doodvonnis uit over rechtvaardigen. wier misdaad was, geestelijken en priesters van God te zijn. Zoo sprak ook Herodes, door een anderen hartstocht aangegrepen, aan tafel het woord, dat het hoofd van den H. Johannes den Dooper deed vallen. Maar integenstelling met Herodes, had van der Marck niet het minste medelijden voor zijne slacht offers. Zijne dienaren gingen voorzichtig de ontvangen bevelen ten uitvoer bren gen. Een soort insfinckt scheen hun haat te leiden. Behalve de pastoor Bonders en de kanunnik Pontus zal geen slachtoffer het geluk hebben, om te worden vergeten. Nicolaas sliep op een stoel in het huis van den Com missaris van politie; men gaat hem aan zijn slaap ontrukken, ook den jongen broeder Henri gaat men zoeker.. Beiden worden zij bij de andere ge vangenen gebracht, die tbans een-en- twintig in getal zijn. Men bindt hen aan de armen, twee aan twee. En het is bijna een uur na middernacht, dat de martelaren door de soldaten omringd en door nieuwsgierigen die door het leven waren bijeengestroomd, gevolgd, buiten de stad werden gevoerd. Onderweg spreekt Henri zijne biecht aan Antonius van Weert en op zijn voorbeeld ook de overigen, niet tegen staande de slagen en de beleedigingen waarmede men hen overlaadt. Het sacrament van boetvaardigheid zal een laatste maal de kleine tekort komin gen uitwisschen, welke de mensche- lijke zwakheid hen heeft kunnen ont rukken in de aanvallen welke zij hadden moeten ondergaan. Men was door de stadspoort getrok ken. En na eenig aarzelen, richt men zich naar de ruines van hiet schoone klooster van de H. Elisabeth van Ten Brugge, dat de Geuzen hebben ge plunderd en den dag na hunne bin nenkomst te Brielle hadden verbrand. Het eenige overgebleven gebouw is eene schuur, waarin twee balken de een nogal lang, de andere zeer kort aanwezig zijn. De Geuzen hielden voor de schuur stil, het zou er te klein zijn want de slachtoffers zijn talrijk; doch de plaats schijnt vol doende. De gevangenen worden bijeen gebracht. Een plaats, gedurende ander halve eeuw door de geboden der reguliere kanunniken van den H. Augu- stinus geheiligd, was een Calvarie berg, die de martelaren moesten lief hebben. Maar een van hen moest aandoeningen ondervinden welke men niet zou weten te beschrijven; Johan nes van Oosterwijk komt als marte laar te sterven op de plaats zelve welke de bakermat van zijn geestelijk leven was geweest en waar hij tot zijn vertrek naar Gorkum geleefd had De Geuzen namen de laatste voor zorgen voor de doodstraf. Men greep de belijders en, nieuwe smaad maar ook een nieuwe gelijkenis met den Zaligmaker naakt aan het kruis stervende, ontdoet men hen bijna geheel van hunne kleederen. En de terechtstelling begint dadelijkNico laas Pieck wordt aangewezen om het eerst te worden opgehangen. Door eene gunst bijzonder gewaardeerd omdat zij eene uitzondering is, staat men hem toe om zijne medebroeders te omhel zen. Naar ieder van hen voegt hij woorden toe, welke kracht en moed geven. Die woorden kwam juist te pas, want eenigen van de belijders hoezeer tot sterven besloten sidderden de zielen werden angstig; de marte laren begonnen de laatste trede naar den Calvarieberg door den tuin van Gethsémani. De heilige overste spreekt tot hen over den hemel waar zij zich zullen vereenigen, en over de kroon welke de Meester dien zij hebben ge diend gereed houdt. Hij ziet haar reeds op de hoofden geplaatst; dat niemand de zijne verlieze. Op den weg is slechts een moeielijken doortocht te overschrijden; hij gaat het eerst, dat allen moed en stand vastigheid mogen bewaren. Aldus sprekende geeft hij het voor beeld, hij beklimt met zelfvertrouwen de treden van den ladder. Hij steekt zijn hoofd in den strop van het koord, dien de beul hem voorhoudt, deze stoot hem in de ledige ruimte. De Pater gaat voort met zijne broeders aan te zien en aan te moedigenwel dra wordt zijne stem minder hoorbaar maar hij houdt niet op met spreken totdat de strop, door het gewicht van het lichaam spoedig toegetrokken niets dan eenige onsamenhangende geluiden doet vernemen. Toen deze groote stem was verstomd, geloofden eenige duisterlingen een van de calvinistische predikanten aan het hoofd hebbende, het oogenblik gunstig om een laatsten aanval te doen op de trouw van de jongsten onder de belijders. Maar zij ondervonden het, te spreken met Leonardus Vechel, Nicolaas Janssen, Pater Hieronymus en Pater Nicasius van Heeze. De laatste vooral in lang gebed en in overpeinzing verzonken blonk uit door de inderdaad wijze manier waarmede hij het geloof wist te verdedigen en de standvastigheid zijner metgezellen te steunen die de natuurlijke vrees voor den dood reeds aan den dag legde. Op de redeneeringen van den predi kant achtte hij het raadzaam het stil zwijgen te bewaren. Wanneer de aan zoeken dringender en valscher werden, wanneer de aanval eene belofte be vatte van de onmiddelijke invrijheid stelling van hen, die den Paus van Rome zouden afzweren, antwoordde Nicolaas in hun plaats: Neen nooit in eeuwigheid zullen zij het niet doen. Met ons willen zij leven en sterven. Het zal Gods kerk nooit aan priesters en leeken ontbreken, die hun weten schap en standvastigheid ter beschik king zullen stellen om van hun ge loof rekenschap te geven. Maar het meerendeel van hen die nog voor haar te lijden zullen hebben, zullen met nederigheid en overgroote wijs heid handelen, door zich voor de doodstraf in eene eenvoudige en edele bevestiging van hun geloof en in een nederig beroep op de genade des ge- beds af te zonderen. De vijand is zoo listig en een mensch is hij op den weg des marteldoods zoo zwak en wankelend. Van deze waarheid, oud als de wereld zou men helaas in die schuur een nieuw bewijs vinden. (Wordt vervolgd.) Auteursrecht voorbehouden. Zondag de h.h. Missen ten 6 ure, half 7, 7 ure, kwart voor 8 en 9 uur plechtige Pontificale Mis, waaronder de priesterwijding. Geen Mis om half 11. Geen Catechismus, 's Avonds om half 7 Lof. Maandag, half 11 plechtige Conventu- eele Mis van het Hoogw. Kapittel. Des avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje voor de geloovige zielen. Dinsdag, half 10, plechtige eerste h. Mis van den Eerw. Heer Johan Kerkvliet, met preek. Zaterdagavond 7 uur Rozenhoedje in de Mariakapel. Zondag, de h.h. Missen te 5, 7 en half 9. De Hoogmis te half 11. 's Namiddags te half 4 de Vespers. In de kerk van het H. Hart aan den Kleverparkweg plechtige viering van het feest van Aanbidding. Dinsdag, 3e Dinsdag der maand, de ge lezen h.h. Missen te half 8, 8 ure en half 9. Te half 10 plechtige 1ste h. Mis van den Eerw. Pater P. Nielen. 's Avonds te 7 uur Lof, predikatie en Vergadering der Broederschap van den H. Antonius Vrijdag, te 8 uur gezongen h. Mis. Des avonds te 7 uur Lof, predikatie en Ver gadering der Broederschap van den H. Kruisweg. Zondag, 23 Aug. De Hoogmis te half 11 voor de Leden der Broederschap van den H. Kruisweg. De Processie naar Kevelaer vertrekt dit jaar op Dinsdag 1 September, per extra trein. Door de Broedermeesters en Zelatricen zal de j aarlij ksche contributie worden in gevorderd tegen afgifte van kwitantie. Zaterdag, Feestdag van O. L. Vrouw Hemelvaart, te vieren als Zondag, de h.h. Missen om 5 uur, half 8, half 9 en 10 uur de Hoogmis voor de leden der Broe derschap van O. L, Vróuw van Altijdd. Bijstand, 's avonds half 8 Vergadering der Broederschap. Zondag, de h.h. Missen om 5, 7, 9 uur en half 11 de Hoogmis. Om 3 uur Lof. Dinsdag, ongeveer 11 uur gezongen h. Mis met Veni Creator ter gelegenheid van een Huwelijk, 's Avonds half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdag, om 9 uur h. Mis voor de leden der Broederschap van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand. Te ongeveer half 12 Veni Creator met Huwelijksvoltrek king. 's Avonds om half 8 Lof ter eere van het Ailerh. Sacrament. Zondag, 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen, half 11 de Hoogmis Te 2 uur Catechismus, te 3 uur de Vespers. Dinsdagavond half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdag om half 8 geen li. Mis. Des avonds half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Zaterdagmiddag van 49 uur gelegen heid om te biechten. Gedurende deze week dagelijks de Ca techismus. De h.h. Missen half 8 en 9 uur. Don derdag om half 8 geen h. Mis. Zondag, ten 7 uur de Vroegmis, ten 10 uur de Hoogmis, 's Avonds 7 uur Lof. Vóór de Hoogmis Catechismus. Dinsdag, 9 uur, gezongen Jaargetij voor Cornelia van der Aar. Donderdag, 9 uur, gezongen h. Mis. Zaterdagmiddag gelegenheid tot biech ten als gewoonlijk. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, ten half 12 Catechismus. Zondag, de h.h. Missen te 7, half 9 en half 11 de Hoogmis. Te kwart voor 10 Bijbelsche geschiedenisles, 3 en 5 uur Catechismus, 6 uur Lof met Rozenhoedje en Litanie. De geheele week Maria-Lof met Rozen hoedje en gemeenschappelijke gezangen, Litanie van Maria, telkens des avonds ten 7 uur. De gebeden worden verzocht voor Cathar. Jongeneelen, geb. Bouwer, en Maria van Klaarwater geb. v. d. Berg, die in den Heer zijn overleden. In ondertrouw zijn opgenomen Joes Thorn, van Waard en Virgina Maria Meegdes. Zondag, half S Vroegmis, 10 uur, Hoog mis. Na de Hoogmis Catechismus, 's Av. om 6 uur Lof. Maandag, feestdag van den H. Jeroen, martelaar. Vrijdagavond 7 uur Lof. Zaterdag om 4 uur gelegenheid om te biechten. Door de week voor en na de h. Mis om kwart over 8. (schoolmis.) De gebeden worden verzocht voor Anna Maria vaD Oeveren echtg. van Petr. Chatillon, die met de laatste H. Sacramanten der Stervenden is voorzien. Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, halt 9 en de Hoogmis ten 10 uur. Des nam. ten 3 uur de Vespers. Woensdag, ten 9 uur gezongen Maand stond voor Nicolaas Antonius Eaase Az. Zaterdagavond ten 7 uur Lof. Gedurende de week zijn de h.h. Missen ten 7 uur en half 9. De gebeden worden verzocht voor Ludovicus Joannes van Erven Dorens, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. Zondag, Heden de feestdag van St. Jo achim, den vader der Allerh. Maagd Ma ria. Na den middag te kwart over 2 Cate chismus, 3 uur de Vespers. Maandag, Dinsdag en Donderdag, op gewone uren Catechismus. Donderdag, 8 uur gezongen h. Mis ter eere van het Allerh. Sacrament, 's Av. 7 uur Lof. Zaterdag, gelegenheid om te biechten van 58 uur. Zondag, 7 uur de Vroegmis, 10 uur de Hoogmis. 'sNam. half 3 de Vespers. Zaterdagavond van 58 uur gelegen heid tot biechten. In de week de h. Mis om 9 uur. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, half 1 Catechismus, half 3 Lof. Maandag, half 8 de h. Mis. Dinsdag, half 9 de h. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds 7 uur Lof. Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zater dag, half 9 de h. Mis. Zaterdagmiddag van 58 uur biecht- hooren. Deze week de Catechismussen naar ge woonte. De gebeden worden verzocht voor Gillis Doesburg, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Petrus Bot, die in den Heer is overleden. Zondag, half 8, voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. 10 uur, Leo nardus van der Meij. 1 uur Catechismus, 's Avonds 7 uur, Broederschapslof en Rozenhoedje. Maandag, 7 en 8 uur, overledenen. Dinsdag, 7 uur, overledene ouders, 8 uur, overledenen. Woensdag, 7 en 8 uur, overledenen, 's Avonds te 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Donderdag, 7 uur, overledenen, half 11 tot intentie van Bruidegom en Bruid, Adrianu6 Joannes Wilhelmus van Riet en Sophia Clasina Brinkhorst. Vrijdag, 7 en 8 uur overledenen, 's Av. 7 uur Lof voor de geloovige zielen. Zaterdag, 7 uur. Bekeering der zonda ren, 8 uur, geloovige zielen. Des middags van 48 uur gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Catharina Maas, Maria Dingstee en Elisabeth WiegmanSchademaker, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. In ondertrouw zijn opgenomen Adrianus Joannes Wilhelmus v. Riet en Sophia Clasina Binkhorst. Zondag, 7 uur Vroegmis, half 10 Hoog mis, 's nam. half 3 de Vespers, 's Avonds te half 7 Congregatie der Aartsbroeder schap van de H. Familie. Door de week de h. Mis om 8 uur. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, half 3 de Vespers. Donderdag 10 uur, 1ste plechtige h. Mis door den WelEerw. Heer Bernardus Terra, 's Avonds te 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Zaterdagavond 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd. In de week de h.h. Missen om half 8 en kwart over 8. Zondag, 7 uur, Gemeente, half 10, Joan nes Groen, 's Nam. 2 uur de Vespers. Maandag, 8 uur, Hillegonda Schermer, huisvr. van Jan Teeling, half 9, Cornells Jansz. Schermer. Dinsdag, 8 uur, Jan Meijne, half 9, Maartje Schee en Nicolaas Meijne. Woensdag, 8 uur, Cornelia Rijs huisvr. van Engel Bakkum, 9 uur, Bruidegom en Bruid. Donderdag, 8 uur, Mijntje Kings huisvr. van Hermanus Terra, half 9, gezongen h. Mis Petrus Mul en Trijntje Kaptein- Vrijdag, 8 uur, Maartje Groen huisvr. van Pieter Leek, half 9, Maartje Blankert huisvr. van Hermanus Cornelisse. Zaterdag, 8 uur, Geertje Terra, half 9, Mathijs Groot. De gebeden worden verzocht voor Cornells van der Gracht, en Jacob Cornelisse, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. In ondertrouw zijn opgenomen Arie van der Velden, van Heiloo. en Reino Regina Veldmans, 2e af kondiging. Zondag, half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 2 uur Catechismus, 3 uur Ves pers. Maandag en Dinsdag, kwart over 8 h. Mis. Woensdag, half 8 gelezen h. Mis, half 10 plechtige 1ste h. Mrs van den WelEerw. Heer W. Janus, te 11 uur gelezen Trouw mis met Veni Creator, 's Avonds half 8 Lof met Te Deum. Donderdag, Vrijdag, en Zaterdag, kwart over 8 li. Mis. Zaterdagmiddag van 48 uur gelegen heid om te biechten. In ondertrouw zijn opgenomen Petrus Heilig met Theodora de Klerk. Zondag, ten half 8 de Vroegmis en ten 10 uur de Hoogmis. Ten half 2 de Catechismus, ten half 7 maandelijksche oefening ter eere van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand. Maandag en volgende dagen de h.h. Missen ten half 8 en 8 uur. Woensdag en Zaterdag Catechismus. In ondertrouw zijn opgenomen Martinus Otte en Joanna Martina Jansen. Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en ten 10 uur de Hoogmis. Ten 2 uuc Catechismus. Ten 3 uur de Vespers. Zaterdagmiddag van 5 uur af gelegen heid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Mej. Joanna van Dril, Anna van Roode Maria Ver bruggen, de Wed. Boot geb. Uitendaal. Petrus Geutskens, en Cornelis Rusman, die van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Laurens Adolf Stroombergen. die in den Heer is overleden. Zondag, 7 ure en half 9 de gelezen h.h. Missen te 10 ure de plechtige Hoogmis Des middags te half 3 de Vespers, waar onder de Rozenkrans zal gebeden worden, 's Avonds half 8 Lof. Maandag en Dinsdag de h.h. Missen als op Zondag. Maandagavond half 8 Lof. Dinsdagavond te half 8 plechtig Lof en processie. Donderdagavond te 7 uur Lof, waaron der de Rozenkrans zal gebeden worden. Zaterdagmiddag van 3 uur af gelegen heid om te biechten, 's Avonds te 7 uur Lof waaronder de Rozenkrans zal gebe den worden. Zondag, de h.h. Missen ten half 8 en 10 uur. Te half 2 Catechismus en te half 3 Lof. Maandag, slechts ééne h. Mis ten 8 ure. Dinsdag en Donderdag, slechts ééne h. Mis te 8 ure. Zondag, 7 uur, Parochie, 10 uur, ov e rl fam. Huijsmans, 3 uur de Vespers. Maandag, 8 uur HoogEerw. Heer Mgr. B. Dankelman, half 9, Nic. Dankelman en overl. fam. Dinsdag, 8 uur, HoogEerw. Heer Mgr. B. Dankelman, elders, voor dezelfde. Woensdag, 8 uur, Nicolaas Dorbeck en Helena van Lingen, elders, Corn. Beers en Anna Tol. Donderdag, 8 uur, Adriana Hack huisvr. van Joan Bus, elders, Jan Tol en Wilhel- mina Molenaar. Vrijdag, 8 uur, Cornelia Huijsmans Terwoerd, elders Z.Eerw. Heer Joannes Steenvoorden. Zaterdag, 8 uur, ZEerw. Heer Joannes Steenvoorden, half 9, Joan. Henr. Jansen. De Kerkberichten, die te Iaat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANTvan heden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 6