s S Uit den Omtrek, SI S w vertrekt, tot versterking vaD het gar nizoen aldaar, bestaat uit één onder officier, 2 korporaals en 50 manschap pen. Hartjesdag. De Hartjesdag verliest te Amster dam hoe langer hoe meer aan drukte. In het Muiderpoortkwartier tenminste had de feestviering een uiterst kalm verloop. In de Dapperstraat liepen de menschen op straat heen en weer, en wie niet op straat liepen, hingen uit de ramen. De-café'tjes met voor tuintjes hadden het drukpolitieagen ten wandelden twee aan twee heen en weer; beschonkenen warenschaarsch. Aan Hartjes-travesti schijnt men ach ter de Muiderpoort niet meer te doen. Althans na half tien vertoonde zich geen gemaskerde of verkleede meer op straat. En zoo was het overal. Wel werd hier en daar wat vuurwerk afgestoken, doch alles wijst er toch op, dat de Hartjesdag aan het uitsterven is. De vloot van stoomtrawlers van West-Europa. Het Engelsche Ministerie van Landbouw en Visscherij heeft dezer da,gen een» opgave verspreid van het aantal stoomtrawlers, die in 1907 in havens van Westelijk Europa in geschreven waren. Die opgave is als .volgt Aantal Staten. Stoomtrawlers. België r 23 Denemarken 51) Duitschland 2392) lirankrijk y 2243) Nederland r 81 Noorwegen 20 Portugal 13 4) Spanje 1218 Zweden 11 Het Vexeenigd Koninkrijk. Engeland en Wales 1317 Schotland u K 292 Ierland. k 6 Bij deze opgave wordt nist mede gedeeld op welke wijze de inlichtin gen verkregen zijn. Voor Nederland stemt het aantal (81) vrij goed over een met dat, hetwelk volgens het verslag van den Staat der Neier- iandsche Zeevisscherijen (over 1906) op 1 Maart 1907 in ons land in gebruik zou zijn geweest, n.l. 78. Volgens dat Verslag bedroeg op 1 Maart 1907 bet geheele aantal met stoom of motoren voorziene vaar tuigen der Nederlandsche yisscbers- yloot 121, en wel: Stoomlogger 1 Stoomtrawlers 78 Stoombunsloepen 23 Motorsloep 1 Motorbooten 2 Stoombooten 15 Sleepboot 1 Totaal 121 Aldus deelt dr. Hoek mede in de „Mededeelingen over Visscherij". 1) 4 in de havens van het land zelf en bij de Faeroe-eilanden, 1 hij IJsland. 2) Alle in Noordzeehavens12 wa ren nog niet gereed tegen het eind yan het jaar. 3) 12 waren nog niet gereed tegen het jaar en 1 was verongelukt; 9 (met inbegrip van een, die was op gelegd) waren in Noordzeehavens in geschreven en 70 te Boulogne. 4) Het aantal is bij K. B. beperkt tot het aangegeven aantal. Nederland's vloot togen Venezuela. Van de capaciteiten der oorlogs bodems in en bestemd voor Wiest- Indië geeft onderstaand lijstje een overzicht „Gelderland,'' pantsendekschip, gebouwd 1898, 4033 ton, 28 kanon nen, 4 torpedo-inrichtingen, 343 koppen. „Heeanskerck." pantserschip, ge bouwd 1907, 5000 ton. 22 kanon non, 2 torpedo-inrichtingen, 345 koppen. „Friesland, pantserclekschip, ge bouwd 1896, 3900 ton, 28 kanon nen, 4 torpedo-inrichtingen, 343 koppen. „Holland," pantserdekschip, ge bouwd 1896, 3900 ton, 28 kapon- nen, 4 torpedo-inrichtingen, 343 koppen. „Utrecht," pantserdekschip, ge bouwd 1898, 4033 ton, 28 kanon nen, 4 torpedo-inrichtingen, 343 koppen. Nederland en Venezuela. De Londensche „Globe" verneemt uit New-York dat de [Washington nog steeds (het telegram is van den 14den) besprekingen gaande zijn tus schen het Departement van Staat (buitenlandsche zaken) en den Ne- derlandschen vertegenwoordiger. De Amerikaansche regeering zoo be- .weert de berichtgever van he+ En - gelsche blad te New-York op gezag .van een collega te Washington zou geen bezwaar hebben geopperd tegen eventueel© dwangmaatregelen, door Nederland toe te passen op Ve nezuela. Te Washington acht men het feit, dat de Nederlandsche regeering het Amerikaansche gouvernement van te voren in de zaak heeft gekend, een streelend bewijs voor de praetische .waarde van de Monroeleer. De correspondent van de „Globe" gaat dan voort: „Op het oogenblik is er niets dat op wijst dat er iets bloediger zal gaan_geschieden dan het blokke- m der V enezolaansche kust door de Ne- dörlandsehe marine, een dwangmid del waarmee president Castro altijd heeft gespot. „Of dingen van ernstiger aard zul len v- Igem hangt af van president Castro en zijn regeering. Men be- dat Oasti o moet hebben ver- klaa-~ dat mocht een Nedisr- landsch eskader overgaan tot blok kade hij aan Nederland den oor log zal verklaren. Dat plan schijnt belachelijk; maar lieden hier, die Castro kennen, houden hem tot elke krankzinnigheid in staat. Hij heeft een belachelijken dunk van de ge- veehtswaard© van zijn rivier-kanon- neerbooten en van de macht zijner troepen om elke troepenmacht, die een inval doet, terug te drijven. Het feit, dat een van Castro's oorlogs schepen op het eind der vorige week aan het kruisen was ter hoogte van het Nederlandsche eiland Aruba, wekt het vermoeden, dat een landing van Venezolaansche troepen op dat eiland wordt beoogd, voor het ge val dat de Nederlandsche oorlogs schepen tot een vijandig optreden mochten overgaan. Zoo'n overval is volkomen uitvoerbaar; maar ook is het zeker, dat in een dergelijk geval slechts weinig aanvallers ooit Vene zuela zouden terugzien. Het eiland heeft geen versterkingen- maar die bevolking beeft- onlangs van Cura- gao wapenen en munitie ontvangen, en een kruiser zal dicht in de buurt worden gereed gehouden zoolang de toestand kritiek blijft. „Er bestaan verschillende aanwij zingen voor, da,t in Venezuela de vijanden van Castro aan het werk zijn, en het is waarschijnlijk dat er een algemeen» opstand zal uitbre ken, nog vóór de Nederlanders tot handelen zullen overgaan." De berichtgever van de „New Ycrk Herald" heeft mat onzen mi nister van Buitenlandsche Zaken, wien hij om inlichtingen had .ver zocht over den stand van zaken tus- schen Nederland en Veriüïzuela, een onderhoud gehad. De minister ver klaarde zich gaarne bereid hem al lerlei bijzonderheden mede te deelen, die tot dusverre nog niet of nog niet volkomen juist waren gepubli ceerd en daarop liet ide heer Marees van Swinderen zich als volgt uit: „De geografische ligging yan onze bezittingen in de Antillen, dicht bij de kust van Venezuela, maakt goede betrekkingen met dit land tot een levensvoorwaarde. Daardoor wordt de toestand aldaar van teedenen aard en deze toestand heeft reeds her haaldelijk aanleiding gegeven tot moeilijkheden. In 19Ö4 werden de diplomatieke betrekkingen afgebro ken, maar weder hersteld bij een pro tocol, dat alle vroegere aanspraken en onderhandelingen teniet deed. Overeenkomstig de bepalingen van deze overeenkomst, nam de Neder landsche Begeering op zich „met alle middelen, waarover zij te be schikken heeft, te beletten iedere sa menzwering, elk complot of optre den tegen de orde in Venezuela"- Deze belofte, die strikte neutraliteit tegen de bestaands regeering verze kerde, sloot in zich toezicht op de Venezuelaansche vluchtelingen op Curacao en het .verbod van invoer van wapens. „Ik behoef u niet te zeggen," zoo vervolgde de minister, dat de strikte toepassing^ van deze neutraliteit voor de Venezolaansche regeering een zaak is van voortdurend ge wicht. De Begeering van Nederland vleit zich, voor zoover haar aan gaat, zich steeds te hebben gehou den aan deze belofte. Er is echter nog heel wat verschil tusschen het opvolgen van de bepalingen van een overeenkomst en het toegeven aan de eischen van president Castro om eiken Venezolaanschen uitgewekene, zelfs wanneer hij geien samenzweer der is, aan hem uit te leveren, want deze eisch is in strijd met !d© grond beginselen van het volkenrecht. „Ik kan hieraan toevoegen, dat bij hetzelfde verdrag bepalingen tus schen beide staten zijn gemaakt om trent uitlevering. De Nederlandsche Begeering had dus het recht op vol komen reciprociteit te mogen reke nen ter zake van de toepassing en de uitlegging van de geteebenio overeenkomsten, ten doel hebbende correcte en vriendschappelijk» be trekkingen in het leven t» roepen. Maar sinds 1894 bleven vexatoire en willekeurige handelingen tegenover Nederlandsche schepen, verkeerende tusschen Curacao en de kust, voort duren. Vooral in het laatste jaar, waarin zij vaker voorkwamen, van ernstiger aard waren en feitelijk on dragelijk waren geworden. „Terwijl de zaken zoo stonden, brak een epidemie uit, op de Vene zolaansche kusten. Bij besluit van den president werden alle havens be smet verklaard, maar plotseling vond de Iwatr Castro goad La Guay- ra aan dit besluit uit te zonderen. Het Venezolaansch schip „Gloria" verliet dus deze haven met een schoone gezondheidspas, maar toen het twee dagen later te [Willemstad aankwam, moest het door de Neder landsche autoriteiten in quarantaine worden gesteld en was het in een dusdanigen toestand van vervuiling, dat het groot gevaar voor de gezond heid opleverde.. Onmiddellijk daar op zond de Venezolaansche consul, senor Lopez, zondier eenige nadere verklaring af te wachten, aan zijn regeering een overdreven en onjuist verslag van het gebeurde, waarop president Castro zijn besluiten van 14 Mei uitvaardigde, die een doode- lijken slag toebrachten aan den han del van Curagao. De Nederlaniische gezant, de heer Ik; Beus, schreef toen een brief aan dr. Paul, den Ve- nezclaanschen minister, waarin hij ernstig verzet daartegen a an toeken de. ..Nu gebeurde er een incident, dat bijna komiek is en het uitgangspunt vormde voor het persoonlijk misver stand tusschen den Neierlandschen. gezant en den Venezolaanschen mi nister van buitenlandsche zaken. De heer De Beus, schrijvende in ©enigs zins bloemrijken stijl, zooals dit in vreemde gewesten gebruikelijk is, had geschreven„Het spijt mij, dat een booze droom misschien onze kal me betrekkingen zal storeji". Deze woorden („een booze droom"), die niet goed werden begrepen, werden in het Spaansch vertaald met „mala- detto spirito", d. i. „een vervloek te, kwade geest". „Dit wekte de boosheid op van president Castro, die meende, idat met het epitheton op hem bedoeld was en hij schreef een woiedendehl brief aan den heer Die Reus. Deze wilde het misverstand verklaren, maar stuitte daarbij op den onwil van dr. Paul, die, vreezende dat zijn bestuurshandelingen in een ongun stig daglicht zouden komen, weiger de de zaak hij president Castro aan hangig te maken. Dit is het persoon lijk misverstand, waarop ik in de Eerste Kamer doelde. „Ik seinde onmiddellijk aan dien heer De Beus, dat hij dadelijk een audiëntie mosst aanvragen hij den heer Castro, teneinde de zaken in het juiste licht te stellen. Deze instruc ties bereikten den heer Do Beus on gelukkigerwijze 'eerst op het oogen blik, dat hij zijn passen van presi dent Castro had ontvangen, naar aanleiding van de publicatie van een particulieren brief, waarover ik mij mijn meening voorbehoud tot na, de terugkeer van den heer De Beus, die mij zelf .verklaringen daarvan zal geven. „Dit zijn, nauwkeurig opgegeven, de verschillende feiten, tot aan het vertrek van den heer De Beus, waar van ik eerst twee dagen geleden offi cieel bericht ontving. „De koninklijke regeering zal on verwijld dezen brief beantwoorden. Dit antwoord zal aan het Venezo laansche volk toonen, dat de regee- ring 'der Nederlanden bezield blijft met den innigen wensch te leven zoo als twee staten behooren te leven, wier gebied dicht bij elkaar ligt en die zooveel gemeenschappelijke be langen hebben. „Eveneens zullen wij met denzelf den geest van onpartijdigheid en rechtvaardigheid, waarmede wij be zield zijn, de grieven onderzoeken, dia president Castro pooiig mocht vinden te uiten paar aanleiding van eenige voorvallen uit den jongs ten tijd. „Maar dit antwoord en ook ide ant woorden die wij zullen moeten geven op latere mededeelingen zullen dui delijk doen uitkomen, da.t onze goeie bedoelingen op gelijksoortige wijze zullen moetiui worden beantwoord en dat deze vriendschappelijke geest moet worden bewezen door een op- optreden als goede buur, geheel en al verschillend van dat, waarvan ik eenige voorbeelden heb aangehaald. „Wanneer de regeer ing dor Ne derlanden bij Venezuela niet dezelf de geneigdheid mocht vinden, zou zij tot haar groot leedwezen genood zaakt zijn een andere gedragslijn te volgen, over welk ik, zooals gij kunt begrijpen, slechts onder reserve kan spreken. Maar ik kan mededeielen, dat deze gedragslijn op algemeenen steun kan rekenen bij de leden ider regeering en tevens op de hooge goedkeuring van onze Koningin en bijaldien het noodig mocht blijken, dat er krachtdadig moet worden op getreden, tevens op den krachtigen en algemeenen steun der openbare meaning", Amerikaansche persstemmen. President Castro kan er zich niet op beroemen, dat de Amerikaansche pers hem bijzonder welgezind is. D» meeste bladen achten het bepaald noodig, dat hem eens behoorlijk wordt getoond, dat men van zijn onhebbelijkheden niet langer ge diend is en verklaren tevens, even als de berichtgever van de „Globe", da.t Amierika zich daartegen [niet ver zetten zal. Zoo zegt b.v. de „Dis patch" van Baltimore: „Wanneer de regeering van Koningin [Wilhelmina mocht besluiten tot strafmaatrege len, zal van Washington uit niet worden geprotesteerd, behalve wan neer er sprak» mocht zijn van een blijvende annexatie van Venezo laansch gebied. Zulks zou natuur lijk een schending zijn van de Mon- roe-leer en het is haast niet denk baar, dat Nederland daartoe een po ging zou doen. De „Boston Advertiser" is vrijwel dezelfde meening toegedaan. „Cas tro", zoo heet het daar, „moet eens voorbeeldig worden gestraft, opdat hij leere begrijpen, dat Venezuela slechts een kindje is in de statenfa- milie en den noodigen eerbied moet betoonen voor bet volkenrecht. Wan neer de Nederlanders deze taak op zich nemen, vinden zij de hartelijke sympathie van Europa en zullen de Vereenigde Staten hun geen hinder palen in den weg leggen". De „Commercial" van Buffalo gaat nog verder. Dit blad is van meening, dat het er vandaag of mor gen toch toe moet komen, dat de een of andere mogendheid zich ge noopt zal zien Castro eens hardhan dig aan te pakken, teneinde hem te leeren zich beleefd te gedragen te genover buitenlanders en hunne rechten te eerbiedigen. D» regee ring te Washington zou gaarne zien, dat Nederland zich daartoe leende, natuurlijk binnen de grenzen door de Monroe-leer gesteld. In den „Leader" van Clevelanli wordt naar aanleiding van het optre den van Castro betoogd, dat er be hoefte bestaat aan een groot Hof van beschaafde mogendheden, ten einde machthebbertjes als Castro te leeren, dat er zekere grenzen zijn, die zij niet mogen overschrijden. En in denzelfden geest laten ook andere Amerikaansche bladen zich uit. De brand op de „Amstelland". Keuter seint uit Lissabon: D;aags na het vertrek van het Nederland sche stoomschip „Amstelland" uit Bio brak er een begin van brand, uit Er ontstond een paniek en zes Portugeesch» passagiers, die in een schuit wilden .vluchten, verdronken. De Nationale Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland. Te Veendam heeft bovengenoemde bond een algemeene vergadering ge houden, onder voorzitterschap Yan den heer P. de Graaff. V erschillende vertegenwoordigers van spoorweg- en stoomvaartmaat schappijen woonden de vergadering bij. De Bond telt nu 63 afdeelingen met ruim 12000 leder.. De volgende algemeene vergadering zal in den Helder gehouden worden. In 't bestuur werden gekozen de heeren A. van Eijsden Jr., Utrecht (aftr.); G. Muller, Amsterdam; J. v. Aggelen, Delft en A. J. C. Burkens; Haarlem. Tot voorzitter werd benoemd de heer D. Fockema van Arnhem en de Heer de Graaff tot Eere-Voorzitter. Getracht zal worden de finantien van den Bond te versterken. Het bondsorgaan, men wilde het opdoeken, zal in elk geval nog toï 1 Jan. a.s. verschijnen. De Bond zal een reclame uitgeven „Nederland in beeld" en wel in 10.000 exemplaren. Ook de Engelsche vouwkaart zal worden herdrukt. Zondagmiddag waren er gymnastiek- feesten en zangwedstrijden, 's Avonds concert en vuurwerk. Gistermorgen te 9 u. is de verga dering voortgezet. De heer G. Muller, secretaris van 't Koggeschip te Am sterdam leidde in 't onderwerp „Onze propaganda." Getracht zal worden, dat ook de Nederlandsche spoorwegmaatschap pijen zulke goedkoope rondreis biljet ten geven als in Belgie. Ook werd besloten tot het houden eener reclametentoonstelling in alge meenen zin, in een nader te bepalen plaats. Het lo Nederl. Nationaal Congres van Handelsreizigers en agenten. Dit eerste congres is te Tilburg gehouden, waarop het Kamerlid Van Vuuren een rede hield overVrijhan del en Bescherming. Spr. begon te zeggen dat hij gedood verfd was als zwart protectionist, doch hij was dit niet, doch in beginsel vrijhandelaar, alleen niet onvoorwaar delijk, hij zal alleen hier algemeene beginselen bespreken. Het stelsel van den vrijhandel is dat elk artikel moet worden geteeld voortgebracht en ge fabriceerd, waar dit op de meest voor- deelige wijze kan geschieden. Handel is ruil en wel ruil van goederen tegen goederen. Een land dat zijn overdaad van sommige artikelen verkoopt, ruilt deze in voor andere, waaraan het ge brek heeft. Maar wanneer ruil niet plaats heeft dan wanneer zij voor een land voor- deeliger is dan de directe voortbren ging van dit artikel zou wezen, dan volgt daaruit dat men zijn land een slechten dienst bewijst wanneer men het tot bescherming brengt tot de voortbrenging van artikelen, welke het volk bij ruil voordeeliger krijgt. Spreker behandelt de opvoedende bescherming, hij toont aan hoe minis ter Harte bewezen heeft dat waar er verlies is van het standpunt van den ondernemer er winst kan zijn van nationaal standpunt. Ten slotte brengt de heer Van Vuuren zijn beste wen- schen uit voor den bloei van dit congres. Na deze rede werden de verschil lende voorstellen behandeld. Een comité van actie zal benoemd worden. De heer G. H. J. Pelster van den Haag bepleitte verlaging der abonne mentstarieven op de spoorwegen, ook werden tal van conclusies genomen betreffende het vergemakkelijken van het reizen per treinen. Alle deze zullen de maatschappijen worden kenbaar gemaakt en het is zeker te hopen, dat zij een gewillig oor zullen vinden. Ten slotte werd nog aangenomen het congres te continueeren en het volgende te Rotterdam te houden. Gemengde Berichten. Spoorwegongeluk. Zondag avond met den laatsten treiD, gaande van Rotterdam naar Arnhem, is te Leerdam een man overreden. Even vóór de trein op het station (le per ron) tot stilstand was gebracht, begaf een reiziger zich voor de machine, maar werd op hetzelfde oogenblik door de! machine gegrepen en eenige oogenblikken later door den leerling machinist T., conducteur B. en den inmiddels toegesnelden heer v. D. zwaar gewond onder den tender der machine vandaan gehaald. Zijn eene hand. welke direct werd afgebonden, was totaal verpletterdverder was hij zwaar gewond aan hoofd en dij. Ontboden geneeskundige hulp, welke direct aanwezig was, oordeelde na de eerste hulp opneming in het zieken huis te Gorinchem noodzakelijk. Voor het behoud van zijn leven wordt gevreesd. Begraven schatten. Het dorpje Etersheim, bij Hoorn, is op nieuw bezocht door een auto met Amerikanen, die hier en daar opme tingen deden. Blijkbaar kan men de geschiedenis der begraven schatten niet vergeten. Al jaren wordt hier gezocht en gemeten, doch steeds te vergeefs. Ongelukken. Het lijkje van het meisje, dat gedurende de feesten te Sneek vermist werd, is uit het water opgehaald nabij de steenfabriek. Zij had een nieuwe bal gekregen, welke in het water rolde. Bij de pogingen, om de bal terug te krijgen, is zij vermoedelijk te water geraakt, met het bekende noodlottige gevolg. Uit een luchtschommel. Op de kermis te Bergh (G.), viel Zondagmorgen een 14-jarig meisje uit een luchtschommel. Zij verwondde zich ernstig. Onder een vrachtwagen. Te Grootegast is het kindje van A. P., dat Donderdag onder een vrachtwagen kwam, overleden. Lijk opgehaald. Zondagmor gen werd uit de rivier de Roer opge haald het lijk van den 40-jarigen J. C., van Roermond, die sedert een viertal dagen werd vermist. Verdronken. Onder Delfzijl is het kind van een werkman in de sloot bij de ouderlijke woning ver dronken. Verdronken. Zaterdagmiddag is te Wageningen bij het zwemmen in het Havenkanaal de 15-jarige H. van Binsbergen verdronken. Sociale Berichten. Ongewensehte concurrentie. Het bestuur der Utrechlsche Han- delsvereeniging kennis genomen heb bend van een gedrukte circulaire, rondgezonden door den concierge van de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht, waarin deze zich aan ouders en voogden doet kennen als leverancier van rijwielen en onderdeelen, tevens zich aanbevelend voor het doen vaD reparaties heeft zich naar deMbd. meedeelt, ingevolge daarvan gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin het er op wijst dat het den eerlijken handel zeer bemoeilijkt wanneer een concierge een gratis herstelplaats heeft in het Rijksschool gebouw waarin het rijwiel-reparatiën onder schooltijd verricht. Conclusie van het adres is dat de vereeniging den Minister verzoekt dezen toestand niet te willen doen bestendigen. Het B. K. Timmerliedensecretariaat. Zaterdag en Zondag is te Nijme gen floor bovengenoemd Secretariaat zijn 6e Jaarvergadering gebonden. Deze vergadering gaf een getrouw beeld van het rnenscbelijk leven, want vreugde en droefheid .wissel den er elkaar af. Droefheid tijdens het uitbrengen van het Jaarverslag, dat nu juist niet wees op grooten bloei yan bet Secretariaat. Doch de droefheid maakte weer plaats voor vreugde bij de behan deling der overig» agendapunten, dia alle hoop gaven op de toekomst. Mlij bedoelen hier 't feit, dat een bezol digd propagandist zal worden aan gesteld. Zaterdags was 't punt reels ter sprake gebracht, doch Zondags werd het voortgezet, nadat 's mor gens in optocht met de banier naar de St. Angustinuskerk was getrok ken, waar Mgr. Konings, de Alge meene Adviseur', een H. Mis op droeg. En toen in ,de vergaderzaal weer gekeerd, werd weer behandeld 't puntaanstelling yan een propagan dist. SYakker en kloek werd dit punt verdedigd door den voorzitter ider Haanlemsche afdeel ing en tevens af gevaardigde naar deze vergadering, den heer G. P. Hetem. Met een kracht van woorden en argumenten, wees hij op de nood zakelijkheid der aanstelling, die voor 't Secretariaat een levenskwes tie is en slaagde er ten slotte in allen van de noodzakelijkheid daarvan te overtuigen. De laatste hinderpaal was 't geld, doch ook deze werd over wonnen door den bekenden Geeste lijken Adviseur uit Boxtel, den kWeleerw. heer v. Duuren. Tot propagandist werd benoemd de algemeene secretaris, de lieer y. Zeeland. Dat deze zaak haar beslag heeft gekregen, is zeker wel het voornaam ste der geheele .vergadering. Doch ook de overige zaken hadden pen zeer aangenaam verloop, zoodat de vergadering als welgeslaagd mag worden genoemd. Op deze vergadering waren 24 af deelingen tegenwoordig. Zeldenrust. Onze landgenoot, de beroemde piano-virtuoos Eduard Zel denrust. vertoeft, na zijn verblijf in Engeland, sinds eenige dagen alhier. Vandaar vertrekt hij naar het kasteel Haarzuylen te Vleuten als gast van baron Van Nijevelt. Hoog bezoek. In het Oranje- Hotel alhier zijn afgestapt de prinsen Hermann en Diedrich, twee zoons van den regeerenden vorst Von Wied. BLOEMEND A AD. Een diner aan de raadsleden. L.l. Donderdag had in hotel „Duin en Daal" een diDer plaats, door den bur gemeester van Bloemendaal, jhr. A. Bas Backer, aangeboden aan deleden van den gemeenteraad als tegenbe- leefdheid voor het diner Z.Ed. acht bare door den Raad aangeboden bij diens installatie als burgemeester al hier. SCHOTEN. Een bezoek. Gepasseerde week werd de Koninklijke vruchtboom- kweekerij van den heer Jac. P. R. Galesloot te Schoten bezocht door een 25-tal Amerikaansche dames en heeren. Door den heer G. rondgeleid, werd eerst het rosarium bezichtigd, waar zij de schoonste verscheidenheden van rozen bewonderden, waarvan vooral in den smaak vielenFrau Karl Druschky, Mme. Jozeph Combet, Mme. Jules Graveneaux, Mme. Pierre Cochet, S. de Pierre Notting, Pharieiier, Maman Lavaseur, Lady Gay en dehondernen andere soorten. Vervolgens werd een wandeling gedaan door de vrueht- boomkweekerij. Zeer voldaan betuigd® dit gezelschap den heer G. hun dank. Er volgden verscheidene bestellingen om in het najaar te verzenden, naar Boston, New-York, Philadelphia en Chicago. Personalia. Tot stationschef al hier is met ingang van 1 September aangesteld de heer J. J. v. d. Goes, thans als zoodanig werkzaam te Noord- Scharwoude. Het Ned. Gym. Verbond. Zon dag is hier gehouden de maandelijk- sche voorturnles van het Ned Gym nastiek Verbond, onder hoofdleiding van den heer J. Ploeger. Te ongeveer 10 uur vingen onder heel wat belangstelling de oefeningen aan op het terrein aan den Rijks straatweg. Deze bestonden uit: a. Staafoefeningen. b. Toesteloefeningen, le graad. Voorturner J. Ploeger. Hooge barren: achter opzet tot hand en voetsteun met aangevoegde oefeningen. Laag rek: stille kip, gevolgd door lossen buikdraai en aangevoegde oefe ningen. 2e graad. Voorturner^Jac. Teengs. Laag rekstille kip, fn verbinding met verschillende afsprongen. Paard br.voor en terugzw. van het 1 been, gevolgd door 1h kreits 1. van het r. been. 3e graad. Voorturner H. N. van Leeuwen. Paard br.: Voor en terugzw. tot steun met aangevoegde oefeningen. Middel barren: Zitverwisselen met zwaaien in buigsteun. Tijdens dit toestelturnen werd door de meest-geoefende le-graadturners een serie keuroefeningen aan de bar ren geturnd onder leiding van den heer F. J. Verlaan. De les eindigde circa 12 uur. De oefeningen werden over het ge heel goed genoemd. 's Middags kregen we de eigenlijke attractie: de Driekamp, nl. steenstoo- ten, hoogspringen zonder plank en 100 M. hardloopen. Voor dezen wedstrijd was dan ook zeer veel publiek aanwezig, dat met enthusiasme de verschillende spelen volgde. 44 turners namen er aan deel. De uitslag was als volgt: le prijs J. W. F. v. Dijk, „IJmui- den", IJmuiden, met 18l/2 P- 2e prijs E. A. Bannink, „F, L. Jahn", Edam, met 18 p. 3e prijs J. Breed, „IJmuiden", met löi/o p. Bovenstaande prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. 4e prijs D. J. de Vries, „Krachten Vlugheid", Alkmaar, met 14l/2 p. 5e prijs F. J. Boon, „IJmuiden", IJmuiden, met 12 p. 6e prijs C. Keyzer, „Westfries", Barsingerhorn, met 12 p. 7e prijs J. A. Weimar, „IJmuiden" met 12 p. 8e prijs P. Engel, „Simson", Koog- Zaandijk, met Hl/2 p. Dezen winners werd een diploma uitgereikt. De hoogste sprong was 1,45 meter en de kortste tijd voor 100 M. hard loopen 122/5 gec. Voor staentooten waren de cijfers lang niet hoog te noemen. Na afloop van dezen wedstrijd werd nog discus en speer geworpen, en een catafetteloop geoefend over 100 M. Voor IJmuiden brachten deze oefe ningen en wedstrijden heel wat be weging. De dames A. C. S. A. Kremer en B. W. C. Tabeling van hier, zijn te Utrecht geslaagd voor 't examen gymnastiek 1. o. Statuten. De St, Ct. bavat thans de Statuten der Algemeene Vissche rij Maatschappij, alhier. Het doel is, het oprichten en beheeren van en het deelnemen in ondernemingen, uitoefe nende of in verband staande met de uitoefening van het visscherij bedrijf en van den vischhandel in den uit- gebreidsten zin, alsook het verkrijgen en vervreemden van aandeelen in naamlooze vennootschappen, die de exploitatie van zoodanige ondernemin gen ten doel hebben en het overne men van de rechten en verplichtingen van zoodanige naamlooze vennoot schappen. Duur tot 31 December 1937. Kapitaal: f 1000,000, verdeeld in 4 serien van 250 aandeelen, groot f 1000 waarvan de eerste serie is geplaatst. Voor d e eerste maal directeuren de heeren J. F. Klercq en E. G. Heyning. Het Noordzeekanaal. Het uit gaande Engelsche tankstoomschip „Pectan" kwam van Amsterdam met een diepgang van 86 d.M. Dit is j nog 2 d.M. dieper dan het onlangs j naar Java vertrokken stoomschip „Duisburg", dat een diepgang van 84 d.M. had. VELSEN. Personalia. Bij Kon. Besluit is de directeur van het post- en tele- graaf kantoor alhier de heer L. H. Bartelink, op zijn verzoek, eervol van 1 het beheer van gemeld kantoor ont- heven, en benoemd tot commies der j posterijen le klasse, met bepaling, dat hij rang zal nemen onmiddelijk na den commies der posterijen le klasse J. van Nijmegen Schonegevel. WIJK AAN ZEE. R. K. Sanatorium. Het be stuur der vereeniging „R. K. Herstel lingsoorden voor longlijders en zieke kinderen", heeft thans een terrein gekocht en wel alhier, bestemd voor een herstellingsoord voor zieko kin deren. Het is een begroeid duinter rein, 5000 v.k. M. groot, gelegen dicht bij zee, niet vlak eraan, aan de Noord en Oostzijde door hooge duinen be schut. Si >ier *ert verf *?vdj ?®v« bet !f Mo. 27 e ten feb hei; ria. «n ZANDVOOBT. IJMUIDEN. «SU

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2