F. Wiegants Pianokifi OFFICIEELS KERKLIJST. ^KERKBERICHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Kerk van het Allerheiligste Hart. Kleverparkweg. Parochiekerk van Onze Lieye Vrouw. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. KLEINE HOUTSTRAAT 11. NIEUWE PIANO'S in ziuart, eiken en notenhout uanaf f 350.en hooger, 2e HANDS PIANO'S uanaf f 100.en hooger ALLEN MET GARANTIE. HUURPIANO'S uanaf f 10.— per 3 maanden. STEMABONNEMÊNT f 4. f 6. of f 10. per jaar. VELSEN (Wijkeroog). Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. HAARLEMMERLiEBE. HALFWEG. SCHOTEN. 0VERVEEN. ZANDVOQRT-bad. DRIEHUIZEN. IJMUIDEN. WIJK AAN ZEE. UITGEEST. HEEMSTEDE BENNEBR0EK. Andreas pouters van Hemenoord, taxi God hem. in den marteldood het middel geboden, om zijn vroegere tekortkomingen glansrijk te herstel len. Maar hij was te kleinzielig om met moed de gelegenheid aan te grij pen welke de Voorzienigheid had had gegeven. Op het oogenblik de plechtige daad te vervullen, welke voor altijd de schulden van zijn ver leden zouden hebben uitgewischt, deed hij, op verraderlijke wijze van zijn geloof afstand. Gedurende dezen tijd werd de te rechtstelling van de andere geloofs belijders voortgezet en openbaarde zich bij hen een krachtigen moed en een standvastigen wil. Pater Gode- fridus van Meivaren herhaalde onop houdelijk „Heer, vergeef hen, want zij weten niet wat zij doen". Twee .van de jongste martelaren smeekten de beulen de touwen los te snijden en hen te laten vluchten, maar zon der in de gestelde voorwaarde van afval toe te stemmen. Nicolaas Janssens en Pater Nicasius van Heezc, paarden aan hun offer meer heldenmoed. Pastoor Leonardus Ve- chel verklaarde dat hij ongevreesd eenen dood tegemoet ging, welke met al zijne wenschen overeenstemde. Doch hij ondervond een groote smart eene teeder beminde moeier te moe ten achterlaten, die ernstig ziek was en die ondanks haar krachtig geloof den dood zo.u ingaan, wanneer zij dien van haren zoon vernam. Deze woorden brachten met zoo veel levendigheid het dierbare beeld ,van haar over wie hij sprak, voor den geest, dat zijn voet aarzelde om de treden van tien ladder te bestij gen. Dit duurde slechts een oogen blik, want toen iemand lachend uit riep „Wel, meester Leonardus, zijn wij niet meer gehaast om ons naar het ons toebereide gastmaal te be geven". Lieve God, heden zullen wij met den Heer en het Lam Gods bo ven in den Hemel feest vieren". Wie was het, die deze woorden sprak? Het was Godefridus van Duijnen, „de onnoozele". Te midden van zijn metgezellen, waar, bij de meesten op hun gelaat de doodsangst zich toekende, die de dood hen inboezemde, had zijn aan gezicht niet opgehouden de uitdruk king van geluk en heilige vreugde te toonen. De Geuzen hadden hem voor •'t laatst bewaard. En thans nu 't zijn beurt was geworden, vloog hij meer den ladder op dan dat hij daar op klom. Het treffende schouwspel van dezen zachtmoedigen grijsaard, ontroerde ten tweeden male de beu len zelve. „Heen," spraken zij tot elkander, „die man zullen wij niet ophangen, hij is een onnoozele; hij ga heen." Maar een tweede maal stond God toe, dat hij piet in zijne hoop zou worden teleurgesteld. Het was geenszins noodig als te Gorcum, dat een booswicht meer verhard dan de Geuzen haar ofp zijn hoofd zou zetten. De heilige grijsaard had het door de beulen uitgesproken woord ,van genade gehoord. „Neen, peen," antwoordde hij dadelijk, voortgaande met den ladder op te klimmen, „geen barmhartigheid, haast p ojn mij met mijn broeders te vereenigan." Hij werd gehoorzaamd. Toen het koord om zijn hals werd toegetrokken, riep hij„Ik zie de hemelen geopend". En iets later hoorde men hem fluisteren „Indien ik iemand heb te kort ge daan. bid ik u, mij zulks uit liefde tot God, te vergeven." Men heeft het schouwspel duizend- malen verrukkelijk gevonden, dat jeugdige personen als Tancisius, jon ge maagden als Agnes en Lucia, ga ven, stervende in den bloei der jaren als slachtoffers vap een onschend baar geloof aan God. Men zal ons echter veroorloven aan te nemen, dat de witte haren van een Polycarpus, een Willehald, een Godefridus van Duijnen aan het of fer van hun leven door deze roemrijke grijsaard ge bracht gloriosi senes zooals een onzer liturgische boeken hem noemt een meer verheven ver stand en een meer volmaakte schoon heid ten toon spreidden. Waren de soldaten tot wie de .vraag om vergiffenis door Godefri dus van Duijnen was gericht in staat om de verheven schoonheid of zelfs de beteekenis daarvan te begrijpen? Wij gelooven het niet, want eepigen zagen de laatste uitdrukking van levensverdriet in dit woord dat zijn groote nederigheid en onuitputte lijke zielegoedheid hem ingaf. Overigens waren de beulen geheel .bij hun ambacht als beulen. Vijftien martelaren hingen thans door elkan der aan den grooten balkhet waren de drie werelische priesters Leonar dus Vechel, Nicolaas Janssens en Andreas Wouters, pastoor van Hei- nenoord; de Franciscanen Hierony- mus en Antonius van Weert, ,Wiile- hald van Denemarken, Tlieodorus van der Eem, Nicasius van Heeze, Godefridus .van Mei veren, Antopius van Hoornaar, Franciscus van ILooij en Petrus van Assche; de Domini caan Johannes van Keulen, pastoor van Hoornaar, de ordegeestelijke ka nunnik van den H. Augustinus Jan van Oostenrijk en de Premopstra- tenser Adrianus van Hilvarepbeek pastoor van Monster. Aan den klei nen balk waren er drie, de twee Franciscanen Nicolaas Pieck en Cor nells van Wijk bij Duurstede, als mede de wereldgeestelijke Godefri dus van Duijnen, de „onnoozele". Boven aan den ladder had men het koord gebonden dat den hals van den Premonstratenser Jacques Lacops in- eendrong. De benden hadden den afval van den schoonen jongeling steeds gewantrouwd en hadden zijn straf tot het laatst bewaardmaar de verleiders hadden hun duiveische arg list te vergeefs toegepast. Het bedroevende werk duurde twee uren maar werd door de dronken geuzen al wildender verricht. Voor de meesten van de martelaren bereikte dit eene overmaat van folteringen. Deze had het koord aan de kin, bij een andere was het tot in den mond getrokken; anderen eindelijk hadden het koord wel om den hals maar was het onvoldoende toegebonden. Toen de soldaten 's morgens terug kwamen vijf of zes uren na het nachtelijk drama, ademde pater Nicolaas nog. Zoo moesten zij de benauwdheden ge durende de laatste uren doorstaan. Maar God zal hun,'in 't ergste uur, nieuwe kracht en hulp zenden, om hen in hunne natuurlijke zwakheid en onstandvastigheid, te steunen. Zoo stierven te Brielle in den och tend van Woensdag 9 Juli 1572, de negentien geloofsbelijders, die in de geschiedenis den naam dragen van „Martelaren van Gorkum", ofschoon drie van hen van die stad niet afkom stig waren. Hun getal, de verschei denheid van hun hoedanigheid, de haat waarmede zij werden overladen, de wreedheid welke hun terechtstel ling kenmerkte, kortom hun geheele smartelijken marteldood, stelt dezen onder de roemrijkste welke ooit in de geschiedenis van de nieuwe tijden zijn opgeschreven. Zonder van de rechtvaardigheid hunner zaak te spreken, noch van de talrijke andere slachtoffers van Van der Marck te Brielle, hadden de twee Premonstratensers van Monster en de pastoors van Hoornaar en van Heinen- oord niet het minste aandeel gehad in de gebeurtenissen, welke bij de overgaaf van Gorkum en de citadel plaats vonden. Voor en boven alles haatten de Calvinistische Geuzen in de priesters en religieusen hunne hoedanigheid van bedienaren van een godsdienst, wiens hoofd de Paus is, alsmede van het H. Sacrament des Altaars als een van de voornaamste leerstukken. Van alle priesters die in handen vielen van Van der Marck en zijne officieren, ontsnapten slechts enkelen door een wonder aan het onver biddelijk vonnis dat over hen werd uiigesproken. Na de overgaaf van de citadel en met versmading van de gezworen eed zijn de priesters en kloosterlingen gevangen gehouden en naar Brielle gezonden. De knevelarijen waarmede zij werden overladen ken merkten zich door goddeloosheid en godslasteringen. Er is niets nagelaten om hen tot afval te brengen. Men herinnere zich slechts de twee verhooren te Brielle, de belangrijke voordeelen door den afgevallen pastoor van de stad aan de Geuzen gebracht en de persoonlijke pogingen van Van der Marck bij den jeugdigen Jacques Lacops aangewend. Hier zelfs in dezen schuur waarin hun offer werd voltrokken, heeft iedere belijder den Calvinistischen predikant voor zich zien verschijnen; aan ieder hunner boodt hij het leven aan, in ruil voor het Roomsch-Kathoiiek ge loof. Een woord, dan volgt de vrijheid. En dat woord is door eenige onge- lukkigen uitgesproken en deze zijn ondanks de gestrenge bevelen van den graaf, onmiddellijk vrijgelaten. Ja men heeft in hen persoon den priester, den onderdanigen zoon des Pausen, den bedienaar van het H. Sacrament des Altaars vervolgd. De nakomeling schap vindt een laatste bewijs in de woede waarmede de beulen zich op de lijken van hunne slachtoffers wier pen slechts een sectarische haat kan zulke laagheden verklaren. Jean d'Omal en zijne bende waren, nadat de treurige daden waren vol bracht, van de vermoeienissen gaan uitrusten van een nacht in dronken schap begonnen en in bloed geëindigd. Waarschijnlijk is het dat een strenge bewaking om de schu uren was samen gesteld om eenige liefdevolle personen daarvan verwijderd te houden die nog poogden de slachtoffers te redden. In den vroegen morgen begon het volk naar de plaats der terechtstelling bijeen te komen. Het voorbijtrekken duurde den geheelen morgen. De bewaarders, als practische lieden, trachtten den ongezonde nieuwsgierig heid ten eigen bate aan te wenden. Naar hun inzien was het bloedige schouwspel in de schuur van het ver nielde klooster wel eenige betaling waard. Voortaan mocht men niet binnengaan zonder een geldstuk te geven. De geschiedenis doet ons in de menigte nieuwsgierigen die de schuur bezochten, dezelfde houding onder stellen als op den dag, waarop de gevangenen de stad binnenkwamen. Indien eenigen een gevoel van mede lijden hadden met de martelaren er was geen enkele, die zulks durfde openbaren. De haat tegen den priester was zoo sterk in de harten vastgeroest dat de geuzenkinderen zelfs met de priesters kwamen spotten, met die gehangenen, die zooals zij zeiden„boven op den schommel speelden." Tegen tien uur kwamen de Geuzen na goed te hebben geslapen terug, en toen vertoonden, zij een schouwspel, dat tot eeuwige schande van hen, die daaraan deelnamen, zal strekken. Zij wierpen zich op de naakte lichamen van de slachtoffers zij doorstoken die met hunne sabels. De een moest den neus of den tong van een priester hebben, een ander wilde de hand of het oor van een monnik bezitten een ieder eischte zijn aandeel in deze ijzige verdeeling. Zij waren zoo onbe schaamd om de bloedige ledematen vast te trekken, de eene aan zijn lans, een ander aan zijn gordel of hoed, en op die wijze liepen zij door de stad de voorbijgangers aanhoudende om hem de treurige overwinningsteekenen voor oogen te stellen. (Wordt vervolgd). Auteursrecht voorbehouden. Zondag, de h.h. Missen ten half 7, 8, 9 uur en half 11 de Hoogmis. De Cate chismus naar gewoonte, 's Avonds half 7 Lof met Rozenhoedje. Maandagavond 7 uur Lof met Rozen hoedje voor de geloovige zielen. Zaterdagavond 7 uur Rozenhoedje in de Mariakapel. Zondag, Heden te 2 uur Catechismus, te 7 uur Lof van het Heilig en Onbe vlekt Hart van Maria voor de bekeering der zondaars met Rozenhoedje. Maandag, feestdag van den H. Bartho lomew, Apostel, dag van devotie, te 8 uur gezongen li. Mis. Donderdagavond te 7 uur Lof ter eere van de H.H. Martelaren van Gorcum met gebed en vereering der relikwieën. Zaterdag, te half 9 de h. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuse Mariabeeld, des avonds te 7 uur Lof van O. L. Vrouw met Ro zenhoedje en van 5—10 uur gelegenheid om te biechtendan komen de kinderen biechten, die verleden jaar hunne 1ste H. Communie hebben gedaan. A.s. Zondag, feest van de H.H Engel bewaarders, collecte voor de St. Pieters penning. Zondag, de h.h. Missen te 5, 7 en half 9. Te half 11 de Hoogmis voor de Leden der Broederschap v. d. H. Kruisweg, 's Namiddags te half 4 de Vespers. Maandag, te half 8 en 8 uur de h.h. Missen voor mejAlida Maria v. Reijsen geb. Vreem, als Lid der Broederschap van den H. Kruisweg. Dinsdag, Feest van den H. Ludovicus, Koning van Frankrijk, Patroon der 3e Orde van den H. Franciscus. Te 8 uur gezongen h. Mis voor de Leden der Con gregatie van de 3e Orde. Na de h. Mis en 's avonds vóór het Lof Generale Ab solutie, te half 9 de h. Mis voor Mevr. mede Everdina JoanDa. de Jong geb. Al- ferink, als Lid der Broed, van den H. Antonius. Vrijdag, te 8 uur gezongen h. Mis ter eere der Allerh. Maagd, tot voorbereiding voor de aanst. Bedevaart naar Kevelaer, te half 9 en half 10 de h.h. Missen voor Mej. Marie van Tongeren, als Lid der 3e Orde van den H. Franciscus. Zaterdag, te half 8 en 8 uur de h.h. Missen voor Mej. Marie van Tongeren, als Lid van den H. Kruisweg. Door de Broedermeesters en Zelatricen der Broederschap „Haarl. Processie naar Kevelaer", zal de jaarlijksche contributie worden ingevorderd tegen afgifte van kwitantie. Zondag 30 Aug. 's namiddags geen Ves pers, doch 's avonds te 7 uur plechtig Lof en Predikatie tot voorbereiding der Pelgrimsreis naar Kevelaer. De Processie naar Kevelaer vertrekt dit jaar op Dinsdag 1 September per extra trein. Zondag, de h.h. Missen te 9 ure en half 11de Hoogmis. Te 12 ure de Cate chismus. Te 4 ure Lof. Dinsdag, half 8 gez. h. Mis ter eere van den H. Antonius, 's avonds ten 7 ure Lof. Vrijdag,half 8 gez. h. Mis ter eere van het H. art 's avonds ten 7 ure Lof. Zondag, de h.h. Missen te half 6, 7 uur en half 9 en om half 11 de Hoogmis. Te 1 uur Catechismus. Dezen avond te 7 uur Lof. Maandag- en Woensdagavond te 7 uur Lof. Woensdag, te 12 uur Huwelijksvoltrek king met Veni Creator, van Hermanus Theodoras Snoek Polle en Maria Helena Valk. Deze week de h.h. Missen als gewoon lijk, dagelijks ook een h. Mis om half 8. Aartsbroederschap der Familie. Zondag, te 7 uur h. Mis voor Wilhel mus de Winter, des namiddags te half 5 wekelijksche vergadering. lederen Zondag van 441/j uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap der H. Familie Mannen en jongelingen hebben altijd vrijen toegang tot de vergaderingen. Zaterdagavond van 58 uur gelegen heid tot biechten. In de week de h. Mis om 9 uur. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, half 1 Catechismus, half 3 Lof. Maandag, half 8 de h. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds 7 uur Lof. Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zater dag, half 9 de h. Mis. Zaterdagmiddag van 58 uur biecht- hooren. Deze week de Catechismussen naar ge woonte. Zondag, de h.h. Missen om 5, 7, 9 urn en half 11 de Hoogmis. Om 3 uur Lof. Dinsdagavond half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdag, om 9 uur h. Mis voor de leden der Broederschap van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand, 's Avonds om half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Maandag 24 Augustus aanvang der Leer-, Bewaar- en Naaischool met knipcursus. Kinderen van beiderlei ge slacht kunnen geplaatst worden tot geheel de leercursus uit. Inlichtingen by de Eerw. Overste der St. Lucia- scholen, Haarlem, Kloosterstraat. Zondag, 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen, half 11 de Hoogmis. Te 2 uur Catechismus, te 3 uur de Vespers. Dinsdagavond half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdagavond half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Gedurende deze week, Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag om 9 uur geen h. Mis. Zaterdagmiddag van 49 uur gelegen heid om te biechten. Gedurende deze week dagelijks de Ca techismus. Zondag, ten 7 uur de Vroegmis, ten 10 uur de Hoogmis, 's Avonds 7 uur Lof. Vóór ,*le Hoogmis Catechismus. Woensdag, 9 uur, gezongen Maandstond voor Anna Geertruida v. d. Zijp, weduwe van Petrus Dekker. Donderdag, 9 uur, gezongen h. Mis. Zaterdagmiddag gelegenheid tot biech ten als gewoonlijk. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, ten half 12 Catechismus. Zondag, de h.h. Missen te 7, half 9 en half 11 de Hoogmis. Te kwart voor 10 Bijbelsche geschiedenisles, 3 en 5 uur Catechismus, 6 uur Lof met Rozenhoedje en Litanie. Vrijdagavond 7 uur oefening van den H. Kruisweg. Zaterdagavond 7 uur Maria-Lof met Ro zenhoedje en Litanie. De gebeden worden verzocht voor Maria van Klaarwater geb. v. d. Berg, die in den Heer is overleden. In ondertrouw zijn opgenomen Adrianus Reekers en Anna Tijburg. Zondag, half 8 Vroegmis, 10 uur, Hoog mis. Na de Hoogmis Catechismus. 'sAv. om 6 uur Lof. Maandag, feestdag van den PI. Bartho lomew, Apostel, dag van devotie, gezon gen h. Mis. Dinsdag, feestdag van den H. Gregorius, Bisschop en belijder. Vrijdagavond 7 uur Lof. Zaterdag, St. Jans onthoofding, te 4 uur gelegenheid om te biechten. Door de week voor en na de h. Mis om kwart over 8. (schoolmis.) Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, half 9 en de Hoogmis ten 10 uur. Des nam. ten 3 uur de Vespers. Zaterdagavond ten 7 uur Lof. Gedurende de week zijn de h.h. Missen ten 7 uur en half 9. De gebeden worden verzocht voor Ludovicus Joannes van Erven Dorens, die in den Heer is overleden. Zondag, Heden na den middag te kwart over 2 Catechismus, 3 uur de Vespers. Deze week geen Catechismus en geen h. Mis van wege de schoonmaak der Kerk. Zaterdag, gelegenheid om te biechten van 58 uur. Zondag, 7 uur de Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 's Nam. half 3 de Vespers. De gebeden worden verzocht voor Petrus Bot, die in den Heer is overleden. Zondag, half 8, voor overledenen, 10 uur, voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn der parochie. Te 1 uur Catechismus, 's Avonds 7 uur, Bioederschapslof en Rozenhoedje. Maandag, 7 uur, overledenen, 's Avonds van 68 uur gelegenheid om te biechten. Dinsdag, half 8 overledenen, 10 uur, tot zekere intentie. De feestdag van den H. Gregorius, bisschop van Utrecht, patroon dezer parochie. De Hoogmis zal gedaan worden door den ZeerEerw. Heer G. F. Schlüter, pastoor te Assendelft, de feest predikatie door den WelEerw. Heer A. W. Halsbosch, kapelaan te Beverwijk, 's Avonds ten 7 uur plechtig Lof en Ro zenhoedje. Woensdag, 8 uur, Cornelia Zwanenburg huisvr. van W. Braam, 's Avonds te 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Donderdag, 8 uur, uit dankbaarheid voor een 40-jarig huwelijksfeest (J. Mulder en M. Verduin). Vrijdag, 8 uur, Wed. Emerentia Cor nelia Novy—Jonker, 's Av. 7 uur oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, 7 uur, Bekeering der zonda ren, 8 uur, geloovige zielen. Des middags van 48 uur gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Catharina Maas, en Maria Dingstee die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag, 7 uur Vroegmis, half 10 Hoog mis, 's nam. half 2 Catechismus, half 3 de Vespers, 's Avonds te half 7 Congre gatie der Aartsbroederschap van de H. Familie. Door de week de h. Mis om 8 uur. Zondag, 7 uur, Afie Stam weduwe Jan Konijn, half 10, Gemeente, 's Nam. 1 uur Catechismus, 2 uur de Vespers. Maandag, 8 uur, Maartje Schee en Ni colaas Meijne, half 9, Arie Bakkum en Cornelia Groen. Dinsdag, half 9, Hillegonda Schermer hvr. vau Jan Teeling. Woensdag, 9 uur, Bruidegom en Bruid. (Trouwmis). Donderdag, 9 uur, gezongen h. Mis met Veni Creator voor Bruidegom en Bruid. Vrijdag, half 9, Antonius Comelisse Mathijsz. Zaterdag, 8 uur, tot zekere intentie, half 9, Guurtje Meijne en Dirk Groen. De gebeden worden verzocht voor Cornelis van der Gracht, en Jacob Cornelisse, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. In ondertrouw zijn opgenomen Nicolaas de Jong van Wormerveer en Maria Berkhout van hier, 3e afkondiging. Willem Caetrioum van Castricum en Maria Mors van hier, 3e afkondiging. Zondag, te 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen, 10 uur de Hoogmis, 's Namiddags 3 uur de Vespers, 6 ure Lof. Maandag, feestdag van den H. Bartho lomew, Apostel, half 9 gez. h. Mis. Donderdag, half 9 gezongen h. Mis ter eere van het H. Sacrament, 's Avonds te half 8 Lof. De gebeden worden verzocht voor Franciscw Joannes Bos, Joanna Leuven geb. Arts, Mej. Henrica van Velzen geb. Bos en Christina Sluijters geb. Silkers, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Maria Joanna van Tongeren en Geertruida van der Veldt, wed. van Gerardus Silvester van Bakel, die in den Heer zijn overleden. Zondag, half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 2 uur Catechismus, 3 uur de Vespers. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 10