BINNENLAND. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. Mohammedanen die vrij van dienst waren en tot dusverre daarom een belasting va* 50 Turksche ponden moesten opbrengen, komen nu met 25 pond vrij. Ook aiet-Mohammedanen zullen tot de krijgsschool toegelaten en evenals Mohammedanen bevorderd worden. De geheele Turksche krijgsmacht be staat thans uit 300,000 man, welk aantal, om redenen van zuinigheid op 150,000 zal worden teruggebracht. Voor de reorganisatie van het leger begint, zal de regeering een volks telling doen houden. Verspreide Berichten. Een dure oorvijg! Bij den yree- seiijken brand, die dezer dagen het plaatsje Donaueschingen grootendeels verwoestte, maakte de prins van Fürstenberg zich zonder reden tegenover den com mandant der brandweer van het naburige Triborg zóó boos, dat hij dien ambtenaar in tegenwoordigheid van de manschap pen, een oorvijg toediende. De comman dant liet het er niet bij zitten en dreig de den prins met een gerechtelijke ver volging, indien deze hem niet in het openbaar verontschuldiging aanbood. De zaak is thans overeenkomstig het ver langen van den commandant geregeld. In tegenwoordigheid eener afdeeling van het brandweerkorps heeft de prins den commandant om excuus verzocht en bo vendien als vrijwillige boete voor de toegediende oorvijg 5000 Mark geschon ken voor het geteisterde stadje Eefn proote boschbrand in Amerika. De Daily Chronicle verneemt uit San Francisco dat er boschbranden woeden in het Yosemite-dal, in Califor- nië. Het prachtige nationale park wordt met vernietiging bedreigd. De brnud breidt zich uit. De (aangrenzende) staat Washington heeft troepen opgeroepen om het vuur te gaan bestrijden. Het is waar schijnlijk dat de brand een omvang zal aannemen, als die, welke onlangs gewoed heeft in Britsch-Columbië. Vriendelijk! Het jong-Turksche eomité heeft besloten het feest van de troonsbestijging des Sultans plechtig te vieren. Op eigen beenen? Oostenrijk- Hongarije heeft zijne gendarmerie-offi cieren in Macedonië teruggeroepen. Portugeesche manieren. Inde Kamer is het nu al tot handtastelijkheden gekomen. De afgevaardigde Santos had den ondminister Carvalho beleedigd door open lijk in de Kamer den wensch uit te spreken, dat koning Manuel waardiger ministers mocht vinden dan die van het kabinet- Franco, Carvalho wierp zich woedend op Santos en de heeren bewerkten elkander een poosje met de vuisten, tot het eeni gen afgevaardigden gelukte de vechten den te scheiden. Een pelgrimstrein aangere den. Bij het station Beau is een trein met pelgrims van Parijs naar Lourdes op een goederentrein ingereden. Er wer den 15 reizigers gewond, van wie er 11, in levensgevaar verkeeren. Roosevelt op jacht. Wij deel den reeds vroeger mede, dat president Roosevelt, nadat hij zijn ambt zal hebben nedergelegd, zich naar Zuid-Afrika zal begeven om daar op grof wild te jagen. De New-Yorksche bladen deelen nu mede, dat de heer Roosevelt op 7 Maart op reis zal gaan en op 21 Maart aan de Kaap hoopt aan te komen. De White- S t a r-maatschap>ij zal aan boord een schietbaan inrichten, opdat de president zich kan blijven oefenen. Een Zeppelin-zegel. De Duit- sche „Motor-luchtschip-studie-maatschap- pij" gaat een Zeppelin-zegel uitgeven in millioenen exemplaren A10 pfennig per stuk, waarvan de opbrengst voor het Zeppelin-fonds bestemd is. De zegeltjes zullen het miniatuur-portret van Zeppelin voorstellen. Hofberichten. Twee prinsjes van Erbach kwamen gisterenochtend te Baarn aan om en kele dagen te logeeren bij de Konin gin-Moeder. Eergisteren dineerden ten paleize Soestdijk baron Röell, kamerheer i. b.d. en lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, graaf van Lynden van Sandenburg, kamerheer i. b. d. en lid vaH Gedeputeerde Staten van Utrecht, baron Van Lijnden, burge meester van Utrecht, mr. Ameshoff, secretaris van de Nederlandsche Cen- traalspoor en de heer Blaauw, allen met hun echtgenooten, voorts de rec tor en de secretaris van den Senaat der Utrechtsche Hoogeschool, officie ren der cavalerie, thans wegens de manoeuvres in kwartier te Soest en autoriteiten uit Baarn en Soest. Heden wordt prinses Hendrik VII vsn Reuss te Soestdijk verwacht. Prins Hendrik naar Domburg. Men schrijft uit Domburg Hier loopt het gerucht dat Z. K. H. Prins Hendrik op 2 September een bezoek zal brengen aan den Groothertog van Mecklenburg, die zooals bekend voor enkele weken zijn intrek heeft genomen in het strand- hotel. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten: a. in het arrondissement Arnhem, ter standplaats Arnhem, mr. P. J. W. Rieter, doctor in de Staatswetenschap, advocaat en procureur te Utrecht; b. in het arrondissement Winscho ten, mr. O. J. Cluysenaer, thans plaat8vervangend-griffier bij den raad van beroep, (ongevallenverzekering) te Rotterdam, advocaat en procureur, tevens beëdigd klerk ter griffie van de arrondissementsrechtbank aldaar; c. in het arrondissement Zierikzee, ter standplaats Zierikzee, mr. F. F. Viehoff, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, tevens wekzaam ten narfcette van den officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank al daar. Nationaal-Historischen. Ten onrechte noemden we in ons kruiskopje van gisteren het blad „Nederlandsche Stemmen" het orgaan der Oud-liberalen. Het is is de spreek buis van de nieuwe z. g. „nationaal- historische" partij, die zich voorstelt als de weder opleving der oude conservatieven, doch wier politieke invloed althans op dit oogenblik gelijk nul is. Maildienst gestaakt. Uit Willemstad seint Reuter: De Koninklijke Nederl.-West-Indische Maildienst heeft besloten voorloopig den dienst op Venezuela te staken, naar wordt medegedeeld, met het oog op de jongste gebeurtenissen en in verband met de quarantainemaatre gelen, genomen door omliggende staten. Nederland en Venezuela. Hoe Frankrijk erover denkt. De Parijsche berichtgever van de „N. R. Ct." seint aan zijn blad: Ik heb Donderdag aan het ministerie van buitenlandsche zaken gevraagd of de omtrent het Venezolaansche ge schil door de Fransche pers jegens Nederland uitgedrukte sympathie en aanmoediging ook de opvatting der regeering weergaf. De vertegenwoor diger van den minister heeft mij ge zegd. dat Nederland bij mogelijk en ergiek optieden tegen Castro van de sympathie van de Fransche regeering verzekerd kan zijn. Wij zullen aldus de vertegenwoordiger van den minister van harte een door Nederland te geven „coup de balai" toejuichen. Verscheidene groote mogenheden heb ben zich al veel moeten laten welge vallen, omdat indien een had willen optreden, zij mogelijk bij een ander wantrouwen zou hebben opgewekt. Nederland's bedoelingen kunnen door niemand verdacht worden en Neder land zou, door Castro tot rede te brengen, dus tevens ook de geheele wereld uit een belachelijkè positie helpen. Castro en Actie. De Parijsche editie van de New-York Herald verneemt uit Caracas dat president Castro, vooruitloopend op een (mogelijk) krachtdadig optreden van Nederland tegenover Venezuela, het kustgeschut (der havensteden of te Puerto Cabello in goeden staat heeft doen brengen. Tevens wordt de Venezolaansche marine naar Puerto Cabello overge bracht. Een grof artikel. De Herald verneemt nog uit Wil lemstad, dat het te Maracaïbo ver schijnende dagblad Ciudadano („de Burger") een artikel heeft gepubliceerd, dat zeer grof is tegen de Curagao-ers, die in Venezuela gevestigd zijn, en tegen Curagao in het algemeen. Verder wordt in dit artikel op weinig aange name wijze geschreven over de Konin gin der Nederlanden. Uit latere berichten blijkt, dat het artikel uit de tweede hand is. De Ciudadano gaf de meening weer van een collega te Puerto Cabello, die verklaardedat de roem en de waar digheid van het Venezolaansche volk het verboden, betrekkingen te onder houden met de Curagaosche burgers, die in Venezuela verblijf houden. Die lieden zijn enkel daarom het land niet uitgezet, omdat de verachting der Venezolanen een voldoende be straffing is voor menschen, afkomstig van zulk een ellendig eiland, niet waardig dat men er aandacht aan wijdt. De Christiansted, de bekende inter- koloniale stoomboot die ook den heer De Reus naar Trinidad bracht, heeft te Willemstad bericht gebracht, dat de bevolking van Aroeba te hoop liep, toen een Venezolaansch kustverdedi gingsvaartuig den consul van het eiland kwam halen. De vrienden van den consul brachten de menschen, die voor het consulaat samengestroomd waren, tot bedaren. Verder blijkt uit de Herald, dat de Venezolaansche vloot op het oogenblik te Puerto Cabello ligt, om daar eens nagekeken en opgekalefaterd te wor den. Men weet, dat daar een nieuw dok voor het herstellen van schepen gekomen is. De meening onzer teel- en stamverwanten. Reuter seint uit Brussel De Indépendance Beige zegt: Wat ook Nederland zal meenen te moeten doen om zijn belangen en waardigheid te beschermen, de openbare meening zal aan zijn kant zijn, want Nederland heeft het recht aan zijn zijde. Er is toch geen aarzeling mogelijk tusschen een natie als Nederland, die altijd er angstvallig voor zorg draagt, haar internationale verplichtingen te ver vullen, en de ongelukkige Venezo laansche natie, die door de politiek van Castro in allerlei avonturen wordt medegesleept. Naar Curagao. Onder zeer groote belangstelling ver trok gisterochtend 10 uur met het stoomschip „Prins Maurits", van den Kon. West-Indischen Maildienst, een detachement koloniale reservetroepen bestaande uit sergeent Spijker, 2 korporaals en 50 manschappen, tot versterking van het garnizoen in Curagao. Het detachement was gister uit Nijmegen naar hier vertrokken, on der bevel van den luitenant-adjudant Van Roggen. De commandant der koloniale reserve majoor Van den Belt, die zich aan boord bevond, liet het detachement in het onderdek aan treden en sprak de hoop uit, dat de manschappen het op de vrij lang durige reis zich zoo aangenaam mo gelijk zouden maken en zich in Cu ragao op dezelfde wijze zouden gedra gen als in Indië. Met een hartelijk, bonjour, het ga jelui goedl" nam hij van het detachement afscheid, en de manschappen beantwoordden dit met een welgemeend: „hiep hiep hoeiaj leve de commandant!" Daarna werd aan de familieleden, vrienden en kennissen van het ver trekkende detachement gelegenheid gegeven tot het nemen van afscheid. Aan vriendelijke handdrukken, wel gemeende raadgevingen, hartelijke omhelzingen geen gebrek. En nadat het laatste signaal tot vertrek was gegeven, werd het afscheid namen op den vollen steiger voortgezet. „Nou moeder, nog een paar dagen, dan ben ik weer terug. Twee jaar is geen moeite", riep een koloniaal met twee groote medailles op de borst zijn moeder op den steiger toe, op het zelfde oogenblik een traan uit zijn oogen wisschend. Een andere koloniaal riep zijn col lega toe: „Zeg nou je Mina nog maar effen goeiendag". Dergelijke trekjes van humor, die ons volk nimmer in den steek laat, vielen meer op te merken. En toen eindelijk de „Prins Maurits" zich in beweging zette, hieven de kolonialen het: „Atju vaarwel tot wederziens"! aan, ondertusscben zwaaiend met hunne mutsen. En de velen, die op de steigers stonden juichten en zwaai den met petten en zakdoeken de ver- trekkenden geestdriftig toe. Het i3 de eerste maal dat een zoo groot aantal manschappen tegelijk naar Curagao gaat. Vroeger bepaalde de uitzending zich telkens tot vijf, zes man. Gemengde Berichten. Motor-ongeluk. Te Ooster hout had de heer Van der Made, leer looier te Rijen, hef ongeluk met zijn motorrijwiel in volle vaart tegen een boom te rijden. Hij sloeg van zijn motor af en bleef bewusteloos liggen. Voorbijgangers droegen hem bij den heer S. binnen, waar direct genees kundige hulp ontboden werd, die constateerde dat de borstkas was in gedrukt en de gewonde in levensge vaar verkeert, zoodat hij niet ver voerd mag worden. Beide beenen afgereden. Door de stoomtram zijn gisteren te Hollandschev6id een landbouwer de beide beenen afgereden. De man was kort geleden gehuwd. Het ongeluk moet gebeurd zijn, doordat hij onder het rijden uit de tram sprong. Van de ladder gestort. Gis termiddag viel de 18 jarige J.Ho ving, wonende in de Trompstraat te Gronin gen, met een bak, gevuld met kalk, van een 20 treden hooge ladder van het in aanbouw zijnd perceel van de Geldersche Credietvereeniging aan de Vischmarkt en trok den 48 jarigen L. v. Looy, uit de Hoekstraat, die hem met een gieter water volgde, mee. Van L. bekwam ernstige inwendi ge kneuzingen en werd naar de R. K. Ziekenverpleging vervoerd, terwijl H. slechts onbeduidende wondjes aan den pols kreeg. Verdronken. Te Foxham is het 11 jarig zoontje van J. Bodewes verdronken, Het gevonden lijk. Het lijk, te Bellingwolde in de Wester- woldsche AA gevonden, is gebleken te zijn dat van Jozef Montezinos, in 1839 te Amsterdam geboren en aldaar wonende. Lijk a angespoeld. Te Wesler- schelling is aangebracht een lijk dat in de Meep is opgepikt. Het was ge kleed in kamgaren colbertcostuum en droeg een dubbele breukband. Uit de papieren bij het lijk gevonden moet men opmaken dat het dat is van John Henrys, steward s.s. Kirkwal (dat in begin Augustus is verongelukt), vroe ger gevaren ss. Heatfield en later ss. Ildenton s. Shields. Doove Willem overreden. Met de tram van Franeker naar Leeuwar den, die te 9,13 Dronrijp passeert, is gisterenmorgen de 70jarige arbeider W. K,, bekend onder den naam van „doove Willem", overreden. Het hoofd was van het lichaam gescheiden en verpletterd. Naar getuigenis van pas sagiers zou de machinist aan dit on geluk geen schuld hebben, daar hij voldoende met de bel en doorschreeu wen gewaarschuwd had. Een draaimolen, die 'lie pret verbant. Men schrijft aa,n „De Stand" De landbouwtentoonstelling te Ze venbergen op 1416 September schijnt op mislukking te zullen uit- loopen, aangezien verscheidene hee ren die tot steun konden zijn zich te rugtrekken, waarbij nog komt dat de secretaris zijn functie heeft neerge legd. De oorzaak van een en ander moet gezocht worden in het feit, dat het bestuur van genoemde tentoon stelling een besluit heeft genomen tot het plaatsen van een draaimolen en bovengenoemde boeren wel hun steun toezegden voor de organisatie eener landbouwtentoonstelling, maar niet hun krachten wenschen te besteden in het daarstellen van een kermis. A u t o-o n ge 1 u k. Donder dagavond omstreeks half twaalf met zijn automobiel H 2043 huiswaarts keepende, reed de heer Jac. Kolff, directeur der Maas- en Merweiebank te Rotterdam, op de Schiekale iW.Z. aldaar tegen een, midden op de straat liggende hoop zand, waarbij geen licht geplaatst was. De auto mobiel sloeg .om en de heer Kolff brak den rechterarm en werd aan het hoofd verwond. De mede in de auto gezeten chauffeur kreeg geen letsel. De heer K. werd, na voorloopig verbonden te zijn, per rijtuig naar het Ziekenhuis gebracht. De auto werd erg beschadigd. Raadsleden, die elkaar buiten den Raad in de haren vliegen. Te Kampen moet zich een zeker niet veel voorkomend dra ma, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, afgespeeld hebben. Eergisterenavond toch moet op een een weideland het raadslid de heer G .B. B„ architect aldaar, door zijn collega raadslid, den heer A. S., vee houder, die op zijn land aan den rechter IJseloever stond te hooien, met een hooivork tot driemaal toe op het hoofd geslagen en gestoken zijn, toen de heer B. met eenigo kinderen dat land passeerde, hetgeen een he vig bloedende hoofdwonde veroor zaakt moet hebben. De politie heeft de zaak in handen en procesverbaal van een en ander is opgemaakt. Sociale Week. Naar wij vernemen heeft het Be stuur van den „Katholieken Kring" (K Hoogstraat R'dam), toegezegd, dat gedurende de Sociale Week de hou ders van Weekkaarten als zoodanig geïntroduceerd zullen zijn in den „Katholieken Kring". Het aantal aanvragen voor Week kaarten neemt dë laatste dagen steeds toe. Daar de zaal van de St. Josefs- Gezellenvereeniging bijzonder groot is veel grooter dan de zaal bij de twee vorige Sociale Weken bestaat er voorloopig nog geen gevaar, dat niet aan alle aanvragen kan worden voldaan. Wel is het zeer gewenscht, dat zij, die plan hebben deze Sociale Week te bezoeken, hun kaarten zoo spoedig mogelijk bij het Ce ntraal Bu reau te Leiden bestellen, wijl er met het opslaan der schrijftafels met het aantal bezoekers rekening moet worden gehouden. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Burg. Stand. Geboren:Johan nes Maria, z. v. C. P. van Opzeeland en K. v. d. Aar. Wilhelmus Johs., z, v. F. A. van Straaten en M. Spruit. Maria Anna Catharina, d. v. D. Meiland en C. M. Uitendaal. Gehuwd: P. J. C. Coppée en D. Meijer. OVERVEEN. Personalia. Mej. W. A. J. Leis- tikow is in den Haag geslaagd voor 't examen Fransch 1. o. SCHOTEN. Raadsvergadering. Tegen Dinsdag 25 Augustus a.s. des avonds half zeven is door B. en W. een openbare raadsvergadering belegd. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. Mevr. MeijlinkFebger, Arnhem,Tram straat 2, 2 p. Mej. B. Bestendonk, Capel- len bij Crefëld, idem 1 p. J, M. P. Stein- hauer, Aken, Hoogeweg 36, 2 p. Freiherr von KettelerHarkotten, Sc.hwarzenza- ben Westf.) Ruimzicht, 8 p. Frau H. von Oer, Munster (Westf.) idem 1 p. Mej. A. G. Dyserincd. den Haag, Hotel d'Orange 1 p. Fam. Stork, Hengelo, idem 5 p. Wil- helmina Bruce, Assen, idem 1 p. H. Dy- serinck, Maastricht, idem 1 p. C. D. L. Leccius de Ridder, Lienden, idem, 1 p. G C. E. Crone, Amsterdam, idem 2 p. Willy Kasma, idem idem 1 jp, E. Heimic, Wesel, idem 3 p. Carl J, Weitzman, Hul- lerid, idem 1 p. Mevr. van der Lande ten Pol, Nijmegen, idem 2 p. George Gem- bus, Berlijn, idem 3 p. Frl Marie D4ve, Saarlouis, idem |1 p. Mrs. Suje, Londen, idem 3 d. Frau Strickner, Leiplig, idem 3 p. Paul Schalier, Duren, Hotel Groot Badhuis, 1 p De Marez Oyens, Leiden, idem 2 p. Mevr. Dr. Maes, Haarlem, idem 1 p. Mej. Druijvenstein, Amsterdam, Idem 1 p. Mrs. Cramstone, Birmingham, idem 2 p. de Marez Oyens, Londen, idem 2 p, Everwijdde Lange, Amsterdam, idem 1 p. J. van Dijk, Apeldoorn, idem 1 p, Hummel, Amsterdam, idem 4 p. J. Gerl- sema, Groningen, idem 4 p. E. Molineus, Elberfcld, Grand Hotel 1 p M. A. Koek koek, Amsterdam, Hotel Belvédère, 1 p. Caspar Meyer zu Scblochtern, idem idem 5 p. P. Drentli, Zuidbroek, Pension Beau Sejour 4 p. Gottfried Bohdz, Mulheim, aan Ruhr, Haltestr. 15. 6 p. J. H. van Zutj hen, Haarlem, Schoolstraat 11, 2 p. Wenzel, Barmen, idem 2 p. Ad. Setiwerdt, Stuttgart, idem 2 p. Mevr. Bergman, Rotterdam, idem 2 p. Juriwitz, idem idem 2 p Mej. Doesburg, Nijmegen, idem 1 p. J. Vredenburg, Amsterdam, idem 1 p. A. van Heijst, Wijk bij Duurstede, Pen sion Norma 1 p. O. van Heijst, Utrecht, idem 1 p. UITGEEST. Raads vergad sring, In de gisterenn amidiiag' gehouden Raadsvergadering weri na uitvoeri ge bespreking een adres aangehou den van de afdeeling Bloembollen cultuur, houdende verzoek de ker mis op een nader te bepalen datum te stellen en met één dag te bekor ten. Het procesverbaal van kasopna me geeft over den dienst 1907-08 aan in ontvangst f42.163.82 en uitgave f42.128.92V3 De rekening fier ge meente over 1907 geeft aan in ont vangst f30.681 en in uitgaaf f30.653.16. Op een verzoek van den. heer H. Frakke c.s. om met enkele wijzigin gen terug te komen op zijn op 16 Juli 1.1. vervallen concessie-aanvrage inzake een gasfabriek werd afwij zend beschikt. Een verzoek van de afd. Noord- Holland van dein Nei. Bond van Ge meen te-ambenaren om regeling van de jaarwedie van de gemeente-amb tenaren werd met 't oog op de ge- meent&financiën voor kennisgeving aangenomen. Geregeld werden iie jaarweiieh van het onderWij ziend personeel, waarbij de geheele Rijksbijdrage den onderwijzers ten goede komt. Nog werd aangeboden de rekening 1907 armbestuur te M a,r ken - B innen met in ontvangst f 424.02 Vs ön uit gaaf f73.87V2. Den Burgemeester en zijn politie corps werd hulde gebracht voor het doortastend optreden, gedurende tlo kermis. EGMOND. Eerste Plechtige H. Mis. De Parochie van den H. Adelber- tus te Eg mond vierde de vorige week een gedenkwaardig feest. De derde zoon van de geachte en beminde fa milie Brouwers was den 16 Aug. 11. tot priester gewijd. Den 17en tegen den avond kwam de neomyst, de Wel- Eerw. Heer H. Brouwers de plaats zijner inwoning binnenrijden. In zijn gezelschap bevonden zich zijn twee broeders, ds Eerw. Heeren C. Brou wers, kapelaan aan de St. Hubertus- kapel (Sint-Joseph Gez. Vereeni- ging) te Amsterdam en J. W. Brou wers, kapelaan te Hillegom, de Eerw. Zuster Celina (Maria Dorothea Brou wers) van de Congreg. van den H. Car. Boromeus, die van de generale Overste welwillend verlof had gekre gen deze feestelijke gelegenheid bij te wonen en de Eerw. Heer A. van Schijndel, kap. te Alphen en oud- kap. van Egmond. Terwijl men stap voets reed naar de feestelijk versierde ouderlijke woning, stond eene groote menigte van grooten en kleinen aan beide zijden van den weg, diep ont roerd en vol innige deelneming hare blikken richtend naar de inzittenden. Den volgenden dag, den feestdag van den H. Jeroen droeg de neomist zijn' eerste plechtige H. Mis aan God op aan het rijk en smaakvol versierde altaar, daarbij geassisteerd door zijn beide broeders, als diaken en sub diaken. In het priesterkoor hadden plaats genomen do Z.E. Pastoors, J. D. Looyaard en zijn kapelaan M. J. v. d. Burg en de Eerw. Heeren F. C. van Beukering Vondelkerk. A. M. Binnewiertz, St. Agnes, den Haag. A. v. Schijndel en B. v. Leeuwen te Zwaag, allen oud-kapelaans, bij wie zich later nog voegde de WelEerw. :Zeergel. Heer G. Kuys, leeraar aan het Seminarie Hageveld. I Op verdienstelijke wijze zong het zangkoor een muziek Veni Creator en voerde het de echt-religieuze Mis van Perosi uit. Na het evangelie beklom de Een£ Heer J. W. Brouwers den kansel tot het houden van de feestpredikatie. Z.E. had tot tekstwoorden gekozen: Collabora evangelis Secundum virtu- tem Dei, qui nos vocavit vocatione sua sancta. 2. Tim. II. 3. (Arbeid mede voor het Evangelie overeen komstig de kracht van God, die ons met Zijne heilige roeping geroepen beeft.) Spr. ving aan met te zeggen, hoe deze dag een drievoudige vreugde medebracht. Het wederzien vooreerst aan zeer vele parochianen, die een groote plaats in zijn hart hadden in genomen, de vreugde vervolgens van tot hen het woord te mogen richten in een kerk, waaraan zoovele en dier bare herinneringen verbonden waren, het medevieren ten slotte van een priesterfeest, van iemand, die in hun midden was geboren en grootgebracht. Op pakkende wijze schetste de ge wijde redenaar Christus en diens rijk tegenover den Satan en diens rijk. Hij wenschte Zijnen broeder van harte geluk, dat hij niet alleen de roepstem van Christus: „Tu Sequere Me", „Kom en volg mij", had mogen vernemen, maar bovenal, dat hij deze stem mot vreugde en met opoffering van zichzelf had gevolgd. In gloedvolle woorden richtte spr. een gelukwensch aan de ouders, die heden de luisterrijke voltooiing aan schouwden van het werk, waarvan zij door woord en daad de grondleg gers en opbouwers waren geweest. De Herder, de familie en de paro chianen werden niet minder geluk- gewenscht. Daarna stelde de spreker in het volle licht den weg, dien de priester had te volgen. Gevoelt hij zich geluk kig door Christus te zijn uitgekozen, zijn grootste vreugde tijdens het leven moest dan ook hierin bestaan, dat bij zijn Heer en Koning volgde in den arbeid en in bet lijden, waarbij hij ook reeds op deze aarde deel zou krijgen in Zijne heerlijkheid. Eere, liefde en dankbaarheid dus aan het Priesterschap. Zoo besloot spr., waarin ons Christus is teruggeschon ken, waarin voorleeftZijn arbeid, Zijn lijden en Zijne heerlijkheid. En wat wij hopen en bidden is dit: dat, wan neer eens Petrus verschijnt aan het hoofd van het bekeerde Judea, Paulus aan het hoofd van een bekeerde hei- densche wereld. Ook gij, bem. broeder, moogt verschijnen met eene groote menigte zielen, die door uw woord, door uw gebed, door uw voorbeeld de kroon des levens hebben ontvangen Deze feestrede maakte op de aan wezigen een diepen indruk. Velen van hen konden zich niet langer bedwin ger en gaven uiting aan de gevoelens, welke hun hart beheersch- ten. Met het „Te Deum" en een schoone feestcantate werd deze on vergetelijke morgen gesloten. Als blijk, hoezeer Z. H. de Paus de goede opvoeding op prijs stelt, ver leende hij aan de ouders den Pause lijken Zegen en een volle aflaat in het stervensuur, welke zegen hun door den oudsten priesterzoon in de vorm van een schilderij, waarop de Paus zegenend was was afgebeeld, als een blijde verrassing werd aange- i boden. Gods zegen blijve Egmonds (deel in ruime mate. Het eenvoudige 'en bekoorlijke plaatsje,geheiligd door de prediking en de voetstappen van Sint Adelbertus, heeft in de laatste jaren 13 Bruiden aan Christus en 5 priesters geschonken. j HEEMSTEDE. Een aardige attentie. Te Volendam viert morgen, Zondag, de ZeerEerwaarde Heer Pastoor J. G t van der Weiden zijn zilveren priester f feest. Maar heden reeds moest Heem stede van dit heuglijk feest doen blijken. Teen Z. Z.E. n.l. heden een bezoek kwam brengen aan zijn be jaarden vader alhier. De geheele Bleekvaart was invlag- gentooi als blijk van vreugde in het heuglijk feest. Dat* èn de jubilaris èn zijn oude vader deze aardige attentie zeer op prijs stelden, behoeft wel niet gezegd. Moge Pastoor v. d. Weiden een zelfden krachtigen ouden dag beleven ais zijn hooggeachten vader! Geslaagd. Behalve het a.s. hoofd der R. K. Jongensschool zijn deze week eveneens voor de acte Hoog- duitsch geslaagd de Eerw. Zuster Angelica, hoofdonderwijzeres, en de Eerw Zuster Ignata, heiden van de R. K. meisjesschool alhier. HILLEGOM. Koninginnedag. De Koningin- nedag schijnt interessant te worden. Een ballonopstijging is zeker wel iets buitengewoons. Vooral voor ons, Hillegom, daarna Ringrijderij voor paren waarvoor jaarlijks heel veel liefhebbers zich opgeven. Wanneer het weder gunstig is, zal de toeloop van menschen dan ook groot genoeg zijn. Burg. Stand. Ondertrouwd: Th. J. H. Meijer en M. A. J. van Til- Getrouwd: M. van Stein en C. Seijeener. H. Sijsenaar en T. J. de Groot. J. Hilliger en M. de GraaÖ- Bevallen: M. C.Hermans-Ran,d. C. Opstal-Rusman, d. J. Jansen- Rusman, d. Overleden: A. van der Jagt, 10 maand. P. Deen, 11 weken. WARMOND. Bloembollen. Was tot heden de Haarlemsche Bloembollenbeurs welke 's Maandags gehouden wordt, deeenige beurs in dit district, nu er meerdere zijn opgericht zooals o. m. eene te Hillegom blijkt dat ze in een behoefte voorziet en die Beurs althans een lang leven zal beschoren zijn. Niet alleen dat het aantal bezoekers nog steeds toeneemt, doch ook het verhandelde neemt nog steeds toe zoodat zonder twijfel een volgend jaar deze Beurs, de Haarlemsche naar de kroon zal steken. NOODWIJKERHOUT. De Voorzienigheid. De verwachting, de vorige week uitgespro ken, dat de trek naar het Gesticht „De Voorzienigheid" groot zou zijn op de twee Zondagen, is overtroffen. Vooral j.l. Zondag was het zeer druk en gezellig. 't Eigenlijke doel van de bezoekers was de tentoongestelde prijzen te zien, eer men echter zóóver was, hadden de jonge dames, (die uitstekende ver koopsters bleken te zijn) reeds een aanslagje op uwe portemon^aie ge pleegd. Met een aardigheidje en een lachje der jeugd eigen, wisten zij den bezoeker tot gulheid te stemmen. Menig dubbeltje werd voor het goede doel ontvangen en ook niet onaan zienlijk was het getal loten, dat zij verkochten. Een woord van dank voor de moeite die zij zich gaven is hier zeker wel op zijn plaats. Morgen Zondag is het de laatste dag der tentoonstelling; moge men zich dan weer in een even druk bezoek kunnen verheugen. De trekking ge- >9 schiedt a.s. Maandag. Prijzen kunnen worden afgehaald 25, 26 en 27 Aug. van 912 uren. *Burgelijke Stand. Onder trouwd: H. J. Kriuk en R. Warmer dam. J. A. van Denzen en M. C. Kaptein. HAARLEMMERMEER. Zitting. De gewone zitdag van den Penningmeester van den Haar lemmermeerpolder te Hoofddorp zal gehouden worden op Donderdag 27 dezer. Ingelanden worden herinnerd dat als dan ook gelegenheid bestaat tot betaling van polderlasten. Personalia. -De heer J. van Servellen alhier, is benoemd tot onderwijzer aan een bijzondere school te Amsterdam. Mej. C. P. Bettink is (op verzoek eervol ontslag verleend door de direc tie der H. IJ. S. M. als klerke. Al den tijd, van af 1 October 1902, was zij in dienst op het telegraafkantoor aan het personenstation alhier. Mej. C. van Belkum, leerling klerk telegraafkantoor H. IJ. S. M. is over geplaatst naar het plaatskaartenbu reau. De heer J. J. Fahrenfort vau hier is in den Haag geslaagd voor 't examen Fransch l.o. Bij Kon. Besiuit ia aan den heer E. J. M. Kraetzer, koopman, wonende alhier, vergunning geschonken tot het dragen van het ridderkruis 4de klasse der orde van Medjidié, hem door den sultan van Turkije geschonken. Gewijde Muziek. Met verwijzing naar de anoncen der laatste dagen betreffende de uitvoering van Gewijde muziek op Maandag e.k. achten wij niet onaardig op te merken dat de heer Dirk Reek, oud-lid is van „Onder Ons", en thans, na volbrach ten studiejaran en in het bezit van het einddiploma van het conservato rium, te Berlijn, weder met „Ouder Ons" zal samenwerken op genoemd concert maar nu als solist. Evenals hij mag mej. Joh. Haring van Utrecht zich verheugen in de bijzondere be scherming van H. M. de Koningin- Moeder, een onderscheiding, die wel niet adders dan om buitengewone capaciteiten zal worden verleend. Dit gedeelte van het program van Maan dagavond belooft dus wel een artistiek genieten. De heer Ezerman is in Haar lem een even goede bekende als het gemengd koor „Onder Ons" dat van zijn mooiste nummers zal uitvoeren. Wat dit gedeelte betreft mag een aan beveling wel geheel overbodig genoemd worden. Speelholen in Zandvoort. Wij wijzen ook hier ter plaatse de bevoegde autoriteiten op het bestaan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2