Sociale Berichten. J, W. LUCAS, Uit den Omtrek, men one, als 'waar gebeurd op een dorp in Zuid-Holland, een nog krasser staaltje Op het gezegde van een der knech ten, dat hij'diendag al 25-jaar bij den baas was, antwoordde deze: „Zoo! dan heb je al 25 jaar van mijn gevr...." Toch beterde die patroon zich, want toen hetzelfde later nog eens plaats had, voegde hij z'n knecht toe „JongeD, jongen, wat heb je dan al een geld bij mij verdiend." Deze was echter slagvaardig en voegde er aan toe: „En vóór u." Een nieuw motorrijtuig. Binnen eenige dagen zal de G. S. T. M. tusschen Amsterdam en Wa tergraafsmeer den dienst verrichten met een motorwagen, die voor den toeschouwer op onverklaarbare wijze met een snelheid van 20 K.M. over de rails zich voortbeweegt. Geleidingsdraden, noch stoom of rook worden waargenomen. De firma Henschel uit Cassel lever de de machines, die uit Görlitz het rijtuig. Als beweegkracht bezigt men over verhitten stoom. Het groote voordeel hiervan is, dat de hooge druk 13 atmosferen het mogelijk maakt, een betrekkelijk kleinen motor te con- strueeren. Een dikke laag isoleerende stof, die den stoomketel omgeeft, maakt dat de beide compartimenten, waartss- schen deze zich bevindt, weinig of geen last van de warmte kunnen heb ben. Het sehokkpn bij het in beweging brengen van den electrisehen motor wordt hier niet |gevoeld. Het in be weging komen geschiedt zóo geleide lijk, da' men, los staande, zich niet behoef* vast te grijpen. Het voor- en achterbalkon gelijken in alle opzichten op die van de elec- trische motorwagens der Amsterdam trams. Een losse handel, dien de be stuurder bij het verlaten van den wa gen met zich mede neemt, zet den motor in beweging, remt, of werpt zand op de rails al naar gelang ze meer of minder naar rechts of links bewogen wordt. Om het schokken in de bochten te voorkomen heeft de ontwerper een stel veeren aangebracht, die deze be weging in zich opnemen. Het gouden feest van het Korps Bijksveldwaeht. Meer dan honderd leien van het feestvierende korps uit alle oorden, des lands zijn Zaterdag opgegaan naar ie residentie en vu Li-in te half één de versierde Arti-zaal van het Zuidhollandsche koffiehuis, waarde Rijkspolitievereeniging een buitenge wone vergadering houdt. Het eerste gedeelte van die verga dering, alleen gewijd aan de behan deling en afdoening 'der gewone huis houdelijke zaken, werd geopend door den president, |ien heer J ac. van Wa ning, burgemeester van Ouderkerk a/d. IJsel en hoofdre iacte ur van de Politiegids, met een hartelijken wel komstgroet. Heal u, zoo roept spr. dö aanwezigen toe, dat gij voldaan hebt aan de roepstem om uw vijftig jarige korps te komen huldigen in de plaats zijner geboorte, 't korps waaraan ge uw, eer en trouw, uw, kracht en leven verpaniet. Spr. opende de vergadering met den uitroep: Lang leve het korps Bijksveldwaehtwaarmee allen geestdriftig instemden. IJlt de mededeeling bleek, dat de .vereeniging ongeveer 475 leien telt en ongeveer 170 buitengewone leden en donateurs. .Ter gelegenheid van het halve eeuwfeest van het korps werden tot eereleden benoemd tie heeren: mr. Nelissen. minister van justitie; Wj- L. H. Koster Henke, commissaris ,van politie te Amsterdam, secreta ris van den Algemeenen Politiebond, en D. Beunder, oud-presiient van idien Bond, commissaris van politie te Enschede, eerstgenoemde werd buitengewoon, de beide laatstge noemden werden gewoon eerelid. Onder donderi applaus benoemde da vergadering daarna den voorzit ter, den heer Jac. v. Waning, tot .buitengewoon eerelid, waarvoor de ze hartelijk dank betuigde. Een hamerslag van den president kondigde te 2 uur aan, dat het eigen lijke herdenkingsfeest pen aanvang nam. Onder de aanwezige autoriteiten; werden o.a opgemerktde minister .van justitie, mr. Nelissen, verge zeld van mr. v. Blom, administra teur van justitie, de heer Quaides ,van .Ufford, administrateur, verte genwoordigende iien min- van bin- nenlandsche zakende heer Ver steeg. hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage; mr. Collard, hoofd ambtenaar en afdeeiingschef aan jus titie; I>. Beunder en G. TJdo, v ti. Alg. Politiebond; Moerer en Kroes van do Maréchaussee; vertegenwoor digers van den Ned. Boni van Ge meenteambtenaren van Harde veld, .van de positiever. „Door Eendracht 6aam verbonden" alhier, enz. President van Waning opende daarna het jubileumsfeest, met aller gedachten te richten op de verheven Souvereine, die de teugels houit van het voertuig van Staat. Waarin wij toch verschillen mogen, zegt spr., hierin zijn wij een dat wijwarme va derlanders zijn, die eerbied koester ren voor hun' Vorstenhuis en lief ie voor Haar, die thans den zetel in neemt van den troon Harer Vaderen. Moge God Haar en Haren vorstelij- ken Gemaal en Koninklijke Moeder geven nog vele en gelukkige jaren, ons land ten zegen, het korps Bijks veldwaeht tem voorspoed en ons al len een bijdrage tot ons levensgeluk. Nadat deze beilwensch met een driewerf „Leve de Koningin, hoa- zee: bezegeld tvas, werd fessloten, Hare Majesteit een telegram te zen den, waarin het korps H. M- huldigt en de verzekering geeft van zijn groote en onveranderlijke toewijding aan zijn taak, Hierna ging spr. na de geschiede nis van 't korps in die 50 jaren. Na een langen en moeilijken lij densweg is Nederland gekomen aan zijn Bijksveldwaeht en nu, op haar halve eeuwfeest, mag met luiden stem gevraagd: waar zijn de dieelen, die men van liit burgerlijk korps politiebeambten vreesde Is dit ook maar één oogen blik verderfelijk gebleken „Haar roeping vervuld met eer©" deze woorden mogen als met onzicht bare hand geschreven staan op den wand der feestzaal en gebeiteld wor den op den mijlpaal, waarbij het korps heden neerzit, rustend tien ka rabijn bij den voet. Geef tbet heden alzoo tot 'roemen stof te over, spr. wilde ook een wijle in de toekomst toeven. Van 't korps is veel ba verwach ten en hieromtrent verdient het alle zorg. Spr. eindigde met ©en© herinne ring aan den ambtseed. „Die heilige belofte bond de le den van uw korps te saam", zoo be sloot hij, stevigde hen voor hun eer- biedwaardigen taak, gedurende een halve eeuw. „Als wederom vijftig jaren zullen verstreken zijn, moge ook dan korps B.ijks veld wacht, op uw Eeuwfeest, een Krans van im mortellen voor IJwe dooden gedekt worden door een lauwertak voor de levenden." De minister 'ra bistit.io deeldpi mede, dat het H. de Koningin behaagd heeft, een b_ van belang stelling in het vijftig-jarig© bestaan van het korps te geven, ten eerste door instelling van een zilveren; ©ere-kruis voor 25-jarigen dienst bij dit korps, en voorts door de benoe ming tot ridder in de onla van Oranje Nassau van den heer Jac. van Waning, burgemeester van Oudekerk a/d. IJsseJ, voorzitter van de Bijkspolitievereeniging. Nederland en Venezuela. De nota aan Veneeuela. Vrijdag is de nota onzer Regeering aan die van Venezuela verzonden, welke ten antwoord strekt op het ook in de Nederlandsche pers openbaar gemaakt schrijven van den Minister van Buitenlandsche Zaken te Caracas houdende kennisgeving, dat de presi dent van Venezuela aan den Neaer- landschen minister-resident zijne pas poorten heeft gemeend te moeten zenden. Zijn wij wel ingelicht, lan rekent de regeering het niet dieastig in den tegenwoordigen stand der onderhan delingen aan den tekst dier nota openbaarheid te geven. Wel weten we dat de Nederlandsche regeering reeds nu en zulks met den meesten nadruk op de onmiddellijke intrekking der voor Curasao zoo noodlottige decreten van 14 Mei heeft aangedrongen. „De leeligke aesp der Andes". In een bespreking van het geschil tusschen Nederland en Venezuela, schreef de „Globe", dat Nederland over de middelen beschikt om zich door den „leelijken aap der Andes" te doen eerbiedigen. Het blad hoopt, dat Nederland niet tot een bombardement zal overgaan, daar dit aan Castro geen nadeel be rokkenen doch uitsluitend vreemde handelaars treffen zou. Blokkade is bet eenig werkdadig middel om Castro tot inkeer te brengen. Gemengde Berichten. Nog meer 1 ij ken. Weer zijn twee lijken aangespoeld op Terschel ling in verregaanden staat van ont binding, zonder eenige kenteeken. Een was gekleed in tricot hemd, blauw linnen broek, bruine kousen, veter schoenen het andere in zwarte jas, waaronder tricot hemd en leeren riem Inbraak. Zaterdagnacht is door middel van een valschen sleutel ingebroken in een perceel aan de Vaillantlaan te 's-Gravenhage, waarin een handel in rijwielen wordt gedreven. Er moet voor een vrij aanzienlijk be drag aan rijwielen en gereedschappen zijn ontvreemd. De politie doet onder zoek. Zwervelingen. Te Vlaar- dingen zijn zwervende aangetroffen, twee minderjarige jongens, wonende te_ Amsterdam. Zij zijn op transport gesteld naar hun woonplaats. Inbraak. Ai is het „Trio" gearresteerd, daarmee zijn alle inbre kers in onze Hoofdstad blijkbaar nog laDg niet van de baan. Zaterdagnacht, terwijl de familie J. Oostwal afwezig was, hebben inbrekers een bezoek aan de woning, Von Zesen straat 37, gebracht. Toen de heer J. Oostwal Zaterdagmiddag tehuis kwam, bemerkte hij dat de linnenkast was opengebroken en een kistje met f100 benevens een doosje met f12 en een spaarpotje van zijn kinderen inhou dende fl.50 waren ontvreemd. Voorts worden verschillende stukken onder goed en tafelgoed vermist. Uit de kleerenkast waren goederen wegge haald en lagen in de grootste wanorde over den grond verspreid, waaruit men kon opmaken dat de dieven gestoord moeten zijn. Tegen 't hoofd. Te Nied (Fr.) besloeg de 23-jarige smidsknecht K. N., gisteren een paard. Het dier schrikte, sloeg achteruit en trof N. tegen het hoofd. De schedel werd stukgeslagen. De toestand is zeer ernstig. j Een wespennest in bed. Uit Well. Morgen Bertus, daer is me wat gebeurd, dat ik oe moet ver tellen Wat dan Hannes? Ik kom dezen mergen toe de gewaerwordïng dat eene bie in ons bed genesteld was. Wa heddé toen gedaon? Ik trok het beddegoed deur el kaar en ontdekte toen eenen heelen nest. En toen Hannes Toen ben ik nao Jan de Schrie- ner gegaon, bij ons in de buurt en die komt met een groote kaar om de bie uit het bed in de Kaar te lokken en toe ons aller verwondering kwaam Jan toe de ontdekking dat 't eenen wespennest was! „Tableau!" GeeD biercandidaat. De vol gende advertentie is te vinden in de „Maas en Waler" van heden: Ondergeteekende betuigt zijn op rechten dank aan de 114 kiezers, die op 18 Augustus 1.1. hunne stem, zonder jenever- of bierbelooning aan hem schonken. (Volgt onderteekening.) Leeuwen. Daaronder staat de dankbetuiging van den ander, die gekozen werd. Geen goedkoope rondreizen. Bij de Staatsspoor is tot heden niets bekend van het invoeren van goed koope rondreizen in ons land. Wel zijn daarentegen de rondreizen naar het buitenland duurder geworden. De speelholen van Amsterdam. In verband met ons hoofdartikel van Zaterdag j.l. geven we een plaats aan het onderstaande uit het „Han delsblad" van denzelfden Zaterdag avond. Dit blaa jj i L volkomen van de zelfde meening te zijn als wij, dat staats-ingrijpen beslist noodig wordt. Het vorige jaar scheen het of het goed zou gaan. De speelholen, die zich in groot aantal ha iden opgehoopt in de oude stad, verdwenen het een na het ander als gevolg van het krachtig optreden destijds van de betrokken politiemannen. Toen het den heeren in hef oude stadsdeel Dam en omgeving door de herhaalde invallen wat te lastig werd gemaakt, gingen ze de speelholen elders planten, in secties waar minder energiek of in 't geheel niet tegen de speelholen wordt geageerd. De wantoestand in deze quaestie is nl., dat het optreden tegen de ver- derflijke speelholen afhangt van het initiatief van de betrokken politie ambtenaren. Doen deze niets, of weten zij niet met succes tegen de croupiers op te treden, dan hebben de laatsten vrij spel en hun brutaliteit groeit met den dag. Op pleinen en in cafe's zenden ze hun handlangers uit om argeloozen of ook wel liefhebbers van de roulette, jeu de poule of jeu inter national mee te lokken naar hun obscure affaires. Ook worden deze zaken steeds krachtig gesteund door de talrijke demi-mondaines, die in haar avond- en nachtcafé's met kwis tige hand de adreskaarten van speel- gelegenheden onder hun „vrienden" verspreiden. Men zal toegeven dat in die pest- holen. waar iedereen vrijelijk kan binnentreden, een groot gevaar schuilt. Het gebeurt, dat menschen daar ver zeild raken met veel geld soms bij zich. dat zij niet hun eigendom kunnen noemen, of dat voor nuttige zaken hoog noodig is. En bijna even dikwijls gebeurt het, dat dezulken door be doelde vrouwen en hun spel tot op den laatsten cent beroofd de straat opgaan, wanneer het in het Oosten reeds weer begint te lichten. Een en ander wettigt, dunkt ons, een krachtig ingrijpen van de over heid. Niet een optreden overgelaten aan het toevallig initiatief der politie ambtenaren, maar een ingrijpen krach tens wettige voorschriften. Men heeft hier feitelijk t e doen met voor het publiek toegankelijke hasards, alsbe- toogen handige croupiers, en trachten zij het te bewijzen, dat, bij het spel op de zg. vlotbrug ook van behen digheid sprake is. Feit is dan toch, dat steeds een betaalde croupeur speelt en zijn behendigheid den spelers niet baat. Hier in het centrum van de oude stad zagen we ook weer nieuwe speel huizen gevestigd, zóózeer trotseeren de houders ervan de politie, die het hun nu juist hier niet gemakkelijk heeft gemaakt. Een dier huizen heeft een reusachtig reclamebord met „jeu nationaal", hetwelk 's avonds scherp electrisch verlicht de aandacht vraagt. Het spel is in al deze pestholen, wan- weer de roulette niet draait, vrijwel hetzelfde: een biljart met een vlot brug. Hierin een groot aantal ronde kuilen met kleuren van verschillende nationaliteiten. Op die kleuren wordt gezet, en de kleur waarin de opgespeelde biljart bal blijft liggen wint. Totdat de bal stil ligt, rekt de zenuwachtige troep spelers zich hijgend over het biljart, om dadelijk weer guldens, rijksdaal ders en tientjes op te gooien voor den nieuwen stoot.... Tot zoover het „Hbd". Dit is hetzelfde spel, als dat, wat wij te Zandvoort signaleerden. Belangrijke praeadviezen zullen hier over zoowel door practici als theoretici worden uitgebracht, terwijl besturen van vereenigingen worden uitgenoodigd dit onderwerp in zijn drie onderver- deeliDgen breedvoerig in hun verga deringen te doen behandelen. Handelsonderwijs. Door het bestuur van den Midden standsbond, voorzitter J. S. Meuwsen, secretaris W. Nieuwenhuizen is naar aanleiding van het Dordrechtsche Congres, het volgende schrijven gericht aan Z.Exc. den Minister van Binnen- landsche Zaken. „Bij de beraadslagingen over het onderwerp „de vakopleiding van den Middenstand" is gewezen op het groot te kort aan bevoegde leerkrachten voor het Handelsonderwijs. Nu de Middenstand zich meer en meer zal gaan toeleggen op de in richting van bandelacursussen zal dit tekort in de toekomst zich nog veel sterker doen gevoelen, tenzij tijdig maatregelen worden genomen om te voorzien in de behoefte aan leerkrach ten voor het handelsonderwijs. Wij veroorloven ons daarom de vrijheid Uwe Excellentie in overweging te geven maatregelen te nemen om in het bestaande tekort te voorzien, hetzij door wijziging van examen programma's voor de acte voor Handels-wetenschappen M. O., waar door het verkrijgen van een acte gemakkelijker wordt of wel door het oprichten van cursussen van adspiran- ten naar de Acte voor Handelsweten schappen M. O. van rijkswege in verschillende plaatsen des lands, en het verleenen van subsidie aan bij zondere cursussen, die ten doel hebben de opleiding van zoodanige adspiranten. Ons bestuur verklaart zich gaarne bereid in overleg te treden met de ambtenaren door Uwe Excellentie aan te wijsen, om na te gaan op welke wijze in het tekort aan leerkrachten kan worden voorzien. Wij veroorloven ons de vrijheid Uwe Excellentie er op te wijzen, dat wij reeds in 1906, aan Uwer Excel- lentie's ambtsvoorganger hebben mede gedeeld dat in Zeeland geen bevoegde leerkrachten voor Handelscursussen te krijgen waren." W inkelsluiting Aan den Minister van Landbouw is door het dagelijksch bestuur van den algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden een adres gericht, waarin wordt gezegd: dat de werktijd der bedienden in winkels en magazijnen buitensporig lang is en nog langer dreigt te worden, doordien de werktijd gebonden is aan de openings- en sluitingsuren der winkels en magazijnen en ten gevolge der onderlinge concurrentie tusschen de winkeliers het sluitingsuur steeds later gesteld wordt; dat de buitensporig langen werktijd een onmiskenbaar nadeeligen invloed heeft op den geestelijken enlichame- lijken toestand der bedienden, terwijl zij een normaal gezinsleven geheel missen dat deze door alle betrokkenen lang en diepgevoelde misstand kan worden weggenomen door wettelij ke voorschrif ten op het sluitingsuur van winkels en magazijnen; dat herhaaldelijk in verschillende gemeenten pogingen zijn aangewend ter verkrijging van plaatselijke veror deningen op dit stuk; dat deze pogingen echter niet het gewenschte resultaat hebben gehad, hoewel toch een voor alle onderne mingen gelijkelijk geldende verplich ting aan het bedrijfsleven geenerlei schade zou doen; dat dus, naar de meening van adres santen, afdoende regeling van deze materie slechts verkregen kan worden door invoering van voor het geheele Rijk geldende wettelijk» maatregelen; Redenen waarom adressanten den Minister eerbiedig verzoeken het daar heen te willen leiden, dat het verbo den wordt winkels en magazijnen voor den verkoop geopend te hebben tus schen des avonds 8 uur en des mor gens 6 uur. Het adres gaat van een toelichting vergezeld. Een Middenstandsprfj svraag. Door het bestuur van den Midden standsbond zal eerstdaags worden uit geschreven een prijsvraag over een zeer groot Middenstandsbelang, waar voor f100 als prijs voor het best ge slaagde antwoord zal worden uitge loofd. Het onderwerp, benevens de voor waarden, waaronder men aan deze prijsvraag kan deelnemen, zullen wel dra worden bekend gemaakt. Het Middenstandscongres te Amsterdam 1909. Het onderwerp voor het in Amster dam, ter gelegenheid van de midden standstentoonstelling in 1909, te houden VI Congres van den middenstandsbond zal zijn: Het credietvraagstuk. Ie. Het crediet dat de middenstand neemt. 2e. Het crediet dat de middenstand geeft. 3e. De middelen om verbetering aan te brengen. Public Accountant, Leeraar M. O. Boekhouden PIETER K1ESSTKAAT 24. SCHOTEN. **De gemeenterekening. Uit de gemeenterekening over 1907. Onder de ontvangsten komen voor f3408,39 voor ontvangen Hoofdelijken Omslag. Voor vergunningsrecht f 1085,375. De opcenten op de grond- en personeele belasting hebben opgebracht f 12179,63. Aan schoolgeld werd ontvangen f210 Als vergoeding in de kosten van het onderwijs is door het Rijk betaald f2450. Naar het aantal inwoners is door het Rijk in de gemeente huis houding bijgedragen f9479,28 Aan salarissen werd uitbetaald 10077.Het aandeel in de Kwade kosten der grond en personeele be lasting bedroeg f2100. Voor genees middelen en verpleging in gasthuizen van behoeftigen werden betaald f5075 en voor arme krankzinnigen f1784. Het raadhuis met aankoop van den grond en meubelen heeft gekost f16000. Raadsvergadering. De agenda der Zaterdag door ons aangekondigde Raadsvergadering bevatBenoeming onderwijs personeel. Behandeling ge meente rekening en rekening burger lijk armbestuur. Jaarwedde ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Verzoek instelling eener weekmarkt. Aankoop wagen gemeente reiniging. Verhuur van gemeente grond. Ingekomen stuk ken. - Inbraak even voorbij de Lighal. Zaterdagnacht is bij den heer J. van «le Pol, wonende aan den Rijksstraatweg, naar Schoten (dorp) even voorbij de Lighal ingebroken en daar ter plaatse ontvreemd gouden en zilveren voorwerpen, en wel 1 gouden horloge met gouden ketting, 1 zilveren horloge met zilveren ketting, 1 zwaar gouden Kruis met gouden snoer, 1 halsketting met gouden medaillon, 9 gouden riagen, 1 gouden heerenring met zwarten steen, 1 zilveren rozen krans, 1 zilveren snuifdoos met «chte koralen afgezet, 1 zilver knipje, 1 gou den broche met granaten steen, 1 doos met dertig gulden, 1 doos met geld waar de koopman van betaald moest worden en een spaarpot met 2 gulden erin; ter waarde van circa 400 gulden, benevens eecig geld. De dief of dieven hebben zich toe gang; verschaft door het tuimelraam in het achterhuis en zijn tot zeifs in de slaapkamer der bewoners binnen gedrongen, waar zij uitde bedstede, waarin de bewoners sliepen, den sleu tel der linnenkast haalden. De politie doet ijverige nasporingen, maar van de daders of dader is nog geen spoor gevonden. OVERVEEN. Plechtige Eerste H. Mis. Gisterenmorgen ha4 in de Paro chie kerk van O. L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen, ©en indrukwek kende plechtigheid plaats. Hoewel geen Zoon der Gemeente droeg db Eerwaarde Pater Lindner var, Ide or de jdjete Dominicanen, verwant aan een der parochianen alhier, zijn eerste f plechtige H. Mis aan God op. Het Altaar was keurig met groen en bloemen .versierd. Om 10 uur was de kerk geheel ge vuld met geloovigen, toen de fierw. Neomist volgens ritus der orde dei H. Mis opdroeg. Op verdienstelijke wijze voerde het Zangkoor met eenige krachten versterkt, een Mis uit van Fr. ÖVitt. i Na bet Evangelie beklom de Zeer Berw. heer L, ten Brink, Pastoor der Parochie, den Kansel can de feestrede uit te spreken. Als tekst had d« gewijde redenaar de woorden gekozen uit de getij den der H. Kerk op Maria Hemelvaart „Paradisi por ta per te nobis operta est." (Door u is de poort yan het P,aradijs ons geopend). Zijn Eerwaarde schetste ons dem] Zondeval der eerste menschen, daar na da verhevenheid van Maria, dj© waardig was Gods zoon aap de wei- neld te schenken, doo,r wiens lijden' en dood wij w©er met God, werdep verzoend, door Haar wias dus dö poort yan het Paradijs ons weer ge opend. Doch in hóe hoogen mate walen dezen woorden ook op iden priester toepasselijk, die door de macht hem geschonken, iedenen dag Gods Zoon op aarde deed nederdalen- Zijn Eer waard© besloot zijn rede, die op al len een diepen indruk maakt, met het welzijn der Gemeente in de ge beden van den pas gewijden priester aan te bevelen. Na de H. Mis voerde het Zang koor nog de Priestercantate vani Raath uit, die door den jeugdigen priester geknield .voor bet Altaar werd aangehoord. Hiermedet dei plechtigheid werd gesloten- jDjiei Kermis op sterven- De kennis heeft dit jaar een bizonder kalm verloop gehad. Alléén de pa- lingkraam van Balm was op enkelen avonden aanwezig, en nog wel op particulier terrein, om reden hot ver zoek niet pp tijd en pp de goedej plaats was ingekomen. Het slechte wieer van jden laatsten Zondag is wel oorzaak geweest, dat do verschillende café's het aanzienj hebben gehad van pog minder ilan gewone Zondagen- Ongetwijfeld zou heit voor de vroe- den vaderen geen zwaar besluit zijn om dö kermis af tel schaffen. Posterijen en telegrafie. De directeur-generaal der posterijen en telepgrafie maakt bekend, dat voor het vervolg de diensturen op werk dagen van het post- en telegraafkan toor alhier, gedurende het tijdvak 1 September30 November, vastgesteld zijn op 7.30 tot 12.30, 1.30 tot 3.30, 5.30 tot 8. (Greenwichtijd). („St. Ct.") ZANDVOORT. Hoogwater. Zondag 23 Augs. v.m. 12.04 n.m 12.37 Maandag 24 1.06 1.29 Dinsdag 25 1.49 2.08 Woensd. 26 2.25 2.41 Temperatuur v. h. water. Woensdag 19 Aug. 14i/20 R. Donderdag 20 Aug1 15 0 R. Vrijdag 21 Aug. lo1/2° R. De badgasten. Aanwezig op 18 Aug. 1908 4615 pers. Bijgekomen tot 21 Aug. 250 4865 pers. Vertrokken 287 Aanwezig op 21 Aug. 4587 pers. Badhuis voor minvermogenden 90 patiënten. Amsterdamsche Vac. Kol. 3de ploeg 60 kinderen. Haarlemsch Kinderhuis 3de ploeg 60 kinderen. De Bioscope. De voorstellin gen van de bioscope Pathé in bet circus alhier worden tamelijk goed bezocht. Eenige dagen zijn zij opge luisterd geworden door roordraehten, gegeven door den heer Speenhoff, di® zeer in de smaak vielen en veel applaus verwierven. Hedenavond trad aldaar op de vioolvirtuoos de heer Louis Bouwmeester wiens spel mooi was en het publiek zeer boeide. De Spaarbank. Gedurende de maand Juli werd in de Rijkspost spaarbank alhier ingelegd f 10046,8» er werd terug betaald f5200,52 en werden 17 nieuwe boekjes afgegeven. Koninginnedag. Aan de ver eeniging „Zand voort's Feestcommissie' is vergunning verleend bij ongunstig weder op 31 Augustus a.s. de tractatie en prijsuitdeeling in de schoollokale* te doen plaats hebben. Villa Dennenhoek afge brand. Zaterdagnacht werden de be woners van ons rustig dorpje opge schrikt door het luiden der brand klok. Waar was de brand? In het Duinlustpark stond de villa Dennen- hoek, eigendom van den heer Schor nagel in brand. De brandspuit was spoedig ter plaatse, maar kou weinig uitrichten, daar door den feilen wind, de villa haast geheel was afgebrand. De woning was onbewoond, men weet niet hoe de brand ontstaan is. Verzekering dekt de schade. Het was een der mooiste villa's die in het park stonden en nog geen jaar geleden gebouwd. Haringvisscherij. Zaterdag kwa men alhier van de haringvisscherij binnen de stoomloggers „YM 32 Ber nard" met 25 last en „YM 33 Jonk heer Carel Herman van de Brandeler" eveneens met 25 last, beide van da tweede reis. Van de eerste reis kwamen nog binnen de bomschuiten „KW 53" met 9 last en „KW 40" met 16 last. De Wiihelmina. Omtrent het stranden van een Nederlandsche stoom trawler Wiihelmina Y M 35, van de N. V. Mij. „De Kotter" te IJ muiden, wordt nog het volgende gemeld: Het schip is gestrand op deskaga- strandrif aan de Noordkust van IJs land op 15 Aug. De bemanning werd gered. Op aandringen van de directie zelf is van de N. IJslandsche haven Akureyri uit naar de strandingsplaats vertrokken een Deensche bergingsboot, om te trachten het schip af te brengen. De directie heeft zich verder met de daar wonende agent van de Lloyds in verbinding gesteld. BEVERWIJK. Koninginnedag. Dja ijverige voorbereiding va* den Koninginnedag, door het hoofd bestuur zal tengevolge hebben, dat dan 31 Augustus voor onze gemeente ©en feestdag zal zijn in den waren zin van het woord. Van 's morgens tot 's avonds ie dei dag ven Joe ld en ©en' aaiieenge schakelde reeks vermakelij kbede»' staan ter uitvoering op het program ma. Verschillend© eub-commissiës' zullen zorg .dragen voor den goede» afloop van alles wat aan hun zorgen werd toevertrouwd zoadat er jdu* niet aan te twijfelen valt wanneer- liet weer a.s. Maandag over acht dagen medewerkt, of Beverwijk zal op den jaardag van H.M. onze Ko ningin, een genotvollen dag smaken- De morgenuren zijn voor de kin derfeesten bestemd, waaraan de leer lingen van al de Beverwijksche scho len zullen deelnemen. Zang en spel en natuurlijk ook tractatie zullen' zich dan afwisselen, want niet al- leien dat de commissie zorg gedra gen beeft voor de consumptie ook zijn er ingezetenen die iets extra'® beschikbaar hebben gesteld en zorg de det lieer A. A. Donker voor limo nade en de broodbakker Noorloo# voor ©en aanzienlijke voorraad Am sterdamsche Korstjes. Het zal er, vroolijk toegaan op de halve maan en da jongens en de .meisjes tinte len nu al van verlangen. Te 1 uur zal de gecostumeercte ringrijderij aanvangt °P he Bree- straat. Iedereen weet nog van de lanji- bouwtentoonstelling hoe zulk een' feest in den smaak valt, hoe prach tig de costuums zijn, eU hoe verma kelijk da strijd is wanneer de deel nemers met elkaar wedijveren om! zich op het mooist uit te dosscbe»! en da heeren en de dames hun best doen om da prachtig© prijzen mach tig te worden. Onmiddellijk (daarna volgen d© volksspelensprietoopeh, hardloo- pen ieU mastklimmen. Deze zijn toch altijd het meest aantrekkelijk, omdat er aan deelgenomen wordt door jon gelui van verschillenden leeftijd, hardloopen voor de kleinsten, spriet- 1 oopon voor de grooteren en mast klimmen voor de grootsten. Yoor do de beide eersten zijn mooi© prijzen! beschikbaar en in de mast zullen' prijzen opgehangen worden, waar aan ook extra inzendingen van da heeren ÏWijnveldt, Gebrs. Majoor, T» gel en Burger werden toegevoegd. Verder zal een ringstekcrij op do fiets in nationaal costuum gehou den worden, waarvoor het aantal deelnemers hijzonder groot is. Al deze feesten, zullen gevold wor den door een avondoptocht, een zoo genaamde licht stoet. Het aantal deelnemers daaraan belooft belang rijk te zullen worden, want de com missie kreeg veel toezegging voor medewerking en ©en flinke som gelds voor den aankoop van prijzietb werd beschikbaar gesteld. Om dit avondfeest in d© hand te werken heeft de Uitgever van „Ken- JAN-GIJaENVAART. IJMTJIDEN. '0r;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2