C BINNENLAND. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, y, hoven de stad zien rondvaren, met witte en roode lichten afwisselend schijnend, terwijl men de schroeven zag draaien. Niemand weet wat dat voor een lucht schip wezen kan.... *t Is net precies het begin van Jules Verne's bovengenoemden roman De brand te Ko nstantinopel blijkt, volgens nadere berichten, niet ■zinder dan 20,000 persomen dakloos te hebben gemaakt. Er vallen zeer veel menschenlevens te betreuren, heet het thans. Ooggetuigen vertellen van 10 brandweerlieden, die maet spuiten en al een prooi der vlammen werden, zonder dat er ook maar iets voor hun behoud kon worden gedaan. Hofberichten. De Koningin-Moeder vertrok giste ren-morgen te 8 u. 30 van Baam naar Het Loo en keerde te ruim 4 uur gisterenmiddag terug. De Prins naar Domburg. Gisterenmorgen te ongeveer twaalf uur kwam Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden te Middelburg met den trein aan, vergezeld van zijn adjudant, Van Suchtelen van de Haare. Z. K, H., die incognito reist, was in politiek. Aan bet station waren aanwezig de Commissaris der Koningin, mr. H. J. Dijckmeester, en de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. L. Schorer, met wie de Prins in de wachtkamer le klasse zich eenigen tijd onderhield. Daarna begaf de Prins zich per rijtuig naar Domburg, om het voor genomen bezoek te brengen aan den daar verblij venden groothertog van Mecklenburg-Schwerin. Hij werd door het talrijke publiek levendig toege juicht. De Prins te Domburg. Prins Hendrik kwam te Domburg precies te een uur aan. Onderweg van Middelburg naar Domburg werd hij zeer toegejuicht, vooral te Oostka- pelle, dat geheel in vlaggentooi was. Bij de buitenplaats „Vrederust" wer den door kinderen bloemen in het rijtuig geworpen. Bij aankomst werd direct naar het Strandhotel gereden, waar de Prins door den Groothertog van Mecklen burg hartelijk werd verwelkomd. Van de openbare gebouwen en en kele particuliere woningen woei de vlag. Te ruim zes uur vertrok Zijne Hoog heid weder per rijtuig naar Middel burg. Ook daar was veel publiek. De Koningin-Moeder te Apeldoorn. Was het voor de regelingscommis sie der Landbouwtentoonstelling te Apeldoorn een groote teleurstelling geweest, toen H. M. de Koningin en Prins Hendrik, mededeeling deden toekomen, dat zij wegens den hofrouw verhinderd waren de tentoonstelling te bezoeken, met des te meer vreugde werd gistermiddag het bezoek van H. M. de Koningin-Moeder tegemoet gezien. Hare Majesteit, rondgeleid door den voorzitter der Maatschappij, mr. J. G. Ridder van Rappard, en van de ten- toonstellings-commissie, jhr. W. Bas Backer, maakte eene wandeling van bijna anderhalf uur over de terreinen, bezocht de meeste paviljoens en woonde op het terrein van het con cours hippique het rondleiden van paarden en rundvee in den ring bij. Het talrijk publiek juicht» de Vor stin overal op haar wêg toe. De vorst van Waldeck-Pyrmont, broeder van H. M. de Koningin- Moeder, wordt 1 September te Soest- dijk verwacht. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. besluit van 22 dezer is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de H. B. Heer Mgr. J. A. F. Hofman, thans wonende in het klooster Alverna, te Wijchen. Bij Kon. besluit van 26 dezer is aap F. G. Waller, president directeur van de Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek te Delft, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als buitengowoon lid van den Centralen Gezondheidsraad, met dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. Bij Kon. besluit van 26 dezer zijn, voor het tijdvak van 1 September tot en met 31 Augustus 1909, benoemd tot lector ia de afdeeling der alge- meene wetenschappen der Technische Hoogeschool te Delft, tot het geven van onderwijs in den ijk, J. A. Treub ijker te 'sGravenhage, en om onder wijs te geven in de beginselen der verbandleer en eerste hulp bij onge lukken, C. van der Wozp, officier van gezondheid der eerste klasse te 's Gra- venhage. Bij Kon. besluit van 26 dezer is, met ingang van 1 September benoemd tot referendaris bij het kabinet der Koningin, jhr. jhr. mr. T. R. J. E. Stoop, thans hoofdcommies bij het departement van buitenlandsche zaken. De tentoonstelling te Brussel in 1910. Het is bekend, dat de Regeering aan de Staten-Generaal f 400,000 heeft aangevraagd ter bestrijding van de kosten van een Nederlandsche inzen ding op de tentoonstelling" Brussel 1910. Niettegenstaande de Tweede Kamer deze voordracht heeft laten liggen waardoor zij niet voor November kan worden behandeld, is het de meening van den alsnog door de Regeering te benoemen commissaris-generaal, mr. J. C. de Marez Oyens, oud-minister van waterstaat, die verklaard heeft de benoeming te zullen aanvaarden, indien het subsidie verleend wordt als van het voorloopig reeds ge vormde hoofdbestuur, dat er niette- min reeds dient te worden voortge- werkt. In een onlangs gehouden vergadering belegd om te bespreken of door Ne derland zal worden deelgenomen, is met algemeene stemmen uitgemaakt, dat dit zeer in het belang van Ne derland zal zijn, zoowel om de tegen woordige verstandhouding als om het economisch nut, en dit besluit is geheel in overeenstemming met het gevoelen van vier bestuursleden der Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel, die waren overgekomen om die vergadering bij te wonen. D» heer J. E. Scholten te Groningen die, naar de voorloopige rege ling, speciaal belast zal zijn met het beheer van de afdeelingen voe dingsmiddelen en verschillende bedrij ven (papierwaren, messenmakerij, juwelierskunst, horlogemakerij, reis behoeften, speelgoed enz.) verzoekt nu aan degenen, die tot tentoonstellen genegen zijn, onder voorbehoud dat de voorwaarden, die later zullen worden bekend gemaakt, hun geschikt voor komen, het daarvan voor 1 September bericht te zenden, liefst met opgaaf van het getal vierk. meters, die men denkelijk zal noodig hebben. Het is namelijk de bedoeling, dat Nederland een eigen gebouw zal stichten, en hiervoor is het gewenscht dar de ruimte, die door ieder gevraagd wordt, zoo spoedig mogelijk be kend is. De commissieleden voor de beide groepen zullen in overleg met de exposanten worden voorgedragen. Misschien zullen ook exposanten daarin zijn te kiezen. Dit en meer andere details hoopt de heer Scholten met exposanten te overwegen in een vergadering in het begin van September te Utrecht te houden. Het verdwenen meisje uit Oud- Beijerland. Verleden jaar werd de gemeente Oud-Beijerland bezocht door een Amerikaan uit San Francisco. Het beviel hem in den beginne zóó goed, dat hij hier een half jaar bleef wonen met zijn gezin, om in het voorjaar weder zijn Heimath op te zoeken. Het was een Oud-Hollander, die bij zijn vertrek een Beijerlandsch aandenken wilde hebben en dit verkreeg door het bezit van portretten der weesmeisjes. Op een goeden dag ontving nu een der weesmeisjes, E. v. d. S., in de wandeling „Emmetje" geheeten, een huwelijksaanzoek uit Oakland van een haar geheel onbekend man, die door het zien der bewuste portretten op haar verliefd geworden was. Na in gewonnen informaties bij den Neder landschen consul besloten de regenten toestemming tot den overtocht en het huwelijk te geven; de huwelijksbe middelaar, die haar begeleiden zou, zou voor haar een plaatsbewijs be spreken. Te meer werd dit goedgekeurd, wijl, naast gunstige inlichtingen over den huwelijkscandidaat, geschreven was, dat het meisje desnoods bij den consul in betrekking kon komen, zoo de bruidegom-in spe haar niet mocht bevallen. En zoo zou Emmetje dus vertrekken, toen de toeziende voogd, die in niets scheen ingelicht te zijn, zich verzette. Nadat evenwel de regenten zijn stilzwijgende goedkeuring verkregen hadden, scheen alles van een leien dakje te gaan. Maar nu kwam de officier van justitie te Dordrecht tusschenbeiden. Hij verzette zich tegen een dergelijke wegzending van een minderjarige, waarop de regenten hun toestemming introkken. De wees scheen niet ingenomen met het besluit der regenten, maar zij berustte. Oudergewoonte kregen de weezen hun gewoon zomerverlof van 10 dagen, die zij bij familie mochten doorbrengen. E. zou te Rotterdam gaan logeeren bij familie en dus ook na 10 dagen terugkeeren. Zij is op heden nog steeds niet terug. De veronder stelling, die hier gemaakt wordt, dat zij met behulp van den huwelijksbe middelaar per stoomschip Rijndam naar Amerika getogen is, om met haar a.s. echtgenoot kennis te maken, is niet al te gewaagd. Nederland en Venezuela. Revolutie in Venezuela Tein vervolg© op vorige berichten, verneemt hu de l arijsche editie der „New York Herald" uit [Washing ton, dat mem daar opnieuw beweert, dat do omwenteling tegen Castro, die in October zou moeten beginnen, de best voorbereide beweging is, se dert vele jaren. Er is veel geil, en de Vemezolanen steunen de ojn- wentelimg algemeen. Van Nederlamd's steun of mede weten is echter ditmaal in het b>> richt geen sprake meer. Internationale instemming voor Nederlands optreden. Do gezaghebbende Lomdemsche „Morning Post" schrijft als slot van een artikel over de Vemezolaansche kwestie „Er is bijna geen een Euxopee- sche mogendheid, die niet. ©enig© grief tegen Venezuela heeft wegens aangedane beleedigingen en zelfs de Vereenigde Staten hebben verschil lende ernstige reden tot klagen. Tot dusverre slaagde Castro er in aan een krachtige bestraffing te ont- nappen voor talrijke aanvallen op belangen van vreemde mogendheden en ruwe schendingen van elemen taire regelen van international© bui- betrekkingen. lWegens voorliefde voor de Monxoet-leer koestert het Amerikaansche volk altijd verden kingen, vijandige gezindheid jegens ieder oprteden door een Euro pee scha mogendheid tegen Venezuela ondernomen, terwijl de moeilijkheid van de kosten die het gevolg zouden zijn van een heilzame kastijding da Amerikaansche regeering terug deed schrikken om de taak op zich 1 te nemen, een taak overigens die ad veel te lang is uitgesteld zooriat er thans een algemeen gevoelen' is van dankbaarheid jegens Nederland, dat besloten heeft een krachtige houding aan te nemen en zulke machtsmiddelen aan te wenden als noodig zijn om voldoening van Castro te krijgen. [Waarschijnlijk zal als de Nederlandsche zeemacht de Venezolaansche grenzen nadert, Cas tro de wijselijkheid van kalmer op treden inzien." Verkeerd verstaan Het ook door ons aangehaalde en weersproken blad Nederlandsche Stemmen" klaagt, dat ide pers het doel van haar opwekking misver staan heeft, hetwelk enkel en al leen was dat „de Regeering geeni grond zou krijgen voor een flauw hartig optreden in ide stemmen van radicale en katholiek-idemocratische zijde, die tot iederen prijs voor vrede en nog eens vrede pleiten." Het weekblad bedoelde piet an ders dan de Regeering to steunen! in al wat strekken kan om de natk> nale eer en de rechtmatige belangen van Curagao te verdetdigen. Het ver heugt zich waar te neanen, dat de Regeeering thans begrepen hoeft krachtdadig handelep niet langer te mogen uitstellen- Dat was dan toch niet erg duide lijk uitgedrukt! Gemengde Berichien. He verloren zoon. Zoo als men -weet bevond zich dezer da gen op de kermis te Sliedrecht toen kermisreiziger, dien men hield voor een jaren geleden vermist knaapje en wel wegens zijn gelijkenis met en kele zijner „gewaande" familieleden aldaar. De kermisreiziger heet ech ter, volgens zijne papieren, Headxi- ku van Rerkel, terwijl het vermiste knaapje Dingerman Giltay heette. Maar nu heeft ook een tante van de familie ta Rotterdam womepd, hem als haar vermisten neef her kend. Zij wist dat hij op de kermis te Rotterdam was en zich in een woonwagen ophield, en zonder eeni- ge andere aanwijzing is zij aan 't zoeken gegaan, en heeft, Hendrik v. Rerkel ziende, dezen als haar neef aangewezen. Van Rerkel is pu ook weer te Sliedrecht geweest; er moet bij hem mede ernstige twijfel omtrent zijn herkomst zijn gerezen. Een uitge breid onderzoek wordt nu ingesteld. Een moordaanslag. Een vreeselijk tooneel werd gisterenmor gen vroeg afgespeeld in de winkel van 'den heer N. W- Kruiger, die in in de Mamixstraat 145 te Amster dam een zaak in comestibles en krui denierswaren drijft. Sinds eenige da gen kwam bij den heer Kruiger een bakkersknecht zooi omstreeks bij zessen eenige kleine inkoop-en doen. Gisterenmorgen omstreeks denzelf den tijd belde deze den 70-jarigeif winkelier weder op en vroeg een paar eieren te koop. Doende ais wil de hij den ou-den man betalen, liet hij een geldstukje vallen, dat-, zooals hij z-eide, naar achteren de winkel inrolde. „Och, raapt u het even op," vroeg hij Kruiger; doch daar deze zeer slecht van gezicht is, haalde hij eerst bedaard Üe jalouzie van het winkelraam omhoog. Hierop begaf de oude man zich loffend naar ach ter en bukte zich om paar het geld stukje te zoeken. Op dit ©ogenblik sprong de bakkersknecht als een tij ger op zijn prooi aan, greep hem bij de keel en trachtte hem met een mes den hals af te snijden. De oude verweerde zich echter hef tig, greep het mes aan en kon zoo doende verhinderen dat kij ernstig aan den hals verwond werd. Natuur lijk drong het mes in ide hand, waar mede Kruiger zich verweerd© door en werd hij aan idit lichaamsdeel ge wond. Kruiger schreeuwde intus- schen om hulp. D© moordenaar-, vree- zencLe, (dat zijn misdadige toeleg thans mislukken zou, hield de hand voor den mopid van het slachtoffer, doch kon niet voorkomen dat Rrui- ger's vrouw op het geschreeuw was komen aanloopen- Ook de buren snelden ta hulp, enkelen hunner waarschuwden de politie. De moordenaar had intusschen het mes weggeworpen en met zijn bak kerskar, welke buiten stond, liet ha zenpad gekozen. De heer Kruiger, die aan hals ep hand gewond was, werd door een inmiddels verschenen rechercheur van de -.Westers tra at verbonden ep daarna paar het bureau [W©ster straat geleid, ten einde gehoord te worden. Rij onderzoek bleek, dat het mes, waarmede ide aanslag ge pleegd werd en hetwelk natuurlijk onmiddellijk idoor de politie in be- slag werd genomen, hetzelfde is, als een mes, hetwelk sinds gisteren door tden heer Kruiger vermist wordt. Die drijfveer van I-dep bakkers knecht, die overigens den heer Krui ger en dieps vrouw volkomen on- j bekend is, schijnt diefstal te zijn. D© ellendeling verzoekt Dinsdag morgen even van het urinoir ge bruik ta mogen maken. De niets! kwaads vermoedende winkelier stond hem dit top niet verwachten de, dat de man zulks deed om de situatie van ket huis beter te krui nen opnemen. Woensdagmorgen wist hij, zooals wij reeds meldden!, het mes te ontvreemden. Het spreekt van zelf dat de re cherche onmiddellijk alle maatrege len genomen heeft om den bedrijver van den wandaad te vatten, doch haar taak wordt haar niet vergemak kelijkt door ide omstandigheid, dat I de heer Kruiger niet de minste be- I schrijving van den mopridenaar kap gaven. 1 Gis teren morgen zijn piet mipder dan 4 bakkersknechten aangehou den, waarmee Kruiger geconfron teerd! is. Geen ider vier werd door den hieiar Kruiger als ide jdader her kend. Ook eep aantal werklieden] die gisterenmorgen omstreeks het uur waarop de aanslag plaats had, voorbij gingen zijn gehoord. Er be staat intusschen r-eeds zeer sterk ver moeden wie ide verdachte zijn kan. Het onderzoek wopdt door den com missaris van hetbureau iWiester- straat geleid. Nader vernemen wij, dat het der politio reeds gelukt is de hand te leggen op den vermoeid ijken dader van dep moordaanslag. Het feit, da,t zich mat een bakkerskar uit de voe ten had gemaakt, wees ide richting aan, waarin moest worden gezocht. En zoo werd in den loop van i^P morgen reeds gearresteerd die 29-ja- rige bakkersknecht S. uit de Gouds bloemstraat, die in de buurt brood bezorgt. Deze man is niet bij een bakker in dienst en bakt ook zelf geen brood. Hij heeft vaste klan ten, ©en z.g. wijkje, waar hij zijn elders ingekocht brood slijt. Belangrijk was de pertinente her kenning door den 15-jarigen J. H. v. Schaik van den verdachte als de man, die lies morgéns peroeel 145, het huis van de misdaad, was ont vlucht. Deze Van Schalk begaf zich to-en naar zijn werk en wist niet, dat er iets ernstigs gebeurd was. Op het middaguur tehuis gekomen, hoorde hij van zijn familie wat was voorge vallen ©n verzekerde dadelijk den man, die zich met de bakkerskar had verwijderd, wel te kunnen herken nen. Hij droeg een groen, pak met jockey-pet, had een zwart snorretje. Op het politie-hureau met den ver dachte geconfronteerd, herkende hij hem zeer heslist tegen de meest hals starrige ontkentenis van S. in. Voorts zijn pog .andere- personen ge hoord, die zeer bezwarende verkla ringen hebben afgelegd, terwijl ten overvloed© ook de keer Kruiger zelf, bij nadere confrontaties, geloofde (dat da arrestant inderdapd dezelfde is. In de modder gestikt. Aan het Slot-Vliet te Leeuwarden is het 3jarige knaapje T. M. spelende te water geraakt en verdronken, of liever in de modder gestikt. Niemand schijnt opgemerkt te hebben, dat het kind te water geraakte. De moeder had al eenigen tijd in de buurt gezocht, maarkon het kind niet vinden. Iemand, die met een Bchouw voorbij voer, ontdekte den knaap met het hoofd naar beneden in het slijk. Een cadet onder 't paard. Eenige ribben gebroken. Te Breda had de sergeant-cadet L., tijde lijk ingedeeld bij het 3e reg. veld-art. aldaar, het ongeluk met zijn paard tegen een boom te rijden. Hij stortte ter aarde onder het paard, waarbij bij eenige ribben brak. Per brancard Werd hij naar het hospitaal vervoerd. Zijn toestand is niet buiten gevaar. De Nat. Christ. Geheel-onthouders- verceniging. Te Schiedam is gehouden de alge meene vergadering van de Nationale Christen Geheelonthouders-V ereeni- giug- Op deze vergadering voerde aller eerst het woord mr. Joh. J. de Vries over „De Kinderwetten en de drank bestrijding." Spr. toonde het nut aan, dat deze wetten hebben voor de drank bestrijding, wijl zij zorgen, dat de kinderen uit de handen van slecht zorgende ouders komen. Als oorzaken van ontzetting noemt spreker lo. misbruik van nacht; 2o. grove verwaarloozing van onder houd en opvoeding; 3o. slecht levensgedrag der ouders, waartoe dronkenschap en misbruik van den drank kunnen worden gerekend. Bij dit punt staat spreker lang stil. Aan de hand van een statistiek hem door 15 voogdijraden verstrekt, toont hij aan, dat de oorzaken van ontzet ting voor het grootste deel, meer dan 60 hieraan moet worden toege schreven, dat de drank de, ouders ongeschikt maakt voor hun moeilijke maar te gelijk heerlijke taak. Hij draagt aan de onthoudersver- eenigingen dan ook op vooral toe te zien en voor de jeugdigen van jaren als voogd op te treden. Spreker noemt naast den drank, den ellendigen woningtoestand als eeu der oorzaken vau de toenemende criminaliteit van ouders en kinderen en beveelt de bestudeering aan van de brochure „Drankbestrijding en sociale toestanden" van mej. Cromnaelin. Spreker gaat ten slotte na wat men met zulke kindefen heeft te doen. Hij acht de opvoeding door parti culieren de beste en verre te verkiezen boven die in gestichten en gaat nog na de goede werking van de vereeniging „Pro Juventute". Vervolgens kreeg het woord de heer W. A. G. J. Gilles te Utrecht, voor zijn referaat „De taak der drankbe- sirijdersvereenigingen in tijden van groote werkloosheid". Spreker zet den maatschappelijken toestand uiteen, zooals die zich thans aan zijn oog vertoont. Als eersten eisch stelt spreker dat de drankbestrijder zich naast den drankzuchtige, het lot van den werk- looze aantrekke. Dat hij den werklooze opzoekt en hem als een broeder tot zich zoekt te trekken, dat men den werklooze in de gelegenheid stelt zijn geest althans met beter dingen bezig te houden, dan men hun iets te lezen, te zien, te hooren, te genieten zal geven door het openstallen van lokalen waarin gesproken, gezongen, gemusi ceerd wordt, in één woord, waar de verveling wordt verdreven. Beide sprekers hadden veel succes en de vergadering kan als welgeslaagd beschouwd- worden. Marie Koek. f De onvermoeide draakbestrijdster, de ijverige propagandiste van de R.K. Vereeniging lot bescherming van Meis jes en meer andere vereenigingen, ook buiten het Diocees Breda als zoodanig bekend, mej. Marie J. J. E. Koek, is Zaterdagavond te Breda overleden. Verschillende vragen betreffondekle Sociale Week te Botterdam. Allerlei .vragen worden in lie laat-1 ste dagen aap. 't Centraal Bureau gesteld. Het is misschien goed, ze in 't kort even openlijk te beant woorden. Alle kaarten voor de Sociale ÖVeek te Rotterdam zijn o-ok aap -ie zaal (St. Jozefs-Gezellenvereepi- ging) verkrijgbaar vóór elk© ver gadering. Men doet eckter .verstandig de [Weekkaarten, Halve [Weekkaarten (en Dparloopend© Avopdkaarton vooraf aap 't Centraal Bureau te Leiden per postwissel te bestellen.. Alleen dan kan e-r voor worden inge staan, dat |de houder dier kaarten! een besproken plaats aan de schrijf tafels heeft. De prijs der toegangskaarten voor de Openings- en de Sluitengsverga- dering is 25 cents- De Doorloopend© Avopikaarten geven ook recht van toegang tot de Sluitingsvergadexing op Zondag 13 September, te 2 uur 's namiddags» Alle vergaderingen van d© So ciale [Week zijn, evenals in vorige jaren, voor dames toegankelijk. [Wij vertrouwen, dat (de dames zelfs nog talrijker zullen opkomen dan verleden jaar te Breda- De Volksbond, vereeniging tegen Drankmisbruik. Te Zaandam is gisteren (ie 85e al- gemeene vergadering van bovenge noemden boni geopenid onder voor zitterschap yan prof. dr. ,C. A., Pe kelharing. Medegedeeld werd na de openings rede, dat een nationale huisvlijtten- toonstelling wel kans op succes be looft. Deze zaak is in dep bread© onderzocht en het Hoofdbostuur stond reeds e©n crediet toe. Voortdurend zal gezorgd worden voor waterverstrekking aan de sta tions. Ook voor d© verstrekking van papieren drinkbekers. Uit 't Jaarverslag bleek, dat 't ledental klom yan 19280 tot 19604, de afdeelingen van 97 tot 106. Voor de volksvoeding is ze-er veel gedaan. Van 't Rijk kreeg de- Boni 2300 subsidie. Ten slotte wordt ge-constateer!, dat het ilrankmisbruik vermindert; per hoofd lier bevolking bedroeg dit nog in 1877 9.98 L., in 1907 7.32 ad 50 o/o. en is alzoo in 30 jaar mot deel .verminderd. Hierna .werden de voorstellen be handeld. Tot leden .van het hoofdbestuur wierden herkozen (le beer mr. E. iW- J. G. Snijder van tWisscnkcrke, Raadsadviseur aan het departement van justitie te Wassenaar en geko zen de heer G. Oosterbaap te Zwolle. Onderzocht zal worden do moge lijkheid der oprichting van een ver plaatsbaar museum, betrekking heb bend© op het alcoholvraagstuk. Aan de tentooiiistelling .voor Huisvlijtin dustrie zal ƒ100 geschonken wor den. Er is een streomipg om in 't Hoofdbestuur meer democratisch© el-ementep in te voeren. Bij d© Regeering zal aangedrongen! worden op het uitbetalen van pen sioenen op korter termijn. Ten stadhuize- werden de verga der den daarna officieel ontvangen. Te half twee werd tie vergadering1 voortgezet. Een Commissie zal onderzoeken de kwestie betreffende het verstrekken van bedrijfskapitaal yah rijkswege aan do tappers. Die afd. Haarlem stelle voor aap het H.-B. de afieelingep op te wek ken tot eep onderzoek naar il© wen- schelijkheid en mogelijkheid Vap de instelling van echippersbeurzen en die afdeelingen welke op goede gronden tot ide oprichting besluiten, zoo krachtig mogelijk te steunen- Het bleek, dat 't Hoofdbestuur gaarne hiertoe bereid was. Aan 't Dep. yan Oorlog zal ge vraagd worden, dat de verlofgan gers, die moeten opkomen, vroeger dan 4 uur zich moeten aanmelden. ,Vbor 1909 zal 250 subsidie ver leend worden aan de Ver. tot bevor dering vap het herstel van drank zuchtigen. Na sluiting der vergadering werd een boottocht ondernomen naar lWjot- merveer. Door den schrik. Woensdag middag wilde de heer Scherrewitz een nieuw paard, dat hij pas had gekre gen, eens beproeven; nauwelijks was het dier echter op straat of het schrikte, begon te steigeren en viel dood neer. SANTPOORT. Bekroond. Inzake de voor eenige dagen gehouden tentoonstelling van ooft enz. te Grijpskerk', verkregen de heeren Borgman en Rodenburg (firma Jac. P. R. Galesloot en Co., kweekerij „Pomona", gelegen a. d. tramhalte Driehuizerweg te Santpoort) de hoogste onderscheiding, n.i. het eerekrui3 voor een collectie ooft, bestaande in 130 soorten appels en 75 soorten peeren, terwijl bovendien aan die heeren voor de schoonste inzending een eerediplo ma werd toegekend. VBLSEROORD. Hejjt Fr ie sc he Koffiehuis- Het vanouds alhier bekende „Friese»0 Koffiehuis" op den viersprong midden in de kom van het dorp wordt tha»8 in zijn geheel afgebroken en daar»» opnieuw in meer modernen stijl op gebouwd. De koffiezaal beneden wor® daarbij vergroot en geeft dan pla»"8 voor 2 billards, terwijl op de boven* verdieping een ruime vergaderzaal 2® worden ingericht, waar pl. m. 2®® menschen plaats zullen kunnen vind0»- VELSEN. Gemeenteraad. Openbare ver* gadering van den gemeenteraad va» Velsen op Dinsdag 1 September 19®®* namiddags l1/* uur, ten gemeente huize. Agenda 1. Benoeming van een wethouder- 2. Ingekomen stukken. 3. Proces-verbaal van kasopname. 4. Gratificatie waarn. hoofd va* school F. 5. Verlenging pacht Zeestrand. 5a. Hulptelegraafkantoren Sant poort-Station en Velseroord, enz. 6. Adres Ned. Bond van gemeente ambtenaren in zake regeling der jaar wedden. 7. Wijziging verordening regeling verloven Drankwet. 8. Vaststelling van de rekeningen over 1907 a. van de gemeente met bijlagen; b. van de armbesturen; c. van de gecontracteerde wegen; 9. Aanbieding der begrooting00 voor 1909: a. van de gemeente met bijlagen; b. van de armbesturen; c. van de gecontracteerde wegen. 10. Onderwijs in handelsrekenen. 11. Bijdrage aan de Witte Kruisal* deeling in de kosten harer wijkver pleging. 12. Najaarsschouw over de wateren- 13. Benoeming van een makelaar- 14. 1ste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1908. 15. Reclames hoofdelijken omslag- SBAARNDAM. Personalia. Mej. de Boer is I® den Haag geslaagd voor 'takte exa men 1. o. (Hoogduitscb). IJMUIBEN. Een oefening derreddin^' brigade. Ter bevordering van hulp bij strandingen zal door de reddings brigade Prins Hendrik alhier op 0 September een oefening worden ge houden op het strand nabij de Noord- pier. Deze oefening zal worden geleid door dr. A. van der Horst, alhier me" met medewerking van de wijkver pleegster, zuster v. d. Hoek. HEEMSKERK. Personalia. Met ingang van 1 September is benoemd tot onderwijs0* res aan de R.K. Meisjesschool alhier mej. Niesen van Amsterdam. EGMOND AAN ZES. Een Zilveren feest. Dinsdag 1 September zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer P. Prong01» toen burgemeester van Aalsmeer, be noemd werd tot burgemeester va® Egmond aan Zee en Egmond Binnen- Het feit zal door de gemeentenare» feestelijk worden herhacht. ZANDVOORT. Afwijzend beschikt. Door Gedeputeerde Staten in deze provin01® is afwijzend beschikt op een inge diend bezwaarschrift houdende hoogeï beroep tegen de beschikking van R en W. waarbij aan de wed. G. Koper verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden drank anderen dan sterke» drank voor het perceel Rozenobelstraa' 3 is geweigerd op grond dat de Rea liteit niet voldoet aan de eiscbe» krachtens art. 35 der Drankwet g®* steld. Aangekomen vreemdelingen. Fam. Houllier, Amsterdam, Gast huisplein 1,5 p.R. Geelen, Bonn, Gran» Hotel, 2p. Mej. Blom, Hilversum, ideo* 1 p. Carl. Trouwein Jr., Elberfeld, ideöj 2 p. Frl. Casman, Wiesbaden, Hot®1 Groot Badhuis 1 p. Mr. Fuld, Frank furt a.M. idem 1 p. Mr. Boon, Hoog0* sand, idem 1 p. P. F. Maas, Groningen; Villa Groot Kijkduin lp. C. Joseph' thar, Neurenberg, Hotel d'Orange 5 V Hugo Hirds, Linnich, idem 1 p. HEEMSTEDE. Gemeenteraadsvergadering op Dinsdag, den 1 September 190Si des avonds om half acht uur. 1. Benoeming van een Wethoud0r wegens periodieke aftreding van de» heer Anth. van der Weiden. 2. Benoeming van de led6n dei Financieelo Commissie. 3. Idem der Plantsoenen-CommiaSJ0' 4. Voorloopige vaststelling der g0' meènterekening dienst 1907. 5. Vaststelling der rekening van b01 Burg. Armbestuur, dienst 1907. 6. Aanbieding der gemeente-begro0' ting voor 1909. 7. Idem der begrooting vaD h® Burg. Armbestuur voor 1909. 8. Verzoek van den Voorzitter d®* Vereeniging „Koninginnedag" om sub sidie, met voorstel van B. en W. 9. Verzoek van de Maatschappv Bosch ea Vaart tot goedkeuring va® een stratenplan met voorstel van R e» W. 10. Voorstel van B. en W. tot b® aangaan eener geldleening voor gasfabriek. 11. Voorstel van B. en W. tot vaSJ' stelling eener verordening betreffen® gaslevering. f 12. Voorstel tot aansluiting gasfabriek aan de telefoon. 13. Circulaire van Ged. Staten inzak verordening op de melkvoorzieniOe' met voorstel van B. en W. r 14. Verzoek van den heer W- Fletterman c.s. om afwijking van.»1 15 der bouw- en woningverordeniuS' 15. Adres van den heer C. A. Bra» en andere bewoners van den Heere weg om rioleering aldaar. T' Nt i; BLOEMEND AAL. Ï3li «eg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2