Prachtige Pianino's te huur Yanaf f4,00 per maand F. Wlegant's Piano Wel, OFFICIEELS KERJCLIJST. En al i8 die rede met deftige steun voorgedragen in een deftige aula van een universiteit, voor een universitair gehoor, dat alles kan de armzaligheid, aan gedachten niet dekken. Op de groote verdiensten van Prof. Donders als geneesheer wil ik niets afdingen, maar ik vind het jammer, dat hij wellicht voor dergelijke argumenten zijn voorvaderlijk geloof den rug toe keerde. Pleit het voor de Heeren, die nu in 1907 die rede herdrukken? Was het tot eer van Prof. Dr. Donders? De groote vijandigheid tegenover de doelmatigheid der eindige wezens als openbaring Godsglorie, waarvan onze tegenstanders zoo herhaaldelijk blijk geven, kan voor een deel haar oorzaak vinden in een overdreven zucht van sommige, vooral vroegere mede-standers en geloovigen, om op spitvondige wijze hun persoonlijke, zeer subjectieve zienswijzen voor werk stukken aan te zien genomen uit de heerlijke plannen van den oneindig wijzen schepper b.v. wanneer men als getuige eener scheppende voorzienig heid de in den aardboden rustende steenkolenlagen laat optreden en het dan op de groote, kostbare gave wil ik niet in het minst afdingen zóó voorstelt, alsof God de ontwikke ling onzer planeet zóo heeft laten loopen met het doel om ons een brandje in onzen kachel te verschaf fen en dan wijst op de niet meer dan geringe dikte der lagen in Europa, omdat de mensch (gedurende slechts enkele eeuwen nog wel) ze gemakke lijker zou kunnen uitdelven; maar, let welin Amerika de lagen veel dikker maakte, „als om Amerika er voor schadeloos te stellen, dat het slechts zoo laat zijn vlucht zou kun nen nemen," Verbeeldt U! Waarom ontdekte Columbus ook niet watrvroe- ger Amerika? Ja, op zoo'n manier maakt men „ons b e w ij s uit de doelmatigheid belachelijk, maar dat is toch geen reden om met het onoogelijke jurkje het kindje weg te gooien. De voornaamste rede echter schuilt in de eenzijdige wereldbeschouwing der Heeren-tegenstanders, in hun on wil om een persoonlijken God te er kennen, als den eenig voldoenden grond om een „volledige" verklaring te geven van het wereld-geheel; in hun afgoderij ten opzichte der natuur wetenschappen, in het onontvankelijk verklaren der menschelijke rede, wan neer deze onverbiddelijk wijst op een Alwijzen God; in hun aanbidden van de „onbewezen" hypothese van het Darwinisme, dat in ongeloovigen zin opgevat, zooals we hopen later te zul len zien, beslist den toets der kritiek niet kan verdragen; in hun gooche- laarstoeren om alle volmaaktheden der hedendaagsche wezens te verkla ren uit veranderingen door gewoonte, oefening, erfelijkheid en om dan af gedaald tot veronderstelde laagste wezentjes met een luchtigen bokke- sprong van het leven op de doode, anorganische stof over te wippen. Zeker, geen verstandig mensch zal de natuurwetenschap willen verhin deren de stoffelijke wetten na te speu ren, volgens welke de veranderingen, het mogen dan physieke of chemische zijn, in de dingen plaats grijpen, daar mede is het „laatste woord" in het rijk van het menschelijk weten niet ge sproken. Geef eens een andere verklaring dan voor ingenomen onwil van de tyrannic, waarmee ze aan het verstand het „halt I" toeroepen, wanneer het in de dingen „wetten" erkent, maar geen „Wetgever" mag aannemen. Zeker, de natuurwetenschappen heb ben voor rechtstreeksch, onmiddelijk doel antwoord te geven op de vraag „waardoor", maar dan opgevat in den beperkten zin van:„door welke stoffelijke oorzaken," en verder gaan ze als natuurwetenschappen niet de volledige vraag oplossen, doen ze nietmaar dan hebben ze ook niet te smalen er af te geven, als de menschelijke rede op onbetwistbare gronden verder gaat en het antwoord geeft op de vraag „vanwaar" en „door welk beleid". Wij zijn den natuurvorschers dank baar voor hun oplossen van natuur kundige raadselen, maar het past den redenlijken mensch evenzeer om zijn Schepper te erkennen en in eerbiedige hulde voor Hem neer te knielen. Prof. Donders koos zijn voorbeelden met groote zorg, opdat ze toch maar zouden passen in het kader van zijn betoog; hij spreekt van oogen aan het licht gewend en van lichtschuwe oogen, maar over het ontstaan van het zoo schoone, doelmatige oog zelf spreekt hij wijselijk maar niet en zoo gaat het zijn geheele rede door. We vragen naar het onstaan van een prachtig schilderstuk en hij praat enkel om zoo te zeggen van penseelen en potten verf. Ik vraag in gemoede, wat zouden de heeren geneesheeren zeggen, als wij beweren durfden dat in „hun" wetenschap, de medische, alle beleid en verstandige leiding ontbreken kon Is hun wetenschap niet een zuiver leidende (een scheppende is zij allerminst), bepaalt de arbeid van den geneesheer zich niet om de natuur van den mensch te hoeden voor af dwalen van de "banen, die alléén het ongestoord bezit der gezondheid ver zekeren Bepaalt zich niet tot afweren van schadelijke invloeden, in het te gemoetkomen van behoeften en ver sterken van nog aanwezige krachten Is een geneesheer als zoodanig niet meer hoogstaand naar de mate van zijn scherp onderscheidend oordeel en beleidvol optreden? Wij zullen hier niet in het minst op afdingen, maar nog veel minder recht hebben de heeren, om de Wijs heid te ontkennen, die uitblinkt in de schepselen; een Wijsheid, die niet alleen, zooal» zij, leidend optrad bij bestaande vermogens en eigensehappen, maar een Wijs heid, die met die vermogens en eigen schappen zelf aan de dingen het wezen en bestaan gaf. (Wordt vervolgd.) KERKBERICHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Kerk van het Allerheiligste Hart. Kleverparkweg. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG. 0VERVEEN. ZANDVQORT-bad. SCHOTEN. DRIEHUIZEN. VELSEN (Wijkeroog). IJMUIBEN. HEEMSKERK. WIJK AAN ZEE. HEEMSTEDE. BENNEBR0EK. VOGELENZANG. HILLEG0M. stesnmn inbegrepen. KLEINE HOUTSTRAAT 11, bij de ANEGANG. LISSE. N00RDWIJKERH0UT. VOORHOUT. HAARLEMMERMEER (aan de Lijnden.) UITGEEST. Auteursrecht voorbehouden. "Zondag, de k.h. Missen ten half 7, 8, en 9 uur. Om half 11 de plechtige Hoog mis. De Catechismus naar gewoonte, 's Avonds half 7 Lof met preek. Vóór het Lof 't Rozenhoedje. De geheele week 's avonds kwart vóór 8 Lof met Rozenhoedje. Zondag, Heden het feest van O. L. Yr. van den Allerh. Rozenkrans, te verdienen volle aflaat voor de leden der Broeder schap, onder de h.h. Missen schaalcollecte voor de parochiale scholen. Heden avond te 7 uur plechtig Lof met feestpredikatie, Rozenhoedje en de voorgeschreven ge beden. Gedurende deze week alle avonden te 7 uur Lof met Rozenhoedje en voorge schreven gebeden. Zaterdag, te half 9 de h. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuse Mariabeeld; van 510 uur gelegenheid om te biechten. In deze week de h.h. Missen en de Ca techismussen op de gewone uren. Zondag, Feestdag van den H. Francis- cu3, Insteller der H. Orde. Op dien dag en gedurende het Octaaf dagelijks, te ver dienen volle aflaat onder de gewone voor waarden. Te half 6, 7 ure en half 9 de gelezen h.h. Missen, te half 11 solemneele Hoogmis, 's Namiddags geen Vespers, maar 's avonds te 7 uur plechtig Lof, Rozenhoedje en feestpredikatie. Maandag en de overige dagen der week, uitgezonderd Zaterdag, 's avonds te 7 uur Marialof en Rozenhoedje. Dinsdag, te 8 uur gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua. 's Avonds te 7 uur Lof en Vergadering der Broederschap. Woensdag, biechthooreu voor de kinde ren der Middenleering's morgens te 10 uur voor de meisjes en 's namiddags te 4 uur voor de jongens.'s Avonds te 7 uur Vergadering voor de Leden der 3e Orde van den H. Franciscus. Vrijdag, te half 8 de h Mis voor de levende en te 8 uur gezongen h. Mis voor de overl. Leden der 3e Orde van den H. Franciscus. 's Avonds te 7 uur Lof en oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, het Rozenhoedje en de Bene dictie na de h. Mis van half 10. Zondag, 11 October, de Hoogmis te half 11 voor de Leden der Broederschap van den H. Kruisweg. Zondag, de h.h. Missen te 7, 9 ure en half 11. Te 4 ure Lof en preek voor de Leden der Eerherstellende Communie. Dinsdag, half 8 gez. h. Mis ter eere van den H. Antonius, 's avonds ten 7 ure Lof. Vrijdag, te half 8 gezongen h. Mis ter eere van het Goddelijk Hart. 's Avonds te 7 ure Lof. Zondag, feestdag van O. L. Vrouw, Ko ningin van den Allerh. Rozenkrans, Pa troonsfeest der Parochie. De h.h. Missen te half 6, 7 uur, half 9 en om half 11 de plechtige Hoogmis, 's Avonds te 7 uur plechtig Lof met feestpredikatie van den WelEerw. Heer T. Wassen, kapelaan der Kathedraalkerk en processie. Gedurende het Octaaf iederen avond te 8 uur Lof met Rozenkrans-oefening. Woensdag, te 8 uur gezongen Requiem voor de overledenen die op St. Barbara en St. Bavo begraven zijn. Aartsbroederschap der R. Familie. Zondag, feest van O. L.Vrouw, Koningin van den Allerh. Rozenkrans, tevens feest dag van den H. Franciscus van Assisië, te verdienen volle aflaat voor de leden der 1ste Sectie. Des namiddags te half 5 wekelijksche vergadering. De leden der 17e en 18e Sectie worden vriendelijk uitge- noodigd deel te nemen aan de plechtige Processie in de Broederschapskerk des avonds te 7 uur. Iederen Zondag van 441/2 uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap der H. Familie Mannen en jongelingen hebben altijd vrijen toegang tot de vergaderingen. Zondag, de h.h. Missen om half 6, 7, 9 uur en om half 11 de Hoogmis, 's Av. half 7 Lof met predicatie en gebeden der Octobermaand. Dinsdagavondom half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdag, om 9 uur h. Mis voor de leden der Broederschap van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand, 's Avonds om half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Vrijdagavond om half 8 oefening van den H. Kruisweg. Op de dagen waarop er geen Lof is, worden de gebeden der Octobermaand gebeden onder de h. Mis van half 9. Op de overige dagen onder het Lof. Zondag, 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen, half 11 de Hoogmis, 2 uur Cate chismus, 7 'sav. uur Lof met predikatie en Rozenhoedje en verdere gebeden. Gedurende deze week dagelijks 's av. om half 8 Lof met Rozenhoedje en ver dere gebeden. Zaterdagavond gelegenheid om te biech ten van 49 uur. Gedurende deze week dagelijks de Ca techismus. De h.h. Missen te half 8 en 9 uur. Zondag, 7 uur de Vroegmis, 10 uur de Hoogmis. Donderdag, 9 uur gezongen Jaargetij voor Petrus Ruigrok. Vrijdag, 9 uur gezongen h. Mis. Gedurende de Octobermaand 's morgens na de h. Mis het Rozenhoedje. Zaterdag, gelegenheid om te biechten als gewoonlijk. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, ten half 12 Catechismus. Zondag, de h.h. Missen te 7, half 9 en half 11 de Hoogmis. Te 4 uur Lof met Rozenhoedje en Litanie. Vrijdagavond 7 uur oefening van den H. Kruisweg. Zaterdagavond 7 uur Maria-Lof met Ro zenhoedje en Litanie. Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, half 9 en de Hoogmis ten 10 uur. Des nam. ten 3 uur de Vespers. Gedurende de week zijn de h.h. Missen ten 7 uur en half 9. Ten 8 uur de Octo- beroefeningen met uitstelling en zegen van het Allerheiligste. Zaterdagavond ten 7 uur Lof. In ondertrouw zijn opgenomen Chr. H. C. Otto en E. Jos. de Greft. Zondag, Heden Rozenkrans-Zondag en lste Zondag der maand. Na den middag kwart over 2 Catechismus, te 3 uur de Vespers. Catechismus volgens gewoonte, Maan dag, Dinsdag én Donderdag. Donderdagavond 7 uur Lof met voor geschreven gebeden. Zaterdag, gelegenheid om te biechten van 58 uur. Zondag a. s. na de h. Mis verkooping van enkele opengevallen zitplaatsen in de kerk. Donderdag, 8 uur gez. Maandstond voor Joannes van Honschoten. Zondag, O. L. Vrouw van den Rozen krans, om half 8 Vroegmis, 10 uur Hoog mis. 's Nam. 3 uur Lof. Dinsdag, om 9 uur gezongen maand stond voor Margaretha Twisk echtg. van Petrus Vader. Donderdag, Octaafdag van St. Bavo. Vrijdagavond om 7 uur Lof. Zaterdag, te 4 uur gelegenheid om te biechten. Door de week voor en na de h. Mis om kwart over 8 (schoolmis.) Door de week de eerste h. Mis om half 8. De gebeden worden verzocht voor Petrus Neelis die in den Heer is overleden. In ondertrouw zijn opgenomen Joarrues Jacocobus de Haas, weduwn. van Cornelia Poeldijk en Rosalia Zanter. Zondag, 7 uur de Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 's Nam. half 3 de Vespers. Zaterdagavond van 58 uur gelegen heid tot biechten. In de week de h. Mis om 9 uur. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn der Parochie. Te 1 uur onderrichting voor de mannelijke, 4 uur voor de vrou welijke vormelingen, 's Avonds half 7 Lof met Rozenhoedje. Maandag, half 8 de h. Mis. Dinsdag, half 9 de h. Mis en 's avonds 7 uur het Lof ter eere van den H. An tonius. Te 1 uur onderrichting voor de mannelijke, te 4 uur voor de vrouwelijke vormelingen. Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zater dag, half 9 de h. Mis. Donderdagavond 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. Te 1 uur onderrich ting voor de mannelijke, te 4 uur voor de vrouwelijke vormelingen. Zaterdagmiddag van 59 uur biecht- hooren. In de October-maand zal het Rozen hoedje gebeden worden Zondag, Dinsdag en Donderdag onder het Lof. De overige dagen na de h. Mis. Zondag, half 8, geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie, 10 uur, Henrica en Geertruida Smakman. Te 1 uur groote Catechismus, 's Avonds 7 uur, Broeder schapslof en Rozenhoedje. Maandag, 7 en uur, overledenen, 's Av. 6 uur oefening voor de vormelingen. Ten 7 uur Lof en Rozenhoedje. Dinsdag, 7 en 8 uur, overledenen, 's Av. 7 uur Lof en Rozenhoedje. Woensdag, 7 en 8 uur, overledenen, 's Avonds 6 uur oefening voor de vorme lingen. Ten 7 uur Lof en Rozenhoedje. Donderdag, 7 en 8 uur, overledenen, 's Avonds te 6 uur oefening voor de vor melingen. Ten 7 uur Lof en Rozenhoedje. Vrijdag, 7 en 8 uur, overledenen, 's Av' 6 uur oefening voor de vormelingen. Ten 7 uur Lof en Rozenhoedje. Zaterdag, 7 uur, bekeering der zonda ren, 8 uur voor de geloovige zielen. Van 48 uur gelegenheid om te biechten. Te 7 uur Lof en Rozenhoedje. De gebeden worden verzocht voor Gerrit Jansen en Agatha HaverWeegman die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Maria Dingstee die in den Heer is overleden. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 urn-Hoog mis, half 2 Catechismus voor de Vorme lingen, half 3 Lof met Rozenhoedj e, Lita nie en gebed tot den H. Joseph. Dagelijks de h.h. Missen te half 8 en kwart over 8.. Dinsdag en Donderdag te 12 uur Cate chismus voor de Vormelingen. De andere Catechismussen naar ge woonte. Dagelijks na de h. Mis van kwart over 8 de voorgeschieven gebeden. Donderdag en Zaterdag echter na het Lof. Donderdagavond half 7 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Zaterdagavond half 7 Lof ter eere van de H. Maagd Maria. Zondag, 7 uur Vroegmis, half 10 Hoog mis. 's Nam. half 2 Catechismus, half 3 de Vespers met Rozenhoedje en gebeden Aanbidding voor de Leden der Broeder schap der Eeuwigdurende Aanbidding, 's Avonds te half 7 Congregatie der Aarts broederschap van de H. Familie. Maandag, 7 uur h. Mis. Geheel de week 's avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. Zondag, te 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen, 10 uur Hoogmis, 's Namiddags 3 uur de Vespers, 's Avonds ten 6 uur Lof. Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond ten half 8 Lof met de October-oefeningen. Donderdag, half 9, gezongen h. Mis ter eere van het H. Sacrament. De gebeden worden verzocht voor Anna van der Swan, geb. van Dam, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Albertus de Vink, Franciscus Joannes Bos, en Christina Sluijter, geb. Silkens, die in den Heer zijn overleden. Zondag, half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 2 uur Catechismus, 3 uur Ver gadering der Aartsbroederschap van O L. Vr. Altijdd. Bijstand met Lof en Rozen kransgebed. Maandag en Dinsdag, kwart over 8 h. Mis. 's Avonds half 8 Lof met Rozen kransgebed. Woensdag, half 9 gez. Jaargetij voor Petrus Joannes Lammers. 's Avonds half 8 Lof met Rozenkransgebed. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, kwart over 8 h. Mis. 's Avonds half 8 Lof met Rozenkransgebed. Zaterdagmiddag van 4—8 uur gelegen heid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Alida Draijer, geb. Akersloot die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. Zondag, Feest van den H. Rozenkrans, ten half 8 de Vroegmis. Ten 10 uur de Hoogmis. Ten half 2 Catechismus. Ten half 3 de Vespers. Maandag en volgende dagen de h.h. Missen ten half 8 en 8 uur. Na de tweede h. Mis Rozenhoedje. Woensdag en Zaterdagten halt 1^ Ca techismus. Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en ten 10 uur de Hoogmis. Ten 2 uur Catechismus. Ten 3 uur de Vespers en ten half 7 Lof. Donderdagmiddag, van 6— 8 uur gele heid om te biechten. Maandagavond en overige avonden ten 7 uur Lof met Rozenhoedje. Zaterdagmiddag van 5 uur af gelegen heid om te biechten. Te 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Mej. Joanna van DrH, Anna van Roode Maria Ver bruggen, de Wed. Boot geb. Uitendaal. Joannes Warmerdam, en Clasina v. d. Ploeg, hvr. A. Caspers. die van de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Petrus Schreuder en Anna Sshoorl hvr. Ger. v. Bourgondiën, die in den Heer zijn overleden. Zondag, 7 ure half 9 en 9 uur de gelezen h.h. Missen met onderrichting; te 10 ure de Hoogmis met predikatie, 's namiddags te half 2 Catechismus te half 3 de Vespers waaronder de Rozenkrans zal gebeden worden, 's Avonds te 7 ure plechtig Lof en feestpredikatie. Maandag, slechts 2 h.h. Missen te half 8 en half 9. Donderdagavond geen Lof. Zaterdag, 's namiddags van 4 tot 5 ure gelegenheid om te. biechten. Geen Lof. Zondag, 7 uur, stille h. Mis met onder richting; 10 uur, Hoogmis met predikatie, 's Namiddags 1 uur oefening voor de Vor melingen. Te 2 uur Lof, Rozenhoedje en voorgeschreven gebeden. Gedurende de week na de h. Mis van half 9, Rozenhoedje en de voorgeschre ven gebeden. Dinsdag, na de h. Mis van half 9, oefe ning voor de Vormelingen. Woensdag, gezongen trouwmis voor Engelbertus Adrianus van der Plas en Maria Petronella van Hensbergen. Vrijdag, na de h. Mis van half 9, oefe ning voor de Vormelingen. De gebeden worden verzocht voor Cornelis van Steijn, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. Zondag, de h.h. Missen ten half 8 en 10 uur. Te half 3 Lof. Maandag maar één h. Mis ten 8 uur. Dinsdag en Donderdag, Catechismus. Zondag 4 Oetober, Godsdienstonderricht voor de Vormelingen ten half 2. Eveneens Dinsdag en Donderdag van 11 tot 12 uur. Kerk v.d. H. Franciscus van Sales. Zondag, Hoogfeest van Gedurige Aan bidding, 7 uur Vroegmis, 10 uur plechtige Hoogmis, 's Avonds 7 uur plechtige slui ting met predicatie van den ZeerEerw. Heer J. Haverman, pastoor te Sloten. Dinsdag, half 9 gezongen h. Mis, ter eere v.d. H. Antonius. Zaterdagmiddag van 48 uur gelegen- heidom te biechten In de week om half 9 de h. Mis en daarna Catechismus. De gebeden worden verzocht voor Geertruida Bosch geb. de Bruin, en Anna v. Bourgondië geb. Schoorl, die in den Heer zijn overleden. In ondertrouw zijn opgenomen Henricus Josephus Buné en Cornelia Bouman. Zondag, 7 uur, Gemeente, half 10, voor de Leden der Broederschap van den levenden Rozenkrans, 1 uur, onderricht voor de Vormelingen, 2 uur de Vespers. '8 Avonds 7 uur Lof met .voorgeschreven gebeden. Maandag, 8 uur, en half 9, Bernard Zuhrlohe en Maria Mohrman, 9 uur, ge zongen Jaargetijde voor Bernard Zurlohe en Maria Mohrman. Dinsdag, 8 uur, Cornelis Schoenmaker en Petronella Boon, half 9, Maartje Schee en Nicolaas Meijne. Woensdag, 8 uur, tot zekere intentie, half 9, gezongen h Mis tot dankbaarheid. Donderdag, 8 uur, Dirk Brandjes en Doortje Bakkum, half 9, gezongen h. Mis voor Bernardus Schermer en fam, Vrijdag, 8 uur, Jan Meijne, half 9, voor den Z.Eerw. Heer Frans Koekhoven. Zaterdag, 8 uur, Joanna Cornelisse, half 9, Mej. Henrica van Kersbergen. De gebeden worden verzooht voor Keetje Stirp, die in den Heer is overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 10