tosisBSQnsznni Naaimachines. Doel straat 37, Job. van Geilsiijk Nz, Macbmlo Baggerturf. H. El'DIJK fir. Houtstraat 28. J. Overtoom Jr. R. v.d. WERF, Banketbakker, Groote Houtstraat 102. ANECANC A. VON DER MÓHLEN - Gr. Markt 25 Gezuiverde Cocoszeep - Mengelwerk. Advertentiën. J. P< AAS OFFICIEELS KERKLIJST. De Kerbberichten, die te laat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWE HA AR. LEMSCHE COU RANT van heden R. K. VEREENIGÏNGEN. Afdeeling Haarlem. Afdeeling SCHOTEN en O. Afdeeling VELSEN en O. Afdeeling BEVERWIJK. Afdeeling LISSE. Sintjozefsgezellen-Vereeniging. R. K. Militaire Vereeniging. Chemische Wasschery Yeryerjj Gr. Houtstraat „Er zijn mensehen," vervolgde de hoofdredacteur, „die een neiging hebben tot onwaarheden Hebt u misschien iets van dien aard bij Latouche waargenomen?" „Nooit. Hij ia de eerlijkheid, de betrouwbaarheid zelve." „Ja, dan begrijp ik niet..." Maurice haalde de schouders op. „Ik evenmin. In het algemeen mag men gerust zeggen dat juist de „gemengde berichten" in ons blad zich door hun juistheid gun stig onderscheiden van die in andere bladen. En nu juist die raadselach tige voorliefde voor leugens op dit gebied. „Doet Latouche misschien aan bevolkingsstatistiek of iets derge lijks?" „Voor zoover ik weet, niet." Hm. De zaak begint me te inte resseeren. Weet u wat, geef mij den brief terug. .We zullen er voorloo- pig geen notitie van nemen. Mis schien brengt het toeval ons de oplossing. Maurice ging heen en de hoofd redacteur verdiepte zich weer in de stapels brieven, die voor hem lagen. HAARLEM Telef. 426-1046 Waarom hij dit deed! De hoofdredacteur vanhetgroote Parijsche dagblad „Egaiité," waar voor Pierre Latouche de „gemengde berichten" bewerkte, zat in zijn bureau te spreken met den feuille ton-redacteur Edouard Maurice. „A propos," zei hij, toen Maurice opstond om aan het werk te gaan „Ik wou u eigenlijk nog iets zeg gen over een brief, eigenlijk be stemd voor Latouche. Ik heb het vandaag wat volhandig en weet dus niet of ik tijd zal vinden zelf met hem te spreken. U herinnert zich dat ons blad voor eenige dagende mededeeling bracht, dat in Nar- bonne een honderdtwintigjarige grijsaard was gestorven, die zich tot op het laatste oogenblik ver heugen mocht in een onverzwakte gezondheid. Latouche bracht daarbij nog een menigte ihterressante bij zonderheden. Alle kranten namen het. bericht over. Nu schrijft ons een zeer geloofwaardig persoon - dr. Renouard, u weet wel onze oude medewerker, die echter indenlaat- sten tijd niets van zich heeft laten hooren dat van het geheele ver haal geen woord waar is. Al staat het bij me vast, dat niet elk ge mengd berichtje een onomstootelijke waarheid moet bevatten, zoo mag zulk een positieve en voor de weten schap zoo hoogbelangrijke mede deeling toch niet uit den duim ge zogen worden. Ik verzoek u dus meneer Latouche daarover te inter- pelleeren." Maurice nam den brief, wierp er een vluchtigen blik in en knikte. „Vriend" zei hij, „een dergelijk schrijven heb ik voor eenige weken particulier ontvangen en wel van een neef uit Havre. Onze vriend Latouche had toen bericht van den dood van een honderdveertigjarigen grijsaard, die ter hoogte van St. Adresse door een ongelukkig toe val om het leven gekomen was. Ook deze geschiedenis was uit de lucht gegrepen. Ik herinnerde mij daarbij, dat Latouche zich het vorige jaar den dood eener honderd-zes- en-dertigjarige vrouw uit Perpignan had laten berichten en acht dagen later de ongehoorde mededeeliDg had gedaan, dat in Craubunderland een Alpenbewoner leefde, die hon derdzestig lentes gezien had De hoofdredacteur fronste de wenkbrauwen. „Zonderling," zei hij na een poosje. Overigens is Latouche een flink werker." p „En een kranig stijlist," zei Mau rice. Er verliepen vier weken. Het schrijven van den geloofwaardigen, Narbonneeschen medewerker was zoo goed als vergeten. Toen las men op een goeden morgen onder gemengde berichten opnieuw won derlijke bijzonderheden over een merkwaardig voorbeeld van hoogen ouderdom bij een man. „Te Car cassonne" zoo stond er woordelijk „stierf dezer dagen een rijk wijn handelaar, die den merkwaardigen ouderdom van honderd zeven en twintig jaar bereikte. De overledene woonde nog den dag voor zijn dood het diamanten bruiloftsfeest van zijn veertienden zoon bij, die niet ver van Carcassonne een landgoed bezit en gehuwd is met de dochter van een onzer meest geachte fabri kanten. De honderd zeven-en-twin- tigjarige vader opende met zijn zeven en zeventig-jarige schoon dochter het bal en danste nog flink mee. „Bij het feestmaal dronk de grijs aard, die sinds jaren aan den lich ten landwijn gewend ie, eenige flesschen zware Bourgonje en aan deze onregelmatigheid wijten de doctoren het, dat de overigens kern gezonde man eenige uren, nadat hij van tafel opgestaan was, aan een beroerte overleed. Bij de lijk opening bleek dat alle organen vol komen gezond en als het ware van onbegrensde levensvatbaarheid wa ren." Toevalligerwijze kreeg de hoofd redacteur de courant eerst op het bureau in handen. Nauwelijks had hij het entrefilet gezien of hij nam een pen en schreef het volgende telegram „Francois Veron, Ankerstraat Carcassonne. Verzoek nader bericht omtrent het overlijden van je hon derd en zeven en twintig jarigen medeburger. Antwoord betaald." Na verloop van eenige uren kwam het antwoord. Het luidde als volgt „Ken geen honderd zeven-en- twintig jarigen medeburger. Begrijp niets van je vraag, Veron." Met de handen op den rug liep de hoofdredacteur eenige malen door de kamer op en neer, ging toen aan de schrijftafel zitten en schreef aan den feuilleton-redacteur: „Waarde Maurice! Ook de ge schiedenis, die Latouche vaudaag opgedischt heeft, is verzonnen. Doe me desniettemin het genoegen er geen notitie van te nemen. Het zal mij benieuwen, waar dat op uitdraait." Twee dagen later bracht het avond blad „La Vérité," de gezworen vijand van de „Egaiité" een hevigen uit val tegen de „verbinding van de leugenachtigheid met de plompheid en het gebrek aan talent." Uitgaande van de „flauwe verdichtsels," die tegenwoordig rondspookten, onder de gemengde berichten in sommige couranten, leverde het blad een meesterstuk van satire, een waar vuurwerk van boosaardig-snaaksche scherts, een zondvloed van de onweerstaanbaarste ironie. Niet alleen de gemengde berich ten en de persoon van Pierre La touche, maar de geheele redactie werd onder handen genomen. Een schitterend slot stempelde het venijnig-geestige artikel tot een gebeurtenis in de journalisten wereld. De hoofdredacteur was buiten zichzelf van woede. Onmiddellijk liet hij den zondaar aan wien dit alles te danken was, bij zich roepen. „Meneer Latouche," zei hij, toen de schuldige met gebogen hoofd de kamer binnenkwam, „ik moet u dringend verzoeken mij over de wijze, waarop u de redactie voert, eenige opheldering te geven. Hoe komt u er toe om met een hard nekkigheid, die aan het belachelijke grenst, berichten te publiceeren over den dood van hoogbejaarde perso nen, berichten die van A tot Z uit uw duim gezogen zijn." Pierre Latouche antwoorddeniet. „Nu," vervolgde de hoofdredac teur, „hoe zit dat?" „Neem me niet kwalijk.stot terde Pierre Latouche. „Ik... U zult moeten toegeven..." De hoofdredacteur werd zoo rood als een kreeft. „Geen sikkepitje geef ik toe! Zou ik toegeven dat u ons blad ruïneert. Daar lees maar eens, hoe de „Vérité" ons onder handen neemt." „Ik ken het artikel reeds," zei Pierre Latouche „Zoo? Kent u het? En dat zegt u zoo kalm alsof dit afschuwelijk pamflet de mooiste reclame..." „O, ik ben er troosteloos over." „Troosteloos? Dat hadt u vroeger moeten zijn. Nog eens: hoe komt u er toe het in u gestelde vertrou wen zoo te misbruiken en de „Ega iité" tot het mikpunt van den spot der geheele wereld te maken?" „Ach, mijnheer" zei Latouche bijna op huilenden toon „had ik slechts kunnen vermoedenMaar dat beloof ik u.aan de „Vérité" zal ik het betaald zetten." „De „Verité" heeft volslagen gelijk Ik moet u zeggen, als u niet in staat is u tenminste eenigszins vol doende te rechtvaardigen, moet ik het contract met u tegen het einde van het jaar verbreken." Pierre Latouche scheen een inner- lijken strijd te voeren. „Mijnheer de hoofdredacteur" zei hij eindelijk, „niet uw bedreiging maar een ge voel voor billijkheid noopt mij u de waarheid te zeggen. U zult mij uitlachen, maarik moet het u zeggen. Ik wil niet dat u gelooft, dat ik uit onhandigheid of uit ge brek aan betere stofZiet u, mijnheer de hoofdredacteur, ik heb een ouden vaderde man is vijf en tachtig jaarhij leest geen andere courant dan dé onze..." Hij hield op. „Nu en wat verder?" vroeg de chef. „De man is oud," vervolgde La touche met zachter stem, „maar frisch en gezond, en hij leeft zoo graago zoo graag.... Als hij nu leest dat er menschen zeer oud zijn geworden dan is de oude man blijik heb zelf een paar maal gezien hoe zijn oogen begonnen te schitteren... „Pierre," zei hij toen, „zie je, daar heeft er weer een de honderd gehaaldAls God wil, bereikt fje oude vader die ook nog. En toen dacht ik... Ja, het was echt dwaas, maar u kunt niet ge- looven, hoe big ik telkens was als ik weer zoo'n geschiedenis geplaatst had en ik ze zwart op wit las en mij dan den ouden man voorstelde hoe hij daarginds in dat nest waar hij woont De hoofdredacteur beet zich op de lippen. Met innige ontroering zag hij in dat open, goede gelaat, waarop een uitdrukking lag als van een schooljongen;- dien men op een domheid betrapt heeft. „Mijnheer Latouche," zei hij na een lange pauze, „ieder half jaar zal ik één van die histories, die u tot uw specialiteit gekozen hebt, laten doorglippen. Maar niet waar, PISCAER's - - - SCHOENENMAGAZIJN. Het beste adres voor solied werk. u wilt mij wel het genoegen doen uw stokoude helden van nu af aan uit Schotland of uit Zweden te be trekken. Daar hebben we tenminste geen abonnê's, die ons controleeren, en nu kunt u gaan zien, hoe u het met de „Vérité" klaar speelt. Adieu, mijn vriend." Met ongewone hartelijkheid drukte hij hem de hand. „God geve, dat mijn jongen mij ook nog eens zoo voorliegt," zeide hij terwijl hij zijn arbeid weer opnam Beeldhouwer, over de nieuwe Kath. St. Bavo. Beelden, Kerkmeubelen, Grafmonumenten enz. Hout, Steen- en Marmer. Hoogarm worden geleverd van f 25.af en hooger, zon der vooruitbetaling, a 50 cent per week. Voor- en achteruit- werkende Machines a f 40. Kleermakers Centraal Bobbin Ringspoel f 70,Schoenma kers Patent Elastiek f 70. Gratis onderricht. 5 jaar garantie. Goedkoopst adres voor Reparaiiën. Contant 10 pCt. korting. Vervener, Haarlemmermeer C 107, is het goedkoopste adres voor eerste en tweede soort Telefoon No. 1471. HAARLEM.-: Specialiteit in WITTE en TRICOT GOEDEREN, ROKKEN en BLOUSES. Deze zeep is vervaardigd van le kwaliteit COCOSVET dat daarenboven nog eens extra is gezuiverd. Verkrijgbaar in étiket H. VAN DIJK, 10 cents ea 12 cents per stuk, Santpoorterstraat 5, NABIJ 'T KLEVERPARK. Mr. METSELAAR en WITWERKER. (Firma HOEKSEMA,) De R. K. Vereenigingen van Haar lem en Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid oth KORTE (ook huishoude lijke) mededeehngen, agenda's enz. bekend te maken. Neder la ndsche R. K. Volksbond Bondsgebouw Smedestraat 23. Zondag 4 Oet., kwart voor 1 Bakkers- gilde „St. Hnbrecbt". 1 uur Bloemist- en Tuindersgilde „St. Elisabeth". Maandag 5 Oct., half 9 Ondersteu ningsfonds. 8 uur Bestuursvergadering en half 9 uur algemeene vergadering van het Typografengilde, alle, leden worden dringend uitgenoodigd deze bij te wonen. Dinsdag 6 Oct., 8 tot 9 uur „Hulp in Nood". Woensdag 7 Oct., 9 uur repetitie Zang- vereeniging, half 9 Bestuursvergadering Houtbewerkers „St. Jozef". Half 9 uur Bestuursvergadering Communiefonds. Donderdag 8 Oct., half 9 Rederijkers. Vrijdag, 9 Oct., half 9 uur Hoofdbe stuur. Zaterdag, 10 Oct., half 9 opening van de Bibliotheek, half 9 zitting Spaarbank „St. Antonius van Padua." 89 uur aitting Hulpspaarbank (Sclioterkwartier). Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie). Van half 9 tot half 10 in schrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve Bakkerij „Arbeid Adelt". MEDEDEELING. Extra dameskaarten voor de feestavon den zijn weder 25 cent te verkrijgen bij het bestuur en bij den pachter van het Bondsgebouw. Aan de leden der Afd. Haarlem wordt medegedeeld dat het nieuwe boekjaar van de Spaarkas „SI. Nicolaas" (Winter provisie) weer is aangevangen en belang hebbenden zich eiken Zaterdagavond tus- schen half 9 en half 10 kunnen laten inschrijven. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. BondsgebouwKerklaan. Vergadering op Dinsdag 20 Oct.'s avonds S uur. Als spreker zal optreden de Weled. heer J. W. Smit, voorzitter van het Centraal Bestuur. Het bestuur rekent op algeheele opkomstdat ieder lid een katholiek niet- lid medebrengen, opdat de zaal geheel ge vuld zij. Dezen avond zal ook de verkiezing plaats hebben van 6 leden van't Hoofdbestuur; aan de beurt van aftreden zijn volgens rooster de heerenJ. P. Handgraaf, W. Joosten en M. Nijssen, door functieveram dering J. v. d. Berg en P. Stals en een vrije verkiezing in de plaats van den heer W. Nieuwpoort, welke bedankt heeft om ge zondheidsredenen. Candidatenlijsten zijn verkrijgbaar bij den Secretarie en moeten door 10 leden onderteekend, bij de Secre taris worden ingeleverd tot Donderdag 15 Oct., 's avonds 8 uur. Namens bet Bestuur, B. BURGER, le Secr. Zondag 4 October, 's avonds te 7 uur, algemeene vergadering op de bovenzaal van G. Rensen. Daar er gewichtige be sprekingen zullen gehouden worden, wor- den de leden beleefd doch dringend ver zocht deze vergadering bij te wonen. Namens het Bestuur, P. VERSTEEG Secr. Bondsgebouw: Peperstraat 15. Zaterdag [3 Oct., 's avonds van 8 tot 9 uur zitting der Spaarbank St. Antonius, van 8 tot 9 u, zitting der Spaarkas St. Ni colaas en Communiefonds. MEDEDEELING. Comité Hulp in Nood. Het Comité Hulp in Nood heeft besloten, om te kunnen doorgaan met het steunen van zieke en behoeftige bondsleden, tot het verzamelen van oud papier. Tot in ontvangstname van oud papier, zooals couranten enz zal het zitting hou den in het Bondsgebouw Dinsdag 6 Octo ber, en vervolgens eiken Dinsdagavond van 8 tot 9 uur. Tot de Bondsleden richten wij het drin gend verzoek, hun couranten enz. goed te bewaren, en die op genoemde avonden bij hen te bezorgen. Het Comité rekent op den steun der bondsleden in deze, om zoo hun begonnen liefdewerk zieke en behoeftige bondsbroe- ders te kunnen blijven steunen. Namens het Bestuur, J. DE GOEDE, Secr. Bondsgebouw: Dorpstraat C 115. Zaterdag 8 Oct., 's avonds van 8 tot 9 uur, zitting Spaarkas. Dinsdagavond repetitie Zang. Zondag 4 October, 's avonds half 5, ver gadering voor Eerbied in Gods huis. Trouwe opkomst gewenscht. Namens het Bestuur, A. H. SCHRAMA, Secr. HAARLEM- Vereenigingsgebouw Zoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en van 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. E. K. Vereeniging tot bescherming van meisjes, gen. „St. Martha." Het Bemiddelingsbureau der Vereeni ging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12—2 uur, voor betrekkingen als dienstboden enz., Donkere Spaame 22. is jjij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 11