I Prachtige Pin's te hnar vanaf f 4,00 per maand F. Wfegant's PianohandeE. R. K. THEOLOGISCHE en - - - - ALGEIME BOEKHANDEL 0FF1CIEKLE KERKLTJST. HENRI COEBERGH, GED. OUDE GRACHT 74 HAARLEM - Tel. 1041. Boeken en Religieuse Platen. KERKBERICHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Kerk van het Allerheiligste Hart. Kleverparkweg. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. HAARLEMMERLIEDE. 0VERVEEN. ZANDV00RT-bad. SCHOTEN. DRIEHUIZEN. VELSEN (Wijkeroog). IJMUIBEN. WIJK AAN ZEE. HEEMSKERK. UITGEEST. BENNEBR0EK. stemmen inbegrepen. KLEINE HOUTSTRAAT 11, VOGELENZANG. HILLEGOM. LISSE. N00RDW1JKERH0UT. VOORHOUT. HAARLEMMERMEER (aan de Lijnden.) Wat kunnen we beter en nader tot voorbeeld nemen dan ons eigen lichaam. Wat zit dat schoon in elkaar 1 Ik doe hier en daar maar een los sen greep. Wat is ons oog een wonder van doelmatige inrichting. Geen instrument door menschen in elkaar gezet, haalt het erbij. Men weet, dat by optische instru menten van groot belang is voor het scherp waarnemen der voorwerpen, die, men beschouwen wil, om het al te overvloedig licht af te sluiten men werkt dan met zoogenaamde diaphragmen of tucscheschermen, door schroefjes in- en uitgedraaid worden. Het oog bezit een veel solieder in richting voor dat doel. Om het over vloedige licht af te sluiten, of zoo goed mogelijk alle lichtstraaltjes in een slecht verlichte ruimte op te van gen hebben wij in de zoogenaamde pupil van het regenboogvlies een opening (het vermeende zwarte balle- tje), geplaatst vóór de ooglens, welke opening door middel van spiertjes zich wijder opent of vernauwt vol gens de kracht van het invallende licht. Onze oogappel bestaat uit verschil lende vliezen, ieder met een scherp bepaald doel, maar alléén de binnenste, die dus tot bekleeding dient van de oogappelruimte is zwart van kleur, evenals de instrumentmaker zijn op tische instrumenten van binnen zwart maakt om zoo het weerkaatsen van lichtstralen te voorkomen in de camera obscura, wat nadeelig zou zijn voor het scherp zien. Men weet, dat bij het beschouwen van lichamen met verrekijkers of mi croscoop, de glazen lens verplaatst moet worden naar gelang het voor werp dichter bij is of verder afstaat; men moet dus allerlei schroefinrich- tingen te hulp roepenhetzelfde effect ware ook te bereiken, indien de lens zelf boller of platter kon gemaakt worden, maar voor die werking (leent zich het harde glas van onze lenzen niet. Maar wat |de instrumentmaker niet kan bereiken, dat doet wel onze volgens; die werpt altijd een scherp beeld op onze retina (binnenste ach terzijde van ons oog) en verandert van bolling en kromming door mid del alweer van een paar onnoozele spiertjes naar gelang het noodig is met dezelfde snelheid, waarmee wij onze aandacht vestigen op ver schillende voorwerpen. Er zijn ontevreden bromberen ge weest, die lang niet tevreden waren met ons oog en het gewoonweg een prul noemden, omdat we er niet mee konden zien naar het mannetje op de maan (sinds lang reeds verhuisd) of de allerkleinste bacteriën. Ik voor mij troost me er mee, dat we van den goeden God ook ons verstand gekre gen hebben, en daarmee tot de roem rijke uitvinding gekomen zijn om instrumenten te maken, die voor onze oogen hulpmiddelen zijn, om in te dringen in de geheimen van den ster renhemel en bacteriën een 3 a 4000 maal te vergrooten. Zegt nu maar eens, dat ons oog niet knap in elkaar zit en denkt dan eens aan die duizenden fijne zenuw takjes, welke den indruk of prikkel dier lichtstralen in de grootste regel maat naar de herzenen overbrengen en danjadan doordringen tot ons bewustzijn I Wat is ons oor ook niet mooi samen gesteld; daar heb je die mooie oor schelp om het geluid zoo krachtig mogelijk op te vangen en, om nog maar één ding te noemen het trom melvlies, dat glad gespannen zit in een beenachtigen ring en waarop het geluid trillingen maakt, zooals een tamboer doet met zijn stokken op zijn trommel. Hebt u wel eens gezien, hoe deze de toon van zijn trommel hooger of lager, harder of zachter maakt? Dat doet hij door de schroe ven, die rondom het trommelvlies zitten meer of minder aan te draaien daardoor wordt dan het trommelvlies meer of minder strak gespannen; nu, datzelfde doet ons oor ook, maar veel gemakkelijker en vlugger, door mid del van spiertjes, die het trommel vlies meer of minder spannen naar gelang onze opmerkzaamheid grooter of kleiner is. Daar heb j e onze handen met die bewegelijke vingers en die losdraaiende duim, die ons tot zooveel fijnen ar beid in staat stellen; onze voeten, die zoo geheel anders zijn ingericht, om wille van onzen opgerichten gang daar wij slechts twee steunpunten hebben, terwijl de dieren er dikwijls vier of meer hebben, zijn onze voeten veel beter ingericht om stevig te staan, zoo lang en lenig de voet, zoo stevig de hiel, het been als een pilaar op een veerenden boog, de teenen bij elkaar gesloten, etc. 213 beenderen geven stevigheid aan ons lichaam, alles prachtig en sterk aan elkaar en mooi van vorm. Al dat bloed, dat door duizenden en duizenden wijde en fijne buisjes loopt gedreven door de groote pers pomp, ons hart, en overal de kleine deeltjes voedsel verspreidt, en overal op zijn plaats maakten herstelt, wat noodig ishuid, lip, oog, nagel, haar, vleesch, vet, been, alles naar bepaal den vorm en naar behooren, en de verbruikte stoffen op den terug weg meeneemt, om ze langs verschillende wegen te verwijderen, en dan al die spieren, die de ledematen, ja de klein ste deeltjes doen bewegen, en die fijne zenuwen, de overbrengers van al onze indrukken uit de buitenwereld door middel van onze vijf zintuigen naar de hers enen, waar die indruk ken de steeds vloeiende bronnen zijn, waaruit onze ziel hare kennis put. En is met de schoone doelmatig heid van al die afzonderlijke organen de stof uitgeput voor onze bewonde- dering Volstrekt niet, want het meest nog pleit voor des Scheppers Wijsheid is het vereenigen van al die organen tot éën geheel, tot één allerschoonst lichaam; een eenheid zóó groot en zóó noodzakelijk, dat ze iedereen be schaamt, die hierin het werk van Cod niet wil erkennen. Een wonder, ja, een wonder in ons lichaam van groote Schepperswijsheid. Wat hebben wij aan ons lichaam gedaan, welk deeltje hebben we ervan gemaakt, de meejse menschen weten niet eens, hoe mooi het in elkander zit! Wat hebben onze ouders er aan gedaan? Niets, niets. Nooit heeft een mensch er iets aan gemaakt, of het moest zijn, dat hij het bedorven en ziek, en stuk heeft gemaakt, en daar om roept ons lichaam (van onze ziet zwijgen we nu geheel) uit iedere vezel luidde de kunst en het verstand uit den Schepper. Ten slotte wil ik u nog met een enkel kort woord wijzen op de aller sterkst sprekende doelmatigheid, die uitblinkt in de eenheid en verschei denheid tusschen mannen en vrouwen. In ieder opzicht elkander aanvullend, zoo lichamelijk als geestelijk, schep pen zij in hunne ontelbare samen voegingen de noodzakelijke voorwaarde om in het ééne menschelijke geslacht een verscheidenheid te brengen, schoo ner en schitterender dan de bonte kleuren van de kaleidoscoop. Voor dergelijke wijsheid openba ring staat sprakeloos en in aanleiding een menschelijke wetenschap, die zich zelve respecteert. VOORHANDEN: De nieuwe Zangboeken Graduale etc. etc. van DEXLEE—SCHWANN. Auteursrecht voorbehouden. Zondag, de h.h. Missen ten half 7, 8, 9 uur en half 11. De Catechismus naar gewoonte, 's Avonds half 7 Lof met preek. Vóór het Lof 't Kozen hoedje. Dinsdag, 11 uur Huwelijksvoltrekking van Gerardus Franciscus van der Horst en Anna Maria Lohman. De geheele week 's avonds kwart vóór 8 Lof met Rozenhoedje. Zondag, Heden te 2 uur Catechismus, te 7 uur Lof van het Heilig en Onbevlekt Hart van Maria voor de bekeering der zondaars met Conferentie, Rozenhoedje en verdere voorgeschreven gebeden. Gedurende deze week alle avonden te 7 uur Lof met Rozenhoedje en voorge schreven gebeden. Zaterdag, te half 9 de h. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuse Mariabeeld; van 510 uur gelegenheid om te biechten, alsdan komen de kinderen biechten, die dit jaar hunne 1ste H. Communie hebben gedaan. Vrijdagmorgen te 10 uur is het biecht- hooren voor de jongens van de Donder- dagsche leering. Zondag, te half 6, 7 uur en half 9 de gelezen h.h. Missen, te half 11 de Hoog mis voor de Leden der Broederschap van den H. Kruisweg. Maandag, te 7 uur, half 8, 8 uur en half 9 de gelezen h.h. Missen en te half 10 de plechtige Requiem-Mis als uitvaart voor den Heer Joseph Christiaan Bos houwers. Heden en de overige dagen der week, uitgezonderd Zaterdag, 's avonds te 7 uur Marialof en Rozenhoedje. Dinsdag, te 8 uur gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua. 's Avonds te 7 uur Lof en Vergadering der Broederschap. Woensdag, te 7 uur en half 8 de h.h. Missen voor den heer Oeverhaus als Lid der Broederschap van den H. Kruisweg. Vrijdag, te 8 uur gezongen h. Mis voor de Leden der Broederschap „Haarl. Pro cessie naar Kevelaer." 's Avonds te 7 uur Lof, predikatie en Vergadering der Broe derschap van den H. Kruisweg, Zaterdag, te 8 uur de h. Mis voor de overL Leden der Broederschap van den H. Kruisweg. Zondag, de h.h. Missen te 9 ure en half 11. Te 12 ure Catechismus. Te 4 me Lof en Rozenhoedje. Dinsdag, half 8 gez. h. Mis ter eere van den H. Antonius; 's avonds ten 7 ure Lof. Vrijdag, te half 8 gezongen h. Mis ter eere van het Goddelijk Hart. 's Avonds te 7 ure Lof. Zondag, de h.h. Missen te half 6,7 uur half 9 en om half 11 de Hoogmis, 's Av, te 7 uur Lof. Maandag, Dinsdag en Woensdag, te 8 uur Lof met Rozenkransgebeden. De ove rige dagen dezer week zal de Rozenkrans enz. na de h. Mis van 8 uur gebeden worden. Aartsbroederschap der M. Familie. Zondag, des namiddags te half 5 weke- lijksche vergadering. lederen Zondag van 441/2 uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap derH. Familie. Mannen en jongelingen hebben altijd vrijen toegang tot de vergaderingen. Zondag, de h.h. Missen om half 6, 7, 9 uur en om half 11 de Hoogmis, 's Av. half 7 Lof met predicatie en gebeden der Octobermaand. Dinsdagavond om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdag, om 9 uur h. Mis voor de leden der Broederschap van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand, 's Avonds om half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Op de dagen waarop er geen Lof is, worden de gebeden der Octobermaand gebeden onder de h Mis van half 9. Op de overige dagen onder het Lof. Zondag, 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen, half 11 de Hoogmis, 2 uur Cate chismus, 7 's av. uur Lof met predikatie en Rozenhoedje en verdere gebeden. Gedurende deze week dagelijks 's av. om half 8 Lof met Rozenhoedje en ver dere gebeden. Zaterdagavond gelegenheid om te biech ten van 49 uur. Gedurende deze week dagelijks de Ca techismus. De h.h. Missen te half 8 en 9 uur. Zondag, 7 uur de Vroegmis, 10 uur de Hoogmis. Vóór de Hoogmis Catechismus, 's Namiddags half 3 de Vespes en Rozen- hoedj e. Gedurende de Octobermaand 's morgens na de h. Mis het Rozenhoedje, Zaterdag, gelegenheid om té biechten als gewoonlijk. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, ten half 12 Catechismus. Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, half 9 en de Hoogmis ten 10 uur. Des nam. ten 3 uur de Vespers. Gedurende de week zijn de h.h. Missen ten 7 uur en half 9. Ten 8 uur de Octo- beroefeningen met uitstelling en zegen van het Allerheiligste. Zaterdagavond ten 7 uur Lof. Zondag, Heden na de Hoogmis verkoo- ping van enkele plaatsen. Na den middag kwart over 2 Catechismus, te 3 uur de Vespers en Rozenhoedje. Catechismus volgens gewoonte, Maan dag, Dinsdag en Donderdag op de gewone uren. Donderdag, 8 uur gezongen h. Mis ter eere van het Allerh. Sacrament, 's Av, 7 uur Lof met voorgeschreven gebeden. Zaterdag, gelegenheid om te biechten van 58 uur. Zondag, om half 8 Vroegmis, 10 uur Hoogmis, daarna Catechismus, 's Avonds om 6 uur Lof. Dinsdag, Feestdag van den H. Wilfri- dus, Bisschop en Belijder. Woensdag, om half 11 h. Mis en huwe lijksinzegening voor Joannes Jacobus de Haas, weduwn. van Cornelia Poeldijk en Rosalia Zanter. Donderdag, feestdag van de H. Teresia. Vrijdagavond om 7 uur Lof. Zaterdag, te 4 uur gelegenheid om te biechten. Door de week voor en na de h. Mis om kwart over 8 (schoolmis.) Door de week de eerste h. Mis om half 8. De gebeden worden verzocht voor Petrus Neelis die in den Heer is overleden. In ondertrouw zijn opgenomen JacDbus Joannes v. d. Bosch, uit Ouder kerk en Maria Turkenburg. Zondag, 7 uur de Vroegmis, 10 uur de Hoogmis. 'sNam. half 3 de Vespers. Zaterdagavond van 58 uur gelegen heid tot biechten. In de week de h. Mis om 9 uur. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn der Parochie, 's Avonds half 7 Lof met Rozenhoedje. Maandag, half 7 de h. Mis voorde Vor melingen met algemeene H. Communie. Om half 9 wordt door Z. D. H. het H. Vormsel toegediend in de Parochiekerk te Beverwijk. Dinsdag, half 9 de h. Mis en 's avonds 7 uur het Lof ter eere van den H. An tonius. Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zater dag, half 9 de h. Mis. Donderdagavond 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdagmiddag van 59 uur biecht- hooren. In de October-maand zal het Rozen hoedje gebeden worden Zondag, Dinsdag en Donderdag onder het Lof. De overige dagen na de h. Mis. Zondag, half 8, overledene fam. Mulder en Kocka, 10 uur, geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie, Te 1 uur groote Catechismus, 's Avonds 7 uur, Broeder schapslof, onderrichting en Rozenhoedje. Maandag, 7 en 8 uur, overledenen, 's Av. 6 uur oefening voor de vormelingen. Ten 7 uur Lof en Rozenhoedje. Dinsdag, 7 uur, overledene fam. Mulder en Kocka, 8 uur, overledene fam. Weef- felman en Thöne Van 49 uur gelegen heid om te biechten. Woensdag, half 7 en 7 uur, overledenen, 's Avonds 7 uur Lof en Rozenhoedje. Donderdag, 7 en 8 uur, zekere intentie, 's Avonds 7 uur Lof en Rozenhoedje. Vrijdag, 7 uur, ter eere van het H. Hart, 8 uur, overledenen. Zaterdag, 7 uur, overledenen, 8 uur, voor de geloovige zielen. De gebeden worden verzocht voor Gerrit Jansen en Agatha Haver—Weegman die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Joil Maria van Dingstee en Hendrika van de WalBruin, die in den Heer zijn overleden. Tiondag, Feest van Aanbidding, 7 uur Vroegmis, half 10 Hoogmis, 's Nam. 3 uur de Vespers en Rozenhoedje, 's Avonds 7 uur plechtig Lof, processie en „Te Deum." Maandag, kwartier over 6 h. Mis, waar onder algemeene Communie voor degenen die heden het H. Sacrament des Vorm sels ontvangen. Dinsdag, geen h. Mis. Woensdagavond 7 uur Lof met Rozen hoedje. Door de week 8 uur h. Mis, waarna Rozenhoedje, Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, half 3 de Vespers met Rozenhoedje, Litanie en gebed tot den H. Joseph. Catechismus als naar geWoonte. Maandag, de h. Mis te half 6 waaron der H. Communie der Vormelingen. Des avonds half 7 Lof tot dankbaarheid vooi de ontvangen weldaad van het H. Vorm sel, waaronder Rozenhoedje en voorge schreven gebeden. Op de andere dagen de voorgeschreven gebeden na de tweede h. Mis, Donderdag en Zaterdag echter onder het Lof. Donderdagavond half 7 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Zaterdagavond half 7 Lof ter eere van de H. Maagd Maria. Zondag, 7 uur, overledene fam. Albrink, half 10, Gemeente, 1 uur, onderricht voor de Vormelingen, 2 uur de Vespers. Maandag, 8 uur, Maartje Schee en Nico- laas Meijne, half 9, Arie Bakkum en Cor nelia Groen. Dinsdag, 7 uur en half 8, tot zekere intentie. Toediening van het H. Vormsel te Akersloot. Woensdag, 8 uur, Mijntje Kuijs hvr. van Hermanus Terra, half 9, Geertje Terra. Donderdag, 8 uur, Jaarl. dienst voor Maartje Groen hvr. van Pieter Leek, half 9, gezongen h. Mis voor Joannes Groen. Vrijdag, 8 uur, overledene ouders, half 9, Maartje Blankert hvr. van Herm. Cor- nelisse. Zaterdag, 8 uur, Cornelis Leeuw, half 9, Cornelia Rijs hvr. van Engel Bakkum. 's Avonds 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Keetje Stirp, die in den Heer is overleden. Zondag, half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 2 uur Catechismus, 3 uur de Vespers met Rozenkransgebed. Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donder dag, Vrijdag en Zaterdag, kwart over 8 h. Mis met Rozenkransgebed. Zaterdagmiddag van 48 uur gelegen heid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Alida Draijer, geb. Akersloot bij de ANEGANG. die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. Zondag, ten half 8 de Vroegmis. Ten 10 uur de Hoogmis. Ten half 2 Catechis mus. Ten half 3 Lof met Rozenhoedje. Maandag en volgende dagen de h.h. Missen ten half 8 en 8 uur. Na de tweede h. Mis Rozenhoedje. Woensdag en Zaterdag, ten half 12 Ca techismus. In ondertrouw zijn opgenomen Martinus Okkerse en Maria Molenaar. Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en ten 10 uur de Hoogmis. Ten 2 uur Catechismus. Ten 3 uur de Vespers. Zaterdagmiddag van 5 uur af gelegen heid om te biechten. Te 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Mej. Joanna van Dril, Anna van Roode Maria Verbruggen, de Wed. Boot geb. Uitendaal. Joannes Warmerdam, Clasina v. d. Ploeg, hvr. A. Caspers, Cornelia Rolvers geb. van Biezen en Joanna Geertruida Maria de Groot, die van de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Petrus Schreuder en Anna Schoorl hvr. Ger. v. Bourgondiën, die in den Heer zijn overleden. Zondag, 7 ure en half 9 de gelezen h.h. Missen met onderrichting, te 10 ure de Hoogmis met predikatie, 's namiddags te half 3 de Vespers, waaronder de Rozen krans zal gebeden word:n. Maandag, slechts 2, h.h. Missen te half 8 en half 9. Dinsdagavond te half 8 Vergadering „Voor Eer en Deugd." Donderdagavond te 7 ure Lof, waaron der de Rozenkrans zal gebeden worden. Zaterdag, 's namiddags van 3 ure af ge legenheid om te biechten, 's Avonds te 7 ure Lof, waaronder de Rozenkrans zal gebeden worden. Zondag, 7 uur, stille h. Mis met onder richting; 10 uur, Hoogmis met predikatie, 's Namiddags 1 uur oefening voor de Vor melingen. Te 2 uur Lof, Rozenhoedje en voorgeschreven gebeden. Gedurende de week na de h. Mis van half 9, Rozenhoedje en de voorgeschre ven gebeden. Dinsdag, na de h. Mis van 8 uur, oefe ning voor de Vormelingen. Half 10 gez. trouwmis voor Hendricus van Leeuwen en Maria Alida van Eeden. Woensdag, na den middag ten 2 uur zal door Z. D. H. Monseigneur A. J. Cal- lier het H. Vormsel worden toegediend. Donderdag, half 9 gez. h. Mis. De gebeden worden verzooht voor Cornelis van Steijn, Theodoras Meijland.en Leonardus Meijland, die in den Heer zijn overleden. Zondag, de h.h. Missen ten half 8 en 10 uur. Te half 3 Lof. Maandag maar één h. Mis ten 8 uur. Dinsdag en DonderdagCatechismus. Zondag 4 October, Godsdienstonderricht voor de Vormelingen ten half 2. Eveneens Maandag en Dinsdag van 11 tot 12 uur. De gebeden worden verzocht voor Alida van der Geest, echtgenoote van Cornelis Hoogervorst, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. Kerk v.d. H. Franciscus van Sales. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis. 's Namiddags 3 uur Lof met Rozen hoedje. Dinsdag, half 9 gezongen h. Mis, ter eere v. d. H. Antonius. Zaterdagmiddag van 48 uur gelegen heid om te biechten In de week om half 9 de h. Mis en daarna Catechismus. De gebeden worden verzocht voor Geertruida Bosch geb. de Bruin, en Anna v. Bourgondië geb. Schoorl, die in den Heer zijn overleden. In ondertrouw zijn opgenomen; Henricus Josephus Buné en Cornelia Bouman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 14