Yan Veen's Thee de beste. Kruisstraat 34 ANECANC VON DER M0HLEN - Gr. Markt 25 HAARLEM. Mengelwerk. OFFICIEELE KEI? KLIJST. HOOFDDORP. De Kerkberichten, die te Iaat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT van heden R. K. VEREENIGÏNGEN. Afdeeling Haarlem. Afdeeling OVERVEEN en O. Afdeeling VELSEN en O. Afdeeling BEVERWIJK. Afdeeling HEEMSTEDE Afdeeling LISSE. Afdeeling SASSENHEIM en O. Sintjozefsgezellen-Vereeniging. R. K. Militaire Vereeniging. men bij het lichten van het anker op alle oorlogschepen zooveel be weging maakte, dat men elkander nauwelijks kon verstaan, waarop de admiraal, door eerzucht geprik keld, in zeer bescheiden termen het tegendeel beweerde; toen de Keizer voortschertste en dit in twijfel trok, bewoog dit den admi raal om de proef op de som te geven. Terwijl Napoleon in de ka juit óver een en ander met den admiraal Verheull sprak, had deze ongemerkt aan den kapitein de Man, als eersten officier aan boord, den last gegeven, het anker te lichten en in zee te steken. Daar er reeds bij Napoleon's komst aan boord een zware deining stond, kon hij de beweging van het schip niet onder scheiden. Toen het schip een eind in zee was, kwam de officier van de wacht, namens den kapitein de Man, in de kajuit de bevelen van den ad miraal vragen, er bijvoegende, dat zij reeds de Engelsche vloot in 't zicht hadden. De Keizer, dit hoorende, sprong op en liep naar het dek, alwaar hij met zijn aan geboren tegenwoordigheid van geest gelastte, onmiddelijk te wenden, terwijl hij den admiraal onder her roeping zijner vroegere onvoorzich tige woorden, een zeer vleiend com pliment maakte over de behendig heid zijner officieren en matrozen. Een tweede anecdote is deze: Toen Napoleon op Zuid-Beveland kwam, werd hij begroet door een boeren-maire, die zich in 's Keizers oog wat links gedroeg, waarop de Keizer hem toesnauwde: „vousêtes fou!" De man verstond geen Fransch Chemische Wassciiery Yerarij Gr. Houtstraat 90. 'HAARLEM Telef. 426-1046 ye Napoleon in Nederland. Er gaan verschillende anecdoti- sche verhalen omtrent het verblijf van Napoleon I in Nederland. Wij laten er hieronder enkele volgen: Het was in Den Helder. Bij gelegenheid dat Napoleon zich aan boord bevond van het vlagge- schip, waarop de admiraal Verhuell was, gaf de Keizer te kennen, dat en vroeg de vertaling, waarop hij verzocht dat men aan Z. M. zou zeggen, dat hij, Maire,*den Keizer complimenteerende, slechts 's Lands gebruik volgde: want dat men in Zeeland wijzen tot wijzen, gekken tot gekken en hem tot den Keizer zond. Te Gent (België) hadden de sla gers van de kleine vleeschhal een chassinet doen vervaardigen met deze twee regels: „Les petits bouchers de Gand, A Napoléon le Grand I" In 's Hertogenbosch had eveneens een varkensslachter voor zijn raam een chassinet geplaatst, waarop was afgebeeld een -kolossale beuling, omgeven door een menigte saucijs jes, met het volgende bijschrift: „Gelijk de beuling is onder de worsten Zoo is Napoleon onder de Vor sten. Het volgende overkwam Napo leon in Middelburg: Napoleon was met zijne gemalin en gevolg over Rammekens in Wal cheren gekomen. Na een kort ver blijf in Vlissingen, kwam hij des avonds tusschen 6 en 7 uren, met een klein gevolg, te paard naar Middelburg. Aan de herberg „Het Groenewoud" werd hij opgewacht door den Burgemeester Schorer, de Wethouders en de Vroedschappen, vergezeld van eene compagnie bur ger-grenadiers. De heer Schorer verwelkomde den Keizer met een korte aanspraak, hem tevens den sleutel der stad aanbiedende, en nu had het volgende gesprek plaats: De Keizer: Ik wil uwe sleutels niet. Heeft u de sleutels aan de Engelschen ter hand gesteld bij hun binnenkomst en de stad geïllu mineerd De Burgemeester: Sire, de sleu tels zijn de Engelschen nooit ter hand gesteld en de stad is niet geïllumineerd geweest. De Keizer: Wie is u. De Burgemeester: Sire, ik heet Schorer. De Keizer: Wat doet u? De Burgemeester: Sire, ik ben burgemeester. De Keizer: De burgemeester is een booswicht, hij zal ernstig ge straft worden. Terstond gaf hij zijn paard de sporen en reed stadwaarts. De voor hem rijdende generaal Gilly ver wittigde de ingeïetenen van 's Kei zers aankomst en wekte hen op om „vive l'Empereur!" te roepen. Napoleon reed met den generaal naar den Abdij, waar hij zijn ver blijf zoude houden. De regeering en de gewapende burgers keerden mede naar de stad terug. Spoedig verspreidde zich de mare van de beleediging, den burgemeester aan gedaan, waardoor de harten der burgers met gramschap en veront waardiging vervuld werden, en men zelfs moeite had de uitbar stingen te beteugelen. De regeering had zich naar haar raadzaal bege ven, en besloot na overweging van het voorgevallene, eene korte memo rie ter verdediging van den burge meester zoo mqgelijk nog dienzelf den avond den Keizer aan te bie den. (Den inhoud dier memorie laten wij rusten.) Zij werd naar het hotel gezonden, kon echter niet worden aangeno men, wijl de Keizer zich al ter ruste had begeven. Den volgenden morgen (10 Mei) vergaderde de Stedelijke regeering al vroeg en deed audiëntie vragen bij den Keizer. Ze werd tegen 10 ure toegestaan. De regeering en corps derwaarts gegaan, vond Napo leon, omringd van zijn gevolg, in luisterrijke vertooning. Met waar digheid deed de heer Schorer den Keizer, zoo in naam der municipa liteit als der burgerij van Middel burg, eene zeer doelmatige aan spraak, den Keizer vooral bepalende bij het nog voortdurend dankgevoel der ingezetenen aan Koning Lode- wijk over het besluit van den 6den Juni 1809 en bij hun vurig verlangen, dat zooveel goeds door de vereeniging met Frankrijk niet voor altijd mocht verloren zijn voorts aller belangen 's Keizers wel willendheid aanbevelende. Napoleon scheen met aandacht de aanspraak te hooren en beant woordde ze kortelijk, met verkla ring van zijn goede gezindheid jegens Zeeland. Het kwam vervolgens tot een gesprek, en, daar er toch bij den Keizer eenige vooringenomenheid doorstraalde, nam de heer Schorer het woord, en hield voor de vuist en met een uit het hart vloeiende welsprekendheid, tot den Keizer een redevoering, die de Fransche hovelingen en ambtenaren daar tegenwoordig, verbaasde daar hij de drie aangevoerde beschuldigin gen volkomen vernietigde, voorts de regeering van Middelburg vrij sprak, en eindelijk, daar hij per soonlijk door Napoleon was aange vallen, ook zichzelven krachtig en manmoedig verdedigde, terwijl hij zijne rede aldus besloot: Ik weet, Sire, dat mijn lot in uwe handen is. Gij kunt met mij doen, wat gij wilt. Ik vrees zelfs den dood niet na mijn rust, mijn gezondheid en het grootste deel van mijn leven voor de liefde van mijn mede-burgers geofferd te hebben. Ik beroep mij op hun geweten, ik beroep mij op dat der Engelschen, als zij mij kunnen bewijzen, dat ik hun toegedaan was of dat ik een daad heb bedreven, die de belan gen van Holland of Frankrijk schaadde. Het is waar, de Hollan ders houden niet van de Engelschen. Zij houden slechts van hun land en men zal ze trouwer aan hun meester vinden dan men van hen denkt. Het is de godsdienst, waar aan zij deze beginselen te danken hebben. PISCAER's - - - SCHOENENMAGAZIJN. Het beste adres voor solied werk. Voor 't overige, Sire als een ander volk dan de Engelschen, als de Engelschen zelf in. deze stad terug kwamen, zou ik niets anders weten te doen dan hetgeen ik gedaan heb, dat is te zeggen, te handelen als een eerlijk man. De aanspraak scheen op Napo leon eenen hem ongewonen indruk te maken; een kwartier lang onder hield hij zich met de regeering van Middelburg over onderscheidene onderwerpen, doch vluchtig en oppervlakkig. Hij bleef echter ge durende al dien tijd, volgens de getuigenis zijner hovelingen, in de beste luim. Dat de Keizer inderdaad door 's Burgemeesters aanspraak buitengemeen moet getroffen zijn geweest, mag men besluiten uit de getuigenis, welke de Generaal Durec kort na de audiëntie ervan gaf „Jamais encore l'empereur n'a été harangué de cette manièrejamais encore il a dit: j'ai eu tort." Telefoon No. 1471. HAARLEM Specialiteit in WITTE en TRICOT GOEDEREN, ROKKEN en BLOUSES. De Revolutie en de Kerk. Onder dezen titel publiceert de „Vérité" van Quebec het volgende artikel, dat getuigt van een onbe twistbare logica en van een bijna profetischen blik. Het dilemma „het overwel digend koningschap van Italië" schijnt in het nauw gebracht door de revolutie, waarvan zij de diena resse en tevens de medeplichtige was. „ofwel gij zult door een op roerige vrijmetselarij met behulp der socialisten en anarchisten wor den omvergeworpen, indien gij tegen de revolutie in, zoudt willen eerbiedigen hetgeen nog rest van de laatste waarborgen der onaf hankelijkheid van den Heiligen toel. „ofwel gij zult den Heiligen Stoel, uw gevangene, overleveren aan de revolutie, die u tot Haren cipier heeft gemaakt, en 'daartoe overgaande, zult gij u slechts een korten tijd redden, door nogmaals vrede te sluiten met de vrijmetse larij. Andremo al fondo Het Sardinische koningschap is veroor deeld ten spijt van vele ilusies, om onder te gaan spoediger dan zij het vermeent,, onder de slagen harer medeplichtigen, die haar niet meer noodig hebbende, het er op aan leggen, om in Italië zooals in Frank rijk do vrijmetselaars republiek te vestigen met haar program van een strijd op leven en dood. tegen het Pausschap, tegen den godsdienst, tegen de Kerk en tegen de katho lieken in het algemeen. Het plan der vrijmetselarij is bekend. Men heeft zich bediend van den grootvader van den tegen- woordigen Victor-Emmanuel om naar Rome op te rukken en de onaantastbare stad te nemen. Dat is de eerste stap. Men zal overgaan tot de repu bliek met de loges als |macht en over het lichaam van het koning schap; om vervolgens onmiddellijk het Vaticaan te bereiken. Dat zal de tweede stap zijn. De vrijmetselarij, waarvan het leger in Italië is doortrokken,.zoo wel de zeemacht als de ambtenaars wereld en die den koning zijn ministers opdringt, zal slechts te willen hebben, om, wanneer zij het oogenblik gekomen acht, weg te vagen den laatsten koning van Italië. Andremo al fondo. En Europa? De cosmopolistische vrijmetselarij weet beter dan de hoofden der staten zelf, hoe zich. tegenover haar te houden. Terwijl deze lsatsten, met min achting voor de herhaalde tesliste "Zondag, 7 uur, Parochie. 9 uur, Cate chismus. 10 uur, Albertus Zuidgeest, Des namiddags 3 uur de Vespers met Rozen hoedje. Maandag, 8 uur, Cornelia Grooteman geb. Vervloed, half 9, Walterus Koek- hoven. Dinsdag, 8 uur, Adriana Hack hvr v. Joannes Bus, half 9, gezongen h. Mis voor Bruid en Bruidegom, vóór de h. Mis „Veni Creator". Woensdag, 8 uur, tot zekere intentie, half 9, wed. Ran geb. Margaretha Kuiper. Donderdag, 8 uur, Cornelia Beers en' Anna Tol, half 9, Alberus Zuidgeest. Vrijdag 8 uur, voor de geloovige zielen, half 9, Gijsberta Hendrika de Wit, hvr. Martinus van Kasteren. Zaterdag, 8 uur, Nicolaas van Eks en Maria Stokman, half 9, ZeerEerw. Pleer Pastoor Joannes Steen voorden. De R. K. 'jreenigingen van Haar lem, en Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijke) mededeelingen, agenda's enz. bekend te maken. penningmeester, wenscht. Aller opkomst zeer ge- Namens het Bestuur, P. VERSTEEG Secr. Nedertandsche R. K. Volksbond Bondsgebouw Smedestraat 23. Zondag 11 Oct., half 8 uur, aanvang le feestavond, 6 uur Oud-Zouaven. Maandag 12 Oct., half 9 Ondersteu ningsfonds. Dinsdag 13 Oct., half 9 uur, houtbe- werkersgilde „St. Jozef", half 8 uur schil dersgilde „St. Lucas", half 9 uur com missie teekenschool „St. Jozef", 8 tot 9 uur „Hulp in Nood". Woensdag 14 Oct., half 9 uur Bestuurs vergadering Bouwvereeniging. Donderdag 15 Oct., half 9 uur vergade ring Ziekenfonds, Vakbesturen. Vrijdag, 16 Oct., half 9 uur Hoofdbe stuur. Zaterdag, 17 Oct., half 9 opening van de Bibliotheek, half 9 zitting Spaarbank „St. Antonius van Padua." 89 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie). Van half 9 tot half 10 in schrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve Bakkerij „Arbeid Adelt". MEDEDEELING. Extra dameskaarten voor de feestavon den zijn weder £t 25 cent te verkrijgen bij het bestuur en bij den pachter van het Bondsgebouw. Aan de leden der Afd. Haarlem wordt medegedeeld dat het nieuwe boekjaar van de Spaarkas „St. Nicolaas" (Winter provisie) weer is aangevangen en belang hebbenden'zich eiken Zaterdagavond tus- schen half 9 en half 10 kunnen laten inschrijven. Namens het Bestuur, T. H. BRÖEKHUIJZEN, le Secr. Zaterdag, 10 Oct., 's avonds van half 8 tot half 9, zitting spaarbank St. Niko laas (Winterprovisie); van half 8 tot half 9, zitting Spaarbank St. Thomas van Villa Nova, fgewone lokalen). MEDEDEELING. De leden der Spaarkas (Winterprovi sie) worden verzocht, voor zoover dit nog niet gedaan is, hunne boekjes a. s. Zater dagavond in te leveren. Namens net Bestuur, W. J. JANSEN le Secr. Zondag 11 October, 's avonds te half uur, algemeene vergadering voor de leden van de [onderafd. Johannes de Deo, boven zaal G. Rensen. Opkomst dringend ver zocht, wegens de gewichtige punten die zullen behandeld worden. Ook wordt de aandacht der leden ge vestigd, dat zij, die op bovengenoemde datum hun contributie niet aangezuiverd hebban, onvermijdelijk geroyeerd zullen worden. Zondag 11 October, des morgens na de Hoogmis, vergadering voor de leden van het Steenkolenfonds „St. Thomas van Villenova," bovenzaal G. Rensen. Punten van behandeling: Rekeningen erantwoording over 1907—'08. Verkie zing van twee besuursleden, voorzitter en Bondsgebouw: Peperstraat 15. Zaterdag 10 Oct., 's avonds van 8 tot 9 uur zitting der Spaarbank St. Antonius, van 8 tot 9 u, zitting der Spaarkas St. Ni colaas en Communiefonds. Zondag 11 Oct., 's avonds half 8, leden vergadering in het Bondsgebouw. Trouwe opkomst der leden dringend verzocht. MEDEDEELING. Het bestuur is voornemens teverpach" ten het Buffet van het Bondsgebouw. D0 verpachting geschiedt voor een onbepaald aantal jaren en gaat in 1 December 1908- Inschrijvingsbiljetten moeten zijn in geleverd uiterlijk Zaterdag 24 October a.s. bij den secretaris. Voorwaarden van ver pachting zijn verkrijgbaar bij den secretaris van af Donderdag 8 October tegen betaling van 10 cent. Namens het Bestuur, J. DE GOEDE, Secr. Vergadering op Maandag 12 October, des avonds om 8 uur, in het R. K. Ver- eenigingsgebouw. Op dien avond herzie ning van het reglement en rekening en verantwoording van den penningmeester. De leden worden daarvoor allen dringend uitgenoodigd. Vrijdag 16 Oct., vergadering Tooneel- vereeniging, des avonds te 8 uur. Zaterdag 17 Oct., 's avonds van 8—9 uur Spaarkas (winterprovisie), van 8—9 uur Bibliotheek. Zondag 18 Oct., na de Hoogmis, Spaar kas (winterprovisie) en gelegenheid voor Bibliotheek. MEDEDEELING. Mochten er nog leden zijn, die zich wenschen op te geven om lid te worden van 't Communiefonds, dan kunnen zij zich op de eerstvolgende vergadering vervoegen bij 't bestuur „Communiefonds". Namens het Bestuur, G. v. d. Veldt, 2e Secr Bondsgebouw: Dorpstraat C 115. Zaterdag 10 Oct., 's avonds van 8 tot 9 uur, zitting Spaarkas. Dinsdagavond repetitie Zang. De leden worden verzocht hun contri butie aan te zuiveren voor het jaarverslag van den penningmeester. MEDEDEELING. Voor het bestuur van St. Isidorus kun nen 2 candidaten worden ingeleverd tot en met 22 October. Namens het Bestuur, A. H. SCHRAMA, Secr. De leden worden er aan herinnerd dat de eerstvolgende verplichts vergadering verkiezing is voor een bestuurslid der afdeeling, in de plaats van den heer L. Franken. Candidaten worden ingewacht tot en met 18 October bij het Bestuur. Namens het Bestuur, J. ZANDVLIET, Secr. HAARLEM. Vereenigingsgebouw Zoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en van 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. R. K. Vereeniging tot bescherming van meisjes, gen. „St. Martha." Het Bemiddelingsbureau der Vereeni ging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12—2 uur, voor betrekkingen als dienstboden enz., Donkere Spaame 22. R. K. Zangvereeniging ARTI ET RELIGION!. dir. de Heer JAC DE JONG. De leden worden er aan herinnerd dat de eerstvolgende repetitie zal plaats heb ben a.s. Dinsdag, 's avonds precies 8 uur voor de dames en ook voor de heeren. (Café Brinkmann). Namens het Bestuur, F. van GERVEN, 2e Secr. 'V'J 'Af 'fï---';; v>- is x|x^x{x4x4x{x^x4x>x4x

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 15