Damiaatjes. BINNENLAND. Uit den Omtrek. Sport en Wedstrijden. Het heet, dat de bemiddelaars in dezen een bedrog van verscheidene millioen dollars aan het zaakje zouden hebben verdiend. Intusschen deelt Longworth, Roose velt's schoonzoon, mede, dat Roose- ▼eldt er hard aan denkt om over vier jaar weer naar het Presidentschap der V. S. te dingen. Verspreide Berichten. Koning Carol van Ttamenië gaat weer vooruit. Zijn gezondheidstoe stand wordt dagelijks beter. Dat zal hem te pas komen bij de spanning op den Balkan Koning Alfonso van Spanje is uit Weenen te Dresden aangekomen. Hij werd door den koning van Saksen aan het hoofd van de civiele en militaire autoriteiten, aan hst station ontvangen en hartelijk begroet. Ook de bevolking begroette den koning van Spanje met veel sympathie. Een prachtig koninklijk woord. De nieuwe koning Gnstaaf van Zweden liet dezer dagen «en proclama tie tot zijn volk nitgaan, die in deze dagen eenig in haar soort hesten moet. Daarin zegt Zjjne Majesteit,: „Er is een algemeen verbreide onverschilligheid voor Christuszelfs kan men lasteringen hooren. Niemand onzer kan zeggen, dat hij met woord en daad zoo ernstig tegen den Booze gestreden, voor waarheid en recht getuigd heeft, dat hij voor die heer- schende zonden geen verantwoording draagt; en zwaar is de verantwoording voor een volk, dat de reddende genade Gods verwerpt. lfen zoekt vele verande ringen en verbeteringen; de gewichtigste verandering, de noodwendigete verbete ring zou een algemeene bekeeriDg tot God zijn. „Maar ofschoon zich tegen het Evan gelie van Christus veel vijandschap open baart, toch zien wij dat lietzelfve ook in onzen tijd in ons vaderland en ook in de Heidenwereld gezegende vruchten ople vert. Gelijk kiemkrachtige zaadkorrels over de wateren gedragen woiden en aan vreemde kusten ontkiemen, zoo komt het Evangelie tot de Heidenwereld. Ook wij hebben deel aan dit werk; het wordt door ons ten uitvoer gebracht met de waarheid en de liefde, die bewijzen dat het ons een zaak des harten is, onzen medemenschen in dat vreemde land de gaven te brengen, die wij zeiven als de parel van groote waarde hoog houden." H, M. de Koningin. H. M. de Koningin beeft bij het heerlijke zomerweer van den laatsten tijd nu en dan van de buitenlucht kunnen profiteeren. Audionties. Aanstaanden Donderdag geen au diëntie bij den Minister van Financiën. TJit de Staats-Courant. Bij Kon besluit van 3 dezer is be noemd tot raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam mr. F. A. Eggers, thans rechter in de arrondissements rechtbank aldaar. Bij Kon. besluit van 3 dezer is be noemd tot rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Zwolle, jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, thans rechter in de arrondissements-recht- bank te Alkmaar. De vooruitgang der Boomsche pers. „De Maasbode" gaf, ter gelegenheid van het ook door ons vermelde 40- jarig bestaan van het blad, j.l. Zaterdag een reclame-nummer uit van elf bladen. Uit een aardig geschreven schetsje van de ongewone drukte, die dit nummer een unicum in onze Roomsche pers, en verblijdend tevens! teweeg bracht, nemen we het vol gende over: „Het liep tegen vieren, en de rota tiepers was onder donderend geraas nog bezig de laatste bladen voor de post-editie uit te braken. Een leger van mannen stond in slagorde om de kranten in te leggen en te zorgen, dat iedere abonné zijn portie kranten- spijs kreeg. In de expeditie werden de pakken tot reuze-balen samengepakt in de groote postzakken een 't leek wel alsof er een kolanschip gelost moest worden, zoo sjouwden onze mannen met de zware zakken op 't hoofd op en aan. Buiten voor het bureau stond een file van vigilanten, waarin de post zakken en paketten opgestapeld, een automobiel stond ongeduldig te zuch ten om het allerlaatst nog weg te slippen om de posttreinen van de zuidelijke provincies nog te halen, 't Leek alsof ons bureau een schouw burg was, waar een première werd gegeven. De vigilanten rolden succes sievelijk weer terug om nieuwe vrachtjes te halen, terwijl de auto, die als een moderne Phileas Phogg, op 't laatste nippertje deD trein nog haalde, terugkeerde om den kranten buit voor Schiedam mede te nemen, waar de jachtende auto met luid hoera-geroep van de rondbrengers werd begroet. Onderwijl stond de papier-Etna van onze rotatiepers nog maar altijd de klompjes krant uit te spuwen, zoodat de stapels gevouwen kranten breed uit en hoog-op stegen als de massieve grenzen van een journalistiek luilek kerland, waarin onze expeditiemannen maar onvermoeid doorheen werkten als gold 't het doorgraven van den Simplon-tunnel. De grondwerkers die in het voorste gedeelte van onze drukkerij bezig zijn de fundamenten te graven voor de nieuwe rotatiepers, staken een oogen- blik de spade in den grond om hunne verbaasde oogen eens vrijaf te gunnen aan dit ongewone schouwspel, en in hun hart stemden zij zichzelven toe, dat ze toch nog liever grondwerker bleven dan in zoo'n krantenfabriek te leven." De Staring herdenking. Gisterenmiddag te halfdrie werd in „Junushoff" te Wageningen de feeste lijke bijeenkomst geopend ter her denking van den lOOen geboortedag van dr. W. C. H. Staring, den beroem den landbouwkundige en geoloog. Nederland en "Venezuela. Castro wil Oorlog. Reuter seint uit New-York: Een telegram uit Willemstad van 4 October meldt, dat een stoomschip uit Venezuela het bericht aanbracht, dat Castro in den Senaat mededeelde geweigergd te hebben de tweede Nederlandsche nota te ontvangen. De president had daarna twee aan vallen van longbloeding en werd in hulpeloozen toestand huiswaarts ge bracht. De vreemde correspondenten zijn overtuigd, dat Castro den oorlog wil. Gemeld wordt, dat de bevolking van La Guaira en Maracaibo zich voor bereidt voor de Hollandsche blokkade, die tegen 3 November verwacht wordt. Dit telegram, schrijft 't Handelsblad, brengt in de eerste plaats een beves tiging van het bericht, onlangs aan de Kölnische Zeitung geseind, dat president Castro onze nota niet in ontvangst heeft willen nemen, blijk baar, al staat het er niet bij, omdat hij haar niet van den Duitschen ge zant, die zich welwillend met de waar neming onzer belangen heeft belast, wilde ontvangen. Zooals wij reeds bij de vermelding van het eerste bericht schreven, wordt de onderhandeling over een oplossing onzer geschillen op deze wijze bijna onmogelijk. Vreemde correspondenten leiden hier uit af, dat president Castro den oorlog wil. Zeker is het president Castro vrijwel onverschillig hoe wij over hem denken en wat wij tegen hem zouden willen doen, en wint hij in het binnenland aan populariteit door tegen een vreemde staat „kracht" te tooaen, en te pogen den trots der Vene- zuelanen te streelen door de deemoe dige aanbieding van een Nederlandsche. nota door een buitengewonen Neder- landschen gezant te verkrijgen. Een oorlogsschip naar Kaap if ad. Naar wij tot ons genoegen vernemen, bestaat bij onze regeering het voor nemen door een oorlogsschip een bezoek te doen brengen aan Kaapstad H. M.'s pantserschip „de Ruijter" thans bij de Maatschappij Feijenoord te Rotterdam in reparatie liggende en bestemd voor den dienst in Oo«t- Indië, zal n.l., als in de plannen geen wijziging komt, na indienststelling, via West-Indië en de Kaap derwaarts vertrekken. De kapitein ter zee G. P. Tydeman, die als commandant van het Instituut te Willemsoord binnen kort wordt vervangen, zal het bevel voeren. Gemengde Berichten. Een tramongeluk.- Op de Gein tuur ba,an bij de Van der Helst- straat te Amsterdam had gisteren middag een ernstig ongeluk plaats. Een heer, de 37-jarige H. M. ïtoëll, die in het gezelschap ©ener dame de tramrails wilde oversteken, werd. door een wagen van lijn 4 aangere den. De ongelukkige viel vlak vóór de tram en werd een eindweegs vocrtgeschoven vóór het voertuig tot stilstand gebracht kon worden. In het nabij zijnde politieposthuis gedragen, weid hij v oorloop ig behan deld door een geneesheer. Deze con stateerde een lichte hersenschudding, een gebroken baan en een ernstige kwetsuur aan het hoofd, voorname lijk aan neus en mond. Per brancard werd de man naar het O. L. .Vrouwe Gasthuis vervoerd. ZwarebrandteTilburg. Ben felle brand heeft te Tilburg Zondag in den laten avond de wol ten stoffen fabriek der firma F. A. Swagemakers en Zonen op dan Heu- vtel voor een groot gedeelte ;in da asch gelegd. De brand, die te ongeveer half elf uitbrak, ontstond door nog „onbeken de oorzaak in de z g. scheerderij, van waar hij zich in een ommezien over het geheel® hoofdgebouw uit breidde Toen de brandweer aanruk te, stond het geheel© gebouw dan ook reeds in lichterlaaie en viel aan be houd niet meer te denken. Intusschen werd ook de weverij, die op een afstand van ongeveer 15 M- evenwijdig loopt met het hoofd gebouw, sterk door het ,vuur be dreigd en moesten pogingen tot haar behoud worden aangewend. Even wel, het vuur bleek op den duur niet bestand tegen d© groote massa's water, die een 16-tal spuiten in de gebouwen wierpen. Te ongeveer 12 uur, dus P/2 uur na het uitbreken, was het grootste gevaar geweken, wat '-een geluk was voor de eigenaren der beide belendende fabrieken, de firma's iWjed. J. B. de Beer en Zonen en K. Lombaars en Co. Aajn alge- heele afwezigheid van wind slechts is haar behoud te danken geweest. Uit de kantoorlokalen konden nog bijtijds eenige boeken en gelden wor den verwijderd, he tg jen ten slotte bleek onnoodig te zijn geweest, daar het vuur deze lokalen niet meer heeft kunnen bereiken. Andere po gingen tot redding van den fabrieks- inventaris werden niet beproefd- Het geheel© hoofdgebouw, bevat tende de scheerderij, nopperij, volte- rij, machinekamer, benevens cenige kleine bergplaatsen, werd een prooi der vlammen. D® schade, die uitter- aard nog niet met zekerheid is vast te stellen, wordt nog verhoogd door de groote verwoesting, die ook het wa ter in de niet vernielde weverij, spin nerij en magazijnen heeft aangericht. Te ongeveer 1 uur was mi en den brand geheel meester. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Naar de oorzaak zoekt men, omdat bij het sluiten der fabriek te 10 uur niets van het naderend onheil was te bespeuren. Verzekering dekt de schade. Deze brand is oorzaak, dat tal van arbeiders voor ©enigen tijd buiten werk zullen geraken, hetgeen, vooral met het oog op de werkloosheid, die ook beerschend© is, een treurig feit moet worden genoemd-, Ruwe kerels. ,Op icte pont van het overzetveer van Oud-Vosse- mieer naar de Noord-Brabantsche zij de werd door een tweetal varkens- handelaars de voetknecht zeer ern stig mishandeld, door hem met een zweep te slaan en mies Cen mes te ver wonden. Naar ons werd gemeld, heeft de politie dadelijk er wark van gemaakt het tweetal personen, Üie zich aan de mishandeling hebben, schuldig gemaakt, in Noord-Brabant op tet spoten. Eon automobiel te wa ter. Zondagavond is in Blauwka pel, tengevolge van de dikke mist die na tienen ovier het land hing, een automobiel in het fortwater gereden. De inzittenden wisten or alle intijds uit te springen. De auto lag gisteren morgen nog in de fortgracht; men was bezig hem op den kant te trek ken, wat een uiterst zwaar werk bleek. Terwijl men hiermee doende was, wend een lijk opgovischt. Dit hiteek evenwel niet met hot auto ongeval in verba|nd te staan- N o g o p t ij d- Zaterdagmorgen te zes uur ontwaarde da politie agent, die op zijne rond© d© Roemer- Visscberstraat te Amsterdam door ging, dat de voordeur van een tij delijk onbewoond perceel op ©en kier stond. Dit kwam hem verdacht voor, waarom hij om assistentie floot. Men drong het huis binnen ein trof in d© badkamer een tweetal mannen aan, die zich juist gereed maakten, zich met een aantal buit gemaakt© loo tten pijpen en afgeschroefde koperen kranen te verwijderen. Reiden wer den gearresteerd- Inbraak in een kiosk. Toen een der boschwachters van het ^Ves terp ark te Amsterdam Zondag morgen bij de opening van het Park zijn gewone ronde deed, bemerkte hij, dat de deur van -de- limonadekiosk uit har© hengsels gelicht was en] naast de kiosk lag. Dó pachteres werd ontboden om te constateeren wat vermist werd. Veel was het niet, want er was weinig aa|nw©zig. Dia hoeren hadden zich aan den in- houd van een paar kogelfleschjies te goed gedaan. Dit is nu d© derde keer in twe© jaar, dat in deze kiosk wordt ingebroken. Sociale Berichten. Het internationale Müddenstanda- instituut te Weenen, Men seint uit Weenen: Het middenstanscongres werd heden in het Parlementsgebouw door dr Exner geopend. Er waren ruim duizend leden tegenwoordig. Voorts werd de opening bijgewoond door drie minis ters, door rorst Lichtenstein en burge meester Lueger: Mr. Aalberse werd tot een der eere presidenten van het congres benoemd. Hedenavond wordt ter eere der congressisten een diner gegeven op het Raadhuis. Nad. B. K Volksbond. Naar wij uit goede bron vernemen, wenscht de heer A. v. Hamersveld, Secretaris van de afd. Amsterdam van den Ned. R. K. Volksbond, bijdea.s. verkiezing voor een Voorzitter van deze afdeeling niet in aanmerking te komen. Er is bij eene groep leden ernstig sprake den heer G. van Lingen te kiezen. Een praatje uit Voorhout. (Afgeluisterd). Kees. Wij krijgen' binnenkort een verkiezing hevoor een lid van de Gemeenteraad. Hein. Ja, door het ontijdig bedan ken van de wethouder krijgen wij een buitentijdsche verkiezing. K. Hoe zal dat wel afloopen. H. Waarom vraag je dat? K. Wel, je weet toch ook wel dat het hier in Voorhout niet zoo mooi gaat een raadslid te kiezen? H. Nu ja, de Raad is altijd voltal lig geweest, dus er zal er nu ook wel weer een in komen! K. Ja, maar hoe? Dat is de vraag! H. Och, onze Raad is samengesteld uit degelijke mannen en er zal wel weer zoo'n soort man in komen. K. Wil ik je eens wat zeggen, Hein: we moeten eigenlijk eens een ander soort man in den Raad zien te krijgen! H. Wil je er soms een werkman in hebben? Ook al vooruitstrevend, ja? K. Wat het laatste aangaat, ja, ik ben vooruitstrevend, maar een werk man in den Raad neen daar is de gemeente nog niet rijp voor. Maar we moeten zien dat we een Hinken vent in den Raad krijgen: iemand die van zich durft af te spreken iemand die een beetje een andere richting is toegedaan een middenstander bijv. dan krijgen we een beetje meer wrijving in den Raad en allicht nog wel eens een verbetering ook. H. Zoo, zoo, dat moet je dan de Kiesvereeniging in zijn ooren blazen, dat zal wel helpen I K. Dat zal wel helpen zeg je Man, hoe kan je zoo praten! De kiesvereeniging is een neele beste instelling, maar de menschen die er leden van zijn die deugen niet. De vacante zetel, waar het nu over gaat, die heeft een jaar of vijf, zes, geleden al het bewijs al geleverd, wat de kies vereeniging teweegbrengt. Op zoo'n avond dat er vanwege de kiesvereeniging een candidaat gepro clameerd moet worden, dan blijft het grootste gedeelte der kiezers thuis! De kiesvereeniging stelt een candidaat en een of twee dagen daarna steken een man of wat de koppen bij elkaar en leveren óók een candidatenlijst in voor een ander. Dat is hier nu al driemaal zoo gegaan Den laat sten keer hebben echter die boel-in- de-war-schoppers-pech gehad want hun candidaat kon bij de stemming nog geen vierde van de geldige stem men verwerven. Misschien dat het nu beter gaat want we hebben in de kiesvereeniging nu een vrije stemming en dat kan nog wel het behoud zijn voor de partij. H. Je maakt je er nog al dik over K. Ik er mij dik over maken Wel man, kan jij het dan maar zoo lijdelijk aanzien dat in zoo'n dorpje als Voorhout waar verreweg het meerendeel der inwoners katholiek is, dat daar zoo'n verdeeldheid heerscht? Ik vind het schande, laat de mannen op de vergadering komeD, vrijuit stemmen wien zij begeeren, en daar mede basta! H. Ja, Ja dat zeg je maar goed.... K. Dat geloof ik. Kijk eeris naar het verleden. Hebben die onruststokers van weleer, eer van hun werk gehad Mij dunkt van neen, want het af treden van den wethouder zet de kroon op hun werk! Het zal misschien wel tot verbetering strekken, is mij reeds gezegd, maar voor mijn part hadden wij er alvast maar weer een in den Raad die zoo van zich durfde te spreken als de aftredende! Maar ik moet weg, Hein, jij komt nogal bij verscheidene menschen, vertel jij 't eens aoo hier er. daar wat wij nu besproken hebben. Por ze eens op om naar de vergadering te komen van de kiesvereeniging die eerstdaags toch wel uitgeschreven zal worden. Dan kunnen ze als Roomsche mannen hun plicht doen, en tevens de kiesvereeni ging haar naam „Eensgezindheid" met eere laten dragen. H. Ik zal het doen hoor I want ik geloof waarachtig datje gelijk hebt. Adieu 1 K. BonjourI H. IJ.Z. Alweer de auto's. In de Els- woutslaan had Zondag 'n auto-onge val plaats, dat wonder best is afge- loopen. Toen de auto H. 2030 van de N. Y. Autorijtuig-onderneming te Rotter dam, een rijtuig wilde passeeren, kwamen er juist van den tegenover- gestelden kant eenige wielrijders aan. Een van deze, die niet genoeg uit kon wijken en zijn stuur kwijt raakte, kwam te vallen en onder de auto terecht. Gelukkig wist de chauffeur spoedig te remmen, zoodat slechts een wiel over zijn been ging en hij spoedig bevrijd kon worden. De eige naar der auto die zich de zaak zeer aantrok, heeft hem dadelijk per auto naar zijn woning gebracht, waar bij onderzoek bleek, dat hij zich niet ernstig had bezeerd, het rijwiel was echter erg beschadigd. De politie was spoedig met een brandcard aanwezig, maar deze be hoefde niet te worden gebruikt. De overredene, de heer J. C. G. Hoppe- ner, wonende te Amsterdam, logeerde tijdelijk te Haarlem. Het mooie weer. Hoewel het badseizoen 30 September gesloten werd, bevinden zich nog tal van stoelen op het strand en wordt er druk gebruik van gemaakt, niet alleen door de bad gasten, wier aantal tot een 170 tal is geslonken, maar ook door de passan ten, die gedurende de laatste sshoone dagen geenszins ontbraken. Zondag was het al bijzonder druk en moesten aan de tram de wacht-ruimten weder in gesteld worden. Zoover het oog reikte, was het strand, dat in een weelde van zonnegloed baadde en door de afwezigheid van koetsen nog bree der dan gewoonlijk leek, gestoffeerd met wandelaars; overviel hun de ver moeidheid, dan vlijden ze zich in behaaglijk sans-gêne aan den duin voet neder. Fietsrijders snorden vlak langs den zeekant over de vrijgeko men bank, nu en dan in hun vaart gestuit door „een groepje" menschen, die met belangstelling de pas opge haalde vangst van een garnalenvis- seher bewonderden. Kinderen waad den door de zwinnetjes of legden er dammetjes door heen. Over 't geheel lag nog de bekoor lijkheid van 't badleven, zonder de baddrukte. En daarbij een zee, die in haar wazige kalmte den oprüerkzamen beschouwer de schoonste tinten bood. Personalia. Door B. en W. is in overleg met den arrondissements schoolopziener tot tijdelijk onderwij zeres albier aan school B benoemd mej. P. S. M. Koper te Haarlem. Verkiezing. Maandag 12 Octo ber a. s. October a.s. zal de verkiezing plaats hebben ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. van Duivenboden. De stemming en herstemming zullen zoo noodig respectievelijk plaats heb ben plaats hebben op Vrijdag 23 Oc tober en Dinsdag 3 November a. s. Tot tijdelijkonderwijzeres aan school B. alhier is benoemd mej. P. S. M. Koper te Haarlem. Burg. Stand: Gehuwd: Th. Klinkhamer en J. L. Bastiaans. C. Kramer en M. J. C. Groen. B e v a 11 e n. J. de VrieEgo, d. A. MolenaarKeur. Overleden. E. Keur 9 m. W. van Duijn 71 j. VEIiSE BOOBD. Vervuiling en verwaarloozing. Alhier is een 68-jarige vrouw over leden, de wed. de B., die, ziek, door haar dochter in een klein hok vol ongedierte, spinnen en andere beesten, was opgesloten. Het lichaam van de oude vrouw was bij haar leven let terlijk ontoonbaar: de vermoedens waren allang gevestigd op de dochter, die men er hard van verdenkt dezen schrikkelijken toestand te hebben laten voortduren om maar van haar moeder af te zijn en de kleine eigendommen van deze in handen te krijgen. De wn. burgemeester van Velse* stelde onlangs een onderzoek in, dat echter tot niets geleid heeft. Na het overlijden der vrouw is da justitie van de zaak in kennis gesteld. Gisterenmiddag nu had op last va* den officier van justite een lijkschou wing plaats, in tegenwoordigheid van een dokter uit Haarlem en dr. Bos van Wijkeroog. Het onderzoek werd geleid door mr. De Vries van Does- burgh, substituut-officier. Tegenwoor dig was ook de burgemeester van. Velsen. De schoonzoon en dochter van da overladene, zekere L. en zijn vrouw, waren in bewaring genomen, doch zijn na voorloopig verhoor weder vrij gelaten. De lijkschouwing had plaats in de Burgeravondschool te Velseroora, waar heen de doode was overgebracht. Het gansche dorp Velseroord was op de been en verdrong zich om de school, zoodat een groote politiemacht aanwezig was om de orde te hand haven. IJMUIDEN. Visscherij. Van de haringvis- scherij kwam hier binnen de logger KW 49 met 18 last (2e reis); IJM 85 met 24 last (3e reis); KW 126 met 18 la3t (2e reis)KW 135 met 25 last (2e reis) en de stoomloggsr „Etty" IJM 22 met 33 last (3e reis.) Een gek geval. Zaterdagnacht werd door de bemanning van de Sleep boot Assistent en eenige vletter lieden, wier vlet bij de sleepboot lag op den Zuidpier, een man ondekt, die iets zonderlings deed en een groet niet beantwoordde. Weinig oogenblikken later verdween hij tusschen de blok ken aan het eind van den pier. Daar men zelfmoord vermoedde, werd een onderzoek met lantaars ingsteld, doch niets ontdekt. Even daarna zag men hem weder verschijnen, doch even spoedig weder verdwijnen, doch toen men bij de sleepboot kwam, was de vlet weg. Onmiddellijk werd de omtrek op zee afgezocht, doch èn man èn vlet waren spoorloos verdwenen. DeLyberty. Zondagmiddag kwam. hier binnen een prachtig groot Ame- rikaansch stoomjacht de „Lyberty", dat naar Amsterdam opvoer. Het mooie vaartuig trok veel bekijks. HEEMSKERK. Werk aan den winkd. Moch ten verschillende berichten uit vele plaatsen onzes lands de rondte doen, dat de werkeloosheid alom heerscht, niet alzoo is het in onze gemeente gesteld. In de Oosterbuurt zijn de benoodigde vakmannen reeds maanden bezig de R. K. meisjesschool te vol tooien: een werk, dat nog wel eenige weken zal duren, in de Mo lenbuurt verrijzen twee nieuwe wo ningen' aan den Wijkweg worden voor een bouwvereeniging twee blokken huizen, elk van zes arbeiderswoningen opgericht, daarenboven laat de heer heer B. Tijms aan den Puinweg een nieuw café bouwen. Voor dit laatste perceel, ongeveer kostende 2200gulden, waren zestien inschrijvers: tevens een bewijs, dat men elders om werk ver legen is. Burg. Stand. Bevallen: A. de Wildtde Wit, d. W. Veenboer van Til, d. Joh. Rijsvan Egmond. Getrouwd: A. Bakkum van Uit geest en A. Beentjes van Heemskerk. C. A. W. Poncin uit Beverwijk en en J. Henneman uit Heemskerk. BENNBBEOKK. Een steen op het hoofd. De opperman B. de G., werkzaam bij den bouw aan de R. K. Parochiale School kreeg van den stapel, dien een opper man op de ladder boven hem naar boven droeg, een steen op het hoofd, waardoor zulk een gapende wonde ontstond, dat hij voorloopig niet in staat is zijn bezigheden te verrichten. LISSE. Sm B. K. Weeshuis t Naar wij uit goede bron vernemen bestaan er plannen om het oude buitenverblijf ,,'t Huis ter Beek" in te richten voor een R. K. Weeshuis. De plannen gaan uit van de St. Vincen- tius-Vereeniging. Schaken. Wij vestigen de opmerk zaamheid der schaakliefhebbers onder onze lezers op de gelegenheid tot het spelen van Correspondentie-pa r- t ij e n, aangeboden in de schaakrubriek van ons geïllustreerd Zondagsblad. Men adres3eere zijn opgave „Schaak rubriek Geïllustreerd Zondagsblad" Kinderhuisvest, Haarlem. Fragment. Uit een stuk dat speelt in ©en kustplaats in Zuidelijk Noorwegen. Kamer van den baddokter Thomas Stockmaan. Zijn broer Peter, burge meester, tegen Hovstad, journalist: „Over het geheel genomen heerscht er een mooie geest van ver draagzaamheid in onze stadeen waarlijk goede gemeenschapsgeest. En dat komt daavandaan dat wij ons om een groot algemeen belang ver eenigen kunneneen belang dat in gelijke mate alle rechtschapen burgers aangaat Hovstad: „De badinrichting?'" Burgem. Stockmann: „Juist. jWJj hebben allen onze groote, nieuwe, prachtig© badinrichting. Let o-pDe baden worden hier nog de voornaam ste bron van inkomsten voor de stad, mijnheer Hovstad. Zonder eenigen twijfel1 Mevr. Stockmann„Da,t zegt Tho mas ook." Burgem. St.„Wat is de plaats niet reusachtig vooruitgegaan deze laatste paar jaren Aan deze woorden uit het too- neelspel van een Noorweegsch dich ter dacht ik, toen ik eenigen tijd ge leden onze Zaterdagavondman naar aanleiding van het bezoek van den Oosterschen Asahan zijn grapjes hoorde verkoopan op het Haaxlem- seh© Brongebouw, dat toch een' Haarlemsch belang is dat in meer dere of mindere mate „alle recht schapen burgers aangaat". Nu twij fel ik volstrekt niet aan de belang stelling van onzen kruidenier in den bloei van het Brongebouw; ik wil zelfs geloovón dat hij zijn best doet de exploitatie van de Bron moreel an finantieel te steunen maar ik zou hem toch willen vragen of een schrijfwijze, zooals hij zich laatst veroorloofde en waarmede hij de la chers op zijn hapd heeft weten te halen, in staat mag jjeacht worden den bloei van het Brongebouw: te bevorderen, en mede te werken om da baden nog ©eins tot „de voornaam ste bron van inkomsten voor de stad" te maken? Ik weet wel, dat dit nog .heel wat jaren duren; zal misschien nooit verwezenlijkt zal worden maar.... gij, Zaterdag- sche collega, rnoogt toch de pen niet gebruiken om het Brongebouw; ©n zijn Directie eigenlijk een beetje in 't ootje te nemen. Natuurlijk hebt ge dit niet bedoeld evenmin als ik met deze regalen bedoel zeden meester te willen spelen maar ik oordeelde een vriendelijke opmer king in deze niet misplaatst. De Redakteur, wiens wijsheid mij niet onbekend is, zal u en mij wel blij vend weten te verzoenen. En overi gens kan ik dan deze regelen be schouwen als een kleine wraakne ming, dat u eens mijn goed© Da rn iette voorten hobbezak hebt uitge scholden Van het Brongebouw naar de Ma ria,-Stichting is een klein©' stap en ik wil van het gebouw, waar men door het gebruiken van bronwater ziekten te vóórkomen tracht, naar dit gesticht waar men zieken ge neest, overloop-en, om in 't publiek afscheid te nemen van een dier in- stilte-werkend© zusters, idi© zoo be scheiden en nederig voortarbeadeW dat ze bijna kunnen komen en gaan, zonder dat de buitenwereld er iets van zou bemerken; maar zuster Ida Want 't geldt u zóó laten wij u niet vertrekken! Gij hebt door uw troostend woord, door uw woord, dat opbeuring sprak, door de opbeuring van uw "verschijning die geruststell- ling inboezemde, voor velen de pij nen en het ondragelijke vain ziekten weten te stillen; gij hebt in de har ten van velen, ook zelfs van hen, die niet alleen naar het lichaam, maar pok naar da ziel ziekten, iets van dia rust en tevredenheid en zielebe- rustin^f weten te leggen, waarvan de aan Godgewijden zoo ruimschoots Uedeeld zijn, Aanvaard dan bij uw; vertrek uit Haarlem den dank van zoovelen, die, onder Gods liamteM en de nwe ziek an genezen, dón naam van zuster Ida, den naam der Maria-Stichting nooit zullen verge ten: aanvaard met uw medezusters dan dank van zoovele huisgenooten, die, ofschoon zeiven niet ziek, over iaën zieken vader of moeder hebben getreurd en later, als waren zij zei ven genezen, gejubeld hebben toen hun huisgenoot hersteld wederkeer de; aanvaard, zuster Ida, zelfs den dank van hen die in uw gesticht een dooide te betreuren hebben gehaid; de heugenis dat de ongeneesbare ge storven is met een zuster van liefde naast zich, die niet week, zal het a;andenken verzachten ©n in' vel© ge zinnen den naam van den overledene doen voortbestaan tegelijlt met den naam van u, zuster, die velen tot hun laatsten snik trouw] zijt geble- vien! Geve God u voor zooveel ar- beids de belooning die gij zelve beter dan wij een naam geven kuntmaar als wij llaarl.'nuucrs u mofihtan be- loonen, dan zou het wezen met een] weerzien in onze stad ein met hervatting van uw arbeid aan do Maria-StichtingJ Vaarwel, zuster Ida, Gods eerste en best zegen, door vele Haarlemsche Katholieken voor afgebeden, moge u altijd ejn waar go ook zijt, vergezellen! TING-TANG ,TING-TANG, P.S Eenigen tijd geleiden ontving ik ©en briefkaart waarin mij ver zocht werd een stadsgedeelte te be zoeken, waar ik mij van den wan smaak een-er nu voltooide verbou wing' zou kunnen overtuigen. Ik heb aan dit verzoek voldaan en gevoel' veel lust dien bouwheer openlijk be spottelijk te maken. Maar zou dei schrijver van die briefkaart die zich' X. noemt, zijn naam niet willen ver melden Ik zal er geen misbruik van makenmaar ik wil toch graag we ten dopr wie ik mijn tent word, ge lokt., Ji ïimSANG, ,j OVERVEEN. ZANDVOOBT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2