BINNENLAND. J. W. LUCAS, Staten - Generaal. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. Uit de St. Ct. Bij Kon. besluit van 9 dezer is benoemd tot president van den Hoogen Baad der Nederlanden, mr. A. P.Th. Eyssell, thans raadsheer in gemeld college. Bij Kon. besluit van 9 dezer zijn benoemd a. tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam, mr. W. L. Luyken Glas horst, thans ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Amsterdam, voor de kantons Amsterdam I. II, III en IV, ter standplaats Amsterdam b. tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Amsterdam, voor de kantore I, II, III, en IV, ter stand plaats Amsterdam, mr. G. L. de Vries Feijens, thans ambtenaar van het open Daar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement Rotter dam, voor de kantons Rotterdam 1, II, en III, Gouda en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam. A K P. F. B. Hasselt, f Op den huize Empe, tusschen Brummen en Voorts is Zaterdagmiddag 3 uur overleden, aan een longont steking, in den ouderdom van 69 jaar, de heer A. K. P. F. R. van Hasselt, voorzitter van den Raad van Admini stratie der Holiandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en van eenige huitenlandsche orden. Als administrateur en later deel uitmakead van den Raad van Admi nistratie, heeft de heer Van Hasselt krachtig medegewerkt aan de uitbrei ding der H. IJ. S. M. In 1383, toen hij de functie aanvaardde, bestonden er, behalve de lijnen der S.S., alleen enkele buitenlandsche verbindingen over het zuiden van ons land. Het internationaal verkeer, zooals wij dat kennen, en de vergrooting van het spoorwegnet, is voor een zeer groot deel zijn werk. Hij was een machtige stuwkracht bij de oprichting van locaal-spoorwegmaatschappijen, in me nig deel van ons land; waren de maatschappijen er, dan werd een contract gesloten met de H. IJ. S. M., die daarna de exploitatie op zich nam. Zoo werd de exploitatie van menig lijntje mogelijk gemaakt. Verscheidene van die lijnen werden in het inter nationaal verkeer opgenomen. Zoo is aan den heer Van Hasselt te danken de belangrijke verbinding van den' Hoek van Holland naar Salzbergen Rheine; ook de verbinding met het Noorden, naar het buitenlamd, waarin het stoombootverkeer Enkhuizea Stavoren. Door zijn toedoen ook kwamen er de verbindingen met Duitschland over Winterswijk, Nijme gen en Oidenzaal. Uit de la&tBte j aren dagteekenen dan nog de vlugge ver bindingen met Noord-Duitschland, door zijn toedoen tot stand gebracht, en uit den laatsten tijd de nacht sneltreinen naar Berlijn en Hamburg vice versa. Met hem gaat een groot en ver dienstelijk man heenl Allen stations der H. IJ. S. M. heschen bij het ontvangen van het bericht, Zaterdagmiddag, de vlag halfstok. Gruweldaden van Castro Uit een correspondentie aan „De Tijd" uit Curapao: Dat wij met een barbaar te doen hebben, dien men in volle twintigste eeuw onmogelijk bestaanbaar zoude achten, is aan schrijver dezes wsderom dezer dagen gebleken. Politieke ge vangenen worden in Venezuela erger behandeld dan de grootste misdadi- hers. Zulk een politieke gevangene was onder duizend anderen, de heer O. Boscan, een op Curasao zeer be kende figuur. Zijne familie, vrouw en kinderen hebben hier jaren doorge bracht en genoten de algemeene ach ting. Hij had het ongeluk van gevoelen te verschillen met Castro enin zijne handen te vallen op een zeereis, die hij van hieruit naar Columbia deed. Hij werd opgesloten in het fort vijn Puerto-Cabelio en 't ia reeds jaren geleden, wist men hier te vertellen, dat hij met zware ketenen geboeid was aan een andere gevange ne, die (schrik niet, lezer) teekenen van melaatschheid vertoonde. Vijf ja ren heeft hij aldus doorgebracht, on- menschelijk behandeld, slecht onder houden van hetgeen zijn echtgenoote hem zenden kon, en waarvan natuur lijk het grootste gedeelte hem niet bereikte. Nu is hij dezer dagen op hoog bevel van generaal Casiro aan zijne treurende echtgenoote en kinde ren teruggegeven, maar.melaatsch! Het bloed kookt in de aderen van verontwaardiging, als men zulke din gen niet leest, maar hoort en met eigen oogen ziet. Nu kan de arme, gebroken man, die geen andere mis daad beging dan politieke tegenstander van Castro te zijn, overgaan van de diepe, vunzige holen der Staatsgevan genis naar het verblijf der melaat sch en; nu leeft hij, ja, maar is dood tegelijk! Zijne vrouw en kinderen zijn radeloos en wanhopend. Dat is slechts één staaltje, dat uitlekt van de gru welen, die er gepleegd worden in de Staatsgevangenissen van Venezuela, maar hoeveel duizend andere zijn er, waar ooit een haan naar kraait «n die de laatste dag ons openbaren zal. Gemengde Berichten. Solidariteitva njk e r m i sg as- t e n. Op de kermi3 te Zalt-Bommel wer den vorige jaren door den carouselhou- der Vincken de jongelui in de gelegenh. gesteld een doorloopend abonnement voor de kermis te koopen. De eigenaar Wolffs, die er dit jaar was, deelde echter mede, dat hij geen doorloopende abonnementen verstrekte en dit viel niet in den smaak der leerlingen van H. B. S. en andere inrichtingen. De koppen bij elkaar gestoken en besloten gedurende de geheele kermis geen voet te zetten in de tent. zoo Wolffs niet bereid was abonnementen te ver strekken. Bij de opening der kermis prachtige orgelmuziek; het gesnor der raderen getuigt van het in werking zijn van dien caroussel, doch geen jongelui er in. Daar nadert een ganscho schare, van veertig a vijftig knapen en meisjes; op pet en hoed bevestigd een wit papier, bedrukt met de woor den „leve de abonnementen", in de hand een kermistrompet, en dit gezel schap posteert zich voor de tent en begint luidruchtig te toeteren. De talrijke schare heeft haar doel bereikt de eigenaar Wolffs deelt mede, dat over één uurtje de abonnementsbe- wijzen verkrijgbaar zullen zijn en onder luide hoera'# ontbindt zich de troep. Een verschoppeling. Op een der zolders van de stadsstallen aan de Veemarkt te Amsterdam is gister morgen een man gevonden, die naar later bleek, daar reeds vier dagen en vier nachten had gelegen, zonder eten of drinken. De man was ziek en uit geput, zoodat zijn opname in het O. L. Vrouwegasthuis noodzakelijk bleek. Zijn toestand moet hoogst ernstig zijn, Hoe hij op de zolders is gekomen, weet men niet. Hij was steeds bij het abattoir, waar hij af en toe voor de slagers en veeboeren als veedrijver dienst deed. Hij was zonder huisves ting en sliep dan meestal 't nachts bij de koeien in het stroo. Hij schijiit nu ziek geworden en een ligplaats op den zolder gezocht te hebben, waar men niet zoo vaak komt, zoodat hij eerst gistermorgen werd gevonden. Vreeselijk ongeluk. De 18- jarige N. v. d. V., op een hoeve bij Zoest, ging Zaterdagochtend omstreeks 4 uur naar de weide om de koeièn ie melken en is, zooals gewoonlijk gedaan, om den afstand te verkorten, een eindje langs den spoorlijn geloopen. Waarschijnlijk heeft zij in slaapdron kenheid den goederentrein, die van Baarn kwam, niet opgemerkt, en is zij door den trein overreden en on middellijk gedood. Toen zij langer dan gewoonlijk uitbleef, is men gaan zoeken en vond men haar lijk met verbrijzelden schedel. Het ongeiuk geschiedde nabij de hofstede ven haar vader. De ma chinist schijnt van het ongeval niets bemerkt te hebben. Nog een. Door den zwaren mist is gisterochtend de boerenzoon A. V. te Bergambacht, toen hij met melken zou aanvangen, te water geraakt en verdronken. Vreeselijk. Men meldt ons uit Amsterdam: Door te spelen met luciférs heeft het zoontje van den heer H. Cuypere, organist der kerk van de EE. FF. Redemptoristen op de Keizersgracht te Amsterdam, gisteren avond zware brandwonden bekomen. De kleine zal waarschijnlijk de gevol gen niet te boven komen. Moordaanslag te 2aandam. Zaterdagavond omstreeks 6 uur is te Zaandam, aan het Prinsenpad, een moordaanslag met doodelijken afloop gepleegd. Het slachtoffer is de 41-jarige koffiehuishoudster Jannetje Beths, wed. Verkerk, moeder van 7 kinderen. Bij haar was vroeger als commensaal in huis de thans 23-jarige sigarenmaker J. van W., die nu twist zocht en na een korte woordenwisseling op de vrouw scnoot. Het slachtoffer van den aanslag kreeg een schot in den mond en een tweede onder den arm, dat door de long ging. Reeds een kwartier na het voorval overleed de vrouw. De dader werd door het publiek ge arresteerd en aan de politie overgele verd. Het feit werd gepleegd vóór de woning. Public Accountant, Lee raar M. O. Boekhouden, PIETER KIESSTRAAT 24. Gewisselde stukken. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op een vraag van den heer Thom son (ingezonden 23 Sept. 1908) of het jui6t is, dat de gezondheidtoestand bij een deel der manoeuvreerende troepen veel te wenschen heeft overgelaten en indien ja, waaraan dat te wijten is en of er doeltreffende maatregelen zijn genomen om na de eerste ongunstige verschijnselen een wijziging ten goede te brengen, heeft de heer Sabron, mi nister van oorlog (ontvangen 8 Octo ber 1908) geantwoord: De gezondheidstoestand der kam- peerende en manoeuvreerende troepen in de maanden Augustus en Septem ber 1908 was over het algemeen zeer gunstig te noemen, zooals blijkt uit de rapporten van den" inspecteur van den geneeskundigen dienst der land macht en van den chef van den ge neeskundigen dienst bij de 3de divide. Uit deze rapporten moge tevens blijkendat de berichten, welke in sommige dagbladen betreffende een minder gunstigen gezondheidstoestand voorkwamen, voor wat betreft het veelvuldig voorkomen van longziekten als onwaar en voor wat betreft het ziekencijfer (voornamelijk voetziekten) als o verdreven zijn te beschouwen. Hierbij zij nog aangeteekend, dat uit het aantal militairen, die zich op het ziekenrapport deden inschrijven, niet moet worden afgeleid, dat al deze militairen ziek waren. Het antwoord op bet eerste gedeelte der vraag moet dan ook ontkennend luiden, in verband waarmede het tweede en het derde gedeelte der vraag geen antwoord meer behoeven. OVEBVEÏN. Schietwedstrijd. Onder begun stiging van schoon herfstweder hield de schietver. „Generaal Joubert" alhier, tot besluit der oefeningen in dit seizoen eene welgeslaagde onderlinge wedstrijd met geweer M. 95 op schijf Loosduinen, afstand 200 M. Er werd zeer goed geschoten en als bewijs dat geregelde oefeningen alle aanbeveling verdient zij vermeld, dat het meerendeel der prijzen behaald werd door die schutters welke steeds de oefeningen volgden! De Eereprijs, eene groote ziveren medaille, welwillend aangeboden door Mevrouw Donairiërs Vissers van Hazerswoude geb. Van Merlen en versierd met den naam der E. schenk ster zoomede bet wapen van Bloemen- daal, werd gewonnen door J. A. A. Beeren met 49 punten. Personeele wedstrijdIe. afdeeling (Scherpschutters) 1. Albert Janssen, 2. J. P. van Gasteren, 3. J. A. A. Beeren, 4. J. W. Bonarius. II. Afdeeling, 1. VV. van Ressel, 2. J. J. Roozen, 3. L. van Ressel, 4. N. Bol. Vrijen Baan: 1. A Janssen, 2. J. Bonarius, 3, W. van Ressel. De Rozenprij3 behaalde A. Janssen. Met de beste wenschen voor de toekomst mag de vereeniging op dezen animeerenden wedstrijd terugzien en men kan met genoegen constateeren dat zij onder bare leden schutters heeft die het juist schieten alle eer aandoen. BLOEMEND AAL. Bloemendaal's Bloei. De Ver eeniging „Bloemendaalsch Bloei" zal Dinsdag 13 October in het Hotel Welgelegen eene buitengewone alge meene spoed-vergadering houden, in welke vergadering een voorstel van het bestuur ter tafel zal worden ge bracht om op bet Koninginneduin een orienteertafei te plaatsen, welke orien- teertafel dan aan de gemeente zal wordeno vergedragen. Dit plan verdiend o.i. veel bijval, daar de tallooze vreem delingen die thans dit duin bezoeken, zich gemakkelijk zullen kunnen orien- teeren. Misschien zal de een of ander zichgedurende de zomermaanden aldaar posteeren met een goede verrekijker waardoor nog meer de orienteertafei tot zijn recht zal kunnen komen. Wij vermoeden dat tevens op die vergadering mededeelingen zullen gedaan worden omtrent de indertijd in uitzicht gestelde photografiënten toonstelling van Bloemendaalsche amateur-photografen. Deze tentoon stelling kan zeer belangwekkend zijn als men bedenkt dat er zoovelen in Bloemendaal zijn die de photografie- -kunst beoefenen, en de schoone omstreken zich zoo uiterst goed leanen om fraaie landschappen te maken. De jury der tentoonstelling zal natuurlij k niet mededingen maar alleen photogrammen ter opluistering zenden Dit vermelden wij opzettelijk daar er velen zijn die meenen dat dealspho- tografen zoo goed bekende juryleden zullen mededingen. Een ieder die dus wat heeft te laten zien op bet gebied van photografeerkunst zende gerust zijn reproducties in. VÈLSEN. Ondertrouwd: A. van Rooden en Cl. Lammers. J. J. v. d. Bosch en M. Turkenburg. J. Burger en A. J. Zult. J. C. Korsman en M. P. Post. Getrouwd; W. H. van der Meer en G. J. Hoorn. Bevallen: R. DrijverDe Jong, d. G. BroekJeliema, d. M. A. Mooy—Aris, d. A. G. vanRixel— Dingerdis, z. Overleden: G. van Wienen, 67. A. Schweitser, 3 rand. IJMUIDEN. Minister Bevers. Z.E. deminis- ter van Waterstaat, de heer Bevers, bezocht Zaterdag onze Visschershaven. Visscberij. Alhier zijn aangevoerd aan den Rijksvischafslag de vangsten van 3 stoomtrawlers, 1 kotter. 67 kustvisschers. Van de haringvisscherij kwamen binnen: bom KW 56 20 la«t: bom NW 31 20 last, en bom NW 32 20 last. Van de 2e reis de bom KW. met 23 last. HILLBGOM. De bloembollenteelt. De ver kiezing voor een lid-patroon van de Kamer van Arbeid voor de bloem bollenteelt zal alhier plaats hebben op Dinsdag 10 November e.k., en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 24 Nov. d.a.v. Personalia. Tot zetters van 's Rijks directe belastingen zijn be noemd de heeren R. A. v. d. Schoot en J. van Til Rz. LISSE. De gasfabriek vooruit. In de laatst gehouden vergadering der gas- commissie is besloten om bij den Raad een voorstel in te dienen tot het bouwen van een tweeden gashouder, met de bedoeling dezen in het najaar van 1909 in gebruik te nemen. De derde 7-retorts-oven, die eenigen tijd geleden in de gasfabriek is ingebouwd is heden in gebruik genomen. Gemeentezaken. De Bloemendaalsche tram De verruiming1, gevrangd floor de E. N. E. T„ om de Bloemendaalsche tragn te mogen laten rijden tot vóór het station, is nu eindelijk én'ten langen leste voorgesteld te verleu nen, idat- wete;n onze lezers. Mr. Tjeenk Willink, een omzier jongste raadsleden, is daar echter maar zóó niet mee tevreden. Hij wens oh t en het Mee lijkt niet ongemotiv-eerd (dat de gemeente het in hare hand hou.de pan aan jd-e E. N. E. T. op te leggen, te rijden vajn het K anne- merplein onder het viaduct aan dien Jansweg naar-, en onder het via duct-Kruisweg van het Stations plein. Een en ajnder in verband met den ingang* bij den Jansweg en den uitgang bij den Kruisweg. Nu ons Station op^ dit punt zoo onpractisch is ingericht, voelen we voor het dehkbeeld-Tjeank Willink, dat floor een klein amendement vo-o-r het ver volg althans aan de gemeente vrij heid geeft fl-e voorgestelde regeling later in te voeren, heel veel. Van een beerput. N. D. van Daalen wenscht bij zijn perceel Brouwersvaart 104 een beer put te maken. Zeer loffelijk! Maar vooreerst heeft hij geen tep'keniu- gen overgelegd. Dies is hem de ver gunning geweigerd. Hij komt nu in Imager ..beroep bij den Ra a i, maar 't zal hem niet baten, want z'n beer put zou alléén „gemakkelijk bereik baar" zijn vaïiaf dep openbaren weg als men door een ga|ng, eein kamer en nog een keuken ga-at, wat B. isjn Wh wel een beetje al te veel vinden Staatspensioneering. De Bond voor Staatspensioneering meneer Netscber zit er in wil pensioen vo,or iedereen, wa-1 'n mooie wenscli is. Maar ze wil, dat alle gemeenteraden in dein lande zich er voor zullen spannen om dat te be spannen. Wat nu juist piet fles ge- meenteraiaiAs is. B. en (W- stellen dan ook hier, als overal elders, voor om geen adhaesie te ver henen en het stuk maar „voor kennisgeving" aan te nemen. Dat kon meneer Netscber wel begrijpen! Gemeenteraad. Agenda van de Raai-isvergalering op Woensdag, 14 October 1908, des namiddags ten 1% Uur, in de Sta,- tenzaal (Prinsenhof). 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Procesverbaal opneming boeken en kas gemeente-ontvanger. 2. Voorstel B. en W- regeling jaar wedden onderwijzend personeel scho len voor lager onderwijs. 3. Id. Id. bestendiging erfpacht grond Dréfef. 4. Id. id. verzoekschrift bestuur afd. Noord-Holland Ned. Bond ge meente-ambtenaren, herziening rege ling jaarwedden secretarie-ambtena ren,: 6. Id. id. concessie E N, E. T verbindingslijn tusschen de ceintuur haan en de lijn HaarlemBloemen daal enz. 7. Id. id. versterking pos ten volgnos. 113 en 241 'begrooting dienst 1908, 8. Id. id. versterking p-ost vö-lgno. 135 begrooting, dienst 1908. 9. Id. M. verzoekschrift Voor zitter en Secretaris Haarlamsch Ar beiders-Secretariaat, in zake fonds bestrijding geldelijke gevolgen ge dwongen werkeloosheid. 10. Id. id. id. Mej. C. J. Farret ea., herziening regeling jaarwedden onderwijzend personeel Meisjesschool voor M, O. 11. Id. id. wijziging Raadsbesluit id.flj. 7 November 1906 no;. 8. 12. Id. M. vaststelling verordeniugejnl marktgeld boter- en o-uidijzermark- ten. 13. Id. id. verzoekschrift maat schappij „Haemstade" en Dr. A. Huijsman, overschrijving huur groibd Spanjaardsla.au. 14. Id. id. uitgang Spanjaardslaan bij „Uit den Bosch". 15. Id. id. verhuring water Kraayenestervaart aan R„ Veth. 16. Id. id. verzoekschrift Bond voor Staatspensioneering, om steun aan adres laan H. M, de Koningin. 17. Id. id- hooger beroep H. Dl van Daa len, weigering vergunning uitbouw privaat Brouwersvaart no. 104. 18. ld. M. verzoekschrift P. Goedkoop Dz., Directeur „Werf Conrad", af wijking art. 7, la, Bouwverordening, gebouwtje Spaarnd. Weg 19, Id id. id. id., M. waschinrichting enz Spaarnd. Weg. 20. Id. id. id M v DeMen, id. bouw schuur Brouwers straat no. 102. 21. Id. id. vaststel ling instructie Ingenieur Openbare Werken enz. 22. Schrijven id. benoe ming 1M Plaats. Commissie van toe zicht L. O. In. de kerk van het Kleverpark. De kerk van het Allerheiligst Hart in het Kleverpark zal nu spoe dig geheel met ido poodige kerkmieu- belen voorzien zijn. Over veertien dagen begint men met de plaatsing van den uiterst fraaien predikstoel, welke Zondag 8 November a.s. gereed zal zijn. Daarna wondt de nieuwe communie bank gezet, en dan zal aam den wenseh van velen wonden tegemoet gekomen door de plaatsing van een nieuw orgel. Inderdaad zal naar wij met genoegen vernemen binnen den tijd vain eenige maanden een aanvang gemaakt worden met bet bouwen van een orgel voor deze kerk, waartoe dezer dagen jdefini- tief is besloten. Met de hulp en d© bijdragen van parochianen en vrien den der kerk zal dit even noodige als welkome kerkmeubal er wel spoedig zijn Wij wenschen den jjverigejn Rector der Bijkerk hartelijk geluk met dezie nieuwe aanwinst. Ned. R. K. "Volksbond. Gisterenavond had in het Bonds- gebouw „St. Bavo" de eerste feestavond van de Haarlemsche afdeeling van den R. K. Volksbond plaats, ter gelegen heid van het Pauselijk Jubileum, tevens het Jaarfeest. De voorzitter heette in zijn openings woord de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en herinnerde daarbij het gouden priesterfeest van onzen H. Vader, Paus Pius X. Het was niet doenlijk voor de af deeling, het Pausfeest en het Jaarfeest afzonderlijk te vieren, zeide spr., en daarom waren deze feesten gecombi neerd, wat tot voordeel had, dat ook de vrouwen der leden hieraan konden deelnemen. Met een krachtig woord tot opwekking om ijverige propagan disten te worden voor den Bond, sloot spr., na allen een genoeglijken avond te hebben gewenscht, zijne rede. Hierna trad de Zangvereeniging onder leiding van den heer N. H. Andriessen op het tooneel en bracht twee nummers zeer verdienstelijk ten gehoore: „Paushymne en" „Omhoog". Het «derde der liederen „Aan U, o Koning der eeuwen" werd door alle aanwezigen gezongen. Na de pauze trad de zangvereeni ging nogmaals op fnet een tweetal liederen, „Van een Koningsvrouwe" en „Krijgerslied". Zoowel het geheel als de soli's kwamen uitnemend tot hun recht en een krachtig applaus mocht terecht den dank vertolken van de aanwezigen voor hetgeen ten gehoore was gebracht. De rederijkerskamer kwam met het treurspel „Hermenigilo" voor het voetlicht. Er was slechts een roep over de opvoering van dit stuk. De rollen waren dan ook in goede handen. Was het geheel indrukwekkend, het hoogtepunt werd bereikt bij het op treden van den kleinen Theodebald. Het was werkelijk een zeer gevoelig moment-, dat samenspel tusschen den ter dood veroordeelden koningszoon en dezen knaap. Menigeen kon zich niet bedwingen en pinkte heimelijk een traantje weg. Aan het slot werd een tableau vivaut gegeven, goed ge rangschikt en keurig verlicht. Niet weinig hebben bijgedragen tot het welslagen van dit stuk de inder daad prachtige costumes van den heer Koningsbruggen en het kapwerk van den heer Maas. Beide heeren hadden hun beste beentjes voorgezet en ook hun kwam een deel van den dank toe den spelers gebracht. Niet minder succes hadden de re derijkers met de opvoering van „Het testament van den kapitein." Hierdoor werden de lachtspieren der aanwezi gen in zoodanige mate geprikkeld dat meermalen de geheele zaal daverde van het lachen. Een krachtig applaus na beide stukken was dan ook wel verdiend. Het meer officieele gedeelte van dezen feestavond was de feestrede van den Eerw. Adviseur die een warm en hooggestemd woord sprak met be trekking tot het Pausfeest. Hij schetste den H. Vader als priester en als plaatsvervanger van Christus, als Paus uit en voor het volk. Z.Eerw. had een aandachtig gehoor en tosn hij eindigde met den uitroep„Leve Pius XI", gaven de aanwezigen door een langdurig applaus uitiDg aan hunne instemming met de woorden van den adviseur. Eene collecte voor Hulp in Nood bracht f 13,071/2 op. Alles te zamen genomen mag deze eerste feestavond inderdaad een zeer geslaagde genoemd worden. Kamer van. Koophandel en Fabrieken In de jongste vergadering v,an de Kamer van Koophandel en Fabrie ken werd na onderzoek der geloofs brieven tot de toelating van fljein beer ,Th. S. J. Janzen als 1M der Kamer besloten. Deze werd hierop ter vergadering ingeleid en door den voorzitter met een korte toespraak verwelkomd, welke idoor den be noemde kortelijk werd beantwoord. Vervolgens werd do heer Janzen ingevolge art. 21 van het huishoude lijk reglement benoemd tot lid der Commissie voor Nijverheid en Bui- tenlanidscben Ha|ndel, welke benoe ming door hem werd aangenomen. Uit het ons toegezonden commu niqué vermelden we vooreerst dat door de Kamer aan het bestuur dier Haarlemsche afdeeling van den Al- gemeenen Werkmansbond, advies is gevraagd omtrent het reeds herhaal delijk door ons vermelde adres van het bestuur der R. K. vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Augustinus" alhier over het tij delijk gesloten houden van de Lan ge-Brug over het Spaarne. Door dat bestuur werd op de ge dane vraag geantwoord dat me;n het ook van die zijde wenschelijk acht- dat de Lange brug over het Spaaxne, voortaan gesloten blijft gedurende den tijd als zulks door het bestuur van de R. K. vereeniging vain Spoor- en Trampersoneel wordt verlangd e:n wel des morgens van 6 uur 45 min. tot 7 u„ inplaats v;an' 5 u. 45 min. tot 6 uur, zooals nu nog geschiedt D:e Vergadering zich hiermede vereenigend©,( besloot in dien zin aam B en W- te adviseeren, echter met dit onderscheid flat vooral met het oog op (de scheepvaart zal worden bepaald flat fle tijd van sluiting voor alle beweegbare bruggen over het Spaarne geldig zal zijn. Voorts werd nog medegedeeld dat op een om aidvies in barden vain de Kamer gesteld schrijven van Gsdep- Staten dezer provincie betreffende een besluit van den Raad der ge meente Schoten tot het instellen ee- ner wekelijksche markt voor manu facturen, huishoudelijke artikelen, enz. vanwege de Kamer spoedshalve onmiddellijk is geantwoord, in over eenstemming met het advies der com missie voor het marktwezen enz., dat met het oog op de belang en van het oog op de belangen van het Haar lemsche marktwezen, 'tegen bet in stellen dier markt bij de Kamer geen bezwaar bestaat. „Haarlemsch Zanggenot". Op het feest- en volksconcert te geven 5 en 8 Nov. 1908 zullen in de uit te voeren, omvangrijke koor werken, Jan' v. Schaffelaar van' CL Andriessen. en Frithjof-sage viani Max Brueh, de volgende solisten hunne medewerking verleemten Mevr. Theo v. HulzenBakels, soi- praan, concert- en operazangeres,: Amsterdamde heer August v. Cbe- luwe, tenor, oratorium- en concert- zanger, Gent (België); de heer Si mon Denijs, baritonzanger, Amster dam; de lieer J. Huiboom, bas, Haarlem (lid der Vereeniging); ter wijl de begeleiding wordt op zich genomen door den heer ,0. Anjdries- seu, Hilversum. De tentoonstelling der St Èlisabeths- vereeniging. Gisterenmiddag om 1 uur is in besloten kring het nieuwe huis der St. Elisabeths vereeniging door den Hoog Eerw. Directeur mgr. Verbeek ingewijd. Om half twee werd daarna de tentoonstelling voor het publiek geopend. Al dadelijk na de opening werd het daar gezellig en vroolijk, want de nu geheel in bloemen en lichte kleuren getooide zalen, boden zooveel aantrekkelijks, dat de tentoon stelling den geheelen middag vrij druk werd bezocht, 's Avonds echter, toen alles scfiitterdein helder gaslicht kwam de eigenlijke groote gezelligheid, die wij telken jare bij deze ten toonsteling kunnen opmerken. Toen is het tot 10 uur (het uur van sluiting) druk en vroolijk gebleven. Dat liep nog goed af. Zaterdag avond reed een knecht van den heer Hoeing met paard en wagen aan de Paul Krugerkade, toen hij het onge luk had in een gat te rijden dat daar gegraven was voor het leggen van een duiker, waarbij geen licht was geplaatst. Alles liep zonder ongeluk ken af. De zoogenaamdeSchoterker mis behoort alweer tot het verleden en heeit zich niet gekenmerkt door bijzondere drukte, uitgezonderd giste ren, Zondag, toen een talrijke menigte op het Pretoriaplein bijeen was. In bet begin van den avond ging, op straat alles even kalm, maar later werd de vreugde verstoord door een troep opgesohoten jongens uit Haarlem die het zoover lieten komen dat de politie ze uiteen dreef en naar de stad verjaagde. Dat dit een probaat middel was, bleek al heel spoedig want later had alles nog al een kalm verloop. Nog eennapretje. Hedennacht na afloop van de kermis werden bij een bewoner van de Colensostraat en de Gen. de La Reijstraat moedwillig de glasruiten vernield en bij laatstge noemden bewoner nog een prachtige bloempot, die voor het raam stond. Daar de daders bekend zijn, zal dit nog een flink napretje geven. De afschaffing darker mis. Het „Predikbeurtenblad" meldt, dat op uitgebreide schaal een actie zal wor den gehouden tegen de kermis. Het voegt er zelfs aan toe: „We kunnen verwachten, dat in den gemeenteraad daarover een ernstig debat zal wor den gevoerd." Vergunning Drankwet.Bij B. en W. is ingekomen een verzoek schrift van J. M. Akersloot, om ver gunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de Gelagka mer van het perceel aan den Kouden- horn No. 58. Arbeidsongeluk. Zaterdagmid dag omstreeks hall vier, had J. Schols, werkzaam aan den scheepsbouw op de werf „Hubertina" bet ongeluk met den middenvinger van zijn linkerhand tusschen een pons te komen. De jongen moest spoedig naar het Gasthuis onder geneeskundige behandeling en werd na heel veel pijn verbonden. Hij kon niet meer werken. Binnenbrand. Bij den heer W, aan den Wagenweg bad Zaterdagna middag omstreeks half 5 een begin van brand plaats, doordat het gas- comfoor in brand vloog. De bewoners van het perceel bluschten met water en zand spoedig bet vuur, zoodat erger werd voorkomen. Vergunningverleend. B. enW. hebben aan W. Bosman vergunning verleend tot oprichting van een koek en banketbakkerij in het perceel Zijlstraat 49. Uit de rails. Gisterenmiddag ten 1 ure ontspoorde een wagen der E. N. E. T. op de KI. Houtweg bij de Baan. Met alle wielen buiten het spoor staands was hij echter spoedig door een anderen wagen in 't spoor ge trokken, zoodat nagenoeg geen ver traging ontstond in het verkeer. De E. N. E. T. De werkzaamheden tot verbetering van de Ceintuurbaan vorderen flink. Hedenmorgen ving men aan met het verbeteren der boch ten bij de KI. Houtbrug, waardoor sommige E. S. M.-treinen en E. N. E. T.-wagens wel eens vertraging kregen. Militaire veroordeelingen.De soldaat L. H. N. en de milicien S. B., beide van het 10e Reg. Inf. zijn resp. veroordeeld tot 2 maanden militaire gevangenisstraf en 1 maand militaire detentie voor resp. 2e en le desertie in tijd van vrede. De korporaal-kok L. V. van genoemd regiment is veroordeeld tot eene maand militaire detentie wegens het met woorden en gebaren dreigen van zijn meerdere in rang. Eipd-©lij k! ÖVje. hopnetó, dat nu, eindelijk en tein lapgdn leste ëieP be gin zal "Worden gemaakt met de ber strating viam het Statem-Bolwerk. Men weet, dat op (de begrooting voor; dit jaar, verleden jaar November be handeld, het geld i daarvoor is uit getrokken. Tot dusverre vernamen! we er niets van, en reeds meermalen hebben we er op aangedrongen, dat er nu, toch. eens aan zou worden, be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2