BINNENLAND. Ingezonden lededsellngen, Ondervinding is meer waard dan Redeneering. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. Dezelfde opgewonden, rumoerige taal als de befaamde Servische Kroon prins gebruikt in toespraken en tele grammen. Dit heertje maakt het nu zóó bont, dat de minister van buitenlandsche zaken in Servië hem ernstig geraden heeft, z'n mond liever te houden. BoyGot van Oostenrijk Tegen Oostenrijk gaat in Servië, Montenegro, Turkije en Griekenland nog immer de boycot door. Hier en daar zelfs met ongeregeld heden Zoo hadden gisteren te Jaffa, bij de aankomst van een Oostenrijk- sche postboot, politieke drijvers de bootwerkers opgestookt, om die boot te boycotten. De reizigers en de post kwamen met stoombaikassen aan den wal. Later viel de menigte het Oo3ten- rijk8che postkantoor aan en vernielde de postkarren en brievenbussen Elders wil men het Oostenrijksche consulaat geen levensmiddelen ver schaffen, zoodat die met groote kosten uit Oostenrijk moeten worden aange voerd. De stemming is scherp Verspreide Berichten. Groote mijnramp in Silezië. In Königshütte (Silezië) is een der kolen mijnen in brand geiaakt. Men miste eerst aen goede honderd man, maar een later telegram meldt dat die zich door een andere schacht hebben weten te ledden. Er zijn nu een drietal dooden en een twintigtal door het mijngas bedwelmden. Eindelijk en ten leste! Te Londen is gisteren ambtelijk bekend ge maakt, dat koning Eduard en koningin Alexandra hun aangekondigd officieël bezoek te Berlijn op 22 Februari zullen brengen. Bevolutie in Servië. In Tabris zjjn de revolutionnairen de baas. Na de verovering van de koningsgezinde wijk hebben de opstandelingen en het grauw de buizen van vijf rijke leden van de monarcbistenelab verwoest, waarvan een de rentmeester over de landgoederen van den Sjah was. De heele stad is nu in handen van de opstandelingen, die nieuwe versterkingen bouwen, om den troepen den toegang tot de stad te beletten. Slangen in h etPo rtugeesche Hoogerhuis. Eenigentijd geleden werd te Lissabon verteld, dat werklieden, die in bet Hoogerhui3 documeaten hadden over te brengen, tusschen de documenten slangen hadden gezien. Er werd om het verbaal gelachen, en men hoorde verder niet meer van de slangen. Maar nu dezer dagen alle dosumentc.n naar bet archief van het ministerie van binnenlandscbe zaken gebracht zouden worden, kwam er piol seling een slang ms t een platten kop te voorschijn, die een werkman in de lip beet. De man stierf onder vreeselijke pijn binnen in half uur. Zijn lijk was heele- maal zwart geworden en sterk opgezwol len. De slang is «weer tusschen de docu menten gekropen, en nu i» niemand te bewegen met bet sorteeren daarvan voort te gaan. De wereldvermaarde beroemdheid van Moeder Seigel's Tabletten is ge grond op de getuigenissen van man nen en vrouwen wien ze genezing ge bracht hebben in gevallen van Slechte Spijsvertering, galachtigheid gepaard met zure oprispingen, verstopping, hoofdpijn, slapeloosheid, hardlijvig heid, opgeblazenheid, zenuwachtige neerslachtigheid, bloedai moede en an dere aandoeningen van maag, lever en nieren. Samengesteld uit kruiden, schors en bladeren bezitten Moeder Seigel's Tabletten eigenschappen die de Spijsvertering bevorderen en zacht jes tonisch werken op maag, leveren nieren. Deze hoedanigheden vormen ze tot een onwaardeerbaar geneesmid del voor allen, die door ongezonde omgeving, ziftende werkkring, zorgen, overwerk, of tengevolge van verande ring van weersgesteldheid de levens kracht missen, die alleen kan voort spruiten uit goed voedsel dat volko men verteerd wordt. Wanneer ge daar om door Slechte Spijsvertering ge kweld wordt, zoodat ge niet kunt eten, niet kunt werken, niet kunt denken en niet kunt slapen dan dient ge on verwijld Uw toevlucht te nemen tot Moeder Seigel's Tabletten. Terklarin gen van tienduizenden menschen ge tuigen dat Moeder Seigel's Tabletten indigestie anders gezegd, Slechte Spijsvertering genezen, omdat ze hen genezen hebben. Doet Uw voor deel dan ook met hunne ondervinding en probeert ze. De Heer D. van der Waals, wonende Donkersteeg 9 B te Delft, verklaart „Sedert geruimen tijd leed ik aan Slechte spijsvertering. Het wa* mij niet mogelijk eenig voedsel in de maag te houden; onmiddellijk nadat ik gegeten had braakte ik alies weder onverteerd uit. Daar ik in de Courant zooveel van Moeder Seigel's Tabletten gelezen had, liet ik eens een fieechje komen en was ten zeerste verheugd, na ze slechts eenige dagen gebruikt te hebben, reeds veel verlichting te voelen. Thans zijn de pijnen en het drukkend benauwde gevoel op mijn maag geheel verdwenen en ik zal dit heilzaam geneesmiddel dan ook zoo veel ik kan aan iedereen aanbevelen." Een nieuwe pause lijke constitutie. De Romeiniche berichtgever van „De Tijd" seint: „De „Osservatore Romano" bevat den tekst eener pauaelijke constitutie waarin wordt aangekondigd, dat op 1 Januari a.s. d# publicatie zal aan vangen van het officieele bulletin „Acta Apostolicae Sedis", hetwelk tweemaal per maand al de acten en documenten zal bevatten, uitgegaan van den H. Stoel en dal het orgaan zal zijn van wettelijk geldige afkondi ging". Een nationale landbouwtentoon stelling te Amsterdam. De Koninklijke Nederlandsche Land- bouwvereeniging, in April ja., op initiatief van Z. K. H. Prins Hendrik gesticht, zal, zooals bekend is, zich in de eerste plaats bezighouden met het organiseeren van nationale land bouwtentoonstellingen. Het moet nu in de bedoeling liggen de eerste ten toonstelling te houden in 1911, hoewel nog niet vaststaat in welke gemeente. Toch kunnen wij wel mededeelen, en doen dat met genoegen, dat zoo goed als zeker Amsterdam zal worden aangewezen. De heugenis aan groote en voortreffelijk geslaagde landbouw tentoonstellingen te Amsterdam is nog wel bij velen levendig. „Nws." Bannelingen. Te Sluis zijn uit het pensionaat „St. Jozef" te Saint Omer ongevesr zestig onderwijzers met ruim driehon derd leerlingen aangekomen, die het nieuwgebouwd pensionaat aldaar be trokken hebben. Ofschcon het gebouw vooreerst niet is afgewerkt, is het reeds toch zoover klaar, dat de lessen zonder de minste moeite kunnen gegeven worden in de localen van de benedenverdieping, die reeds geheel en al voltooid en gemeubileerd zijn, evenals de kamers bestemd voor de Broeders, enz. De twee bovenverdiepingen zijn aangewezen om als slaapzaal te die nen. De verlichting van het gebouw zal electrisch zijn en de machines, hier voor noodig, zullen in een afzonderlijk gebouw geplaatst wordan, gelegen achter het hoofdgebouw. Het plan bestaat om het volgend jaar een kapel bij te bouwen. („Maasb.") De Sultan van Asahan. In de groote eetzaal van het Hotel den Ouden Doelen in den Haag ver- eenigde gisteren de sultan van Asahan, die sedert zijn aankomst te 's Graven- hage in dat hotel zijn verblijf hield, en deze maand naar Indië terugkeert de volgende gasten aan een afscheids maal: den Minister v»n Koloniën, Baronnesse Sweerts de .Landas Wy- borgh, den hesr Cremer, oud-minister van koloDiën, jhr. TegeliD, directeur van het Kabinet, den heer J. Th. Moeder Seigel's Tabletten zijn ver krijgbaar bij alle Drogisten en bij de voornaamste Apothekers. Prijs fl. 1.50 per fleschje. Te Haarlem verkrijgbaar o.a. bij de Heeren J. J. Góppinger, Groote Houtstraat 147a en K. van Eden, 38 Spaarne, Drogisten. Viehofi, administrateur dep. van Ko loniën, kolonel Punt, referendaris Perk, van het dep. van koloniëngeneraal- majoor Stemfoort; den heer en me vrouw Michielsen; mr. Th. A. de Meester, oud-minister; mevrouw Van der Wyck, oud-gouverneur-generaal Rooseboom, mevrouw Stemfoort, bur gemeester Sweertsmr. A. A. de Vries, administrateur bij het dep. v. kol.; mevrouw Cremer; oud-gouverneur- generaal jh. d. Wyck; mevr. L. Knappert, mr. Elias, secretaris-gene raal dep. v. kol. en den heer L. Knap pert, ads.-res., toegevoegd aan den Sultan, wiens beide verwanten Toeng- koe Moesa en Toengkoe Bandahara meds aanzitten. Het ontslag der drie ambtenaren behandeld in dan Amsterdamaehen Baad. De heeren Ketelaar en Wibaut (vrij zinnig democraat en socialist) hebben gistersn den burgemeester geïnterpel leerd over het ontslag, aan de drie socia listische en opruiend-schrijvende amb tenaren in gemeentedienst gegeven. De burgemeester heeft op forsche wijze geantwoord, zijn standpunt en dat van B. en W. uiteenzettende en verklarende dat de eenheid en de goede geest onder het ambtenaren korps en de eerbied voor het gezag strijdig waren met den toon en den in houd van het geschrijf der socialistische heeren. De Raad verwierp met 28 tegen 10 stammen (waarbij de wethouders zich verwijderd hadden) een motie van afkeuring, door den heer Ketelaar voorgesteld. Nederland en Venezuela. Een telegram aan de „New-York Herald" (Parijsche Editie) meldt het volgende Majoor Carmelo Castro, broeder van den president van Venezuela, arriveer de hier heden, komende van La Guay- ra, met het plan gedurende een maand in New-York te verblijven en dan verder den winter in Frankrijk door te brengen. Ook ligt het in zijne bedoeling in het voorjaar het Verre Oosten te be zoeken. Zijne broeder Castro, heeft volgens zijn beweren het plan opge vat voor verscheiden maanden naar de Vereenigde Staten te komen, zoo dra de tijd van zijn presidentschap geëindigd zal zijn. Majoor Castro verklaarde dat zijn uitstapje niets te maken heeft met eenig internationaal geschil. Gemengde Berichten. Ruwe zeden. De ,,'s-Hert. C." schrijft: Verleden jaar bezorgde J. v. E. de kermis te Leur een slechten naam door in de volle straat des avonds een revolver af te schieten en daarda den veldwachter te verwonden, die hem het wapen afnam. Gisteravond was het zijn oudere broer L. v. E., die den niets kwaad vermoedenden en niemand kwaad doenden A. v. d. P. in de Baai tegenkwam. „Gij moet kapot" schreeuwde de valschaard, trok zijn mes en sneed den weerloozen tegenstander twee diepe wonden over het aangezicht. Een snelle vlucht van den gewonde voorkwam zeer waar schijnlijk een moord. Natuurlijk is de de zaak in handen der politie. Zuinigheid met vlijt. Het klinkt wel ongelooflijk schrijft de „Middelburgsche Ct." maar het is toch waar. Een ongeveer 80-jarige arbeider uit een onzer naaste ge meenten, die dezer dagen ie overleden, heeft, zonder dat hem ooit een erfenis of eenig ander gelukje te beurt ge vallen, een eom vergaard, die zijn thans eveneens 80-jarige weduwe in de vermogensbelasting brengt. Dat dit verzamelen gepaard ging met ontzegging van alles wat maar eenigszina het leven kon veraange namen, behoeft geen betoog, als men weet welke loonen de boerenarbeiders verdienen, .merkt de berichtgever op. - De wielen over 'thoofd. Te Weerdinge (Dr.) is de landbouwer H. Y. Maandag van een voer turf, waarmede hij over de dorpsstraat reed, gevallen, waarbij een der wielen van den wagen over zijn hoofd liep, zoo dat hij kort daarna overleed. Onder een stroowagen. Te Oude-Pekela is een kind van den heer B„ onder een geladen stroowagen ge raakt en gedood. Zeldzame blindheid. Een geval van zeldzame blindheid heeft zich Maandag voorgedaan bij 'n zwer ver, een jongen man, die in Utrecht doolde zonder middel van bestaan. Maandagavond sprak hij op straat de voorbijgangers aan om hem te willen leiden, wijl hij plotseling het gezichtsvermogen had verloren. Een agent nam den zwerver mede naar het hoofdbureau van politie, waar de man vertelde, geregeld iederen dag bij het duister worden niet meer te kunnen zien, volslagen blind te zijn, om bij het aanbreken van den dag weder het gezichtsvermogen terug te krijgen en dan goed te kunnen zien. Men twijfelde aanvankelijk aan de waarheid van 'smans beweren, maar moest het ten slotte wel gelooven, omdat geen enkele omstandigheid kon worden ontdekt, die in dit geval het vermoeden van simulatie wettigde. De zwerver is vannacht aan het hoofdbureau gebleven voor nachtver blijf en gistermorgen weer zijn eigen weg gegaan. Hij meldde zich nog nimmer te voren te Utrecht voor opname aan en zei voor het eerst in de stad te zijn gekomen. (U.D.) Sterke drank aan kinde ren. Men meldt aan de „L. Ct." Een diep treurig feit heeft zich voorgedaan op den lotingsdag voor de nationale militie in de Friesche gemeente Idaarderadeel. Eén of meer lotelingen hadden den treurigen moed, aan jongens van 7 en 8 jaar sterken drank toe te dienen. Naar men ons mededeelde, liep één der jongens in kennelijken staat van dronkenschap langs de straat. Medeplichtigheid. Alsver- dacht van medeplichtigheid aan ver duistering en valschheid in geschrifte is de vrouw van den brievengaarder G., uit Gendt (Betuwe) naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. Wanneer de brievengaarder afwezig was, nam de vrouw zijn functie waar en in di» hoedanigheid most zij, evenals haar man, genoemde misdrijven hebben gepleegd- (N. A. Ct.) HAARLEMMERLXSDB BN SPiABUWOUDE. Jagen zonder acte! Door den Rijksveldwachter Rijnders is geknipt zekere K. S. te WesUaan, wegens jagen zonder akte en vergunning. Een geweer en een „langoor" werden door hem in beslag genomen. HALFWEG. De eerste na j aars veemarkt zal alhier worden gehouden op Dinsdag 27 October a.s. Verkoo'ping te wachten. Naar we vernemen zal het huisje van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur, staande aan den Rijksstraatweg, naast de woning van Dr. Melchior, op een nader te bepalen dag in November publiek worden verkocht. AERDENHOUT. De jachttijd. Dit jaar is er veel wild, zoowel fazanten, patrijzen, hazen als konijnen. Een en ander vindt zijn oorzaak daarin, dat het een mooie en droge zomer is geweest. Yele jagers hebben reeds met de eerste jacht, die overal in den omtrek gehouden is, verrassende resultaten gehad. BLOEMEND AAL. Inenting. Zaterdag a.s. zal alhier in de O. L. School gelegenheid zijn tot kosteloos inenten en her-inenten. Burgerlijke Stand. Bevallen. M. van SchootenKamerman z. Overleden: M. P. Goeman, 82 j SPAAKNDAM Burgerlijke Stand. Bevallen: W. L. BoawensIn 't Velt, z. IJMTJIDEN. Visscherij. Van de haringrisscherij kwamen gisterenmiddag binnen de loggers KW 2 met 21 last (derde reis); KW 108 met 27 last (vierde reis) en KW 95 met 23 last (derde reis). G r o t i u s. De Staatscourant bevat de statuten van de Naamiooze Vennoot schap: Stoomvisscherij Maatschappij „Grotius" alhier. Het doel van de vennootschap is de uitoefening van de zeevisscherij, de verkoop van de aangevoerde visch en alles wat verder tot het bedrijf behoort, maar met dien verstande, dat de vennootschap nooit meer mag bezitten dan 1 trawler. Het kapitaal van de vennootschap bedragt f 72.000, verdeeld in 720 aandeelen, elk van f 100. In het kapitaal wordt deelgenomen door Alick Black voor 719 aandeelen en door A. G. Meeuwenoord voor 1 aandeel. Als volstorting hunner aandeelen wordt door de comparanten Black en Meeuwenoord ingebracht de stoom trawler „Grotius". Vluchtelingen aan boord, Het stoomschip „Christian Horn" alhier aangekomen, had aan boord drie vluchtelingen die zich te Pernau aan boord verscholen hebben. Bij aankomst te Zaandam zullen ze in handen van de politie gesteld worden. HEEMSTEDE. Mariavereeniging. Men schrijft ons: In de groote zaal van parochiehuis, hield de Mariavereeni ging op Dinsdag 13 Oct. haar vierde vergadering. De Geestelijke Adviseur, de vergadering openend, riep allen het welkom toe. De notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Mededeeling werd ge daan, van een genomen besluit van het Kruisverbond om de Mariaver eeniging gratis toegang te verleenen, tot de door haar te geven voorstel lingen. Dat dit besluit door de leden werd toegejuicht is te begrijpen. Een rond vraag of er nog aanmerkingen waren, werd door niemand beantwoord. De vice presidente speelde een heerlijk stukje op de piano, dat gevolgd werd door een leerzame lezing van den Geestelijken Adviseur over de drank bestrijding uit de sociale actie. Al verspreiden enkelen het gerucht, dat de Mariavereeniging op haar uiter ste ligt, en misschien spoedig zal sterven, zoo meenen toeh de Adviseur en het bestuur volle vertrouwen op de toekomst te mogen stellen, daar de geldelijke aangelegenheden goed van stapel loopen, eu telkens zich nieuwe leden aanmelden. Voorts werden er twee aardige voor drachten voorgedragen, die zoo in den smaak vielen, dat er aan het gejuich geen einde scheen te komen. Zoo liep alles genoegelijk af, en was het 10 uur geworden vóór men er aan dacht. Na de gewone gebeden, sloot de Eerw. Adviseur de vergadering. Als de vergaderingen der Maria vereeniging zulk een prettig karakter dragen, als die van 13 Oct. dan zullen het niet alleen nuttige, maar onge twijfeld, ook zeer gezellige bijeenkom sten zijn. VOGELENZANG. De Gravenweg. De werkzaam heden aan de verbreeding en vermin dering van het groote aantal bochten in den 's Gravenweg zullen dezen winter met kracht worden voortgezet, zoodat deze allengs drukker wordende verkeersweg ook bij het benutten door automobielen geen gevaar meer voor voetgangers of rijtuigen oplevert, het geen werkelijk een dringende eisch is geworden. Gelukkig behoeft de schilderachtigheid van dezen heerlijken wandelweg daaronder zoo goed als niet te lijden, daar bijna overal de schaduwrijkheid behouden blijft. HILLEGOM. Een weldadigheidsuitvoe ring. De tooneelvereeniging l'Amitié trad Dinsdagavond voor een uitgele zen publiek op. In de groote zaal van Sistermans merkten we onder de tal rijk aanwezigen de elite van Katho liek Hillegom. L' Amitié gaf dan ook een uitvoering ten bate der St. Elisa beth s ver eenigi ng. Het stuk van den avond was het bekend» drama in drie bedrijven van Dr. J. E. H. Menten: „Aan God en Koning trouw." De heer W. Murk opende den avond met een woord van dank aan de in- teekenaren op de lijst van deze wel dadigheidsuitvoering. Hij hoopte, dat het publiek l'Amitié steeds voor Bun steun waardig zou keuren, waartoe de vereeniging haar best wil doen. Het stuk zelf werd uitstekend ge speeld. De heeren Van der List, Murk, de Groot, Jac. Houts, J. van Lierop, Kauffmann die de zware hoofdrollen hadden, vertolkten die op een zeer loffelijke wijze. De jongeheeren Th. en H. Groot gaven als zoontjes der beide vijanden de Prins v. Lusignan en Mortiou, den tijger van Poitin aan doenlijk en lief kinderlijk spel te zien. 0 Een tableau vivant was in één woord mooi en ontlokte dan ook een onbedaarlijk applaus van 't publiek. De costumier en de grimeur de hee ren Muller en Maas van Haarlem hebben eer van hun werk. De heer Van Zomeren werkte voor het doel dezer uitvoering als pianist mede. De netto opbrengst die aan de St. Elisa- bethsvereeniging kon worden afgedra gen bedraagt 75,50 gulden. De jon gens van l'Amitié hebben hun best gedaan. LISSE. R. K. Volksbond. Naar wij ver nemen zal de heer J. W. Smit, Cen traal President van den Ned. R. K. Volksbond, op Zondag 25 October *•8. als spreker optreden in de afd. Lisse. Deze vergadering zal dan tevens toegangkelijk zijn voor alle Katholie ken. NOOBDWIJK. Raadsvergadering. Inde giste ren geb. Raadsvergadering werd het verzoek tot het bouwen van een veran da voor het „Hof van Holland" onder bepaalde door B. en W. gestelde voor waarden goedgekeurd; o.m. zal de eigenaar de kosten der bestrating voor het perceel aan de gemeente moeten reslitueeren. Eveneens werd goedgevonden mach tiging te verleenen tot doortrekking van de Noord-Boulevard, waarvoor een subsidie ad f100 werd toegekend. De kwade postan inzake de perso- neele belasting zijn dit jaar veel in aantal geweest, zoodat de gemeente f276.90 meer moet betalen in het deel dat zij van de wanbetalers te dragen heeft dan primitief geraamd was. Met dit bedrag werd de begrooting ver hoogd. Aan het departement Noord- wijk van de Maatsch. van Nijverheid werd voor een cursus in teekenen en Nederl. taal een lokaal der openb. school afgestaan, waarna in comité- generaal het suppletoir kohier hoofd, omslag werd behandeld. VOORHOUT. Gemeenteraadsverkiezing. De heer L. Belt is door de meerder heid der R. K. Kiesvereeniging gesteld tot candidaat voor den gemeenteraad. HAABLEMMEBMEEB. Personalia. Tot zetters voor 'sRijks directe belastingen zijn her benoemd de heeren G. B. 't Hooft, B. Biesheuvel en G. A. A. Knaap Pzn, allen alhier. Inb aling van denBurgeme es ter. De feestelijke inhaling van den nieuwen burgemeester zal plaats heb ben op Dinsdag 27 dezer. Burgerlijke Stand. Bevallen A. M. MesmanVan Doorn z. A, ZoetemanZonnevelt z. Overleden. W. A. Sluis, 18mnd. Gemeenteraadsvergadering. (Zitting van gisteren.) De gemeenteraad, onder presidium van den burgemeester, was gisteren bijna voltallig. Alleen ontbraken de heeren Tjeenk Willink, Winkler en van Styrum: twee vacatures (wijlen de heer de Groot en de heer Stolp) zijn er, en de heeren Schreuders en Timmer wachten op toelating. De burgemeester las allereerst de uitgebreide lijst der ingekomen stuk ken, waarvan we releveeren de mede deeling van den Minister van Binnen- landsche Zaken, dat deze met het oog op den toestand van 'sRijks kas geen vrijheid heeft gevonden, een bedrag op de begrooting te brengen voor de stichting van een Rijks H. B. S. met 5-jarigen cursus alhier, noch voor de verhooging van subsidie voor de ge meentelijke H. B. S. Nieuwe raadsleden. De heeren Schreuders en Timmer werden alsnu toegelaten als leden van den raad, nadat hun geloofsbrieven door een commissie, bestaande uit de heeren Thijesen, Modoo en Middelkoop, waren nagezien en in orde bevonden. En daarna kwam al dadelijk het voornaamste punt der raadsagenda in behandeling: Jaarwedden van het onder wijzend personeel. Hierbij nam allereerst de heer Kleijnenberg het woord om de amendementen in te leiden, die hij en eenige andere leden had ingediend op de voorstellers. Zooals B. en W. hebben moeten „passen en meten", zoo hebben ook de voorstellers der amendementen moeten doen. Maar.... zij meenen dat ze toch een en ander hebben verbeterd. En wel door de uitwerking van het hoofddenkbeeld, dat de tractementen der onderwijzers niet hoog kunnen worden genoemd, maar dat in ieder geval moei gezorgd worden, dat iemand die goed zijn best doet, binnen niet al te langen tijd in zijn en zijns gezins onderhoud kan voorzien. Door den heer d e Braai werd te berde gebracht dat het minimum volgens de voorstellen van B. en W. erop achteruitgaat, om dat het maximum nu achteruitgezet wordt in leeftijdsgrens. Hij zou dus de voorstellen Kleynenberg steunen. De heer Sn eitjes begon een oud thema weer eens op te halen: heb ben we het recht een onderwijzeres die zal trouwen, te ontslaan Hij sprak vrij duister van „verkregen rechten" e. d. Wethouder Thiel be antwoordde al dadelijk de sprekers die algemeene beschouwingen hielden. Over de rede van den heer Kleijnen berg had de wethouder niet veel te zeggendat was alleen een kwestie van het geven van méér geld dan de ge meente ter beschikking heeft. Den heer de Braai antwoordde de wet houder, dat deee vergelijkt de beste salarissen die nu verdiend worden door de helft der onderwijzers (de eerste klasse onderwijzers) met de nieuwe regeling, die voor allen geldt. Op het idée-Sneltjes ingaande, opperde de wethouder heel oolijk de onder stelling dat het misschien niet ondien stig zou zij* om de tegenwoordig- geëngageerde onderwijzeressen van de bepaling van art. 15 vrij te stellen. Overigens zei de heer Thiel nog in den loop van dit debat, dat hij per soonlijk, als raadslid, vóór de amen- dement-Kleijuenberg c. s. zou stem men. Brj de behandeling der artikelen kwam de eigenlijke stroom van rede voeringen. Reeds bij het eerste artikel begon het, doordat de heer Snelt j es het opnam voor de hoofden van scho len, die nu bij de algemeene verhoo ging worden voorbijgegaan. Ook de heer Thijssen steunde deze opvat ting, wees er op dat de levenstan daard overal en van iedereen in de hoogte is gegaan, en dat men daaren tegen wèl de onderwijzers (van bij stand) verhoogt intractement, zoodat de goede, bestaande verhouding tus schen de tractementen der twee cate- goriën nu verbroken zou worden. De heer Thiel bracht evenwel daartegen in, dat een verhooging van het maximum van de hoofden juist de verhouding tusschen de salarissen van onderwijzers eenerzijds en hoofden anderzijds, wanstaltig zou maken. Alleen als men ook de onderwijzers kon opslaan, kon men de hoofden méér gaan geven! Nu zag de heer Kleijnenberg er echter een belofte in voor de toekomst ten bate der onderwijzers, enhet amendement werd daarop aangenomen: het verkreeg 18 stemmen, tegen'werden 8stemmen uit' gebracht. Wij kunnen in dit verslag natuur lijk niet op alle bijzondere punten van de discussie der artikelen ingaaD- De heer Kleijnenberg bestreed sterk het instituut der „plaatsvervan gende hoofden" met veel grooter tractement, wat spr. geheel ongemo tiveerd vond, omdat allen hetzelfde werk doen, waartegen evenwel de heer NieuwenhuizenKruseman den prikkel cm zich te onderscheidon, die in het nu bestaande instutuut der „plaatsvervangende hoofden" zit, vooruitbracht. Het stelsel-Kleijnenberg in zake de „plaatsvervangende hoofden" word ondanks deze verdediging aangeno men met 3 stemmen tegen. Na de „plaatsvervangende hoofden" kwam de tegemoetkoming in de huis huur in behandeling. Die volgde wel niet artikelsgewijs, maar de heer Loosje3 bracht die wijziging van volg orde aan, waardoor de amende menten-voorstellers eenigzins in ver legenheid geraaken. Immers: deze wilden de tegemoetkoming voor huis huur reduceeren op f 50, terwijl B. en W. f 150.Voorstelden de voorstellers der amendementen raakten dus in de klem: de heer Kleijnenberg be greep dat en wilds de f50 al op slaan tot flüO. Doch de heer Modoo bleef principieel: meer dan f50, wat de wet wil, wenschte hij niet te geven. Even wel: de f150 van B. en W. kwamen met meerderheid van 18 tegen 8 stemmen erdoor. Het belangrijkste: da salarisregeling van art. 3, in welke de heeren Kleij nenberg c.s. de verhoogingen om de twee jaar f25 hooger voorstelden dan B. en W., en tevens de maxima van f850 en f1200 op f900 en f1300 wil den brengen, kwam daarop in be handeling. De wethouder van financiën waarschuwde daarbij voor de gevolgen voor de gemeentekas, terwijl wethou der Thiel, hoewei voor de amende menten zijnde, er op wees dat deze zoude kosten f 11.000 per jaar. Ondanks dit werd het beginsel van de verhoo gingen, door de heeren Kleijnenberg c.s. voorgesteld, met 19 tegen 9 stem men aaangenomen. De groote zaak was daarmede beslist. De overige arti kelen gingen achtereenvolgens onder den hamer door, behalve artikel 15, waar de gehuwde onderwijzeres weer naar voren kwam. De heer Sneltjes wilde daarbij een over gangsbepaling, waarbij de nu in dienst zijnde onderwijzeressen zouden worden uitgezonderd, welke overgangsbepaling later zelfstandig werd geformuleerd, de heer Levert nam de gelegenheid te baat om zijn standpunt uiteen te zetten aangaande da gehuwde onder wijzeres in de school. Hij vroeg nu, dan toch eens een principxëele uiteen zetting van het recht dat de Raad zou hebben, om de gehuwde onderwijzeres niet in de school te hebben. De heer Thiel ging daarop, zij het dan ook nu eerst, in: hij wees er vooral op, dat door de toelating der gehuwde vrouw in de school, een gevaar voor de school wordt geschapen, welk ge vaar geen sterveling wel ontkent, en dat #pr. door deze bepalingen te voren wenscht te ondervangen. Ofschoon de heer Levert in zijn repliek de sociale kant van deze zaak van zijn stand punt bekeek, en concludeerde dat de vrouw alleen^ dón mag worden ont slagen, wanneer zij door haar huwe lijk ongeschikt blijkt, ging de Raad niet met hem mede. De heer Schram zette zijnerzijds nog eens het standpunt uiteen der tegenstanders van de ge huwde vrouw in de school, en de hesr Thiel duwde ten slotte op ongezou ten wijze de heer Levert in een hoek. Alleen de heeren Middelkoop, Spoor, Levert en vVelsenaar waren voorstan ders ten slotte van de gehuwde vrou wen in de school. De overige artikelen werden daarna aangenomen, zonder eenige wijziging, en ook het denkbeeld van den heer Sneltjes om aan deongehuwde onderwijzeressen, die nu in dienst zijn, alsnog te veroorloven te huwen zonder dat ze de school uit behoeven te gaan, werd verworpen met 15 tegen 11 stemmen. De groote kwestie van den dag was daarmee afgewerkt. Maar het was middelerwijl zóó laat geworden dat de burgemeester besloot, alleen nog maar enkele kleinere zaken aan de orde te stellen en de rest van de agenda op te zouten tot de vol gende vergadering die de volgende week zal worden gehouden. Achtereenvolgens werden aangeno men zonder stemming eenigs toe stemmingen tot;afwijking van de bouw verordening, ten behoeve van P. Goed koop Dzn. en M. van Delden, en het afwijzend praeadvies op het advies van H. D. van Daalen, deze week in ons blad besproken. Hierbij dient opge merkt te worden, zal de twee deskun digen in den Raad, de heeren Wel- senaar en Rinkema, beiden be toogden, dat het toch veel beter zou wezen als deze heer van Daalen zijn beerput mocht maken waar hij nvt ze wilde maken, dan dat zij die in de straat aan den voorkant moet leggen, waardoor de faecaliënbuis onder het heele huis door moet loopen. Wethouder de Breuk kon hierbij wel niet anders zeggen, dan hij deed: de verordening is nu eenmaal uitdrukke lijk en scherp geformuleerd, en er is niet aan te veranderen! B. en W. moeten de hand eraan houden. Toen 't was kwart over vijven geworden! zouden we heengaan... maar de heer Schram vestigde bij de rondvraag nog even de aandacht op het gevaar van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2