DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De begrooting der gemeente. BUITENLAND. BINNENLAND. Staten-Generaal. Sociale Berichten. Kinderhuisvest 29-38-33, Haarlem Jr VRIJDAG 23 OCTOBER 1908. 33ste Jaargang No. t»7l9 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer !426. dit beeld; pok maar yoor de helft waar is Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. HUE H&ARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlemf 1,35 Yoor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.25 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per postj 1.20 Afzonderlijke nummers 0,05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regelsf 0,60 (contant) f0,59 Elke regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie eentant. 1000 Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van GULDEN bij I g-. GULDEN bij 1 |l GULDEN bij ffj jfl vsrües van verlies van éen ff ff verlies van I 11 B I verlios van B1 8 één éen duim. GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bij overlijden. 300 hand of voet. 150 éen oog. wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. I. Practised gesproken, is er over de begrooting voor 1909 niet veel in de couranten te vertellen. Mededeelen kunnen we, dat de financiëele toestand der gemeente eenvoudig slecht is, dat de be lasting het volgend jaar alwêer hooger zal worden, doch dat zijn alles oude waarheden, die iedereen weet enbetreurt, doch waar aan niets valt te veranderen op dat oogenblik. Omdat dus practisch niet veel te doen valt aan hetgeen op de be- grooting voor het volgend jaar wordt medegedeeld en uitgetrokken, zouden we ditmaal zoowel afdee- lingsverslagen als het antwoord van B. en W. onbesproken kunnen laten, en ons kunnen vergenoegen met het opnemen van de belangrijkste passages eruit. Doch dat komt niet overeen met onze opvatting, dat de belangstel ling der burgerij in de gemeente lijke zaken en het stedelijk bestuur, zoo groot en warm mogelijk moet wezen, dat de burgerij heeft mêe te leven met het leven der ge meente, niet zonder eenige inter- resse het bestuur mag overlaten aan de gekozenen in de Raadszaal. En daarom stellen we ons voor, de door de raadsleden gemaakte opmerkingen met het antwoord van het dagelijksch bestuur op den voet te volgen en hier en daar onze eigen opmerkingen erbij te voegen. Zooals de afdeelingsverslagen aan vingen met beschouwingen over den ongunstigen financiëelen toestand van Haarlem, zoo doet ook het antwoord van B. en W. En met belangstelling hebben we daarin gelezen, dat B. en W. een progres sieve inkomstenbelasting voor Haar lem al zeer nadeelig achten, omdat daardoor de meer-gegoeden uit de gemeente zouden worden gedreven en de mindergegoeden dus in nog slechter conditie zouden komen. Het komt ons voor, dat deze vrees, een der groote en meestge- bruikte argumenten tegen een pro gressieve belasting, er eene is die altijd en overal kan worden aange bracht, wanneer men de belastin gen der meer-gegoeden wil opvoe ren. Blijkens de ondervinding ech ter, in andere plaatsen opgedaan, is elders die vrees ten eenenmale ongegrond gebleken, en wij zien volstrekt geen bizondere reden waar om de meer-gegoeden bij invoering van een matige, gezonde progres sie-belasting opeens Haarlem zouden ontvluchten, terwijl ze toch noch Utrecht, noch andere plaatsen ont vlucht zijn, toen progressieve in komstenbelasting daar werd inge voerd Zoo B. en W. geen andere argu menten tegen een progressie kun nen inbrengen dan dit, hebben de voorstellers, zoo die eenmaal bij den Raad komen, gemakkelijk spel En inderdaad lijkt het ons, dat een gematigd progressieve inkom stenbelasting, beginnende met een aanslag der jaar-inkomsten van f550, en met flinken aftrek voor meerdere kinderen (ingericht op den voet als de gemeente Utrecht er eene bezit) voor onze gemeente een werkelijke verlichting van de, voor den minderen man en den kleinen burger toch abnormaal hooge en zware lasten der gemeentelijke in komstenbelasting wezen zou! Als klein intermezzo mag bier even worden gewezen op de oolijke Wijze waarop B. en W. de commissie Van bijstand voor financiën in het ootje nemen! Die had heel gewichtig aange spoord tot zuinigheid, meer niet. B. en W. zeggen nu: „waar de commissie zoo denkt, en toch geen vermindering van posten in over weging geeft, achten wij de gevolg trekking, dat de begrooting in den geest der commissie is opgemaakt, met te gewaagd" Wanneer men de in fde raads afdeelingen gedane opmerkingen, en de door B. en W. gegeven antwoor den tegen elkaar zet, dan lijkt het vaak alsof de twee partijen elkaar op de hoffelijkste wijzede waar heid pogen te zeggen. Daar is b. v. die opmerking dat bouwwerken, en met name de Am- sterdamsche poort, zoo vaak gebruikt worden als aanplakborden. Ja, zeggen B. en W. heel leuk, wij hebben indertijd voorgesteld recla mezuilen te plaatsen, maar dat heeft de Raad afgestemden dus Merkwaardig is ook de laconieke opmerking van B. en W. tegenover de klacht, dat de bestrating in vele stadsgedeelten zoo slecht is: „Met gedeeltelijke verbetering der be strating wordt voortgegaan" Gelukkig maar, dat we nu een commissie hebben, die over bestra tingen rapport zal uitbrengen. Want het staat te voorzien, dat wanneer dit rapport aan de orde komt, door sommige leden althans nog wel een hartig woordje zal worden ge sproken, wanneer dit ten minste bij de begrooting-zelve al niet los komt. Inderdaad is de toestand onzer bestratingen een stad als Haarlem vlakaf onwaardig! Vreemdelingen slaan de handen van verbazing ineen. En voorts dient op de tram wegmaatschappijen een betere con trole te worden uitgeoefend, wan neer deze haar lijnen herstellen of wijzigen; met het oog op nieuwen tramaanleg mag dat óók worden in acht genomen. Die nieuwe tram- aanleg (de bekende plannen der H. S. M.) weet trouwens wat: as- faltbestrating, de verbetering van den Zijlweg en nog tal van andere dingen moeten er nog immer op wachten. Tot wanneer?.... DUITSCHLAND. Prins August Wilhelm gettouwd. Op de gewone ceremoniëele manier is gisteren prins August Wilhelm, de vierde zoon van het Duitsche keizers- paar, gehuwd met prinses Alexandra Victoria van Holstein, een nichtje van de keizerin, uit hetzelfde huis als deze. Ook de beroemde fakkeidans werd gisterenavond, zooals gebruik is, daar bij weer uitgevoerd. Het jonge paar is voor de witte broodsweken naar het jachtslot Hu- bertusstock vertrokken. De grondwetsbeweging in Mecklenburg. De buitengewone M e o k 1 e n- burgsch© Landdag te Schwerin is gisteren naar huis gezonden met een boodschap- yafi den groothertog van Mecklenburg-Schwerinwaarin hij zegt dat de weigerachtige hou ding van |dc ridderschap ten aanzien van het ojntwerp van een grondwet ten diepste' te betreuren. De Groothertog verklaart, dat de hervorming een dringende behoefte is en da,t de onderhandelingen, on danks de aanvankelijke weigering yan de ridders, voortgezet dienen te worden, tot zij met gunstigen uitslag bekroond zijn. FRANKRIJK, De neuwe minister van Marine. Als pieuW minister van Marine, die den Augiusstal eens motst oprui men, heeft Clemenceau laten benoe men niet teen Kamerlid, maar' een o u t s i d e r, Jen beer PicArd, aflise- lingschef van den Raad van' State en oud-commissaris-generaal der jongste Parijsche wereldtentoonstel ling De heer Picard Moet leen hard wer ker en een Mom va;tt orde üt regel maat zijn, Wat hem alles danig te pas kan komen bij de Marine. Overigens weet hij van Marine en schepen en schieten absoluut niets, doch dat is in Frankrijk blijkbaar geen vereischte. Thoplson was jour nalist, Pelletafi Was socialistisch dichter, en ze waren toch ministers van marine. jMaar die twee wisten niets van admihistreeren, en Picard wel, zoodat Frankrijk er althans wat op vooruitgaat. ENGELAND. De stamrachtvrouwen. De roerige stemrechtvrouwen heb ben alweer voor den zooveelsteu keer gevangenisstraf gekregen. Ze ventien werden gisteren in Londen tot gevangenisstraffen van drie weken tot drie maanden veroordeeld, nadat ze geweigerd hadden, voortaan zich kalm te houden. In dat geval zoude rechter ze met een boete er hebben laten afkomen. Men moet zeggen: de dam es hebben voor het armzalige stembiljet toch werkelijk heel wat over. Of.is het echt-vrouwelijke koppigheid BALKAN. De conferentie. Terwijl men eenerzijds nog een conferentie nuttig en noodig acht Engeland vooral dringt er op aan gaan er anderzijds stemmen op, die nü, nu de onderhandelingen tusschen Turkije en Bulgarije en Oostenrijk al loopen, zoo'n samenkomst volkomen doelloos vinden, afgezien nog van de niet geringe kans die er is, dat de conferentie zal worden gebruikt voor de zonderlinge „schadevergoedingen" die de mogendheden voor zich noodig achten, hoewel ze toch absoluut geen „schade" hebben geleden, zelfs Turkije niet, wat Bosnië en Herzegowina althans betreft. Alleen Je afscheiding vain ,Oost- Roemelië, waarvoor vroeger schat ting betaald werd, mag yoor Turkije een schadepost heeten. Doch, juist daarover wil Bul garije graag beraadslagen met- Je Turken, en het is al aap dep gang JVat het dus zal geven, is nog in de lucht hapgenji- Maai' zeker is, dat de Copféreptie, als ze ooit bijeep- komt, in het Balkanvraagstuk en de twee groote feiten die daar zijn voorgekomen de onafhankelijkheid van Bulgarije, en de inlijving van Bosnië, niets meer te doiep zal yip- Jen De Strvisehe kroonprins 0Ve hebben herhaaldelijk tafereel tjes opgehangen "vap de Lelijk© din gen die d© Servisch© kroonprins doet, van zijn uitspattingen, e;n pu weer van zijn oorlogsgeschreeuw en dwar ze ophitsing tegen Oostenrijk. Mjep weet Jat ook het karakter en de le venswijze yan dit jong© mensch her haaldelijk pis ergerlijk zijn beschre ven. Daarom valt nu te meer op, de idyllische beschrijving die de Servi sche minister-president vap dep jop- gen Georg© heeft gegeven. Al gelooven we die lieve schil dering niet hapd: toch mag eerlijk heidshalve het bekoorlijke beeld dat we opeens van zoo'n zwartgemaakt personage als kroonprins George zien ophangen, hier piet ontbreken. „De kroonprins isdit zeide Je Servische premier ten antwoord op een vraag' van een verslaggever meer een vurig soldaat dan ©en hoicfdsch aangelegde prins. Jeugdi ge geestdrift, soldatengeest en geest driftige vaderlandsliefde zijp in hem belichaamd, ep daaraan heeft hij meermalen uitdrukking gegeven,. Maar wie hem baatzuchtige oogmer ken toeschrijft, wie beweert dat hij tegen Jen wil van den koping op staat, op eigen hapd oorlog wil yoe- ren en te dien ©inde met het volk samenzweert, spreekt of bewust on waarheid of kent den prins in het geheel niet. „Ik heb het genoegen gehad, dikwijls met hem samen te zijn, zijn bescheiden en beminnelijk optreden te bewonderen en mij i;n zijn gropte liefde en aanhankelijk heid vo-or zijn vader te verheugen. Ik neem' daarom gaarne de gelegen heid waar, om alle ongunstige ge ruchten en ongelooflijke sprookjes, die in de wereldpers over >ien kroon prins steeds weer worden opgedischt, in allen vorm' tegep te spreken, \t Is te jhpppp yoor den prins Jat De Belgen en de krenterige beslissing van de Tweede Kamer over de Brusselsche tentoonstel ling. Het was te begrijpen, dat de zon derlinge en betreurenswaardige stemming in de Tweede Kamer, waarbij de 4 ton die de minister voorstelde voor de Brus selsche tentoonstelling, werden afgestemd, veel opzien zou baren in België. Onze stamverwantschap, waarop wij altijd zoo groot gaan, blijkt in ds practijk op de Kamerleden niet veel invloed te hebben, en dat voelen de Belgen. Zoo schrijft het „Handelsblad van Antwerpen": „De telegrammen uit den Haag toege komen en die vermelden dat de Holland- sche Kamer het door de regeering ge vraagde krediet geweigerd heeft voor de Hollandsche deelname aan de tentoon stelling van Brussel hebben een pijnlijke verrassing verwekt in de bureelen der Twaalf Apostelsiraat, waar men sedert lang de voortreffelijkegevoelens van onze Noorderburen kent. Die beslissing der Kamer heeft trouwens haar tegenwerking in h«el ons land, waar zjj tegelijkertijd als een hevige verbazing een groote ontgoocheling heeft teweeg gebracht. De Belgen dachten dat de enkele wolken die eertijds de betrekkingen tusschen de beide landen verduisterden, voor altijd verdwenen waren, en zij bereidden zich breedzinaig, in 1910. de tegenwoordigheid onzer Hollandsche vrienden aan de ten toonstelling van Brussel te vieren Op het oogenblik dat langs beide kanten van den Moerdijk dienstvaardige vader landers werken om de banden tusschen de twee landen dichter aan te snoeren en dat een kommissie ontwerpen voor- uitzet om onze betrekkingen te verge makkelijken, is die beslissing betreurens waardig en er mag gevreesd dat zij veler ijver koelen zal. Men moet in aanmerking nemen, dat voor de tentoonstellingen er een ander doel is dan de voortbrengselen der nij verheid te toonen; de tentoonstelling der gedachten, de gelegenheid volkeren te ontmoetten, soms onzinnige oneenigheden te versmachten en sterke vriendschap in het leven te roepen. Dat is de meest belangwekkende zijde, zoo niet de nut tigste. Laat ons hopen dat de Hollandsche regeering het middel zal vinden dien misgreep der misschien slecht ingelichte Kamer te herstellen. Misschien heeft die Kamer niet voldoende den zedelijken kant der kwestie onderzocht en laat ons hopen dat wij de gelegenheid zullen hebben, over twee jaar, te Brussel, onze sympathie te toonen en onze vriendsehap voor onze Noorderburen." De Sultan torug naar In die. De Sultan van Assahan heeft gis terochtend, na een verblijf hier te lande van ruim vier maanden, de residentie verlaten om over Genua de terugreis Daar Indië te aanvaarden. De nieuwe booten van de „Zeeland". Bij de directie van een der betrok ken scheepsbouwmaatschappijen be staat het voornemen nog een conferentie te houden met de directies der beide andere werven, om te bespreken of er nog wat te doen valt na de ontvangst van bet schrijven van de maatschappij „Zeeland". Met den bouw der drie nieuwe booten moet een kapitaal van ongeveer 4 millioen gemoeid zijn. D. J. Buitenbachf Te 'sGravenhage is overleden de gepensionneerde majoor van bet Ned. Indische leger D. J. Ruitenbach, secretaris van bet hoofdbestuur van de vereeniging „Volksweerbaarheid." Onzuivere Stemming. Onder dit opschrift lezen wij in de „Gelderlander" Op de vergadering van den bond van R. K. Kiesvereenigingen in Neder land, den 28en September te Utrecht gehouden, hebben zooais wij reeds in onze nabetrachting opmerkten eenige afgevaardigden niet gestemd overeenkomstig de uitspraak hunner kiesvereeniging. Wij noemden Grave. Thans wordt uit Delft bericht, dat het bestuur der R K. Kiesvereeniging aldaar collectief ontslag beeft genomen omdat de afgevaardigde der vereeni- giDg te Utrecht voor organisch kies recht stemde, terwijl de vereeniging zich voor algemeen kiesrecht had uit gesproken. Het blijkt dus meer en meer, dat.d® stemming op dit punt onzuiver is geweest, althans de meeniDg der kiezers niet juist weergeeft. Humor in de Kamer. Het (officieus) demissionaire Kamerlid voor Den Helder, mr. Z. van den Bergh, was gisteren ter stemming over de werkloosheidsinterpellatie opgekomen. Hij trof het humoristisch, want het laatste nummer van „De Notenkraker" ging juist ter reehterzijde van hand tot hand (Dh. Lohman had heel veel schik in de herkenning van hem en dr. Kuyper op de bank, waar zij met barsche gezichten en ieder een dolk verborgen houdend een gemoedelijk praatje houden over het wêer) en minister Heemskerk nam het blad op en toonde uit de verte Dh. Van den Bergh de teekening, waarop deze als trekpoppetje in de handen van bur gemeester Van Leeuwen is afgebeeld. Tot uitbundig vermaak van de Kamer. Daarna nam Z. E. het socialistisch spotblad mee naar de Ministertafel en ging er zich genoegelijk mee zitten vermaken. „De Notenkraker" achter een chris telijke Ministertafel! Neen waarlijk, nu is de politieke pacificatie eerst recht aangebroken, schertst de over zichtschrijver van 't „Hbld." Alle Menschen werden Brüder! Wat de humor al niet doet. Op de schaatsen in October. Dat reeds 21 Oct. op schaatsen is gereden, zal wel te vergeefs in de jaar kronieken gezocht worden. De correspondent der „L. Ct." te Warga toch meldt, d.d. 21 Oct.: De wintervorst heeft haar intrede gedaan en wel zoo overhaast, dat als bijzonderheid kan worden meegedeeld, dat H. Castelein (zoon van den vroe- geren hardrijder M. Castelein) reeds een tochtje op schaatsen heeft gedaan. De grenzen over. De vreem deling, die Woensdagavond door de Haagsche politie werd aangehouden, verdacht van poging tot oplichting, zal, als zijnde zonder middelen van bestaan over de grenzen worden gezet, Wel heeft hij beweerd dat de heer Pizardini, op wiens naam hij de tele grafische aanvrage om geld zond, hem hier aan een betrekking zal helpen. Ook aan die bewering werd geen geloof gehecht, daar hij door niets heeft kunnen bewijzen, dat hij met den heer P. in relatie heeft gestaan, en deze waarschijnlijk den laatsten tijd niet in den Haag geweest is, gelijk de aangehoudene beweert. Van het in stellen van een strafvervolging tegen den verdachte heeft men afgezien op grond, dat het hoogst moeilijk is ge bleken den heer Pizardini, die als hoofdgetuige in deze zaak zou moeten worden gehoord, te dagvaarden. Uit de 2e verdieping. Uit de tweede verdieping van perceel Nieuwmarkt 9 te Amsterdam viel gisterenmorgen een meisje, bij het verrichten van werkzaamheden, op straat. Het werd zoo ernstig verwond, dat spoedig de dood intrad. Verdronken. De 19-jarige dochter uit het landbouwersgezin Grootel te Stratum bij Eindhoven, wilde gisteren eenig waschgoed in de rivier de Dommel uitspoelen. Zij ge raakte daarbij te water en verdronk. Een arm van 't lichaam gedraaid. De 14-jarige R. Veninga is in de aardappelmeelfabriek >jGos- termoer" te Gasselternijveenschemond met een riem in aanraking gekomen, waardoor een arm gegrepen en van het lichaam gedraaid werd. Hij is in het ziekenhuis te Groningen overleden. Een eikel in de keel. Een vierjarig jongetje uit de Wijnstraat te Arnhem had het ongeluk bij het spelen een eikel in de keel te krijgen. Ge neeskundige hulp werd spoedig inge roepen doch tijdens de behandeling overleed het kind. Van onderwijzer totbe delaar. Dinsdag zag men te Sittard een fatsoenlijk gekleeden jongen man, 'n kerel als een boom, huis aan huis aanbellen, vragend om een aalmoes. Wachtmeester Gulikers, die hem spoe dig in de gaten kreeg, nam hem mede naar het bureau der kazerne, alwaar de man opgaf genaamd te zijnH.N., oud 31 jaar, afkomstig uit Wildervank (Groningen), alwaar hij als hulpon derwijzer is werkzaam geweest. Hoe welbespraakt en mededeelzaam de man ook was, toch liet__hij niets los omtrent de wijze, hoe hij uit zyn be trekking geraakt was. Bedelend had hij dien grooten afstand tot Zuid- Limburg te voet afgelegdtwee dagen was hij mijnwerker geweest, doch dat beviel hem ook al niet te erg; bede len ging veel gemakkelijker en boven dien de (verdiensten bedroegen soms nog meer. Hij nam daarom dit baantje weer op met gevolg, dat hij thans bekeurd werd w«gens bedelarij. Aan de aanmaning dit beroep niet meer voort te zeiten, schijnt deze ex - onderwijzer zich niet erg te storen; althans, naar wij nader vernemen, werd hij andermaal bekeurd wegens bedelarij. (L. K.) Afschaffing v a n retour- k a ar tan. Naar wij vernemen is een wijziging van de personentarieven bij de Staats-spoorwegen in bewerking, welke binnenkort zal worden inge voerd. Het heat dat o. a. naar Duitsch voorbeeld de retourkaarten zullen ver vallen, uitgezonderd bij de buurt spoorwegen. Een ontrouwe dienstbode. Bij een lakenhandelaar te Amsterdam werden gedurende de laatste maanden, vooral tijdens de afwezigheid van de vrouw des huizes, voortdurend stuk ken uit de huishouding, als linnen goed, een gouden horlogeketting, enz. vermist. Ook in zedelijk opzicht was er nogal wat aan te merken op het meisje, dat eerst 18 jaar oud was. Van de vermissingen werd aangifte gedaan bij de politie. Ook volgde na den terugkeer van mevrouw een nauw keurig onderzoek van de voorradige stoffen en het huishouden. Daarbij bleek, dat het meisje op de meest brutale wijze stukken van de rollen stof uit het magazijn wegsneed, om er kleedingstukken van te maken. Ook wist ze zich meester te maken van een huissleutel. Op het kamertje der dievegge is een hoeveelheid van de gestolen stoffen teruggevonden, nadat de familie van het meisje, achterdocht krijgend, mede eenige coupons stof aan den eigenaar terugbracht. De aanhouding van het meisje had de vorige week plaats. Ondertusschen schijnt gebleken dat de zaak nog grooteren omvang heeft dan aanvan kelijk werd gedacht, want gisteren had de aanhouding van twee perso nen plaats, waaronder die van een opkooper aan de Voetboogslraat. Tweede Kamer. Militiewet. Den geheelen dag heeft de Tweede Kamer zich gisteren bezig gehouden met den militiewet-wijziging van mi nister Sabron. We herhalen nog eenshet gaat nu om de diensttijd bij het blijvend ge deelte der infanterie van 4 op 2 maan den terug te brengen, waartoe een z. g. tweeploegenstelsel wordt opge richt. Ondanks een avondvergadering tot na 12 uur gisteravond is men echter nog niet gereed gekomen: de bezwaren, meest van militair-technischen aard, stapelen zich op, en nauwelijks is er een opgelost of een ander brengt er wéér een voor. Vermelden we dan hier, dat het ontwerp volgens den minister een bezuiniging breDgt van bijna f503.000. Verschillende milit. leden, die er tegen zijn, zeggen dat de troep met Sabron's regeling niet goed geoefend kan wor den anderen zeggen evenwel van wel. De stemming over een en ander zal, heden wel plaats hebben. Bakkers-naehtarbeid. In een t© Amsterdam gehouden, vergadering, op welke 88 firmas vertegenwoordigd waren, hij wie ruim 1500 bakkersgezellen in dienst zijn, werd vastgesteld het ant woord dat het Bakkers-Comité had opgesteld aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op het door den Minister gevraagd ai- vies over de ontworpen regeling in zake de afschaffing yan den Zon dags- en den nachtarbeid in het broodbakkersbedrijf. Dit adres be vat een uitvoerige uiteenzetting van de bezwaren tegen de ontworpen re geling. In het adres wordt betoogd, dat het- algemeen belang den voorgestelden maatregel niet eischt. Door het keeren van den Zondags- arbeid en Jen nachtarbeid in het broodbakkersbedrijf zal slechts een gering .percentage dier in dat bedrijf Merkende ^rbejdprs jworjdpn B®baöt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1