DAGBLAD voor NOORD- en 7'"D-HOLLAND. BINNENLAND. Zaterdagavoodpraatjes. Kinderhuisvesi 29**3l-33, Haarlem BUITENLAND. ZATERDAG 24 OCTOBER 1908. 33ste Jaargang No. 6720 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Dit nummer bestaat uit uier bladen, tu. o. de Of- ficiëele Kerk lijst en het Geïllustreerd Zondags blad, in 16 bladzijden. EERSTE BLAD. De nieuwe Militiewet. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. MOVE HURLEMSCHE GOURMT ABONNEMENTPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem f 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.25 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.20 Afzonderlijke nummers 0,05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regelsf0,60 (contant) f0,50 Elke regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van: GULDEN bij E[f| GULDEN bij f 11 fl GULDEN bij jj verlies van éen |j ~j§ j$l verlies van I verlies van gif: K één hand of voet. H ©J# HJ| éen 00"- M sUi Buis éen duim. a Jf GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bij overlijden. 300 wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. De Tweede Kamer heeft gisteren de wijziging der Militiewet met groote meerderheid aangenomen. Die wijziging, die verlichting brengt van financiëele en persoonlijke lasten, waardoor de netelige en zooveel rumoer verwekt hebbende kwestie van „het blijvend gedeelte" eindelijk op gezonde manier de wereld uit is geholpen, is voor den energieken, kundigen mi nister Sabron een groot succes, voor ons land een nuttige maatregel, voor de militieplicbtigen een aanmerkelijke verzachting. Zóó nuttig en zóóveel voordeel bren gend, dat zelfs lievelingsdenkbeelden en lang-vóóropgestelde eiecben werden opgeofferd, om het meerdere dat deze wet bracht, niet te verliezen. We hebben in ons Kamerverslag deze week bet nieuwe stelsel herhaal delijk besproken en uitgelegd. De rechterzijde was trouw, als één man, in het debat over de Militaire wet op haar post. Zij heeft getoond, wat de liberalen en anticlericalen in hun tijd niet konden, wat Staal niet. kon noch Kool, noch van Rappard: de netelige kwestie van een verge lijk tusschen de sociale en de mili taire eischen van het oogenblik tot bevredigende oplossing te kunnen brengen l Dat daarvoor, zooals we zeiden, offers moesten gebracht worden, strekt der rechterzijde des te meer tot eere. De heer Passtoors b. v. had het voor hem zware offer te brengen, te moeten stemmen tegen een amende ment waarbij de afschaffing der derde herhalings-oefening werd voorgesteld. Dat was een zwaar offer, en de tegenpartij spitste zich al oponeenig- heid aan onzen kant, kennend de campagne die de heer Passtoors tegen die derde herhalingsoefening heeft gevoerd. Maar deze stelde terecht het poli tiek inzicht en het voordeel van deze geheele wet boven zijn eigen wenschen, toen de Minister eenmaal verklaard had, dat de derde herhalingsoefening van militair standpunt onontbeerlijk was en dat dus bij aanneming van het amendement geheel de wet zou moeten worden ingetrokken. Beter een vogel in de hand dan tien in de lucht I Terecht oordeelde de heer Passtoors, dat aanneming van het amendement tóch niet het gevolg zou hebben gehad dat de derde herhalingsoefening ver viel. Want dan had de Minister de heele wet teruggenomen! En dus nam hij het voordeel dat geboden werd, teneinde niet alles te verliezen, en stemde tegen het be wuste amendement. Mèt hem de geheele rechterzijde. Dat we nu bevrijd zijn van de, op ons politieke leven als een nachtmerrie drukkende militaire kwestie, is te danken allereerst aan het kranige Rechtsche Ministerie, en voorts aan den krachtigen steun die de aaneen gesloten rechterzijde den kundigen Minister Sabron en zijn ambtgenooten, zelfs met opoffering van eigen kleine wenschen, heeft gegeven, Het land zal dat weten te waar- deeren I DUITSCHLAND, De keizer en zijn levensopvattingen. Een mooi en tevens poerend staal tje van de ernstige levensopvattin gen, die beersctoea in het huisgezin des Duitschen Keizers, geeft wieder- om de treffende aanspraak, die. kei zer .Wilhelm hield bij het hpwlelijk van zijn zoon August. Na de gebruikelijke gielukwlen- schen zeide de Keizer o., ip. tot zijn kinderen, den pas gehuwden zoon en de schoondochter: „Leven beteakent wierken, werken beteekent iets tot stand brengen voor anderen, voor het vaderland, voor ons volk, in ons huis. Na de vroolijke uren van de eerste dagen en maanden zal ook tot u de er;nst van het leven komen met zijn plichten, de plichten, gelijk zij in ons huis be tracht worden. Wij zien naar u bei den uit, als naar helpers bij o|nze|n arbeid. „Gij mijn zoon, hebt ons huis eer aangedaan, met uw examen, dat de burgerlijke loopbaan voor u heeft geopend, en gij, Alices zult mijn vrouw hulpvaardig ter zijde staan in de werken ;van de barmhartige liefde." Een nieuwe belasting. ÏWe hebben indertijd al eens mel ding gemaakt van de belasting op licht en kracht, die door den Duit schen Staatssecretaris van financiën zal worden voorgesteld om' het groo te tekort in de Rijks-kas te pogen te dekken. De socialistische „Vorwarts" heeft nu, ials vroeger ook Wel eens ge beurd is, door ontrouw van een' of ander ambtenaar van dit ontwerp kermis gekregen iep deelt er wat ,van mede. De voornaamste bepalingen ervan zijn, volgens deze mededeelingra, dat de producent van electriscbepj stroom en van gas 5 p.ct. van den prijs, dien de verbruiker betaalt, als belasting opbrengt; de belasting zal echter niet hooger zijn dan V2 Pa voor het kilowattuur stroom1 of den kubieken meter gas. Verder wordt voorgesteld, van gloeikousen en gloeilampen 10 pf. belasting (voor sterkere gloeilampen klimt dit be drag) per stuk te heffen. Hoewel de „Vorwarts" haar stub voor het authentieke ontwerp uit geeft-, staat toch vast, dat het wets ontwerp, dat de regeering bij de,n Rijksdag zal indienen, er anders zal uitzien. Het is b.vj, al uitgelekt, dat de Bondsraad de belasting op gloeilam pen ein gloeikopsep tot 5 pf!. verlaagd heeft. En zoo zullen er misschien! meer wijzigingen aangebracht zijn, Intusschen: voor de industrie on den handel lijkt ons bet ojntwerp ©em leelijk ding! FRANKRIJK. Een eiland gekaapt. Een komieke historie hooren we uit Frankrijk, Dat heeft in den Stillen Oceaan meenen we ergens een aantal klippen en rifien, die officieel eilanden heeten. Eigenlijk zijn het niet anders dan rotsen in zee. Eén van die eilandjes nu moet een tijd geleden door Mexicanen bezet zijn, die er de Mexicaaansche vlag hebben geheschen. Zoodat, toen het Fransche schip dat om de twee jaren al die eilandjes zoo eens afgaat, daar kwam, het opeens zag dat Clipperton zoo heet het stukje rots Mexicaansch geworden was! Uit Parijs wordt nu gemeld, dat de kwestie zal worden onderworpen aan.... het Haagsche Hof van Arbitrage! Een paskwilOver zulke nesterijen krijgt het Hof te arbitreeren. Maar bij werkelijke politieke verwikkelingen als de Balkankwestie, als Marokko enz., neemt men van het heele Hof geeD notitie! ENGELAND. Dat. kan goed worden! Sedert verleden jaar mag in Enge land een vrouw als mayor (burgemees ter) gekozen worden. Dat is nu voor het eerst geschied: in High Wycombe, een stad van ruim 17,500 inwoners, is Miss Dove, een oud-leerares bij het middelbare onder wijs, tot burgemeesteres gekozen. Leuke raadszittingen zullen dat worden! DE BALKAN. De toestand. Er begint nu wat teekening te komen in den toestand op de BalkaD. Turkije heeft het programma der Conferentie aanvaard, en hoopt dat de mogendheden om zijn belangen wat zullen denken. Daar kan het van opaan! Bulgarije weigert totnogtoe iets te betalen voor de inlijving van Oost- Roemelië Turkije wil hebben, dat de schatting die totnogtoe betaald moest worden, zal worden afgekocht, en daar Bulgarije dat op dit oogenblik nog vierkant afslaat, is de onderhandelaar Dimitri alweer uit Konstantinopel vertrokken. Servie heeft ook zijn eischen ge formuleerd. Dat verlangt naar de Servische Minister-president ver telde, die nu te Berlijn toeft en vandaag naar Londen zou gaan, een een strook Turksch grondgebied tus schen Bosnië en Novibazar in, van een twaalf mijlen breedte, om zoo doende gemeenschap te hebben met Montenegro en met de zee. Zoo zit de toestand nu in elkaar. De mogendheden zullen het zien uit te warren. Eén ding is zeker: dat Bulgarije intusschen zijn best zal doen om nog vóór de bijeenroeping van den Con ferentie als die tenminste komt met Turkije op goeden voet te komen. Een belangrijk hoofdpunt van de onderhandelingen te Konstantinopel wordt hl. gevormd door de kwestie van den Orientspoorweg. War,t de Duit- sche regiering heeft beslist medege deeld, dat zij de kwestie der onaf hankelijkheid zelfs niet bespreken wil, zoolang Bulgarije zich over de spoor wegkwestie niet verstaan heeft met Turkije, den eigenaar, en de Orient- spoorwegmaatschappij, de pachtster. Dit besluit wordt in Bulgarije, waar men groots waarde hecht aan een goede verstandhouding met Duitsch- land, diep betreurt. En daarom poogt de regeeiing te Sofia zooveel mogelijk met Turkije tot overeenstemming te komen. Roosevelt redacteur. President Roosevelt zal na zijn aftreden journalist worden. Hij wordt politiek redacteur van de „Outlook" op een tractement van 60.000 guldens per jaar. Om te water tanden Koning Alfonsote Barcelona- Op de terugreis naar zijn hoofdstad heeft koning Alfonso met zijn gemalin weer een bezoek gebracht te Barcelona. Koning Alfonso geeft door zijn herhaalde bezoe ken aan deze om haar anarchisten en om haar bommenaanslagen berucht ge worden stad, een bewijs èn van zijn on verschrokkenheid èu van politieken tact. De inwoners van Barcelona gevoelen zich door deze hooge bezoeken zeer gevleid en zóó was dan ook de geestdrift der ontzaglijke menigte buitengewoon groot. Yoor het bijzonder onderwijs! Een blik op de werkzaamheid der „ver- eenigingen van huisvaders" in Erankrjjk veroorloolt een bericht uit Saint-Rome de Cervon (Aveyron). Daar hebben n.l. een 40-tal bijeengekomen huisvaders be sloten hun kinderen niet meer naar de openbare school te zenden, zoolang de onderwijzer zekere leerboeken gebruikt. De kinderen ontvangen thans onderwijs in katholieke pensionaten of op bijzon- de e scholen in den omtrek. Natuurlijk veroorzaakt dit aanzienlijke onkosten en brengt het vele bezwaren mede, doch de ouders getroosten zich deae offers in het belang van het zielenheil hunner kinde ren gaarne. Zeppelin's ballon weer opge stegen. Het nieuwe luchtschip van Zep pelin is gisteren om' twee uur opgeste gen. Het is tegen den wind in naar Eriedrichshaven gekomen en teruggekeerd om vervolgens nogmaals koers naar Fried- richshaven te nemen. Het ging langs den Wurtembergschen meeroever, vloog het meer over naar den Zwitscherschen oever en keerde vervolgens terug, waarna het boven het slot eenige malen heen en weer ging en zich het land inrichtte. Precies half zes landde het weer te Manzell. H M. de Koningin. De Koningin-Moeder bezocht giste ren weer H. M. de Koningin op 't Loo en kwam te 9,51 uur aldaar aan. De maatregelen, voortspruitende uit de rustkuur die H. M. ondergaat, werken nog teeds gunstig. De Koningin-Moeder keert te 6.10 uur hedenavond weer naar Soestdijk terug. De schepen van de „Zeeland". De correspondent van 't Handelsbl. te Rotterdam meldt In verband nast de discussie over de order der Stoomvaartmaatschappij „Zeeland," is het misschien van be lang om op te merken dat het in welingelichte kringen alhier reeds lang vabtstond dat de nieuwe schepen voor onze nationale lijn zouden gebouwd worden door de Fairfield Shipbuilding Co. te Go van in de nabijheid van Glasgow en wel om deze reden, dat men het werk niet toevertrouwde aan de Nederlandsehe werven, wijl deze van de eischen, voor den Cross Chan- neldienst gesteld, geen ervaring kunnen hebben. Onder die omstandigheden zou men het van het bestuur van de „Zeeland" verstandiger hebben gevon den, indien het onmiddellijk voor den dag was gekomen met dit argument, waaromtrent men wel is waar van opinie kan verschillen, doch dat althans een argument is, meer dan de uitvlucht dat de verscnillende machinedeelen van alle booten in elkander moeten passen, immers, dit kan volkomen in Nederland bereikt worden door aan één werf den bouw der machinerie van alle booten op te dragen. Inderdaad acht men de uitnoodiging tot de Nederlandsehe werven gericht, niet veel meer dan een schijn ver tooning, gebaseerd op de bepalingen van het mailcontract, omdat de direc tie en commissarissen van de „Zeeland" heel goed te voren konden weten, dat geen enkele Nederlandsehe werf in staat zou zijn om binnen den kor ten gestelden tijd drie schepen tege lijk af te leveren, een eisch overigens die ook een zeer gewrongen interpre tatie toeschijnt van een voorwaarde dat de schepen in Nederland moeten worden gebouwd. Sanctus Virgilius. De R. K Delftsche Studentenver- eeniging viert in deze maand we hebben dat reeds bericht haar 2de lustrum. Maandag en Dinsdag zijn de lustrumdagenzooals goed- Roomsch betaamt, begint het feest met een Plechtige Hoogmis, Maan dag ten IOV2 uur door den Deken van Delft, Mgr Spoorman, opgedra gen, waarna Te Deum Laudamus,. Om' 2 uur heeft de feestvergadering plaats waarin een prachtig .vaandel zitting hebben mej WilE Kraet- zer van Haarlem, M. Taverne en K; Gribling. De heer A C. A. v Vuu- ren, lid der 'Tweede Kamer, zal dan een feestrede uitspreken. Om half zeven heeft de feestmaaltijd plaats in de bovenzaal der Sociëteit Lees- vereeniging. Den volgenden .dag wordt een „Muziekmiddag" gege ven, onder leiding van .den hieer F. Vierts, componist te Delft, waaraan medewerken de dames Constance La- cueille, sopraan, Den Haag, en Wil- helmina Kraetzer. piano, te Haar lem, en de heer G. Büter, bariton, to Utrecht. De bestuursleden van de R. K Studenten verecniging zijn op heden: heeren L, B ten Horn (voorzitter), H. Prins, le Secretaris, H A. E. M Kraetzer, penningmeester, S. L v. d.; Kolk, 2e Secretaris en L. v Ewijk, Bibliothecaris. De Eere-commissie bestaat uit Prof. G J. van Swaaij, Jos. Cuijpers, en de oud-voorzitters der vereeniging, waaronder de heer Dr. F C. Huygen, te Haarlem. Vermelden we nog tan slotte, dat het vaandel een prachtwerk is, ont worpen door den heer Jos. Cuijpers, en uitgevoerd door den kunsthandel Fermin, te 's-Gravenhage. E en vrouw verbrand. Te Loon-op-Zand is een treurig ongeluk gebeurd. Vrouw E. Z. neemt de lamp in de hand, om ze uit te blazen vóór ze naar bed gaat en valt er mee ach terover. Daar kleederen vliegen in brand en eer er hulp kon opdagen, was geheel haar onderlijf tot boven de lendenen deerlijk verbrand. De ongelukkige lijdt vreeeelijke pijnen en licht reeds op sterven; ze zal het met den dood moeten bekopen. Een hevige botsing. Op het kruispunt bij den KraneDburgerweg en Groot Hertoginnelaan te 's Graven- hage heeft gisterenavond omstreeks lCU/g uur een hevige botsing plaats gehad tusschen de electrische tram en de stoomtram, komende van Sehe- veningeD. LXI. Over de kermis, en hoe mijn vrouw daar vroeger over dacht. Wat de raadsleden ervan zullen denken, en waarom het dwaas is daarnaar te gissen. Een pleidooi, waar ik me huiten houd. Over twee con certen, muziek, en'n Roomsche Zangvereenïging. „Welzoo, gaan' ze het wear eens probeeren," zei mijn vrouw van da week, toen ze las da,t Je Griffermleier- deu tegen de kermis adressen zen den aan den Raad Ik wist eigenlijk niet goed wat mijne vrouw, over de kermis denkt, en dus hield ik mijn mond en wachtte mar eens af. Vroe ger wias ze altijd er tegen geweest, dat was toen we nog ©en jopgia dienstmeid hielden em je dan altijd met kermis de .grootste spektakels kreeg over het uitgaan, over het laat uitblijven, en andere histories die ik nu hier niet behoef op_ ta tellen, omdat iedereen dia 'n meid houdt in den leeftijd van eeln' ja,ar of twintig, dertig, en die dan :na,ar z'n Christe- lijken plicht er voor zorgen wil, die al eens beleefd kan hebban Maar non hebben we gelukkig al sedert jaren een oude getrouwe, een dial het arbeidscontract dat eerlang ook de dienstboden zal ga.an omvatten, geen kwaad meer kan doen, omidat ge als een kind bij op's ia huis is En ;nu mijp vrouw' s ergernis over die kermis-moeilijkhedien met de inlei den is opgehouden, nu wilde ik toch graag eens navorschen, hoe da vork in den steel zat. En zöoals gezegd: ik wachtte a,f; en zei niets. Oók niet, toen me gevraagd werd, wat ik er van dacht: 'k begreep1 w.el waar ze heen wou, en z>ei eenvoudig dat ik niet dacht dat ze kans o.p slagen zouden hebben. Maar ook daarbij kreeg ik natuurlijk geen ga- lijk: „wat weet jij daar nu van af, heb je het aan de raadsleden soms gevraagd was het antwoord- En eigenlijk had ze groot gelijk, want juist omdat je van 'het meenata- deel der raadsleden bet ja of neep] niet kent, is alle gisserij eenvoudig dwaasheid, daargelaten ook nog, dat het behoud of het afschaffen van de kermis toch ook niet zoo'.n zaak is, waarover iedereen te voren een vaststaande, niet te verap|derepj opinie heeft, die zelfs door geen' redeneeren of discussie zou zijn te wijzigen. Ware dat_ zoo, en w;arep er meer zulke kwesties, waarvan de raadsleden al te voren alles wisten, wel, dan zou onze Ra.aid niet zooveel en zoolang werk hebben als |nu. Want dan was het praten volmaakt overbo dig! Wat sommigen van onze vroe de vaderen, (bijvoorbeeld meneer KleijnenbergOdie zich graag ho oren en hooren laten, allesbehalve prettig zouden vinden. Maar om op Üie ker mis terug1 te komen, het bleek dan later, dat mijn vropw er' toch niet zooveel meer op tegen had als vroe ger. Mits er maar streng w.erd opge treden tegen alle. rustverstoorder^ en drankmisbruikers, gunde ze aan het volk, en aan den minderen man vooral, zoom weekje van verzet en uitspanning e;n uiterlijk pleizier wel. Ze redeneerde er lang en breiejd over, en 't kwam dan hoofdzakelijk hier op neer, dat men het volk toch piet alle gelegenheid om eens uit te gaan mocht ontnemen, wel te ver staan het eigenlijke volk, de am bachtslui met hun vro-uwen e:n hun kinderen, die va,n al die pieuwerwet- sche verzetjes en uitgaansgelegenhe den niet profiteeren. Ep toen ik zoo tegensprak en zei dat er toch tegen woordig veel te veel „te doen" was en veel te veel gelegenheid om uit te gaan wepd gegeven, toen viel ze me dadelijk hij, maar opperde het idéé, of daarom de kermis weg moest: laten ze liever wat van die gelegenheden tot uitgaan, al die bals en concerten en vereenigingten en oafé-chantants en hoe die dingen ook heeten, sluiten Want daar zijn er onder, die op één avond veel meer kwaad stichten dan de heele kermis, tien dagen lang Ik waagde toch, zoo terloops eens te herinneren aan die historie met onze meiden vroe ger en de opinie van mijn vrouw uit die dagen Ma,ar jawel, daar hal ze een antwoord op! „Toen bekeek ik de zaak alléén van mijn standpunt zie je, maar nu kijk ik er meer onbevoordeeld tegen fin'. Ejn als nu alle moeders en alle vaders en alle overheden ten opzichte van hun kinderen ep ondergeschikten maar zóó doen zooals ik deed in die vroe gere dagenstreng je kinderen en je hooien op de vingers kijken, achterna rijen en toeziep met wie ze om ga an en hoe, dan mag je daar voor jezelf wat last van hebben, maar dan zie ik in die heele kermis zooveel leelijks nietAlthans niet erger dan het ge vaar', dat iedereen eiken dag kan be loop en.,, Ik heb me achteraf ge houden, en voel neiging om de ideëen van mijn vrouw over de afschaffing of het behoud van de kermis te dea len Doch ik wil 't nog wel eens van 'n and er én kant hopren, en mijn opinie is nog niet gevormd. Maar als ze dan ook eens aa!n het opruimen van de kleine gelegepheid- jes tot uitspanning gaan, die er wer kelijk m'aar al te veel zijn, en den mensohen' hun goede geld het heele jaar door uit den zak kloppen, be halve nog dat ze prikkelen tot steeds meer en de luidjes tot de leelijk© gewoonte van „uitga,ap" brengen, dan hoop ik toch maar dat werkelijk- inooie dingen behouden zullen blij ven Zulke dingen als b v dat con cert, dat onze jonge pianist Willem Andriessen deze week in Ide Vereepi- ging zal geven en dat ongetwijfeld een evenement zal worden in ons mu ziekleven, nu dezer bepoemidheid voor het eerst openlijk als cpncertgever in zijn vaderstad optreedt. En. dat nog wel na dat schitterende succes, dat hij, naar ik in opze Courant met zooveel pleizier las, in Duitsch- land heeft genoten, al bij zij,n eerste verschijning. Z'n oude vrienden in Haarlem, en hij heeft er wat, zullen hem van de week wel enthousiast toejuichen, net als we, zij het dan ook een beetje meer op 'n afstand, hebben gedaan op Steenmap's eerste muziekseance tegenover Messcliaert, toen we Donderdagavond het hier zeldzame voorrecht genoten, dien grooten meester weer eens te hooren Bij zulke gelegenheden zie je dat de kunst boven de partijtjes en de kliek jes en de clubjes staat, want eenvou dige winkeliers en groote lui, offi cieren en burgers, damJes vaa de bui tenplaatsen uit den omtrek 'ep heel gewone meisjes uit den burgerstand, ambtenaren en raadsledep en nog hcogeren zelfs in het gemeentelijk bestuur, zaten daar bont dooreen, en allen even aandachtig, allen gelijk tegenover dien éépep, die allen he- heerschte door zijn zangkunst. En die allen waren ook een en 'eensge zind in hun epthousiasme, een eens gezindheid, die je zou wenschen dat meer voorkwam in ons Haarlenï, en die soms zoo vaak en zoo veel te wen schen overlaatDaar heb je, om nu maar eens een voorbeeld te noemen, en toóh bij het onderwerp verblijven dat ik nn eenmaal bij den kop heb: daar heb je b.v, de beoefening van de zangkunst onder ops, Room- schen. Wat kon er hier, waar we werkelijk zulke goeda kerkkoren hebben, en zoovele muzikale dames, geen alles-overtreffend, reusachtig Ropmsch-Katholiek gemengd koor wordep gevorgd, dat door dep steun van alle Roomschen, en de medewer king van hen, die er toe ip staat zijn, beter en grootscher zou wezen dan alles wat op dit gebied en ik moet zeggen vaak zeer verdienstelijk! bestaat! En toch ontbreekt daar nog veel aanDe Katholieke ge mengde zangvereepiging die bestaat, heeft nog lang piet al diegepep onder haar vaan, die er toch in kónden! wezen en,., er zoo'n formidabelep steun aan zouden gevep, eerst al alléén oon het feit van hun lid-zijn, en voorts door hun muzikale be gaafdheden! En de werkelijk prij zenswaardige uitvoeringen, die door „Arti et Religioni" want deze be doel ik gegeven worden, zouden in grootschheid en belangrijkheid, en ten slotte ook in artisticiteit, door de toetreding van velen die ik er maar noode in mis, winnen kunnep Ik zeg dit nu speciaal met. het oog op de zeer belangrijke uitvoering, die omstreeks Kerstmis, naar ik ge hoord heb, zal plaats hebben, als wanneer het bekende en geliefde Kerst-oratorium van Muller met de prachtige levende beelden, zal wor den opgevoerd. Dat wordt een avondje om nu al aan te strepen, een avond van belapg, let eens op wat ik je zeg! 24 OCTOBER;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1