W. WI E G A N T's Piano-Magazijn, ZIA?J£*£L®3' Etterende Snijmden en dragende Kwetsuren. Flora. Uit den Omtrek, mm Wat anderen zeggen. Marktnieuws. Ingezonden Mededeelïnge». Waterstanden. Telefoon 1345. heeft het uiterlijk van een gewone piano. De laatste Ingenieuse vinding op dit instrument toegepast, n.l, de SOLODANT maakt het mogelijk piano-werken meesterlijk uit te voeren. Nuanceering, tempo, accentu eering onberispelijkNiet van meesterspel te onderscheiden. Alleen een bezoek aan ons magazijn zal U van de waarheid onzer beweringen overtuigen, waartoe beleefd uitnoodigt BENNEBROBK. De wondervolle zalf. Scheepstijdingen, tomende stoomtram gesprongen vóór deze stilstond. De vrouw werd bewus teloos opgenomen, terwijl zij uit beide ooren bloedde. Zij werd in de tram medegenomen en overgebracht naar het Katb. Weeshuis. Hoewel de vrouw later bij kennis is gekomen moet haar toestand zeer ernstig zijn en vreest men voor hersenschudding. Een 103-jarige. Gisteren vier de de heer L. Boerhave Keur te Me- demblik zijn 103den verjaardag. Nog steeds is hij goed gezond, rookt druk zijn pijp en spreekt nog met gemak over het verleden. Als u iemand zegt, dat hij maar éen soort viooltje kent, dan is dat altijd het driekleurig viooltje, daar kunt ge zeker van zijn. En ongetwij - feld zijn er maar weinig menschen, die dit bloempje nooit gezien hebben en, wat meer zegt, die den naam er niet van kennen, want, als de roos niet bestond, dan was het viooltje vast de bekendste bloem. Het groeit dan ook zoowat overal en altijd. Van Maart tot November toe kunt ge viooltjes vinden op klei en veengrond, in de tuinen en langs de wegen, maar het allermeest in het duin, op de heide, tusschen 't koren, of in 't algemeen op zandige hooge gronden. Daar dit plantje een zeer langen bloeitijd heeft, is het niet te verwonderen, dat het driekleurig viooltje (viola tricolor) voor ons land „het viooltje" is. 'tls verbazend, zoo gemakkelijk als het driekleurig viooltje zich leent tot het kweeken van vormen met veel kleurige en groote bloemen. Er zijn gekweekte viooljes, bloemen, die wei nig minder dan een hand groot zijn, en de kleuren komen in eindelooze verscheidenheid voor; van donker blauw bij zwart af, de zoogenaamde rouwviooltjes, die veel op graven ge plant worden, tot zuiver wit; het mooiste vond ik die groote leverkleu rige met witte of zwart üuweelige randen. Ik heb wel eens gelezen, dat de bloemkweekers eerst omstreeks 1810 begonnen zyn met het kweeken van viooltjes. Een jonge Engelsche tuinman zag toen, dat zijn jonge en mooie meesteres, van wie hij heel veel hield, een wild viooltje van de wandeling meebracht en dat voor het venster in een pot zette. Hij ging ook wilde viooltjes zoeken en om de jonge dame pleizier te doen, verzorg de hij ze jaar op jaar, en kweekte uit het zaad van de mooiste soorten weer nieuwe, tot hij groote prachtig gekleurde bloemen verkreeg. Andere tuiniers zagen hoe goed en hoe gemakkelijk dit ging en van dien tijd af zijn de viooltjes vaste bewo ners van elke tuin geworden. Ook in 't wild komen de driekleu rige viooltjes in verschillende kleuren en vormen voor. Ons duin viooltje bijvoorbeeld is heel vaak geheel paars met een enkel geel driehoekje in 't midden, maar nooit wordt het zoo groot als het gekweekte viooltje. Een heel anderen indruk dan het duinviooltje maakt het anker-viool tje; het is meest niet grooter dan een stuivertje en heel erg bleek, soms geheel wit; de kelkbladen zijn nog grooter dan de bloembladen; toch is het geen andere soort, al wordt het wel viola arvensis (anker-viooltje) genoemd; want zaait ge de zaaen van dit viooltje in goede tuinaarde, dan ontstaan daaruit veel grootere eu donker gekleurde bloemen; het is msar een verscheidenheid, een varië teit van viola tricolor. Vroeger moet dit anker-viooltjevol gens een aardig en typiesch sprookje even mooi van kleur geweest zijn als het gewone driekleurige en even heerlijk van geur als het welriekende viooltje (viola odorata). Het heette toen Drie- vuldigheids-bloem en gold als een heelrijk heilmiddel tegen velerlei kwalen. Het werd dan ook druk ge zocht; ongelukkig groeide het meest altijd tusschen het koren en het kost bare graan leed veel door het viool tjes zoeken; dat kon het viooltje niet dulden, 't smeekte Onze-lieve-Heer het zijn kleur en zijn geur te ontnemen ter wille van het goede graanen zoo gebeurde het, dat het ankerviooltje bleek en reukeloos werd, zoodat het niet meer ieder in 't oog viel.... Tegenwoordig wordt viola tricolo» nog hier en daar in de geneeskunde gebruikt, de wortels als een zwak braakmiddel, een afkooksel van de bloemen tegen spruw in de mond bij kinderen. Ik bemerk, dat ik zoo langzamer hand nader tot het eindpunt van de plaatsruimte, welke mijn opstellen gewoonlijk innemen en zal het hierbij voor ditmaal maar laten. Later kom ik waarschijnlijk op dit onderwerp (viooltjes) nog wel terug. H. J. LIJCKLAMA. SCHOTEN. Burgl. Stand: Bevallen: D.E. DusinkBoomgaard z. W. C. Brug manvan Hal, z. M. J. M. v. Gam merenKoelewijn, d. Ondertrouwd: B. G. W. Som broek en A. S. Mes. Overleden: C. J. P. H. Heuser, 4 dagen. SANTPOORT. Het gemeentebestuur heeft nu ge last waarschuwingsborden met: „Let op de tram" te plaatsen aan Hille- gomswegje, Hotgeesterweg, Westlaan en Slaperdijk. VELSEN. Strooper en veldwachter in a c t i e. In den Velserpolder is tusBchen een strooper en den rijksveldwachter Van der Lee bij het in beslag nemen van een haas en een geweer een wor steling ontstaan, waarbij laatstgenoem de <ïen baas bleef. Na de worsteling evenwel is de strooper bewusteloos opgenomen. Of ook dit door den drank kwam dan wel door de worsteling is onzeker. BEVERWIJK. Uitloting Bij de gehoudene uit loting van aandeelen in de geldleening, primitief groot f135 000, zijn uitge loot .de aandeelen 47, 57 en 119. Brand. Ten huize van C. Bakker aan den Gr. Houtweg ontstond Don derdagavond brand, waardoor die wo ning in de asch gelegd werd. BLOEM END A AL. Burgerlijke Stand. Overleden: M. A. E. Wijnants, 79 j. A. van der Laarse, 61 j. Dat zal wel ophouden. Niet tegenstaande de felle koude der laat ste dagen staat in den tuin van den heer J. F. Verschuur alhier een gouden regen in vollen bloei, voorzeker eene uitzondering. VOGELENZANG, De stroopers in actie. Door den jachtopziener A. Kokkelkoorn is proces-verbaal opgemaakt tegen K. T., G. B. en A. S., wonende te Lisse en Hillegom, die zich per rijwiel in het bezit van een jachtgeweer, ophielden in de jachtterreinen van den heer Van Lennep te Leiduin. Mede is proces verbaal opgemaakt bij tweede herha ling tegen de gebroeders P. en W. v. d. A., te Haarlem, wegens een zelfde overtreding. HILLEGOM- Dat komt van verkeerd uit wijken. Donderdagmiddag kon J. T. die met nogal eenige vaart de Hille- gommerbrug afreed naar de Beekkade, niet meer voor een voetganger uitwij ken, die in plaats van links, rechts uitweek. Hij remde zoo hard hij kon, maar door de groote snelheid vloog hij over het stuur van zijn rijwiel en tuimelde het hoofd naar beneden in de Beek, onmiddellijk gevolgd door de fiets. Toegeschoten hulp bracht den drenkeling spoedig op het droge. Hij had zich gelukkig niet bezeerd. Klappertandend wachtte hij, tot hulp vaardige handen zijn rijwiel hadden opgevischt, waaraan ook alles nog in orde was. LISSE. Een slachtoffer van den drank. Reeds vier maanden thans kampeert W. v. L. hier met vrouw en 4 kinderen in een tent van zeildoek. Geen enkele huiseigenaar wil meer hem een huis verhuren. We hebben reeds verschillende malen hier melding van gemaakt, 'tls wel meer dan erg, dat de kinderen ter wille van zoo'n vader aan koude en ellende moeten blootgesteld blijven. Het blijkt ons, dat deze v. L. dege lijk is als degene, die eergisteren door de tram is aangereden te Heemstede en waarvan wij reeds melding maakten. Dronken als hij was slingerde hij tegen de tram en zijn been kwam er onder. Gisterenmorgen nu is dit been in de Mariastichting te Haarlem afge zet. De toestand is nu nog ellendiger. Inenting. Op Donderdag den 29 Oct. a.s. zal alhier gelegenheid be staan tot kostelooze inenting, waartoe men zich, op de gewone spreekuren bij een der geneeskundigen kan aan melden. Burgert ij ke Stand. Onder trouwd. J. van Deursen en .J. J. Langelaan. J. Bakker en J. Chau- dron. Geboren: Jacob Willem, z. v. W. van Groenen N. Zorge. Jacob, z. v. A. J. de Kan en W. G. Foppen. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. VogelaarMerbés, z. J. Rees- wijkMaas, d. Raadsvergadering. De Raad vergadert Woensdag 28 October, des avonds te half 8, ter behandeling van: vaststelling schoolgelden-kohier 4e kwartaal 1908; verordening regeling jaarwedden onderwijzers; benamiiig straten; vaststelling begrooting 1909; idem gasvoorziening 1909; verorde ning hoofdelijken omslag op progres sieven grondslag; reclames H. O. Het Bruine Paard. Het loge ment van dezen naam verandert van bewoner. De heer C. Schipper verlaat onze gemeente metterwoon. In zijne plaats komt de heer C. J. J. Wou denberg van Tiel, door wien vergun ning tot verkoop van sterken drank wordt aangevraagd voor „Het Bruine Paard" met bijgebouwen. HAARLEMMERMEER. Aanklacht tegen lasteraars. Het „Rotterd. Nieuwsblad" beschul digde mr. Slob, den nieuwbenoemden burgemeester onzer gemeente, dat hij als advocaat te Rotterdam zou getracht hebben een verslaggever voor f 20 om te koopeu, om geen melding te maken van een rechtszaak, waarbij een boer terechtstond wegens melkvervalsching. Mr. Slob heeft een aanklacht inge diend tegen 't „Rotterd. Nieuwsblad". Evenzoo tegen zekeren W. Udo uit den Haag, die een schandelijk stuk tegen mr. Slob deze week heeft ge schreven in het Nieuws- en Advertentie blad „De Meerbode" in zake deze melkvervalsching. Een blad, dat zulke stukken opneemt, mocht ook wel verbaliseerd kunnen worden 1 Buitengewone Raadsverga dering. Dinsdag a.s. om 2 uur wordt hier een buitengewone raadsvergade ring gehouden. Bij die gelegenheid wordt de heer Mr. A. Slob als burgemeester dezer gemeente geïnstalleerd en zal alsdan zijne betrekking aanvaarden. Van half vier tot half vijf houdt Z.E.A. recepte. Opgepast. Thans is weer van zekeren B. een rijwiel ontvreemd, zonder dat men eenig spoor van den dief heeft opgemerkt. In den laatsten tijd wordt er ook ware -woord maar noemen, ongege neerdheid, werpen zij liefst af en daii noemt men o|ns nog liefst con servatief, vasthoudend, reaction- nair 't Mocht wat, als het ons gemak en onze vrijheidszin geldt, da;n zijn wij verbazend vooruitstrevend; die zucht tot vrijheid kan misschien in theorie zeer mooi zijn, maag in werke lijkheid leidt ze tot verbreking van onmiskenbare banden, geeft zij de verklaring van onze kwaalruwheid en bandeloosheid. Onder de beschaafde volken staan wij wellicht vooraan in onze gering schatting va;n alle vormen. De straatjongen geeft er het erger lijkste voorbeeld van, maar ook bij beschaafden doet onze miskenning en verwaarloozing van goede mar nieren of zoo dit woord te hard mo ge klinken ons gebrek aan waar digheid den vreemdeling soms minder aangenaam aan. Onze groote deugd van vrijheids liefde, die sedert den 80-jarigen oor log in dicht en ondicht zoo uitbun- dig werd geprezen, is druk bezig tot ondeugd over te slaan. Grooter en grooter wordt onze tegenzin tegen alle wetten en regels; dit heeft on vermijdelijk gevolg een verslapping in alles, een zich laten gaan, dat vol strekt niet bevorderlijk is zoo min voor onze innerlijke beschaving als voor ons uiterlijk optreden. Zoo is een der uitvloeisels van deze zucht naar meer vrijheid en los heid van banden, va;n dezen afkeer naar wettelijke regeling, de steeds algemeener wordende opstand tegen Bijna alle etterende wonden en dragende kwetsuren vinden hun oorzaak in een verwaarloosde snede, schram of zeere plek elke verwonding of breuk in de huidoppervlakte kan ontsteking, pijnlijke zwelling, verkleuring, afscheiding van pus, vorming van wijd vleesch veroorzaken evenals de andere gewone verschijnselen van etteren (suppuratie) ettergezwellen of vergiftiging. „Verwaarloos zelfs niet de geringste schaving of kwetsuur." Onmid dellijke behandeling met Zam-Buk, de nieuwe genezende zalf, dat vol komen antiseptisch en een vertrouwbaar ziektekiem-doodend middel is, zal complicaties voorkomen. Zaïn-buk is niet minder krachtig in zijn uitwerking wanneer het wordt aangewend om aan een ongemak dat reeds heeft toegenomen een einde te maken. Hetzij; 't geldt een hardnekkige wond die nooit genezen wil. een groote huidoppervlakte die bedekt is met een zich verspreidende huidaandoening, of een aim of een been waarvoor gevaar van ampu- teeren bestaat ten gevolge van vergiftigd vleesch Zam-Buk zal verkoelend en zuiverend, verzachtend en genezend blijken. Kiemen veroorzaken het kwaad in ieder geval, en Zam-Buk doodt de kiemen. Zam-Buk de vermaarde Engelsche heelende zalf is een zeker geneesmiddel tegen aambeien, zweren, etterzweren, ringworm, hoofdzeer, en alie huidziekten. Verkrijgbaar bij alle apothekkers en drogisten O 90 per doos of 1.00 per groote doos. in deze gemeente nogal eens „eentje" weggenomen. Verwondering moet het echter baren, dat zulks niet meermalen nog voorkomt, daar het geen zeld zaamheid is, dat een rijwiel langen tijd onbeheerd staat. Intusschen, ieder een zij op zijn hoede! Burgerlijke Stand. Bevallen: G. H. RoubosSchalk, d. T. J. SelserSchrijver, d. M. C. Tesse- laarPanis, z. -I V ereenvou digde spelling. „De Maasbode" heeft een artikel over deze zaak, dat volkomen weer geeft wat wij reeds dikwijls in ar tikelen en andere uitingen als onze meening hebben weergegeven. [Wij nemen het artikel in zijn ge heel hier over, Dat men tegenwoordig eejn broer tje dood heeft a,a,n alles wat dwang, regel, orde, band of wat dkar op lijkt, is algemeen bekend Hoe gemakkelijker en losser men het heeft in kleed eren, in principes, in woorden en manieren hos liever! E,n wij moeten bekennen, -dat onze dierbaïte vrijheidslievende landge noot en het onder dit opzicht mis schien verder hebben gebracht dan welk ander volle ook van Europa Alles wat hen drukt, wat hen belem mert in hun vrijheid van bewegingen in hun lust tot ja, laten wij het de wetten van schrijftaal en spel ling. Vereenvoudiging .van spelling is de leuze. Kollewijn beeft een proe ve gegeven van opruimingen op dit gebied reeds jaren geleden maar zijn volgelingen gingen steeds ver der schrijf zooals je spreekt is het gebod gewerden, dat natuurlijk maar al te spoedig gehoorzaamd werd. 't Is gemakkelijk op de eerste plaats en dan het staat modern. „Ik beteeken nu w:el zooveel niet als schrijver of vertaler maar ik volg de nieuwe spelling. Zie je, da.t staat zoo vrij, zoo onafhankelijk, zoo echt voornaam!" Nu weten wij wel, dat de aanhan gers en voorvechters der „vereenvou digde spelling" met verontwaardi ging de aantijging zullen verwerpen als zouden zij niet handelen vol gens een vast systeem en ga,vein zij ieder het recht voor 't spellen in de leer te gaan bij zijn keukenmeid; maar zeker is het dat zij hij het vast stellen van hetgeen zij hun regelen noemen, te werk ga,an volgens hun eigen goedvinden en dus tie jdieur openen aan allerlei grillen en vrij heden. Om misverstand te voorkomen moet men bv schrijven tweie, zee, in afleiding tweeledig en niet twe-ledig, zeehaven en niet ze- haven, maar waarom dan beke ring geschreven zooals op het ti telblad van het veelbesproken proef schrift van dr Brom Vondel's be kering, in plaats van bekee ring, men kan nu toch evengoed uitspreken beek ©ring jen met evenveel of met even wieinig recht Dat men natuurlik schrijft in plaats v,an natuurlijk is ook weer niet geheel juist; wilde men grondig vereenvoudigingjdain diende men ook ha v i k, momn i k, gewoon lik ©n nar tuur lik te schrijven maar havek, mon nek, gewoon lek en natuur lek. Dat de ch wegvalt in wenschen, Hollandsch, mensch enz. is ook niet geheel met de uitspraak overeen te brengen. Bij beschaafden hoort men de ch hoe flauw ook, wel degelijk. Onze Israëlietiscbe landgenooten on derscheiden zich juist door hun scherpen s klank in die woorden En wat de spelling der bastaard woorden betreft, zoo is het hierin vooral dat wij Mietje of Grietje tot voorbeeld nemen. Vroeger was bet altijd een reden tot spot en lach de de verhaspeling der zoogenaamde stad huiswoorden thans staat het chic pardon sjiek I om „sjokolaa" of „stasjeon" te schrijven. Wat vroeger gold als onvergefelijke fout tegen beschaving, als bewijs van slechte opvoeding, burgerlijkheid is thans het teeken van modernen zin, van voornaam meegaan met zijn tijd. Voor het onaesthetische van dit saloppe schrijven, zooals de Duit- schers ons reeds verwijten saloppe spreken, hebben de vereenvoudigers geen gevoel. Gewoonlijk zijn het ook de bewonderaars en ijveraars voor reformkleeding alias hobbezakmode die deze vereenvoudiging der spel ling met alle geweld willen doorzetten en er geen oog voor hebben hoe lee- lijk zulk een nieuw of „eenvoudig ge speld artikel het ouderwetsche oog aandoet, hoe het den indruk maakt van champagne in een keukenglas ge schonken, of een fijne mayonaise op een grove schotel van een dubbeltje. Dit is een kwestie van smaak; hier over valt niet te twisten, evenmin over het kinderachtig staan van de eenvoudig gespelde woorden teoreties, electries, mekanies in een wetenschap pelijk artikel, evenmin als over het onbeholpen gezicht van de woordjes, zo, stro, die toch even gemakkelijk met de dubbele oo konden geschre ven worden ais twee en wee. Men went zich aan alles, misschien ook aan deze aanwendsels, maar bedenkelijker is bet als men steeds verder gaande en waarom zou men niet, eenmaal van De Vries en Te Winkel's knellenden band verlost? de g en ch overal te veranderen en voortaan te schrijven boggel, logenen, gogelen. Er is geen reden om het eene te willen en het andere te laten; waarom Januarie, Februarie, die e welke wij tot nu toe misten wordt nu voor de eenvoudig heid stellig er aan geplakt. Dat het verwaarloozen der geslach ten en verbuigingen onzer schooljeugd welkom zal zijn wie twijfelt er aan, maar toch geiooven wij dat onze vol ijverige hoogere burgertjes en gym nasiasten tot een plebisciet opgeroepen vrij wat liever met onze de en den te doen hadden dan met de omslach tige wetten der Duitsche enFransche gram m aire. Tijdverlies! onze taal en spelling grondig kennen, afschaffen van alle moeielijke taalregels, wat 'n winst van tijd en gedachte, wat 'n inspanning minder, de jongetjes en meisjes hollen natuurlijk hun leeraren voorbij, ver eenvoudig er maar op los, hebben geen tijd meer om hij te schrijven dus maar ie, geen hem maar 'm, 'n, 't, ja, het staat Multatuliaansch bovendien voetbal en cricket wachten, maar in 's hemels naam hoe moet het gaan met het Duitsch durft men daar ook al te vereenvoudigen en oprui mingen te houden? Wie heeft geen herinnering behouden aan dat tobben en zeuren met de datief en accusatief regeerende voorzetsels waarmee heer en professor dikwijls zelf geen WJg wisten die ellendige meer voudsvormen, dat Dann und wann, sollen werden, mussen, de lastige meer voudsvormen, wat met geweld moest ingepompt worden in onze jonge her senen en dat zoo velen nooit te pas kwam en die Fransche participe passé dat gezeur met enkele en dubbele en s, de misères van desubjonctief, de regels geheel bestaande uit uitzonde ringen, en waarvoor wij hoegenaamd niet de minste belangstelling kunnen koesteren. Nu zwijgen wij nog over Grieksch en Latijn maar wat te zeggen van het EDgelsch, verbeeld je, dat wij eens aan het werk gingen om daarin spreek en schrijftaal nader te brengenWat 'n onbegonnen arbeid voor de Engel- schen met hun uitspraak, waarvan de eene regel absoluut het tegenoverge stelde verlangt van den anderen. Dat zou heel wat anders helpen om onze kinderen in hun studie wat te verlichten. Maar keizer Wilhelm zou ons zien aankomen als wij het waag den hem met verschuldigden eerbied te verzoeken het verschil tusschen mir en mich op te beffen en de Engel- schen, hoe zouden zij op den ODge- manierden Dutchman uit de hoogte neer kijken als hij propeerde hun uitspraak te wijzigen. Zeifs in Frank rijk, waar alle gezag op zulke losse schroeven staat, heeft men nog eerbied vpor de uitspraken der académie, die zopals men weet alle taal en spelling- kwesties regelt. Wij zouden trouwens niet op eigen houtje verandering kunnen brengen in de spraakkunst van vreemde vol ken: wij zouden ons natuurlijk be lachelijk maken en voor de duizend en eerste maal den scheldnaam van Chineezen van Europa met recht ver dienen. Daarom maar knoeien en mod deren met onze taal. Wie eenigszins bet instrument onzer in vele opzichten mooie en krachtige taal hanteert, weet dat zij niet altijd even gewillig en gemakkelijk zich naar onzen wil zet, dat niets moeielijker is dan de beide klippen van stijfheid en hoogdravendheid aan de eene zijde, platheid aan de andere zijde te ver mijden, zucht dikwijls over het groote verschil in spreek en schrijftaal het laatste te ongegeneerd het tweede te boekerig en te stijf, een verschil dat in andere talen lang niet zoo op valt en dat misschien het grootste be letsel is voor het succes van Holland- sche tooneelstukken. Zou men dan geen verdienstelijker werk doen in plaats van de schrijf taal altijd maar gemakkelijker en en vrijer te maken, de spreektaal te verbeteren en te beschaven, in plaats van de eene te t erlagen, de andere te verheffen? Zou dit niet verstandiger en in elk geval waardiger staan en ons niet in de verdenking brengen, dat wij alles bij ons zelf kort en klein slaan omdat wij het bij anderen niet durven doen Raapolie Vliegend In de stad Nov Nov./Dec. Jan./a pril. Mei Lijnolie Vliegend Tn de stad Nov, Aov./Dec. Jan./April Mei/Aug Sept./Dec., 23 Oct f 34'/o 341/4 331/2 331/j 'n •M 321/4 221/2 22% 221/4 22% 22% 211/4 211/-, 211/4 21% 211/g 21% 211/2 211/2 211/4 22 Oot. Vrijdag 23 Oct. (vm. 80.) Plaatsen. in 24 uur Amsterdam hoog. Ia»g. Kanaalwater Lobit 9.38 0.— 0.02 8u 0.60 MAP Nijmegen. 7.09 0.— 0.04 12 0.60 Arnhem 7.45 0 0.— Stadswater. Vreeswijk. 0.98 0.13 0.— 8u 0.60 MAP Kampen 0 53 0.31 0.06 26 u 0,59 Grave 4.95 0.02 0.— Z uid.zeewal., S.Andr.Maas 1.48 0.— 0.02 3u 0.58MAP. 2 0. u 30 IJMUIDEN, 23 October. Aangekomen Willy, S. Warkworth. Vertrokken: Dalmatia, S. Glasgow. IJMUIDEN, 24 Oct. (I u. 15). Wind O., frissche koelte, betrokken lucht. Aanhe- komen 28 Oct.: Kydonia, S. Archangel. De Hoop, hospitaal-kerkschip, Noordzee. Vertrokken 28 Oct. Drammen, S. Chris- tiania. Veghtstroom, S. Bristol. Mascotte, S. Leith. Rijn- en Seheldevaart. LOBIT, 22 Oct. Na 12 uur. Gepasseerd en bestemd naar: HAARLEMMERMEER. Elise, Wilke- De Phonola-Piano met Solodant ggHOOFDDORP. 23 Oct. Graanmarkt. Witte tarwe f 6,30 a f 7,50 per 80 kg. Oude haver f 7.30 per 100 kg. Nieuwe wintergerst f 5.30 a 5.55 per 65 kg. Nieuwe karwij f 21.25 per baaltje. LEIDEN, 23 Oct. Ter markt waren heden aangevoerd: 1726 Runderen, 59 Kalveren, 1130 Schapen 0 Paarden f 0 f 0.Veulens f a 15 Stieren, f 108 a 214, 142 Kalf- en Melkkoeien, f170 a f280.1231 Varekoeien f183 a f294 165 Vette Ossen en koeien f183 a f294. 68 a 74 cent per K.G. Graskalveren 173 48 a f a 87 f Kalveren (vette) 45 f 67.— a f 108. 90 a 100 ct per KG. kalveren (nuchtere) 14 stuks f 7,a 14.721 vette Schapen, f 19 a 29, 48 67. per KG. 409 weide Schapen f15 f 21.0Lammeren, fOa 229magere Varkens f 14 a 34, id. voor Londen per KG. 426 Biggen f 3.50 a 7.50 KAAS Aangevoerd 107 partijen. Goud- sche 24 a 30,per 50 KG. Darby f0 af Leidsche f 42 a 69 per T50 KG. ALKMAAR 23 Oct. GRANEN. Aan- voerd werdenHL. Tarwe f 7.a 7,70 rogge f 6.a 6,75, Paver f3,35 a 3,75 Bruineboonen f 10.a f 11.25 Witte id. f 12.-a 15.Groene Erwten f 9.a f 14.50, Grauwe id. f 12.a 16,p. HL. ALKMAAR, 23 Sept. KAAS. Aange voerd 325 stapels, wegende 165,000 KG. Keine f 29,50. Commissie f 30,50 Middel bare f 30,Handel goed. SLOTEN. Op de eerste najaars veemarkt Woensdag alhier gehouden, waren aange voerd 97 runderen. Handel vlug, verkoop 2/3; prijzen f 170 a f 210. BREDA. 23 Oct. Spruiten per Kg. 1ste soort 15 a 17 ets. 2de soort 11 a 135 ets. SCHIEDAM, 8 Oct. Moutwijn f 10,50. Jenever f 14.50. Commissie f 10.25 Stemm. vast. Spoeling f 1.60. Graan Spiritus f 20.— a 20.50. Melasse Spiritus f 19. a 19.50. Ruwe Spiritus f 10.25 Amsterdam 23 Oct. Olienoteeringen per 100 K.G. 21%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 6