n, DAGBLAD voor NOORD 7UID-H0LLAND. De begrooting der gemeente. BINNENLAND. Haar Schoonvader. S&i0iel@g*iïsiisire®i 29-31-33, Haarlem BUITENLAND. DINSDAG 27 OCTOBER 1908. 339to Jaargang No. 6722 Bureaux van Redactie en Administratie: Intercommunaal Telefoonnummer 1426. in. Verspreide Berichten. (FEUILLETON, 20 i NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlemf 1,36 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post; 1.20 Afzonderlijke nummers 0,06 PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regelsf0,60 (coitant) f0,50 Blke regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie k contant. 1000 Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vernield, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van: GULDEN bij jCft GULDEN bij fl ft GULDEN bij f| f| verlies van éen S ®T| p jg verlies van g Il|| verlies van 1 één hand of voet. 0 SÜa lljl ^en 008- B sA SUfl éen duim. SJ> Rjf GULDEN bij levenslange onge- sshiktheid tot werken. 400 GULDEN b« overlijden. 300 wg s vinger. 15 GOLDEN Vij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. .V 1 Met hetgeen we in de twee vorige artikelen hebben gezegd, zijn de opmerkingen der raadsafdeelingen met de daarbij gevoegde beant woording van B. en W. vrijwel alle weergegeven en besproken. Onder de verschillende aanmer kingen op subsidies vinden we nog de niets zeggende verklaring van B. en W. tusscben haakjes ook een mooi voorbeeldje van amb telijken stijl I dat het college van B. en W. „in de omstandigheid „dat bet Bureau (voor sociale ad viezen), ofschoon door de gemeente „gesubsidieerd, betaling voor bare „adviezen vraagt, geene aanleiding „heeft gevonden u voor te stellen „geene subsidie meer te verleenen. Ons dunkt, dat met dit voorbeeld voor oogen de Raad nu een mooi argument beeft, wèl aanleiding te vinden wèl subsidis te verleenen aan het Centraal Bureau der Kath. Soc. Actie in Leiden, dat óók ad viezen geeft, en meenen we zelfs gratis! Een der Katholieke raadsleden zou bij dezen post o.i. met reden een jaar- lijksche subsidie mogen voorstellen voor het Centraal-Bureau onzer K. Sociale Actieverschillende gemeen teraden in den lande zijn al voor gegaan, en waar de afzonderlijke subsidie voor bet (niet-Katkolieke) Bureau gerechtvaardigd wordt ge vonden, kan er geen reden bestaan die te weigeren aan bet Katholieke Bureau. We hopen deze zaak ten sprake gebracht te zien. In een der plaatselijke couranten is meenen we indertijd een boom opgezet over de pachtsom, die het circus Corty Altkoff hier bad te betalen. De een of andere inzender vond dat men bet circus veel te goedkoop liet staan, gezien de booge pachtsommen die inrich tingen als de stoomcaroussels en poffertjeskramen gedurende de ker mis te betalen hebben. Die opmerkingen, nogal van den hebberigen en kleinzieligen kant, zijn zoowaar door een der gemeen teraadsleden herhaald. Die vroeg, in den fraaien stijl van bet afdee- lingsrapport„of de vergoeding door eenen circus te betalen ver band houdt met de staangelden welke op de kermis geheven wor den." Terecht antwoordden B. en W. dat de vergoeding van f100 per dag voor het circus, geheel buiten kermistijd en niet onmiddelijk vóór dien tijd, zeer behoorlijk mag wor den genoemd. Inderdaad. Of zou men Haarlem zelfs dat willen ontnemen? Een ding moet echter bierbij in het oog gehouden wordendoor bet af- en aanrijden der uiterst zware wagens nabij het goederen station is aan de bestrating groote schade toegebrachtwij zouden wenschen, dat hieromtrent bijzon dere bepalingen werden getroffen, in ieder geval bij bet berekenen der vergoeding met die schade eenigzins rekening kon gehouden worden in dien zin, dat bij werke lijk groote schade aan de bestrating een deel der kosten zonder meer werde vergoed. De begrooting hebben we hier mede, voorzoover er in de afdee- lingen over gesproken is, in hoofd zaak doorgewerkt. Het blijkt, dat de nalezing door B. en W. eraan gewijd na de ont vangst van bet afdeelingsverslag, en de verschillende besluiten, in de jongste raaddttingen genomen, den post gewone uitgaven nog flink wat hebben verzwaard. De grootste verzwaring is het gevolg van de aanneming der voor- stellen-Kieijnenberg e.s. in zake de salarissen van de openbare onder wijzer o, die bet bedrag der gewone uitgaven met niet minder dan f 15.275 opjaagt. Buitendien zijn verschillende posten verhoogd moe ten worden, zoodat ten slotte de begrooting nu f17.180 méér aan den kant der uitgaven beeft staan. Daartegenover staat een kleine bezuiniging van f 875, zoodat totaal méér geraamd is f16.305. Om de som maar rond te maken, hebben B. en W. de begrooting voluit f17.000 booger gemaakt, welke som aan de zijde der gewone inkomsten natuurlijk nu zal moeten gevonden worden door.verboo ging alweer van de directe belas ting naar bet inkomen Nu we zóó ver zijn, dat elke cent, die de begrooting overschreden of nóg hooger gemaakt wordt, moet komen uit die inkomstenbelasting die toch reeds zoo abnormaal boog is, nu mag zeker wel de grootste zuinigheid en bescheidenheid in het creëeren van nieuwe posten worden aangeradenl Zooals er verhaald wordt in de historie, dat Caesar Augustus er een slaaf op na hield, die hem bij alles wat bij ging doen, toeflnisteren moest: „Caesar, bedenk dat ge een menscb zijt!", zoo moest in deze omstandigheden een van de bodes uit de Raadzaal maar de opdracht hebben, bij elk besluit dat de heeren nemen gaan, bun luidkeels toe te roepen: „Heeren, denk om de hooge inkomstenbelasting!"... Maar aangezien dat er vooreerst wel niet van komen zal, nemen wij de vrijheid die taak ongevraagd op ons te nemen, en besluiten we dan ook deze artikelen over de Be grooting voor 1909 met de dringende aanmaning: „Heeren Raadsleden, houdt rekening met de voor ons, gewone burgers, toch al zoo enorm hooge belastingen BELGIË. Het Belgisch, episcopaat en de Kongo. Door het Belgisch episcopaat is gelast, idat a,.s. Zondag op den feestdag van Allerheiligen in alle Katholieke kerken van België de lofzang „Te Deum" zal worden ge zongen naar aanleiding van de in lijving van de Congo bij België, welke daad de bisschoppen in een herderlijk schrijven prijzen als een daad van besohavenden en: heilza- men invloed. De hoogwaardige kerkvoogden spreken den wenseh uit, dat de kolo- niscerende Belgische natie tegen over hare zwiarte broeders haar plichten zal vervallen va,n liefde, menschlijkheid en beschaving. ENGELAND. Een ministerieele uitspraak over 't vrouwenkiesrecht. Minister Birrell is de eerste mi nister in Engeland, die nu iets defi nitiefs heeft gezegd over 't vrou wenkiesrecht. Hij heeft te Bristol een deputatie te woord gestaan, die kwam vragen om invoering Van vrouwenkiesrecht. De minister antwoordde, dat de regeering over dit vraagstuk ver deeld is. Er zijn onder d© ministers voorstanders Van het algemeen» vrouwenkiesrecht, hijzelf zou het kiesrecht willen gevten aan wedu wen en ongehuwde vrouwen, maar de gehuwde vrouw willen uitsluiten, en .een deel der regoering is beslist gekant tegen eenig politiek kies recht voor de vrouw. De minister weigerde daarom, eenige belofte te doen, wiel verze kerde hij de dames, dat daze zitting het vraagstuk beslist niet voor het Lagerhuis gebracht zal worden misschien het volgend jaar. De deputatie vertrok zieer onte vreden, voegt de berichtgever er lar coniek bij TURKIJE. Moeilijkheden voor de Jong-Turken De correspondent te Konstantino- pel van de Londehsche „Daily Te legraph", vertelt dat het in Turkije- zelf allesbehalve goed gaat. Vooral zijn zeer groot de moei lijkheden, waarmee de partij der Jong-Turken heeft te kampen. De reactie treedt er iedenen dag drj.ester op. De persorganen der Jong-Turken beschuldigen er de par tij des Sultans van, het janhagel! van wapenen te voorzien en misdadi gers de hand boven het hoofd te hou den, met het oogmerk een algemeen© moordpartij op touw te zetten. Dit zou misschien kunnen geschie den met de hulp van de Albameesohe lijfgarde van den Sultan. Die lijf garde zal worden ontwapend en ont slagen; maar de Jong-Turken heb ben daarin een zwaar hoofdzij vreezen dat de Albaneesche gande zich gewapenderhand zal verzetten! Daarom bgraamt de Turksche re geering het nemen -van krachtige maatregelen; o.a. worden in den Bosporus oorlogsschepen verzameld: er worden betrouwbare troepen om Konstantinopel saamgetrokken, ten einde de Albaneerzejn te kunnen in bedwang houden Met een en ander zou de afkondi ging eener militaire dictatuur kun nen gepaard gaan Zou het waar zijn? DE BALKAN. Turkije en de Conferentie. De berichten komen nu los over Turkije's antwoord aan de mogend heden, betreffende de door de ge meenschappelijke Balkan-nota. van Engeland, Erankrijk eat Rusland voorgestelde conferentie. De „Standard'-corresponident te Konstantinopel deelt mede dat het antwoord hierop neerkomt, dat de Turksche regeering niet genegen is het Kretenzische vraagstuk te onder werpen aan het oordeel van een Eu- ropeesch congres, wijl dat vraag stuk slechts Turkije en enkele groo te mogendheden aangaat, terwijl de aanspraken die Servië en Montene gro willen doen gelden, enkel .Oos ten rijk-Hongarfje aangaan. De Turksche regeering is daarom van oordeel, dat genoemde kwestie ties niet thuis hooren op het pro gram voor een Europeesch congres. Daarentegen is de Turksche re geering van opinie, dat het Bulgaar- sche vraagstuk, en ook de kwestie der door Oostenrfjk-Hongarije en door Bulgarije aan Turkije te be talen schadeloosstelling, wel op het program van het congres moeten worden gebracht. Voorts eischt Turkije dat de mo gendheden Turkije moeten waarbor gen tegen nieuwe inbreuken op zijn rechten. Dan moeten wmscht Turkije de buitenlandsche post kantoren in Turkije worden geslo ten, terwijl ook de „capitulatiën" dienen te worden herzien. Ook wordt nog door de Porte ge- eischt, dat het program door den Sul tan zal worden goedgekeurd. Maar naar de correspondent verneemt is het buiten twijfel, dat de Sultan zijn sanctie zal .ver leenen» SERVIË. In Oostenrijk is men erg ver stoord, vooral over 't reisje van den kroonprins naar Rusland! Nu maken wel is waar de Serviërs spektakel genoeg, maar het lijkt zeer de vraag, of zij er mee zullen berei ken wat zij hopen. Een officieus bericht uit Berlijn aan de „Kölnisehe" laat al heel wei nig hoop doorschemeren, dat de Ser vische wenschen in Europa sympa thie zullen vinden De officieuze correspondent der „Kölnisehe" merkt op, dat de Ser vische staatslieden groote verwach tingen schijnen te koesteren van het maken van veel tumult. Al dat la waai heeft intusschen nog tot geen andere gevolgen geleia dan dat Oos tenrijk-Hongarije den doorvoer van wapens naar Servië heeft verboden en, behalve ander oorlogsmaterieel, ook 108 uit Erankrijk komende, voor Servië bestemde stukkou snelvuur- geschut heeft aangehouden. Servië's zaak kan er ook niet door gelaat worden dat een generaal [YVoekowits als mededinger van den Servischen kroonprins is opgetreden op het punt van gezwollen redevoeringen. Ook door dergelijke redevoeringen zal de wereld niet uit haar voegen gelicht worden Alleen is maar de kwestie, of En geland Servië steunt, zij het dan ook in het geheim. Zoo ja, dan is de kans op een oorlogsverklaring groot Iswolsky is weer naar Sint Peters burg teruggekeerd. Engeland laat officieel tegenspre ken dat het in de Balkan kwestie aan het stoken is. ïaft, de Rooseveltsclie candidaat voor het presidentschap der Ver. 8 aten, is geheel en al „op". Hij kan niet meer redevoeren. Roosevelt mengt zich nu nog méér direct in den verkiezingsstrijd, zoo als we gisteren al melden. Onder de re publikeinen begint men zich daarover ongerust te maken men vreest dat Roose velt's inmenging meer kwaad kan goed doet op den duur. l)e Amerikaansche Armada heeft Japan verlatende indruk is dat het bezoek zeer hartelijk is geweest en dat Japan niet meer denkt aan een vijan dige houding tegenover de Yer. Staten. Hofbericht. H. M. de Koningin-Moeder zal Dins dag 3 November haar zomerverblijf te Soeetdijk verlaten, teneinde enkele dagen op het Loo te vertoeven en daarna naar de residentie te gaan. J C. Nijgh. Hedennacht is te Rotterdam over leden de heer J. C. Nijgh, directeur van de ^Nieuwe Rotterdamsche Cou rant." Begrafenis van mr. Joan Bohl. In stillen eenvoud had gisterenmor gen op de R. K. Begraafplaats Buiten- veldert bij Amsterdam de beaarding plaats van wijlen mr. Joan Bohl. In de kerk en op het kerkhof werden de kerkelijke ceremoniën verricht door den weleerw. heer M. C. M. Bohl, ka pelaan te 'e Gravenhage. Namens de familie bedankte de heer R. Bohl de aanwezigen, waaronder eenige ambt- genooten van den overledene, voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Jhr. Mr. A. E. de Savornin Lobman Over het gisteren door ons mede gedeelde bericht, dat de heer De Sa vornin Lohman zich bij de a. s. ver kiezingen niet meer beschikbaar zal stellen, zegt het „Centrum": „Na ingewonnen informatie kunnen wij dit bericht met de meeste beslist heid tegenspreken." Nederland en Venezuela. Reuter seint ons uit Londen, dat blijkens een den 20en dezer uit Cara cas via Willemstad verzonden bericht, president Castro iu zijn antwoord op de tweede nota der Nederlandsche regeering heeft geweigerd het decreet in te trekken, waarbij door hem de overlading te Curasao werd verboden van goederen, die bestemd waren voor Venezuela. Castro spreekt in zij u ant woord er zijn verbazing over uit. dat Nederland de intrekking van dat de creet heeft kunnen vragen, na eerst het recht van Venezuela, dat decreet uit te vaardigen, te hebben erkend. De President verzoekt Nederland iemand met vertrouwelijke zending te sturen, om te beraadslagen over de voorwaarden van een minnelijke schikking. De bevelhebber der artilleries gereed gekomen met de verdedigingswerken van La Guayra. Nederland en de Brusselsche Tentoonstelling. Gisterenmiddag is te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer Joh. Enschedé, voorzitter der Maat schappij van Nijverheid, de door ons aangekondigde vergadering gehou den van Nederlandsche Handelaren, die door het onverwachte en onge- wenschte votum der Tweede Kamer zich de mogelijkheid zien ontnomen, om op behoorlijke wijze op de Brus selsche tentoonstelling te expoeee- ren. Een levendige discussie werd ge voerd door de voornaamste handels- personen uit den landeook het huis „Onder den St. Maarten", dat hier een filiaal heeft, was vertegenwoor digd, evenals de Nel. Tuinbouwers, 1) M i Waarom brengt hij ook altijd (die mans mee? vroeg Alios Müller, geboren barones Latour Hoehberg, aan haar man. Hij keek eenigszins verwendend op. Die mans? vroeg hij. Ja, zon der die mars kan hij geen zaken tdoen, en waar zou hij haar laten Moet hij Jab hog altijd loopeh yen ton antwoordde Alice, met min of meer gedwongen zachtheid: in haar toon, 't is immers geen doen ïneer voor zulk een ouden man kunnen wij hem niet laten leven, Arnold? Da,t hebben wij reeds lang wil len doen, mijn broers en .ik, ant woordde hij. want al zijn mijn broers maar handwerkslui, toch yendienen ze meer dan ze noojdig hebben, (Maar de oude man wil niet van ons afhangen, zooals hij zegt: geen ge nadebrood eten van zijn kinderen Hij is nog flink genoeg, en dat loe pen, dat ons zoo vermoeiend schijnt, doet hij voor zijn pleizien. Alice bewoog de lippen, alsof zij iets wilde .zeggen, maar zij zweeg. Haar man bleef doodkalm, blijkbaar niet vattend wat zij bedoelde, maar Alice dachtEen marskramer in onze salonAls gast, als familielid, als mijn schoonvader! Harentwe ge mocht hij komen ,de oude man, als hij die mars maar thuis liet. Moest zij zich niet schamen tegenover haar bedienden Toen docter Müller, die door zijn belangrijke voordrachten over nieu were letterkunde schielijk bekend was gewonden, als privaat-docent aan de universiteit naar haar hand dong, wist zij zeer goed dat hij een zoon nit het volk wiag. Evenwel waren zijn vormen onberispelijkhij bewoog zich in hoogere kringen, als of hij er in geboren wias, kortom, hij vertegenwoordigde in alle opzichten de aristocratie vaneen geest. Zelve behoorde Alice tot 'n arm, maar oud adellijk geslacht, welks mannelijke leden allen i,n het leger dienden!. Haar vader teas een gepensioneerd generaal, maar ook hij billijkte de keus zijner dochter, mogelijk om dat hij zooveel dochters zonder bruidsschat had- Naar men in de salojn van den generaal zeide, was de oude Mül ler een arm papierhandelaar in het klein, en de joinge Mdd01" dad niet verzwegen dat zijn vader ©en mars kramer was. Met papier, in kar tonnen doozen, met kleurendruk, voor een shilling, zwierf hij M de voorstad, van deur tot deur. Nu en (dan haald© hij nog andere „gar nituren" uit, namelijk: papéteries met pen- en potloodhouder, gomelas- liek en kaartjes met gouden randen, voor denzelfden prijs. Kinderen kre gen nog plakprenten als toegift Tijdens de bruiloft van Alice was de oude Müller voor het eerst in den voornamen familiekring van zijn zoon verschenen Deze had hem ter 'eer© van dit feest in een gloednieuw piak gestoken: de oude man gedroeg zich bescheiden en werd met vriende lijkheden overleden. De generaal verhaalde met eerbied, wielke- ont- ringen die arme man zich moest ge troost hebben, om zijn zoon te laten studeeren. Alice, die haar bruidegom innig liefhad,- deed ha.ar uiterste best om oplettend jegens haar aanstaanden schoonvader te zijn, hoewel het, ronduit gezegd, niet vain harte ging. Het denkbeeld, dat hij een marskrar mer was, stemde haar bijzonder onaiangena.am. Gedurende haar huwelijksreis dapht hij niet meer aan het bestaan van haar schoonvader, behalve wan neer Arnold hem nu en dan een brief kaart schreef. Eenige dagen ma haar thuiskomst stond de oude marskramer eensklaps voor haar oogen in een schamele jas, met vuile laarzen en zijn mars onder den arm. Ook nu gedroeg hij zich weer bescheiden, maar hij scheen toch zijn aanwezigheid daar te be schouwen, nis iets, dat yan zelf sprak. Hij noemde Alice en haar man zijn „lieve kindertjes", en hij blikte met zijn voor een grijsaard nog zoo heldere oogen, vergenoegd en onschuldig als e©n kind in de deftige omgeving rond. Arnold ont ving hem. steeds met zichtbare vreugde „Maar," zoo dacht Alice, „moet die oude man als marskra mer hier komen met vuile laarzen en die ordinaire mars onder zijn arm Dat is toch niet zooals 't behoort. Arnold moest met zijn verkregen be schaving en kennis van de wereld toch beter begrijpen, wat hij a.an de opvoeding en den rang zijner vrouw; verschuldigd is!" De grijsaard yerdween, maar kwam telkens terug;. Altijd in het zelfde kostuum, altijd in zijn nede rig beroep, want juist de Zondagen sleet hij bij zijn andere zonen, die ook getrouwd en reeds met kinde ren gezegend waren. Alice geraakte hoe langer hoe meer ontstemd. Eens, onder het middagmaal, waagde zij voor het eerst een toe speling, maar haar man begreep haar niet, of wild© haar niet begrij pen. Verder gaan durfde zij niet: met zijn onverstoorbare kalmte boe zemde hij haar meer ontzag in dan zij z ichzelve wilde bekennen Een geheime schroom hield haar terug. Wat zou zij zeggen, als hij hare bedoeling eens begreep En het bleef bij het oude;. Eenige weken later ontving Alice bezoek. Het was haar nicht, de zeer voorname freule Von Lansberg Bernshach. Daar kwam de oude man eensklaps binnen, druipnat wia.nt het stortregende en met zijn noodlottige mars onder den arm. Hij had haar niet eens, zooals gewoon lijk, in de voorkamer neergelegd, daar hij zich niet lang wilde ophou den. Goeden morgen, kindertjes AhHeb je bezoek Dan wil ik niet storen Atjuuszei hij en liep weer we£' i -1.1- De freule was verschrikt opge sprongen. Zij hield den ouden mars kramer voor een dronken man en riep: Schel dan toch, Alice! Is je knecht hier? Nu ontzonk Alice de tegenwoor digheid van geest. Zij barstte in tranen uit en beleed haar deftige nicht de geheel© lijdensgeschiedenis van haar schoonvader, den marskra- mer. Dat moogt ge u niet laten wel gevallen, kindlief, antwoordde de freule beslist. Zoo niet aan u zelve, dan toch aan uw familie zijt gij de noodige égards schuldig Uw man mag heel kna,p, 'heel geleerd, heel begaafd zijn, maar die zekere tact, welke men door een aristocra tische opvoeding verwerft, is hem vreemd. Zulk een schoonvader moest hij u niet geven, ten minste niet zooi! Ondersteunen kunt gij den ouden man. ja» zelfs hem somtijds laten komen, maar alleen op zekere uren, als hij volstrekt niet geneert, en altijd in Zondagspak en liefst door de achterdeur. Alice beloofde haar nicht de freu le, voortaan haar verplichtingen je gens de familie te zullen gedenken. Toen zij de freule uitliet, zat de grijsaard nog steeds in de voorko- mer, want voortdurend regende het baksteenen Hij glimlachte weer on bevangen als een kind. Daarbij had hij niet eens den „tact' 'gehad, zich onzichtbaar te maken, zich in de achterkamer te „retireeren". De ontsteltenis gaf Alice moed; Toen achter de freule de deur was dicht gevallen, trad zij in een© be sliste houding op .haar schoonvader toe, zeggende: Ik heb u iets te verzoeken, oude man. Hebt ge een boodschap te doen, dochterke vroeg de grijsaard ilienst- Neen, antwoordde zij, maar wees zoo goed.... Nu bleef zij toch een oogenblik steken.... 'tDoet mij veel pleizier u bij ons te zien, maar tpch had ik liever, dat gij altijd in uw Zondagspak kwaamt, en zon der die mare. (Slot volgt.")

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1