Ingezonden Mededeelingen. BINNENLAND. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Kracht komt uit goed uerteerd uoedsel. Tot zoover.: Dusde Keizer heeft eigenlijk tie Boeren onderworpen 'tls verbijsterend, nieuws inder daad. Zal het trotsche Engeland dit ech ter slikken [Wij vxeezen dat ook dit openhartig, al te openhartig woord, door 6ommigen wel weer verkeerd zal worden opgevat. En we betreuren het voor den Kei zer, dat hij, zoo impulsief als hij is, juist in de Bóeren-kwestie zich zoo angstvallig-diplomatiek heeft be toond De licht-belasting-plannen. De bekend zijnde belastingplannen worden over het geheel zeer slecht beoordeeld. De bestuursleden van den Duitschen Stedendag hebbenjte Berlijn vergaderd en daar zich beslist uitgesproken tegen de belasting op electriciteit en op gas dit deed ook de Bond van Duitsche industrieelen. En zelfs de Beiersche verkeersminister Von Frauendorfer heeft zich zeer ongunstig uitgelaten over de lichtbelasting, die alle plan nen om de staatsspoorwegen door electriciteit te doen drijven voorloopig onuitvoerbaar maakt. Prins Heinrich de lucht in. Prins Heinrich, de broeder van den keizer, heeft gisteren met Zeppelin een prachtige luchtvaart van 6 uren gemaakt. Om 10 uur begaf de prins zich met zijn gastheer, den koning van Wür- temberg, naar de loods, waar de koning hem „goede reis" toewenschte. Tegen half elf steeg het luchtschip in de hoogte en stevende naar Constanz. De tocht ging van Heiligenberg naar UeberliDgen, van daar over Lüdwigs- hafen, Singen, Gottmadingen naar Schaffhau8en, waar het luchtschip eenigen tijd boven den waterval bleef zweven en een boog gemaakt werd. Vandaar werd de terugtocht aan vaard. Hst schip stevende over Stein a.R. naar Constanz, waarboven het tegen 2 uur aankwam. De weg tus- schen Schaffhausen en Constanz, die 50 K.M. bedraagt, werd met zijwind in ongeveer eea uur afgelegd. Van Constanz ging het luchtschip over het meer en stevende langs den Zwitser- schen oever naar Rorschach. Om 3.40 trok Zeppelin over Lindau. Van Lin- dau ging het toen over Friedrichshafen naar Manzell, waar het schip om 4.15 in de loods zonder ongelukken geborgen werd. De geheele tocht was uitstekend verloopenaan geen enkele der mo toren had ook maar iets gehaperd. Dadelijk na zijn terugkomst zond de prins, die enthousiast was over den tocht, een telegram naar den keizer. OOSTENRIJK. Schitterende zegepraal der Katholieken. De Katholieke partij, die zich te Weenen de Christelijk-sociale noemt, heeft een schitterende overwinning bij de verkiezingen voor den Neder-Oos- tenrijkschen Landdag behaald. De verkiezing had plaats voor de hernieuwing van bijna de helft der zetels; van de 124 zetels moesten er voor 58 nieuwe verkiezingen gehouden worden. Met een gespannen verwach ting zag men den uitslag ervan tege moet. Van de 58 zetels werden er 52 door de Katholieke partij veroverd, terwijl er zes, zegge ze» aan de socialistenen liberalen werden overgelaten. Van de 48 Weensche zetels kwamen er 43 aan de Christelijk-socialen en 5 aan de „rooden", van de 10 overige „lande lijke" zetels wisten de socialisten er slechts één, een enkele te veroveren DE BALKAN. De toestand. De zwakke plek in de Balkanhistorie blijkt nog altijd de roerige en oor logszuchtige stemming van Servië en Montenegro te zijn. 't Wordt er in Belgrado niet beter op, nu men ondersteund wordt door den Czaar van Rusland, die den kroonprins ontvangen zal, en door Engeland's druk te Konstantinopel tegen het voeren van particuliere on derhandelingen. Wat de conferentie betreft, Iswolsky is weer te Sint Petersburg terug. We zullen dus wel gauw een en ander hooren. Verspreide Berichten. In Sofia heeft de Koning gisteren de Sobranje geopend met een troonrede waarin hij zich vrij vredelievend uitliet. Noribazar. De Oostenrijksche troepen hebben het Sandzjak Novibaiar gisteren geheel ontruimd; de officieren hebben eerst een afscheidsdiner gehad met de Turkêche collega's. Groote brand in Bloemfon tein. De regeeringsgebouwen in Bloem fontein zijn gisteren in brand geraakt en zoo goed als verwoest. Slechts enkele af- deelingen gelijkvloers zijn behouden. De s«hade wordt geraamd op tusschen de 80,000 en 100,000 p. st. De brand wordt aan kortslmiting geweten. Herrie in het Lagerhuis. Gis terenavond zijn er binnen en buiten het Fngelsche Lagerhuis nieuwe betoogingen van stemrechtvrouwen gehouden Terwijl de vergunningswet in behandeling was, riepen verscheidene vrouwen in de vrou wengalerij „Wij vragen stemrecht voor vrouwen". Zj werden onmiddellijk door wachters de zaaj uitgezet, maar dit ging moeilijk, omdat twee van de betoogsters zichzelven met ketens aan de voorzijde van de galerij hadden vastgemaaktHet duu' de een tijdje, voor die ketens los waren gemaakt. Middelerwijl was een man op de open bare tribune aan de* anderen kant van het huis Opgestaan, roepende„Ik vraag ook stemrecht voor vrouwen", terwijl hij een legen van vliegeude blaadje» beneden in de zaal wierp. Hij werd fluks ver wijderd, maar kort daarna stond weer een man op en herhaalde dezelfde betooging. De kracht om helder te denken, flink te werken, goed te slapen en het leven te genieten hangt hoofdza kelijk af van den toestand der spijs verteringsorganen, d. w. z. of deze in staat zijn om kracht en voeding te trekken uit het voedsel dat ge tot U neemt. Wanneer de Spijsvertering ge brekkig is, zooals in gevallen van dyspepsia en indigestie, hongert het lichaam uit, onverschillig hoeveel ge ook eet, bovendien wordt het {voedsel dat ge tot U neemt in Uw lichaam vergiftigd, want voedsel dat ge opneemt in de maag zonder dat het behoorlijk verteerd wordt, brengt vergiftige gas sen voort, die, wanneer zij in het bloed opgenomen worden en dus tot elk deel van Uw lichaam doordringen, Uw zenuwgestel verwoesten, den geest afmatten, ziekten veroorzaken, zooals hoofdpijn, een gevoel van matheid dat langzaam tot kwijnen overgaat, verlies van eetlust, hartkloppingen, galachtigheid gepaard met zure opris pingen en andere stoornis van het bloed en de zenuwen. Wanneer maag, lever en nieren hunne functies niet behoorlijk verrich ten, is er geen geneesmiddel dat zoo spoedig de gezondheid en de levens kracht teruggeeft als Moeder Seigel'g Tabletten. Als een tonisch genees middel voor Maag en Spijsverterings organen zijn zij ongeëvenaard; duizen den getuigen zulks. De heer J. J. E. Langkruis, wonende Goudsche Wagenstraat 36 te Rotter dam, verklaart: „Ik leed drie jaren achtereen aan Slechte Spijsvertering gepaard met verschrikkelijke pijn in de maag en in de lendenen; voortdu rend was ik galachtig en had ik last van zure oprispingen. Ik had niet den mineten trek in eten en geen enkel geneesmiddel, dat ik probeerde hielp mij ook maar in het minst. Totdat ik ten laatste mijn toevlucht nam tot Moeder Seigel's Tabletten en ge kunt U mijne verrassing voorstellen, toen ik na slechts twee fleschjes gebruikt te hebben, mij weer volkomen in staat voelde mijn dagelijksch werk te doen. De pijnen zijn totaal verdwenen en mijn eetlust is weder teruggekomen," Moeder Seigel's Tabletten zijn ver krijgbaar bij alle Drogisten en bij de voornaamste Apothekers. Prijs fl. 1.50 per fleschje. Te Haarlem verkrijgbaar o.a. bij de Heeren J. J. Goppinger, Groote Houtstraat 147a en K. van Eden, 38 Spaarne, Drogisten. Hij werd, daar hij tegensporreld», met moeite buiten de deur g«zet. Men moest hem languit wegdragen. Stemrecht- vrouwen buiten trachtten ook in wandel gangen door te dringen, maar de politie kon baar dit gemakkelijk beletten. Ten gevolge van deze wanordelijke tooneelen, zullen de openbare tribune en de vrouwen galerij in het Lagerhuis voor eenigen lijd gesloten worden. Hofbericht. Prins Adolf van B»ntheim is giste ren te Soestdijk aangekomen om en kele dagen de gast van de Koningin- Moeder te zijn. Statenverkiezing Botterdam. Bij de gisteren te Rotterdam gehou den verkiezing van een lid der Pro vinciale Staten in district III (vaca ture-Van Vollenhoven) zijn uitgebracht 3605 geldige stemmen, waarvan 1984 op den heer A. Plate (liberaal) »n 1621 op den heer P. Bredius (katho liek), zoodat de heer Plate is gekozen. De Prov. Bond ran B. K. Kiesver- eenigingen in Zuid-Holland. De Prov. Bond van R. K.Kieiver- eenigingen in Zuid-Holland ia!, inde twe»de helft van December een» ver gadering houden. Het arbeidscontract. Staatscourant No. 245 bevat een Koninklijk besluit, waarbij is bepaald dat de z.g. wet op het Arbeidscontract in werking zal treden op 1 Februari 1909. Goen man en geen cent. In een ingezonden stuk van „een ambtenaar" in de „Nieuwe Rott. Ct." kwam het volgende staatje voor van d» werkuren aan onze Departementen van Algemeen bestuur: Buit»nl. Zaken 1012 U/t a 24 Juetitie 91/2al012 l1^—4 Binnenl. Zaken 10 a 10i/212 li/24 Marine 9i/2—12 D/,—4 Financiën 912 14 Oorlog 91/2—12 li/2—4 Water»taat 9i/212 H/s4i/2 Landbouw 912 lt/24i/2 Koloniën 10 10l/212 D/j4 „L. en V." merkt hierbij het volgen de op „De uren van Financien e* Land bouw zijn vet gedrukt, als genorma liseerd door Ministers, die blijkbaar voor hun eigen Departement zich schaamden. Aan de beide Departe menten werkt men 6, zegge zes uren per dag. Dat is het maximum 1 Aan een deftig en misschien juist daarom lui Departement als dat van Buiten- landsche zaken werkt met 4, zegge vier uren per dagl Niettemin is er voortdurende actie gaande tot verhooging van bezoldiging en komen jaarlijks aanvragen van de Regeering om meer personeel. Zoolang in het staatje als hierboven afgedrukt niet alle Departementen ten minste gelijk zijn gemaakt aan Financien en Landbouw, zullen de 1 Staten Generaal verstandig doen met de leuze aan te heffengeen man en geen cent." Uitvaart J. C. Nijgh. Onder ontzaglijke blijken van be langstelling is gisteren op Crooswijk te Rotterdam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. C. Nijgh, deD Zondag overleden direc teur der N. R. Ct. Collega's dagbladdirecteuren gaven van hunne deelneming blijk en ook was o.a. de Uitgeversbond vertegen woordigd »n nog veie anderen, te veel om te noemen. De achting werd ook vertolkt door een groote hoeveelheid bloemen en kransen. Onder die bloem stukken trok ook zeer de aandacht een reuzenkrans van het talrijk per soneel der N. R. Ct.. welk» aan den lijkwagen was gehecht bij het pas- seeren van het gebouw. Sint Virgilius' feest. Zooals reeds werd meidegedeeld is door de Delftsche R. K. Studenten- vereerriging ,bij gelegenheid van het tweede lustrum een Gedenkschrift uitgegeven, dat niet in den handel is. Men vindt erin portretten, met bijschriften van pater Ermainn (door dr. F. C. Huygen)vain Mgr. H. L. Spoorman (door A. J. L Ju ten); van prof. Van Swaay (door denzelfden). Verder zijn er de vol gende bijdragenDe oprichting der iDelftschen R. K. S. V. door B. J, [W 1. Reuser, dien o.a. kapelaan Th. J, Zoetmulder speciaal herdenkt als den eigenlijken stickter der vereeni- ging; dan een Overzicht van de Geschiedenis der R. K. Studenten vereniging St. Virgilius, door A. F, C. de Pont; „De Bibliotheek" door G. [VViesing; „Annuarium-re- dacteurs" door C. Philips (met por tretten) „Het College in de Neo- Scholastieke [Wijsbegeerte van pro fessor Beysens" door L. J. M. Feber: „Katholieke Sociale Actie" door L. B. ten Horn; „De H. Virgilius" door A J. L. Juten en eindelijk een lijst der leden, benevens een korte, „kro- nyk" der gebeurtenissen,.. V ereeniging B. K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen Zaterdag 24 October wferd in de Regentenkamer van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, daartoe welwillend door de hoeren Regenten beschikbaar gesteld, een druk bezochte algemeenc vergade ring gehouden, onder leiding yah den voorzitter [Mr. [W. A. J. van [Waterschoot van der Gracht. Deze algemeone vergadering was belegd om te. voldoen aan Art. 11 der Statuten en Art. 7 van 't Huish Reglement, ten einde het Dage lijksch Bestuur te machtigen tot het sluiten eener hypothecaire loaning op de terreinen to Groesbeek en even tueel te [Wijk aan Zee, waartoe reeds op de vergadering te Nijmegen be sloten weid. De gevraagde machti ging werd met algemeen© stemmen verleend. Na, afloop der algemeen© verga dering, vergaderde in hetzelfde lo kaal de nagenoeg voltallige Bouw commissie der Vereeniging, tot het afdoen eener belangrijke agenda. In de plaats van Mr. F. [Wester- Woudt, die tot aller leedwezen we gens vele bezigheden, als Voorzitter bedankt had, werd Prof. G. J. y. Swaaij uit Delft tot voorzitter ge kozen. Na discussie over de grootte der te stichten gebouwen, het aantal te verplegen patiënten, inrichting der Herstellingsoorden voor kinderen enz. wierden in hoofdzaak de punten voor een rapport vastgesteld, dat door Prof. G. G. van Swaaij bereid willig zal worden bewerkt, om als advies der Bouw-Commissie aan den Raad van Bestuur te worden voorge legd, zoodat de verschillende voor stellen hier nog (niet kunnen wor den medegedeeld. In de bestaande vacature weid voorgedragen de heer R. Ottenhoff, burgemeester van Groesbaek, die reeds zooveel belangstelling ,voor de Vereeniging too;nde. Er is op deze vergadering ieeh be langrijke stap gezet, naar de uitvoe ring der grootsche plannen op de schoone terreinen der Vereeniging. Moge de geldelijke steun onzer Katholieke landgenooten aan deze I jonge vereeniging .niet onthouden worden, dan gaat spoedig de eerste spade in den grond. Gemengde Berichten. Een heele diefstal. Gister nacht is omstreeks 1 uur uit een der stallen van de firma Kessels te Breda gestolen 1 ponnv met een dogkar en de hond van de firma. De dader is vermoedelijk de geweien knecht, een Duitscher, die 3 weken geleden ont slagen is en niet meer naar Duitsch- land terug mag komen. Men vermoedt, dat hij naar Antwerpen is gereden. Te Ginniken vond men den hond, die het den knecht wellicht wat al te lastig maakte, met afgesneden hals. Verstikking door gas. Zaterdagavond om zeven uur verliet de heer J. Y. zijne woning, Midden Klooster 3 te Amsterdam om nog eenige werkzaamheden te verrichten jin zijn fietsenzaak aan de Lijnbaans- gracht 201. Toen hij Zondagmorgen |7 uur nog niet thuis was, ging zijn ■zoon naar de Lijnbaansgracht, omdat gevreesd werd dat den vader een ongeluk was overkomen. Bij het door boeken van de werkplaats vond men den heer Y bewusteloos in de moffël- i kast liggen. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood, door gasverstikking constateeren. Die wist 't! In een dorp in de Langstraat had men bij een hoofd van een school een vijftal kippen ge stolen. Wie zou ze gestolen hebben? Het hoofd wist er wel raad op dat te weten te komen. Aan alle kinderen op school werd 's middags gevraagd, wat ze gegeten hadden. Dat gebeurde zoo een paar dagen. Eindelijk komt er een: „Wij heb ben kippen gegeten meester en ze waren lekker hoor!" 't Kwam den meester vreemd voor dat zijn scholier nu kippen had ge geten en liet den vader van den kippen- etenden-scholier komen met het gevolg dat hij weldra bekende de kippen te hebben gestolen. Hij was goed! Een detective ten voorbeeld. Onder den trein. Gisternacht is nabij Waardenburg de spoorwachter J. van S. door een sneltrein overreden en gedood. In eerlijke handen geko men, Dinsdagavond vonden te Roosen daal 2 werklieden eene portefeuille met bankpapier, welke zij bij den burgemeester deponeerden. Er zat een bedrag in van f3090. Daar de naam des eigenaars in de portefeuille ver meld was, werd deze nog denzelfden avond aan den heer C. C., veehandelaar aldaar, ter hand gesteld. De eerlijke vinders ontvingen een degelijke be looning. Drukfouten. In een Holl.- Amerik. blad lazen we het volgende bericht: Moordscharwoude. Voor de be trekking van Hoofd der op te rich ten Chr. School alhier, hebben zich acht socialisten aangemeld. Bedoeld is natuurlijk Noord-Schar- woude, en acht sollicitanten 1 OVEBVEEN". Da Centraal president in den B. K. Volksbond. Dinsdagavond hield de afd. Over- veen van den Ned. R. K. Volksbond een goedbezochte vergadering in café „Ruimzicht" van den heer Jongkees alhier. Na het gebed en het welkom van den voorzitter, werd onder eenige kern achtige woorden den nieuw benoemden Geestelijken Adviseur, den ZeerEerw. Heer L. ten Brink het insigne op de borst gehecht. Na afdoening van eenige huishoude lijke zaken betrad de Centraal Presi dent, de heer J. W. Smit den catheder. Spr. begon met op de allereerste plaats, den geluk wensch over te brengen van het Centraal Bestuur aan den nieuwen Adviseur, hopende dat Z.E. ondanks zijn hoogen leeftijd nog vele jaren voor den Volksbond moge werk zaam zijn. Het doel van spreker'» komst was een verzoek om den steun van alle afdeelingen en bestuursleden. Spr. zeide hoe een Pausfeest, gehouden in het jaar 1888, in het Paleis van Volks vlijt te Amsterdam, aanleiding had gegeven tot oprichting van den Bond. Hier onderbrak spreker zijn rede, wegens het binnentreden van den heer Lammers, secretaris van het Centraal bestuur Spreker toonde verder het verloop van den Bond aan in de afgeloopen 20 jaren van zijn bestaan, hoe reeds aanstonds Mgr. Bottemanne zijn hooge goedkeuring aan den Bond had gegeven en hoe in 1891 na de uitvaardiging van de Encycliek „Re- rum Novarum" de Bond het algemeen vertrouwen begon te krijgen van alle weldenkende Katholieken. Volgens de woorden van die Encycliek toonde spr. de noodzakelijkheid van de vak verenigingen aan, daar bij aanha lend de woorden van Dr. Schaepman en Dr. Raaymakers. Spreker wees er op, hoe Mgr. Bottemanne wederom zijn hooge instemming had getoond op het in 1893 te Rotterdam gehou den vak-congres, dat geleid werd door Z.D.H. zeiven, hoe het eenige jaren later te Amsterdam gehouden sociaal vak-congres wederom door een bezoek van Mgr. Bottemanne werd vereerd. Hoe verhooging der loonen, normale arbeidsdag en Ongevallen wet voor bijna het grootste deel te danken was aan het werken van de vakvereeni- gingen. Spreker bracht ook nog in herinnering de woorden van Mgr. Callier, gesproken op deCentraleRaads- vergadering te Haarlem, dat de Bond niet bij 10 maar bij 100 tallen van leden zou toenemen. Spreker zeide, dat allen zich in Katholieke Vereeni- gingen hadden te veresnigen en niet in neutrale daar neutraliteit geen reden van bestaan heeft. De woelin gen in 1903 hebben ons dat voldoende geleerd. Na nog gewezen te hebben op de noodzakelijkheid van een dege- lijken Katholieken courant, eindigde spreker zijn gloedvolle rede met een zeer toepasselijk versje op hen, die steeds blijven weigeren lid van een katholieke vereeniging te worden. De Eerwaarde adviseur, hierna het woord nemende, dankte spr. voor zijn schoone woorden en hoopt, dat de leden van O verveen den Centraal President mogen navolgen in zijn ijver \oor den Bond en dat de afdeeling O verveen een sieraad moge worden van den Ned. R. K. Volksbond. Nadat de voorzitter den Centraal president had dank gezegd en den heer Lammers had bedankt voor de eer van zijn bezoek, werd deze verga dering te ongeveer 10 uur gesloten. BLOEMENDAAL. Burger 1.Stand. Overleden: J. Casper. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. In de gehouden vergalderi-ng van den Gemeenteraad werd nu reeds be sproken de uitbreiding der Gasfar briek, die nota. bene zelfs nog niet eens klaar is. Dat komt wijl de aan vragen verre, de verwachtingen heb ben overtroffen. Do verschillende hierop betrek king hebbende voorstelleln, vajn. B. iep W. werden goedgekeurd. De reinigingsdienst zal worden uitgebreid en een afzonderlijk© com missie voor dezen dienst ingesteld. Aangegaan zal worden een geld- leening, groot f13000. Een woning werd onbewoonbaar verklaard. Hierna werd de begrooting behan deld. De salarissen van burgemeester en secretaris, ontvanger en secretarie ambtenaren warein verhoogd inge volge 't advies van den Bond van Gemeenteambtenaren Na een langdurig debat ging men eindelijk tot stemming oyer. Ge stemd werd allereerst oyer een voor stel van den heer Hopig, om de jaarwedde der wethouders van f 100 op f150 te brengen. Daarbij staak ten de stemmen. Tegen stemden de heeren V. d. Berg, Jansen Höndrichs, v. d. Eijken en Beelein- Buiten stem ming bleven de heidie wethouders. Verder werd gestemd over het voorstel om de jaarwedde van den se cretaris op f1750 te brengen. Dit werd verworpen met 73 stemmen, die der heerenDroog, y. Houten en v, d. [Weiden. Aangenomen is een voorstel om de jaarwedde van den secretaris" op f 1550 te brengen. Het voorstel om de jaarwedde van den ontvanger te verhoogen is verwor pen. Eindelijk is besloten da jaar wedde van den heer Snijder op f 975 en die va*n dein heer Van Bemmel op f 550 te brengen. De aanstelling van een derden ambtenaar werd eveneens goedge keurd. Op een herhaald verzoek vain den voorzitter werd besloten zijnie jaar wedde te laten, zooals die is. De ap- dere posten der begroeting passeer den zonder noemenswaardige discus sie des voorzitters hatoer en ten slot te is de begrooting vastgesteld tot een totaal bedrag aan ontvangst en uitgaaf van f 72.365.25, met een post van onvoorziene rut-gaven, groot f 1794.96. Hierna deelde tot slot d© Voor zitter nog mede: In de eerste plaats, da.t id© afiiee- ting ;der Algemeen© Vereeniging van Bloembollencultuur weder den tuin van het raadhuis van planten zou voorzien. Verder, dat de Commissa ris der Koningin bezwaar had tegen een paar zinsneden in de verordening van de commissie van bijstand in het beheer der gasfabriek, wiaarin van eene regeling werd gesproken. Be sloten werd om daaraan tegemoet te komen in de verordening eene kleine verandering aan te brengen. Eindelijk da.t ingekomen Was een© concessie-aanvrage voor eepe eleotri- sche tram door de gemeente Van JEL Grippeling; dezelfde aanvrage, die ook tot Haarlem is gericht. [Werd in handen vap B. en W- om advies gesteld. Alsmu benoemde de voorzitter nog als leden der commissie van voorbe reiding voor de regeling .vain dien rei nigingsdienst de heeren Hoeker en v. d. Berg, die heiden de benoeming aanvaardden. En toen volgde de rondvraag. Een paar leden had len nog iets in het midden te brengen, waarna de vergadering gesloten werd. i Landweer. Onderzoek van Verlofgan gers. B. en W. geven kennis, dat het onderzoek over de verlofgangers der Landweer, in deze gemeente gevestigd, zal plaats hebben op den Dooien al hier, op: Vrijdag 13 November 1908. 's Voor- middags ten 9 ure, over de verlof gangers die in 1303, 1904, 1905, 1906 en 1907 naar de Landweer zijn over gegaan en behooren tot de le Comp. Infanterie. Dinsdag 17 November 1908. 's Voor middags ten 9 ure, over de verlof gangers die in 1908 naar de Landweer zijn overgegaan en behooren tot de le Comp. Infanterie. Woensdag 18 November 1908. 'sVoor- middags ten 9 ure, over de verlof gangers die in 1903, 1904, 1905 1906 en 1907 naar de Landweer zijn over gegaan en behooren tot de 4e Comp. Infanterie. Donderdag 19 November 1908. 's Voormiddags ten 9 ure, over de verlofgangers die in 1908 naar de Landweer zijn overgegaan en behooren tot de 4e Comp. Infanterie. Vrijdag 20 November 1908. 's Voor middags ten 9 ure, over de verlof gangers die in 1908 naar de Landweer zijn overgegaan en behooren tot de 3e Comp Infanterie. 's Namiddags ten 1 ure, over de verlofgangers die in 1903, 1904, 1905, 1906 en 1907 naar de Landweer zijn overgegaan en behooren tot de 3e Comp. Infanterie. Dinsdag 24 November 1908.'s Voor middags ten 9 ure, over de verlof gangers die in 1908 naar de Landweer zijn overgegaan en behooren/tot de Vesting-artillerie, Genie-troepén, Pon tonniers, Hospitaal-soldaten en Admi nistratie-troepen. Woensdag 25November 1908. 's Voor middags ten 9 ure, over de verlof gangers die in 1903, 1904, 1905, 1906 en 1907 naar de Landweer zijn ovor- gegaan en behooren tot de Vesting artillerie, Genietroepen, Pontonniers, Hospitaal-soldaten en Administratie troepen. Kon. Liedertafel „Apollo". Bovenstaande Liedertafel zal onder leiding van haren directeur, de heer Fred. J. Roeske van Amsterdam, al hier in de Vereeniging op Zondag 1 Nov. a.s. een concert geven. Als solisten zullen optreden mej. Joh. Cambier van Nooten, sopraan, de heer Sam Swaap, viool, en de heer W. L. Doortmont, begeleiding. Van het programma moeten we noemen, dat het koor o. m. zal voordragen „Zigeunerleven" van Fred. J. Roeske, mej. Cambier van Nooten 0. m.de aria uit „Elias", „Höre Israël" en de heer Swaap het G-moll concert van Max. Bruch. Het belooft aldus een schitterend concert te worden. Orde-verstoorders. Men schrijft ons: Dat bij veel personen het begrip „orde" nog vaag is, kan men zoo nu en dan wel eens op een tereehtziting voor strafzaken aan het Kantongerecht te weten komen. Gisteren werd in niet minder dan elf zaken uitspraak gedaan met de qualificatie: in staat van dronkenscüap de orde verstoren. Het waren meest vechtlustigen die in staat van dronkenschap, passeerend publiek en politie lastig maakten, tot vechten uitdaagden en door te razen en te tieren in het openbaar de orde ver stoorden en volksoploopeu veroorzaak ten. Eén persoon was zelfs in ,dus- danigen staat met een geweer een woning binnen gedrongen; een ander was „goedaardiger", als het zoo ge noemd mag wordeD, deze hield pree- ken en toespraken tot zijn omstanders maar dit zal wel niet tot stichting hebben bijgedragen 1 Echter zijn het feiten die wei eens flink gestraft mogen worden, en dit vond de kan tonrechter ook! Gelukkig gered. Hedenmorgen omstreeks half twaalf geraakte het zoontje van den heer van E. van de Paul Krugerkade te water. Van alle kanten schoot hulp toe, en het mocht gelukken om het kind, dat reeds was gezonken op te halen: het was echter zoo goed als levenloos. Met veel zorg werden de bekende middelen tot redding van drenkelingen toegepast, waarbij ook Dr. ten Oever, die per auto arriveerde, hulp verleende, en zoo mocht het gelukken, de levens geesten wederom op te wekken. Het knaapje werd daarna naar huis ver voerd. Besmettel, ziekten. In de afge loopen week zijn ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gebracht de volgende gevallen van besmettelijke ziekte: Typhus en febris typhoid ea Haar lem 1. Ilpendam 1 geval. Roodvonk Haarlem 7, Heemstede 1, Zandvoort 1 geval. Diphtkeritus Haarlem 1 geval. Eigen schuld. Gisteravond om streeks 10 uur kwam een fietsrijder zonder licht op te hebben op den Kleinen Houtweg te vallen door de gladde bladeren der boomen; hij kwam op het trottoir terecht en liep tenge volge daarvan een bloedende wonde op. Een fietsmalheur. Woensdag avond kwam een fietsrijder omstreeks negen uur van de Melkbrug het Spaarne oprijden. Daar kwam hij met zijn rijwiel tegen een aldaar staande handwagen, zoodat zijn heele voorwiel verboog en hij te voet verder moest gaan. Door onvoorzichtigheid. Gis termiddag omstreeks vier uur waren een tweetal jongetjes van 8 jaar aan het spelen op leen hoop planken en steenen aan den Schalk wij ker weg. Op een zeker oogenblik gaf de een den ander een duw, waarop deze van de planken afviel en bewusteloos op de straat bleef liggen. Een politieagent heeft hem toen naar zijn huis in de Raamsteeg gebracht, waar binnen kortentijd Dr. IJpma hem verbond, en gelastte, dat de patiënt naar het gasthuis zou worden vervoerd. Dr. IJpma constateerde een dijbeenbreuk. Voor het Lighalfonds. Inde week van 1318 dezer werden de volgende giften ontvangen: f4,Gecollecteerd door een gast op een partijtje ter gelegenheid van een koperen huwelijksfeest van den heer B.; bus lighal f5,bus Vreem delingenverkeer alhier f8,70 en een postwissel van f4,50, afgezonden van „Bosch en Duin" te Santpoort. Hartelijk dankbaar voor het ge- schonkene, stemt het lighalfondsbest. tevens tot hoopvolle tevredenheid, te ervaren, zijn onlangs gedaan beroep op de menschlievendheid van vereeni- gingen en particulieren in onze stad en hare omstreken reeds hier en daar weerklank heeft gevonden. Met mede lijden vervuld voor onschuldige slacht offers eener treurige ziekte, wier maat schappelijke toestand hen verplicht, af te wacüten, of men hen helpen zal. Moge het zoo voortgaan met boven vermelde giften en het getal menschen- vrienden zich uitbreiden, opdat het seizoen 1908—1909 voor vele dier tu berculoselijders, mannen, vrouwen ten kinderen, moge worden een dankbaar Lighalfonüs-seizoen. Latertjes. Heden zijn alhier door Jan Koelemeij wonende Houtvaart te Overveen, nog prachtige jonge snij- boonen aan de Groentemarkt gebracht. Ze zijn door de commissionair J. van Waard verkocht aan de firma Beelen, Kruisstraat, en J. A. Verhoog, wonende Botermarkt alhier. Nu nog aardbeien. Als een groote bijzonderheid kan worden me degedeeld, dat door de Commissionairs Go vers en Baggerman nog 2 mandjes met prachtige aardbeziën aan de Groea- tenmarkt zijn gebracht. Ze zijn opge kocht door Speikstra, wonende Col- lermanstraat alhier. Dr. B 0 s s c h a. In de laatst gehouden vergadering van directeuren van de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen heeft dr. Bosscha, sedert bijna 25 jaar secretaris van de Maat schappij, zijn voornemen te kennen gegeven om binnenkort ontslag ale zoodanig aan te vragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2