Veehouders!!! Gerookte Paling P. J. VAi Haarlem - Telepb.Ho.832. Vischhandel Wie viert er feest Spiegels - Schilderijen - Cravures en Etsen - H. C. T0MBERGH Co., Safe-Deposit. TELEFOON 212, 25 Korte Spaarne 25. Koningstraat 48-50-52-54 bij 't Yerwnlft. Heeren Demisaisons van af Jongeheeren Demisaisons Ratinet Floconne Jekkers Kinder dekkers Irrigatoren M.J.SCHIPPER, JAC. J YAN LEUVEN, idsr Baitsnspaarns 18-20:- Kinderjasjes JongtlKeioo Collort toston Cheuiot- en Manchesterbroekjes Verkoopuitsluitend a contant met 3pCt. korting. Koningstraat 48-50-52-54, Safe Deposit Inricbtingen N. VAN THIJN Zonen van af f 8,50 tot 30, J. J. BONARIUS, Ziit gil in deze lijst? bij 't Verwulft. KANTONGERECHT TE HAARLEM. VAN ELDERS. Van Overal. Advertentiën. Werkplaats: RQOSVELDTSTRAAT No. 1. KORTE ZIJLSTRAAT No- 2. Ossen- Kslfs- en Varkensslachterij Het Wapen van Bloemendaal. W. VAN DER 2 ON Fabriek Yan Brandkasten en Kluisbouw. Pe Lugt ASeroié, Kampervest 3. Beste Adras „NE PT UN US" Kleine Houtstraat 31 - HAARLEM. - Jansstraat 19, Haarlem. mmrnm f 4,50 tot f 32,—. van af f 2,90 tot f 15, van af f 3,10 tot f 20, van af f 2,25 tot f 12, met koperen knoopen van af f 1,50 tot f io, Breukbanden, zeer stgfk TELEFOON 850. Stoomwascli- en Strijkinriohting Houtcement en iastik-Dakbedekking. in honderden soorten en qualiteiten van af f i,- tot f 12,-. m alle prijzen. A. IfAü EIJK, Groots Houtstraat 13. KLEINE HOUTSTRAAT 125 Rechtszaken. Waterstanden. Woensdag 28 Oct. (vm. 8u.) Loodgieter en Zinkioerker, ftanleg uoor GAS- en WATERLEIDING. Machinale Wasch-, Strijk en Glansinrichting van J. N. C A A R L S| HAARLEM. Kinderhuisvest 39. HAARLEM. 12-Youdig uit één stui gebogen Brandkasten. VAN HOLLANDSGHE Barteljorisstraat No. 1. Tel. 284. OUDSTE ADRES. Contiseur - Plein 5. Een uitstekende gelegenheid is er tot het geven van partijen, bruiloften, winterfuifjes van verschillende Clubs en ver eenigingen bij de Firma Kuijpers, Café Restaurant Stations plein 12 Haarlem, ook tot het houden van vergaderingen en repetitie's. Aanbevelend, L. JOtNCKBLOEDT, Dir. Koopen en verkoopen Effecten, Verzilveren Coupons, Sluiten Prolongatiën en Hypotheken, Brand-Assurantie, Levensverze kering, Inbe'w aarneming en Administratie van Waarden. - - MP x ptb geheel Compleet van af f 1,25 per stuk. a f 1,30. Verkrijgbaar bij LEIBEDEKKING. Aanleg voor Gas- en Waterleiding. SPREEKBUIZEN. Electrische Schellzn. a e o e van af f 3,50 tot f 20, van af f5,00 tot f32,00. van af f 3,50 tot 20, van af f 1,50 tot f15,00. blazen als verplicht stak, „de Saltim Banques" (meen ik) van Sjoeber /^Schubert?) en een vertelde mij dat bedoeld stuk eigenlijk een „dicht werk" was, en wel het beste van den beroemdsten Ame.rikaansche dichter (Longfell). Een Duitsche toonkunste naar had het getoonzet en had in de muziek zoo schoon de bedoeling weer gegeven van den dichter, waar die bezong de geschiededis van hetAme- rikaaneche volk van duisternis (hei dendom en wildernis), tot licht (chri stendom en beschaving) gekomen ging de muziek over van doffe-tem- po's tot meer verlucht-helder melo- deus - aangenaam-aandoend-klankvol- spel. Verder vertelde 'z me nog van toonkunstenaars, als Bouwman, die nog muziekleeraar was geweest aan het Seminarie Kuilenburg, en later nog vereerd was met het Kruis pro ecclesia et Pontifice door Z. H. den Paus toen hij organist der St. Jozephkerk te Gouda wasSpielen, een geboren Belg, die organist was aan de St. Matthiaskerk te Maastricht en „de ïhaat" aldaar tot bloei had gebracht; van Berckel, de te Delft geboren koopmanszoon welke te Breda later veel kerkmuziek maakte in Oud- Duitsche stijlBeltjens vroeger leeraar in muziek aan het Gymnasium te Katwijk, later in zijn geboorteplaats Roermond kerkmuziek-componist die meer dan 160 toonwerken schreef enz. enz. Ik stelde daarop een daarvan de vraag, wat hij was en welk onderwijs hij genoten had. Het antwoord hierop was dat de naar schatting 20-jarige jongeman vertelde, dat hij gewoon lager onderwijs en later 'a winters herhalingsonderwijs genoten had tot 16 jaar. Van 12 jaar bij de Bloemisten werkzaam was, en van 13 jaar af, bij demuziek. Met weerzin verliet ik aan zeker station (Voorhout?) dat bescheiden, onderhoudende gezelschap mij niet vleiende hier iemand van die jaren en levensomstandigheden te treffen, die mij over die zaken zoo aangenaam kon bezig houden. En 'k trof hier ook nadien zoo iemand nog niet. Wel heb ik mij eenige dagen later verbaasd toen ik las dat die bescheiden menscbjes, den len prijs in da le af- deeling hadden verkregen opdat con cours, iets waarvan hij niet eens gerept had. Ik trek conclusie. Muziek brengt ontwikkeling, geeft kunstzin en be schaving, maakt bescheiden en kweekt geen uithuizigheidwant vertelde mijn vertellers de muziek noodzaakte hun, hun vrijen tijd thuis aan oefen ing te besteden. En door hun beschaafde manieren komen ze er niet toe ergens en nimmer onsmakelijke pret of een janboel minder nog een jongens en meidenboel te scheppen. Hiermede meen ik aangetoond te hebben dat er nu heusch zooveel onedels niet zit in kunst (muziek) beoefenen, en ware zulks wel het geval, dan dienden die vereenigingen niet als onderafdeeling van (Volks)- bonden te blijven voortbestaan, en evenmin R. K. Geestelijken dergelijke uitvoeringen door hun tegenwoordig heid goedkeuren. Ik zou echter niet weten waarom. Wat ik echter niet tegenspreken wil, dat is de neutraliteit?) Van zoo'n vereeniging dat die geen gevaar op leveren kan. Doch waarom dan geen R. K. ver- eenigiDg opgericht op een overwegend Katholieke plaats? Dat hier iemand voor optreedt ware gewenscht. Ik hoop dat de toekomst geve, dat geroemd kan worden op een, op godsdienstig, sociaal en kunstgebied goed ontwik kelde jongelingsschap van Voorhout. Door die ontwikkeling en beschaving zullen wij gevrijwaard blijven van domme en onbeschaafde handelingen en tevens een eind komen aan „Buurkluiverij" welke ten slotte op geen enkel gebied eenig niet heeft. Co» Inorbidenza. Voorhout, 27 October 1908, (UITSPRAKEN). Gisteren werden de navolgende uit spraken gedaan: J. L. M., te Haarlem, als werkgever de loonlijst niet geregeld bijhouden, flö boete of 5 d. hecht. H. V., te Haarlem, overtreding Woningwet, f5 boete of 3 d. hecht. W. T. v. d. B., te Bloemendaal, een kind beneden 12 jaar arbeid doen verrichten, f3 boete of 2 d. hecht. A. G., te Bloemendaal, in een café geen afschrift van de acte van verlof opgehangen hebben, f 2 boete of 2 d. hecht. C. S., te Vogelenzang, jagen op Zondag zonder acte en vergunning, 2X11 boete of 2 X 1 d. hecht. J. K., te Velseroord, strikken stel len, f10 boetoe of 4 d. hecht. P. G., te Velsen en 4 anderen, over treding Leerplichtwet, f5 boete of 3 d. hecht., f'2 boete of 2 d. hecht en f 1 boete of 1 d. hecht. M. R., te Velsen, en 2 anderen, loopen over den sdoorweg, no. 1 f2 boete of 1 d. hecht., no. 2 en 3 f 1 boete of 1 d. hecht. C. B., te Oyerveen, geen plaatsbewijs hebben, vrijgesproken. M. K., te Velsen, naar de menschen met rotjes gooien, f 2 boete of 2 d. hecht. J. P. F., te Haarlem, op den open baren weg een trekdier onbeheerd laten staan, f 1 boete of 1 d. hecht. J. de K., te Haarlem, en 13 anderen, loopen over eens anders grond, allen f 5 boete of 3 d. hecht. C. H., te Spaardam, zijn kippen op den weg laten loopen, vrijgesproken. W. K., te Haarlem en A. K., te Vogelenzang, overtr. A. P. V. Zand- voort, beiden f 1 boete of 1 d. hecht. B. K., te IJmuiden, overtr. A. P. V. Velsen, f2 boete of 2 d. hecht. A. H. J. de G., te Haarlem, J. v. N., te A'dam en J. K., te Velsen, overtr. A. P. V. Haarlem, f2 boete of 2 d. hecht., f3 boete of ld. hecht., en f 1 boete of 1 d. hecht. W. C. W., te Haarlem en C. B.,'te Velseroord, overtreding Provinciaal Reglement, no. 1 3 X f0,50 en fl boete of 4 X 1 d. h., no 2 fl boete of 1 d. hecht. J. H., te Beverwijk, met motor rijden zonder licht, f2 boete of 1 d. hecht. J. R. M., te Velsen, en 26 anderen met een rijwiel en voertuig rijden zonder licht, no 1, f2 boete of 2 d. hecht., de overigen allen fl boete of 1 d. hecht. Voorts werden er nog 11 personen veroordeeld wegens openbare dronken schap tot f3 boete of 3 d. hecht, en f2 boete of 2 d. hecht. Faillissementen. Failliet verklaard: 22 Oct., A. Hengefeld, echtgenoot# ran F. Koch, te Gendringen. 26 Oct., P. N. Rolloos, bakker en koop man te IJselmonde. Vernietigd: het vonnis, waarbij H. A. L. Hanewacker, te Zwolle, is verklaard in staat van faillisement. GeëindigdDoor het verbindend worden der uitdeelingslijsten de faillissementen van: dr. G. Éummer, eigenaar en exploi tant van taalscholen z.g Berlitz-scholen) tc Utrecht: J. W. Hoogstraten, te Zeist; G. H. van Broek, huisvrouw E. Meijer, van beroep winkelierster in manufactu ren, te Rotterdam; A. van Delft, zadel maker te Besoijen; C. Kwast, schilder, te Enkhuizenweduwe J. N. van der Kracht, handelende onder de firma Weduwe J. van der Kracht, uitoefenende het timmer mans- en aannemersbedrijf, te Ooster beek; J. A. Vonk, kassier en commis- sionnair in effecten, te Alkmaar. Weer vc orspelling. P. Franzen Jz, schrijft in het week blad „Buiten" over Menschen en dieren als weervoorspellers: „Voorteekens van regen zijn de volgende verschijnselen: Als de kin deren luidruchtig, wild en onstuimig zijnals er veel gebochelden loopen als er veel slakken kruipen. Het ver band tusschen gebochelden en s!akken moeten we waarschijnlijk zoeken bij de huisjesslakken. Er is regen te wachten: Als muggen en vliegen brommen en steken; als de zwaluwen laag bij den grond vliegen; als er veel pisse bedden kruipen; als de mol hoopen opwerpt van bijzondere hoogte; als de vleermuizen zich schuil houden; als het eekhoorntje onrustig en gejaagd tusschen de takken rondspringt; als de haan op een ongewoon uur kraait; als de schapen bijzonder gretig grazen en zich vaak om den bek likken;als de koeien met opgeheven kop in de lucht snuiven, of zich de baren lik ken als de rammen op den weg met de horens op elkaar afgaan; als de herten in het bosch korte en snelle angstkreten uitstoten; als de zwijnen weinig eetlust hebben, en met den snuit omhoog gretig lucht inademen; als de honden veel gras eten en weer uitspuwen; als zij zich erg krabben. Storm komt er: Als de katten wild door het huis vliegenals de kinderen wild en woest zijn; als er zich geestelijken op een schip bevinden. f Wellicht denkt men hier aan den profeet Jona. Er is mooi weer te verwachten: Als de kinderen zich bedaard en fatsoenlijk gedragen; als de kat ge noeglijk zit te spinnen; als de zwaluwen hoog in de lucht vliegenals de vleermuizen lang rondfladderen; als de kikkers een geweldig rumoer maken, olscboon dit ook wel eens opgevat wordt als een bewijs voor storm, onweer en ragen. Al naar men het nemen wil dus; al3 de buismuizen schel en vroolijk piepen; als muggen en vliegen het ons niet lastig maken; als de schapen vroqlijk rondspringen; als de zwijnen behaaglijk in de modder woelen, of urenlang stil zitten; als de spinnen rustig in haar web zitten, of ijverig voortwerken. Wij zijn onweer te wachten: Als de koeien met den kop over de sloot staan; al de ezel met gebogen kop en neerhangende ooren tegen den muur aanwrijft; als de kat zeer on rustig wordt, niet eten of slapen wil en de muizenacht staakt; als de ooievaar zijne jongen zorgvuldig toe dekt en zijn snavel in de borstveeren verbergt; als kleine kinderen in bet bed liggen woelen. Er komt wind: A la de kin deren geweldig schreeuwen als de kruisspin de draden van haar web verscheurt en een schuilplaats opzoekt; als de huisspin zich diep in haar woning begeeft. Een goed kenner kan daaruit zelfs de richting van den wind, die waaien zal, opmerken. Vorst is er op handen als de ganzen in den vorm van een V (vorst) vliegen. Hij, die dus acht geeft op al deze verschijnselen, behoeft zelden of nooit een barometer te raadplegen." m 24 uur Plaatsen hoog. I lasg I.obit Nijmegen. Arnhem Vreeswijk. Kampen Grave S.Andr.M&ae 9.14 6.93 7.31 0.85 0.28 4.91 1.51 0.— 0.— 0 0 0.— 0.— 0.— 0.04 0.06 0.04 0.12 0.04 0.— 0.02 Kdrumlwate* 8u 0.47 MAP 12 0.47 Stadawater. 8u 0.47 MAP 25 u 0,47 Zuid.zeevxil 8u 0.46MAP. 2 u 0.19 Bloemendaalsche Straatweg 92, OVERVEEN, - TELEFOON 1690. Specialiteit in fijne Worst en Vleeschwaren. Beleefde aanbeueling uoor het Was- schen en Strijken uan FIJNE GOEDEREN. Billijke prijzen voor Dames- en Heeren- Ondergoederen. Heldere en zorguuidige behandeling. Halen, tehuisbezorgen en spoedbe stellingen zonder prijsuerhooging. LIJNKOEKEN waarvan de zuiver heid is gewaarborgd van hoog eiwit- en vetgehalte en goed gewicht per 104 stuks f 12. LIJNKOEKSCHILFERS merk S. W. C. (alléénverkoop) per 100 Kgr. f 10.75. ALLE SOORTEN VEEVOEDER. bij J. H E E M S ZOON, ANTHONIESTRAAT 54-56; 77—79. TELEPHOON 1607. FRANS PERQUiM Brandstoffenhandelaar, J. B. t JugilttriiJikkirc HAARLEM. Telefoonnummer 849. LOOD- en ZINKWERKERIJ. Tering. Asthma. Borstpiepingen. Benauwdheden. Bijgingen. Bronchitis. Keelpijn. Heeschheid. Pleuris. Longaandoening. Longontsteking. Influenza. Borstziekte. Groep. Diphteritis. Kinkhoest. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paalo geneest al deze ziektenj De Abdijsiroop is verkrijgbaar bij alle goede apothekers en dro gisten en bij de bekende verkoopers. De Abdijsiroop kost per flacon f I,—, f 2,— en f 3,50. 0 0 Heeren Colbert Costuum Kinder-Pakjes PANTALONS J. 1.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 6