DAGBLAD voor NOORD- en HOLLAND. Van alles wat! BUITENLAND. BINNENLAND. Uit den Omtrek. KinderSiyisvesf 29-31-33, Haarlem VR1JDAQ 30 OCTOBER 1903. 33ste Jaargang No. 6725. Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. BLOEMENDAAL. HIK HMRLEMSCHE COUMKT ABONNEMENTPRUS: Per 3 maanden roor Haarlem Yoor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post, Afzonderlijke nummers f 1,35 1.35 1.80 0,05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsf0,60 (contamt) f0,59 Elke regel meer0,19 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van: 1000 GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bij overlijden. 300 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN bij verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 60 GULDEN bjj verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies va. éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. XIII. "We schijnen dus, als ik goed ge lezen heb wat in onze krant over de beraadslagingen van den gemeen teraad geschreven is, zoo langza merhand wel in Haarlem aan het eind te wezen van de spannings- grens der belastingen. De inkomstenbelasting te verhoo- gen, dat is haast niet meer mo gelijk: winkeliers en handelslui, kleine burgers en ambtenaren, dus juist de menschen die naar verhou ding het meest betalen en het 't minst kunnen lijden, moeten nü al be dragen opbrengen,waarvoor men rilt, en waar in menig huisgezin over gezucht wordt. En andere belastingen? 't Zou me aangenaam wezen, moot de wethouder van financiën naar ik hoor in den gemeenteraad hebben gezegd,als de heeren me aan wat nieuws kunnen helpen I Nu ben ik zóó niet, of ik wil iemand graag een pleizier doen. En ik wil dan ook den heer wethouder van financiën een nieuwe bron voor bijdragen aan de gemeentelijke kas voorstellen, die me dunkt toch wel zal kunnen ver hinderen, dat 't volgend jaar de belasting op het inkomen alwéér zooveel hooger wordt. Wat ik voorstel, is eenvoudig een navolging van Amsterdam, dus uit mijn eigen duim zuig ik het niet. Maarwij Haarlemmers zou den er dat voordeel bij kunnen hebben, dat we nog wat degelijker werden dan we nu zijn En nu ik mijn geëerde lezers met dit begin van mijn „Van alles- watje" nieuwsgierig heb gemaakt, wil ik even een verhaaltje doen. 'k Zat een poos geleden 's avonds in den laatsten trein van Amsterdam naar Haarlem, 'n Macht Haarlem mers op het perronje begrijpt niet waar ze zoo laat nog allemaal vandaan komen En ik kwam te zitten in coupé van tien, precies vol, met aan beide kanten over het houten schotje (natuurlijk derde klaseveneens tien personen. Wezenlijk merk waardig was het, wat ik toen zoo in mijn eentje te hoor en kreeg: de een kwam van 't Rembrandttheater, de tweede van een luguber treur spel in de komedie, 'n paar waren er naar Carré geweest, en een stuk of wat anderen hadden in Flora gezeten. Nog hoorde ik er, die naar Stoel en Spree waren geweest, of andere schouwburgen hadden bezocht, en het aantal van hen, die „Adam in Ballingschap" hadden gezien, was respectabel. En die allen redeneerden over hun Schouwburg- of café chantant- bezoek uit den treure. Je kondt zoo aan alles merken, dat ze de uit gaansgelegenheden van Amsterdam als iets heel van zelf-sprekends be schouwden voor een Haarlemmer, en dat ze er geregeld gebruik van maakten M'n eerste idéé was, dat de Haarlemmers dan toch lang zoo saai niet zijn, als ze wel eens worden uit gemaakt, en dat die klachten van „d'r is in Haarlem niets te doen" dan toch blijkbaar wel wat over bodig zijn, wanneer zoovelen van onze stadgenooten geregeld gaan kijken, wat er elders „te doen" is. En toen kwam langzamerhand een andere gedachte zich daarnaast vastzetten, dat wij Haarlemmers n.l., met al onze klachten over de hooge belastingen, tochheel wat lieve centjes aan belasting in Amsterdam betalen 1 Belasting Wel zeker 1 Want de gemeente Am sterdam laat u voor elk entrée van een gulden in den schouwburg of in een caféchantant of andere publieke vermakelijkheid, een cent of een paar centen belasting betalen. Uw entreekaartje van 50 cents nomi naal kost u 55 centen, een biljetje van een daalder kost f 1,57V2 °f daar omtrent. En de stad Amsterdam strijkt die percentjes opze zullen niet weinig zijn op éen avond En wij, Haarlemmers, betalen daaraan dapper medel Welnu: ziehier dan een nieuwe en m. i. zeer gerechtvaardige bron van inkomsten aangegeven voor onze stad: een percentgewijze be lasting op de entréegelden voor inrichtingen van vermaak 1 Men zegge mij nu niet, dat daar door de schouwburgen, concerten, uitvoeringen enz. zullen worden tegengewerkt. Och, die cent of paar centen op 'n gulden zullen niemand verhinderen er heen te Jgaan, even min als ze dat op andere plaatsen doen. Maar ik vind ze een gerecht vaardigde en alleszins billijke atij- ving der gemeentekas,welke degenen die tóch uitgaan niet zullen voelen, en welke volgens het oude spreek woord van de vele kleintjes die één groote maken, der gemeente kas toch een geenzins verwerpelijk voordeeltje kan verschaffen. Wat denken onze vroede vaderen ervan Me dunkt: beter dan een nieuwe verhooging van het percentage der inkomstenbelasting, waardoor de minst-kracbtigen het eerst en het meest worden getroffen, is deze be lasting, die alleen degenen treft welke kfinnen betalen, endie niemand behoeft te betalen wanneer hij niet will Ik houd me aanbevolen, om te hooren wat onze lezers ervan den ken 1 F. DUITSCHLAND, De Keizer en Engeland. Keizer Wilhelm heeft de I)uit- sohe politiek in discrediet gebracht als weêrhanig, loslippig en al te zeer „real"-politiek Aldus het algemeenje oordeel yan de Europeesch© pers over de z.g. Keizerlijke boodschap aan het En gelsche volk, over 's Keizers bedelen om Engeland's vriendschap, Zelfs de Duitsche bladen keuren alle de publicatie wan het veelbe sproken onderhoud af, en zeggen dat het Duitschland geen voordeel zal brengen, doch integendeel dat het een slag is voor de Duitsche politiek De Engelsche bladen zijn van 's Keizers tusschenkomst niet gediend en voor de Engelschen heeft de pu blicatie geheel ha,ar doel verloren. Voor de andere naties is het dui delijk dat het wantrouwen in du Duitsche politiek gerechtvaardigd wias. En wlat de Duitsohers betreft, de „Tagiiche Rundschau" zegt b.v* ^„Door deze uitlatingen yap den Keizer, wordt de leiding van Duitschland s politiek voor den ver antwoordelijken staatsman (Bülow) zoozeer bemoeilijkt, da,t idle Rijksdag onmiddellijk nadat hij zal zijn bij eengekomen, moet ingrijpien, tienein de voor het vervolg dergelijke voor vallen te voorkomen. Ook het „Tageblatt" houdt zich bezig met de zeer dringend© kwes tie, „hoe voor het vervolg dergelijke verklaringen' des Keizers nopens de buitenlandsche politiek van Duitsch land zullen ku,nnen worden onmoge lijk gemaakt: „Reeds vóór de a.s ontmoeting van Keizer Wilhelm met den Oostemrijkschen troonopvolger in begin November moet er voor worden gezorgd, dat bij die ontmoeting ook de leidend© staats man (Bülow) tegenwoordig zij. Want reeds het denkbeeld, dat de buitenlandsche politiek van een mon dig- volk van 60.000,000 zielen zon kunnqn worden gewijzigd (beïn vloed) door een nartafel-onderhoui, is zoo afgrijselijk, dat men maar be ter doet, het denkbeeld niet verier uit te werken"-. Wat hier door het „Berliner Ta- gebluft" onverbloemd wordt geuit, is een onuitgesproken opvatting, welke in Duitschland zeer verbreid is, maar die toch door gebrek aan po litieke fermheid niet va,ak genoeg in de pers of in het Parlement tot ui ting komt. In de meest krasse bewoordingen wordt het afgekeurd, dat de Keizer het vertrouwelijke voorstel van. Rusland en Frankrijk, om in den Roeren-oorlog tusschenbeiden te ko men, onmiddellijk aan Engeland overbracht, en dat hij zelf de steller van het Kruger-telegram met medewerking van den Duitschen generaden staf, voor de Engelschen een plan voor een veldtocht tegen de Boeren uitwerkte. Uit de telegrammen nit St. Pe tersburg, Londen en Parijs blijkt eveneens onmiskenbaar, dat het in terview met den Keizer er in het geheel niet toe leiden! zal, op de onderlinge verhouding der regee ringen va,n Frankrijk, Engeland en Rusland invloed te oefenen- Conclusie Keizer Wilhelm heeft iniet veel wil van zijn uitlatingen. Zijn eigen prestige ©n da,t van de Duitsche politiek is er door ge daald, en het wantrouwen van het Engelsche volk is er niet door weg genomen. DE BALKAN. Turkije en Bulgarije De mogendheden hebben in Sofia ia,an gedrongen op overeenstemming. En dat helpt. Want volgens een telegram uit aan de „Temp®" is reeds ©en voorloo- pige overeenkomst tpsschen Turkije en Bulgarije gesloten. De minister van oorlog, generaal Paprikof, ver klaarde gisteren a,an de vertegen woordigers van Rusland, Frankrijk en Engeland, dat Turkije de onaf hankelijkheid van Bulgarije zou er kennen, wanneer Bulgarije geneigd was, zich met financieel© concessies in te laten Bulgarije zou een schade loosstelling tot een rond bedrag be talen voor de Oostersche spoorwe gen, en yoor de Roemelisch© schat ting De besprekingen durein voort, om het bedrag der schadeloosstelling vast te Stellen: De Servische onbeschaamdheid. De Serviers zijn voor geen klein geruchtje vervaard. Ze hebben hun eischen aan Europa gesteld, en ziehier het lijstje dat door de „Moniteur Oriental" wordt gegeven van de eischen als schadeloosstelling lo. een strook van Bosnië voor Servië, en een strook van Herzegowina voor Montenegro; 2o. grensregeling op eenige aange geven punten; 3o. steun van Turkije voor deze eischen. Worden deze eischen niet toegestaan, dan eischt Servië voor Bosnië en Herzegowina autonomieen bij weige ring van een en ander zal Servië benden sturen naar het door Oostenrijk ge annexeerde land. Een ander bericht meldt, dat daarbij nog eenTurksch-Servisch bondgenoot schap wordt geeischt. Och ja, waarom niet? Intusschen zal geen verstandig mensch het in zijn hoofd krijgen, deze eischen werkelijk als iets ernstigs op te vatten. Bezoek van keizer Wilhelm aan Oostenrijk. De Duitsche gezant is gisteren door keizer Frans Jozef in particuliere audiëntie ontvangen. De ge zant sprak met den keizer over het aan staand bezoek van keizer Wilhelm aan Oostenrijk, Aanslag in Perzië. Degeüeraal- gouverneur van Maranda die te Tebris aan bet hoofd der troepen van den Sjah streed, is gisteren door een bom gedood De bom was in een postpakket verpakt, aan den gouverneur verzonden en ont plofte toen de opening plaats bad. Elf personen werden gewond. De gouverneur en zijn zoon bezweken aan de bekomen wonden. Hofberichten. Gisteren Jen heden werden groote jachtpartijen op het jachtgebied der Koningin-Moeder onder de gemeente Eemnes gehouden. Prins Hendrik kwam gisteren per, auto van HetLoo naar Eemnes en ook de prins van Bentheim nam deel aan deze jacht. H. M. de Koningin-Moeder zal den 3sn November naar het Loo ver trekken om aldaar omstreeks acht dagen te verblijven en daarna voor het winterverblijf naar de residentie terug te keeren. Het ligt in Harer Majesteits bedoeling den tijd op het Loo rustig met Hare Majesteit de Ko ningin door te brengen. Berichten om trent voornemens tot bijwoning eener huwelijksplechtigheid of andere fees telijkheden zijn dan ook onjuist. De missie van H. M. do Koningin naar den Paus. De tijdelijke zaakgelastigde van den Heiligen Stoel aan het Nederlandsche Hof, mgr. Giovannini, gaf gisteren avond in 't gebouw der Internuntia- tuur een gastmaal ter eere van de buitengewone Nederlandsche zending bij het priesterfeest van den Paus te Rome. Behalve de leden der missie, jhr v. d. Poll en Graaf de Monceau, zullen aan dit feestmaal aanzitten jhr. De Marees van Swinderen, minister van buitenlandsche zaken; de minis ters Kolkman, Bevers, Nelissende Belgische gezant baron Guillaume baron Michiels van Verdujnen, secre taris-generaal van het Arbitrage-Hof; mr. Loeff, oud-minister van justitie en andere autoriteiten. De Kamerverkiezing to Snoek. In het kiesdistrict Sneek isgiatsren bij enkele candidaatstelling tot lid van de Tweede Kamer gekozen de heer H. POLLEMA te Sneek. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besl. van 24 dezer is P. J. Mijnarends Jr., voorzitter van dever- eeniging „de Zendingszaak", te Am sterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Bij Kon. besluit van 27 dezer is: lo. A. R. Vermeulen, secretaris der gemeente Breda, bevorderd tot officier in de orde van Oranje Nassau, en 2o. C. de Moor, directeur der Rijks normaallessen te Heusden, benoemd tot ridder in die orde. Een gedenkteeken voor E. van Hasselt. Onder leiding van den hesr G. J- Sariemijn, inspecteur van het vervoer der H. IJ. S. M. te Amsterdam, had Woensdagavond aldaar een drukbe zochte vergadering plaats van verte genwoordigers uit het personeel der H. IJ. S. M., met het doel een ge denkteeken te stichten voor wijlen den heer Van Hasselt, voorzitter van den raad van administratie der H. IJ. S. M. Onder de vele aanwezige amb tenaren was ook tegenwoordig o. m. de onderstationschef van Haarlem. Ook waren aanwezig personeel der wagenwerkplaats en der centrale werkplaats, benevens vertegenwoordi gers van machinisten, ploegbazen, hoofdconducteurs, seinhuiswachters, wisselwachters, enz. Besloten werd een eenvoudig artis tiek grafmonument voor het familie graf van den door allen zoo diep betreurden heer Van Hasselt op te richten, terwijl zoo mogelijk nog in het administratiegebouw te Amsterdam een buste of gedenkteeken zal worden geplaatst. Weer een scheepsramp. De Grea,t Eastern Railway is wel ongelukkig: de vrachtboot „Yar mouth" dier maatschappij, van den Hoek op Harwich, is blijkbaar aan gevaren, en met man en muis ver gaan: men heeft lijken en stukgoed opgevischt, en van de boot, die al twee dagen aan had moeten zijn, is niets vernomen. Vergiftiging, Te Schiedam zijn in verscheidene gezinnen gevallen van vergiftiging geconstateerd vermoedelijk veroorzaakt door het gebruik van paardenvleesch. Een man is reeds overleden. Een slag van een paard. Gisteren ontving het 9-jarig zoontje van Van Ooijen te Arperen een slag van een paard aan het hoofd, tenge volge waarvan het een paar uur daarna overleed. Eene telephoon-quaestie. Er is op het oogenblik bij de Am- sterdamsche justitie een niet alle- daagsch geval in onderzoek. Een telefoniste van deAmsterdam- sche Gemeentelijke Telephoon heeft zich schuldig gemaakt aan het vol gende feit: Zij heeft een verslaggever van een der Amsterdamsche bladen in de gelegenheid gesteld gesprekken af te luiteren tusschen twee andere abonné's, door zijn lijn met die der beide anderen in verbinding te brengen, wat door een kleine manipulatie ge schieden kon. Dit werd ontdekt en de telefoniste ontslagen. Tegelijkertijd hebben B. en W. bij de Justitie hare strafrech telijke vervolging verzocht. Aangezien dit de eerste maal is sedert de inwerkingtreding van de nieuwe Telegraaf- en Telephoonwet, dat zich een feit voordoet dat onder deze strafbepalingen gebracht zou kunnen worden, wekt de afloop van deze zaak nogal belangstelling. Een ernstige botsing. Gis terenmiddag had te Goirle een ernstige botsing tusschen marechaussees en werkeloozen plaats. Ongeveer 200 der laatsten hadden het voornemen een propagandatocht naar Tilburg te doen. Hiertoe trokken zij in optocht door het dorp en maakte dus inbreuk op het verbod van samenscholingen. Ter stond kwamen de marechaussees tus- schenbeide, die hen sommeerden uiteen te gaan, en die, toen hieraan niet oogenblikkelijk werd gevolg gegeven, hen met den blanken sabel uiteen dreven. Dit had het gewenschte ge volg; althans de troep verspreide zich grootendeels. Eén der werkeloozen evenwel zekere de B. hield stand en, zich tegenover de marechaussees stellende, spoorde hij de andere aan niet te wijken en den tocht door te zetten. Een oogenblik werd de toestand van de marechaussees hachelijk, wat hen noodzaakten tot de bedreiging van de vuurwapens te zullen gebruik maken. Gelukkig kwam het evenwel niet zoover, d. B. echter werd door de marechaussees gearresteerd en naar de marechaussees-kazerne in Tilburg overgebracht. HALFWEG. „Crescendo." De door de zang- veroeniging „Crescendo" bij den heer Coppée gegeven uitvoering werd slechts matig bezocht. De zangnummer» wer- dan echter goed uitgevoerd, vooral „Woudgedachten" van Abt en „Rustig ondergaan" van S. de Lange, Het bleex hierbij evenwel weder dat de zaal wel goed geschikt is voor muziek automaten maar dat zij zich minder leent voor zanguitvoeringen, geluid klinkt te gedempt. De tooneelstukjes „Amsterdamsche keukenmeiden" en „De luitenant en zijn oppasser" ontvingen veel bijval. Nog gered. Woensdagnamiddag waren 3 kinderen van v. d. B. op den stoep aan het «pelen. Een jongetje van 3 jaar viel plots in de „Duiker- sloot" en dreef al naar het midden van het breede en diepe water toen de vrouw van C. de Wid er bij sprong en hem behouden op het droge bracht Voorwaar een kranige daad. Onlangs redde haar man ook nog een kind. SCHOTEN. Gemeenteraad. In de gisterenavond gehouden Raads vergadering was geen der leden afwezig. De notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Allereerst kwam aan de orde de benoeming van een gemeenteopzichter. De heer B. Geurtsen uit Haarlem solliciteerde. Hoewel 't salaris gesteld was op f1000, bood deze adressant zich aan voor f8001 De vereeniging van Huiseigenaren verzocht, dat de tegenwoordige titu laris een vaste aanstelling zal ont vangen. Men ging tot stemming over. De uitslag was: J. C. C. Voorveit 4 en L. Tuinman 3 stemmen zoodat de heer Voorveit benoemt is. Vervolgens kwam aan de orde de herziening van de verordening der heffing opcenten op de perso- neele belasting. Deze verordening werd goedgekeurd. De Voorzitter deelde namens de weduwe mede, dat is overleden de gemeentegeneesheer, dr. Kramer. Hulde brengend aan zijn nagedach tenis stelde de voorzitter voor een adres' van rouwbeklag te zenden aan de weduwe. Staande keurde de Raad dit voorstel goed. De bewoners van Kleverpark n hebben vroeger met alle geweld gas willen hebben. Haarlem verschafte dat en zoo hadden de bewoners 't gas licht nog eerder dan 't Schoterkwartier. Maar de bewoners moesten de straat verlichting zelf betalen en Haarlem had zich de kosten laten garandeeren door de Maatschappij Kleverpark H, die den last weer op de schouders der bewoners terugwierp, Inmiddels heeft Schoten gas ge kregen en nu willen de bewoners daaraf. De heer Hooij betoogde de bil lijkheid, dat die ingezetenen ook gas licht van de gemeente keijgsn. iüDe voorzitter wees erop, dat de straten in Kleverpark II, nog niet door de gemeente zijn overgenomen, de gemeente Haarlem is verplicht dat gedeelte te verlichten. Ed dan ten slotte: die menschen zijn lang de ingezetenen voor geweest, nu hebben de anderen mooier gaslicht gekregen en dat steekt dien ingezetenen nu de oogen uit. De Heer de Graaf meende, dat adressanten aan een verkeerd adres waren. Zij moeten zich voor de ver lichting wenden tot hun Maatschappij. De Heer Hooij zeide, dat die menschen ingezetenen zijn. Zij heb ben klachten en komen nu bij den Raad, die de belangen van allen heeft voor te staan. De Raad moet nu bij de Maatschappij aandringen, dat zij hare verplichtingen nakome. De Voorzitter stelde nader voor te besluiten, dat de Gemeente zal overnemen de kosten van éen lan taarn en dat verder aan de Maatschappij zal verzocht worden ook na twaalven twee lantaarns te laten branden. Dit voorstel werd goedgekeurd. Eigenaren van zes huizen in de Spaausche Vaartstraat reclameeren, dat de straat daar te hoog ligt. Deze zaak behoort bij B. en W. en niet bij den Raad, zoodat de Raad er niet over sprak. Bij de rondvraag vroeg de Heer Hooij of nog geen ant woord was gekomen van H. M. de Koningin betreffende een verhoogd rijkssubsidie voor de school. Antwoord: neen. Met warmte beveelt spr. verder aan het geven van eén rustdag per week aan het personeel der Gasfabriek, zoo mogelijk om de twee weken een Zon dag vrij. Morgen vergadert de Gascommissie. Spr. informeerde verder naar de straatverlichting. De Voorzitter deelde mede, dat de hanglichten niet goed gesteld waren. Dat zal nu beter worden, heeft de Directeur verzekerd. Verder informeerde de Heer Hooij naar 't postkantoor De \oorzitter is in deze diligent. De postbus zit dikwijls te vol. De Directsur van 't postkantoor heeft ge zegd, dat de brieven dan maar naar 't postkantoor gebracht moeten wor den (Hilariteit). De Voorzitter zal een request zen den naar den Minister v. Waterstaat om een postkantoor. De Heer Hooij gaf in overweging ook een adres te richten tot de Tweede Kamer (met toezending van afdruk ken aan ds Kamerleden). Dit zou meer helpen, nu de Minister reeds zijn begrooting had ingediend. Dit werd goedgekeurd. De Raad ging hierna over in ge heim comité. Gemeenteraadsvergadering. De vacat ure-Rouwen s niet mede- gerekend, waren gisterenm i Flag alle leden van den Raad present Uit de mededelingen bleek, dat te Vogelenzang een hulppost- en te legraafkantoor zal gevestigd, won den. iWeer is een verzoek ingediend) vanwege de Bloemendaalscbe IJs- i_lub v oor gebruik van den Bloemen- daalschen vijver. B. en ,W. stellen voor de vergunning te verleenen on der zekere voorwaarden. Elk lid zal zeil zijn. contributie bepalen met isen minimum van 25 ets De verordening op de inning der Keiningingsbelaeting onderging een geringe wijziging,.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1