Prachtige Pianino's F. Wlegapt's Mandei, te Mnr vanaf f 4,00 per maand OFfrlClMELE KERKLIJS'F jes aardappel en appel, of met risipisi (rijst met groene erwten), een vleeschschotel met toebehooren, vruchten en nu en dan een stukje kaas daarmee is het menu van de pauselijke tafel uit. Van de ver schillende wijnsoorten vindt de Paus de Bordeaux het beste voor zijn gezondheid. Aan tafel is Pius X zeer spraakzaamdikwijls vertelt hij van langgeleden gebeurtenissen uit zijn rijk aan daden zijnd leven, waarbij hem zijn goed geheugen, vooral met betrekking tot de namen personen en het vaststellen van data niet een enkel oogenblik in den steek laat. Zijn den Paus in den loop van den voormiddag bedroevende, on aangename mededeelingen ter oore gekomen dan verzwijgt hij die voor zijn tafelgenootenhij weet zich zoo te beheerschen, dat zijn naaste omgeving uit zijn gebaren en woor den niet in 't minst kan zien, wat zijn hart bedroefde. Gewoonlijk hoo- ren zijn getrouwen eerst drie of vier dagen later langs anderen weg wat hem drukte. Na den maaltijd gunt de Paus zich ook een snuifje de eenige luxe, die hij zich reeds van af den semi narietijd veroorlooft. Klokslag twee uur begeeft hij zich naar zijn ka mer, waar hij ongeveer anderhalf uur rust neemt om daarna in zijn kapel voor het heilig Sacrament den rozenkrans te bidden. Kort na vieren maakt Pius X een kleinen rondgaDg met een der dienstdoende prelaten op de loggias van de derde verdieping, of neemt ook wel een kijkje in de musea of de schilde rijengalerij. In zijn particuliere bibliotheek teruggekeerd, bladert hij de hem voltallig voorgelegde bladen van den dag door, of leest de voor hem uitgeknipte, hem in 't bijzonder belang inboezemde ge deeltelijk ook uit buitenlandsche bladen vertaalde berichten. Pius X is van oudsher een sterk krantenlezer geweest, zonder dat hem deze bezigheid ook maar 't minst nerveus heeft gemaakt. Van deze moderne ziekte is de Paus tot op dit oogenblik gelukkig ver schoond gebleven. Van half zes tot acht uur zit de Paus weder aan zijn schrijftafel, onophoudelijk werkend, als hij ten minste niet ontvangt. Om negen uur gaat hij aan tafel: een soep, twee zachtgekookte eieren een en kel glas roode wijn vormen zijn bescheiden avondmaal. Daarna volgt nog een praatuurtje, gedu rende welken tijd de avondbladen worden doorgekeken en belangwek kende gebeurtenissen van den dag besproken. Dikwijls zendt de Paus ook zijn geheimkapelaans, naar de behoeftige woningen der armen om na te gaan waar gebrek heerscht en de inderdaad noodlijdenden in stilte een ondersteuning te doen toekomen. Hierbij zij nog opgemerkt, dat de Paus in hooge mate vrijgevig is: de geschenken, meestal zeer waardevolle voorwerpen, bewondert hij met het oog van een kenner en verheugt zich over de attentie van den gever jegens hem. Zoodra hij zich echter tegenover andere personen meent erkentelijk te moe ten toonen, scheidt hij evengemak- kelijk weer van de hem lief ge worden voorwerpen, en geeft ze weg. Bekend is de bijzondere veree ring van Pius X voor de klassieke Duitsche muziek. Als de „Banda municinale" op het St. Marcusplein te Venetië de marsch uit Tannhau- ser of een symphonie van Beet hoven speelde, dan luisterde de Patriach met bijzonder welgevallen van het balkon van zijn paleis af naar de tooverklankeD. Door zijn toedoen ging Perosi naar Regens burg om zich daar onder leiding van dr. Haberl in diens wereldbe roemde muziekschool verder te vor men; daarna benoemde hij hem tot kapelmeester van St. Marcus. Om elf uur zoekt de Paus zijn slaapvertrek op. De zusters van Zijn Heiligheid begeven zich, als tenminste niets bijzonders zich voordoet, op twee bepaalde dagen in de voormiddag uren naar het apostolisch paleis, waar zij telkens een half uur met haar broeder verpraten. Wonen zij de H. Mis van den Paus in diens particuliere kapel bij, dan gebrui ken zij oek de koffie bij hem in zijn particuliere vertrekken. Ten slotte nog een enkel woord over de pauselijke particuliere se cretarie. Boven de zoogenaamde anti-camera segreta en de drie aan sluitende zalen bevindt zich een tusschenliggende verdieping, naar welke men langs een binnentrap trap komt. Hier is de particuliere secretarie van den Paus onderge bracht, die onder leiding van de Venetiaansche geheim kapelaans Mgr. Bressan, Mgr. Pescini en Mgr, Gasoni uit Mantua, en de geheim kamerheer Mr. Bianchi uit Oomostaat. Hier wordt nauwkeurig boek gehouden van alle den Paus toevloeiende geschenken en over de bestemming daarvan. Bedenkt men hoe ontzettend vele verzoek schriften, verzoeken, dankbetuigin gen, telegrammen enz., die beant woord moeten worden, dagelijksch het opperhoofd der Kerk bereiken, overweegt men verder, dat Pius persoonlijk een uitgebreide brief wisseling met bisschoppen, prelaten en particulieren over de geheele wereld onderhoudt, dan kan men zich een denkbeeld vormen, welk een massa arbeid door die vier geestelijken bij het nooit stokkend verkeer moet worden afgedaan. Al leen meer dan vijfduizend brieven verlieten in het vorig jaar de par ticuliere secretarie. Bijzonder gemakkelijk heeft de Paus zich aan het klimaat van Rome gewend. Bank zij zijn van zijn jeugd af volgehouden regel matige, eenvoudige, levenswijze, heeft de drie-en-zeventigjarige grijs aard op den Stoel van den H. Pe trus een kracht, energie en elastici teit bewaard, die menige jongere hem kan benijden. Dr. Marchiafava, de bekende professor aan de uni versiteit te Rome, verklaarde dezer dagen, dat het jichtlijden van den Paus belangrijk gebeterd was; Zijne Heiligheid is in kracht toegenomen, de pols is krachtiger geworden. De Heilige Mis, door Z. H. Paus Pius op den dag van zijn gouden priesterfeest opgedragen, is een plechtigheid geweest, welke allen die haar mochten bijwonen, getrof fen heeft door verheven eenvoud en diepen ernst. Tot de laatste da gen te voren was het zeer twijfel achtig, of de Paus wel naar de St. Pieter zou gaanhet had reeds zooveel moeite gekost Z.H. te bewe gen om den 16n November groote ceremoniën toe te staan en men meende niet anders of de 188 Sep tember zou geheel in stilte voorbij gaan. Daaraan ook is het toe te schrij ven, dat slechts door weinigen toe gangskaarten voor den jubilé Mis werden verlangd en dat zelfs aan zienlijke prelaten hun vacantie niet onderbraken, zoodat zij van Rome afwezig bleven. Het was ten slotte de Paus zelf, die eenige meer plech tigheid aan den dag van het feest wenschte bij te zetten, wijl hij gaarne ter wille wou zijn aan de jongelieden, die te Rome immers juist hun congres hielden en niet minder den Venetanen, in groote getale gekomen om hun vroegeren bisschop, hun hoogvereerden wel doener en vriend de gevoelens van het patriarchaat te vertolken. Wilde men dezen allen toegang verleenen, dan was de aula der Zaligverklaringen, eerst voor het opdragen der fl. Mis van Dank baarheid aangewezen, beslist te klein en zoo moest deze dan ten slotte toch in St. Pieter plaats vinden. Gedurende de enkele uren nadat dit bekend was gewordeu, kwamen nog reeksen van aanvragen om toe gang in en zoo waren er op den morgen van 18 September vele duizenden in de kerk der Kerk bijeen. De eenige tooi was aangebracht met de vanen der vereenigingen van katholieke jonge mannen wier leden aan de Evangeliezijde plaatsen had den verkregen, terwijl aan den epistelkant de Venehanen waren gezeten. Om acht uur verscheen de Paus het Tu es Petrus door de Sixtijnsche- kapel onder directie van don Pe- rosie, klonk door de hooge ruimten en zegenend schreed de Vader der Christenheid naar het hoogkoor, waar onder de Cathedra Petri Christus zelfs Zijn Hemelschen Va der den dank Zijns Stedehouders opdragen ging. Het was een stille H. Mis met zang begeleid en waarbij de Paus gelijk men weet, zich van den kelk bediende, door de katholieke jonge mannen geschonken. Nadat de Paus, geknield aan den voet des altaars, de voorgeschreven gebeden had verricht, waarmee de aanwezigen samenstemden en ver volgens een korte dankzegging was verricht, werd door den H. Vader telven de nieuwe banier der Itali- aansche katholieke jongelinschap ge zegend en vervolgens verliet de Paus onder plechtige stilte de basi liek allen achterlatend onder den indruk van zijn heiligen eenvoud. KERKBERICHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Kerk van het Allerheiligste Hart. Kleverparkweg. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. HAARLEMMERLIEDE. stemmen inbegrepen. KLEINE HOUTSTRAAT 11, bij de ANEGANG. HALFWEG. 0VERVEEN. ZANDV00RT-bad. SCHOTEN. DRIEHUIZEN. Auteursrecht vooibehouden. Zondag, Feestdag van Alle Heiligen. De h.h. Missen ten half 7, 8, 9 uur en half 11. Geen Catechismus, 's Avonds half 7 Zielenvespers met preek. Vóór de V espers het Rozenhoedje. Van 6 tot half 8 gelegenheid om te biechten. Maandag, 8 uur plechtige Requiem-mis. 's Av. 7 uur Zielen-lof met Rozenhoedje. Donderdag, half 10 h. Mis en preek op het Kerkhof, 's Avonds van 6 tot 7 uur gelegenheid om te biechten. Vrijdag, 1ste Vrijdag der maand bij zonder toegewijd aan de vereering van het H. Hart, en tevens dag van Aanbid ding voor de leden van de Vereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding. Ten 8 uur gezongen h. Mis in de Sacraments kapel voor de levende leden dier Veree niging. Ka de h. Mis acte van eereboete. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot 's morgens 11 uur en 's middags van 3 tot 4 uur. Kwart over 3 luide Aanbidding, 's Avonds geen Lof. Zaterdag, feestdag van den H. Willi- brordus, Patroon der Nederlanden. Ver plichting van Mishooren. De h.h. Missen als op Zondag, 's Avonds 7 uur Rozenhoedje in de Mariakapel. Zondag het Hoogfeest van Allerheili gen en 1ste Zondag van de maand, te verdienen volle aflaat. De stille h.h. Mis sen te 7 uur en half 9 en te half 11 de plechtige Hoogmis. Onder de h.h. Missen schaalcollecte voor de parochiale school van minvermogenden. Na de Hoogmis het Rozenhoedje met de voorgeschreven gebeden. Geen Catechismus. Van half 4 tot 7 uur gelegenheid om te biechten. Te 7 uur de Vesper3 voorde overledenen met predikatie. Maandag, Allerzielen, te 8 uur de ge zongen Requiem. Des avonds te 7 uur Zielenlof met Rozenhoedje en voorge schreven gebeden. Verdere dagen van de week te 7 uur Lof voor de geloovige zielen. Vrijdag1ste Vrijdag van de maand, te verdienen volle aflaat voor de Leden der Broederschap van hetGoddelijk Hart van Jesus. Zaterdag, feest van den H, Willibror- dus, patroon van ons Bisdom, verplich ting van Mishooren. De h.h. Missen als op Zondag. Des avonds van 510 uur gelegenheid om te biechten. Deze week geen h. Mis om half 9 Ove rigens de h.h. Missen en Catechismus als naar gewoonte. Zondag. Feestdag van Allerheiligen. Te half 6, 7 uur en half 9 de gelezen h.h. Missen, Vóór de Hoogmis van half 11 het Rozenhoedje, 's Namiddags van 4 tot 7 uur gelegenheid om te biechten. Te 7 uur de Lauden der overledenen en predikatie. Maandag. Gedachtenis der Gel. zielen. De gelezen h.h. Missen te 7. 8 uur en en half 9. Na de h. Mis van half 9 het Rozenhoedje. De plechtige Requiem-Mis zal worden op gedragen te half 10. 's Avonds te 7 uur de „Miserere" en oefening van den H. Kruis weg voor de Gel. zielen. Dinsdag, te 8 uur gezongen h. Mis ter eere van den H. Ant nius van Padua. 's Avonds te 7 uur Lof en Vergadering der Broederschap van de H. Antonius. Donderdag, te half 10 de h. Mis voor de Overledenen, op het kerhof St. Barbara, 's Avonds gelegenheid om te biechten van 6 tot 8 uur. Vrijdag, le Vrijdag der maand, te 8 uur gezangen h. Mis. 's Avonds te 7 uur Lof, Predicatie en Acte van eereboete aan het H. Hart. Zaterdag, Feestdag van den H. Willi- brordus, Patroon van Nederland, verplich ting van Mishooren. De hh. Missen te half 6, 7 uur en half 9, en gezongen h. Mis te half 11. Zondag 8 Nov., na de Hoogmis, te 12 uur zulten in deze kerk eenige mannen- en vrouwenplaatsen verpacht worden. Zondag, de h.h. Missen te 7, 9 ure en half 11. Te 12 ure Catechismus. Te 4 ure Lof en Rozenhoedje. Na het Lof tot 7 uur gelegenheid om te biechten. Maandag, Allerzielendag, te half 8 ge lezen h. Mis, te half 10 gezongen h. Mis van Requiem, 's Avonds te 7 uur Lof en Rozenhoedje. Dinsdag, half 8 gez. h. Mis ter eere van den H. Antonius; 's avonds ten 7 ure Lof. Donderdagavond van 6 tot 8 uur gele genheid om te biechten. Vrijdag, te half 8 gezongen h. Mis ter eere van het Goddelijk Hart. 's Avonds ten 7 ure Lof en acte van Eereboete. Zaterdag, feestdag van den H. Willi- brordus, Patroon van dit Diocees, ver plichting van Mishooren. De h.h. Missen te 7 en 9 ure. Zondag, Hoogfeest van Allerheiligen. De h.h. Missen te half 6, 7 uur, half 9 en te half 11 de plechtige Hoogmis. Na de Hoogmis Rozenhoedje met de overige voorgeschreven gebeden. Geen Catechis mus. Van 4 uur af gelegenheid om te biechten. Te 7 uur Vespers, waarna Zie lenvesper met predikatie. Maandag, Gedenkdag van Alle Geloo vige Zielen. De h.h. Missen te 7 8 en 9 uur. Te 8 uur plechtige Requiem voor alle geloovige zielen. Deze week iederen avond Zielenlof om 8 uur. Dinsdag, te 8 uur gezongen Requiem voor de overledenen van het Zielenboek. Woensdag, te 8 uur gezongen Requiem voor de overledenen die op St. Barbara en St. Bavo begraven zijn. Donderdag, te 8 uur gezongen Requiem voor de overledene leden der Broeder schap van Gedurige Aanbidding. Vtijdag, eerste Vrijdag der maand, te 8 uur gezongen h. Mis van Eerherstel tot bekeering der zondaren. Zondag, feest van den H. Willibrordus, Apostel van Nederland met verplichting van Mishooren. De h.h. Missen als op Zondag. Aartsbroederschap der R. Familie. Zondag, feestdag van Alle Heiligen, te verdienen volle aflaat voor alle leden. Geen vergadering. Maandag, Allerzielendag, te verdienen volle aflaat voor alle leden. Zaterdag, feestdag van den H. Willi brordus, te verdienen volle aflaat voor de leden der 10e Sectie. Iederen Zondag van 44y2 uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap der H. Familie. Mannen en jongelingen hebben altijd vrijen toegang tot de vergaderingen. Zondag, Hoogfeest van Allerheiligen, de h.h. Missen om half 6, 7, 9 uur en om half 11 de plechtige Hoogmis, 's Av. half 7 Lof met predicatie ter opwekking om voor de overledenen te bidden en Rozenhoedje. Maandag, Allerzielendag, om 9 uur ge zongen h. Mis voor den HoogEerw. Heer Albertus Antonius Verbeek als Lid der Broederschap van O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand, 's Avonds om half 8 Lof der overledenen met Rozenhoedje. Dinsdagavond om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdag, om 9 uur h. Mis voor Mej. L. M. V KimmanWeijts, als lid der Broederschap van O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand, 's Avonds om half 8 Lof ter eere van het Allerb. Sacrament. Vrijdag, lste Vrijdag der maand, toe gewijd aan het Goddelijk Hart. 's Avonds half 8 Lof. Zaterdag, Feestdag van den H. Willi brordus, Apostel van Nederland, verplich ting van Mishooren. De h.h. Missen om half 6, half 8, half 9 en 10 uur. Zondag, de feestdag van Aller heiligem 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen, half 11 de Hoogmis. Geen Catechismus, des avonds 7 uur Vespers der overledenen en predikatie, 's Avonds van half 6 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. Maandag, de gedachtenis der geloovige zielen, om 8 uur de gezongen h. Mis, om 9 uur de stille h. Mis. 's Avonds half 8 Lof voor de geloovige zielen en Rozen hoedje. Dinsdagavond half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdagavond half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament en gelegenheid om te biechten. Vrijdagavond half 8 Lof ter eere van het H. Hart en acte van toewijding. Zaterdagavond gelegenheid om te biech ten van 49 uur. Gedurende deze week dagelijks de Ca techismus. De h.h. Missen te half 8 en 9 uur. Zondag, Hoogfeest van Alle Heiligen half 8 Vroegmis, kwart over 10 Hoogmis, half 3 Vespers van het feest; daarna biechtgelegenheid, 's Avonds ten 7 uur Zielevespers en predikatie. Maandag Allerzielen8 uur le h. Mis waarna Rozenhoedje, 9 uur gezongen h. Mis. Donderdag, na de h.h. Missen en des avonds van 5 tot half acht biechtgelegen heid. Vrijdag, le Vrijdag der maand 8 uur le h. Mis, 9 uur gezongen h. Mis. Zaterdag, de feestdag van den H. Wil librordus, verplichting om Mis te hooren, da h.h. Missen als op Zondag. Gelegen heid om te biechten als gewoonlijk. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, ten half 12 Catechismus. Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, half 9 en half 11, 3 uur feest- en Allerzielen- Vespers. 's A vonds 7 uur Lof met preek. Maandag, de h. Mis te 7 uur, te 9 uur gezongen Requiem-Mis, waarna Roz. 's Avonds om 7 uur H. Kruiswegoefening. Vrijdag, le Vrijdag v. d. maand, te kwart over 8 gezongen h. Mis. 's Avonds te 7 uur H. Lof niet Roz., Lit. en toewijding aan het H. Hart. Zaterdag, feest van den H. Willibrordus, verplichting van Mishooren: de h.h. Mis sen te 7 uur, half 9 en half 11. 's Av. T uur Maria-Lof met Roz. en Lit. De gebeden worden verzocht voor Marinus Brouwer, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, half 9 en de Hoogmis ten 10 uur. Des nam. ten 3 uur de Vespers voor de overlede nen met predicatie enz. Maandag, de h.h. Missen ten 7, 8 en 9 uur, des avonds ten 7 uur de Kruisweg en sluiting der Octoberoefeningen. Dinsdag en overige dagen ten 7 uur des avonds Lof met predicatie en oefe ningen voor het 40-uur gebed door de Eerw. Paters Capucijnen. Vrijdag, de h.h. Missen ten 7 en 8 uur. Ten 9 uur de Hoogmis. Zaterdag, de h.h. Missen ten 6, 7 en 8 uur. Ten 9 uur de Hoogmis. Gedurende de week zijn de h.h. Missen ten 7 uur en half 9. De gebeden worden verzocht voor Maria Gonzalez van der Laan, Religieuse en Overste v.h. Maria-Gesticht die in den Heer is overleden. Zondag, Heden de hooge feestdag van Aller Heiligen. Na den middag 3 uur de Vespers. Een kwartier na de Vespers gelegenheid tot biechten, zoolang er ach tereenvolgens biechtelingen zullen zijn. Dezen avond 7 uur Zielenvespers met toe spraak en Rozenhoedje. Maandag, Allerzielendag, 8 uur plechtig gezongen Requiem-Mis, waarna het Ro zenhoedje. Bij goed weer processie naar het kerk hof, waar De Profundis en 5 Onze Vaders met Weesgegroeten voor de rust der over ledenen zullen gebeden worden, 's Av. 7 uur Kruiswegoefening voor de geloo vige zielen. Donderdag, gewone h. Dienst, 's Av. 7 uur Lof. Vrijdag, 8 uur gezongen h. Mis. 's Av. 7 uur Kruiswegoefening. Zaterdag, de feestdag van St. Willibrord. Verplichting van Mishooren. De h.h. Mis sen als op Zondag. Van 5—8 uur gele genheid tot biechten. De gebeden worden verzocht voor den HoogEerw. Heer Deken en Kan. Albertus Verbeek, die in den Heer is overleden. In ondertrouw zijn opgenomen Engelbertus Brinkhuis van deze parochie en Joanna van Wierst uit Utrecht. Zondag, feestdag van Allerheiligen. De h.h. Missen als op Zondag, om 3 uur de Vespers voor het feest en de October- gebeden, om 7 uur Vespers voor de over ledenen en predicatie. Maandag, Allerzielen. De eerste h. Mis om kwart over 8. De tweede gez. h. Mis om 9 uur. 's Av. te 7 uur Kruisweg voor de overledenen. Dinsdag, om 9 uur gez. Maandstond voor Petrus Neelis Woensdag, Feest van den H. Carol u« Boromeus, om 11 uur huwelijksmis en huwelijksinzegening voor Nicolaas Avisz en Wilhelmina van de Bos. Vrijdag, lste Vrijdag der maand, gez. h. Mis om kwart over 8. 's Av. 7 uur Lof. Zaterdag, verplichting van Mishooren,- feestdag van de H. Willibrordus, Patroon van ons Bisdom. De eerste h. Mis om hall 6, om 9 uur de Hoogmis. Dagelijks voor en na de h.h. Missen en en Zaterdag van 4 uur af gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Maria Handgraaf echtgenoote van Joseph Vaders, die met de laatste H. Sacramenten der- Stervenden is voorzien en voor Petrus Neelis en Cornelia Nieuwland echtgenoote van Joes Heeremans. die in den Heer zijn overleden. In ondertrouw zijn opgenomen Nicolaas Avisz en Wilhelmina v. d. Boe Zondag, 7 uur de Vroegmis, 10 uur de- Hoogmis. 'sNam. half 3 de Vespers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 12