ÊnnnnnHnnnnH» ANECANQ Mengelwerk. Chemische Wasschsrij Yervery Houtstraat OFFICIEELE KERKLIJST. VELSEN (Wijkeroog). IJMUIDEN. BEVERWIJK. HEEMSKERK. UITGEEST. WIJK AAN ZEE. HEEMSTEDE VOGELENZANG. LISSE. BENNEBR0EK. N00RDWIJKERH0UT. VOORHOUT. HAARLEMMERMEER (aan de Lijnden.) R. K. VEREENIGSNGEN. xfx4xjxfxfx|x|xtx4x4x+x PISCAER's - - - SCHOENENMAGAZIJN. Hst beste adres voor solied werk. Specialiteit in WITTE en TRICOT GOEDEREN, Telefoon No. 1471. HAARLEM ROKKEN en BLOUSES Zaterdagavond, van 5—8 uur gelegen heid tot biechten. In de week de h. Mis om 9 uur. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, 6V2 Zielenvespers m et Predikatie en Rozenkransgebed. Maandag, 8V2 uur Gezongen Requiem voor alle overledene geloovigen. 7 uur Lof met Rozenkransgebed. Dinsdag, 8Vc Jaargetijde voor overl. fam. v. Leent. Woensdag, 9 uur Gezongen jaargetijde voor Cornelia Pirovano. Donderdagavond 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdagmiddag van 59 uur biecht- hooren. Feestdag van den H. Willibrordus Apostel van Nederland. Verplichting van Mis hooren. De H.H. Missen om 6 en om 9 uur. Zondag, half 8, geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie, 10 uur, overledene familie v. d. Eist. 's Avonds 7 uur Ves pers voor de overledenen, predicatie en Rozenhoedje. Van 5—9 uur gelegenheid om te biechten. Maandag, de gedachtenis der overlede nen, half 8 en 10 uur voor de geloovige zielen, 's Avonds 7 uur Kruisweg voor de geloovige zielen en Rozenhoedje. Dinsdag, 7 uur, voor eene overledene priester 8 uur, Petronella van Velsen. Woensdag, 7 en 8 uur, voor de Rcomsch- Katholieken, die te IJmuiden zijn scheep- gegaan en in of op zee het leven hebben verloren, 's Avonds 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Donderdag, 7 uur, voor de Roomsch- Katholieken, die te IJmuiden zijn scheep- gegaan en in of op zee het leven hebben verlaten. 8 uur, Joanna Maria v. Dingstee. Vrijdag, 7 uur, overledene familie, 8 uur, overledene familie Zwager, 's Av. 7 uur Lof ter eere van het Hart. Zaterdag, 5 uur, zekere intentie, half 8, zekere intentie, 10 uur, overledene fam. v. d. Ven. 's Av. te 7 uur Lof ter eere van den H. Willibrordus. Van 48 uur gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Gerrit Jansen Agatha HaverWiegman en de wed. Petronella de VriesStellekes die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Hendrika van de WalBruin, die in den Heer is overleden. In ondertrouw zijn opgenomen. Hermanus Engelbracht en Vrouwtje Apollonia Dobbelaar. Zondag, de h.h. Missen om half 7, 8 uur en om 10 uur plechtige Hoogmis, waarna Rozenhoedje, 's Middags om 3 uur Vespers, en daarna Vespers der Overle denen. Na de Vespers tot 6 uur gelegen heid om te biechten. Om half 7 Lof met preek. Maandag, om 9 uur plechtige Requiem voor alle geloovige zielen. Tot 's middags 3 uur gelegenheid om het kerkhof te be zoeken. 's Avonds om half 8 Lof. Donderdag, om 7 uur Lof. Zaterdag, feestdag van den H. Willi brordus, Apostel van het Bisdom Haarlem. Daarom verplichting om de h. Mis te hooren. De hh. Missen om 6, 8 en 10 uur. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis waarna Rozenhoedje, Litanie en ge bed tot den H. Joseph, half 3 de Ves pers van den feestdag, waarna de Vespers voor de Geloovige Zielen. Daarna gele genheid om te biechten, half 7 Lof vooi de overledenen met predikatie. Maandag, Gedachtenis aan de overle dene geloovigen, de eerste h. Mis om half' 8, de gezongen h. Mis 9 uur. Om half 7 Lof met Rozenhoedje tot sluiting van den Octobermaand. Voor de uitstel ling van het Allerheiligste wordt de Miserere gezongen. Zaterdag, Feestdag van den H, Willi brordus, verplichting van Mis hooren. 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoogmis. Op de gewone dagen Catechismus. In deze week iederen dag om half 3 Lof voor de geloovige zielen. Voor de uit stelling van het Allerheiligste de Miserere. De h.h. Missen om half 8 en kwart over 8, Vrijdag alleen kwart over acht. Zondag, 7 uur, Grietje Teeling hvr, van Martinus Weijling, half 10, Gemeente, 2 uur de Vespers, 's Av. 7 uur Vespers v. de ovealedenen en predicatie. Maandag, 7 uur, Cornelis Jansz. Scher mer, 9 uur voor de zielen in het Vage vuur. 's Avonds 7 uur oefening van dtn H. Kruisweg. Dinsdag, 8 uur, Agatha van den Berg, hvr. Piet Bakkum, half 9, Jan Waardij k. Woensdag, 8 uur, overl. familie Mul, half 9 plechtig gezongen h. Mis met Veni Creator voor den Directeur van het Zang koor, die nu reeds 25 jaren van ons schoon koor die functie heeft waarge nomen. Donderdag, 8 uur gezongen h. Mis voor overledenen, 9 uur trouwmis. Van 46 uur biechtgelegenheid. Vrijdag, 8 uur, Jan Meijne, half 9, gez h. Mis voor de leden van 'c Genootschap van 't H. Hort van Jesus, 6 uur biecht gelegenheid, 7 uur Lof met eereboete. Zaterdaa, 7 uur, voor de geloovige zie len, half 10, Z.Eerw. Heer Franciscus Koekhoven, rector te Monster. Te 4 uur biechtgelegenheid, 's Av. te 7 uur Lof ter eere van de Allerh. Maagd Maria. De gebeden worden verzocht voor Jan Stirp en Keetje Stirp, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Jan Waardij k, die in den Heer is overleden. In ondertrouw zijn opgenomen Cornelis Cornelisse en Cornelia Vrouwe beiden van hier, (3e afkondiging). Zondag, 7 uur Vroegmis, half 11 Hoog mis. 's Namiddags half 3 de Vespers met Rozenhoedje en aanbidding voor de leden der Broederschap van de Eeuwigdurende Aanbidding, 's Avonds half 7 Vespers der overledenen met predikatie. Maandag, Allerzielen 8 uur gez. h. Mis van Requiem. Woensdagavond 7 uur Lof met Rozen hoedje. Vrijdag, le Vrijdag der maand. 8 uur gez. h. Mis, 's avonds 7 uur Lof ter eere van het H. Hart. Zaterdag, Feest van den H. Willibror dus, 7 uur Vroegmis. Door de week 8 uur h. Mis. De gebeden worden verzocht voor Catharina Verduin, Wed. v. d. Aar, die met de laatste H. Sacramenten dei- Stervenden zijn voorzien. In ondertrouw zijn opgenomen: Bartholomaeus Duin en Anna (Nieuwkerk. Zondag, de stille h.h. Missen ten 7 uur en half 9, de Hoogmis ten 10 uur, 3 uur de Vespers van Aller Heiligen en gele heid om te biechten. 6 uur de Zieleves- pers met Predikatie. Maandag, Allerzielen: Half 9 gezongen h. Mis van Requiem voor de Geloovige Zielen, 's avonds half 8 Lof. Donderdag, half 9 gezongen h Mis ter eere van het H. Sacrament, 's avonds half 8 Lof. Vrijdag, half 9 gezongen h. Mis ter eere van Jesus Godd. Hart,'s avonds half 8 Lof. Zaterdag, feestdag van den H. Wille- brordus. verplichting van Mishooren. De h.h. Missen ten 6, 8 en half 10 uur, des avonds half 8 Lof. De gebeden worden verzocht voor Hubertus van Deursen, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Antonius Kramer, die in den Heer is overleden. Zondag, Allerheiligen, ten half 8 de Vroegmis. TenlO uur de Hoogmis. Ten half 3 vespers voor de overledenen met predikatie. Voor de vespers van half 2 af gelegenheid tot biechten; insgelijks na de vespers tot 4 uur. Maandag, Allerzielen, de h.h. Missen ten half 9 en 9 uur. Ten 9 uur gezongen h. Mis, waarna bezoek aan het kerkhof. Dinsdag en Woensdag, de h.h. Missen ten 8 uur en half 9. Donderdag, de h.h. Missen ten half 9 en 9 uur. Ten 9 uur gezongen Jaargetij voor Cornelia Nan huisvrouw van Arnol- dus Kroon. Vrijdag, de h.h. Missen ten 8 uur en half 9. Zaterdag, H. Willebrordus. Verplichting van Mis te hooren. De vroegmis ten half 8; de Hoogmis ten 10 uur. Vigilie, Vas tendag. Woensdag en Zaterdag, ten half 12 Ca techismus. De gebeden worden verzocht voor Anna Hoogkamer huisvrouw van Martinus van Duijn. die in de Heer is overleden. Zondag, 7 uur en half 9 de gelezen h.h. Missen ten 10 ure de plechtige Hoog mis. 's namiddags te half 3 Vespers waar onder de Rozenkrans zal gebeden wor den, 's avonds ten 7 ure Lof voor de Ge loovige zielen met predikatie. Onder en na de Vespers gelegenheid om te biech ten tot 6 ure Maandag, Allerzielendag de h.h. Mis sen als op Zondag, te 10 ure de plech tige Hoogmis. Na de Hoogmis processie naar het kerkhof, 's Avonds te 7 uur Lof en de oefening van den H. Kruis weg voor de geloovige Zielen. Donderdagavond van 5 tot 7 uur gele genheid om tejbiechten. Vrijdagavond te 7 uur het H. uur en Lof ter eere van het Goddelijk Hart van Jesus. Zaterdag, feestdag van den H. Willi brordus, geboden Mis hooren, de eerste h. Mis te half 7, de tweede te half 9 en te 10 ure de Hoogmis, 's namiddags van 3 ure af gelegenheid om te biechten en s avonds te 7 ure Lof waaronder de Ro zenkrans zal gebeden worden. Zondag, feestdag van Alle Heiligen, te half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoogmis; geen catechismus; van 4 uur afgelegen heid om te biechten; te half 7 Vespers voor de overledenen met predikatie en Rozen Kransgebed. Maandag, Allerzielendag, half 9 plech tige Requiem-Mis; 's avonds half 7 Kruis weg voor de overledenen met Rozenkrans gebed. Dinsdag, te kwart over 8 gezongen h. Mis ter eere van den H. Geest bij de her opening der school. Woensdag, te kwart over 8 b. Mis. Donderdag, te half 9 gezongen jaargetij voor Catharina Klinkenberg geb. v. Postel, 's avonds van 6—8 uur gelegenheid om te biechten. Vrijdag te half 9 gezongen h. Mis met korte toespraak en 's avonds half 7 Lof ter eere van het H. Hart. Zaterdag, feesdag van den H. Willibror dus, apostel van Nederland, verplichting om Mis te hooren. Half 8 Vroegmis, 10 uur Hoogmis en van 48 uur gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Alida Draijer, geb. Akersloot die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. Zondag, 7 uur, stille h. Mis met onder richting; 10 uur, Hoogmis met predikatie, 's Namiddags te 1 uur Catechismus. Te 2 uur Lof, Rozenhoedje en voorgeschre ven gebeden. Maandag, half 9 gezongen h. Mis van Requiem met predikatie. Daasna bezoek aan het Kerkhof. Donderdag, half 9 gezongen h. Mis in het Gesticht bij de Eerw. Zusters, half 10 gezongen trouwmis voor Joannes Mooije- kind en Alida van Roode. Zaterdag, Feestdag van den H. Willi brordus, verplichting van Mishooren. De h.h. Missen 7 en 10 uur Hoogmis. De gebeden worden verzocht voor Gijsbertus van de Marei, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Leonardus van der Ploeg, die in den Heer is overleden. Zondag, Hoogfeest van Allerheiligen, des middags te half 3 de Vespers met Rozenhoedje, 's Avonds ten 7 ure Lof voor de overledenen met predikatie. Maandag, gedachtenis voor alle geloo vige zielen. De eerste h. Mis ten 7 ure waarvoor de H. Communie wordt uitge reikt, ten half 9 de plechtige Hoogmis voor de geloovige zielen, 's Avonds ten 7 uur Lof waaronder voor het laatst het Rozenhoedje voor de Octobermaand. Dinsdag en Donderdag, Catechismus. Zaterdag, feestdag van den H. Willi brordus, verplichting van Mishooren. De h.h. Missen als op Zondag. Kerk v.d. H. Franciscus van Sales. Zondag, de feestdag van Allerheiligen, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoogmis, 's Na middags van 4—7 uur gelegenheid om te biechten, 's Av. 7 uur Allerzielenlof. Maandag, Allerzielen, half 9 de gezon gen Requiem. Dinsdag, half 9 gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius. Vrijdag, half 9 gezongen h. Mis ter eeie van het H. Hart Zaterdagmiddag van 48 uur gelegen heid om te biechten In de week om half 9 de h. Mis en daarna Catechismus. De gebeden worden verzocht voor de Wed. Anna v. Doorn geb. Smit, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Joannes Burgers, die in den Heer is overleden. De Kerkberichten, die te laat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT vanheden HAARLEM Telef. 426-1046 De 11. K. ~,~jreenigingm van Haar lem en Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijke) mededeelingen, agenda's enz. bekend te maken. Nederlandsche R. K. Volksbond Afdeeling Haarlem. Bondsgebouw Smedestraat 23. Zondag 1 Nov., kwart voor 1 Bakkers- gilde „St. Hubrecht." Maandag 2 Nov., half 9 Ondersteunings fonds. Dinsdag 3 Nov., half 9 Bloemist- en Tuindersgilde „8t. Elisabeth", 8—9 „Hulp in Nood." Woensdag 4 Nov., half 9 Ontwikkelings club „St. Thomas v. Aquino". Spreker de WelEd. heer J. Roodnat, hoofd eenerR. Kath. school; alle leden van de Afd. Haarlem worden dringend uitgenoodigd deze Cursusavond bij te wonen, half 9 Bestuursvergadering Houtbewerkers, half 9 Bestuursvergadering Communiefonds, 9 uur repetitie Zangvereeniging. Donderdag 5 Nov., half 9 Kalk- en Steen bewerkers, half 9 Rederijkerskamer. Vrijdag, 6 Nov., half 9 Hoofdbestuur, half 9 Gemeentewerklieden. Zaterdag, 7 Nov., half 9 opening van de Bibliotheek, half 9 zitting Spaarbank „St. Antonius van Padua." 89 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie). Van half 9 tot half 10 in schrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve Bakkerij „Arbeid Adelt". Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Afdeeling VELSEN en O. Zondag 1 Nov., 's avonds ten half 9, algemeene vergadering, bovenzaal G. Ren- sen. Punten van behandeling: Bondsgebouw, benoeming Comm. „Hulp in Nood". Daar de Commissie voor bonds gebouw zoover met haar onderzoek is ge vorderd, zoo zag het bestuur gaarne, dat alle leden op deze vergadering aanwezig zijn, opdat de zaken dan beter in hun ge heel besproken kunnen wordeo. Namens het Bestuur, P. VERSTEEG Secr Afdeeling BEVERWIJK. Bondsgebouw: Peperstraat 15. Zaterdag 31 Oct., 's avonds van 8 tot 9 uur zitting der Spaarbank St. Antonius, van 8 tot 9 u, zitting der Spaarkas St. Ni colaas en Communiefonds. MEDEDEELING. Donderdag 5 Nov., 's avonds half 8, zullen de Ontwikkelingscursussen een aanvang nemen. Zij, die daaraan deel wenschen te nemen, kunnen zich daartoe aanmelden bij het bestuur en 's avonds aan de zaal, Namens het Bestuur, J. DE GOEDE, Secr. Afdeeling LISSE. Bondsgebouw: Dorpstraat C 115. Zaterdag 81 Oct., 's avonds van 8 tot 9 uur, zitting Spaarkas. Dinsdagavond repetitie Zangvereeniging. De leden worden beleefd verzochtkun achterstallige contributie aan te zuiveren, daar zij anders met de uitvoering geen toe gangskaart ontvangen. Namens het Bestuur, A. Bom, Secr. Afdeeling SASSENHEiM en O. Den leden, die deel wenschen te nemen aan de Teekencursus voor de bouwvak ken, wordt bekend gemaakt, dat vermoe de lij k de eerste week in November de teekenlessen zullen aanvangen en gehou den worden op Dinsdagavond. Namens het Bestuur, J. ZANDVLIET, Secr. HAARLEM. Sinfjozefsgezellen-Vereeniging. VereenigingsgebouwZoetestraat- No. Geopend des Zondags van 12-3 en - 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. R. K. Militaire Vereeniglng. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. R. K. Veroeniging tot bescherming van. meisjes, gen. „St. Martha." Het Bemiddelingsbureau der Vereeni- ging is geopend eiken Dinsdagmiddag van" 12—2 uur, voor betrekkingen als dienstboden enz., Donkere Spaarne 22, alwaar voor R. K. dienstmeisjes wier ouders buiten de stad woonachtig zijn iederen Zondag- en Woensdagavond van 810 ure gelegenheid bestaat tegen de geringe vergoeding van 5 ct. per week haar vrijen tijd aangenaam en gezellig door te brengen. Aanmelding daartoe aan het „Te Huis" op bovengenoemde avonden. R. K. Zangveroeniging ARTI ET RELIGIONI. dir. de Heer JAC DE JONG. Bij dezen worden de Leden er aan her innerd, dat de wekelijksche repetitie ge houden wordt op Dinsdagvond te 8 uur, voor Dames en Heeren. Met het oog op de spoedige uitvoering van het Kerstmis- en Driekoningen-Ora torium is het noodzakelijk, dat de leden trouw op de repetitie komen en doet het Bestuur daarom een beroep op hunne welwillendheid. Het Bestuur. IS De verjaging der kloosterzusters in Erankrfjk. Wat het arme Frankrijk voor de weggejaagde liefdezusters terug heeft gekregen in zijn gasthuizen, kan het' best blijken uit een Parijsche corres pondentie van de „Nieuwe Courant", een liberaal blad waarin wordt gezegd „Zooals men weet, staat thans de verpleging in de Fransche gasthuizen beneden alle peil. Wanneer ik daar van zekere, ware, onbetwistbaar ware staaltjes hier zou willen neerschrijven, zouden velen in Nederland mij van on waarschij nlijkheid beschuldigen. Het is mij meer overkomen, dat juist daar, waar ik volkomen ware feiten had geboekstaafd, onveranderde realiteit, men mij onwaarschijnlijkheid ver weet Zoo licht vergeten velen, hoe alleronwaarschijnlijkst het werkelijke leven dikwijls ie. Maar om toch eenigs- zins een denkbeeld te geven van de laagte, waarop de verpleging in de meeste onzer ziekenhuizen hier staat (ik zeg niet alle, er zijn enkele - zeer weinige gelukkige uitzonde ringen) wil ik toch even een paar geschiedenissen meedeelen, die als symbool kunnen dienen voor den ge heelen toestand. „Een jonge moeder, vrouw van een Hollandschen schilder, die haar kindje in een der gasthuizen was gaan af wachten, werd op een avond, dat men het noodig vond, om welke reden ook, haar in een andere zaal over te bren gen, verbed door twee infirmiers, die sterk naar drank roken. En hun taal bevestigde, wat de lucht om hen heen vermoeden deed. In een ander Höpi- tal werd een jong meisje verpleegd van Hollandsche afkomst, dat pok ken had. Zij was van een schoonheid, zooals men maar zelden ontmoet, een vreugde voor de oogen en twintig jaar. En in dezen tijd, waarin de wetenschap hei mogelijk heeft gemaakt, de schennende inwerking der pok ziekte geheel, of bijna geheel te weren, kesrde ons jong meisje, dank zij een verregaand slordige en onhandige ver pleegster, voor altijd volkömen ge schonden uit het ziekenhuis terug. „In nog een ander gasthuis had een Duitsche schilderes haar kindje het leven gegeven. Zij was niet sterk en haar zenuwgestel had veel geleden. Maar zij durfde nooit slapen, noch bij dag, noch bij nacht, en hield dit twaalf dagen vol, omdat de verpleeg sters op haar zaal zoo verregaand ruw waren, en (zij vreesde, dat men haar kindje, heel klein en teer en zuster van een doodgeboren tweeling thans is het een prachtige tweejarige baby met dezelfde hardhandigheid en ach teloosheid zou behandelen, waardoor zij in het Daaste bed een pasgeborene had zien sterven. „En zoo zou ik kunnen voortgaan en kolommen vullen met een zwarte lijst van soortgelijke voorbeelden, waar onder er zijn, zooals ik reeds zei, die aan het ongelooflijke grenzen. Frank rijk is op het gebied der verpleging in de gemeentelijke ziekenhuizen, vijftig of honderd jaren ten achteren. En dit is niet moeilijk te verklaren, „Tot dusver was de aangewezen plaats voor alle vrouwen, wier roe ping haar tot de ongelukkigen heen trok, het klooster. Allen, wier ver langen het was zich te geven aan het lijden dezer wereld, vonden, dat het van zelf sprak dat zij daarbij den gewijden sluier aannamen. In som mige Roomsch-katholieke ziekenin- richtingen, daar waar een intelligente en beschaafde moeder aan het hoofd staat, vindt men dan ook een uitste kende verpleging. Maar in de gemeen telijke ziekenhuizen, in welke men plotseling leeken-verpleegsters gewild heeft, waar zou men de noodige goede krachten van daan hebben moeten halen Men vond natuurlijk per soneel genoeg; in onze maatschappij, waar de strijd om het brood zoo zwaar is, en vooral voor de vrouw, vindt men altijd wel min of meer bruik bare personen voor een betrekkiDg. Maar de toewijding en een ideale op vatting van haar taak ontbraken ge heel aan deze plaatsvervangsters der vrome zusterkens."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 13