VEEESTRAAT Mantels, Stoffen, Costume-Rokken, Blouses, Kinderjurken, enz. tf: 1 g^YtfondervollezALir ii: Uit den Omtrek. Stadsnieuws. 11 ijpt Goedkoopste en meest gesorteerde Magazijnen van: r Gekleurde Fantasie Paletots 3,90 4,90 5,90 6,90 7,90 8,90 10,50 11,50 12,50. Gekleurde Laken Paletots 7,90 8,90 9,50 11,50 12,50 14,50 16,50 17,50 19,50. Zwarte Laken Paletots 5,90 6,90 7,90 8,90 9,50 11,— 12,50 13,50 14,50 16,50. Fantasie Mantel-Costumes 7,90 8,90 10,50 12.50 1450 1650. Laken Mantel-Costumes 1350 1450 16,50 1750 1950 22,50 26,—. Kinder Mantel-Costumes 6,90 7,40 7,90 8,40 8-90 9,40 1040. Witte Kinder-Mantels 2,25 2,60 2 75 325 350 3 75 4,25 4,50. Gekleurde Kinder-Mantels 160 2 225 260 325 360 390 450. Stof- en Regenmantels 290 3,90 4,50 490 550 5,90 6,90 7,90 8,50 950. Jongens en Meisjes Jekkers 115 1 25 1,35 1 45 1,60 1 75 1,90 225 245 2,60. Kinder Capes en Capuchon 95 105 125 135 145 1,60 1,75 195 225. Costume Rokken vanaf f 1,60. Dames Blouses vanaf f 1,20. Kinderjurkjes vanaf 65 ct. •tijd dien tocht gemaakt-, maar van de spoedige opeenvolging vain trei nen wist hij niet. Gedacht over de kans van gevaar had hij niet. Krijgt hij een sein van den conducteur, dan rijdt hij door. D. v. V., conducteur, te Hille- gom, dienst doende op dien tram trein van vijf personenwagens, ver klaarde voor een groot deel hetzelf de als de machinist. Hij had Mj gevraagd of hij er over kon en M. antwoordde met een handbeweging. De conducteur was gesprongen op den wagen achter de machine. Door den plotselingen schok werd hij op den straatweg geworpen. Hij kreeg geen letsel, maar wist van het eigen lijke feit der aanrijding piets. Ook hij had iets van de gewonden be speurd. De conducteur bleek ook niet gedacht te hebben aan dien1 trein. Is de weg vrij, dan bemoeit hij zich niet met treinen. Een leerling-machinist eerste klas se bevond zich op een der sneltrei nen; dien. welke naar Leiden ging. Hij had den machinist plotseling zwaar zien remmen. Ook deed hij de stoomfluit gillen. Er was aan den trein echter geen honden meer: hij ging door den tramtrein. Ook hij had de vernieling gezien en had geholpen de gewonden te verzorgen Deze leerling had niet erg geschrikt hij wist, dat zijn trein niet zou ont sporen, daar hij niet op de machine, maar op de tramrijtuigen zou te rechtkomen En dan is er voor een trein geen gevaar Maar het is plicht bij zoo'n geval te remmen. Een en ander moest de leerling- machinist nader als deskundige be vestigen De subst-officier, mr. v. Geuns, zag aan den eenen kant, het ernstige van het ongeluk, aan de andere zijde beklaagde, een man van goed ge drag, die altijd zijn plicht vervult; aan den anderen kant een zwaar mis drijf, aan den anderen kant de men schel ij ke uiting zich te onderhouden met diens zwager, met wiens lot en omstandigheden hij was begaan Het feit en de schuld van bekl staan vast. De vraag is: .Welke straf hem, den wegwaehter, moest opgelegd worden. Het schuldmis- drijf is zwagr, zwaar op zichzelf, zwaar in zijn gevolgen. Een vrijheidsstraf zal daarom hem moeten worden opgelegd, hoe sym pathiek hij ook het O M. is, immers heeft hij niets verborgen, niet getracht zijn schuld te verkleinen, immers beeft een rein mensehelijke neiging hem zijn plicht doen verzaken. Wat moet hem worden opgelegd: gevangenis straf of hechtenis Een vraag van minder belang, niet de hoofdvraag voor beklaagde. Ondanks het diep medelijden met bekl. eischte het O. M. vier maan den hechtenis. Bekl. bekende in tranen nog .eens zijn schuld, aan onvoorzichtigheid, natuurlijk niet aan opzet te wijten. Faillissementen Failliet verklaard: 15 Oct. J. Pepels-Baggen, herbergier te Urmond. 26 Oct. J. P. Brouwer, thans zonder be- roen, te Amsterdam. GeëindigdDoor het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijsten de fail- lisementen van H. L. Perdon, winkelier, te Ut echt, de nalatenschap van wijlen D. J. van der Moolen, laatst gewoond heb bende te Bussum; J. Lippits, koffiehuis- houder te Utrecht, na het in kracht van gewijsde gaan van de homologatie van het in dat faillissement aangeboden ak koord. Opgeheven: de faillissementen van J. Ekkerman, schipper te VenhuizenH. J. Hierck, timmerman te's-GravenhageH. Hennekes, steenhouwer te Arnhem. HAABLEMMEBLIEDE EN S AABNWOUDE. Burg. Stand. Ondertrouwd: J. A. Roodenburg, jm. 30 j. en Y. C. van der Giezen, jd. 22 j. Gehuwd: H. van Straten jm. 26 j. en C. P. M. van der Meij, wed. v. H. van Eik, 32 j. Geboren: Cornelis Hendrikus, z. v. J. M. Mentjox en J. Schepers. HALFWEG. Dat liep goed afl Door de oplet tendheid van den machinist van den sneltrein naar Haarlem die hier onge veer kwart vóór twee passeert, is Vrijdagnamiddag een ernstig ongeluk voorkomen. Toen de trein den overweg naar den Houtrakpolder genaderd was, waren de boomen niet gesloten. Wonder boven wonder kon de machinist nog vroeg genoeg stoppen, zoodat een voer man met een span paarden die juist den weg overstak, een zeer treurig lot ontkwam. OVEBVEEN. Kisten bloembollen ver gaan. Van de firma Gebr. van Velsen, alhier, zijn er met de boot de Yarmouth 47 kisten bloembollen ver gaan, welke bestema waren voor Engeland. BLOEMENDAAL. Een concertzaal. Door eenige ingezetenen is hier een nieuwe sociëteit opgericht met zaal voor concerten en vergaderingen. Staande de vergadering werden vele aandeelen a, f50 genomen. ZAND VOORT. Een inbreker. Donderdagavond werd de politie verwittigd, dat er in braak gepleegd was in c-en onbewoond huis aan den Kostverlorenstraatweg alhier. Daar gekomen, legde zij de hand op een nog jongen man, volgens opgave geboortig en woonachtig te Haarlem, die zich door het indrukken eener ruit toegang tot de villa had weten te verschaften en zijn aanwezig heid verraden had door gebruik te maken van het electrisch licht. De inbreker, die men bij zijn arrestatie te bed vond, bleek dezelfde persoon, welke dien avond om brood gevraagd bad in een naburige woning. De stak ker, op het politiebureau in verzeker de bewaring gesteld, heeft zich daar met eenigszins minder comfortabel nachtverblijf moeten tevreden stellen. Nader meldt men, dat de inbreker niet in bed, maar onder 't bed zijn toevlucht had genomen en reeds 't een en ander van zijn gading bad in gepakt. Bij het onderzoek naar zijn verblijfplaats moet de hond van den agent van politie K. de Goede goede diensten hebben bewezen. VELSEBOOED. Een armzalig rommeltje. Maandagmiddag reeds werd alhier het armzalige huisboeltje van eene alleenwonende vrouw gerechtelijk uit het door haar gehuurde huis gezet, omdat zij de verschuldigde huur niet betaalde. Daar de vrouw meermalen misbruik van sterken drank maakt, is dit laatste blijkbaar niet een gevolg van armoede. Nadat hare meubelen, bestaande uit wat vuil beddegoed, een ouden rietenstoel, een oude tafel, eenige ge scheurde kopjes en een paar borden, tot Woensdagmiddag op een naburig erf waren geplaatst, zijn ze nu door de politie vau dat erf verwijderd en aan den kant van den Rijksstraatweg naar IJmuiden tegen de schutting van den spoorweg gezet. Dientengevolge kunnen nu alle zich van en naar IJmuiden begevende personen zich ergeren aan het weer zinwekkende gezicht op dat armzalig rommeltje! IJMUTDEN. Van den regen in den drop. We zijn hier in plaats van met de buslichtingen aan de posterijen te verbeteren, er eerder op verslechterd daar de buslichting van even over 10 uur 's avonds vervallen is. In een tijdruimte van 's avonds 9 uur tot den volgenden ochtend half elf, dus van 13l/2 uur, heeft slechts één lichting plaats". En dat vooreen plaats als IJmuiden. HEEMSTEDE. Burg. Stand. Ondertrouwd: P. Westerbeek en J. G. Klijn. J. v. d. Voort en C. E. de Winter. Geboren: J. J. Beukers-Craag- beek z. Overleden: A. Cramer 75 j. Haarlemmermeer. De cursusin paardenkennis. Door het bestuur der afd. Haarlem mermeer van de Holl. Mij. van Landbouw is vergunning gevraagd voor den te houden cursus in paar denkennis een lokaal van de openbare lagere school No. 4 te Hoofddorp te mogen gebruiken. hoofd, gedurende Augustus e» Sep tember. De begrooting voor 1909 weid be sproken en in uitgaaf vastgesteld op f2 0.034.08, Bij den post belooning Gemeente veldwachter, wordt de politieman Stekers verhoogd met vrije woning. Bij de rondvraag vestigt de heer Van Schie de aandacht er op hoe noo- dig het is, dat bij hem een dragge geplaatst wordt. De Burgemeester zal daarin voorzien, doch merkt op, dat er een dregg© geweest is, die blijkt zoek geraakt te zijn. Museum van Kunstnijverheid. De tentoonstelling inzake id© prijs vraag .voor één gezins-arbeiderswo- ningen, uitgeschreven door de Maat schappij tot bevordering der Bouw kunst, Gezien het feit, dat door verschil lende omstandigheden vooral de klein woningbouw geheel uit handen van de architecten was geraakt en beseffende van hoeveel belang het zoude zijn voor het woningvraag stuk, wanneer onze bouwmeesters zich weer van dat verloren terrein meester konden maken, besloot de Maatsch. tot Bev, der Bouwkunst grafiëjx van' meubelen" ejn' Huisraad dat sedert 1900 door jle firma; ,,Het Binnenhuis" te Amsterdam aan hare clièntele werd aangeboden, verkrij gen wij daardoor een stuk geschiede nis der kunsten en ambachten ten onzent in aanschouwelijken vorm voorgesteld. Vcor belangstellenden en vakgenooten is bet vooral hoogst merkwaardig te zien, hoe een streven naar eenheid in samenstelling, door vorm, kleur en groepeering in het geen hier is tentoongesteld, door straalt en ofschoon de modellen' der meubelen in de reeks van jaren zich hebben afgewisseld ten groote ven scheidenheid vertoonen aan bet strenge karakter waardoor de ont werpen zich steeds hebban geken merkt, werd vastgehouden. Zondag is het Museum geopend van 10r4 uur. Do bouwverbod-kwestie der gronden van Jhr. Rutgers van Rozenburg. De bekende kwestie over het leggen van een bouwverbod door den Raad onzer gemeente op verschillende gron den, welke ingevolge voorafgaande Raadsbesluiten in de naaste toekomst voor straten en pleinen zijn bestemd, maakte in de gisteren gehouden open bare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, het onderwerp uit van een debat tusschen den heer Dumont, IngeaeorücSen Kiededeefinue*». Personalia. Tot bet geven van herhalingsonderwijs in deze gemeente gedurende den cursus 190809, zijn aangewezen: Voor school 4 de heer E. van GeuDs; voor school 5 de heer J. Berrevoets en mej. Reinierse en voor school 6 de heer A. Kroes. NOOBDWIJKERHOUT. Gemeenteraad. In de Raadszitting was afwezig id© heer G. .Warmerdam. Er is ingekomen het bekende aidres van den Bond voor Staatspensionee- ring. Voor kennisgeving aangenomen Op verzoek van den oud-onder- wijzer De Graaf, om weer f 25 subsi die te mogen ontvangen, wordt gun stig besloten en daarbij vastgesteld, dat hem die subsidie jaarlijks zal worden verleend Op een verzoek van die „Echo der Duinen", om voor haar muziekoefe- ningen van een lokaal der openbare school te mogen gebruik maken, wordt gunstig beschikt. 'Wordt besloten aan mej. L. J MensFroba een toelage va,n f 50 te verleenen voor de waarneming df,r school tijdens de vacature van reeds in begin 1906 zich tot de re geering te wenden om subsidie, ten einde daaruit prijzen te kunnen uit loven voor het ontwerpen van plan nen voor arbeiderswoningen. Er bleek toenmaals echter geien geld beschikbaar te zijn voor dat doel. In 1907 werd de poging tot het verkrijgen van subsidie herhaald, en vond deze bij de Regaering een gun stig onthaal. In de Tweede Kamer werd het voorstel om de gevraagd© subsidie te verleenen leehter met een© kleine meerderheid verworpen. De Maatschappij besloot toen haar voornemen niet op te geven, doch op eigen kracht steunend de prijsvraag uit te schrijven. De resultaten van die prijsvraag zijn thans in het trapportaal van het Museum van Kunstnijverheid alhier tentoongesteld. Deze tentoonstelling van teebeningen en ontwerpen, die slechts korten tijd geopend blijft, zal zeker veel belangstelling wek ken. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid alhier zijn op het oogenblik tentoongesteld ontwer pen, schetsen, teebeningen en foto directeur van Publieke Werken alb en mr. Goseling, advocaat te A sterdam. Het bouwverbod werd door den Raad niet dadelijk op alle in het uit breidingsplan begrepen gronden gelegd, maar het werd geluidelijk, strook voor strook, geregeld. Op grond nu dat daardoor, wel niet dadelijk, maar toch op den duur, meer dan een derde van den aan één en denzelfden eige naar toebehoorenden grond zou wor den getroffen en in verband imet voor den grondeigenaar beperkenden be palingen van de bestaande Haarlem- scbe bouwverordening, meenden Ge deputeerde Staten dat aankoop of onteigening door de gemeente ge- wenseht was, daar waar dit middel door de gemeente nog niet werd toe gepast. Gedeputeerde Staten onthiel den daarom hunne goedkeuring aan het bouwverbod. De Raad kwam nu bij de Kroon in beroep, en dit beroep toelichtende, befougde nu de heer De Moll voornoemd, dat de weg door den Gemeenteraad van Haarlem bewan deld, wettelijk is. Het plan van uitbreiding en het bouwverbod behoorden niet te worden samengekoppeld en het bouwverbod behoorde voorts ook niet te worden verward met de bepalingen der be staande bouwverordening, welke inder tijd behoorlijk goedgekeurd, wettelijke kracht had. Het Gemeentebestuur was voorts van plan om daar, waar koop of onteigening noodig zou zijn, dit middel ter zijner tijd toe te passen, maar de gemeente mocht niet te spoedig geld uitgeven voor wat eerst later zou kunnen blijken nuttig te zijn, want dan zou geld worden uit gegeven voor iets wat later zeer onpro ductief zou kunnen blijken. Eerst bij overdracht van straten aan de ge meente zou van aankoop of onteigen ing de rede mogen wezen. En daarom had de Raad bezwaar te voldoen aan den wensch van Gedeputeerden om reeds nu op alle gronden in het uit breidingsplan begrepen, een bouwver bod te leggen. Een besluit van den Raad der gemeente Hilversum van de strekking als dat van Haarlem was indertijd wel goedgekeurd. Mr. Goseling, als gemachtigde van een grondeigenaar optredende,bet oogde dat het Raadsbesluit indruischt tegen de woorden en de strekking van de wet. Door telkens een bouwverbod te leggen op een stukje grond minder dan !/3 van het aan een en denzelfden eigenaar toebehoorend terrein, zou eindelijk dat overschreden worden, zonder dat de eigenaar schadeloosstel ling zou krijgen en de Raad zou alzoo iets bereiken wat de wet verbiedt. Daarvoor hadden Ged. Staten en heeft in hooger beroep de Kroon te waken, en wel verre van nu het bouwver ordening, hadden Ged. Staten te recht het één in verband met het ander beschouwd. Zij hadden de zaak in haar geheelen omvang te beoordeelen. Tegenover het motief van de gemeente, dat zij in haar financieel belang nog niet dadelij k tot aankoop of onteigening van alle daarvoor eventueel in aan merking komende gronden in het uitbreidingsplan, mocht overgaan, stelde spr. dat de wet spreekt van gronden welke „in de naaste toekomst" voor straten of pleinen zijn bestemd, en stelde hij ook het financieel belang van particulieren. Koninkl. Liedertafel „Apollo." Zooals wij Donderdag j.l. al meldden, geeft bovengenoemde Liedertafel uit Amsterdam, directeur de beer Fred. J. Roeske morgen Zondagavond 1 November een concert in deVereeni- ging met medewerking van mej. Joh. Cambier van Nooten, sopraan, den ^eer Sam Swaap, violist en den heer T Doortmont, accompagnateur. vereeniging bestond in Juni 55 jaar en kreeg toen bij deze gelegen heid het praedicaat „Koninklijke". Zij behoort dus tot één van de oud sten van ons land. Het le concert na dit jubileum wordt thans hier te. Haarlem gegeven. Het program bevat koorwerken van Handel, Witt, Boers, Loots, Roeske, Haifdan-Kjèrulf, Söderman en Heinze; solonummers voor sopraan van Hen- delsohn, Wagenaar, v. d. Rennes; vioolstukken van Max Bruch en Wieniawsky. Een uitgezocht programma wat door dit zoo gunstig bekend staand koor gegeven wordt; het is dan ook te verwachten dat het aantal bezoekers zeer groot zal zijn. Concert te Meerenberg*. Half November zal de heer J. Vin cent voor verpleegden en personeel te Meerenberg een concert geven, met medewerking van mevr. Maris (zang) en den heer J. Bierenbroodspot (viool) Ook de dames C. Aders en A. Haak (piano), leerlingen van den heer Vin cent, zullen zich doen hooren. 5 ','Lfö wr- i v VROOIH DREESMANN .-j W& Bont, Colliers en Kragen van 24 ct. tot 22,50 gld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 6