DAGBLAD voor NOORD- en 7U1D-H0LLAND. Hl 3311 150 100 00 !sid©ptaiswesf 2S°SI-S13J Haarlem Van alles wat! BUITENLAND. BINNENLAND. EEN ERFENIS. WOESMSDAC 4 fMOVIBiaBER 1908. 33ste Jaargang Wo. 6729. Bureaux van Redactie en Administratie: Intercommunaal Telefoonnummei* 8426. lil Verspreide Berichten. rauiLLEI O Pt. HI—I.Wi>nn*i>; ■DUE HU couRwr ABONNEMENTPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlemf ^35 Yoor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor da overige plaatsen in Nederland franco per post1.80 Afzonderlijke nummers 0,06 PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 1—6 regelsf0,60 (contant) f0,50 Blke regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. 1600 Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van: sehikthaid tot werken. overlijden. 300 hand of voet. verlies van éen oog. éen duim. wijsvinger. 15 •ULDBN bij verlies vaa éen amdereu vinger. W m De uitkeeHng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. XIV. Gerechtvaardigde wenschen Een van de dingen die in ons hedendaagsche leven wel langza merhand onmisbaar zijn geworden, is onder andere de post! Ik had onlangs een staatje onder de oogen van wat er in een land als Amerika gedurende één maand aan brieven en briefkaarten wordt verzonden't liep in de milli- oenenEn trouwens, als we maar rondkijken in onze eigen omgeving, zelfs maar eens blij ven bij ons thuis, dan begrijpen we met hoe we het nu ooit nog zonder post en post wezen zouden kunnen stellen. Handel en verkeer zouden zoo stellen we het ons nu voor zoo goed als onmogenlijk worden, van internationalen handel was haast geen sprake meer, en de wijde ge zichtskring die we nu hebben over gebeurtenissen van heel de wereld, de betrekkingen die we nu onder houden met verwanten, vrienden en bekenden, waar ze dan ook zijn, dat alles zou weer terugvallen in de voor ons onmogenlijk-lijkende toestanden van honderden jaren her. De post is een noodzakelijke en niet-te-missen instelling, waarop de moderne tijd steunt, dat mag ik zonder tegenspraak beweren! Maar Het is niet genoeg, om in 't af- getrokkene „de post" zoo te prijzen en zoo hoog te stellen Juist omdat die factor in onze moderne samen leving zoo groot en gewichtig is geworden, heeft ze zelve eischen te stellen, die niet mogen worden voorbijgegaan. En een van die eerste eischen is, dat de posterij zoo practised mogelijk is ingericht. M'n betoog loopt tot dusverre heel lo ;iscb, dunkt me, en wie steekt er een speld tusschen Welnu: ik wil dau hier niet spreken over Amerika, niet over ons land in het algemeen, niet over Haarlem en de posterij in onze stad zelfs, maar.over de brievenpost in Schoten En dan zeg ik, dat aan die nood zakelijke eisch van practische in richting der posterij, juist in Schoten zoowat alles ontbreekt! Schoten en het aan onze stad aan gebouwde deel dier gemeente, het dusgenaamde Schoterkwartier, een der drukste en levendigst-bevolkte buitenbuurten van Haarlem, een voorstad apart, die eigen verkeer daaraan en heeft, ook eigen eischen stelt, i3 in den laat3ten tijd ontzag lijk vooruitgegaan en toegenomen in bevolking, welvaart en grootte. Maar zooals ik zeidede brieveo- posterij (in de ruimste beteekenis genomen) is er ionduit gezegd nog verre ten achter. In heel deze wijk, die duizenden bewoners telt, is.... geen enkel postkantoor, of bijkantoor derposte- rijen gevestigd. Méér nog: er zijn zelfs geen of- ficiëele depóts waar zegels en brief kaarten voor den kostenden prijs te krijgen zijn! Een postwissel, een aangeteekend stuk, een postzegel tegen kostenden prijs, noodzaken de Schoterkwartier- bewoners tot een wandeling naar de Zijlstraat! Alleen reeds het noemen van dezen meer dan zonderlingen, ja zelfs ergerlijken toestand 't woord is niet te sterk I zal voor iedereen duidelijk maken, dat de wensch naar een bulppostkantoor in het noordelijk deel der stad, met name in het Schoterkwartier, een gerecht vaardigde wensch mag heeten! Trouwensde bewoners dezer buurt die ook in andere opzich ten duidelijke teekenen van voort varendheid en activiteit geven! hebben het er dan ook niet bij laten zittenreeds vroeger is die wensch gesteld en kenbaar gemaakt bij de autoriteiten. Maar wat bleek toen? Dat de toenmalige directeur van ons post kantoor, wiens advies werd ge vraagd, ongunstig geadviseerd had, omdatnaar de hoeveelheid brieven te oordeelen die in de brievenbussen van het Schoterk war- tier werden gevonden, de bewoners van deze buurt niet zoo erg veel te schiijven hadden! De Directeur vergat, dat juist door 't ontbreken van postzegeldepóts velen, en vooral de handelslui, hun brieven en stukken toch ten post kantore meenamen en dan daar t erzonden 1 Om van tal van andere redenen niét te spreken, die ook al op het betrekkelijk geringe aantal correspondenties dat in de bussen van 't Schoterkwartier gevonden werd, invloed uitoefenden.' Evenwel, zelfs dit is nu anders gewordenDe brievenbussen in het Schoterkwartier worden tegenwoor dig zóó overvuld, dat ten raadbuize zelfs het beleefd verzoek is gedaan, de te verzenden poststukken zoo mogelijk maar naar de Zijlstraat te doen brengen, of ze anders in het hokje voor „drukwerk" te werpen Geen wonder dan ook, dat nu^' de Schotensche gemeenteraad zelfs zich met de kwestie heeft ingelaten, en pas den wensch naar een post kantoor formeel heeft uitgesproken, naar ik met genoegen uit het jong ste raad3vers)ag, ia deze Courant gegeven, heb vernomen! Gaarna ondersteun ik hier die actie, die van den Raad uitgaat, door sommige vereemgmgen 18 gesteuad, en die nu ongetwijfeld door heel de Schotensche burgerij zal worden overgenomen! Ik hoor, dat men in Schoten en het Schoterkwartier aan het adres- seeren zal gaan, en dat de inge zetenen zullen worden verzocht, hun naam te plaatsen op lijsten, die bij Tweede Kamer en Minister den wensch van Scholen kracht zullen bijzetten. Bravo Dat is een actie, die géén bewo ner van deze buurt mag koud laten. De post is nu eenmaal voor iedereen tegenwoordig onmisbaar, zelfs voor de geringst en en eenvoudigsten. Zonder de post zouden we ons het leven niet meer kunen voorstellen, de noodzakelijkheid vordert dan ook, dat de post werkelijk practisch worde ingericht. Ik zou zoo zeggen: wanneer men in het Schoterkwartier nu flink en direct de zaak der petitie en der öèdei teekeniug van het adres door zoo mogelijk alle bewoners aanpakt, dan is er kans, dat hij de begroo ting van Waterstaat daarop de aan dacht zal vallen, en de wakkere districtsafgevaardigde, de heer Pas- stoors, zal dan zonder eenigen twijfel ook wel voor dit districts- belang een ©ogenblik tijd vorderen in de Kamer Ik halp het dus den Schotenaren hartelijk wenschen, dat aan hun zeer gerechtvaardigde klacht worde tegemoet gekomeneen hulppost kantoor in het uitgestrekte en dichtbevolkte Schoterkwartier is een noodzakelijkheid, en geen luxe F. BELGIË. De Congokolocie. Een der eerste zaken, waarmede de Kamers zich zuilen bezighouden in de nieuwe zitting, welke 10 November geopend wordt, is de benoeming van zes leden van den kolonialen raad voor de Congokolonie. Zooals men weet, moet dia raad bestaan uit veertien leden en een voorzitter, de minister van koloniën. Acht leden worden benoemd door den koning, drie door de Kamer en drie door de^ Senaat. DUITSCHLAND. Nieuwe belastingen. Als vandaag de Duitsche Rijksdag eerst den Rijkskanselier den mantel geducht zal hebben uitgeveegd, zoo als we hieronder zullen vertellen, krijgt de hooge vergadering ©en keur van nieuwe belastingen, te onderzoe ken. Die nieuwe belastingen moeten het Duitsche Rijk, wiens financiën op apegapen liggen, er boven op hel pen: ze zijn geraamd op.... 475 mil- lioen mark per jaar. Vooreerst komt er ais Ide Rijks dag er in toestemt natuurlijk! een rijksmonopolie voor den sterken drank; dan verhooging van bierbe- lasting, sigarerfbelasting, tabaksre gie, de reeds door ons gemald© be lasting op gas en electriciteit, een belasting op advertentiën (10 pet. van de plaatsingkostenverhoo ging der successiebelasting, beper king van het erfrecht De Duitschers kunnen het er made doen De positie van den rijkskanselier. 'tls begrijpelijk, dat ld© positie van Von Bülow door de zonderlinge en curieuze historie van 's Keizers in terview werkelijk heeft geleden. Daar was dan ook maar één roep in de vorige d agenVon Bülow moet heengaan Evenwel, ide partijen zitten er mede: wie zou Von Bülow moeten opvolgen En zou men dan, eerst niet met recht bang moeten wor den voor den „persoonlijken koers" waartegen Von Bülow, die den Kei zer kent, nog de grootste dam kaü zijn Zoo zal dus heden in den Rijks dag jie kanselier waarschijnlijk wel duchtig worden uitgeveegd, maar hem wegjagen zal men niet, alleen zal men het ongetwijfeld daarheen leiden, dat een votum wondt gesteld waarin het persoonlijk optreden van den Keizer in de toekomst althans wat beteugeld wondt. ENGELAND. Keizer Wilhelm's plan de campagne tegen de Boeren. tWij hebben gisteren needs mede gedeeld, dat Haliane, de minister van oorlog, in het Lagerhuis op Redmond's vnaa-g had meegedeeld, dat het veldtochtsplan, waarvan kei zer Wilhelm in de „Daily Tele graph" spreekt, niet op het ministe rie van oorlog berust en dat er daar ook geen aan teekeniug van is gehou den, dat iemand, met het ministerie in betrekking staand© - Lord Ro berts b.vj. er kennis van heeft ge kregen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat Lord Roberts geen kennis heeft genomen van het plan, dat, gelijk keizer Wilhelm vertelt, in het ar chief op het kasteel te Windsor be rust. Wat het Reutertelegram ons niet heeft gemeld, is dat na Haldane's antwoord Redmond met vragen voortging. Hij vroeg eerst of ide minister een onderzoek wilde instellen of het stuk elders berustte. Het spaet den mi- nsiter, maar hij zou liever niet bui ten zijn departement gaan. Toen Redmond weer: Weet de mi nister niets van zoo'n stuk af? En zou de minister, na 'tgeen er is voor gevallen, den eersten minister niet in overweging willen geven, of het niet eenvoudiger en meer in den vorm zou wezen, den keizer.,., een zetel in het Engelsche.kabinet aan te bieden De aanwezig© leden het wanen er niet veel lachten, én de mi nister deed er het zwijgen aan toe! Daarmede was de zaak afgeloopen. Die Engelschen kunnen tocli op leuke wijze soms hun gevoelen uiten PORTUGAL. De verkiezingen. De verkiezingen voor de gemeente raden zijn, naar Reuter ai heeft ge seind, in 't voordeel van het koning schap uitgevallen. Er zijn echter gemeenten, waar de republikeinen of den geheeleo raad bezetten of een overwegende meer derheid hebben. Te Lissabon hebben demonarhale partijen zelfs niet gestemdZij zouden het toch hebben moeten afleggen. Onthouding heeft voor hen het voor deel, dat ieder die stemt nu voorzeker als republikein bekend staat, wat niet bevorderlijk werkt op de stemlust! Er hebben dan ook merkwaardig weinig kiezers gestemd in de hoofdstad, nog geen 4000. Cabreira, een kapitein van ds in fanterie, dia in republikeinsche ver gaderingen het woord heeft gevoerd en die zich in den gemeenteraad van Lissabon heeft laten verkiezen, is voor 6 maanden op nonactiviteit gesteld en veroordeeld tot vestingstraf. AMERIKA De presidentverkiezing. Taft is gekozen tot president van de Vereenigde Staten. 't.Was te verwachten. Nog hebben we alle stemmendj- fers niet bij de hand, maar de voor- loopige uitslagen laten toch geen. twijfel toe of de meerderheid der pre sidentskiezers (welke gisteren zijn gekozende verkiezing voor een pre sident der Vereenigde Staten is, zoo. als men weet een „getrapte" verkie zing) zal voor Taft zijn. Zelfs in twijfelachtige Staten, waar men Bryan een meerderheid toedacht, werd Taft met meerderheid gekozen. De Duitsche Keizeris naar Oos tenrijk vertrokken, om bij aartshertog Frans Ferdinand te gaan jagen Daarna gaat hij, zooals men weet, op bezoek bij keizer Frans Jozef. De Turksch-Bulgaarsche com missie is al aan het vergaderen. De Tur ken zijn begonnen, op bun eigen wijze, met overvragen: ze eischen alleen voor Oost-R >emenië 't bagatel van 432 milioen francs I Daar zal nog wel wat op af te dingen zijn! De Japanners zijn schrikkelijk nijdig op den Duitschen Keizer, over het befaamde intervieuw. Wat beteekent die dreigende taal van den keizer over de mogelijkheid van een oorlog op den Stillen Oceaan, waarbij Engeland en Ame rika de hulp van Duitscbland we eens zouden kunnen apprecieerenvragen zij. Is het een poging een vergeefsche natuurlijk om het Brit-ch-Japansche bondgenootschap te verbreken, en weer te komen tot een samengaan van Enge land en Duitschland in Oost-Azië? De groothertog v an Luxem burg. Te Munchen is bericht ontvangen dat het nu met den groothertog van Lu xemburg die op het kasteel Hohenburg wordt verpleegd, op een eind loopt. Hofberichten. Prof. Kouwer bracht gister een bezoek op het Loo. De Koningin-Moeder kwam gisteren te 11.44 uur op het paleis het Loo, om daar eenigen tijd te logeeren. Prins Hendrik bracht gisteren een bezoek aan ZE. den Minister van Oorlog op diens departement. De Eerste Kamer. De Eerste Kamer kwam hedenmor gen bijeen, hoofdzakelijk tot het sectie-onderzoek van het ontwerp Militiewet, dat dan ter openbare be handeling gereed zal zijn als de Kamer begin December de Indische begrooting komt onderzoeken. Einde dezer week wordt waarschijnlijk de Rivierenwet afgedaan en beslist over de verdere behandeling van do achter- standsontwerpen. Minister Talma's zorg voor de arbeidswetgeving. De heer Van IJsselsteyn, directeur- generaal van den arbeid zal zich over enkele dagen naar het buitenland be geven. teneinde een studiereis te maken door Duitschland, Zwitserland, Oosten rijk en Zweden of Noorwegen. Deze reis wordt ondernomen ter bestudeering van de arbeidswetgeving nopens be paalde takken van nijverheid in die landen. Een en ander houdt verband met plannen tot arbeidswetgeving hier te lande, welke in voorbereiding zijn, of waartoe misschien zal worden besloten, indien de door den heer Van IJsselsteyn te verzamelen gege vens daarvan de wenscheiijkheid en mogelijkheid mochten doen gevoelen. De heer Van IJsselsteyn zal op zijn studiereis worden vergezeld door den heer I. P. de Vooys, inspecteur van den arbeid te Deventer. Het oude Beursterrein te Amsterdam. De onderhandelingen, welke gaande zijn over den verkoop van het oude Beursterrein te Amsterdam zijn ge baseerd op het plan, om op dat terrein een groot hotel met daaronder lig gende winkels te stichten. Het kapi taal daarvoor ia door een combinatie van Amsterdamsche ingezetenen bijeen gebracht. De moeilijkheid was tot dusver het nemen van een beslissing omtrent het definitieve plan, waarvan deze bebouwing een «onderdeel moet uitmaken. De nieuwe mailbooten der „Zeeland. Hoewel op 1 November de termijn verstreken was, waarop de aanbiedin gen konden worden ingezonden voor het bouwen van de drie nieuwe mail- booten, is nog geen beslissing genomen waar de booten gebouwd zullen wor den. Het havenbedrijf. Naar men aan „Het Volk" meldt, is ZE. Minister Talma thans een onderzoek begonnen naar de moge lijkheid eener wettelijke verkorting en regeling van den werktijd in het havenbedrijf. Daartoe zijn zoowel te Amsterdam als te Rotterdam inlichtingen van de vakvereenigingen ingewonnen. Pacificatie op Ceram. Blijkens een uit Ned.-Indië ont vangen telegram werd op 21 Oct. j.l. eenpatrouillein Ahiolo(Midden-Ceram) beschoten, waarbij gewoDd werden 2 Europeesche militairenwaarvan sedert één is overleden en 2 inlandsche militairen, allen beneden den rang van officier, zoomede een dwangarbei der. De aafivailers werden terugge slagen. De „N. Rott. Ct." teekent bij dit telegram uit de „St. Ct." aan: Op Ceram is men nog altijd doende met het pacificeeren van dat eiland. Daartoe worden voortdurend de kam pongs door patrouilles bezocht. Een dier patrouilles schijnt blijkens boven staand telegram weer eens beschoten te zijn. Vooral in Aniolo past de be volking dit middel om haar ontevre denheid aan den dag te leggen, toe. Reeds meermalen werd vandaar een dergelijke beschieting gemeld. Door het zeer zware terrein zijn de onzen De vrome kloosterzuster Brigitta Zag haar levensuren ten einde spoe lden. Zij Rad haar zestig jarigen leef tijd gesleten in moeilijkheden en ont bering, vol geduld gedragen. Vele jaren achtereen was zij voor haar kloosterlingen een toonbeeld geweest yan deugd, ean toonbeeld vooral van reinheid des harten en van chr.Lstelij- ken ootmoed. Daarom weenden alle kloosterzusters heet© tranen van droefheid, nu de vrome Brigitta op het puut stond van deze wereld te scheiden. Onder de omstanders, jdie haar stervenssponde omringen, zien wij ook een negentienjarig meisje, die iniet het kloosterkleed draagt, maar lals oud-leerlinge der kloosterschool in Zuster Brigitta, haar innig gelief de onderwijzeres vereert. iWederkee- rig wordt zij door Zuster Brigitta als een dochter1 door ha,ar moeder bemind. De kranke had eenig© oogen blik ken in stilte gebeden. Daarna ver zocht zij de omstanders haar een wijle te verlaten, en riep zij het meisje bij haar legerstede en sprak haar aldus aan. „Agatha, mijn uren zijn geteld. Welaan, ontvang de erfenis van ©en stervend© en beloof mij de voorwaar den te zullen vervullen, waaronder zij u gegeven wordt," „Uw woorden vervullen mij met droefheid," zei het meisje snikkend. „O, uw einde is nog piot da,ar; de goede Goid zal u mij niet ontnemen." „Ja, mijn kind, mijn einde nadert met rassche schreden. In het onder ste vak van dit kastje zult gij een klein kruisje vinden. Breng dit nu hier." Het meisje gehoorzaamde en de stervende vervolgd© „Beschouw dit kruis als ide laat ste gedachtenis van uw weldra ont slapen leermeesteres en moederlijke vriendin, maar ik herhaal 't dit is een erfenis, aan welker bezit de vervulling van een voorwaarde is verbonden Luister paar hetgeen ik u ga, verhalen, maar onderbreek mij niet. Mijn kindsheid en jeugd bracht ik door vierre van hier, en wellicht zou ik nooit de heilig© kloostergelofte hebben afgelegd, zoo niet een gebeurtenis, die ©en onuit- wischbaren indruk op mij maakte, mij ernstig gestemd en mij ten diep ste overtuigd had van de nietigheii des aardschen levens. „In de nabijheid van mijn woon plaats bevond zich een uitgestrekt woud, dat berucht was wegens de vele euveldaden, daarin gepleegd. Midden in dat woud stond ©en kerk je, dat reizigers en voorbijgangers vaak bezochten, nu eens om beschut ting te vinden tegen stormen en op- weders, dan weer om God te dan ken, dat hij hen voor onheil bewaard had, en om Hem te smeeken, hun zfjn machtigen bijstand te blijven verleenen. „Ook ik had op zekeren keer in dat kerkje een schuilplaats gezocht tegen een geweldig onweer, toen ik na, verloop van eenige oogenblikken een akelig geschrei vernam, dat al nader en pader kwam. Nauwelijks had ik den tijd, om mij sidderend van angst en vreeze achter het al taar te verbergen, toen vier roovers over den drempel va,n het kerkge bouw traden; zij sleurden ean grijs aard en een meisje met zich voort. De gevangenen smeekten om hun le vensbehoud Koude spot was het eenig antwoord. De grijsaard bad om ten minste het leven te sparen van het meisje,, zijn teergeliefd© dochter. Maar ook dit was te ver geefs. „Toen kuste het meisje innig een kruis, dat zij bij zich droeg en zei: „Zonder den wil van den goddelij- ken Verlosser zal geen haar op mijn hoofd gekrenkt worden.Op het zelfde pogenblik zopk zij op den grond, getroffen door een der on verlaten. De vader riep hartver scheurend „Gods vloek dale neder over de moordenaarsGods vloek over him kinderen en kindskinderen Een verscheurd vaderhart roept de straf des hemels over uw hoofden af." Ook zijn mond werd gesloten: doodelijk gewond zonk ide ongeluk kige stervend ineen. Na deze euvel daden maakten de booswichten zich ijlings uit de voeten, en ik ijlde naar huis om te berichten wat ik had bijgewoond. De dorpsbewoners snel den te wapen, en toegerust met draagbaren togen zij naar het ont wijde kerkgebouw en brachten de ongelukkigen naar hot huis mijns vaders. „De vader had reeds den geest ge geven, de dochter leefde nog twee dagen onder de bitterste smarten en we vernamen van haar, dat zij op hun tocht naar het verafgelegen va derland door 'ie schelmen waren overvallen. Korten tijd voor h&ar afsterven gaf zij mij als gedachtenis een kruis. Het was het kruis, dat gij nu van mij ontvangt. Zij ver zocht mij, eiken dag mijns levens vóór dit kruis mijn gebeden te stor ten, opdat de vloek haars vaders zou afgewend worden van de moor denaars. Dit kruis was voor mij de erfgift van een stervende. Laat het dit ook voor u zijn." Zuster Brigitta legde 't. moed© hoofd weer op het kussen neer. Agar tha sloeg een weemoedigen blik op het aandenken, dat de sprakelooz© getuige was geweest van een vloek een moord. „Hier zijn vlekken," zei zij en zij poogde het kruisje van die smetten te zuiveren. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1