Uit den Omtrek, Sociale Berichten. Stadsnieuws. v •n ntte op de bekende gronden uiteen, waarom samenwerking met anti- rsvolutionnairen en Roomsch-Katho lieken noodzakelijk waa. Spr. had aiet geaarzeld hier op te treden, omdat het bestuur der Herr. Kies- Tereeniging collectief was afgetreden wijl de vergadering het bestuurroor- stel om met de anti.-rev. saèm te werken verwierp. Wel ging er uit de vergadering een stem op, tegen samen gaan met Rome, omdat die spr. zooveel verschil niet zag tusschen Koomsch bijgeloof en liberaal ongeloof, maar «Lr. de Visser weerlegde hem en eindigde net een warme aanbeveling van de beide anti-rev. candidaten de heeren B. J. Huierman en J. J. van Hoeken. Een groot aantal aanwezigen gaf zich op voor het lidmaatschap der afdeeling van de Chr. Hist. Unie, soodat de oprichting ervan een feit is. De voorioopige commissie werd met de leiding der loopende zaken belast, terwijl binnenkort de constitueerende vergadering plaats heeft. Te hopen is het, dat het krachtig optreden van dr. de Visser in Leiden betere samenwerking tusschen de rechtsche groepen mag scheppen. De Z. H, B. S. M. De H. IJ. S. M. weascht de centrale te Leidschendam, die de kracht levert voor de Z- H. E. S, M., te versterken. Daartoe is door die Maatschappij aan de Machinefabriek Gebrs. Stork 6 Co. te Hengelo opgedragen de leve ring van een stoomturbine van 2600 paardekracht. Deze turbine zal geheel gelijk zijn aan een reeds in die centrale aanwe zige turbine van hetzelfde vermogen. De Vereeniging van Leden der Kederlandsche Ridderorden, hield gisteren in „Diiigentia" in den Haag hare jaarlijksche algemeene vergade ring, onder voorzitterschap van Jhr. C. H. A. van der Wijck. De toeneming in 'tafgeloopen jaar van het aantal donatems bedroeg 11, dat der gewone leden 9S, met een accrès van contributiën tot een bedrag van f438.50. Gedurende het afgeloopen jaar kon voor het eerst een uitkeering worden gedaan aan weduwen en kinderen van overleden leden der vereeniging. Ter vervulling van verschillende vacatures werden tot lid van het be stuur gek. de beeren. Mr.Joh. ÉDSchedé te Haarlem, Mr. F. D. Graaf Scnim- melpenninck, te Utrecht, J. P. Schol ten, te Groningen en J. B. Verheij, te Rotterdam. Tot aanvulling van het bestuur werden gek. de heeren. Jhr. mr. P. M. F. v. Meeuwen, te 's Hertogenbosch, Jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, te Middelburg en mr. C. A. Romer, te Leeuwarden. Uit de onder dankbetuiging goed gekeurde rekening van den penning meester, den heer M. Merens, bleek, dat f6117 aan giften en contribntiën is ontvangen, zoodat aan het Emma- fond» dit jaar f2897.13 kan worden uitgekeerd, terwpl het ondersteunings fonds tot f 16.882.53 is aangegroeid. Sen huwelijk in de Hofkringen. Men meldt uit Apeldoorn: Heden te 12 uur werd ten gemeen tehuize te Apeldoorn voltrokken het huwelijk tusschen jhr. mr. A. G. Schimmelpennink, kamerheer van H. M. de Koningin dd. bij H. M. de Ko ningin-Moeder, thesauriër van H. M. de Koningin-Moeder en jkvr. A. M. van Haersma de With, oud hofdame van H. M. de Koningin. De burgemeester, de heer H. P. J. Tutein Nolthenius, voltrok dit huwe lijk, bijgestaan door den commies ter secretarie A. H. Stalte. Getuigen waren o.m. baron Van Tuyll van Serooskerken van Zuijlen te Zuilen, en graaf Schimmelpenninck commissaris der Koningin te Utrecht. De tribune ten raadhuize was stamp vol; honderden verdrongen zich voor het gemeentehuis, waar de politie voor een behoorlijke afzetting zorg droeg. Te half 1 uur werd in de Ned. Herv. Kerk het huwelijk ingezegend door ds. C. C. Hattink. Er waren 1400 kaarten uitgegeven, zoodat de kerk geheel bezet was. In de kerk werden ook opgemerkt de oud commissaris dsr Koningin in Utrecht en baron Mollerus, commis saris der Koningin in Gelderland. Gemengde Berichten. De Cullinan. Eindelijk dan is dezer dagen de Cullinan op een der slijperijen te Amsterdam gereed ge komen. De groote steen heeft een pendeloquevorm, de tweede steen, ge kloofd van den Cullinan, heeft den gewone» briilantvorm. De bewerking der steenen moet meesterlijk zijn ge slaagd en door de volmaakte straal breking werpen de steenen een schit terenden glans af. Bij de aflevering van den Cullinan zullen een zestal kleinere steenen ge voegd worden, naar men zegt bestemd voor een cullier van de Koningin van Engeland. Weer een treurigongeluk, Gistermorgen is te Dordrecht de 45- jarige werkman Z. bij het afladen van spoorwegdwarsliggers aan de creoso- teerfabriek van een iadiDg dezer dwarsbalken gevallen met het gevolg dat hij spoedig den geest gaf. Hij laat een vrouw met 14 kinderen achter. Hen lage daad. In het drukke kemnisgewoel sneed [Wetens- dagayonfi te Steenwijk een halfdron ken boerenlummel uit den omtrek, die weer eens een heldenstuk moest uithalen, onder het passeeren, zon der de minste aanleiding, zekeren De B., een alhier wonend, jongmensch van ongeveer 18 jaar-, aan beide zij den over het gezicht en den hals Daar hierbij een slagader getrof fen werd ,was 't een groot geluk, (dat fleze laffe en lage daad in' da on middellijke nabijheid van de woning van dr. B. Koster verricht wend. Hierdoor kon direct een verband worden gelegd en wend grooter on heil voorkomen. Gisteren werd door de marechaus see de vermoedelijke dader uit [Wanneperveen naar hier overge bracht, en in voorloopig verhoor ge nomen* 1 Hoe rijwiel belasting wordt ontdoken. Een mijner vrienden zoo vertelt de Amster- damsohe briefschrijver van de „Prov. Groninger Courant" mag zich verheugen in een vrij talrijk ge zin, flink opgeschoten jongens en meisjes, die, natuurlijk allen fiet sen. Het gezin beschikt wel over meer dan een half dozijn rijwielen, waarvoor in de woning zelfs een speciale fietsenkamer is ingericht. Gisteren kwam de rijwielhersteller voor een of andere reparatie aan huis en toen hij daar de collectie rijwielen zag, vroeg hij den heer des huizes, of deze die verzameling ook had vermeld op zijn beschrij- yingsbiijet der Personeele Belasting. Natuurlijk, vriend, dat wil de wet. Maar, mijnheer, neem mè niet kwalijk, dat ik het u ronduit zeg, maar dat is toch zonde yan het geld P Hoe dat zoo? Och, u kunt dat toch best wat goedkcoper doen. Stal bij mij een voudig de heele collectie. Dan wint u niet alleen een kamer, doch bo- j vendien behoeft u geen rijwielen meer aan te geven, Ik ben dan te- j genover de belasting Idia houder der rijwielen en verhuur in j kwasi de fietsen, waarvoor ik, vol-1 gens de wet, heel wat minder belas-j ting behoef te betalen dan u. Dat doen alle menschen uit de buurt en ze hebben er nog nooit een sikke pitje last door ondervonden, terwijl j ik er een zoet winstje uit maak. Nu, vriend, ik ben je dankbaar i voor je mededeelingen. Ik hoop er j gebruik van 'te maken, want, ik zal het je maar zeggen, ik ben lid van het college van zetters en ik zal I zeer zeker mijn best doen, dat een eind woïdt gemaakt aan een derge lijke ontduiking. Tableau Een treurig einde. Do 73-jarige mevrouw de wed. Knaap j te Gouda is eergisterenavond, na een bezoek bij haar zusters te hebben gebracht, door de duisternis mis leid, in het water van den Fluwee- len singel aldaar geraakt en ver dronken. O p h o 1. Dinsdag had te Zout kamp een verschrikkelijk ongeluk plaast. De paarden van den land bouwer Sikkema sloegen op hol, waarbij de eigenaar zelf om het le ven kwam. De ongelukkige laat een weduwe met drie kinderen achter. Meisjes-Patronaten. Ze is sr, de Federatie van Meisjes- Patronaten in hst Bisdom van 's Bosch, 't Waa eene belangrijke en succesvolle vergadering. Een vijftigtal eerw. heeren geestelijken uit alle oorden van het Bisdom, den Bosch, zelfs uit de dio cesen van Haarlem en Breda, waren samengekomen om te beraadslagen en te overleggen, hoe dit nieuwe werk aan te pakken. Voorop werd gesteld: Wat is een Meisjes-Patronaat 'l Eene inrichting, waarin de meisjes worden onderwesen en opgevoed voor hare toekomstige bestemming; werd als antwoord vastgesteld. Onderricbt in den godsdienst, onderwijs in naaien en breien, in koken en was- schen en in alles, wat eene huis vrouw en moedor behoort te kennen, onderricht in lezen en schrijven, ontspanning op gevaarvolle dagen waren de middelen, om het doei te bereiken. Voor vele meisjes was zulk eene inrichting allernuttigst, voor zeer veie allernoodzakelijkst, dit werd algemeen erkend. Hoe kon dit ook anders, waar het hoogste gezag in 't Bisdom gesproken had: „In onze dagen wor den in een groot gedeelte der maat schappij geene huisvrouwen meer ge vormd, die dezen naam verdienen." Het initiatief tot oprichting zou uitgaan van den pastoor der parochie, die geschikte krachten kon vinden in de eerw. Zusters, in dames, vrouwen en meisjes uit den burger stand in, desnoods gesalarieerde, naai sters of onderwijzeressen in de nut tige handwerken, en die in een school lokaal, buiten de lesuren vooral, de meisjes kon samenbrengen, ofschoon een vrij lokaal de voorkeur verdiende. Tot aansluiting bij d# federatie, die tot oprichting en bloei veel zou bij dragen, werd als eiech gesteldgods dienstige en maatschappelijke ontwik keling, opgevat in den ruimsten zin van 't woord, evenals de naam „Patro naat." Ais geschikte leeftijd tot aanneming werd nog bepaald: de eerste H. Com munie en als geschikte tijd ter samen komst werden genoemd de namiddag vooral in de wintermaanden voor meisjes uit den boerenstand, en ds avonduren Staande de vergadering traden tot de Federatie toe 's Bosch (St. Jacob), 's Bosch (St. Jan), 's Bosch (St. Leonardua), Eind hoven, Helmond, Heusden, Tilburg (H. Hart), Tilburg ('t Heike) en Vught. Een uitvoeriger verslag van d6ze vergadering zal opgenomen worden in het maandblad „Het Patronaat", dat wordt uitgegeven te Amsterdam, Stadhouderskade SCHOTBN. De Gasfabriek. Naar wij ver nemen zal bet personeel aan de Gas fabriek worden uitgebreid. De nood zakelijkheid hiervan iB reeds gebleken. Stsun aan werkloozen. Op de gehouden lodenvergadering van het comité tot steun aan werkloozen waren ook tegenwoordig de heer Burgemees- en eenige raadsleden benevens een 100 tal leden. Hieruit bleek wel dui delijk, dat deze vereeniging tenvolle de sympathie geniet, die haar toekomt. BLOEMENDAAL. Burgerl. Stand. Overleden. A. H. F. Bredomeyer, 17 j. VSLSEN (Wijkeroog.) Het nieuwe „Instituut St. Joseph." Gisteren, Iden 5en November, had hier eene eenvoudige doch treffende plechtigheid plants. Den 24en November 1.1. hadden de Eerw. Zusters van het Arme Kind Jezus (van Simpelveld) hier haar intrek genomen op huize „Meerzicht" en thans werd door den ZeerEerw. Heer A. dVaare, Deken van Beverwijk, met assistentie van den ZeerEerw. Heer Pastoor van Velsen (Wijkeroog) en den Z.Eerw. Heer Keet van IJmuiden het kapel letje der Eerw. Zusters ingewijd Na afloop der plechtigheid sprak de Z.Eerw. Heer Deken een heerlijk en treffend woord tot de Eerw. Zus ters om haar geluk te wensehen met haar nieuwe stichting (welke voor taan den naam zal dragen van ..In stituut St. Joseph") maar vooral met het voorrecht dat zij thans haar Goddelijken Vriend in haar midden hadden. De Eerw. Zusters zijn reeds ijve rig bezig kind°ren in te schrijven voor de Bewaar- en Naaischool, waarmede terstond zal begonnen, worden. lederen middag van 24 uur kun nen da ouders hunnef kinderen bij de Eerw. Zusters lateü inschrijven. Ook zal er gelegenheid zijn (en dit is nu niet zoozeer va,h belang voor [Wijkeroog als wel voor de om liggende plaatsen) om bij de Eerw, Zusters Muzieklessen te ont vangen, speciaal Piano, Orgel en Zang. Voor nadere inlichtingen vervoe- ge men zich op huize „Meerzicht", thans „Instituut St. Joseph", des middags tusschen 2 en 4 uur, ook des Zondags. BEVERWIJK. Een belangrijke uitbreiding van het personeel der brieven bestellers, zal het voortaan mogelijk maken, dat ook de meer afgelegen bewoners van den bestelkring voortaan 4 maal per dag hun brieven enz. be steld krijgen. De lichtingen der buiten- bussen zijn ia goede richting veranderd. Zoo vindt de eerste lichtiDg reeds plaats 'e morgens om kwart voor zes, en vervolgens om 1.25, 4.25, en 8.35 plaatselijke tijd. Wanneer het nu nog daarheen werd geleid, dat brieven die om 2 uur hier aankomen, wat vroeger werden be-,' ste'd, dan 's avonds 7 uur, dan zou onze postdienst zeker aanmerkelijk j beter geworden zijn. Wij zijn nu op goeden weg en wij blijven hopen. R. K. V o 1 k s b o n d. Daar de ZEerw. heer E. Rijkenberg dien dag verhin derd is, zal de ZEsrw. heer F. de Rooy, pastoor van Wijkeroog de feestrede nouden in de vergadering van dan Volksbond op Woensdag a.i. HEEMSTEDE. Een mooie uitvoering in 't zicht. A.s. Zondag 8 November, zal da afdeeling Heemstede van het Kruisverbond hare jaarlijksche uit voering geven. Het bekende treur spel „Hermenigild" van H. J, Al- land S. J. zal eerst worden opge voerd, waarna nog 2 blijspelen zul len worden gegeven- Het eerste: „Weg met de emancipatie" en het tweed.©: „De twee dooveri', zullen zeker onze lachspieren in beweging brengen. Het ijverige bestuur der afdeeling heeft er voor gezorgd, dat een ieder van deze uitvoering kan genieten; immers de prijzen der plaatsen zijn slechts 30 cent en 20 cent. Wij ho pen dan ook dat het bestuur op een volle zaal mag bogen en wensehen het veel succes. Vermelden we nog evtetn, dat het R K. Vereenigingsgebouw plaats ruimte in overvloed biedt en dat de aanvang der uitvoering is ge steld op half 8 precies. BENNEBROBK. Burg. Stand. Bevallen: E. L. HulSboschScouurman z. J. W. van der EistTimmermans d. R. E. Volksbond. De plechtige opening van het R. C. Vereenigings gebouw zal plaats hebben op den 22 Nov. a. s. Mgr. G. W. Koning» zal de feestrede houden. Het telefoonverkeer ge stoord. Het telefoonverkeer tusschen Bennebroek en Rulegom was gisteren avond verstoord door het omvallen vau een boom. HILLEGOM. R. K. Xring. Dinsdag zal in café Flora de heer A. J. Oostdam voor de R. K. Kiesvereeniging R. K. Kring als spreker optreden met het onder werp: De politieke toestand. ZAND VOORT. Herhalingsschool. Voor het herhalingsonderwijs cursus 1908/09 hebben zich aangemeld 6 jongens en 16 meisjes. Het geringe aantal jongens moet wellicht in verband gebracht worden met den gemeentelijken tee kencursus, welke op nagenoeg dezelfde uren gegeven wordt. De duinen. Gisteravond werd in „Ons Huis" eene lezing gehouden door den heer baron (Eruns) over onze duinen. Spreker schetste in 't kort wat er bij zorgvuldige en oor deelkundige bewerking uit te halen was, en besprak bet houden van hoenders op duingronden en dat het de geschiktste en beste gelegenheden waren voor hoenderparken. Ds. G. Postumus Meyjes bedankte den spreker voor zijn onderhoudende en leerzame lezing. Onze burgemeester. De burge meester van Haarlemmermeer heeft heden, Vrijdag, zijne functie aanvaard. Ernstige vechtpartij. Tus schen G. P. en P. K. ontstond te Hoofddorp een onaangename woor denwisseling, die zoo hoog liep, dat P. door K. op den grond werd ge worpen, en zoodanig werd geschopt en geslagen, dat zijn hoofd op ver schillende plaatsen builen en bloeden de wonden vertoonde. De drank speelde l»ij deze mishandeling een groote rol. Procesverbaal is opgemaakt. Politie rapport Gevonden1 hoinid (colly)1 da- meshandschoen, 1 wollen hand schoen 1 liandtaschje, inh. geld en eejn sleutel; 1 portemolnnaie, inh. een klein sleuteltje en geld1 ro zenkrans; 1 broche; 1 bloemisten- schaar 1 zilveren armband1 lorg net in étui; 1 fantasie schakelarm band 1 boodschappende t Burgerlijke Stand. Bevallen: 5 November. M- M- Cramer—Keerwolf, z. C. v. Ammel- rooij—1Otte, z. M- Blom—Kamer man, d- A. KoopmanSman, z. E v. d. Venv. id Peppel, z. H. v. DansikDirkse, z. J. C. Kroon- Korstjens, d. A. Smity. Rijn, z 6 Nov. A. M, Boogaard tVisser, d. Overleden: 4 November. G. v. Halst—V. d. Beek, 24 j., Oranje- boomstraat. O. G. Hangjas, 31 j Ripperdastraat. C. M- Nix-Loo- man, 64 j., Kleine Houtstraat J,. HubersWeerman, 80 j., Essenstr. 5 Nov. ML A. BouwmeesterVan Schooten, 39 j., Molenstee®, Da Kamer van Koophandel. Heden had ten Stadhuize de ver kiezing plaats voor de aftredende leden der Kamer van Koophandel. Herkozen werden de beeren A. de Clercq, H. Fikkert, H. J. Geijl Jcz. en Th. S. J. Janzen respectievelijk met 80, 78, 79 en 105 van de 112 gel dige uitgebrachte stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 378. Personalia. Te Utrecht is geslaagd voor't examen apothekersassistent mej. C. J. C. Samson van hier. De heer G. J. v. Megchelen al hier is geslaagd voor 't examen vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, dat te Amsterdam gehouden wordt. Een curaus in boekhouding, Aan de leden der R. K. Midden- standzvereeniging onder {patronaat van den H. Jozef, afd. van „De Hanze", wordt bekend gem., dit jaar evenals het vorig jaar de vereeniging wederom de gelegenheid open stelt, deel te ne men aan de door haar georganiseerde cursussen in enkelvoudig en dubbel boekhouden, uitsluitend gericht op de behoeften van den middenstand. Er zullen twee cursussen zijnA. en B., Curzus A zal gelijk zijn aan die van verleden j&ar en is voor een ieder te volgen; terwijl cursus B alleen hen wordt aanbevolen, die èf verleden jaar cursus A volgden, èf die eene voldoende kennis van enkel boekhouden bezitten. Het programma voor cursus A is als volgt le GedeelteInventaris, Balans, Ka«- boek, Debiteuren en Crediteurenboe- keu, Bepaling der bedrijfsresultaten, Afsluiten der boeken. 2e GedeelteKasboek, Inkoop- en Verkoopboeken, Retourboek, Leverin- genboek, Magazijnboek, Opmaken van gedetailleerde winstberekening. Duur 12 lessen i U/2 uur. Programma cursus B. Ie GedeelteHerhaling en uitbrei ding enkel boekhouden op de les. Bijhouden der op de les behandelde boeken thuis, uit verstrekte documen ten alsFactuurs, KwiUntiën, Reke ningen en Notitiën, zooals dat in de praktijk moet geschieden. 2e GedeelteGrondbeginselen der dubbele boekhouding en toepassing op eenvoudige middenstand-admini stratie. Duur18 lessen van ongeveer U/2 uur. De lessen zullen ééns per week des avonds gegeven worden, in een dor lokklen van het Gebouw „St. Bavo", Smedestraat, alhier en vangen half December a.s. aan. Leider der cursussen is de Heer J. W. Lucas, Lid der Nederlandache Academie van Accountants, en Leeraar M. O. De kosten bij deelname bedragen voor de leden of hunne kinderen (mits zij den leeftijd van 18 jaar be reikt hebben) voor cursus A f3,50 per cursus en per persoon, bij voor uitbetaling. Niet-leden onder dezelfde conditiën f6,-. Voor cursus b bedragen de kosten respectievelijk f 5,en f 8,even eens bij vooruitbetaling. Wij spreken de hoop, dat deze com missie dit jaar evenwel of zoo moge lijk nog grooter succes mogen hebben dan verleden jaar. Het is weer een heele, doch ook een zeer nuttige onderneming der R. K. Middenitandsvereeniging. Belasting op vermaak. Onze medewerker F. heeft het mid del reedz aan de hand gedaan en laat ons er direct bijvoegen, naar onze meening is het een probaat middel. Een uitnemend middel om op niet- stootende, en niet-drukkende wijze aan duiten voor de gemeentekas te komen. Belasting op vermaak zal met genoegen gedragen worden. Zij drukt niet zwaar, beteekent niet veel en brengt een aardig duitje toch in de gemeentelijke schatkist. De gemeenteraad van Roosendaal is ons in deze reeds voorgegaan. Wij lezen toch in het „Huisgezin" het volgende bericht: „ROOSENDAAL. De gemeenteraad besloot met 8 tegen 6 stommen tot het heffen van een belasting op too- neelvoorstellingen en andere vermake lijkheden. Deze belasting zal bedragen tb per avond voor zalen grooter dan 100 vk. M. met 40 °/q verhooging waaneer de vermakelijkheden na middernacht worden voortgezet." Ziedaar een heel aardige belasting heffing, alhoewel men bij deze meer 't oog gehad heeft op vereenigingen, die voor besloten partijen feestuitvoe- ringen organiseered. Naait deze zon in onze stad ook zeker een percentage op de entree prijzen van openbare voorstellingen op zijn plaats zijn. Ben Liefdadigheids-Preek. Met volle instemming plaatsen wij hst volgende, ons welwillend toege zonden stukje: Blijkens in dit blad geplaatsts annoncee roept de Conferentie van O. L. Vrouw der St. Vincentius-Ver- eeniging, alle Katholieken op tot bij woning der Liefdadigheids-Predi katiën, welke door niemand minder dan den gevierden redenaar den Z.Eerw. Pater Electuz Bosse O. F. M. in de kerk san het Spaarne zullen worden gehouden, en wel op a.s. Zondag 8 November, onder de H.H. Missen van 9 en half 11. Het overgroot aantal bezochte gezinnen vaD deze conferentie, door de heerschende werkeloosheid gaandeweg gestegen en nog stijgende, en welk aantal voor de komende wintermaanden wel vèr in de 80 zal bedragen, doet het Bestuur met angst en kommer de toekomst toegemoet gaan, want waarde lezeressen en lezers, de kas der conferentie is zoo goed als uitgeputMen weet niet hoe in den grooten nood te voorzien, hoe al dat leed te verzachten, als de middelen zóó ontbreken als nu 't geval is. Een Vincentiaan, wil hij zijn taak als Leek-Apostel goed vervullen, moet wel vóór allesopbeuren, troosten, raadgeven, helpen, hij moet zoeken en vinden, medeleiden en medelijden, in één woord den grootsten steun van den priester zijn, maarhij mag nooit met ledige handen komen. Even waar als het woord der H. Schrift: „De mensch leeft niet van brood alleen, doch ook van het woord Gods", ev3n noodig is het voor den Vincentiaan, dat hij het brood de daad het woord doe vergezellen. Wat baat het den ongelukkige die in een moeras dreigt weg te zinken, of men hem al aan den kant staat te beklagen, hem staat aan te raden zich nu eens zus dan eens zoo te wenden, om zich uit zijn hachelijken toestand te trachten te bevrijden, wat baat hem dit, als men hem de behulpzame hand niet toesteekt, als men niet stsunt ook door de daad, zooveel men althans bij machte is. Men kent het woord van den H. Augustinus„Wie geeft aan hen die vragen, doet wel, maar wel gelukkig hij, die zelf de ellende vernemen gaat van den ongelukkige die niet durft vragen." En dit doet de Vincentiaan, die zoekt en vindt ze, de vele ouge- lukkigen, die, door de armoede afge stompt, ten einde raad in een geestelijk moeras dreigen te verstikken, omdat zij liever in stilte lijden dan te darven klagen. Dan is de Vinoentiaan eoo welkom, die raadt en bijstaat, maar die ook allereerst voor gebrek bewaart, door zijn goede gaven tevens, zijn daad, die werkt als milde regen op den verharden grond, en het verhard gemoed weekt, ontvankelijk en vrucht dragend maakt voor het goede zaad des woords, dat tegelijk wordt uitge strooid. Maar die goede gaven vragen ook uw geld, uw hulp lezers! Het zou te ver voeren alles ts ver melden wat de Vincentiaan al niet ontmoet, wat hij dikwerf heeft te klaren, voor welke moeilijke gevallen hij soms komt te staan; het bezielend woord van Pater Bosse zal ook daarin wel beleerend werken. Wij mogen daarop niet vooruit loopen, doch wilden slechts deze regelen een aansporing doen zijn aan allen, vooral aan de Parochianen van O. L. Vrouw, om een goed gevulden buidel kerkwaarts te gaan, en pater Bosse's predikaties bij te wonen. Het doel is schoon, is heerlijk Moge het woord van den dichter dan ook hier weerklank vinden „Geloovigen, weest nu niet doof [voor den stem, Die wanhoop en jammer doen [hooren; Men vraagt om uw bijstand met [nadruk en klem, Kom geeft dan uw penning, gij [leent dien aan Hem, Die vaak ook uw beé wou verhooren." Een Vincentiaan. Feestconeert van „Haarlem's Zanggenot Onder bezielende, frissche leiding van den heer N. H. Andriessen en met kunstvaardige, artistieke en dik wijls frappante pianobegeleiding v. den heer Kees Andriessen, gaf „Haarlem's Zanggenot" gisterenavond het feest- concert ter gelegenheid van't 40-jarig jubileum. Nummer één van het programma was de bekende «ompositi» van dsn Gooischen musisus Kees Andriessen: „Jan van Schaffelaar". Wie nu nog zegt dat we geen typiseh-Hollandsche werken van Hollandsche componisten hebben, kent dit frissche, vlotgeschre ven koorwerk eigenlijk met orkestbege leidingen soli zéker niet! AI zijn er ge deelten in, die wat eentonig lij ken, over het algemeen is het een aantrekkelijk werk, en sommige stukken zijn ju weeltjes. Ik herinner hier even aan het werkelijk indrukmakende koor met solo: „Al moest ik duizendwerf mijn leven," enz. De liedertafel was, wat men noemt, nog niet „ingezongen": het werk stond no. een van het programma. En dies leed, vooral in de laatste koren de zuiverheid van toon meermalen eroD- der. 't Bleek evenwel, dat er duchtig was gestudeerd: de lang niet makke lijke koren zongen deze zangers met gemak en correct: het openingskoor van Deel III (,,'t Gevederd zangren- heir in storm") gaf een «eer goed ensemble in halfstem te hooren, en vooral het mooi-, doch moeielijk ge schreven koor „Binnen de oude wallen van de Stichtsche Jorisstad" trof me door goeden samenzang en juiste nuanceering. Als solisten traden in dit werk op de heeren van Gheluwe, Simon Denijs, en Huijboom: de beide eersten be roepszangers, de derde een wat stem- materiaal aangaat zeer begaafd stad genoot. Van dezen laatste is het te betreuren, dat zijn ademhaling en voordracht niet op de hoogte staan van zijn waarlijk voortreffelijke stem. Daarenboven scheen de solist van zenuwachtigheid niet vrij; hij zong overigens zijn partij met animo en vuur. De heer van Gheluwe heeft een niet omvangrijke, ook niet in alle registers even gelijke tenor stem, doch is blijkbaar een zanger van studie en smaak, lyrisch-aangelegd en met veel gevoel. Sommige passages uit den „Schaffelaar" zong hij meesterlijk, de lyrische gedeelten vooral, terwijl hij later in de „Graal's Erzahlung" uit Lohengrin en het lied uit de „Wal kure" blijken gaf van een voortreffe lijke voordracht en mooie geluids- vorming. De heer Denijs heeft eveneens een zeer goede stem, die door meer stadie tot grooter ontwikkeling nog komen kan, en die hij dan ook beter beheerschen kan; overigens gaf hijook in de Trithof-sage, veel schoons te hoore». Als goliste trad tevens op mevrouw van Hulzen Bakeis, die in eenige aria's en liederen zich een zangeres van smaak en goede voordracht, met ean frisch, heldere sopraanstem begaafde, toonde. Wij zouden hiermede van liet con cert, dat ons een zeer goeden indruk van het streven van „Haarlem's Zang genot" heeft gegeven, afstappen, ware het niet dat na de uitvoering van het eerste nummer nog een plechtigheid plaats had, die dient gememoreerd te worden. Namens de kunstlievende leden bood n.l. een deputatie van beeren, met een warme en hartelijke speech, aan de jubileerende Liedertafel een zilveren lauwerkrans voor het vaandel aan. De woordvoeder der Commissie legde daarbij vooral den nadruk op de hartelijkheid, den gezelligen om gang, die in de Liedertaiël zoo populair zijn, nevens de ernstige beoefening der zangkunst die onder de talentvolle leiding van den heer Andriessen door „Haarlem's Zanggenot" zoo hoog wordt gehouden. Een daverend applaus van de ge- ffieele zaal en het podium onderlijnde die woorden, waarna de voorsitter der Liedertafel, de heer Heemskerk, in hartelijke woorden dankte en de hoop niteprak dat de band tusschen de werkende en de kunstlievende leden steeds vaster zou blijken! Wederom applaus, en toen ging het concert door. 't Was een aardig en beteekenisvol intermezzo, dat voldoende toonde hoe „Haarlem's Zanggenot" in dekringen van zangers en zangliefhebbers in eere is! R. K. Kiesvereeniging. Wij herinneren er onzen lezers aan dat hedenavond half negen de R. K. Kiesvereeniging wederom een verga dering houdt en dat in deze vergade- dering de candidaatstelling zal piaats hebben voor den Gemeenteraad. Koninkl. Nederl. Weerbaar- heids-Vereeniging. Zaterdag 7 Nov. a.s. des avonds 8 unr zal de hee% W. C. Schönstedt, kapitein-adju dant van het 10e Reg. Inf., in het Brongebouw, eene lezing houden over het Korps der Koninklijke Nederiand- sche Weerbaarheids-Vereeniging. Na de lezing zullen door lichtbeelden tafereelen uit het kampleven vertoond worden. Verder zullen gymnastische standen en eenige partijen floret- en sabelschermen uitgevoerd worden door leden van 't kerps, terwijl ten slotte door de H. B. 8. V. zal opgevoerd worden: „Student thuis." Voor alle jongelieden, die zich voor stellen reserve- of militie officier te worden, is het van 't grootste belang tot het korps toe te treden. Technische Vriendenkring. De leden van deze vereeniging zullen op Zondag 8 Nov. a.s. een bezoek brengen aan het Zanderinstituut alhier, ter bezichtiging van deze inrichting. Werkmansdoel. 1 Jan. a.s. zal de Bouwvereeniging „Werkmansdoel" die haar huizen heeft in de Zoutman straat, ontbonden worden en zullen de huizen aan de leden in eigendom overgaan. Volksconcert „Haarlems Zang genot". Ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan geelt „Haarlems Zang genot dit jaar twee groote Feestcon- certen. Het eerste heeft gisteravond r\ HAARLEMMERMEER. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2