n DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 1 KinileFhiiisvMt 2S«Sl-33y Haarlem Verkiezing in Yelsen, BUITEN LA NO. BINNENLAND. Slechts twee letters, MAANDAS 9 NOVEMBER IS08. 33sts Jaargang No. 6733 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I486. >pge Ge bij ►P Melkvoorziening. A. A. M. MULDER, G. VAN RHIJN W. BARON VAN TUYLL VAN SEROQS- KERKEN. Verspreide Berichten. FEUILLETON. ABONNEMENTPRIJS: Per S BMidei veer Hearlem Voor de plaatsen, waar een agent ie gevestigd (kom der gen Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummer» i«ente) f 1,85 1.85 1.80 „0.G6 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regel»f#,W eon tan t) {0,60 Mke regel meer0,10 Greete letters naar plaatsrnimte. Dienstaanbiedingen 35 eent per advertentie 4 oontant. Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: 1800 0ULDBN bij levenslange onge schiktheid tot weiken. 400 GÜLD1X bij everifden. 300 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN bij verlies van éan oog. 100 GULPEN bij verlies van éen duim. GULDEK b« verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN Wq verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. I f I Men flaelUt ons uit 's-Gra.venh.ige, dat de Minister vin B inn en 1 andsche •Zaken een wettelijke (hygiënische) Bogeling van den melkverkoop, met «idles wat daarmede samenhangt, overweegt Dat wil dus zeggen, dat het Bijk aioh deze materie aantrekt. SVq hebben bij de bespreking van Bet bekende rapport der Commissie *it da Prov. Staten van Noond-Hol- fend, voortdurend als onze meening te kennen gegeven, dat een algemee- Ke rijksregeling, met bevoegdheid tot speciale verordeningen voor de Gemeenten, o. i. de voorkeur ver dient boven een provinciale veror dening. .Ook in de Staten-zelf ia dit be toogd. iVanneer nu werkelijk aan Bin- Genlandacshe Zaken een rijksregeling *tan den melkverkoop wordt ontwor pen, houdt de bemoeiing der pro vincie o. i. van zelve op Aan «en provinciale regeling valt ïan immers niet meer te denken. Evenwel behoeft het werk, dat door Staten en Commissie zoo loffe lijk i«5 verricht, en het materiaal dat is bijeenverzameld, niet onge bruikt te worden gelatenhet Bijk kan daarmede zijn voordeel doen Daarom zou het o. i. aanbeveling Vjerdienen, zoo de Provinciale Sta ten de verzameld© gegevens besloten •ver bo doen aan den Minister van Binnenlandschie Zaken, en in hun «is. wintervergadering besloten, hun •igien arbeid op .dit gebied op te schorten. I Mórgen, Dinsdag, is het voor de uitgestrekte gemeente Yelsen een gewichtige dag. Drie vacatures in den gemeente raad dezer plaats moeten worden vervuld, en het geval wil dat de uitslag dezer drie verkiezingen te vens zal aangeven, aan welke partij- «onbinaiie in den eerstvolgenden tijd de meerderheid zal wezen. Zal Yelsen nog laDger „op z'n Fransch" geregeerd worden door de an ticlericaal-radicale partijen, Waarvan de meest-gematigde en respectabele elementen door het drijven van den fanatieken wethou der Netscher zijn tot zwijgen ge bracht Of kiest de gemeente Velsen voor een verzoenend, allen respecteerend, in godsdienstige en maatschappelijke zaken behoudend en onpartijdig be wind We weten het nog niet. Maar wèl weten we, van wie dat zal afhangen! 't Is een bekend feit. dat verre weg de meerderheid der gemeente naren in Velsen van het bewind- Netscher, van den godsdiensthaat door dezen man gekweekt, van de quasi-democratische bokkesprongen, door hem gemaakt, den buik vol heeft. Niet alleen de geloovige partijen, die een gezonden en regelmatigen vooruitgang voorstaan, die de lasten in evenwicht wenschen te houden met de draagkracht der gemeente naren, verzetten zich 'tegen het radicaal optreden van de anfccleri- cale meerderheid in de Baad, door den wethouder Netscher bijeenge houden. Ook onder 'smans eigen partij- genooten zijn er zeer velen, die de verdeeldheid en scherpen partijstrijd, welke deze man in den tijd van enkele jaren heeft weten te schep pen, betreuren. Het komt er morgen in Velsen nu maar op aan, of men ervan doordrongen is, dat voor een beteren gang van zaken in deze gemeente, voor verlichting der al te hoog opge dreven belastingen, voor het geven van recht aan iedereen, voor het behoorlijk waardeeren van jaren lang bewezen diensten in openbare functies, 't eerst en vóór alles noodig is, dat geen creaturen van Netscher méér worden gebracht in den ge meenteraad Hoe men ook over gemeentepo litiek in algemeen denkt: wie met ons van meening is dat deze proefneming van radicale, anticleri- cale politiek in de gemeente Velsen ten schade van de ingezetenen en van de gemeente-zelf al lang ge noeg heeft geduurd, die brengt morgen mannen in den Baad, welke zich principiëel tegen die verderfelijke politiek hebben ver klaard. Aan dien eisch beantwoorden de candidaten, die wij hier met een enkel woord ten warmste willen aanbevelen. Zij zijn zich dat weten we bewust van al het gevaarlijke, scha delijke en hatelijke, dat het bewind der laatste jaren voor deze gemeente heeft gehad. En worden zij gekozen, dan zul len ze zich eendrachtig verzetten tegen de politiek van aanmatiging, verdrukking en overmoed, welke den strijd der partijen in Velsen ongekend scherp, en de lasten op de ingezetenen gelegd, onbehoorlijk- zwaar heeft gemaakt. Zij zijn alle drie mannen van erkende bekwaamheid en gezag onder hun partijgenooten, geëerd door andersdenkenden, manhen van ernstige levensopvatting en onkreuk bare beginselen. Daar is één gedeelte der kiezers dat vooral den doorslag geven kan bij deze verkiezing. Dat zijn zij, die van het hatelijke Netscher-bewind genoeg hebben, die over den huidigen toestand alles behalve te spieken zijn, maar die buiten de eigenlijke politieke partijen staande, vaak niet genoeg waarde hechten aan de beteekenis der verkiezingen-zelve, om door hun stembiljet mede tot opruiming van den gehaten toestand mede te wer ken. Met andere woorden: de tragen en onverschilligen, die dat stemmen zoo'n vervelend iets vinden! Men kan er op rekenen, dat al wat anticlericaal, godsdienst-hatend, socialist en radicaal is, morgen z'n best zal doenl Helaas moet onverschilligheid (onze briefschrijver uit Kennemer- land wees speciaal Wijkeroog in dit opzicht aan, en we weten dat het niet alleen daar zoo is juist zoo dikwijls geconstateerd worden bij Katholieken, Christelijken, Protes tanten, kortom bij de partijgangers van rechts Onzerzijds een warme opwekking, om althans bij de verkiezing van morgen die onverschilligheid te laten varen. Wie niet instemt met de verderfe lijke Netscher-politiek, wie z'n be lastingbiljet van het vorig jaar met een zucht zoo ontzaglijk veei hooger heeft gezien dan vroeger, hij blijve niet thuis, maar toone door te gaan stemmen, dat hij wil mede werken om den toestand in de ge meente Velsen metterdaad te ver beteren En dat zal zonder eenigen twijfel geschieden, als allen die ontevreden zijn over den gaDg van zaken in deze gemeente, als één man hun stem uitbrengen op de drie eandi- daten van verschillende richting die zich tegen het hatelijke Netscher- régime hebben uitgesproken, de heeren en DUITSCHLAND, Het Franseli-Duitsche geschil. ÏW.e meldden Zaterdag1 ten onrech te, dat Duitschland ad had toege geven. [Wel had de Duitsehe regeering verzoenend geantwoord, maar het heeft vooreerst nog een anderen, tekst van de overeenkomst voorge steld, welke evenwel wederom door de ÏYanscthen is afgewezen. iWe moeten dus nog .geduld heb ben. Intusschen is het gevaarlijkste van de spanning geweken, al is het niet meer dan waarschijnlijk geworden, dat er nog ernstige verwikkelingen, uit dit incident kunnen voortkomen. Zelfs de meer chauvinistisch© bla den vinden het denkbeeld, dat dit incident de aanleiding zou kunnen 'orden tot een oorlog, iets onge rijmds. i De toonaangevende Duitsehe bla den schrijven in verzoenenden geest. De „Köln. Ztg.", anders nogal chau vinistisch, schrijft: „Wij weten wel, dat men een groote mogendheid als Frankrijk geen eischen stelt, die niet vereenigbaar zijn met zijn eer en zijn waardigheid. Duitschland heeft nooit dergelijke bedoeling gehad en beste bewijs daarvoor is wel, dat wij zelf niet zullen aarzelen ons leed wezen uit te drukken, nadat onbe twistbaar is vastgesteld, dat ook onze consul een misslag heeft be gaan- De binnenlandsche crisis. Het ziet er voor Von Bülow weer ongunstiger uit dan op het laatst der vorige week. Niet dat men hem morgen in den Bijksdag zal laten vallen, dat is afgesproken in het „bloe". Maar we hooren nu, dat de kanselier óók al ziek zou zijn..,, dezelfde geheimzin nige ziekte, die Von Scliön en zoo veel andere- hoogwaardigbeidsbeklee- ders in den laatsten tijd heeft aange grepen Als zulke geruchten loopen, dan is er crisis aan de lucht. En zoo is men dan in Duitschland al aan het praten, wie de volgende rijkskanselier zal kunnen zijn. 't Meest wordt vorst Badolin, de gezant te Parijs, genoemd. .OOSTENRIJK. De Katholieken aan het bewind. Het ambtenaren-ministerie van baron Von Beck is gevallen't heeft zich volgens alle partijen overleefd. De keizer heeft aan den Katho lieken (Christelijk-socialen) leider Von Bienerth de vorming van een nieuw, kabinet opgedragen. SERVIË De kroonprins in Belgrado. De Serviërs zijn, als te verwach ten was, half stapel van geestdrift geweest bij de wederkomst van den kroonprins uit Busland Aan het station waren te zijner begroeting -aanwezig prins Paul, de Bussische gezant, de leden der re geering enz Vele duizenden perso nen wachtten de komst van den prins af. De burgemeester hield een rede voering, waarin hij de hoop uitsprak, dat de kleinzoon van den ridderlij ken Karageorgewits er in zou sla gen Servië van het vreemde juk te verlossen. De prins bedankte v-oor deze woor den. „Mijn bezoek aan Busland zeide hij verder deal in mij de hoop ontstaan, dat de wettige aan spraken van Servië, gesteund door het machtige Busland, bevredigd zullen worden. Indien het beschaaf de Europa, een geheel volk liet te kort doen in zijn rechten,' dan zou ik liever sterven dan blijven leven! Dit nog, weest gereed voor den oor log!" Deze snorkende toespraak werd met da,verende toejuichingen ontvan gen. De betoogers begaven zich ver volgens naar het koninklijke paleis, den prins onder de geestdriftige ova ties der menigte begeleidende. De menigte deed ook van haar genegen heid blijken voor het Bussische en het Engelsche gezantschap, waar men opnieuw in toejuichingen los barstte. ENGELSCH-INDIÈ. Hen moordaanslag. De beweging der Bengaleezen tegen de Engelschen neemt steeds grooter afmetingen aan. Zaterdag is te Calcutta een zeer opzienbarende moordaanslag geschied, die gelukkig geen erge gevolgen had: de luitenant gouverneur-generaal van Bengalen, Sir Eraser, werd in de club door een Bengalees met een revolver beschoten. Tweemaal schoot de man, doch tweemaal ketste het wapen, zoo dat Sir Fraser den dood ontkwam. In het lokaal bevonden zich nog andere Bengaleezen, vermoedelijk me deplichtigen, die na den aanslag weg snelden. De Kroonprins in den Zeppe linballon. De Duitsehe Kroonprins is Zaterdagmiddag den keizer, die uit Oosten rijk kwam, met den Zeppelin-ballon te gemoet „gevlogen". Toen de keizerlijke trein te Donaueschingen aankwam, vloog de ballon over het station heen. en wuifde de prins zijn vader toe. Naderhand stond de keize op het terras van het kasteel Furstenberg, terwijl Zeppelin met de ballon manoeuvreerde en om het kasteel heen vloog, waarbij de kroonprins zijn vader een brief toewierp. Een later telegram meldt, dat de kroonprins be houden en gemakkelijk weer met het luchtschip te Mansell is geland na een tocht van zes en een half uur. Het slachtoffer. Dr. Klehmet, werkelijke geheime raad vae legatie, aan het Duitsehe ministerie van buitenlandsche zaken aan wien het onderzoek van de voor de „Daily Telegraph" bestemde kopij opgedragen is geweest, zal eerstdaags op pensioen gesteld worden. Klehmet heeft het handschrift zeer nauwkeurig gelezen, hij meende dat het kreeg om alleen de feiten na te zien, en heeft dus hier en daar met betrekking tot de feiten wijzigingen aangebracht en het daarna langs den gewonen weg teruggezonden. De Balkan-onderhandelingen Naar de „Daily Telegraph" uit Konstan tinopel verneemt, zijn daar eergisteren avond de onderhandelingen tuaschen Turkije en Bulgarije over den Oosterschen spoorweg hervat. Een spoorwegongeluk. De raxide Parijs-Bordeaux is gister n nabij Teulouse ontspoord. Hetpostrij tuig drong in een personenwagen vol soldaten, waar van er 10 gedood en een twaalftal ernstig gewond werden. Sardou f. Victorien Sardou, lid der Académie Franyaise en bekend too- neelschrijver („Madame Sans-Gène" was o.m. van hem) is gisleren te Parijs, 77 jaar oud, overleden. Hofberichten. Prins Hendrik vertrekt Dinsdag voor een achttal dagen naar het Buitenland, ten einde de gast te zijn van den Vorst van Lippe-Detmold en daarna van den Vorst van Schaum- burg-Lippe. Z. K. H. zal op die reis vergezeld worden door kapitein jbr. Van Suchtelen van de Haere, zijn adjudant. Nederland en Duitschland. De „Frankf. Ztg." haalt uit een klein Duitsch blaadje dezen zin aan dien een Nederiandsche firma aan een groote Duitsehe firma in Nordhorn schreef„Tengevolge van het gesprek van den Duitschen Keizer met een Engelschen staatsman, zien wij af van verdere waren uit Duitschland". De „Frankf, Ztg." hoopt dat het geval dat Duitsehe firma's te boeten hebben voor uitingen en daden van den Keizer op zichzelf zal blijven staan, vooral nu gebleken is, hoe algemeen het protest daartegen is. Men kan het daarmee geheel eens zijn en toch begrijpen, dat een Hol lander in een opwelling van toorn over de hulp, die „bet officieele Duitschland" Engeland heeft willen bieden tegen de Boeren, zoo iets schrijft, Als een klein bewijs van de ontstemming in het buitenland gewekt, heeft zulk een zin voor de Duitschers zijn beteekenis. Het geheime stuk van de Telegraaf. De hoofdredacteur van de „Telegraaf is Zaterdagmorgen door den rechter commissaris, mr, L. Offerhaus Jr., te Amsterdam gehoord. Het verhoor leverde niets nieuws op. Geweigerd werd inlichtingen te verstrekken om trent de herkomst van het geheime stuk. Tegen beden (Maandag) werd de directeur geaagvasrd, tegelijk met den meesterknecht der zetterij, in wiens ploeg het bewuste stuk gezet werd. Het voornemen bestaat, tevens de zetters die het stuk gezet hebbeu, te hooren. Op verzoek van den hoofdredacteur zullen de Minister van Buitenlandsche Zaken en de heer Elout, redacteur I nleiding. Ma «ea veelbewogen leveu, rijk aan afwisseling, zag ik mij nu tien jaar geleden door een samenloop van noodlottige omstandigheden, genood- fltaakt, in dienst van een particulier .detectivekantoor te treden, teneinde op 'n eerlijke wijze in mijn onder houd te voorzien. Het werk beviel «nij en het speet mij, om roden van gezondheid reads na achttien maan den mijn ontslag te moeten nem©n Doch zelfs in dat kort© tijdsver loop, waarin ik als bijzonder detec tive werkzaam wa.s, beleefd© ik een belangwekkend geval, dat ik tot be vredigende afwikkeling mocht oren- gen. Het kwam in het geheel niet voor een rechtbank i:n behandeling en do couranten brachten slechts stuksgewijze berichten daarover, iwaüt de feiten wenden niet in gene- gelde volgorde aan de ijverig© ver slaggevers meegedeeld, wat wel het geval zou geweest zijn, wanneer Scotland-Yard de zaak in handen had gekregen. Na rijp beraad be sloot ik alles te boekstaven, wat ik betreffende den Z war ten-kof fer- moord weet. De personen, di© in dit treurspel optraden en om wier wille ik tot nu toe gezwegen heb, zijn gestorven of verdwenen, ik zelf ben 'n ziekelijke, teleurgestelde man, maar toch denk ik gaarne terug aan den ouden (yd, en voornamelijk aan da,t tijdperk mijns levens, hetwelk ik nu aan de lezers van deze courant ga yerhalen. I X, Het was aan het Noorderspoör- wegst.ation te Parijs, ongeveer half zeven des avonds. De post van Lon den via Calais was zooeven aange komen en de passagiers zochten naar hun bagage in de groote zaal met hoefijzervormige tafel, waar de ge bruikelijke visitatie der douanen pleegt plaats te hebben. Ik was met de stoomboot aange komen en daar ik geen ingeschreven bagage bezat en mijn handkoffertje hij de landing wes geopend, mocht ik in vrede mijn weg vervolgen. Niettemin slenterde ik op mij;n ge mak het kale, rumoerig© tolkantoor binnen, want ik moest mijn „par tij", welke ik op' last van mijn ka toor had te bewaken, in 't oog hou den. Het was een echtpaartje, ver dacht van diefstal. De argelooz© lui- djas gaven mij niet veel moeite. Z© stonden bedaard naast elkander en ik zag, dat hij gedienstig hare kof fers openmaakte; ik had derhalve ruimschoots den tijd, de zaal eens rond te zien. Ik wandelde dus tusschen iie zenuwachtige opgewonden groepen door en zocht iets, dat mijne belang stelling konde opwekken. Het duur de uiet lang of mijne aandacht werd geboeid door een© be jaarde dame en hare dochter, die voor 'n heelen stapel nog ongeopend© bagagestukken stonden. Hoe weinig vermoedde ik toen, dat die twee per sonen een gewichtige', zoo niet d© hoofdrol zouden spelen in het treur spel, waarvan dit tooneel diende ter opening. De oudste der dames was blijk baar zeer zenuwachtig. •De forma liteiten der tolbeambten schenen haar hoogst hinderlijk en zij be klaagde zich daarover met luider stem bij hare dochter. Dan sprak zij weder 'n paar .knorrige woorden tot haar dienstmeisje, om een oogenblik daarna met grappige wanhoop zich te wenden tot de koelbloedige be ambte in groene uniform. De dochter, een slank meisje met karak teristieke trekken en 'n bedaard vuur in hare donkere oogen, scheen wegens de luidruchtige opgewonden heid harer moeder een weinig verle gen. „O, stil toch, mama" hoorde ik haar herhaaldelijk zeggen. „Wij zul len zoo aanstonds aan de beurt ko men. Wees er van overtuigd, dat alles goed zal gaan." „Ik hoop alleen, Edith, dat ze dien akeligen zwarten koffer van je niet open zullen doen," zeide har© moe der zenuwachtig. „En als ze er naar vragen," luid de liet onbevangen antwoord der dochter. „Dan zal ik hun eenvoudig zeg gen, dat er 'n photograph ietoestel in zit." Terwijl ze nog sprak, zag ik, dat een kommies, die tot nu toe, totaal ongevoelig voor de dringendste be den van alle kanten, daar in de nabij heid had gestaan, zich gewaardigvie verder te kuieren. Oogenblikkelijk werd hij weder aangeroepen door een der kruiers in blauwen kiel, die zich over de beide Engelschen en hare talrijke bagage haa ontfermd. „Heeft u iets te declareeren vroeg de kommies in het Fransch De bejaarde dame had den inhoud harer reistasch voor zich op de toon bank uitgespreid en antwoordde in 't Engelsch met groote radheid van tong- „O, neen, dat wil zeggen, ja- Hier dit fleschje Ea,u de Cologne, maar het is al open geweest; hier een half fleschje cognacdan heb ik og een half pond thee, Souchong, van 4i/2 shilling het pond, verkoopsprijs in de winkels van London en dat is alles." De beambte ik zie hem in den geest nóg: het was een knorrig-uit- ziende Franschman met vale teint en rossigen snorrebaard hoorde oplettend toe. Zijne oogen zweef den minachtend over die aardig© ver- -zameling van kisten, korven en doo- zen. Vervolgens wees hij op 'p groo- ten koffer met koper beslag. „Maak me dezen open," zeide hij, „en ook dezen," voegde hij er bij, terwijl hij zijn hand op een langen, smallen koffer legde. „O, dezen niet, monsieur, niet de zen riep de bejaarde dame veral- tereerd. „Het veroorzaakt zooveel moeite, het touw, dat er om heen zit, los te maken en wij kunnen bet er niet aflaten, omdat het slot niet goed sluit." De tolkommies gaf geen antwoord. Een der kleimannen begon de knoo- pen van liet touw los te maken, waarmede de koffer kruiselings om wonden was. Toevallig nam ik no titie van den knoop, toen de vin gers van den kruier er aan morrel den. Hij was gelegd door een per soon, die zich gewoonlijk van de linkerhand bediende. „Nu trad de jonge dame ietwat naar voren .„Wij zouden u zeer verplicht zijn, mijnheer," zeid© zij in onberis pelijk Fransch met zachte, ernstige stem, „als u een der ander© kofiers wilde visiteeren. Deze hier is zoo omslachtig te openen." De beambte maakte ©en buiging- „Het spijt mij ten zeerste, mejuf frouw, maar ik heb nu eenmaal den zwarten koffer aangewezen en kan daarin geen verandering ren gen." Dit zeggende trad hij naar de vol gende groep De jonge dame toonde zich geër gerd, ja, min of meer beleedigd. „Ik heb het u immers vooruit ge zegd.' zeide zij op verwijtenden toon tot hare moeder. „Maar u wilde te Londen volstrekt het touw er om gebonden hebben, en dat is juist ge schikt om argwaan te wekken." „Je weet, wie het ons aanried," gaf de moeder hulpeloos ten ant woord. Er scheen haar niets meer aan gelegen te zijn. Zij wijdde voor 't oogenblik al hare aandacht aan. beur eigen grooten koffer en zorgde zooveel mogelijk er voor, dat de groe zelige vingers van den kruier niet in aanraking kwamen met het hagel witte linnengoed; zenuwachtig ver langde zij, dat monsieur terstond werd teruggeroepen om den inhoud der koffer te inspecteren. Die kleine groep vermaakte mij en daar om bleef ik in de nabheid. Ik kon van hier uit het jonge paar gemak kelijk gade slaan, dat nog altijd met zijn fonkelnieuwe bagage bezig was. AV anneer de jongelui da zaal wil den verlaten, moesten ze mij voorbij. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1