DAGBLAD voor NOORD- en -HOLLAND. Onze kleine Admtenilën. i@v©sf 29-SI 33, Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. Slechts tiuee letters. WOENSDAG II NOVEMBER 1908. 33ste jaargang No. 6735 Bureaux van Redactie en Administratie: Intercommunaal Telefoonnummer 1426» De uitslag van Velsen. ^nUllLLfclO* ;Y 6 HEME HMRLENSCHE COURANT ABONNEMENTPRIJS: Per 8 maande» reor Haarlemf jl,8S Voor de plaatsen, waar een agent i« gevestigd (kom der gemeente) „'1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post „il.80 Afkonderljjke nummers 0,06 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsffl,99 (eontantf ft,80 Hike regel meer0,19 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 98 cent per advertentie a contant. 1000 Alle betalende abonnés op dit blad, die fnghet bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor ftVLDBHT b j verkec van étn wijsvinger. «ULDBH bg levenslange onge schiktheid tet werken. 400 GULDEN b(j overlijden. 300 GULDEN bij verlies van ée» hand of voet. 150 GULDEN bij verlies van een oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 15 «9M>V bjj verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Ter voorkoming van misverstand zul len vanaf Donderdag 12 November onze kléine advertenti'én dienstaanbie dingen na.) die tegen 25 cents per an nonce of 50 cents bij driemaal plaatsing morden opgenomen, in een bepaalde ru kriek worden geplaatst, die tot opschrift sai dragen: KLEINE ADVERTENTIÊN. Voor deze advertenti'én zal bij con tante betaling zooale tot nu toe 25 cents voor éen plaatsing en 50 cents voor drie plaatsingen worden berekend; bij niet contante betaUng worden deze beide be dragen met 10 cent verhoogd voor admi nistratiekosten. Voor iederen regel boven het maximum van zes regels zal bij eenmalige plaatsing 5 cents extra, bij driematige plaatsing 10 cents extra worden berekend. Bij advertenti'én, onder deze rubriek en tegen dat goedkoop tarief te plaatsen, moeten uitdrukkelijk worden vermeld de keide woorden kleine advertentie. Annonce)i, waarbij deze laatste opgave niet is vermeld, worden als gewone ad vertenti'én tegen het gewone tarief on middellijk achter de familieberichten ge plaatst. DE ADMINISTRATIE. Da,t de Christelijke eandidaten in Velsen zouden wondein gekozen, daarvan waren we wel van te voren overtuigd [We kennen den weerzin tegen het Netsoher-régime onder de Velsen a- fen te goed, dan dat we ons door het luidruchtig geschetter en verkie- singslawaai van dien kant zouden hebben laten overbluffen. Maar dat de meerderheid zóó enorm zon wezen als nü is gebleken ivan tweehonderd tot vierhonderd stemmen boven den verst-komenden radicaal, dat hadden we nog niet durven hopen De schitterende overwinning van gisteren is een hoogst verblijdend feit! In velerlei opzicht. Vooreerst, omdat de meerderheid van den Raad van Velsen nu Rechts is geworden. Baron van Tuyll zullen we mogen scharen on der de Ckristelijken, en dan is hun (aantal op dit oogenblik acht, tegen zeven anti-clericalen- Voorts, omdat de wethouder Net- «ehcr door deze schitterende victorie der verbonden Rechtsche partijen, ©en persoonlijk échec heeft geleden, dat hem leert hoe zijn korte vleug van populariteit door 's mans eigen schuld is geëindigd. En ten slotte, omdat Ajntirevolu tionairen en Katholieken bij deze verkiezing zich trouwe bondgepoo- ten hebben getoond, mannen van hun woord. De stemmencijfers op den Katho liek en den Antirevolutionair uitge bracht, zijn zoo goed als gelijk, dat toont de bewonderenswaardige en lofwaardige eendracht, die tus- schen de verschillende Christelijke partijen heerscht, en die een goede belofte is voor de toekomst Dat baron Van Tuyll van Seroos- kerken daarenboven nog een 150 stemmen verkreeg, was te verwach ten. Want baron Van Tuyll, die te recht een te Velsen zoo geziene per soonlijkheid is, heeft behalve de- Christelijke stemmen nog een kleine tweehonderd stemmen gekregen van vrijzinnig-democraten, gelijk de stemmencijfers duidelijk aanwijzen! Immers de vrijzinnig-democraat Meijer heeft precies zóóveel stem men minder dan zijn partijgenooten, als de heer Tuyll méér stemmen kreeg dan de twee ander© gekozenen. Nogmaals duseen driedubbel bra vo voor de Christelijke kiezers in de gemeente Velsen. Moge deze schitterende overwin ning het begin zijn van het einde der verderfelijke en hatelijke Netscher- autocratie; en de voorbode van het rugkeeren der eendracht vrede en yeln hetere toestanden in de gemeente V eisen DUITSCHLAND. De afstraffing des Keizers. [We hebben van He week al gezegd, dat er een groote komedie zou ver toond worden in den Rijksdag. De leiders van de bloc-p^axtij©n, zouden Van Bülow interpelleeren, eens de waarheid zeggen over da uitlatingen des Keizers, maar het vertrouwen in den kanselier die een zoo nuchtere en zorgelooze per soonlijkheid bleek, moest niet wor den opgezegd, want anders valt het bloc Het bloc, staat Idus hoven het rijks belang i. 'tls ook zoo uitgekomen. De leiders der blocpartijen, Ban- inerman vooral, hebben heftig tegen den Keizer en de onverantwoorde lijkheid Van -dien gepraat tegen jour nalisten, vreemden en vrienden uit gevaren, maar de kanselier is ge spaard. Eigenlijk gezegd was de rede van Bannerman de groote woordvoer der en verreweg do heftigste spre ker een duchtige afstraffing des Keizers. Alle landen zijn Idoor de open baarmaking van des Keizers woor den ontzet en verbaasd geweest, zei- de hij, en de critiek was overal een- voudig-vernietigend. Bannerman wees er op dat de monarchisten wel niet van hun gevoelen zullen veran deren, maar dat zulke dingen ko ren op den molen der sociaal-demo craten zijn: hoe hooger men staat, des te voorzichtiger moet men .we zen Op de noodzakelijkheid va,n consti- tutioneele waarborgen wees echter geen der bloe-sprekers Nadat de andere partijen nog even hun hart gelucht hadden uitgeno men het Centrum, wat hoogst teeke- nemd is! - kwam Von Bülow; aan het woord. Von Bülow's antwoord. De Rijkskanselier heeft heel zoet jes en net geantwoord op al dis aan tijgingen. Hij begon te vertellen', dat het be wuste interview van de „Daily Te legraph" in verschillende opzichten „niet geheel juist" is: het veelbe sproken veldtochtplan tegen de Boe ren was niet een plan van den staf, maar alleen „eenige zuiver-academi- sehe gedachten" die de keizer aan ko ningin Victoria, overbriefde. Over de groote zaak waarop het Voor het Duitscbe volk het meeste aankomnt, jn.l. hoe voortaan „de per soonlijke politiek des Keizers" op zekere wijze uitgeschakeld zal wor den, daarover wist Von Bülow slechts het volgende te zeggen „Het inzicht, dat zijne uitlatingen in Engeland een niet verwachte uit werking hebben gehad, in Duitsch- Land echter een diepgaande beroe ring en een smartelijke droefenis op wekten, za,l Z. M. den Keizer er toe leiden in de toekomst ook m zijn particuliere gesprekken zich een zoo danige terughouding op te leggen als voor een eenvormige politiek en voor het gezag dor kroon een drin gende eisch is. [Ware dit niet zoo, dan zou noch ik noch een mijner op volgers daarvoor de verantwoorde lijkheid kunnen dragen". Von Bülow gaf de verzekering deze vaste overtuiging (van het in zicht des Keizers) „heb ik in deze moeilijke dagen gekregen." Da,t is alles wat het Duitsche volk en den Rijksdag als waarborg tegen een toekomstige herhaling van de Keizerlijke particuliere politiek door den rijkskanselier geboden werd. Tot slot bespeelde Von Bülow op de gebruikelijke wijze de snaren van de patriottische harp. De ernst van den toestand zeide hij gebiedt voor het buitenland geen zwakheid te toonen, om tet een ongeluk geen ramp te doen geboren worden. Men ziet, da,t de kanselier zich er met beminnelijke gemakkelijkheid van af maakte Na al het verschrikkelijk lawaai dat over de zaak is gemaakt, is deze nuchtere uitslag wel ietwat verbluf fend De keizer en Zeppelin. De keizer heeft gisteren een opstij ging van Zeppelin's luchtschip bijge woond, waarbij de vorst van Fürsten- berg mee de hoogte in ging. Men dacht dat het de keizer zelf was, en juichte enorm, doch deze was op het meer gebleven, waar hij per stoomboot den ballon volgde. 's Middags werd graaf Zeppelin aan de keizerlijke tafel genood, en door den keizer met de hooge ridderorde van den Zwarten Adelaar vereerd. FRANKRIJK. Het einde van het conflict. De rnzie tusschen Duitschland en Frankrijk over het Casablanca-incident is als een nachtkaars uitgegaan. Te Berlijn is door Van Kiderlen Wachter, den waarnemenden staatssec retaris van buitenlandsehe zaken, en Cambon, den Franschen gezant, de vol gende overeenkomst geteekend: „De Duit6che en de Fransche regee ring betreuren de gebeurtenissen, die op 25 September 1908 te Casablanca zijn voorgekomen en die door het gebruik maken van geweld door ondergeschikte ambtenaren tot erger lijke dadelijkheden leidden. Zij be sluiten alle daarbij gerezen vraagstuk ken aan een scheidsgerecht voor te leggen. Met wederkeerig goedvinden, verbindt elk van de twee regeeringen zich haar leedwezen over de hande lingen van bovengenoemde ambteneren tete spreken, in overeenstemming met de beslissing, die de scheidsrech ters over de feiten en de rechtsvraag zullen vellen." CHINA. De keizer ziek. Reeds sinds eenigen tijd komen onrustbarende berichten uit China over de ziekte des keizers. Het schijnt, dat deze nu opeens heel ernstig is geworden, en daar bovendien de oude keizerin-weduwe ziek is, staan de staatszaken stil en vreest men zeer. Een Ministerieel bezoek. Z.E. de Ministers Kolkman en Be vers bezochten Zondag Venray, waar in een klooster een dochter van mi nister Kolkman werd geprofest. Dominé of Kamerlid? Naar aanleiding van het besluit, door de Synode der Ned. Herv. Kerk genomen, dat het predikambt voortaan onvereenigbaar is met het lidmaat schap van de Tweede Kamer der Staten Generaal, is aan mr. dr. J. Schokking, predikant te Dordrecht, onderstaand adres aangeboden, voor zien van vele handteekeningen: „Ondergeteekenden, lidmaten der Ned. Herv. Gemeente te Dordrecht; kennis dragende van het besluit der Kerk, dat in het vervolg het predik ambt onvereenigbaar is met het lid maatschap der Tweede Kamer der Staten-Generaal: gevoelen zich gedron gen, met allen ernst de hoop uit te spreken, dat bij de keuze waarvoor u gesteld zult worden, God uwe be slissing aldns moge leiden, dat gij als predikant voor de gemeente Dor drecht behouden blijft en voor de Ned. Herv. Kerk nog lang ten zegen zijn moogt." („D.Ct.") Jhr. mr C. H. Backer, f Maandag is te Amsterdam over leden de heer Jhr. mr. C. H. Backer, oud-president der Amsterdamsche Rechtbank. De heer Backer had een lange rechterlijke loopbaan achter zich. Aanvankelijk was hij substituut offi cier bij de Amsterdamsche Rechtbank vervolgens advocaat-generaal bij het Amsterdamsche Gerechtshof en einde lijk van 1877 tot 1 Januari 1893 president van de Arrondissements rechtbank aldaar. De Wereldtentoonstelling te Brussel. Aan de leden van de Tweede Kamer is het volgende adres gezonden door beoefenaars en bewonderaars van het Kunstambacht: Ondergeteekenden, hebben tot hunne groote teleurstelling kennis genomen dat de Tweede Kamer der Staten- Generaal het wetsontwerp tot verhoo ging van het Xde hoofdstuk der Staatsbegrooting ten behoeve der uit gaven voor de Wereldtentoonstelling te Brussel, verworpen heeft. Het Nederlandsche kunstambacht heeft zich in de laatste jaren geleide lijk doch krachtig ontwikkeld en heeft in den vreemde groote waardeering geoogst; de Brusselsche Tentoonstel ling zal derhalve een gunstige gele genheid bieden, niet alleen om bui tenlandsehe verbindingen aan te knoo- pen, doch tevens, daar ze door tal rijke welgestelde Nederlanders zal worden bezocht, om de vruchten van haren arbeid onder de aandacht van belangstellende landgenooten te bren gen. Reeds sedert geruimen tijd hadden de voornaamste artisten en leiders van werkplaatsen op het gebied der ver sierde kunsten en kunstambachten het voornemen op deze Tentoonstel ling, met de voortbrengselen van de beste in Nederland werkzaam zijnde krachten, een afzonderlijk, op artis tieke wijze ingericht geheel, te vormen: zoodat Nederland op dit gebied op zeer waardige wijze zou vertegenwoor digd worden. De ontwikkeltng van ons kunstam bacht ging gepaard met groote krachts inspanning; zoowel op financieel als op artistiek gebied werden aanzienlijke offers gebracht. Talrijke werkplaatsen werden ingericht, terwijl duizenden werkkrachten die in de verschillende bedrijven van bet kunstambacht werk zaam zijn, daarin hun bestaan vinden. Het bevorderen van zijne belangen behoort de halve tot de economische vraagstukken die vooral in dezen tijd ernstig onder de oogen moeten worden gezien. Daar het kunstambacht voor een groot deel door den artistieken factor zijner producten wordt beheerscht, heeft het eene internationale beteeke- nii gekregen en is het aanknoopen van bnitenlandsche verbindingen, waar toe de Brusselsche Tentoonstelling eene bijzondere gelegenheid biedt, voor zijn bestaan eene levenskwestie ge worden. Eene waardige vertegenwoordiging zon zonder Staatshulp niet tot stand kannen worden gebracht; redenen waarom ondergeteekenden zich met den meesten eerbied tot Uwe hooge Vergadering richten met het dringend verzoek om vooralsnog op de Staats begrooting van 1908—1909 en 1910 voor genoemde Tentoonstelling een bedrag beschikbaar te stellen, dat voldoende zal zijn om de eer van Ne derland op deze wereld wedstrijd hoog te houden. Ben bijzonder gezantschap bij den Paus. Reuter seint uit Rome: Z. H. de Paus heeft het bijzondere gezantschap, dat de geluk wenechen van de Koningin der Nederlanden kwam overbrengen, ontvangen. Het gezant schap werd met vorstelijke eer ont vangen door de pauselijke garde in groot uniform. Mgr. Grabinski, de ceremoniemeester, t©geleidde de missis tot de troonzaal, waar de Paus haar met zijn hofhouding opwachtte. Het hoofd van het gezantschap, Jonk- beer van de Poll, las een adres voor en stelde den Paus een eigenhandi- gen brief van de Koningin der Neder landen ter hand. De Paus sprak zijn dank uit en ver zocht het hoofd van de missie hem te volgen naar zijn particuliere apparte menten, waar hij een gesprek met hem voerde en de overige leden van het gezantschap ontving. Vervolgens begroette het gezantschap nog den staatssecretaris, kardinaal Merry del Val. Uit Rome wordt aan „De Tijd" ge seind Zondagavond arriveerden alhier de leden van het buitengewoon gezant schap van H. M. de Koningin naar den Paus, jhr. Van de Poll en graaf Dumonceau, de eerste, ingevolge van een zeer vriendelijke wensch van H. M. de Koningin, vergezeld door zijn beide dochters. Ter officieele ontvangst waren aan het station aanwezig twee kamerheeren van Zijne Heiligheid, nl. de Iersche markies Max Swiney en baron Roder van Diersburg. De trein kwam aan met twee uur vertraging. Het gezantschap, hetwelk zijn intrek heeft genomen in het „Hótel du Quirinal", begaf zich gisterochtend te half twaalf naar den kardinaal staatssecretaris, Zijne Eminemie Mer ry del Val, ter overhandiging der geloofsbrieven en bracht daarna een 3) Slechte één ding getuigde sterk ■tegen haar: Rat was minder haar verzet, den koffer te laten openen. het touw er om hoen kon daar aan de reden zijn (dan wel het feit, dat ik hare eigen dochter haar hoor de toefluisteren: „Ik heb het u im mers vooruit gezegd, maar u wilde te Londen volstrekt het touw er om gebonden hebben en dat is juist ge schikt argwaan op te wekken." ÏMaar zelfs deze woorden konden, Wel beschouwd, 'n algemeen© be tee kenis hebben, en vermoedelijk zou t allerergste geval blijken, dat de bloeder, nadat de daad gepleegd was, slechte als handlangster had ge diend. klaar de dochter? Er scheen vteel meer reden te bestaan, haar te wan trouwen. Zij bezat, zooals reeds ge legd, iets energieks in haar ma- dier van doen en zag er nu juist diet naar uit, alsof zij voor 'n klein geruchtje vervaard was. Evenwel diag men een argelooz© jonge dame, die in gezelschap van haar moeder ïnist, niet maar zoo klakkeloos van oen zware misdaad beschuldigen. Dok zullen er weinig jonge dames zijn, die in haren koffer een lijk vervoeren. Mejuffrouw Simpson was in het oog loopend bezorgd geweest, ha ren kofier voor openmaken te vrij waren. In de gegeven omstandigheid moest zulks natuurlijk verdacht schijnen. Daarbij kwam [nog een an der punt, hetwelk van nog grooter belang1 scheen. Zij had geweigerd den jtesten sleutel te verstrekken. Welke andere reden kon zij daarvoor hebben, dan het streven, koste wat kost, het openen van den koffer te vertragen in de hoop, dat de beambte wellicht zich tevreden zou stellen met het doorzoeken van 'n ander stuk bagage. Zij had herhaaldelijk verzekerd, dat de gebezigde sleutel de juiste was. Dat was klaarblijke lijk niet het geval en derhalve had zij gelogen. Alles wees er op, dat mejuffrouw Simpson den griezeligen inhoud van haren koffer kende. En dat was zeker op zich zeiven beschouwd hoogst op merkenswaardig. Hiervan uitgaan de, kon alles mogelijk zijn. Niettemin kon ik mij zei ven niet overtuigen, dat mejuffrouw Simp son inderdaad de moordenares was. Indrukken en gewaarwordingen, wanneer er juist rekening mee ge houden wordt, kunnen er veel toe bijdragen, een goed detective van iemand te maken. Ik had den in druk, dat mejuffrouw Simpson niet de moordenares zou blijken té zijn, alhoewel zij ©ogenschijnlijk in een of ander© betrekking tot de misdaad stond. In welke betrekking? dat moest de tijd leeren. Heel dat geheimzinnige voorval ging toij eigenlijk niemendal aanik geef zulks grif toe. Ik had geen recht het te onderzoeken en na. te pluizen en ook maar weinig gelegen heid daartoe, en niettemin voelde ik op 'n onverklaarbare wijze mii tot die zaak getrokken. Telkens keerden mijne gedachten naar dat afgrijselijke tooneel in het tolkantoor terug. Dat smalle gelaat met die starende oogen scheen mij uit alle winkelkasten aan ie zien. Wie had die arme vrouw vermoord Waarom werd zij vermoord Of ik wilde of niet, ik moest mij voortdu rend met deze twee vragen bezig houden. III. Terwijl ik zoo door de straten voortslenterde, schoot mij te binnen, dat ik te Parijs een kennis had, door wien ik wellicht iets naders betreffende deze geheimzinnige zaak zou kunnen te weten komen. Wanneer er 'n karweitje op Ret vasteland te doen viel, kozen mijn patroons altijd mij daartoe uit, om dat ik in mijn jeugd uitmuntend de Eransohe taal had geleerd. Zoo was ik dan ook eenige maanden gele den in dienstzaken met een Parij- schen commissaris van politie, 'n ze keren heer Passet, in aanraking geko men. [Wij hadden een poosje met eikaar gewerkt en waren in de bes te verstandhouding .gescheiden- Se dert had ik dien heer niet weer ge zien; nu echter besloot ik, hem op te zoeken. Ik vond den ambtenaar in zijn klein bureau, niet ver van het Pan théon, daar was zijn politiedistrict. Mijnheer Passet was blijkbaar zeer verheugd met mijn bezoek, doch gaf aan zijn blijdschap wat al te woor denrijk lucht, ten minste naar En- gelschen smaak. Tot nu toe wist hij nog niets van hetgeen er aan hot Noorderstation gebeurd was. Ik bekende hem openhartig, dat het ge val mijn belangstelling had gaande gemaakt en ik gaarne den gang van het onderzoek wilde volgenook voegde ik er bij, dat de Fransche regeering misschien nut kond© trekken uit mijn toevallige aanwe zigheid. En nu was het geluk mij inder daad gunstig. Maar neen, dat is te veel gezegd. Want wel be schouwd lag er toch eigenlijk mets merkwaardigs in het feit, dat mijn heer Tassat, wien de zaak in t ge heel niet aanging, verschillende col lega's kende, die daarmede zouden te doen krijgen. Toevallig was de commissaris van het betreffende district een neef van hem, en hij bood zich oogenblikkelijk aan, mij bij hem te brengen. Hij had nog slechts een half uur dienst en ik moest in dien tijd mijn onge duld zoo goed als het ging bedwin gen. Ik amuseerde mij met de on telbare kleine plichtplegingen gade te slaan, die bij het Fransche po litiewezen in zwang zijn. Niette min zijn de Fransehen uitnemende politiemannenvooral de gendarmen en de veiligheidsdienst is in Frank rijk uitstekend georganiseerd- Eindelijk was het halt uur ver streken en mijnheer Passet sloot zijn lessenaar af. W ij stapten in een huurrijtuig eD reden den verren af stand tot aan bet noorderstation der stad. Daar vonden wij in eenzelfde klein bureau den heer Gaston Tas- sak den neef van mijn kennis Leo. Hij wist reeds van een en ander om trent hetgeen er in het tolkantoor had plaats gehad. Hij had den ge- heelen avond van niets anders* ge hoord, van niets anders gesproken, aan niets anders gedacht. Het was een zenuwachtig, spraakzaam man netje; naar mij dacht nu juist niet bijzonder geschikt voor politie-com- missaris. Maar men vergist zich licht, als men te overijld een derge lijk oordeelt velt. Bij deze gelegenheid was hij. meen ik, nog bijzonder opgewonden we gens de moeilijkheden, die dit min of moer gcv^J. liiditn veroorzaakte. Natuurlijk sprak en verstond hij slechts zijn moedertaal bij de Fransche ambtenaren is het juist zoo als bij onze Engelsche en daar de gearresteerd© dames vreemden waren en de koffer uit het buitenland kwam, maakte dit het heele onderzoek voor hem inge wikkeld. Daarbij klaagde hij, dat de hem toegewezen tolk niet voor z n taak berekend was. Hij nam derhalve zeer bereidwillig mijn aan bod aan, hem naar best vermogen be hulpzaam te zijn. Op de eerste plaats verhaalde hij ons nauwkeurig, hoe de zaak op het oogenblik stond. De bejaarde dame was nog niet tot bewustzijn terug gekeerd. Zij ijlde en was op raad van den gerechtelijken geneesheer naar het gasthuis gebracht. De com missaris geloofde niet, dat zij ern stig in het geval betrokken zou worden. De jonge dame en het dienstmeisje hadden een voorloopig verhoor on dergaan. Laatstgenoemde was niet eens in staat geweest, de identiteit van den doode aan te gevenzij be weerde beslist, haar nooit te voren te hebben gezien. Niettemin werden door haar getuigenis twee punten geconstateerd. (IForcfe vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1