BINNENLAND. Ingezonden Mederieelingen, Uit den Omtrek, Beleefd verzoek. Stadsnieuws. Staten- Generaal i Allerlei. Kerknieuws. KANTONGERECHT TE HAARLEM. s;»'1 Heden zijn HekendFrankrijk en Er| land hebben verklaard met Rusland solidair te zijn; het Deut sche antwoord zal afhangen van-de houding van de regeering te Wee- Ben. Turkije heeft van het begin af ver klaard, dat het met het conferentie plan slechts zal meegaan, zoo de be sprekingen uitsluitend over Bosnië su Herzegowina loopen. Doch se dert is die opvatting van Turkije wel wat gewijzigd GOEDE SPIJSVERtERING VERZEKERT GOEDE GE ZONDHEID. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder vertrok heden te 1.12 van het Loo met den galonwagen van de N. C. S.. die te 1.28 aan het station te Apeldoorn werd aangehaakt bij den trein, die te 4.15 in Den Haag aankwam. Z. K* H. de Prins der Nederlanden zal van 21 Nov. tot half December met genoodigden op het Loo ter jacht komen. De residentie zag gisteren H. M. de Koningin-Moeder weer terug, na Hr. Ms. zomerverblijf te Soestdijk. H. M. arriveerde echter komende van Het Loo, in Haar salojnxijtuig ie 4 uur 20 minuten. Bij aankomst van den trein kwa men Haar op het perron vóór de ko ninklijke wachtkamer ter ontvangst tegemoet, de grootmeester jhr. De Ranitz, de burgemeester Baron Sweerts en luit. -gen. Van Er mei Scherer, gouverneur der residentie. H. M. reikte aan deze autoritei ten de hand en onderhiel! zich en kele minuten met he(n in de wacht- ealon. Zoowel in het Staatsspoorstation als aan de uitgangen der wachtzaal van het Hof aan de Bijnstraatzijde stond ter begroeting van H. M. een rij van menschen, die bij het weg rijden van het koninklijk rijtuig naar het paleis gejuich liet hoeren. Eerste Kamer-verkiezing. De Staten van Gelderland hebben gisteren herkozen tot lid der Eerste Kamer, den heer 't Hooft. tPausfeest in de Hoofdstad. Het is niet uitgesloten, dat, gelijk het weleer voorkwam, ook vele perso nen die buiten Amsterdam waren, het P&usfeest in de hoofdstad willen meevieren 16 Nov. a.s. in het „Paleis voor Volksvlijt; vooral daar de uit voering schitterend beloofd te wor den. Men verzoekt ons mee te deelen, dat alle aanvragen van dien geest gericht moeten worden aan het „secretariaat Pausfeest" Heerengracht 415 Amsterdam, en dan hoe eer hoe beter, want het aantal beschikbare kaarten is beperkt. De nieuwe booten van de Zeeland. Naar aanleiding van twee vragen van den heer Van Doorn 13 door den minister Bevers het volgende antwoord ingezonden Naar ingekomen berichten is door de stoomvaartmaatschappij Zeeland nog geen beslissing genomen omtrent den bouw der nieuwe booten, aange zien door haar aan de Nederlandsche werven tot 13 November a.s. uitstel is verleend voor het haar doen toe komen van inschrijvingen voor den bouw van die booten. Door de regeering is herhaaldelijk en nog onlangs bij de maatschappij Zeeland er op aangedrongen, dat de bouw der booten bier te lande zou geschieden. Het is daarom niet te ver wachten, dat een herhaling van dien aandrang eenigen invloed op het be sluit dier Maatschappij zou uitoefenen. In de Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage is besloten, aan het adres van de Amsterdamsche Expe- diteursvereeniging aan den minister van Waterstaat om tusschenkomstin deze kwestie, adhaesie te verleenen. Namens de Dordtsche Kamer van Koophandel is, naar de „D. Ct." meldt, na eea spoed-vergadering van de commissie voor de verkeersmiddelen een dergelijk adres verzonden. Nederland en Portugal. Nameus H. M. de Koningin is door onzen gezant te Lissabon aan den Koning van Portugal het grootkruis van den Nederiandschen Leeuw plech tig overhandigd. De gezant mr. Doude van Troostwijk ontving het grootkruis der orde van de H. Maagd van Villa Vi?osa. Hij werd aan de koninklijke tafel genoodigd en de koning stelde een heildronk in op koningin Wil- helmina. De nieuwe tijd. Met Januari a.s. treedt in werking de nieuwe wettelijke tijdregeling, waar bij de Amsterdamsche tijd de wettelijke tijd wordt. In verband daarmede is thans door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie aan de Kamer van Koophandel een schrijven gezon den met verzoek om advies omtrent de aanvangs- en sluitingstijden der post- en telegraafkantoren. Wanneer h6t aantal uren, gedurende welke de kantoren open zijn, onver anderd op 13 blijft vastgesteld, dan zou dat 3/4 aldus het schrijven van den directeur-generaal een latere opening van 10 minuten of een vroegere sluiting van 20 minuten, meebrengen. Voor een kantoor met vollen dagdienst, wordt nu door den directeur-generaal voorgesteld een diensttijd van 7l/a tot 9 uur. Dat is dus een half uur lacger dan gewoonlijk (Jijtgi/2). Hierdoor zou aan veler bezwaren tegemoet ge- kermen worden, omdat er steeds meer verzoeken zijn, de kantoren later te sluiten, dan om ze vroeger te openen. Voor de kantoren met beperkten dienst, zou de directeur-generaal wen- schen, dat de diensttijden werden- WaDneer Uwe Spijsverteringsorga nen behoorlijk werken trekken zij uit het voedsel dat ge eet al de voedende bestanddeelen en maken deze voedende stoffen gereed ter opneming in Uw gestel zoodat het voedsel wordt om gezet in krachtig vol bloed. Op deze wijze wordt elk orgaan, elke zenuw, alie spieren en beenderen behoorlijk gevoed en Uw lichaam en ledematen zullen dientengevolge gezond en krach tig zijn. Maar wanneer ge eene ge brekkige Spijsvertering hebt, hoopt het voedsel zich in de maag op om daarna tot gisting en verrotting over te gaan, inplaats van behoorlijk te worden verteerd. Weldra vormt het vergiftige zuren, die in Uw bloed op genomen worden en Uw geheele lichaam ten slotte aantasten, Uw gestel verzwakken, jicht en rheumatiek voortbrengen, zenuwachtigheid, slape loosheid en andere pijnlijke en wel licht doodelijke kwalen. Moeder Seigel's Tabletten werken tonisch op de Spijsverteringsorganen en helpen de Natuur bij bet Spijs verteringsproces. Gebruik daarom deze Tabletten ten allen tijde dat Uw maag niet geheel in orde is. Zij zullen U weder opknappen en U gezond houden. De heer J. G. Mingelen, wonende Lage Zand 8, den Haag, schrijft ons als volgt: „Sedert geruimen tijd leed ik onnoemelijk aan Slechte Spijsver tering en al de daarmee gepaard gaande verschijnselen zooais: ongeregelde ont lasting, een gevoel van volheid en zwaarte in de maag, doffe pijn in den rug, slapeloosheid en gebrek aan eetlust. Ik was zeer zwak en bij het minste werk dat ik deed gevoelde iit mij totaal uitgeput. Bij geen enkel medi cijn dat ik probeerde vond ik baat, toldat ik ten slotte Moeder Seigel's Tabletten probeerde en weldragevoelde ik mij een geheel ander mensch. Ik heb wsder een prachtigen eetlust, mijn eten smaakt mij weder en het ver teert gemakkelijk. De stoelgang gaat weder geheel geregeld en ik verheug mij in de allerbeste gezondheid". Moeder Seigel's Tabletten zijn ver krijgbaar bij alle Drogisten en bij de voornaamste Apothekers. Prijs fl. 1.50 per fleschje. Te Haarlem verkrijgbaar o a. bij de Heeren J. J. Göppinger Groote Houtstraat 147a en K. van Eeden Spaarne 38, Drogisten. 8 u.—1 u., 2 u.--31/2 u., 6 u.—71/2 u. of 71/2—121/2, 11/2-3, 2 u.—31/2-7 u. Met een dergelijke uniforme regeling zou het bezwaar vervallen, dat de verschillende kantoren afwijkende uren van openstelling en sluiting hebben. De vrouwen van verlofhouders. Door een aantal vrouwen van verlof houders is aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waartoe bet geval, destijds van wijlen juffrouw Köhlingen die wegens drankwetovertreding tot een maand gevangenisstraf werd ver oordeeld, en korten tijd, nadat zij uit de gevangenis kwam, overleed, aan leiding heeft gegeven. In het adres doen adressanten een beroep op de Koningin als Hoogste Vrouwe in den lande, opdat de drankwet in hare toepassing gewijzigd moge worden, en den vrouwen der verlofhouders weder gemoedsrust moge worden teruggegeven, die bij het vernemen van het overlijden van mejuffrouw Köhlingen in zoo hooge mate is geschokt. Gemengde Berichten. Hoe de „Cullinan" ver voerd w e r <J. Men meldt uit Londen Het vervoer van de „Cullinan" heeft plaats gehad Woensdag 28 Oetober. Den vorigen dag was de heer Joseph Aascher, de Parijsche firmant der fabriek, met zijn auto van 80 p.k. te Amsterdam aangekomen. Men* sloeg hier een grooten voorraad benzine in, benevens wat reserve banden, om voorbereid te zijn tegen alle eventualiteiten. Om acht uur in den morgen ver trok de heer J. Asseher, alleen ver gezeld van zijn chauffeur, uit Amster dam, om via Maastricht, naar Parijs te gaan. De reis naar Parijs bad vrijwel zonder incidenten plaats. Politie begeleidde den heer Asseher niet op zijn reiswat niet noodig geacht wordt, omdat de „Cullinan" vervoerd werd op dezelfde wijze, waarop kost bare diamanten zoo vaak van de Tolstraat, te Amsterdam, naar Parijs en Londen worden overgebracht. Om dezelfde reden mogen enkele bijzonders regelingen met de douane niet worden bekend gemaakt, omdat dit wellicht tot moeilijkheden zou leiden bij volgende gelegenheden. Van Parijs is de heer J. Asseher per trein naar Calais gegaan en van daar naar Dover, ooi de eventuali teiten, aan een lagere zeereis verbon den, te ontgaan. Zooals men ziet, heeft het vervoer van de kostbare steenen plaats gehad op de meest eenvoudige wijze, wat vooraf reeds in welingelichte Londen- sche kringen waarschijnlijk geeischt werd, daar de firma Asseher over een zeer groote ervaring op het gebied van transport van kostbaarheden beschikt. De inbraken te Apeldoorn. Omtrent de te Apeldoorn gepleegde diefstallen verneemt men dat de politie den dader op 't spoor is. Een kordate brievenbe steller. Men meld uit Velp: Een brievenbesteller, die Maandag avond aan het station was om de post in ontvangst te nemen, had zijn rijwiel daar even onbeheerd laten staantoen hij terugkwam, was zijn fiets ver dwenen, zoodat hij te voet het dorp door op weg naar het postkantoor moest. Opeens hoort hij een fietsbel gelijk aan de zijnen en bij ziet het vermiste rijwiel naderen, bereden door een man, die onhandig beenbewegin gen maa.ct, als zijnde niet op hoogte van een freewheel. De postman neemt een kordaat besluit, grijpt den wiel rijder en roept: „Wat doe jij op mijn fiets?" De man rukt zich los, laat de fiets aan den eigenaar, kiest het haze- pad en de besteller, verheugd over de wondere speling van het lot, peddelt vlug naar zijn kantoor. In het vooronder gestikt. Gisterennacht is de knecht van schip per Bok huis, uit,'t Zand, liggende met zijn schip met bieten in de haven te Zevenbergen, door kolendamp in het vooronder gestikt. IJs kost menschen vleesch. Een 6-jarig zoontje van J. Verschuur te Nes (N.-H.), die beproeven wilde of het ijs reeds sterk genoeg was, zakte er door en verdronk. Een persproces. „Land efi Volk" meldt: „Wij ontvingen de volgende ver klaring ter zake van de plakjes worst, waarvoor onzen hoofdredac teur de gevtangenis dreigt. „Wij ondergeteekenden bevestigen hierdoor, dat wij ons op 16 October 1908, namiddags tegen 2 uur 2 uur, naar Glanerbrug (Holland) begaven om daar een knipcursus bij te wonen. Daar dit verblijf eenige uren zou du ren, namen wij twee boterhammen mede. Dezelve waren met worst be legd. „Toen wij op Hollaindsch gebied het tolkantoor passeerden, werden' wij door den daar iiienstdoenden be ambte binnengeroepen. In het kan toor lieten wij onze boterhammen ziende beambte eischte voor dezen invoer inkomend recht; toen wij zulks weigerden te betalen, werd ons door dien beambte gelast dezelve weder op Duitsch gebied terug te brengen, waaraan wij hebben gevolg gegeven." Gr on au i/W., November 1908. RIKA SCHWERING. ELISE SCHWERING. Onzen hoofdredacteur zal het dus in zijn lasterproces niet aan getuigen a decharge ontbreken. SCHOTEN. De.gasfabriek. Eindelijk nadert het complex gebouwen van de ge meente-gasfabriek alhier, zijn voltooi ing. Zoo zijn heden het woonhuis van den directeur en het kantoor in gebruik genomen. De gebouwen zien er keurig uit. Zij zijn uitgevoerd door den aan nemer G. B. Meerman alhier onder leiding van den opzichter, den heer J. J. C. Voorvelt. De gemeente Schoten kan met recht tiotsch zijn op een zoodanig gebouw en een woord van lof aan den aannemer en opzichter is hier voorzeker op zijn plaats: R. IC. Kies ver eeniging. Voor de R. K. Kiesvereeniging van 't Schoter kwartier zal hoogstwaarschijnlijk 8 December in een propagandavergade- ring als spreker optreden, de heer F. X. M. Schiphorst, hoofdredacteur der N. H. Ct. SANTPOORT. Personalia. Mej. C. G. Slebos van hier is geslaagd voor 't examen vrije- en ordeoefeningen te Amsterdam. IJMUIDEN. Incourante fondsen. Op een veiling te Amsterdam van incourante fondsen zijn o. m. verkocht. Rest. bew. Stoom boot reederij tot het sleepen van schepen aan het Nieuwediep en te IJmuiden van en naar Zee f 102.50. Visscherij. Van de haringvis- scherij kwam gisteren binnende logger KW 122, De Gebroeders, met 18 last, van de derde reis, en de Schot- sche haringjager BF170 Honey Suckle met een volle lading ongekaakte haring de stoomlogger „Selene YM148" met 17 last (vijfde reis). Van de derde reis kwamen binnen de loggers „Noordster KW 156" met 20 last, „Noordzee I KW 114" met 30 last en de bomschui ten „De vier Gebroeders KW 39" met 21 last, „Geertuida Nicolina KW 85" met 20 last. Aangevoerd werden aan den Rijks- vischafslag alhier de vangsten van 17 stoomtrawlers, 4 kotters, 0 sloepen, 34 kustvisscbers, 2 haringschepen. BEVERWIJK. Het Pausfeest. Gisteravond is op schitterende wijze het Gouden jubelfeest van Z. H.Paus Pius X gevierd in den;; Bever wij kschen R. K, Volksbond. De HoogEerw. Heer Deken, adviseur der afdeeling, met zijn beide kapelaans was daar tegen woordig, en de zaal van Maison Stroucken was overigens tot in alle hoeken bezet. Wij moeten het uitvoe rig verslag, dat ons van dezen feest avond gewerd, en van de zeer toege juichte rede door de WelEerw. kape laan van Rooy te Lisse gehouden, tot morgen uitstellen. Personalia. De heer J. F. Zwart alhier, deed met goed gevolg Diploma Examen aan de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam. Zijn been gebroken. Terwijl de landbouwer C. Harremeijer alhier, bezig was om zijn koeien uit het land te halen en ze naar stal te brengen, is hij in een greppel gevallen waarbij üij het ongeluk had zijn been te bre ken boven de knie. Burgerl. Stand. Overleden.P. R. Hoogland, 5 w. BLOEMENDAAL. Burgerl. Stand. Overleden. G. A. L. J. Jeekel, 77 j. ZANDVOORT. Een drenkelinge. Dinsdagmor gen werd door W. Paap iets in zee opgemerkt, dat hij aanvankelijk voor een bruinvisch hield. Toen hij de zekerheid bekwam, dat het een men- schelijk lichaam was, begaf hij zich te water en bracht het lichaam eener net. gekleede dame aan land. Met nog enkele inmiddels toegeschoten mannen werden de ademhaiiogsverriehtingen toegepast en toen de drenkelinge na ge- ruimen tijd eenig teeken van leven gaf, werd zij naar de kamer in den speeltuin van 't Grand-Hotel overge bracht, waur dekens en heete kruiken ter beschikking gesteld werden, waarna zij door de politie per brancard naar de consistoriekomer der Ned. Herv. Gem. werd vervoerd. Ondanks genees kundige hulp en zorgvuldige op passing overleed de drenkelinge, zonder volkomen tot bewustzijn te zijn gekomen. Haar leeftijd wordt op pl. m. 35 jaren geschat. BENNEBROBK. Gezonken. Door een stoomboot van de firma Planjé en Blansert is Dinsdagavond een bok met steenen van den heer K. uit Haarlem in deD grond gevaren, waardoor deze nabij de Zeevaartschool in de Ringvaart onmiddellijk zonk. Tentoonstelling. In Februari a.a. zal vanwege de bloemistwerklie- denvereeniging „St. Jeroen", onderaf- deeling van den R. K. Volksbond, eene onderlinge tentoonstelling worden ge houden van gebroeide bol- en knol gewassen. HILLEGOM. Herhalingsonderwijs. Aan het herhalingsonder wijs alhier wordt deel genomen door 27 leerlingen: 17 jon gens en 10 meisjes. R. K. Kring. Dinsdagavond trad voor de R. K. Kiesvereeniging „R. K. Kring" Hillegom op de heer A. J. Oostdam, redacteur van den „Residen tiebode", met het onderwerp „De po litieke toestand." Na eerst even hetministerie-De Mees ter in herinnering gebracht te hebben, wijdde spreker nog al lang uit over het huidige Kabinet en vergeleek beide ministeries met elkaar, welke vergelijking volgens spreker in het voordeel van het tegenwoordige mi nisterie-Heemskerk uitkwam. Spreker verschilde van meening met de Pers der linkerzijde, die be weerde, dat uit de openingsrede, waarmee dit jaar de zitting der Staten Generaal geopend werd, het streven en de richting van het Kabinet niet voldoende gebleken was. In verband biermee las de beer Oostdam de M. v. A. voor, waaruit volgens hem ten duidelijkste de richting derRegeering bleek. In 't kort roerde spr. nog even de Venezolaansche kwestie aan, waarbij bij het optreden van den minister van Buitenlandsche Zaken prees. Na uitgelegd te hebben wat te wachten was van dit Kabinet, zoo het aanbleef, wekte spr. de kiezers op tot krachtige actie. De voorzitter der Vereeniging, dankte den heer Oostdam voor zijne heldere en interessante rede en be treurde het "dat de opkomst niet grooter was. Gisterenmorgen was de jager P. Zuiderduin met zijn zoon in den Haar lemmermeer aan het jagen, toen de zoon het ongeluk had uit te glijden en kwam te vallen, waardoor het schot afging en zijn vader in het rech ter been trof. Onmiddellijk werd hij naar huis vervoerd en na door dokter Haurath te zijn verbonden, is hij per rijtuig naar het Academies Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De man, die in hoofdzaak van de jacht moet leven, heeft dus dubbel nadeel van dit on geluk. Schedelbreuk. Het 2 jarig kind van D. v. d. Linden aan de Oostein- derlaan alhier, had Vrijdag het onge luk van de trap te vallen, waardoor het een schedelbreuk bekwam. Gisteren is het aan de bekomeD wonden overleden. LISSE. Een vischotter. Door den jacht opziener Weseeling alhier is gisteren «en vischotter geschoten op de over plaats „Zandvliet", behoorende bij het kasteel Keukenhof. SASSBNHBIM. Burgerl Stand. Bevallen. M. A. Hulsboschv. d. Krogt, d. NOORDWIJK. Gemeenteraad. Tegen Vrijdag, 13 November a.s. is eene openbare vergadering van den Raad dezer ge meente belegd. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van rooimeesters. 2. Wijziging politieverordening slui tingsuur der tapperijen. 3. Behandeling begrooting 1909. NIEUW-VENNEP. Statuten. De Slaats Courant van heden bevat de statuten der vereeni ging: IJsclub Nieuw Vennep en Om streken. De vereeniging beoogt; het maken en onderhouden van ijsbanen; het veilig en ongehinderd ijsver- keer; c. bevordering van het winterver maak (door te houden wedstrijden en ij ef eesten) d. den toestand van het ijs openbaar maken e. doelmatige werkverschaffing op het ijs. H.H. Adverteerders worden beleefd doch dringend uitgenoodigd, hunne advertentiën voor het Zaterdagavond- nummer zoo vraeg mogelijk in te zenden. Aan advertentiën, die ons vroegtij dig bereiken, kan uitteraard de meeste zorg worden besteed. Van advertentiën, inkomende Zater dagmorgen na tien uur, kan de plaat sing niet meer worden gegarandeerd. DE ADMINISTRATIE. Volksweerbaarheid. .Zon dag zal door de vereeniginge^„Volks- weerbaarheid Afd. Haarlem" en „Bloe- mendaal Commando" na afloop van de schietoefeningen bij genoegzame deelname, eene velddienstoefening wor den gehouden in de richting van VelseD. Personalia. 28 November a.s. zal de heer A. Jonker, boekhouder der „Werf-Con- rad, alhier, den dag herdenken, waarop hij 25 jaar aan genoemde in richting is werkzaam geweest. Heden herdenkt L. Alders alhier, werkzaam bij de H.IJ.S.M. den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij dezej Maat schappij in dienst trad. Van verschil lende zijden ontving de jubilaris blij ken van belangstelling. Een nieuwe preekstoel. De nieuwe kansel in de kerk van het Allerheiligst Hart, door een feest vierend echtpaar geschonken, is heden in hoofdzaak gereed gekomen. Het is een kapitaal stuk, waar van de kuip, geheel in steen gehou den, door het fraai gekleurde marmer en koper en deprachtigegebeeldhouwde tafereelen, een enorm effect maakt. De in licht eikenhout uitgevoerde gothieke torenvormige overhuiving lijkt wat licht bij de zware kuip, doch voldoet bij nader inzien toch goed. Het geheel, een werk van de firma Stoltefus uit Amsterdam, is een prachtig sieraad van deze toch al zoo fraaie kerk. Gymnastiekvereeniging „Bato'. De wedstrijd der gymnastiekvereeni ging „Bato" welke zal gehouden wor den op 22 November a. s. in het Brongebouw, belooft schitterend te worden. Het is thans niet, zooals bij andere gymnastiek wedstrijden het geval is, dat de oefeningen door de jury worden verplicht gesteld; hier worden door de deelnemende vereeni- gingen zelf de oefeningen samengesteld. Daar de deelname voor deze wedstrijd groot is, zal zij voor een ieder zeer aantrekkelijk zijn. Reeds hebben zich 14 heerenver- eenigiDgen doen inschrijven voor vrije- en staafoefeningen, 5 damesvereeni- gingen voor vrije- en stokoefsningen en 3 vereenigingen, waaronder 2 van dames, voor knotsoefeningen. Ook voor de personeele wedstrijd is door een flink aantal turners ingeschreven. Wij hopen dat deze wedstrijd van gezonde lichaamsport, welke in onze stad nog maar al te weinig beoefend wordt, vele jongelui zal opwekken om zich bij de bestaande vereenigin gen aan te sluiten. Muzikale vriendenkring. Bij ons verslag van gisteren over de zeer loffelijke uitvoering, die de „Muzikale vriendenkring" hier heeft gegeven, j hebben wij nog een verzuim begaan, door den nieuwen directeur, die de ziel is van deze werkelijk op hoog peil staande vereeniging, niette noemen.5 Toch dient dat gedaan, en het is daarom dat we den heer K. F. van Maas Jr., die groot mag gaan op het geen gepraesteerd werd (we denken b.v. aan de zeer goede uitvoering van Mozart's „Kleine Nachtmusik") met een lofprijzend woord gedenken! Een koper feest. De heer en mevrouw Wiegman, Kenaupark alhier, vieren heden hun koper echtfeest. Te dezer gelegenheid werd in de kerk san het Kenaupark door den Zeer Eerw. Heer Pastoor Royakkers een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij veel belangstelling was. De Baggermolen „Drague"In aansluiting met hetgeen wij gisteren reeds meldden, omtrent het vergaan van den Baggermolen „Drague", kan nen we nog berichten, dat de reis van Haarlem af al minder gelukkig is geweest. Zondag, 6 September, ver trok hij van hier om naar IJmuiden gesleept ie worden. Eenmaal op zee zijnde is de bekende storm op komen zetten met het gevolg, dat de molen aan den Hoek van Holland binnen moest loopea om beschutting te zoe ken. Hier is hij zóo in aanvaring ge komen met een ander schip, dat hij groote averij bekwam, waarvoor ruim een maand noodig was om hersteld te worden. Weder vertrokken zijnde is de baggermolen zeker door hooge zeeën in de Middellandschs zee van de trossen der sleepboot gebroken met het noodlottig gevolg, dat de molen de ruimte had, op een klip stootte en dus verloren is. Kennisgeving. De Burgemees ter brengt ter kennis dat het op den 7den November jl. executoir verklaard kohier No. 5 op de bedrijfsbelasting dezer Gemeente, dienst 1908/1909, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Een postzegelautomaat. De heer W. Eggink alhier, beeft een post zegel automaat uilgevonden, welke deze week, bij wijze van proef, ter postkantore alhier, in werking zal wor den gesteld. Het toestel is voorzien van drie gleuven, zoodat men kan betalen met 1 stuiverstukje, 2 halve stuivers of 5 enkele centen. Beleediging van Burgemees ter Slob. Da rechter-commissaris alhier heeft een onderzoek begonnen naar aanleiding van een klacht van den nieuwbenoemden burgemeester van Haarlemmermeer tegen den schrij ver van een onderteekend ingezonden stuk in de aldaar verschijnende „Meerbode". AGENDA. voor Vrijdag, 13 November. Gebouw St. Bavo. R. E4 Volksbond, half negen Rederijkers kamer. Bioscope-theater (Gr.Markt). Voorstelling 8 u. Museum v. Kunstnijverheid 104 u. Tentoonstelling gebruiks- kunstvoorwerpen. Muziekzaal Soc.Vereeniging nm. 8 u. Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" Concern Tweede Kamer Koloniën. De dag van gisteren is voorbijge gaan in ellenlange en vervelende de betten over de artikelen der begroo ting van koloniën. Aanmerkingen hier, opmerkingen daar. Tot eenig trekbaar resultaat heeft het debat echter niet geleid, terwijl ook geen opmerkingen zijn gemaakt die bijzonder opmerke lijk zijn. Andrée's lijk terecht. Het lijk van den ongelukkigen bal lon-poolreiziger Andrée, die in 1896 van Spitsbergen opsteeg om per bal lon de Noordpool te bereiken, en van wien niets meer werd gehoord, is nu gevonden. Een Amerikaanseh kapitein, Chalker, heeft op't noordelijke deel van Labrador een houten kruis ge vonden met den naam „Andrée", en in den grond daaronder een lijk in eon doos met papieren. Blijkbaar heeft dus een of wel beide makkers van Andrée dezen overleefd. Of de papieren wetenschappelijke waarde hebben, weet men nog niet. Vr. Waar kan ik inlichtingen be komen inzake aanvrage van schippers knechts op de binnenvaart? A. Wend u tot de vereeniging „Schuttevaer" adres: G. S. Vlieger, secretaris, da Costakade85a Amsterdam G. van L. alhier. Uw vraag kunnen we niet beantwoorden, zonder dat we nw aanslagbiljet gezien hebben, ten minste als u onder de gemeente Scho ten thuis behoort. Woont u in de Haarlem, dan is u in ieder geval ver plicht te betalen, woont u echter in Schoten, dan kan er nog twijfel bestaan. Pater Weijera. De bekende organisator van de anti.-soc.-dem. Spoorweg vereeniging „Recht en Plicht" te Utrecht, pater Weijers O.P., die naderhand een poosje te Alkmaar en daarna te Nijmegen is geplaatst geweest, zal nu te Lierre bij Antwerpen zijn woning gaan nemen. Pater Weijers zal daar gaan arbeiden aan de organisatie van het spoorweg personeel in België, op verlangen naar de N. T. C. meldt van Z.E. den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen. INGEZONDEN. Voor dan inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niei geplaatst, wordt de copy den inzen der niet teruggegeven. Haarlem, 11 Nov. Geachte Redactie! Een klein plaatsje s.v.p. in uw veel gelezen blad verzoekt ondergeteekende. Waarvoor Bouwpolitie? Bouwpolitie is verplicht toe te zien of bouwwerk niet verknoeid wordt, steigers goed gemaakt zijn, enz. Maar óók, om toe te zien ten 1ste op een goed schaftlokaal, ten 2de op goed drinkwater, ten 3de op een goed privaat. Dit laatste laat dikwijls veel te wenschen over, dat wil zeggen pri vaat, drinkwater en schaftlokaal, zoo ook nu, bij de aannemers Nederkoorn en Machielse aan het Lakenkoopers- veld. Het privaat is nog al in tamelijke» staat, maar het drinkwater is niet om te drinken 1 Een schaftlokaal is er in 't geheel niet. Dus moeten de menschen hun brood maar op straat opeten. Hopende dat daar eens van wege de bouwpolitie naar gekeken wordt, ook voor volgende werken, teeken ik mij onder beleefde dank zegging, Eek abonnê Rechtszaken. (Uitspraken van Woensdag.) Gisteren werden de navolgende uit spraken gedaan: H. M., te Velsen, overtreding drank wet, f20 boete of 8 d. hecht. M. G. B., alhier, overtreding woning wet, f3 boete of 2 d. hecht. M. T.j J. de W., en A. T., alhier, overtreding jachtwet, respectievelijk f6 boete of 7 d. hecht., 7 d. hecht., en f10 boete of 4 d. hecht. W. B„ alhier, overtreding leerplicht wet, f6 boete of 6 d. hecht. w

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2