U, DRI ESSEN pzmmsmmssmm Diamanten, Gouden- en Zilveren l werken. Horloges enz. ANEGANG a A. VON DER MÖHLÈN Gr. Markt 25 Mengelwerk. Eene onzinnige onderneming.x) OFFICIEELE KERKLIJST. Ciiemisciie f asscherij Yerverjj Gr. Houtstraat @0. HAARLEM Telef. 426-1046 Spreker de weleerw. heer L. van den Berg, adviseur, ter gelegenheid van het Willibrordusfeest, alle leden en hunne huisgenooten worden uitgenoodigd dit Lof bij te wonen. Maandag 16 Nov,, half 9 uur, Onder steuningsfonds. Dinsdag 10 Nov., half 9 uur jaarverga dering B. Kath. Gemeentewerklieden, aller opkomst noodzakelijk, half 9 uur Schoenmakersgilde St. Crispinus, half 9 Berstuursvergadering Metaalbewerkers St. Eloy, 89 uur Hulp in Nood. Woensdag 18 Nov., half 9, Ontwik kelingsclub „St. Thomas v. Aquino", Spreker de ZeerEerw. Hooggei. Heer Dr. Th. M. Vlaming, Pastoor van O. L. Vrouwekerk (Spaarne). Alle leden der Afd. Haarlem worden verzocht dezen cursus bij te' wonen. 9 uur repetitie Zangvereeniging. Donderdag 19 Nov., half 9 uur, Rede rijkerskamer. Vrijdag 20 Nov., half 9, Hoofdbestuur. Zaterdag, 21 Nov., half 9 zitting Spaar bank „St. Antonius van Padua", 89 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwar tier), half 9 tot half 10 uur opening Bi bliotheek, Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winterprovisie), half 9 uur uitstalling en verkoop van boeken, geschriften en bro chures door de pi opagandaclub, half 9 u. inschrijving van nieuwe leden in de Coöperatieve Bakkerij „Arbeid Adelt". Mededeblingen. De heeren voorzitters en secretarissen der onderafdeelingen worden beleefd ver zocht hun leden aan te willen sporen tot het bezoeken van den Socialen Cursus, die geregeld om de veertien dagen, des Woensdags gehouden wordt en waartoe alle leden van den Bond gratis toegang hebben. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Afdeeling SCHOTEN en 0. BondsgebouwKerklaan. De jaarfeesten zullen in deze afd. plaats hebben op Zondag 15 en 22 Nov. a.s., des avonds 7 uur. Zij, die in het bezit zijn van een nieuwe diploma, hebben recht van toegang. Kaarten zullen intijds worden verstrekt, 15 Nov. de even num mers (roode kaarten), 22 Nov. de oneven nummers (blauwe kaarten). Dameskaar- ten verkrijgbaar it 25 eert, bij de leden van het bestuur en bij den pachter van het Bondsgebouw. Heerenkaarten worden niet verkocht. Woensdag, 17 Nov., 's avonds 8 uur, vergadering Spaarkas „St. Antonius van Padua". Agenda: Rekening en verant woording penningmeester, verkiezing be stuur enz. Groot e opkomst gewenscht. Namens het Bestuur, Bi BURGER, le Secr. Afdeeling VELSEN en O. Zij, die nog lid wenschen te worden van het Steenkolenfonds „St. Thomas van Ville Nova", kunnen zich nog opgeven bij J. van der Sluis, J. Rozenmeijer, YV. Groen en bij den afdeelings-secretaris. Daar de Bibliotheek weder geopend is, kan men van Maandag- tot Viijdagavond geregeld weder boeken komen halen tegen 1 cent per deel, voor 8 dagen, voor de leden van de afdeeling. Namens het Bestuur, P. VERSTEEG Secr. Afdeeling LISSE. Bondsgebouw: Dorpstraat C 115. Zaterdag 14 Nov., 's avonds van 7 tot 8 uur, zitting Spaarkas. Dinsdagavond repetitie Zangvereeniging. Namens het Bestuur, A. H. Schrama, Secr. Afdeeling SASSENHE1M en O. Feestavonden ter herdenking van het Patroonsfeest St. Willibrordus op Zondag 15 en Maandag 16 Novdes avonds te 7 uur; opening der zaal half 7 uur. De leden met hunne dames hebben vrijen toegang. Tevens worden zij herinnerd hun contributiekaart ter aanzuivering mede te brengen. Des Zondags zal er een H. Mis wor den opgedragen voor de leden der af deeling. Allen worden verzocht tot de H. Tafel te naderen en hun insigne zicht baar te dragen. Mede wordt bekend gemaakt dat tijdens de groote repetities geen kinderen tot de zaal worden toegelaten. Namens het Bestuur, J. ZANDVLIET, Secr. Afdeeling VOORHOUT. Bestuursvergadering op Vrijdag 13 Nov. in het Stationskoffiehuis, 'savonds 7 uur. De Feestvergadering toegankelijk voor de leden en donateurs met introductie voor één dame, zal ge houden worden op Zondag 22 November a.s. in het lokaal van den heer C. Paar- dekooper. Aanvang des avonds 7 uur. '8 Morgens zal in de Parochiekerk een H. Mis worden opgedragen voor de leden der afd. Voorhout. Alle leden worden verzocht dien dag, het insigne zichtbaar dragend, tot de H. Tafel te naderen. Namens het Bestuur. W. v. d LAAN, Secr. N.B. Door de Tooneelafd. Eensgezind heid zal o.m. een prachtig stuk opgevoerd worden, getiteld: De pauselijke Zouaaf. HAARLEM. Sintjozefsgezellen-Vereeniging. VereenigingsgebouwZoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en va 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. R. K. Militaire Vereeniging. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. R. K. Veraeniging tot bescherming van meisjes, gen. „St. Martha." Het Bemiddelingsbureau der Vereeni ging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12—2 uur, voor betrekkingen als dienstboden enz., Donkere Spaarne 22, alwaar voor R. K. dienstmeisjes wier ouders buiten de stad woonachtig zijn iederen Zondag- en Woensdagavond van 810 ure gelegenheid bestaat tegen de geringe vergoeding van 5 ct. per week haar vrijen tijd aangenaam en gezellig door te brengen. Aanmelding daartoe aan het „Te Huis" op bovengenoemde avonden. Liefdewerk: St. Josephs Ambachts- leerüngen. Zoetestraat (voor jongens van 1317 jaar). Zondagavond van 56 uur Godsdienst onderricht, van 6 tot half 8 gelegenheid tot ontspanning. R. K. Zangveroeniging ABTI ET RELIGION!. dir. de Heer JAC DE JONG. De werkende leden zullen begrijpen, dat, nu de uitvoering van het Kerstmis- en Driekoningen-Oratorium meer en meer nadert, hunne tegenwoordigheid op de repetitiën noodzakelijk is. De eerstvolgende repetitie wordt ge houden, Dinsdag a.s. in de bovenachter- zaal van het café Brinkmann, aanvan gende voor Dames en Heeren ten 8 ure. Den leden wordt verzocht vooral op tijd aanwezig te zijn, opdat ten 8 ure pre- met de repetitie kan aangevangen wor den. HET BESTUUR. Iets over het Mis-brood. Den meesten onzer lezers zal 't wel onbekend zijn hoe het brood, de hosties die in de H. Mis gecon sacreerd worden, bereid wordt. Dewijl deze hosties gebruikt wor den voor het, heiligste wat ons Ka tholiek geloof bezit, spreekt 't van zelf, dat bij 't bereiden hiervan de grootste reinheid en oplettendheid moet worden betracht. Reeds in de oudste tijden der Kerk bestonden een aantal voor schriften, waardoor 't bereiden van het Misbrood werd geregeld. Oud tijds geschiedde dit alleen door dia kens en subdiakens! In onzen tijd geschiedt 't bakken der hosties doorgaans door kloos terzusters, van wie men met recht kan veronderstellen dat zij dit voor name werk met de vereischte nauwkeurigheid, reinheid en eerbied zullen uitvoeren. In ons land zijn verschillende kloosters van zusters, waar het Mis brood wordt gebakken. Een van de grootste, zoo niet de grootste van alle hostiebakkerijen' is die van de Zusters van Liefde in 't Instituut van Doofstommen te St Michiels- Gestel. Dagelijks zijn daar van den vroegen morgen tót den laten avond 6 zusters en 5 doofstomme meisjes werkzaam aan dezen voornamen arbeid en dikwijls moet men, vooral tijdens den Paaschtijd, nog hard werken om alle bestellingen naar behooren uit te voeren. Het Mis-brood wordt gebakken van zuivere tarwe-bloem gemengd met niets anders «dan zuiver water. De tarwe, die van de beste soort is, komt in zakken aan. Alvorens echter gemalen te worden, wordt al deze tarwe nauwkeurig uitgezocht. Dat is een heele arbeid. Op een linnen doek worden de korreltjes uitgespreid en alle onreinheid als ook de slechte korrels zelfs worden nauwkeurig verwijderd. Sommige klooster malen 't koren zelf, andere laten het bij een ver trouwden molenaar maleD. Er dient natuurlijk voor gezorgd te worden, dat die molenaar ook waarlijk een vertrouwd persoon is. Voor dat de tarwe wordt gema len, die voor de hosties is bestemd, maalt de molenaar eerst gedurende korter of langer tijd gewone tarwe. Dit geschiedt om te voorkomen, dat de hostie-tarwe met een andere soort graan zou worden vermengd. Als tusschen de molensteenen reeds een tijdje gewone tarwe is fijn ge malen. dan begint 't malen der fijne hostie-tarweHet gemalen tarwe-meel wordt door de Zusters tot 3 maal toe gebuild, zoodat alleen de allerfijnste bloem voor 't bakken der hosties gebruikt wordt. De hosties worden gebakken tus schen twee groote, ronde ijzer, die op dezelfde manier worden gehan teerd als de wafelijzers. Op 't onder ste ijzer wordt de vloeibare deeg gegoten met een lepel, dan knijpt men de ijzers te samen. De deeg wordt dan tusschen de twee ijzeren platen overal gelijkelijk, dun uit elkaar geperst. De hostieijzers wor den verhit ofwel boven een vuur van houtskolen of wel boven gas. Het hostie-bakken zelf is nog een heele kunst; mooie witte blinkende hosties bakken kan men slechts door gestadigenoefening leeren.Ook hangt het veel af yan de hostie-ijzers zelf 't staal waar deze van gemaakt zijn dient mooi glad gepolijst te zijn, anders kan men er ook geen mooie hosties mede bakken. Tevens moet Anegang 9. Haarlem. Telefoon No. 366. ST. üiC0L&&5"CADEAUXj men zorgen, dat ijzers overal gelijk matig worden verhit, niet te veel, maar ook niet te weinig. De haar den waarboven de hostie-ijzers wor den verhit zijn zoo ingericht, dat men de ijzers gemakkelijk kan omwenden, zonder dat ze in aan raking komen met 't vuur. In de groote hosties, die de priester onder de H. Mis gebruikt en dikwijls ook in de kleine, is een kruisbeeld ingebakken. Deze kruis beelden zijn in een der hostie-ijzers ingegraveerd. Omdat het deeg tus schen de ijzers wordt geperst,"komt die afbeelding daardoor op de hosties zelf. De hosties worden natuurlijk met meerdere te gelijk in groote ronde koeken gebakken. Nadat deze eenigs- zins vochtig zijn gemaakt, worden er de hosties met een scherp rond mes, stuk voor stuk uitgestoken. Handige steeksters kunnen dat zeer vlug. Ze hebben daarvoor een instru mentje, dat uit een metalen kokertje bestaat, en dat van onder een scher pen ronde kant heeft. Van boven is |het kokertje met een houten stop gesloten. De uitgestoken hostie blijft onder in 't kokertje zitten. Door weer opnieuw er een uit te steken gaat de eerste een weinig omhoog enz. totdat 't, kokertje ge heel vol is. Dan neemt men er den houten stop af en schudt 't leeg. In sommige kloosters heeft men voor het uitsteken machientjes aan geschaft, doch geoefende steeksters steken even vlug en gemakkelijk met de hand. In de eerste tijden van ;t Chri stendom was 't de gewoonte, dat de geloovigen dagelijks of ten minste zeer dikwijls tot de H. Tafel nader den. De geloovigen brachten het brood, dat voor het H. Sacrificie noodig was, zelf mede en boden het den priester ter consecratie aan. Langzamerhand is het dagefijks eommuniceeren in onbruik geraakt, totdat Paus Pius X ia onzen tijd de geloovigen weer aanspoort en opwekt om tot het oude gebruik der dagelijksche Communie terug te keeren en Goddank velen hebben reeds naar zijn vermaningen ge- geluisterd. Met 't vermeerderen der H. Com munies is natuurlijk ook 't aantal hosties, dat gebakken moet worden zeer veel gestegen. In 'tjaar 1906 werden in 't Instituut van Doof stommen te St. Mich.-Gestel verzon den 5.574 547 hosties, waarvan onge veer 5 millioen kleine een half millioen groote. Dit getal is in 'tjaar 1907 reeds geslegen tot onge veer 9.000.000 en klimt nog voort durend. De hosties worden in netto trom mels verpakt verzonden ofwel recht streeks naar de Z.E8rw. Heeren Pastoors, ofwel naar depóthouders die ze dan verder aan de Heeren Geestelijken met een kleine ver dienste afleveren. Ook de depót houders moeten vertrouwde perso nen zijn. Zij moeten er voor zorgen de hosties nooit te oud te laten worden, want alleen versche hosties mogen in de H. Mis gebruikt worden. H. PISCAER's - - - SCHOENENMAGAZIJN. Het beste adres voor solied werk. xjx^x f X xfxj x x xfxjx De a,Vond begon te vallen. Een man, nog in volle levenskracht, maar vermoeid van een lange reis, zette zich neder om te rusten op een ver heven punt v,an ide hoogte Montmar- tre te Parijs. De kleeding des maps was nederig, zelfs grof, en verried een vreemden oorsprong. Ook beschouwde de reiziger lang durig en nieuwsgierig de oneindige stad, die voor zijne voeten lag uitge strekt en waar duizenden straatlan taarns ontstoken werden, naarmate de nacht daalde. Waaraan dacht hij Het gesprek dat hij juist met een Parijzenaar aanknoopt, zal die vraag beantwoor den. De Parijzenaar: Zeg eens, vriend, zijt gij een Franschman De vreemdeling: Neen, mijnheer. P.: Mag ik weten van welk land gij komt? V.Ik kom van de omstreken van Danzig. P.: Hemel! Gij zijt een Pruis! Zeg dat niet te hardop, want de Pruisen staan hier niet goed aange schreven. V.Dat weet ik. P.Gij komt misschien fortuin zoeken V.Neen, mijnheer. P.Dan hebben u mogelijk de scho-one kunsten of de vermaken naar hier gelokt? V.O neenIk ben geen kunste naar en bezit ook niet de middelen om de vermaken na te jagen. Ik ben arm. Overigens, iets anders als de zucht naar vermaken heeft mij hierheen gevoerd. P.[Wat dan, als ik vragen mag V.Uw vraag is geenszins onbe scheiden, daar ik vast besloten heb, het doel mijner reis te verkondigen aan allen, die mij vullen aanhooren. Ik breng heil en zaligheid aan alle mensehen. P.: Ha,! Ik begrijp u, gij zijt een dezer groote wonderdokters, die een onfeilbaar geneesmiddel aanprijzen tegen alle mogelijke en onmogelijke ziekten. Gij geneest v,an tandpijn, buikpijn, haarpijn, pojdxaga kort om v,an alle kwalen, zelfs van den dood. V.Gij hebt het. mis, mijnheer. Ik breng geen genezing voor het li chaam, maar voor de ziel. Ik kom een nieuwen godsdienst prediken. P.: Wat gij zegt, mijnheer! een U Getrokken uit de voorrede van het heerlijk werk, getiteld: „De Goddelijke belofte der H. Kerk in den loop der eeuwen", door Mgr. Rutten, President van het Seminarie te Luik. Uitgave H. Dessain te Lujk. Telefoon No. 1471. HAARLEM :- Specialiteit in WITTE en TRICOT GOEDEREN, ROKKENen BLOUSES nieuwen godsdienst. Mag ik we ten V.Jas mijnheer, ik kom eene nieuwe geloofsleer verkondigen en al de bestaande omverwerpen. P.: Welke is die geloofsleer?, V.: Die van mijn meester. P.Uw meester was dat een groet wijsgeer, een machtig en rijk man? V.Mijn meester was nog armer dan ik, uit. den nederigsten boeren stand. Hij was noch een wijsgeer, noch een groote der aarde volgens uwe opvatting. P.: Gij zegt: mijn meester was, leeft hij dan niet meer? V.Helaasneen. Nijdigaards hebben hem beschuldigd vaji tegen den Keizer samen te zweren, gelijk Hödel en Nobeling. Alen heeft hem opgehangen- P.De man had geen ge.luk. Slecht einde voor een wereldher vormer V.: Ja! maar wij nemen zijn plaats in en zullen zijn werk voort zetten. P.: Zijt gij talrijk? V.In 't geheel twaalf boeren.; Terwijl de anderen Rusland, Zwe den, Engeland, Duitsehland, Italië, Turkije, Afrika, Amerika enz. gaan bekeeren, kom ik naar Parijs om er den zetel te vestigen van waar de nieuwe godsdienst weldra de ge- lieele wereld zal overheerschen. P.Ik bewonder uw plan, het is zoo verrukkend als eenvoudig. Y.Lach niet' mijnheer, onze on derneming is zeer ernstig en gij zult ze zien welslagen. P.Gij meent, dat de Parijzenaars een Pruis zullen aanhooren en op zijnen nieuwen godsdienst verzot worden. Gij biedt hun 'dab wel veel aantrekkelijke dingen aan. V.IntegendeelIk zal hun ver klaren, dat zij moeten verzaken aan alles wat zjj nu liefhebben, aan de vermaken, aan den rijkdom, aan. eer en roem P.WelWaarmede zal dan uw godsdienst de harten tot zich trek ken V.Met niets van al wat de zin nen streelt, de hartstochten voedt of waarnaar de wereld streeft P.Genoeg, vriend, men verwacht mij in den schouwburg voor de op voering van equ nieuw zangspel. Ik snel er heen. Doch ik wil u eerst eens een goeden raad geven. Ga te rug naar uw land om aardappelen te poten, want als gij hier blijft en nog aan oen paar- personen vertelt, wat gij mij verteld hebt, dan zit gij mor gen te Charenton2) opgesloten. De Parijzenaar trekt af, terwijl hij een liedje neuriet en bij zich zei ven zegt: Prettige historie om aan de vrienden te vertellenDie vent is zot, zot genoeg om op te sluiten- De Parijzenaar had gelijk. Al wie in de gegeven omstandigheden on dernemen zou de stad Parijs te be keeren, moest inderdaad stapelgek zijn en men kon hem geen beter dienst bewijzen dan hem achter de grendels te zetten. En toch. wat was de onderneming Van den H .Petrus toen hij naar Rome ging om de wereldstad voor Christus te- winnen? Was zij men- schelijkerwijze gesproken, niet dui zendmaal uitzinniger dan de veron derstelde onderneming van den Prui- sisehen boer? Was het heidenseh Rome niet grooter, niet lichtzinniger, niet meer bedorven dan het hedendaagsch Parijs Waren er de Joden niet evenzoo verfoeid, ja: meer gehaat dan de Pruisen in Frankrijk Druischte de Christen godsdienst niet rechtstreeks tegen de denkbeelden, lusten en hartstochten der Romeinen De onderneming van den H. Petrus was dus uitzinnig in den hoogsten graad. Ook ware onze Pruis onvermijdelijk in een zotten- huis aangeland. De H. Petrus werd aan een schandelijk kruis genageld en desniettegenstaande is zijne on derneming met den besten uitslag be kroond geworden en Rome heeft zich bekeerd. Hoe is zulks geschied Hoe werd het onmogelijke uitgevoerd Door den bijstand vain Hem, die zijne leerlingen, twaalf arme vis- 2) Krankzinnigengesticht bij Pa rijs. OPGERICHT 1874. Uitgebreids sorteering is

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 13