"ssssr fill300 SrJr Sïïl "«"«r lil S* l|j 21 DAGBLAD voor NOORD- en 71 'IB-HOLLAND. Zaterdagavoodpraatjes. BINNENLAND. Üin88ertlfi*sisw@sf 29-B8-33,. üaaHfem BUITENLAND. ZATËR3AG {4 NOVEMBER 1908. 33st^ Jaargang No. 6741 Per 3 maanden voor Haarlemf 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franeo per post, 1.80 Afzonderlijke nummers 0,05 Bureaux van Redactie en Administratie loforcomsnsüossaS TeSefoonnEisnmei* 1426. Van 16 regelsf0,60 (contant) fO,»0 Elke regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Alle betalende abonnés op dit blad, die in^het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bi- verlies van. éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Dit nummer bestaat uit üijf bladen, lu. o. de Of- ficiëele Kerk!ijst en het Geïllustreerd Zondags blad in 16 bladzijden. EERSTE BLAD. ►P Rare practijken In het kiesdistrict Haarlemmermeer wordt door sommige Katholieken een vreemd en leelijk spelletje gespeeld. Men heeft een poosje geleden ge poogd, ook óns blad daarvoor te spannen. Maar we hebben bedankt. Toen is men het in de liberale pers gaan probeeren, en deze week kon de wereld in bladen als de „Nieuwe Rotterdam scbe Courant", de „Oprechte liaarlemsche" en an dere van hetzelfde slag de mededeeling lezen, dat „een aantal" Katholieke kiezers in het district Haarlemmermeer voor de verkiezingen van dezen zomer met een dissident-candidaat komen aandragen. Die candidaat is de heer Balvers, van Hillegom. Wij hebben aan dit spelletje, om den heer Balvers naar voren te dringen, en den afgevaardigde van Wichen zonder vorm van proces uit te werpen, zooals gezegd, natuurlijk niet willen meêdoen. We hoorden totnogtoe absoluut niets ervan, dat de heer van Wichen plan had te bedanken. En sinds wanneer is het in onze kringen gewoonte geworden, een af gevaardigde te laten val tenalleen omdat een ander óók wel eens in de Kamer wil? We hebben allen eerbied voor het sociale streven van den heer Balvers, al meenen we dat hij d8 bekendheid, die hij door het op touw zetten van verschil lende zaken reeds verkreeg, toch nog zal hebben om te zetten in waardeering voor zijn werken,door degelijken arbeid. Doch juist omdat we zoo goed denken over den heer Balvers, gelooven we niet dat hij zal volharden bij die rare practijken, welke zeer ten zijne nadeeie, dunkt ons, door de berichten in de liberale pers zijn bekend ge worden. Wij hebben gezwegen toen we van de zaak hoorden, en het was voor den heer Balvers bster geweest, wanneer dat zwijgen onzerzijds zijn vrienden had gebracht tot de erkentenis, dat zij op den slechten weg zijn. Nu echter de liberale pers net be richt bracht, zelfs mededeelde dat de heer Balvers de candidatuur in Haar lemmermeer al wilde aannemen, nu meenden we dat we een ^waarschuwend woord mogen zeggen. r.. Te meer, omdat reeds in „iiJQ en „Hui sg ezin" over deze rare practijken is gesproken naar aanlei ding van het bericht inde„N. Rott. Ct.", op een wijze die den heer Bal vers te denken zal geven. LXIV. Ben eerbiedige wensch voorop en waarom m'n vrouw huilde. Belang stelling van de Haarlem mers, sn een voordeeltje voor de stad. Miserè, influenza, werkloosheid en meer akeligheden. \an een cadeau dat we weten, en van andere cadeaux waarop we vertrouwen. Mijn Vrouw heeft, met een ver ontwaardigd. gezicht over d'rzelf, idat ze „zoo mal" was, zitten huilen, en ikzelf heb ook met eenige meer dere vertooning da|n wel nopdig was mijn neus gesnoten, toen ik gisteren avond het lange stuk uit Den Haag Voorgelezen had. dat onze krant bracht over de terugkomst van Hare [Majesteit de Koningin in de resi dentie. Ja, we zijn dan toch in ons goede land. wel degelijk vereerders [van de jonge vrouw, die als de per sonificatie van het gezag hij Gods genade den scepter voert over ons Volk! Dat merk je met zoo'n gele genheid het best, en nu er nog zoo'n hebbedingetje bijkomt, waarvoor je ook al wat bijzonders voelt, nu is. de Ons is van de practijken, die sinds eenigen tijd worden in het werk gesteld om den heer Balvers vooruit te driDgen, nog meer bekend 1 Mooi staat het daarmede niet, al willen we er nu niet meer van zeggen. Maar dit ééne zeggen we, dat we van den heer Balvers, als flink en royaal Katholiek, verwachten de ver loochening van de vrienden die hem op dezen weg hebben gebracht. Een royale terugtocht is nobeler dan een slinksche aanvaldie daarenboven in dit geval absoluut geen kans van slagen heeft 1 DUITSCHLAND. Do ramp van Hamm. Driehonderd mannen inééns ge dood De ramp van Hamm wordt èl schrik- kelijker en vreeselij ker I Zeshonderd meter onder den grond is er ontploffing geweest, en meer dan driehonderd mannen we lezen amb telijk opgegeven 362 zijn in den schoot der aarde geblevenlevend be graven Wat er nog van dezen mocht zijn: misschien zitten er hier of daar in de mijn nog een hoekje geredden, neen: levenden, die hopen gered te worden Hun hoop zal vergeefsch zijn, want de kameraden boven hebben om het vuur alle toegangen en schachten dicht gemetseld op een na: en door die eene stroomt het water van boven in dikke stralen naar beneden, om samen met het grondwater de mijn volko men onder water te zetten, het vuur te dooven en.... de soms nog levenden te verdrinken Die barre noodzakelijkheid is wel het wreedste en vreeselijkste van deze ontzettende ramp!.... De radeloosheid van de vrouVen en familieleden laat zich eenvoudig niet beschrijven. Ze is vreeselijk. Eu de tooneelen die da&r voorvallen, zijn door geen pen te beschrijven. Natuurlijk stroomt het telegrammen van deelneming: van den keizer en zijn zonen, van von Bülow en anderen. President Eallières heeft aan keizer Wilhelm het volgende telegram ver zonden „Frankrijk heeft niet de sympathie vergeten, den Franschen mijnwerkers betuigd door de vakvereenigingen der Duitsche steenkoolgravers ten tijde van de ramp te Courrières en den door de Westfaalsche mijnwerkers aan den dag gelegden heldemoed, toen zij hun Fransche kameraden te hulp kwamen. Diep ontroerd werden wij dan ook bij het vernemen van de verschrikkelijke ramp in de steenko lenmijn van Radbod. Wij nemen van gansoher harte deel in den zwaren rouw en verzoeken Uwe Majesteit ODze betuigingen van oprechte deel neming te aanvaarden." Maar al die rouwbetuiging doet niet vergeten dit ééne, allerverschrikkelijk- geestdrift die oüs tóch reeds bezielt voor onze Koningin, nog hooger ge worden Moge Hare en opze wen- sehen worden vervuld, dat wou ik toch vandaag eens even zeggen, want die gebeurtenis is dap. toch maar' een praatje geweest, waarvan iedereen vol was. Je hadt eens moe ten hooren gisterenavond in mijn winkel, hoe de luidjes van het volk op Wiarmen toon over de Koningin spraken allen hadden het er over, en die andere gebeurtenis, die meer speciaal onze stad Haarlem betreft, en van welke ik dacht, dat iedereen den mond vol zou hebben (ik be doel liet groote concours van „Haar lem's iZiapggepot") raakte er zoo waar glad door op den achtergrond. M,aar enfin, dat wordt wel beter wanneer- we vanavond en morgen en over acht dagen die hopderienl zangers en zangeressen in onze stad tegenkomen en de levendigheid van zooveel vreempjes op ons terug slaat. Je kunt nu al belangstelling merken i'n de verschillende opmer kingen, die onze Haarlemmers maken als ze i'n de Zijlstraat die duchtige collectie medailles, kran sen en diploma's zien uitgestald in de winkelkast van den heer Heems kerk, die geloof ik, ook de president is der feestvierende vereeniging. Nu, ik lioor van den een; en ander, ste: 360 mannen zonder eenige hoop, zonder te weten of za nog leven of niet, zijn aan hun lot overgelatende mijn is toegemetseld tot hun levend graf. Zooals we zeiden: uitvoerig te be schrijven is de wanhoop, de vertwij feling, de radeloosheid wel niet. Maar wat we er van hooren, doet de haren te bergen rijzen. De Berlijnsche correspondent van de „N. R. C." heeft er een bezoek ge bracht, en hij beschrijft op de vol gende aangrijpende wijze den toestand, op het oogenblik dat's Keizers tweede zoon prins Eitel Fritz, gisterenavond naar ae plaats des onheils kwam, om zijn deelneming te betuigen: „In dien vollen samendrang voor het kantoor binnen de poort mokte een onheilspellende stilte. Zij lieten zich gedwee masregeln en op rijen stellen door de gendarmen, in wier Pickelhauben het licht dreigend terug- vonkte boven de zwarte menigte. Dan opeens door de doodelijke stilte die de regen slechts scandeerde, klonk reppend auto getoeter. En uit de duisternis stoven de auto's snorrend aan. De politie drong de menigte (erug. Dan even gekuch, maar van den weg flitsten de felle lantaarnlichten. Zoodra de slanke gestalte van den prins in witte garde uniform met de roode kraag zichtbaar werd, voor het smalle kantoordeurtje, zijn fijn knapengelaat onder den zilveren helm, ontstond een gemompel. Eu terwijl Eitel Fritz even de dringende massa verbaasd aanziet, huilen en krijten, vloeken en gillen de verknepen kreten woest los. De rampzalige vrouwenstemmen, de schor wilde mannengeluiden tot een jamme rende opstandigheid, een brullend beklag zoo schrikkelijk schrijnende, dat ik het nooit meer zal kunnen vergeten. Als de prins, van gevolg en autori teiten vergezeld, in het werkkantoor- tje verdwenen is, duurt hetjammerend hoongekl&ag, het buitenzinnig gebrul onverminderd voort. Het geroep van de Polen, die het als waanzinnig uit schreien, overstemt eerst. Ik zie vrouwen als witte furie3 zich opwringen in het witte maanlicht, en met gebalde vuisten huilen zij„De lijken van onze mannen en zonen liggen onder de aarde; redt ze dan toch 1Wij hebben er allen lijken liggenTwee mannen heb ik in de mijn verloren, den eerste en nu hem Dan gaat hun gegil in een jammerlijk snikken over,- „Wij verlangen arbei- derschutzl" roept een man. „Och Gott 1 Och Gott I" steunen de vrou wen Er zijn mannen, die hun leed in een roes verdronken hebben. Hun verwezen gelal klinkt er afgrijselijk door het wilde gejoel: „Onze kame raden zijn er in 1Er wordt niets om te redden gedaan 1" De gen darmen commandeeren en sussenzijn machteloos tegen het gedrang„Ze hebben de schacht toegestopt om hen te verstikken 1 Wij wenschen ons recht I Meer loon I Beangstigde kinderen klemmen zich vast aan de moeders:... „Wie geeft ons werk Ik mis mijn man en vier dat de wedstrijd goed i'n elkaar zit, en goed is opgezet, en dat zij heel wat belooft. Met zoo'n populaire vereeniging' als „Haarlem's Zangge not" is, e:n onder de leiding' van zoo'in kranige;n directeur als onze Andriessen, die niet alleen het uiter lijk, maar ook het temperament en het vuur heeft van een echten ijzer vreter en een wakker generaal, zal liet met dezen wedstrijd best los- loopen, ook al zijn kleine kibbela- rijtjes ook hier alweer niet uitge bleven. M'n beste wenschen dus voor den wedstrijdwij winkeliers, en vooral de caféhouders en zulk soort Middenstanders, slaan er ook altijd nog een slaatje uit, wanneer er zoo veel vreemde lui in de stad zijn. Nu, dat mag trouwens ook wel, want het is een slechten tijd, in ieder opzicht. Sinds dat we het ijs kwijt zijn, en de dikke mist voor velen, die het op hun borst of kèel hebben, ziekte heeft gebracht en benauwidheid, hoor je bijna overal en algemeen klagen over influenza, de gevreesde vijand, die weer haar intrede heeft gedaan in' ide -staid- „Best weertje", hoorde ik gisteren tegen me zeggen, terwijl me iemand op de;n rug" klopte. Ik keek eens om, om te zien wie zulke dwaze praat nu verkocht, nu iedereen zich miserabel voelt, en het bijvoorbeeld iii ide kerk vooral onder de preek een broederB:... Wij moeten onze kame raden hebben! hoeral... Ik blijf achter met negen kinderen 1" snikt een vrouw uitDan komt een der heeren met 's prinsen gevolg in 't por taal, wil de ontdane menigte toespre ken, maar zij brullen over lijn rede heen. Om de puilende, walmende auto's dringen zij heen, beklimmen treden en wielen; de regen plaat er overheen, maar zij merken het niet, en eischen nu dat de zwarte rouw vlag zal worden uitgestoken „Die schwarze Fahne heraus I Die schwarze Fahnel" Als na een afwezigheid van een half uur de prins weer verschijnt en als hij nog even in de menigte blijit, zwelt het gejammer weer aan. Dan puffen de auto's naar Hamm terug; de rampzaligen die hun ver twijfeling uitgegild hebben, blijven stom achter op het zwarte mijngebied, zes honderd meter boven de lijken hunner mannen, geliefden, vaders en zonen" De rijkskanselier on de Keizer. Onder den indruk van het verschrik kelijke nieuws uit Westfalen zou het politieke nieuws haast op den^achter- grond raken 1 En toch is ook dit uiterst belangrijk. Want er schijnt tusschen den keizer en zijn kanselier verwijdering gekomen te zijn, wat voor von Bülow natuurlijk zijn spoedig aftreden beteekent. De rijkskanselier heeft ai herhaal delijk gepoogd, den keizer te spreken tc- krijgen over de zeer belangrijke dingen die in den Rijksdag zijn ge schied. MaarZijne Majesteit blijft kalm jagen op Donaueeehingen, en hij heeft van Woensdag af niets willen hooren van een bezoek des rijkskanseliers. A.s. Maandag mag von Bülow de keizer spreken, te Kiel, om hem, naar de woorden van een officieuze mede deeling in de Kölnische, „onverholen en onverbloemd dp waarheid te zeggen hoe men onder het volk denkt en wat men onder het volk verwacht." En dan zal het er hard toegaan, denkt men. Men verwacht dan ook de ontslagname van von Bülow en van het heele Pruisische en Duitsche ministerie. Graaf von Löwenstein wordt als de nieuwe kanselier genoemd. Intusschen zijn er al verschillende voorstellen bij den Rijksdag ingediend, om de verantwoordelijkheid van de kanselier in de wet vast te stellen. FRANKRIJK. Het Soheidsgerecht Nu het incident tusschen Duitsch- land en Frankrijk als gesloten mag i.esehouwd worden, en de beslissing verplaatst is naar het hof vau arbitrage in Den Haag, zal men allicht nieuws gierig zijn hoe dat scheidsgerecht samengesteld wordt en werkt. Vooreerst zal nu moeten geschieden, dat de beide regeeringen zich te samen verstaan over de vaststelling van de wederzijdsche positie en vooral over de grenzen van het vraagstuk m. a. w. de scherpe definieering van het ge schilpunt. gehoest en gekuch is, dat je soms den geestelijke niet kunt verstaan. Maar het was onze huisdokter, die het zei, en ik begrijp best, dat-ie eens in zijn hatnden wreef en genoegelijk me toeknikte, alsof-ie zeggen wou: nu loop je nog vrij, maar jou krijg ik ook wel onder handen, als 't weertje zóó blijft De man heeft ge lijk: 't is best wéértje voor de dok ters, maar dat is voor ons en voor de heele maatschappij toch allesbehal ve een zegen, en nog akeliger, om dat ook op stoffelijk gebied de za ken zoo slecht gaan. Daar heb je de werkeloosheidIk léés nu al in de krant, dat het van ide winter voor al niet minder en geringer zal wor den dan het verleden jaar was.... dat belooft watDe commissie, die zich op initiatief van den burgemees ter heeft geconstitueerd, blijft dan ook permanent, zooals dat heet, dat wil zeggen, dat we dezen winter weer zullen moeten offeren- Nu, wat mij betreft, daartoe draag ik heel graag m'n offertje bijom arme drommels die werken willen en wer ken kunnen, maar doordat er geen werk is, moedeloos thuis zitten bij een leegen pot en schreeuwende hin ders, om zulke flinke lui, buiten hun schuld in de ellende, te helpen: wel, daar mogen ze bij mij altijd om komen.. 3Vat ze da,n ook geregeld Is men hierin eenmaal geslaagd, dan worden de arbiters op de volgende wijze aangewezen: een lijst van per sonen, waardig gekeurd in ieder laad om de functie van scheidsrechter te vervullen, is sinds de eerste conferentie in Den Haag opgemaakt, met goed keuring van alle mogendheden. Ieder der beide belanghebbende mogend heden nu kiest twee arbiters van deze lijst, die op hun beurt een vijfden kiezen. Bij staking van stemmen, wordt deze vijfde gekozen door een regeeriDg, aangewezen door de beide partijen. Zoodra het hof is bijeengekomen, deelen partijen den tekst van het compromis mede, evenals de namen der arbiters. De te volgen procedure is bij de Haagsche conferentie vastge steld, en telt twee phasen: de schrif telijke instructie en de pleidooien. Het vonnis moet zijn met redenen omkleed en in openbare zitting wor den uitgesproken. Er is geen hooger beroep van. De partijen kunnen echter zich in het compromis voorbehouden, revisie te vragen. De scneidsrechtelijke beslissing heeft slechts bindende kracht voor de ge- dingvoerende partijen. TURKIJE. Het parlement. Volgens een mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken zal de opening van het parlement niet mogelijk zijn vóór 14 December. Er zijn thans 80 leden gekozen. CHINA. De Keizer stervende. Reuter seinde hedennacht, dat de keizer van China stervende was. De keizerin-weduwe lag in onmacht. Als regent van het keizerrijk is benoemd prins Tsjoen, een oom des keizers, en diens zoon Poe-Wei tot troonopvolger. Men heeft geen hoop meer op herstel het Chineesche Rijk zal dus dra voor crisis komen te staan, waarvan de afloop niet is te voorspellen. MAROKKO. Moelai Hafid. De nieuwe Sultan Hafid gaat voort, zich hoffelijk te gedragen tegenover de Europeesche mogendheden. Hij heeft nu een bizonder gezant schap naar Frankrijk gezondeD, dat zeer vriendelijk is ontvangen door den minister van buitenlandsche zaken. Si Mohammed Kabadzj, een der af genanten, heeft aan een redacteur van de „Temps" medegedeeld, dat zij zich zeer verheugdsn over de houding van minister Pichon. Men zi8t hetMoelai is tot Sultan uitgeroepen, omdat Abdul Azis vol gens de Marokkanen te veel met Europa coquetteerde. Nauwelijks is hij echter Sultan of hij doet evenzoo 1 Dr. A. Kuyper. De Haagsche correspondent van de Telegr. meldt doen, wat ik je zegwant' die com missies en vereenigingen zitten om de dood niet stil, en of er een bijzon dere gelegenheid is of niet, ze komen bij je om bijdragen, vooral als er een „gelegenheid" is, dan geef je nog al eens gul, denken ze zeker niet ten onrechte. Dat hebben we van de week nog kunnen merken aan de weelderige en kostbare gift, die een onzer Roomsche ingezetenen bij zijn koperen huwelijksfeest heeft eadea.u gedaan aan de Kerk van de Paters in het Kleverpark. Die prachtige preekstoel is een pronkjuweel, waar van de plebaan van den St. Bavo, weid ik, met permissie, het water in z'n mond zal krijgen. Uit de school klappen met te vertellen van dit feesteadeautje doe ik wel niet, want pastoor Rooijaklcers heeft in z'n preek, de eerste op den nieuwen preekstoel-onder de plechtige H. Mis die ter eere van het feest werd opgedragen, ten aanhoore van allen die er waren, de historie ver teld in kleuren en geuren. D r was hij die gelegenheid ook een va|n de voortvarendste luidjes uit onze Roomsche werkliedenbeweging in de liGrk, <1ig mij en ÉunidGTGji zoo n&. 8.1" loop 'vertelde, dat-ie wou dat de dui ten voor dezen mooien preekstoel ook voor een deel aan de werkloozen .wajren ten goede gekomen.. Maar ik Naar ik verneem, zal dr. Kuyper de begrootiagsdebatten in de Kamer niet bijwonen. Hij vertrekt over eeDige dagen voor een zestal weken naar Berlijn, zoodat hij eerst na het Kerst reces de Kamervergaderingen zal komen bijwonen. Het Kamerlid Jansen De Telegr. meldt: De heer J. C. Jansen, lid der Tweede Kamer voor het district 's- Graven hage, moet voornemens zijn, zich het volgend jaar niet meer herkiesbaar te stellen. Een. merkwaardige tentoonstelling in het Panorama. In het Panorama te Amsterdam is gisteren, in een apart daartoe inge richt zaaltje, de eerste tentoonstelling geopend van een reeks, die de directie zich voorstelt te houden uit verzame lingen van den heer A. Th. Hartkamp. Deze eerstelling is gewijd aan ,,'s Men- schen Levensduur, de Zeden en Gewoonten bij Dood en Begrafenis in Nederland, voorheen en thans", en geeft daarvan inderdaad een merk waardig, een zeer belangwekkend beeld. Het feest van Z. H. Pius X. Ter gelegenheid van het jubileum van den Paus zal Mgr. Giovannini, zaakgelastigde van den Heiligen Stoel te 's Gravenhage, a.s. Maandag 16 November, van af 3i/2 uur 's namid dags in het gebouw der mternunciatuur aan het Bezuidenhout in den Haag receptie verleenen. B. K. Boekhandel. Vorige week Vrijdag werd in het Haagsche Koffiehuis te Utrecht de Algemeene Vergadering gehouden van de R. K. Nederl. Boekhandelaars- en Uitgevers-Vereeuiging. Door den Voor zitter, werd in zijn inleiding gewezsn op hetgeen in het eerste jaar van het bestaan door de Vereeniging reeds tot stand was gebracht, vooral in verband met de kwestie Boekhandel-Propa- ganda, welke, oischoon thans nog niet geheel opgelost, wel tot een bevredi gende oplossing zal komen. Als ver blijdend teeken noemde de Voorzitter o. a. de wijze, waarop men in Haarlem trachtte de propaganda in overeen stemming te brengen met de belangen van den Boekhandel. Van al de stre ken van ons land waren de leden opgekomen en de vergadering was zeer geanimeerd. Verschillende besluiten werden genomen in het belang van de organisatie der R. K. Boekhandel. De aftredende bestuursleden werden allen met bijna algemeene stemmen herkozen. Onder de verschillende be sluiten was er o. a. één tot het ver krijgen van een zooveel mogelijk vol- ledig6n catalogus van vertrouwbare lectuur, waarvoor hulp der Apologe tische Vereeniging zou worden inge roepen. Een 100-jarig feest. Gisteren werd op plechtige wijze het honderdjarig bestaan van het be kende Blindeninstituut aan de Vossius- ötraat te Amsterdam herdacht. Reeds in 1806 waren pogingen tot oprichting in 't werk gesteld en den I3en No. heb tocli dien al te hebberdgen me neer dadelijk op z'n nummer gezet, en hem er op gewezen, dat de versie ring va;n Gods Huis wel een der beste werken is die men doen kan, maar tevens, dat wie het ééne doet, ook wel het andere niet vergeten zal! En óók, dat ik er wel zeker van was, dat het feestvierende echt paar. zoo goed als het de kerk in het Kleverpark en pastoor Rooijak kers bedacht had, ook de andere goe de werken, ais bijvoorbeeld werkloos- heidbestrijding, de Sint ineentius- vereeniging, de Katholieke volkslec tuur, de Roomsche krant enz. niet zou hebben vergteen. Dat zag mijn man dan ook wel heel spoedig in, maar dat begrijpt iedereen zoo niet, zei hij, en daarom meende ik dat 't goed zou wezen als ik het hier maar eens oververtelde, allicht doet er ie mand z'n voordeel mede. 'tLigt er maar aan, .hoe je een zaak voorstelt, niet waar 14 NOVEMBER.. ABOMNEMENTPRIJS: PRIJS DER ADVERTENTIÊN wwköti. 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1