DERDE BLAD. Pink Pillen Brieven uit Kennemer- land. c Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Letteren en Kunst. Kerknieuws. Verkoopingen. Boelhuizen enz. Marktnieuws. Ingezonden Mededelingen. De groet VAN ELDERS. ZATERDAG 14 NOV. 1908. st' Beverwijk, 13 Nov. 1908. Miju ietwat pessimistische voor gevoelens van verleden week zijn gelukkig gebleken valsch te zijn. De christelijke partijen zijn als één man opgekomen en hebben den rechtschen candidaten een schitte rende, beteekenisvolle overwinning bezorgd, 't Scheen wel of de heer Netscher van zijn standpunt óók pessimistische voorgevoelens had, want hij oordeelde het tenminste noodig om Maandag jl. nog een spreekbeurt te houden op de boven zaal van den heerllensen te Wijker- oog. En wat een spreekbeurt 't Was één groote scheldpartij op alles wat rechtsch was en zijne vrijzinnige idéés niet deeldehij gaf af op Pastoors en Dominéés, op geloof en godsdienst, beet naar de lechtsche bladen als een dolle hond cn had het zoowaar het meest ge munt op onze Roomsche Courant de „Nieuwe Haarlemsche." Die hevige philippica tegen de „Nieuwe Haarlemsche" is een feli citatie waard! Want juist die raas- partijtegen onze courant is een bewijs voor de goede Katholieke werking die van ons blad uitgaat! Immers zou onze courant geen talrijke vruchten voortbrengen op het ge bied van het Katholieke leven in en om Haarlem, dan zou een man als Netscher zich niet de moeite geven om op dusdanige manier te schetteren, en naarmate zijn uitva ren heftiger was, kan de Katholiek overtuigd zijn dat dat de vrijzinni gen en liberalen wel degelij k inzien welk nut een Katholiek Dagblad in tijden van verkiezing vooral kan opleveren! En wat nu de pikante- riën en scheldwoorden van den heer Netscher van naderbij be schouwd betreffen, met een schou derophalen kunnen we die laten voor hetgeen ze zijn, en we mogen God bidden, dat Hij verhoede, dat wij ooit door mannen van Netseher's kaliber geprezen worden. Evengoed als de R. K. Kerk in de vervol gingen, die zij moet lijden, een be wijs heeft, dat zij nog steeds is de ware kerk van Christus, zoo zijn de voortdurende aanvallen op de Katholieke pers voor haar het be wijs, dat zij in het echte Roomsche spoor is. Met recht mocht u, mijnheer de redacteur, spreken van een schit terende overwinning. Wat hebben de kemphanen der liberalen, vrij zinnigen, democraten e. h q. het er bekaaid afgebracht En dan die jonge mijnheer Meijer... Zou die er nu genoeg van hebben om zich weer candidaat te stellen Ik hoop van niet. 't Is curiositeits- halve nog wezenlijk te betreuren, dat die zijn vrijzinnig licht niet in de raadzaal kan laten schijnen! Enfin, laten we over den uitslag tevreden zijn en God danken voor die herleving van het Christelijke bewustzijn, dat zich in Yelsen zoo schitterend heeft geuit, en hulde brengen aan de mannen, die voor de organisatie zoo goed gezorgd hebben. In mijn laatsten brief beloofde ik wat naders te vertellen van de Eerw. Zusters, die zich nu te Wij- keroog gevestigd hebben. Volgaarne kwijt ik mij heden van die belofte door in eenige grove trekken de wordingsgeschiedenis der Zusters van het arme Kind Jesus aan onze lezers voor te leggeD. In het begin der laatste helft van de vorige eeuw leefde er te Aken een zeer vroom geestelijke, kapelaan Pij, die met weemoed den treurigen toestand gadesloeg, waarin de arme bevolking van Aken verkeerde, bij zonder de kinderen gingen hem ter harte. Meermalen sprak Z.Eerw. er over met zijne zuster Clara en de vrucht van de besprekingen was, dat de godvruchtige jonkvrouw zich met eenige dames uit de beste krin gen in verbinding stelde en een volksgaarkeuken inrichtte, waar de hongerige kleinen zich te goed kon den doen aan een warmen maaltijd. Tegelijkertijd met de lichamelijke spijze, ontvingen zij daar echter ook Voedsel voor de ziel en werden zij onderricht in den Catechismus. Weldra wierp dit liefdewerk zulke schoone vruchten af dat ook de andere heeren Geestelijken van Aken hunne aandacht er aan wijdden en met hun invloed steunden, meer dere jolige meisjes sloten zich bij Clara aan en het duurde niet lang of de arbeidsters in 's Heeren wijn gaard waren zoo talrijk, dat men er over dacht een meer vasten Vorm aan de stichting te geven door de kloostergeloften en een Vasten regel. Zoo ontstond de Congregatie der Zusters van het Arme Kind Jesus. Een lieve naam, dien de Zusters zich gekozen hadden en die zoo kernachtig uitdrukte het doel, dat zij zich voor oogen hielden zich n.l. onverdeeld te wijden aan de kinderziel, het beeld van het arme Kind van Bethlehem, Weldra volgde de eene stichting de andere oppensionaten werden opgericht, scholen [werden gebouwd, alom werd het werk van Moeder Clara's volge lingen^ bewonderd, zelfs Keizerin Augusta, de grootmoeder van den tegenwoordigen Keizer, verkeerde meermalen zeer vriendschappelijk in het huis der Zusters. Daar kwam de Kuituurkamp en alles werd den Zusters ontnomen 1 Het schoone werk van liefde, vroeger zoo gewaardeerd, zoo zelf dat al de scholen van Aken aan hare zorg werden toevertrouwd, werd baar onmogelijk gemaakt en als ballingen moesten de Zusters het vaderland verlaten Zij vestigden zich nu te Simpel- veld in Limburg en daar nam de zoo zwaar beproefde stichting weer een nieuwe vlucht. Maastricht en Roermond waren de eerste steden van ons land die na Simpelveld de zegeningen moch ten ondervinden, welke het werk van Moeder Clara om zich heen verspreidde, en toen de Kuituur kamp eindigde werd ook het oude vaderland weder tot terrein voor de werkzaamheden d6r Zusters ge kozen. Te Neuss betrokken zij weer het vroegere huis, dat door leeken voor de Zusters was opengehouden. In Bonn en Godesberg werden schoo ne pensionaten ingericht en nu reeds telt de congregatie twee-en-dertig succursalen, waarvan een zelfs in Londen. Nog dient vermelding het beroemde borduuratelier der Zusters te Simpelveld, waar met de hand de fijnste kerkparamenten vervaar digd worden. Reeds viel den Zusters op eene kunsttentoonstelling te Aken daarvoor de gouden medaille ten deel. De lezer zal uit dit alles zien, dat Gods zichtbare zegen op het werk der Zusters rust en wij moch ten dus vrij Wijkeroog geluk wen- schen met hare komst te dezer plaatse. Voorloopig zijn er slechts vijf zusters, die echter onmiddelijk met de bewaar-, naai- en muziek school zullen beginnen. Een mooi klein kapelletje is op Meerzicht ingericht en zoo hebben de Zusters, zooals de HoogEerw. Heer Deken het bij de wijding der kapel zoo schoon uitdrukte, haren Goddelijken Bruidegom steeds in haar midden. Daar aan de Bron der Genade zullen zij de kracht vragen die zij voor haar werk noodig hebben, daar zullen zij bidden op dat haar werk ook te Wijkeroog de overvloedigste vruchten moge dra gen. Geluk, Wijkeroog, met uw Instituut „St. Joseph"! SAPlëNS. Fostzegélautomaten. Naar aanleiding van het bericht, dat aan een postkantoor hier te lande weer proeven zullen worden genomen met een postzegelautomaat, welk toe stel is uitgevonden door een inwoner van Haarlem, schrijft men aan de „N. R. Ct. Vanaf 1880 is de techniek steeds bezig een betrouwbaar en practisch toestel te vervaardigen voor den auto- matischen verkoop van postzegels en briefkaarten. De eerste voor dit doel vervaardigde machines toonden zoo veel gebreken, dat de postadministra- ties het geraden oordeelde te haren opzichte een gereserveerde houding te bewaren. De Duitsche post, het groote voordeel van dez9 toestellen voor den dienst inziende, moedigde de uitvinders aan en als gevolg daar van onderwierp de ingenieur Abel in 1900 een automatisch toestel aan haar oordeel. De proefnemingen waren niet ongunstig, doch de gebreken van het toestel waren nog te groot om het in den [postdienst te gebruiken. Drie jaar later slaagde Abel er in zijn uitvinding aanmerkelijk te ver beteren en in 1905 vertoonde zijn derde model boven de andere stelsels zulke voordeelen, dat het toestel ver toond kon worden aan de vertegen woordigers van 71 staten op het zesde internationale postcongres te Rome in 1906. De proeven met dit verbe terde toestel ..waren zoo bevredigend, dat de Duitsche post besloot het algemeen in te voeren. Alvorens echter deze automaten in groot aantal opge steld werden, gelukte het nog de trekstang aan het toestel overbodig te maken en daarmede iedere mede werking van het publiek bij inge bruikstelling van het toestel uit te schakelen. Deze nieuwigheid was van het grootste gewicht; ,want de trek stang vormt een bron van fouten, die hoofdzakelijk daardoor [ontstaan, dat het publiek de stang na'het inwerpen van het geld te vroeg trok of door hardhandig of kwaadwillig gebruik beschadigde. Thans heeft het publiek eenvoudig het muntstukje in den automaat te werpen en de automatisch uitgereikte postzegel in ontvangst te nemen. Het toestel is öf voor den postzegel- öf voor den brief kaartenverkoop in gericht en bevat 1000 briefkaarten en resp. 500 tot 1000 postzegels. Is de voorraad uitgeput, dan wordt het post kantoor door een electrisch schelletje gewaarschuwd. Van niet te onder schatten belang is, dat in de open lucht opgestelde postzegelautomaten van Abel, ongevoelig ziju voor de in vloeden van het weer. yj Tengevolge van de gunstige resul taten, verkregen met het gebruik van de toestellen van het laatste model, heeft de Duitsche post met de „Deut sche Abel- Postwertzeichen-Automaten Gesellschaft" te Berlijn een algemeen contract gesloten voor de levering dezer machines en haar gelijktijdig het onderhoud en het schoonhouden daarvan opgedragen. Intussohen hebben ook de meeste overige postadministratiën proeven ge nomen met den automaat van Abel en zijn ten deele besloten tot de in voering in hun dienst. Daar echter de postadministraties bij de aanschaf fing van automaten in groot aantal, den eisch stellen, dat de benoodigde toestellen in het land zelf worden ver vaardigd, is te Berlijn de „Internati onale Brief marken - automaten -V er- triebsgesellschaft" gevormd, die in de verschillende landen succursalen heeft gevestigd of de exploitatie van hare patenten aan daar bestaande fabrie ken heeft afgestaan. In Frankrijk stelt zich een Fransche maatschappij met een kapitaal van 2 millioen francs voor, deze toestellen te vervaardigen. Zij rekent in ongeveer 6000 postkantoren deze apparaten te kunnen plaatsen. Voor deVereenigde Staten van Amerika is ook te Was hington gevormd een maatschappij van deze soort, onder den naam van „American Stamp and Ticket Vending Machine Company", met een kapitaai van 1 millioen dollars. De vorming van andere maatschap pijen is in gang, zoodat binnen enkele jaren de postzegelverkoop door auto maten een groote uitbreiding belooft te verkrijgen. De prijs voor de auto maten is door de „Internationale Abelsche Briefmarken-Automaten Ver- triebsgesellschaft" voor postzegelauto maten gesteld op 640 gulden en voor briefkaartenautomaten op 360 gulden. Een andere verbetering zal spoedig worden aangebracht aan de machines van Abel door de ledige ruimte binnen het toestel als brievenbus te benutten. De machines zullen dus twee der belangrijkste diensten van de post in zich vereenigen, namelijk den post zegelverkoop en de aanneming van brieven. Het concours van Haarlem's Zanggenot. I, Nog geheel frisch stajaf ops het feestcoïicert voor den geest Idool* „Haa,rlem[s Zahglgenot" gegeven ter gelegenheid yian ha,ar 40-jarig be staan. Deze meer intieme feestvie ring slaagde op een „Zapggenot's" waardige wijze en yelen zullen bij die gelegenheid de f eeststemming ge deeld, hebben, die thans jdan leden dezer jubileerende vereenigiug .be zielt, In nog ruimer mate heeft „Haarlem's Zanggenot" haar feesten populair gemaakt door een zeer ge slaagd volksconcert, en weldra, zul len wij de viering omgezet zien in al- gemeene „zangersfeesten" waarvoor een buitengewope belangstelling he- slaat. i „Het „Nationaal „concours" door onze manncnzangycreenigi.ig ter ge legenheid barer jubelfeesten uitge schreven, belooft buitengewoon te worden. Men bedenke slechts de deelname. Volgens 't officieel pro gramma, zullen niet minder dan; 45 vereenigingen opkomen met circa 3000 zangeressen en zangers, waar van 17 vereenigingen met i 800 zangers in de 3de afideeling mannen koren, 8 Vereenigingen met ruim 500 zangers in de 2e afdeeling. .Oor spronkelijk zonden 9 vereenigingen deelnemen, maar na, oenig verschil ,,'n dissonant", trok de. Typo en Lithogr. vereenigiug „Kunst na Arbeijd" z;ioh terug met 79 zangers. Terwijl in de le afdeeling 4 mannen koren met circa 400 zangers deelne men. In deze afdeelingen zal veel strijds gestreden worden. Groot zal ook ide strijd zijn in de gemengde af deelingen. In de 2e afdeeling ge mengd e koren komen 11 vereenigin gen uit met ruim 700 zangeressen en zangers, in de le afdeeling 5 ver eenigingen met 600 zangeressen en zangers. Met spanning zal vooral ook dezetaf deeling gevolgd „worden. Kien de prijs ,Uit bovenstaande spreekt m. I. al lereerst dat „H. Z." geleid wordt door eep bestuur, dat een ernstige opvatting van: het „vereenigingsle- yen" heeft, en haar tevchs feestco- mité's ten dienste staan, die het ge heim bezitten, dergelijke omvangrij ke feesten waafdig Voor te .berei den. Verdient „H. Z." ops aller respect .vjqor 't wijs beleid, waarmee zij zich bij alle woelingen en wentelingen der tijden, 40 jaren heeft staande gehouden, en voortdurend nieuwen levenskracht wist te garen om' zich onvermoeid tegen den Parnassus op te stuwen, honger nog rijst o|nze ach ting wanneer we weten da,t zij dien kracht zoekt in -eigen krijng, in (de kern der vereeniging-. Hoe schouder ophalend is dikwijls dit toch .zoo juist en edel streven begroet-, hoe bespottelijk vond men 't als deze vereenigiug met eigep krachten een 3en prijs behaalde. Gaarne, feestvie rende vereenigipg, sluit ik mij aan bij uw gevoelens, beter een 3en prijs prijs met eigen krachten dan eep 2e prijs met huurlingenHad „Zapg- gepot" dit vooropgezet doel niet trouw bijgehouden, wellicht had zij reeds als zoovele andere vrooger- heerlijk-hloeiende vereenigingen, in 't niet Verzonken geweest; of in dien er nog sprake was vaP bestaan, geen energie meer bézaten om dit heerlijk feest, luisterrijk te vieren. Nu viert zij een waardig feest, pü kap zij terugblikken op 'h eigep werk van 40 jaren; maat Pu ver dient zij ook ware belangstelling en mogen wij groot gaan op deze in dit opzicht model vereeniging' Heeft men uit 't voorgaande ge noegzaam bemerkt, welken echten vereenigingsgeest „II. Z." bezielt, veilig kap men verwachten dat zij bij haar concours maatregelen zou nemen, om z o o v e e 1 mogelijk misstainden ep knoeierijen tegen te gaan. In hoofdzaak heeft zij dit gedaan, door aanmerkelijke vermin dering der geldprijzen. Gewis is dit een stap in de goeide richting, en het z.g. afkoopen van krachten zal er aanmerkelijk door beperkt worden. Deze daad, zoo geheel trouw aan het beginsel dezer vereeniging* verdient adhaesie. De strijd wordt er eerlij ker door, en de finaPcieele zijde van menige vereeniging zal zonder twij fel wat minder gehavend worden. Hoe eerlijk en hoe goed bedoeld wairep de eerste concoursen, en wat is er v,an geworden Hoeveel schoo ne Vereenigingen zijn er de dupe v|an geworden Hoeveel jeugdige vereenigingen reeds in hun eerste le- Vensontwikkeling geknakt En wie za;l 't beschrijven, hoeveel vereeni gingen zuchten onder de onoverko melijke lapten hun door de concour sen en haar ongerechtigheden berok kend? Kei is waiar hebben we nu 't ideale in dit concours nog niet, maar den goeden weg zijn we ingeslagen en daarvoor komt „H. Z." alle eer toe. Kaar nu de oproep door ,,H. Z." gedaan zoo'n goeden weerklank heeft gevonden bij zulk eep .over groot getal zangeressen en zangers, dapp mogen wij zeker aannemen, dat er ook sympathie bestaat Voor de feestvierende vereeniging en ba,ar édel streven. Dat dan dit verbéterd concoursysteem vjoere tot de ideale zang-wedstrijden. Moge dan ook onzerzijds de be langstelling groot zijp ip deze zan gersfeesten, daarin ligt een gepaste hulde a.ain de feestvierende vereeni ging „Haarlem's Zajnggepot" en ha ren wakkeren directeur, den heer N. H. Andriessen, en een aanmoedi ging feyensi, om hog .vele jaren met vereende krachten den ingeslagen weg fe vervolgen- Moge dit concours met veel succes en geheel paar wensch eindigen. JAG HE JONG. BLOEMEND AAL. Burgerlijke Stand. Overle den: J. Heliën, 7 m. ZANDVOORT. Burgerlijke Stand. Bevallen: K. de RoodeZwemmer, d. M. Drom melVan Duyn, z. Overleden: A. Koper, 80 j.F.E, BrouwerEstoppey, 40 j. IJMUIDEN. Visscherij. Gisteren kwamen van de haringvisscherij alhier binnen de bomschuiten: NW 36 De Hoop met 20 last; KW 50 Katwijk YIH met 18 last; KW 16 Willem Cornells met 20 last (alle van de derde reis) en de logger KW 97 De Vijf Gebroe ders met 17 last (van de vierde reis.) Gisteren werden aangevoerd aan den Rijksvischafslag de vangsten van 10 stoomtrawlers, 4 kotters, 22 kustvis- schers. VOORHOUT. Een mooie uitvoering in 't zicht. Deze week hadden wij het genoegen de repetitie bij te wonen van de Tooneelver. „Eensgezindheid". In aanmerking genomen de ijver waarmee het krachtige Tooneelspel „De Pauselijke Zouaaf" bestudeerd wordt, door de flinke leiding van den volijverigen regisseur, twijfelen wij niet of de bezoekers van de opvoering er van zullen zeker hoogstvoldaan huiswaarts keeren. Moge de eenigsins hooge entreé prijs (50 en 35 cents) geen belemmering zijn voor een flink bezoek. De Tooneellisten verdienen wel een volle zaal vooral hunne moeite en opoffering welke zij zich moeten getroosten. Tevens steunt men ook nog door een bezoek de eenige Roomsche Ver eeniging van vermaak welke hier bestaat. Het (dezer dagen opgerichte) neu trale Fanfarecorps moge voor ons allen een aansporing zijn om op de eerste plaats vooral te steunen de zuivere R. K. Vereenigingen welke wij hier op ons dorp hebben, en waarvan de R.K. Tooneelvereeniging er een van is. Den 22ste en 23ste Nov. a. s. zal zij hare Uitvoeringen geven in het Stations-Koffiehuis. Den 22sten gratis voor de leden (met hunne dames) van den Volksbond, den 23sten dus op Maandag voor het publiek. Naar wij hebben vernomen zullen decostuums worden betrokken van de Firma Mulder, costumiers Utrecht. De Too- neelkapperjf zal. zijn de heer J. A. Kouwenberg, Leiden. De zang zal in hoofdzaak worden uitgevoerd met welwillende medewer king van eenige heeren leden van het R. K. Zangkoor. Het slot van deze avonden zal zijn: een schitterend Tableau Vivant. Uit een en ander moge blijken dat er moeite noch kosten worden gespaard ten einde deze avonden zoo goed mogelijk te doen slagen. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand: Bevallen: M. WillemseVan Brugge, z. E. H. van LeeuwenHulst, z. A. v. Eeuwijk Stekelenburg, z. AERDENHOUT. Gevonden. Bij de politie alhier zijn gedeponeerd twee doozen met zijden pluche kant, gevonden op den Zandvoortschen weg alhier. Inlichtin gen hieromtrent zijn dagelijks tusschen 1 en 2 uur aan den politiepost Aer- denhout *te verkrijgen. NOORD WIJKERHOUT. Burgerlij ke[Stand. Geboren: Petrus Wilhelmus, zoon van Jahannes Heemskerk en [Maria Elisabeth Geer- lings. Albertina Maria, dochter van Arent Joan Petrus Broeke en Maria Elizabeth Ledeboer. Anna Maria Johanna, dochter van Ferdinandus Jozef Visser en Maria [Anna Elisabeth Meddens. Cornelia Hendriks, dochter van Hendrik Heemskerk en Cornelia Huberta Hoogduin. Bertus, zoou van Huibertus Hoogeveen en Maria Cor nelia Vos. Gehuwd: Johannes van der Meer en Johanna Jacoba Petronella van den Berg. UITGEEST. Raadsvergadering. In de Don derdag gehouden raadszitting werd besloten aan de heer T. C. v. d. Ster te Heiloo, voor f780 op te dragen het maken der ligger voor de ge meentewegen. Besloten werd een gedeelte der haven uit te diepen. Een bekroond kunstenaar. De duizenden en nogmaals duizen den pelgrims, welke dit jaar Maria's Heiligdom in Kevelaer bezochten, herinneren zich nog het prachtig ge schilderde kerkraam, welk aldaar in de kunstateliers voor glasschilderkunst der heeren W. Derix en Zd., geëxpo seerd was. Dat kunstraam, gelijk algemeen ge tuigd werd, was bestemd voordeSix- tijnsche kapel en zou Z. H. worden aangeboden ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest. De heer VV. De rix en Zn. hebben zich van die taak gekweten en werden door Z. H. in particuliere audiënte ontvangen, waar in de H. Vader niet alleen Derix werk roemde, maar dit raam zelfs het schoonste van gansch Italië beti telde. Ook kardinaal Merry del Val, 's Pausen staatssecretaris, die de heeren Derix eveneens in audiëntie ontving, betuigde zijn overgroote tevredenheid. In een private audiëntie ontving de heer W. Derix Sr. de treffendste blij ken van tevredenheid van den H. Vader. Eigenhandig stelde Z. H. den heer Derix ter hand de groote zilve ren jubileum-medaille en voegde daar bij zijn portret met een door Hem zelf geschreven vleiende opdracht. Doch de welwillendheid en tevreden heid des Pausen ging verder; de fir ma Derix en Zn. kreeg van Z. H. het brevet om voor hare beide kunstin richtingen èn te Goch èn te Kevelaer voortaan den titel te voeren van Hof Glasschilder van den H. Apostolischen Stoel en om de kroon op 't werk te zetten benoemde Z. H. Pius X den heer W. Derix Sr. tot Ridder in de Orde van den H. Sylvester, eene orde die de laatste jaren vooral aan kun stenaars wordt toegekend. Pr elatuur-Berne Dinsdag 24 November heeft op de Abdij der Norbertijnen te Heeswijk de verkiezing plaats van een prelaat ter vervanging van wijlen den Hoogw. Heer A. J. Bazelmans. De Hoogwaar dige Heer Crets, Prelaat van Averbode Vicaris der Provinciën Belgie en Hol land zit de verkiezing voor. HEEMSKERK,"ÉTNov. In „De Zon" is heden door Not. Moens (Be- verwijk bij inzet verkocht: le. woonhuis met bollenschuur, bouwmanswoning, schuur en 41/2 H.A. zandgrond aan den Oosterweg nabij Marquette in 3 perceelen en gecom bineerd 2e. een huis in de kom van 't dorp tegenover Herv. kerk Perceel 1 is nog niet gecombineerd geveild. Er is ingezet: Perceel la op f 6400. lb op 4100. lc op 5100. Perceel 2 op f 500. Rechtszaken. L. J. Schut, handelsagent en leeraar boekhouden te Amsterdam. H. Vas Dias, koopman in sigaren enz., te Amsterdam. 11 Nov., J T. Bruins, bakker, te Stads kanaal, gemeente Wildervank. Geëindigd: door het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijsten de fail lissementen vanJ. C. van de Griend, en J. van der Boon, beiden limonadefabrikant en koopman, te Zwijndrecht; de handels vennootschap onder de firma J. de Keyzer en De Jong, gevestigd te Alblasserdam, van J. de Keyzer en J. de Jong, scheeps bouwmeesters, wonende te Alblasserdam. Opgeheven: de faillissementen van D. J. Hanique, steenhouwer, wonende te Woensel; A. Bakker, kantoorbediende, te Rotterdam; L. Thomas, te Montfoort; H. de Behr, weduwe van I. Cohen, van beroep uitdraagster, wonende te Amsterdam. HOOFDDORP. 13 Nov. Graanmarkt Witte tarwe f 6,50 a f 7,75 per SO kg. Oude haver f 7.per 100 kg. Nieuwe wintergerst f 5.60 a 5.75 per 65 kg. Nieuwe karwij f 21.per baaltje. Veemarkt. Aangevoerd 119 koeien, f115f190. 89 vaarzen, f85f140.5 kal veren, f30f36. Handel matig. LEIDEN, 13 Nov. Ter markt waren heden aangevoerd: 1585 Runderen, 69 Kalveren, 1415 Schapen OPaarden f 0 f 0.Veulens f a 11 Stieren, f 235 a 120, 265 Kalf- en Melkkoeien, f168 a f284. 912 Varekoeien f 94 a f235 189 Vette Ossen en koeien f174 a f288. 66 a 72 cent per K.G. Graskalveren 318 42 a f a 90 f Kalveren (vette) 39 f 6/.— a f 112. 90 a 100 ct per KG. kalveren (nuchtere) 30 stuks f 6.a 15.904 vette Schapen, f 19 a 29, 48 67. per KG. 511 weide Schapen f15 f 22.0 Lammeren, f 0 a 255 magere Varkens f 15 a 32, id. voor Londen per KG. 273 Biggen f3.a 8.50 KAAS Aangevoerd 80 partijen. Goud- sche 24 a 29,per 50 KG. Derby f0 af Leidsche f 45 a 70 per 150 KG. ALKMAAR, 13 Nov. KAAS. Aange voerd 300 stapels, wegende 150,000 KG. Kleine f 31Commissie f31,Middel bare f 31,Handel goed. ALKMAAR 13 Nov. GRANEN. Aan- voerd werdenHL. Tarwe f8.a 7,25 rogge f 6.50 a 6,70, haver f 3,20 a 3,85 Bruineboonen f 10.50 a f 11.75 Witte id. f 12.a 14.50 Groene Erwten f 10.a f 15.50, Grauwe id. f 11.25 a 15,p. HL. BREDA. Producten-Veiling. 13 Nov. Spruiten per K.g. 1ste soort 20 a 28 ot. 2de soort 12 a 15 ct. Schorseneeren per bos 1ste soort jl Kg. 7 a 76 ct. 2de soort a ets. Brus- selsch Lef per Kg. 21= ct. SCHIEDAM 13 Nov. Moutwijn f 10.50 Jenever f 14,50 Commissie f 9.75. 8Lti ming vast. Spoeling fl,S0. Grarn Spiri tus f20.20 50 ielasse Spiritus i 19. f 19.25. Ruwe Spiritus f 9.75. Amsterdam 13 Nov. Olienoteeringen per 100 K G* Raapolie Vliegend In de stad Nov Nov./Dec. Jan./pril. Mei Lijnolie Vliegend In de stad Nov Nov./Dec. Jan./April. Mei/A ug Sept./Dec., 13 Nov. f 353/4 S572 341/2 346/g 331/g 30i/2 221/2 22'A 221/s 22 221/4 213/4 22 21'/, -215/, 2IS/4 215/s 218/4211/2 if 12 Ner. 30i 227, 217,2221'/, 216/, Scheepstijdingen, IJMUIDEN 13 Nov. Wind Z.W., mist, aang. Ouse, S. Goole. Tem, S. Londen. Hector, S. Java. Scheepvaart II, lichte, Newcastle. Madura, S. Java. Vertr. Nor den, S. Rott. Fiskeren, S. Lowestoft. Ba- vonia, S. Fleetwood. (5 u. 15) Wind Z. flauwe Veelte, dik van mist; vertr. Print Willem V. Surina me Scheldenstroom, S. Plymouth. Urpeth, S. Newcastle. A. Wicander. S. Malme. 14 Nov. (1 u 15) Wind Zuid, betrokken lucht. Aang. 13 Kura, S. Ibrail. Faillissementen. Faillie t[verklaar d: 10 Not. G. Lam, zender beroep, te Amsterdam. De groei ontneemt aan de kinde ren te vee! van hunne krachten, en heel wat ouders weten niet, by het aanzien van de toenemende ver zwakking die zich tusschen de 8 en 14 jaren voordoet, hoe zy die verzwak king moeten tegenhouden. Het kind gaat aan bloedarmoede lyden, de jonge meisjes doen het aan bleekzucht, by velen geraakt het zenuwstelsel in dé war. Het is noodzakelyk de kin deren in het tydperk van den groei te ondersteunen, hen te helpen, en hen weer te geven wat hen op een andere wyze in te groote hoevelheid wordt ontnomen. Het is het bloed dat te voldoen heeft aan die ontwikkeling van het kind. Dikwyls wordt daarvan te veel geëischt en zoo verarmt het. Men moet het dan verryken. De Pink Pillen verryken het bloed. Zy zullen het kind ondersteunen, het krachten geven, zyn eetlust en zyn spysverte- ring onderhouden. De Pink Pillen worden in het byzonder aanbevolen voor kinderen die gedurende den vacantietyd geen luchtkuur kunnen ondergaan. De kuur met de Pink Pillen staat gelyk met een luchtkuitf» NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ,2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 9