DAGBLAD voor NOORD- en 7M1D-H0LLAND. RdepiBisi&vesi 2f§-3i-33f Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. Slechts twee letters. MAANDAC 16 NOVEMBER 1903. 33ste Jaargang: No. 6742 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. FBUILLfiTON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTPRIJS: Per 3 «uwnde» veor Haarlemf 1,36 Toor i» plaatsen, waar eea agent is geveitigd (kem der gemeente) 1.36 Teor de orerige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0,06 PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regelsf0,69 (contant) f 0,64 Elke regel meer8,19 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Alle betalende abonnés op dit blad, die in^het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: «YLDEN bij levenslangs enge- sckiktheid tet •werken. 408 6¥LD1N bij •verlijden. 300 GULDEN bij verlies van éen band of veet. 150 GULDEN bij verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 60 GULDEN bij verlies van •én wijsvinger. 15 GELDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. FRANKRIJK. Geheime fondsen. Bea s-feialtje, hoe Clémenceau en ie anH-éflericale bende regeeren 1 Men vreet, dat in Frankrijk tot •p den hnidigen dag, onder alle re- publikeirusohe en anticlericale regee- ringen. de ministers nog te beschik ken hebben over een zeer belangrijk bedrag -waarover ze geen verant,- .woordin» hebben te doen: ide veel besproken „geheime fondsen". Men vreet ook, hoe die staatsgel den woonden gebruikt om de heeren ministens vet te mesten, allerlei v|uile aaakjes te bedekken, enz. Zaterdag is weer eens een aanval gedaan op idie,funste instelling, die in. landen als Nederland eenvoudig een onmogelijkheid is. Do afgevaardigde Thivier vroeg opheffing van die fondsen hij be wees openlijk, dat verleden jaar met Aat geld Öer geheime fondsen de af gevallen priester ïestan is geholpen in zijn ^mislukte!) poging om een schismatieke kerk te stichten, dat oen raadsheer van iden departemen- t&len raad van Loire-et-Cher met 4000 francs is omgekocht, zijn stem te geven of zich te onthouden, Üat op Ui» oogenblik door die ge heime fondsen in het departement Var allerlei kranten worden opge richt, omcden minister-president hij de a.», verkiezing te steunen!.... De Kaener keek wat Clemenceau zou zeggem Hij eeide niets En d» meerderheid, volgzaam als immer anti-olericaal als altijd, gaf h .u-'jn geheime fondsen1 met 360 tegen eë0 stemmen In ik liberale en anti-clericale kranten leest men echter van die •penlijke beschuldigingen tegen Clé- mencean niets of zooi goed als [niets -mi ENGELAND. De suprematie van Engeland's vloot. In 3e üagerhuiszitting zan Zater dag richtte een lid tot minister As- quith de vraag, of de regeering on der het bekende beginsel, dat de En- gelsche vloot de vloten der beide grootste neemachten der wereld in laiantal »oet overtreffen, verstond, dat beide grootste zeemachten met tien prooent moet blijven overtref fen Asquitb beantwoordde deze vraag met een kort „Ja!" Dit antwoord werd met groote toe juichingen door de Unionisten ont vangen, terwijl de liberalen er niet Koozeer mee schenen ingenomen te De liberalen zijn van oordeel, dat id e twe e-maohtenstandaard goed was, toen Engeland zich hield aan Hjn splendid isolation", maar dat het, nu het rijk zich verbonden heeft met Frankrijk en Japan, overbodig ge worden is. DE BALKAN. Da toestand. De toestand van den Balkan is nog altijid onzeker! De oorlogszuchtige stemming in Servië en Montenegro blijft een ge vaar voor den vrede, en de militaire bedrijvigheid in deze beide staten werkt terug op de Albaneesche be volking van het sand jak Novi-Ba- zar, die wapenen en ammunitie vraagt, om den aanval van Servi sche en Montenegrijnsche benden te kunnen afslaan. Het is minder de politiek, dan [de sedert eeuwen heerschende [nationa le vijandschap, die zich hier doet gelden. De Porte heeft, zooals dezer dagen reeds gemeld werd, te Belgraio en te Cettinje een in vriendschappelij- ken toon gesteld vertoog ingediend tegen de militaire beweging in Ser vië en Montenegro. Ook voor de rust in Oostenrijk le vert de groot-Servische agitatie ge vaar op, afgezien nog daarvan, dat ze de oorlog zou kunnen worden van een oorlog met Servië. CHINA. Keizer Kwang-Soo f De keizer van China is Zaterdag middag 5 uur overleden. [Wij tee- den Zaterdag reeds bij de aankondi ging van dit stervein, dat toen reeds zoo goed als zeker was, aan welke gevolgen Uit overlijden ka)n hebben. Hier volge iets over het leven van iden thans overleden keizer. Op het politieke leven in China heeft hij nooit een persoonlijk stempel ge drukt. 22 Januari 1872 volgde hij, toen genaamd Tsai-Tien, zijn neef Toeng- Tsji als keizer op en nam den naam van Kwang Soe aan. Hij was ide zoon van Yi Kwa,ng prins Sjoen, die de zevende zoon was van keizer Tap; Kwang. Zijn moeder was een zuster vah de tegenwoordige keizerin-we duwe. Ln naam kwam hij Maart 1887 toen hij meerderjarig verklaard werd, persoonlijk aan de regeering en Februari 1889 huwde hij zijn nicht, een dochter vain prins Kwei. Van den datum van zijn huwelijk af was. hij niet alleen in naam, maar ook metterdaad het hoofd van zijn uitgestrekt rijk, daar echter de nei ging bij hem ontwaakte, om sommige hervormingen, door de Chineesche aristocratie niet gewenscht, in te voeren, werd in 1898 de keizerin- weduwe Tsoe-Lsi, zijn tante, tot re gentes benoemd. Hetzelfde jaar trachtte Kwang Soe zich door medewerking v|an Kang Yoe (Wei, een Chineesoh staatsman, die de Westersche be schaving zeer hoog achtte en in het keizerrijk wilde invoeren, aap het voogdijschap ,vap. zijn tante te ont wringen. De keizer beval generaal Joe an Sji Kaf een groot aantal troepen in Peking bijeen te trekken en zich met geweld va[n de keizerin meester te maken. De generaal verklaarde echter aan de keizerin-weduwe de plannen ides keizers, waardoor zij in staat was uitgebreide maatregelen te nemen. Sinds dien had het gezag van Kwang Soe iii het geheel niets meer te beteekenen. [Wel richtte hij in 1900 een schrij ven aa,n de „westersohe volken", om de keizerin verantwoordelijk te stel len voor alle misstanden, die in China heerschten, maar het mocht hem niet haten; [nooit is het hem meer gehikt eenigen invloed op den gang der staatszaken uit te oefe nen. De Keizerin Weduwe. Reuter seint ons, dat ook de Keizerin Weduwe is overleden,... Die merkwaardige vrouw, die jaren lang in China op werkelijk bewonde renswaardige wijze de regeering in handen hield, heeft dus haar werk tuig. den zwakken keizer, niet over leefd! De crisis in China zal daarmee zeker verergeren 'tlsAndrée'slijkniet! Het Pa- rijsche „Journal" bevat een telegram uit New-York, meldende, dat kapitein Chal- ker verklaard heeft, dat het graf, hetwelk door hem op Labrador gevonden is, niet dat van den zoo lang vermisten Noord- poolreiziger Andrée kan zijn. Op het kgyyJ was de naam Andrée Antsley feSSSHWBïr, met den datum 7 November 1897, ter wijl er geen papieren in het graf zijn ge vonden. De Doema-preaident. Bij de verkiezing voor het presidentsschap van de nieuwe Bijksdoema is Chomjakoff, president van de vorige Doema herkozen met 316 tegen 34 stemmen. De vergade ring juichte hem herhaaldelijk en storm achtig toe. De nieuwe burgemeester van Antwerpen. De liberalen en socialisten die in den raad van Antwerpen de meer derheid hebben, terwijl de stad in meer derheid verreweg katholiek is, pousseeren de candidatuur van de schepen Desguin voor de burgemeestersplaats, Desguin is 70 jaar enhoogwaardigheidsbekleder der vrijmetselarij, 'n Mooi stuk burge- meeeter voor de koopmans-metropool van het katholieke België Merkwaardige dingen over Wilhelm II worden verteld in de Köln. Volkszeitung. De Keizer, zegt het blad wil niet alleen op politiek gebied per soonlijk op den voorgrond treden, door in de politieke keuken zelf te koken en Von Bülow hoogstens de aardappelen te laten schillen, in plaats van gelijk andere heersohers het politiek keuken werk aan de Begeering over te laten, ook. op godsdienstig terrein en in reli gieuze vraagstukken wil hij den toon aan geven en den heerscher spelen. De pro- testantsehe theologen zijn in voor- en tegenstanders van de keizerlijke theologie verdeeld; de eersten beroepen zich bij voorkeur op het keizerlijk gezag, wanneer hunne zienswijze met die van den Keizer strookt. M>ar nu komt het merkwaardige! In de Vossische Zeitung" wordt zonder dat tot dusrerre de ongeloofelijke mysti ficatie wordt tegengesproken als af komstig van „goedingelichte getuigen" medegedeeld, dat alles, wat indertijd in den geruchtmakenden brief van den Kei zer aan admiraal Von Hollmann verteld werd omtrent een onderhoud, dat de Keizer met den bekenden assyrioloog De- litzsch over de „Babel- en Bijbel-kwestie" gehad heeft, van a tot z verzonnen is. De keizerlijke brief fingeerde dat onder houd om den Keizer gelegenheid de ge ven eens een gezaghebbend woord te spreken over deze *'nteressante godsdienst kwestie. Von ZJullinann zelf heeft ver klaard, dat hij, op reis zijnde, van dien brief kennis nam uit een der groote bla den, dat hij aan een spoorwegstation kocht, zoodat de publicatie er van alleen van de zijde des Keizers kan zijn uitge gaan. Nadat deze onthulling reeds dagen lang door de pers circuleerde, komt de „Deutsche Tageszeitung" zich met het ge val bemoeien, niet om de fictie tegen te spreken maar om haar te vergoelijken. De Keizer heeft, zegt het blad ongeveer, door „deze opzettelijk gefingeerde inklee- ge»" gedaan, wat in de litteratuur veel voorkomt! Het is een der geliefkoosde litteraire vormen om zijne denkbeelden aldus in te kleeden en te verbreiden. De „Köln. Volksz." noemt deze handelwijze „ein Akt höfischer Liebedienerei" en van de daad des Keizers zegt zij alleen, dat deze onthulling een kostelijke bijdrage is voor de psychologische beoordeeling van de persoonlijkheid des Keizer», zeer be langwekkend voor de millioeden menschen die onder zijn schepter leven en voor de geheele wereld, wjjl het een „hoogen heer van ongehoorde macht en verantwoorde lijkheid" geldt. - Hollanders in China. EenHol- iandbclie, althans meerendeels uit Hol lander» bestaande maatschappij, voert te Sjanghai in China groote havenwerken uit. Bij dit werk, dat ever millioenen loopt, zou volgen» berichten uit China ernstig geknoeid zijn: merkwaardig is nu dat de voornaamste beschuldigde, een oud-kapi tein van die maatschappij, plotseling is gestorven en dat wen vergiftiging heeft geconstateerd. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin is Zaterdag te voet naar het paleis der Koningin- Moeder in het Voorhout gegaan. H. M. bleef daar het dejeuner gebruiken. Het bleek, dat het pmbliek op itraat meer en meer begrijpt, dat 'ttoch niet aangaat om H. M. uit de verte op te wachten of te volgen en tevens inziet, dat 't de Koningin slechts wel gevallig kan zijn, vrij en ongehinderd over straat te kunnen gaan. Keizer en Koningin. Het Haagsche correspondentiebu reau meldt ons: Van best ingelichte zijde wordt medegedeeld, naar aanleiding van een in „Het Vaderland" verschenen arti kel, dat nooit tijdens het uitbreken van den Russisch-Japanschen oorlog of in 't algemeen in 1904, of 1905, een brief van den Duitschen keizer bet onderwerp heeft uitgemaakt van een gesprek tusschen H. M. de Konin gin en dr. Kuyper. Hierdoor vervallen, volgens den berichtgever alle daaraanvaetgeknoopte beschouwingen, in 't bijzonder het beweerde verband met de Noordzee- entente, waaraan men in diplomatieke kringen dan ook nimmer heeft ge loofd. Nieuwe Wekker-artikelen. Het „Bat. Nbl." beweert, dat nieuwe Wekker-artikelen, thans over Celebes, worden verwacht. Ze zullen hoofdza kelijk zijn gericht tegen de kapiteins H. en C. Nias. Uit een 't Handelsblad gezonden mededeeling, blijkt, dat inderdaad, gelijk wij reeds meenden te moeten aannemen, de le luitenant W. van Holst Pellokaan, de bij de» overval op Nias zwaar gewonde officier is. Nederland en Venezuela. Nog duiten. De Constitucional van 15 Oct. meldt, dat het ministerie van buitenlandsche zaken te Caracas aan het Duitache gezantschap, tijdelijk balast met de waarneming van de Nederlandsche belangen, heeft medegedeeld, dat ter beschikking van den gezant lag een bedrag van 3,368.17 bolivares, zijnde de aan Nederland verschuldigde rente van de 3 pets. diplomatieke schuld. (De diplomatieke schuld is indertijd gevormd uit de erkende vorderingen, die verschillende mogendheden namens hunne onderdanen tegen Venezuela hadden laten gelden.) Een nieuwevliegmachine. Een Amsterdammer, de 20-jarige heer F. C. Dons, heeft, een nieuw model bestuurbaren vliegmachine uitgevon den. Een drietal exemplaren van deze machine heeft hij of liever had hij al voor een jaar voltooid. De machine legt 300 K.M. per uur af. Ze kan door één persoon worden bestuurd, keert in den tijd van éan seconde rechts of links, is 30 lang, 11 M. breed, en heeft 4500 KG. draag vermogen. Op het oogenblik is de heer Dons in onderhandeling met den heer G. van Det te Hilversum, die een com binatie vertegenwoordigt, omtrent de oprichting van een fabriek. Een zware brand te Zaan dam. Door het omstooten van een petroleumlamp op de slaapkamer, ontstond Zondagavond even na elf uur te Zaandam brand in het maga zijn van heeren- en kinderkleeding „De Adelaar", van den heer A. de Groot. Dit perceel is geheel verloren. De belendende perceelen, het café „Cambrinus" en de kruidenierswinkel der firma C. Keg, loopen groot gevaar. Alles is op beurspolis verzekerd. De hoogoplaaiende vuurgloed was te Amsterdam goed zichtbaar. Door een trein.gedood. Even half tien werd Zaterdagavond op het Centraal-Station, te Amsterdam aan het Westeinde van het derd# perron het deerlijk verminkte lijk gevonden van den postconducteur W. Hij was even te voren met den Hel- derschen trein, waarop hij dienst had gedaan, hier aangekomen, en is toen, bij bet overloopen naar het derde perron, gegrepen door de locomotief van den trein uit Zandvoort, die te Amsterdam te 9 uur 7 aankomt. De verongelukte laat een weduwe met vijf kinderen na. Uit raam gesprongen. In den vroegen morgen van Zaterdag is een zieke uit het raam zijner woning in het Frederikplantsoen te Amster dam op straat gesprongen. Hij was onmiddellijk een lijk. ;Een ballon neergedaald. Vrijdagmiddag is op de Vuurschebij Hilversum neergedaald de Duitsche luchtballon „Berlin". Deze balion had een heelen tocht gemaakt. Zondag middag werd opgestegen in Bitterfeld, Saksen, terwijl de nederdaling plaats had Maandagavond in St. Aubert, Normandië. In Parijs werd de ballon wederom gevuld en werd het plan gevormd om met den gunstigen Westenwind den terugtocht naar Dui) vihland te aan vaarden. Met dit doelmen eer- gistermiddag half vijf ite&amt Cloud weder op, doch, gekomen tusschen Straatsburg en Mainz, daalde de wind naar het Zuiden, zoodat de ballon in Noordelijke ricüting afdreef. Gisternacht werd Brussel gepasseerd. In den loop van den dag besloot men, het oog op het steed6 slechter wordende weder en de naderende Zuiderzee, tot nederdaling. ,uj Deze had om half tf» ee gistermiddag zonder ongevallen plaats op de Vuursche. De inzittenden, de heeren Stieker van- Berlijn en Hugo Münzer van Plauen in Yoigtland, waren enthousiast over de prachtige reis. Zéér pre zen zij de hulp, hun door de toe snellende personen bij de nederdaling verleend. Valsche munters in de hoofdstad. Omtrent de aanhouding van twee valsche munters te Amster dam, meldt men dat de recherche reeds eenige dagen op het spoor was van het misdrijf. L., de eene gear resteerde, ie een 25-jarige loodgieter, die juist veertien dagen geleden met vrouw en kind uit de Oosterpark-buurt naar een woning in de Q.uellij astraat is verhuisd. Hij was zonder arbeid. De vrouw, die buiten de zaak blijft te staan, ging uit werken. Het verkeer van L. met een vroegeren bekende van de justitie, die reeds gevangenis straf heeft ondergaan wegens de uitgifte van valsche munt, versterkte de aanwijzing voor de politie. Toen L. met bovengenoemde persoon, A. genaamd, gearresteerd werd, bevond zich nog een derde persoon, een vroegere caféhouder in hun gezelschap. Het wm ruim zes uur, toen ik op mijn kamer terugkwam. Ik gebruik te haastig iets en begaf mij toen [naar het bureau van Leo Tasset. Ik brand de van nieuwsgierigheid om te ver nemen of er in de „affaire-Simp- son" »iah iets nieuws had opgedaan. Hen geheelen dag- was idie zaak niet uit mijn gedachten geweest. Leo Tasset wist mij niets te berich ten en verwees mij haar zijn neef Gaston, die in elk geval beter op de hoogte der zaak zou zijn. Ik reed terstond mar diens kantoor en vond den ambtenaar ih zeer nerveuse, ge prikkelde stemming. Men had aan de politie van Scotland Yard getele- grapheerd en deze zou een van hajre mannetjes sturen. Inmiddels was er niets vah aanbe lang bekend geworden. De toestand van mevrouw Simpson gedoogde nog altijd niet, dat men haar aan een ver hoor onderwierp; hare dochter liet niets nit en het dienstmeisje wist niet veel te vertellen. Moeder en dochter weren uit de hechtenis ont slagen. Zij logeerden in een huis dicht bij de gevangenis, een soort van onderaidee 1 ing van het arrest- lokaal; de eigenares van dat huis moest er voor instaan, dat de gevan genen hare kamers niet verlieten. Het huis droeg den weidschen naam van Familiepension'en nam prij zen als een hotel eerste klasse. Ik verlangde den Lomdenschen de tective vóór te zijn en een spoor te ontdekken, alvorens hij met zijn on derzoek begon. Gedurende iden gehee- len dag had ik alle bekende bijzon derheden van het geval mij voor den geest gehaald en hoe meer ik er over nagedacht had, des te meer was ik tot de overtuiging .gekomen, dat mejuffrouw Simpson minder schul dig ,,was dan zulks scheen. Het was waar, ik kon. dit mijn ge voelen niet met een menigte bewij zen sta,ven. (Wellicht had Leo Tas- set gelijk en zou ik mij minder voor de dame geïnteresseerd hebben, als zij oud en leelijk ware geweest. Ik vroeg Gasten, of ik niet ver lof kon krijgen, haar te spreken. Wel voorzag ik, dat zulk een stap veel verwikkelingen [na zich zou sleepen, maar da,t juist bekoorde mij. De commissaris talmde met zijn ant woord. De commissaris wees hem er op dat het mij als landgenoot van de gevangene, misschien zou gelukken een of andere opheldering van haar te krijgen, die zij hem zou weigeren, en vroeg er -volstrekt niemand werd toegelaten. „Ja-a," antwoordde hij op gerekten toon, „een of twee personen met een verlofbewijs of zoo iets. Volstrekt verboden is het niet." „Zou u er mij heen kunnen bren gen." „Dat zou wel gaan, maar...." „Dan zullen wij terstond opstap pen, Hoe meer u te weten is geko- komen, alvorens de Lotndensehe de tective arriveert, des te roemvoller voor u." Eindelijk liet hij zich overreden en wij begaven ons> op weg. Een huurrijtuig bracht ons voor een som ber huis in een nauwe straat, wel ker naam ik vergeten ben. Het was een slecht belichte, droefgeestige plaats en op dit uur het was even over achten zag men slechts wei nig voorbijgangers, maar veel ge sloten winkels. Voor een zware deur, waarboven een gaslantaarn brand de, stapten wij uit en en mijnheer Tasset belde aan. Oogenblikkelijk verscheen de vrouw des huizes, een groote, plompe, op 't oog niet zeer zindelijke vrouw, met een luide, onaangename stem. Mijn heer Tasset sprak haar aan als „ma dame Miller". Zij geleidde one naar 'n soort van ontvangkamer, een on gezellig vertrek met meubeleering van groen trijp en een paar vazen met kunstbloemen onder glazen stol- pen. Naidat de commissaris haar eenige ophelderende woorden had toege fluisterd, verwijderde hij zich zacht jes. Madame Miller begaf zich naar de aangrenzende kamer, om, zooals zij zeide, de dames voor te bereiden. Ik hoorde spreken in de achterka mer, die met de voorkamer verbon den was door een vleugeldeur, blijk baar om des te gemakkelijker een wakend oog te houden op de gasten, die mevrouw van tijd tot tijd zoo vriendelijk herbergde. Een der stemmen herkende ik ter stond als die van mejuffrouw Simpsonde andere was een mannelijke stem van vollen, aange- namen, sympathieken klank. Ze spraken Engelscli. Dit bracht mij eventjes van de wijs. Ik had gehoopt, het terrein alléén te beheerschen- Nu had mejuffrouw Simpson een Engelschman bij zich. JYic kon dat zijn Ik had mijn kaartje aan madame Miller ter hand gesteld, na er met potlood op te hebben geschreven: „Een landsman, die meent u van dienst te zijn," en haar verzocht, dat aan mejuffrouw Simpson te ge ven. Misschien bezat ik niet het recht zulke verwachting bij haar op te wekken, maar het eene voorwendsel was net zoo goed als het andere. En wie weet, kon ik haar ten leste inder daad. van dienst zijn- Alles bij el kaar genomen, was het zeer goed. dat Tasset mij daar geïntroduceerd had- De personen in de kamer naast of achter de mijne beraadslaagden, of men mij zou ontvangen- „Laat mij met hem spreken," hoonde ik de mannelijke stem zeg" gen, ein ik was blij, toen de dame op vasten toon antwoordde: „Wij kunnen evengoed hem samen ontvangen." Ik ging voorzichtig dicht hij de vleugeldeur staan, om nog meer te hooren, doch op dat oogenblik keer de madame JU il Ier terug. Met één grooten stap was ik weer midden in de kamer, maar toch niet vlug ge noeg, zooals mij zou blijken. Ma- idame trok veelbeteekenend de wenk brauwen omhoog en merkte met een leelijk lachje aan „Ik zie, dat u óók van 't vak is. Voor mij heeft het geen doel. Ze spreken altoos Engelseh. Ik heb iemand besteld, die deze taal mach tig is, maar hoogst waarschijnlijk komt ie, als het te laat is." Met deze min of meer raadselach- tigp woorden geleidde ze mij over den corridor en opende de deur der kamer van mejuffrouw Simpson. Het was een ruim vertrek, maar slecht gemeubeld en alles behalve zindelijk. Leo Tasset vertelde mij naderhand, dat de dagelijksche huur prijs daarvan 25 francs bedroeg. Er brandden drie gasvlammen (want het gas werd extra berekend), zoor dat elke vlek op het behangsel, elk spinnewebje in het stralende liciht duidelijk te voorschijn kwam. I» den Fransch en haard laaide een. flink vuur, klaarblijkelijk er op berekend, zooveel hout als mogelijk te verte ren. Mejuffrouw Simpson zat op een oude sofa, met paardenhaar-weefsel bekleed, in den verst verwijderden hoek tusschen de ramen en den schoorsteenmanteler stond een heer naast haar. Het licht viel recht streeks op hare trekken, waarin zich zekere verwondering afspiegelde. Van mijn kant nam ik beide per sonen met een enkelen blik op, ten minste meende ik dat te doen. Me juffrouw Simpson beviel mij bij na dere beschouwing nog beter dan teen ik haar zag in 't station. Zij droeg nog haar donker reisgewaad, want was beslag gelegd op hare bagage en de politie had alleen verlof gege ven, de hoogst noodige artikelen daar uit te nemen. Maar zij zag er zeer lief en energiek uit in dat een voudig toilet, terwijl heur weelde rig, prachtig haar in breede vlechten tegen het achterhoofd was gelegd. Streng genomen was zij niet schoon te noemen, maar door hare groote, donkere oogen vol uitdrukking en baar slank, sierlijk figuurtje zag men de onregelmatigheid harer trek ken geheel en al over het hoofd. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1