Prachtige Pianino's F. Wiegant's Pianoiiidel, te huur vanaf f 4,00 per maand Pt, K. THEOLOGISCHE en - - - - ALGEMEERE BOEKHANDEL OFFICIE RLE KEKKLTJST. van den jongen in aanmerking nemen. Zooals het kind langzaam aan zijn speelgoed ontgroeit, zooals verder de jongen slechts een be paald aantal jaren de school bezoekt, zoo zal ook voor den tot man op- gegroeiden jongeling het patronaat niet meer voldoende zijn. Ret _pa- tronaat is een soort opvoedingsin stituut en kan geen nut meer heb ben voor hen, wier opvoeding vol tooid is. Nog steeds geldt de spreuk van het Evangelie: „Toen ik kind was, sprak ik gelijk een kind; toen ik echter man geworden was, legde ik alles af wat van het kind is." De behoeften en het streven der verschillende leeftijden loopen zeer uiteen, en daarom moet men aan deze behoeften op verschillende wijze tegemoet komen. Hiervoor spreken ook objectieve redenen. Het patronaat heeft zijn doel niet in zich zelf, maar, zooals in ons eerste artikel gezegd, in de toekomst, het is een leerschool voor het leven. Zijn zijne leden mannen geworden, dan moeten zij met krachtige hand ingrijpen in het leven, en tot dit doel leden worden van vereenigin- gen, die hen hierbij leiding en steun bieden. Wanneer echter het patronaat zijne leden houdt totdat zij te oud zijn geworden, dan vervult het pa tronaat zijn taak slechts onvoldoende. Üp deze wijze kan het eene, vbor het leven zeer bruikbare kracht tot wer keloosheid doemen. Het patronaat moet zich daarom aanpassen aan de katholieke organisatie. Dit kan het best op de volgende wijze wor den bereikt: Er worde voor het actieve lidmaatschap der patrona ten een ouderdomsgrens vastgesteld. Rector Clarijs, de bekende voor stander van 't werk der patronaten, heeft een leeftijd genoemd van 13 tot 18 jaar. Wij veroorloven ons, hierin niet geheel met rector Clarijs eens te gaan, en zouden liever zien, dat het lidmaatschap der patrona ten ophield, bij de grens, die de bisschop van St. Gallen, Mgr. Egger, daarvoor aangeeft en die vóór ons land overeenkomt met den dag der loting. Op deze wijze verkrijgt men ook eerder, dat de jongelingen dan lid worden eener militaire vereeni- ging of, als zij niet behoeven te dienen, lid eener andere katholieke organisatie. Tegelijkertijd worden de jonge lingen dan eereleden van het pa tronaat, in de hoop, dat zij ook in in hun nieuw beroep naar moge lijkheid zullen medewerken aan den bloei der instelling, die zooveel goeds voor hen gedaan heeft. De kunst der kunsten noemde de heilige Gregorius de leiding der zielen. En men kan gerust de lei ding der jongelingen als het moei lijkst, maar ook het voornaamste gedeelte dezer taak noemen. De moeilijkheden behoeven wij niet nader aan te toonen, zij blij ken reeds voldoende uit onze vorige artikelen. Het kind is gemakkelijk te leiden, omdat in zijn hart de verkeerde neigingen nog sluimeren; op rijpe ren leeftijd hebben die neigingen min of meer uitgewoeld en zijn tot zekere rust gekomenmaar tusschen deze beide leeltijden in, in de zoo genaamde vlegeljaren zijn de hartstochten in volle gisting, zij ontwaken en zoeken naar bevredi ging, terwijl tallooze factoren samen werken om de jeugd den verkeer den weg op te leiden. Van huiten is het lichtzinnig heid der wereld, de gelegenheid, het kwade voorbeeld en de verlei ding der kameraden, van binnen onervarenheid, een blind zelfver trouwen, de zucht naar onafhanke lijkheid, die zich soms in weerwil van alle autoriteiten ontwikkelt. Wij willen tegenover deze moeilijk heden niet in een herhaling treden van hetgeen reeds in de vorige be schouwing gezegd werd, slechts willen wij hieraan nog toevoegen wat den persoon des leiders betreft. En wij kunnen zulks niet beter, dan door te verwijzen naar de schoone en ook voor ons land doel treffende tpespraak van den bis schop van St. Gallen aan zijne geest- telijkheid: „Van ons, geestelijken, zegt de apostel, dat wij allen een schouw spel zijn. Aller oogen zijn op ons gevestigd. De ons toevertrouwde kudde kent ons, en vooral onze zwakheden, in den regel veel beter dan wij zelf, en de jeugd heeft in dit opzicht, misschien de scherpste oogen. Herinnert u zelf maar eens uwen studietijd, hoe gij de bijzon derheden en zwakheden uwer pro fessoren spoedig doorgrond hadt en er bij gelegenheid munt uit wist te slaan. Zoo staan nu de jongelingen tegenover u, en 't is van groot ge wicht, welke meening zij van hun nen leider hebben. Natuurlijk mogen zij aan hem niets waarnemen, waar door hunne achting zou verminde ren, niets, wat hij van den preek stoel af of in 't patronaat zou moeten veroordeelen. Hij moet voor zoo verre menschelijke zwakheid dit vermag, vrij van fouten voor de jongelui staan en hen vooral aan sporen door zijn voorbeeld. Dat men mensch is en blijft, dat zullen onze omgeving en ook de jongelingen inzien. Maar dat heeft minder te beteekenen, wanneer deze twee ver- eischten maar aanwezig zijn, name lijk: autoriteit en welwillendheid, de juiste verbinding van ernst en liefde. Vraag u zei ven af, waardoor uwe professoren vroeger uwe ach ting en liefde gewonnen hebben, en u zult zelf weten, waardoor zich de harten der jongelingen voor u zuilen openen. Ook hier geldt het woord van den heiligen Augustinus: „Be mint en doet dan wat ge wilt!" Wanneer gij de jongelieden werke lijk bemint met de bovennatuurlijke liefde van den zielzorger, en wan neer deze liefde u leidt in uwe hou ding en uwe werken, wanneer de jongelieden hieruit uwe liefde be grijpen, dan is uwe macht en uw invloed in het patronaat en het beste succes uwer moeite verzekerd." Hoe vaak hoort men de klacht, dat het aan mannen ontbreekt! Maar als men er geene opvoedt, wordt deze klacht hoe langer hoe meer gegrond, maar ook steeds ho- peloozer. De zorg voor de jongelingen moet daarom in de werkzaamheid van den zielzorger bovenaan staan, en iedereen, die 't weimeent, met het, volk hij zij arm of rijk moet die werkzaamheid ondersteunen, want de waarborg voor de toekomst van het rijk Gods op aard ligt in de opvoeding der jeugd. Wanneer de goede wil voorhan den is, dan zal de juiste weg, om te komen tot dergelijke inrichtin gen, spoedig gevonden zijn. En zeker zullen de besturen en leiders der bestaande patronaten den oprichters van nieuwe patro naten gaarne de behulpzame band bieden. HENRI COE8ERGH, GED. OUDE GRACHT 74 HAARLEM - Tel. 1041. Boeken en Religieuse Platen. VOORHANDEN: De nieuwe Zangboeken Graduale etc. etc. van - DEXLEE—SCHWANN. KER KB ERICH TEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. ^Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Kerk van het Allerheiligste Hart. Kleverparkweg. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdarr.straat. HAARLEMMERLiEDE. HALFWEG. 0VERVEEM. ZAHDVOQRT-bad. SCHOTEN. DRIEHUIZEN. VELSEN (Wijkeroog). IJMUIDEN. stereamera inbegrepen. KLEINE HOUTSTRAAT 11, bij de ANEGANG. BEVERWIJK. WIJK AAN ZEE. UITGEEST. HEEMSTEDE. BENNEBROEK. ■Minn—in ur i inmi—nra—na«nw—i Auteursrecht voorbehouden. Zondag, de h.h. Missen te half 7, 8, 9 uur en half 11. De Catechismus naar ge woonte. 's Avonds half 7 Lof met preek. Vóór het Lof 't Rozenhoedje. Maandag, half IQ plechtige Requiem voor de overl. Bisschoppen en Kanun niken van het Hoogw. Kapittel. Half 11 plechtige Conventueele Mis van het Hoogw. Kapittel, 's Avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje voor de geloovige zielen. Zaterdagavond 7 uur Rozenhoedje in de Marin kapel. A. s. Zondag kwait over 7 algemeene Communie der kinderen, die dit jaar zijn aangenomen. Zondag, Heden Beschermfeest van Maria en tevens feestdag van de H. Cecilia, pa trones van het Zangkoor. De stille h.h. Missen te 7 uur en half 9. Te half 11 de Hoogmis. Te 2 uur Catechismus, 's Av. te 7 uur Lof ter eere van het Heilig en Onbevlekt Hart voor de bekeering der zondaren met, Conferentie. Donderdagavond te 7 uur Lof ter eere van de H.H. Martelaren van Gorcum. Onder het Lof net gebed voor de bekee ring van ons vaderland. Na het Lof op het einde van het liedje vereering der Relikwieën. Zaterdag, te 8 uur de 1). Mis voor de bekeering der zondaren. Des avonds te 7 uur Marialof met Rozenhoedje en van 510 uur gelegenheid om te biechten. Deze week geen h. Mis te half 9 Ove rigens de h.h. Missen en Catechismussen als naar gewoonte. Zondag, Feest van Aanbidding. Te half 6, 7 uur en half 9 de gelezen h.h. Missen, te half 11 de solemneele Hoogmis. Dien dag geen Catechismus, 's Namiddags te half 4 plechtige Aanbidding, 's A onds te 7 uur Pontificaal Lof door Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, Bissc op van Haarlem en Processie met het Allerh. Onder het Lof predikatie door den Eerw. Pater J. v. d. Donk, kapelaan te Delft. Tot slui ting van het Aanbiddingsfeest de Lofzang „Te Deum," Maandag, te 8 uur en half 9 de h.h. Mis sen voor Joannus Leonardus Doile, als Lid der 8e Orde van den H. Franciscus. Dinsdag, te 8 uur gezongen h. Mis ter eere van denH. Antonius van Padua. 's Avonds te 7 uur Lof en Vergadering dei- Broederschap van den H. Antonius. Woensdag, te 8 uur gezongen Requiem Mis als jaargetijde voor de overleden Leden der Broederschap van den H. "Kruisweg. Vrijdag, te 8 uur gezoogen Requiem- Mis als jaargetijde vior de Overledenen, wier namen zijn ingeschreven op de Ziele- lijst der Broederschap „Haarl. Proc. naar Kevelaar." Zondag, de h.h. Missen ten 9 ure en half 11. Te 12 ure Catechismus. Te 4 ure Lof. Dinsdag, te 8 ure gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds ten 7 ure Lof. Vrijdag, te 8 ure ter eere van het H. Hart. 's Avonds te 7 ure Lof. Zondag, de h.h. Missen te half 6, 7 uur, half 9 en te half 11 de Hoogmis. Te 1 uur Catechismus, 's Av. te 7 uur Lof. Maandag- en Woensdagavond te 7 uur Lof. Onder het Lof van Woensdag zal een predikatie gehouden worden ter oorbe reiding o;j net Hoogfeest van Gedurige Aanbidding, dat aanstaanden Zondag in deze kerk gevierd zal worden. Vrijdag avond van 68 en Zaterdag van 810 uur gelegenheid om te biechten. Onder het Pontificaal Lof, des avonds vau den Aanbiddingsdag, zal de feest predikatie gehouden worden door den WelEerw. Heer H. Sondael, kapelaan der St. Josepkskerk alhier. Aartsbroederschap der R. Familie. Zondag, te 7 uur, h. Mis voor Albertus de Vink. Alleen voor de leden der 8ste Sectie zijn gereserveerde plaatsen. Des namiddags te half 5 zal de Psalm „De Profundis" gezongen worden voor alle overledene oroeders waarna plechtige oefening van den H. Kruisweg. Des avonds te 7 uur plechtig Lof en processie in de Parochiekerk van den H. Antonius. De leden der 19e Sectie Sectie worden vriendelijk uitgenoodigd als ve tegenwoordigers der Aartsbroeder schap aan de prooessie deel te nemen. Zondag 26 November, feestdag van den H. Radbodus. Te verdienen volle aflaat voor de leden der 28e Sectfe Te half 6 h. Mis voor alle overledene broeders der H. Familie. Wegens de plechtige Aan- biddingsdag geen vergadering. Alle leden worden vriendelijk uitgenoodigd het Allerh Sacrament te komen ezoeken en bijzonder te bidden voor de toename dei- veelvuldige Communie onder de leden der H. Aartsbroederschap. Des avonds te 7 uur plechtig Lof en processie. De leden der 20e en 21e Sectie worden vriendelijk verzocht als veitehenwoordigers der H. Familie aan de processie deel te nemen. lederen Zondag van 44Vq uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap der H. Familie. Mannen en jongelingen hebben altijd vrijen toegang tot de vergaderingen. Zondag, de h.h. Missen om half 6, 7, 9 uur en om half 11 de Hoogmis 'sAv. half 7 plechtig Lof met feestpreaicatie ter eere van de H. Elisabath, patrones dezer parochie. Dinsdagavond om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Woensdag, Veni Creator ter gelegen heid van een huwelijk. Donderdag, om 9 uur h. Mis voor de leden der Broederschap van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand, 's Avonds om half 8 Lof ter eere van het Allerh. ,-acrament. Zondag a. s, beginnen de Adventspre- predikatiën te houden door den alom De kenden redenaar pater Capucijn,Jesuaidus. Zondag, Heden om 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen, half 11 de Hoogmis. 2 uur de Catechismus, des avonds om 7 uur Lof met predikatie. Dinsdagavond half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdagavond half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdagavond gelegenheid om te biech ten van 49 uur. Gedurende deze week dagelijks de Ca techismus. De h.h. Missen te half 8 en 9 uur. Zondag, half 8. Vroegmis, kwart over 10 Hoogmis. Voor de Hoogmis Catechis mus, half 3 de Vespers en Rozenhoedje. Donderdag, 9 uur gezongen h. Mis. Zaterdag, gelegenheid om te biechten als gewoonlijk. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, ten half 12 Catechismus. Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, half 9 en half 11, 's nam. 4 uur Lof met Ro zenhoedje en Litanie. Vrijdagavond 7 uur Kruiswegoefening. Zaterdagavond 7 uur Lol met Rozen hoedje en Litanie. De gebeden worden verzocht voor Marinus Brouwer, die in den Heer is overleden. Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, half 9 en de Hoogmis ten 10 uur. Des nam. ten 3 uur de Vespers. Zaterdagavond ten 7 uur Lof. Gedurende de week zijn de h.h. Missen ten half 8 en half 9. De gebeden worden verzocht voor Maria Gonzalez van der Laan, Religieuse en Overste v.h. Maria-Gesticht die in den Heer is overleden. ZondagHeden het Beschermfeest der Allerh. Maagd Maria. Vóór de Hoogmis Veni Creator voor het Zangkoor. Na den middag kwart over 2 Catechismus, 3 uur de Vespers. Catechismus volgens gewoonte, Maan dag, Dinsdag en Donderdag. Donderdag, te 8 uur gezongen h. Mis ter eere van het Allerh. Sacrament, 's Av. 7 uur Lof. Zaterdag, gelegenheid tot biechten van 58 uur. Zondag a s. Ie Zondag van den Advent. Zondag, Beschermfeest van de Allerh- Maagd en Moeder Gods Maria, om half 8 de Vroegmis, om 10 uur de Hoogmis. Na de Hoogmis de Catechismus, 's Av. om 6 uur Kruisweg voor de overledenen Dinsdag, om 9 uur gezongen Maand stond voor Cornelia Nieuwland echtge- noote van Joan es Heeremans. Vrijdagavond 7 uur Lof. Door de week de eerste h. Mis om half 8. De schoolmis om kwart over 8. Dagelijks voor en na de h.h. Missen en Zaterdag van 4 uur af gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Cornelia Nieuwland echtgenoote van Joes Heeremans. die in den Heer is overleden. In ondertrouw zijn opgenomen Wilhelmus Thedorus van Dam en Helena Margaretba Eurk. Zondag, 7 uur de vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 's Nam. half 3 de Vespers. Zaterdagavond van 58 uur gelegen heid tot biechten. In de week de h. Mis om 9 uur. Zondag, 1ste dag der 10-daagsche H. Missie, 7 uur Vroegmis met predikatie, 10 uur Hoogmis met predikatie, 's Av. half 7 Lof met predikatie. Geen Cate chismus. De h.h. Missen met predikatie te half 8 en 9 uur. 's Avonds iederen dag Rozen krans en daarna Lof te half 8 met pre dikatie. De H. Missie wordt gegeven door de Eerw. Paters Redemptoristen Pater Haagh en Pater Booten. Verdere oefeningen worden door de Eerw. Paters medegedeeld. In huize „Meerzicht" Velsen (Wijkeroog) is geopend het Instituut St. Joseph Bewaarschool, Naaischool, Knipcursen, Muzieklessen enz. Men vervoege zich voor inlichtingen bij de Eerw. Moeder Joanna Eremiot aldaar. - Zondag, half 8, voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie, 10 uur, voor de overledene familie Kockx en Bakker, 1 uur groote Catechismus, 's Avonds 7 uur Broederschapslof en onderrichting. Maandag, 7 uur, Simon Hof, 8 uur, Dirk Smakman en Gertruda Post. Dinsdag, 7 uur, zekere intentie, 8 uur, Joanna Maria van D ngHtee. Woensdag, 7 en 8 uur, zekere intentie, 's Avonds 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Donderdag, 7 en 8 uur, zekere intentie. Vrijdag, 7 en 8 uur, zekere intentie, 's Avonds 7 uur oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, 7 en 8 uur, zekere intentie. Van 48 uur gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Cornelis Dijk en Joannes Dropman, die met de laatste H. Sacramenten dei- Stervenden is voorzien en voor Gerrit Jansen en Agatha HaverWiegman die in den Heer zijn overleden. Zondag begint het 40-uren gebed, de h.h. Missen om half 7, 8 en 10 uur. Des middags om 1 uur openbare aanbidding voor de kinderen van den Catechismus, om 3 uur voor de leden der H, Familie. Gelegenheid om te biechten van half 4 tot half 8. Om half 8 plechtig Lof. Maandag, de h.h Missen om half 7, 7, 8 en half 10. Om half 7 uitstelling van. het A Hei heiligste. In het begin van elke h. Mis wordt de H. Communie uitge reikt. 's Morgens gelegenheid om to biech ten tot 12 uur. 's Middags van 4 uur tot half 8. Om kalf 4 openbare aanbidding, om half 8 Lof. Dinsdag, de h.h. Missen als Maandag, om half 4 openbare aanbidding, 's Av. 7 uur plechtig Lof tot sluiting. Donderdagavond om 7 uur Lof. Zaterdag, gelegenheid om te biechten van 48 uur. Zondag, 7 uur Vroegmis, half 10 Hoog mis. »s Namiddags half 2 catechismus, half 3 de Vespers half 7 Congregatie van. de Aartsbroederschap der H. Familie. Woensdag, 's Avonds te 7 uur Lof met Rozenhoedje. Door de week 8 uur h. Mig. De gebeden worden verzocht voor Catharina Verduin, Wed. v. d. Aar, en Cornelia Prinsen huisvrouw van Dirk W armenhoven, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag, Heden feest van Aanbidding. Geheel den dag zal Ons Heer ter aan bidding blijven uitgesteld. De h. Mis te half 8 voor overledene familie Kimman, half 10 voor de gemeente, voornamelijk voor de zangers wegens het Lest van de H. Cecilia, te 2 uur de Vespers, 's Av. te 7 uur plechtig Lof met processie, waarna de lofzang „Te Deum." Maandag, half 9, Jaarlijksche dienst voor Agatha Pullé, 9 uur, Willem Groen. Dinsdag, half 9, Jan Admiraal en Leentje v. d. Peet, 9 uur, zekere intentie. Woensdag, half 9, Antje Duinmaijer, S> uur, Arie Bakkum en Corne ia Groen. Donderdag, half 9, Petronell» en Jansi* Bakkum, 9 uur, Mathijs Bakkum en Antje Wiebes. Vrijdag, half 9, Mijntje Meijne. 9uur, Hildegonda Schermer hvr. Jan Teeling. Zate.rdaa, hall 9, Elisabeth Groot, 9 uur, Mathijs ©root, 4 uur biechthooren. 's Ar, 7 uur Lof ter eere der Allerh, Maagd. De gebeden worden verzoekt voor Jan Stirp en Keetje Stirp, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag, de stille h.h. Missen ten 7 urn en half 9, de Hoogmis ten 10 uur, 2 ure Catechismus, 3 ure de Vespers, 6 uro Lof.. 's Avonds 7 ure spreekt de Zeer Eerw. Heer A. v. d. Berg, Rektor te Rotterdam in het R. K. Parochiehuis over het Huisgezin. Toegankelijk voor alle katholieken. FriSI Donderdag, half 9 gezongen H Mis ter eere van het H. Sacrament,'s avonds half 8 Lof met Predikatie door een Eerw. Pater Redemptorist. Vrijdag, Zaterdag en Zondag 40-Uren- Gebed. Zondagavond sluiting er van met plechtig Lof ten 7 ure. De gebeden worden verzocht voor Antonius Kramer, Adam Maria van der Weiden, en Hubertus van Deursen, en Maria van den Berg, weduwe van Mattheus Kuipers, die in den Heer zijn overleden. Zondag, te half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 2 uur Catechismus, 3 uur de Vespers. f Maandag en Dinsdag, kwart overj^S H. Mis. Woensdag, 10 u. Gezongen trouwmis met Veni Creator. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, kwart over 8 H. Mis. Zaterdag, van 48 uur gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzooht voor Alida Draijer, geb. Akersloot en JoaDnes de- Vries, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zjjn voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 14