Van Yeen's Thee de beste. Kruisstraat 34 f.j.DRI ESSEN ADI ff A. VON DER MÖHLEN - Gr. Markt 25 HAARLEM. Mengelwerk. Diamanten, Gouden- en Zilveren werken, Horloges enz. 1 n SHHHHHHHHM I^rr- OFFICIFELE KERK LUST. eösmischö Wasscüerij Yerïery Gr. Houtstraat 90. HAA&LEM Telef. 426-1046 VOGELENZANG. L1SSE. I I VOORHOUT. N0GRDWI1KERHÖUT. HAARLEMMERMEER (aan de Lijnden.) HOOFDDORP. R. K. VEREENIGINGEN. Afdeeling Haarlem. De Kerkberichten, die te laat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT van heden. Afdeeling BEVERWIJK. Afdeeling BENNEBROEK en O. Afdeeling VOORHOUT. Sint Jozefsgezellen-Vereensging. R. K. Militaire Vereeniging. Een Duitsch Schilder bij Paus Pius X. Dezer dagen wordt te Berlijn een tentoonstelling gehouden, bestaan de uit acht prachtig-uitgevoerde portretten van Z. H. Pius X. De schilder Otto Hierl uit Müuchen heeft deze kunstwerken, na vele lange poses, die de H. Vader hein toestond, op het Vaticaan vervaar digd. Hierl verhaalt hierover het vol gende De moeilijkheden, die men, al vorens de hooge eer te hebben een portret van Z. H. te mogen maken heeft te overwinnen, zijn niet licht te schatten. Wanneer de Paus alle schilders, die van verschillende landen ter wereld met dit doel naar Rome komen, het voorrecht van een por tret te mogen maken, wilde toe staan, zou hij het grootste gedeelte van zijn werkdag daaraan moeten opofferen, Aanbevelingen van het Beiersche gouvernement hadden voor mij de poorten van het Vati caan geopend. Nooit in mijn leven zoo vervolgt hij zal ik dien grijzen herfstdag vergeten, waarop ik het genoegen mocht smaken langs stille gangen de drie schoone zijkamers, waarin zich vele „Non- signori" bevonden, getooid met de violette soutaan, te betreden. Daar na werd ik de audiëntie-zaal bin nengeleid, bewaakt door tien ka merwachten in elegante costumes uit den tijd van Velasquez. Daarna voegde zich bij mij mgr. Sily een schoone, blonde figuur ep met die beminnelijkheid, eigen aan geheel het Vaticaan. Hij begeleidde mij langs een rechten gang, be waakt door twee Zwitsers, naar de bibliotheek van den Paus, Wij betraden een zeer groote zaal, die, van een zacht, groenachtig licht vervuld was. Pius X was ge zeten aan een zeer groot bureau, waarop een crucifix van een meter hoogte, en door vele papieren en boeken omgeven, staatMet een stem vol schoone melodie, begroette hij mij. Ik wilde mij op de knieën werpen, maar de H. Vader haastte zich mij op te richten en te vragen met welk doel ik tot hem kwam. Ik antwoordde hem, dat ik zeer gaarne een portret van Z. H. zou willen maken, er bij voegende, dat het onmogelijk was zijn gelaatstrek ken in één enkel werk neer te leg gen. Hij antwoordde slechts: „Het is goed." Terstond werd er begonnen; het werken was niet eentonig, doch ook niet gemakkelijk. Daar de Paus veel werkt en de arbeid hem lief is, heb ik zijn por tret alleen kunnen maken aan zijn werktafel, wat noodzakelijkerwijze aan mijn portret een „instantané" karakter bezorgde. Maar, na verschillende poses, begon de H. Vader met mij te spreken over Duitschland, den keizer, en den prins-regent van Beieren. Zijn stem was vredig en helder. Zijn uiterlijk was altijd ernstig. Ik had hem slechts eenmaal zien lachen toen hij mij nl. sprak over de over dreven ei-cben van zijn dokter. Maar gewoonlijk lag over zijn ge laat meer een uitdrukking van droefheid, dan van vroolijkheid. De Paus heeft een schrander, breeugevormd voorhoofd: het fijne vel is van een melkachtige kleur; de handen zijn groot en vol, maar goed gevormd; de neus, die, wan neer we hem van den zijkant be zien, een weinig misvormd schijnt geeft bij „trois guarts" een harmo nieuze lijn; de lippen zijn vol, maar vertoonen in de hoeken trekken van droefheid. Dikwijls heb ik photographieën van den Paus gezien, die hem voor stellen als een zachte figuur. Men vertelde mij daar dat deze sprekend geleken. Doch zijn gestalte is ge heel anders; op sommige oogen blikken is hij „monumentaal", in het genre van Michel-Angelo. Hij doet mij herinneren aan Pius IX. M. Anegang 9. Haarlem. Telefoon No. 386. ST. MiCÖLft&S-C&OEKUXj René Bazin over het Lezen. „Stephanos" schrijft in den „Noord- brabanter" het volgende: Ik verwacht geen tegenspraak, wanneer ik René Bazin uitroep als eene autoriteit, die verdiend gehoord te worden, niet alleen door het groote maar ook door het geleerde publiek, als hij zich uitspreekt over lectuur. Frankrijx heeft zijne rijke Specialiteit in WITTE en TRICOT GOEDEREN, Telefoon No. 1471. HAARLEM ROKKEN en BLOUSES PISCAER's - - - SCHOENENMAGAZIJN. Het beste adres voor solied werk. gaven en hooge verdiensten als Hoogleeraar en Letterkundige weten te waardeeren en het ruimde hem een plaats in onder het getal zijner „veertig onsterfelijken". Den 28 April 1904 werd René Bazin geinstalleerd als lid der Aca démie Francaise. Vele zijner wer- keu, die bijna allen herdrukken beleefden, gingen ver over de gren zen van Frankrijk en ook hier in ons Vaderland vond hij eene dank bare schaar van lezers. „L'Isolée" en „Les Oberlés" werden in het Nederlandsch vertaald en ons volk bezit nog genoeg smaak voor reine schoonheid om deze te genieten. In de 6de en 7de afl. van Lectuur 1904 schreef de bekende Criticus R. de Grave, (niet ondoorzichtige schuilnaam) „Zelfs geloof ik, dat niet één der Fransche romanciers van 't oogenbiik kan wedijveren met René Bazin in schrijverstalent." Was voor velen onzer een zijner laatste romans „Le blé quilève" niet eene nieuwe openbaring van frissche ongekunstelde en daarom juist zoo reëele schoonheid? Het kan wel niet anders, of men wil van dezen gevierden letterkundige gaarne het oordeel vernemen over het „lezen." Moge het weerklinken in breeden kring. René Bazin dan, sprak aldus in eene conferentie, die hij hield voor een da'mesauditorium. „Dit brengt mij tot de behande ling van een derde valsche opvat ting, die zeer verspreid is. Ik heb ze vaak opgevangen uit den mond van menschen, die ik zeer hoog schat. Ik bedoel de bewering dat een boek, als het maar goed ge schreven is, geen kwaad kan stich ten. En juist hierin, dat deze op vatting zoo zeer verspreid is, vind ik eene reden ze nader te bespre ken. Oh, ik weet het wel, men maakt een uitzondering voor jonge meis jes I Men geeft toe, dat zij er recht op hebben, ter wille hunner jeugd eenigszins te worden ontzien. Doch zoodra een vrouw gehuwd is, kan zij naar 't schijnt, zonder nadeel te ondervinden, allerlei boeken lezen. Ik voor mij weiger zulks te geloo- ven. Het moge waar zijn, dat mannen of vrouwen met eene rijpe levens ervaring, met eene hooge ontwik keling en bezonnenheid toegerust, die met geoefend oog soplnsmen weten te doorschouwen en diep hebben leeren verachten alle zede lijke laagheid, het moge waar zijn, dat dezulken vele, zelfs verkeerde en slechte boeken zonder nadeel kunnen lezen, als zij daarvoor reden hebben. Maar alles lezen I En alles lezen, alvorens men rijpe levens ervaring heeft opgedaanDenk toch aan de ontzettende massa leugens, dwalingen en zedelijke bedorvenheid die iedere gezochte litteratuur naast smettelooze meesterstukken of ach tenswaardige geschriften te aan schouwen geeft, ook dan, als men zich bepaalt tot de wezenlijke talent volle schrijvers en hunne artistiek geschreven werken. Gaat hun zelfvertrouwen dan zóó ver dat zij zich wijs maken, die verbijsterende massa systemen, be- toogen, dubbelzinnigheden, beko ringen tot zingenot, gore schilde ringen in hun geest te kunnen op nemen, zonder dat deze eenig spoor daarin achterlaten? Gelooven zij werkelijk, dat een boek geheel on schadelijk is, wanneer bet slechts artistiek geschreven is? Alsof leer stellingen en geschilderde toestan den, die anders om hunne ruwheid zouden terugstooten, niet juist door de kunst verschijnen in het licht kleed eener machtige be' :overingi In ondertrouw zijn opgenomen Theodorue Veen met Gerarda de Haas en Petrus Warmerdam met Joanna Veen. Zondag, de Vroegmis ten half 8, de Hoogmis ten 10 uur. Na den middag ten half 2 Catechismus, ten half 3 Vespers. Maaiviag en Dinsdag de h.h. Missen ten half 9 en 9 uur. Ten 9 uur gezongen Maandstond tooi' Anna Hoogkamer bvr. van Martinus van Duijn Woensdag en volgende dagen de h.h. Missen ten 8 uur en half 9. Woensdag en Zaterdag, ten half 12 Ca techismus. Zondag, half 7 en half 9 de gelezen h.h. Missen met onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met predikatie, 's middags te half 2 Catechismus en te half 3 de Vespers, waaronder de Rozenkrans zal gebeden worden. Maandag slechts 2 h.h. Missen te half 8 en half 9. Donderdagavond te 7 uur Lof waaron der de Rozenkrans zal gebeden worden. Zaterdagmiddag van 3 uur af gelegen heid om te biechten, 's avonds te 7 uur Lof waaronder de Rozenkrans zal gebe den worde». Zondag, half 8 Vroegmis, 10 uur de HoogoaiE half 2 Catechismus, half 3 Lof. Dinsdag en Donderdag, Catechismus. De gebeden worden verzocht voor Maria Koeleman, die in den Heer is overleden. Zondag, 7 uur, stille h. Mis met onder richting; 10 uur, Hoogmis met predikatie, 's Namiddags te 1 uur Catechismus. Te 2 uur Kruisweg en Lof. Donderdag, half 9 gezongen h. Mis ter ?ere van de H. Cecilia, voor de levende en overledene leden van het Zangkoor. De gebeden worden verzocht voor Gijsbertus van de Marei, die met de laatste H. Sacramenten der Stervende* is voorzien. Kerk v.d. H. Franciscus van Sales. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 's Namiddags 3 uur Lof met Rozenhoedje. Dinsdag, half 9 gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius. Zaterdagmiddag van 48 uur gelegen heid om-te biechten. In de week om half 9 de h. Mis en Irna Catechismus. gebeden worden verzocht voor |e Wed. Anna v. Doom geb. Smit, pe Wed. Gijsberta Meijer, geb. v.d Burg. ,e met de laatste H. Sacramenten dei- Stervenden is voorzien en voor Joannes Burgers, Maria Wezelenburg geb. Poelgeest, en Adriana Huiberts geb. Punt. die in den Heer zijn overleden. Zondag, 7 uur, Parochie, 9 uur, Cate chismus, 10 uur, Hoogmis Albertus Suid- geest, 3 uur de Vespers. Maandag, uur, Maria Anna Stam- meijer geb. Buis, half 9, Anna Maria Stammeijer geb. Pinksen. Dinsdag, 8 uur en half 9, beiden voor den HoogEerw. Heer Mgr. Bernardus Dankelman eti overl. ouders. Woensdag, 8 uur, Cornelis Beers en Anna Tol, half 9, Joannes Tol en Wil- helmina Molenaar. Donderdag, 8 uur, overl. fam. Bus, half 9, Agatha van Leeuwen geb. Verdegaal. Vrijdag8 uur, Nicolaas Meiman, half 9, Eerw. Heer Frariciscus Koeanoven. Zaterdag, 8 uur, Z.Eerw. Heer Joannes Steenvooiden, half 9, Wed. Ran, geb. Margaretha Kuiper. De R. K. yreenigingen van Haar lem en Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijke) mededeelingm, agenda's enz. bekend te maken. Wederlandscha R. K. Volksbond Bondsgebouw Smedestraat 23. Zondag 22 Nov., half 9 uur, feestver- gadering van de afdeeling Prop.-club „Nicazius van Heeze", ter herdenking van het 5-jarig bestaan. Des morgens algemeene H. Communie barer leden. Maandag 23 Nov,, half 9 uur, Onder steuningsfonds. Half 9 algemeene verga dering Spaarkas „St. Nicolaas" (Winter provisie), zie mededeelingen. Dinsdag 24 Nov., half 9, Metaalbewer- kersgilde „St. Eloy". Half 9 Meubelma- kersgilde „St. Paulus". Van 89 uur „Hulp in Nood." Woensdag 25 Nov., hali/9, „Eerbied in Gods Huis". 9 uur repetitie Zangvereeni- ging. Half 9 jaarvergadering van Eerbied in Gods Huis en periodieke verkiezing- van bestuursleden. Donderdag 26 Nov., half 9, Bestuurs vergadering Kalk- en Sl eenbewerkers. Huif 9 Rederijkers. V rij dag 27 Nov., half 9, Hoofdbestuur. Half 9 Propagandaclub. Zaterdag, 28 Nov., hal' 9 zitting Spaar bank „St. Antonius van Padua", 89 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwar tier), half 9 tot half 10 uur opening Bi bliotheek, Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winterprovisie), half 9 uur uitstalling en verkoop van boeken, geschriften en bro chures door de propagandaclub, half 9 u inschrijving van nieuwe leden in de Coöperatieve Bakkerij „Arbeid Adelt Mededeelingen. De heeren voorzitters en secretarissen der onderafdeelingen worden beleefd ver zocht hun leden aan te willen sporen tot het bezoeken van den Socialen Cursus, die geregeld om de veertien dagen, des Woensdags gehouden wordt en waartoe alle leden van den Bond gratis toegang hebben. Algemeene vergadering van de Spaarkas „St. Nicolaas" (Winterprovisie), op Maan dag 23 Nov. Punten van behandeling: 1. Notulen. 2 Verslag van den Pen ningmeester. 3. Verkiezing Commissie tot nazien ,der boeken. 4. Verkiezing be stuursleden de aftredenden zijn de heeren Gigengack, J. Th. Ketelaar en J. v. d. Veidt; de heer Gigengack stelt zich niet meer herkiesbaar. 5. Mededee lingen. Zondag 22 Nov., zal in de Kathedrale Kerk „St. Bavo", om 8 uur een H. Mis worden opgedragen voor de leden van de Bloemist- en Tuindersgilde „St. Elisa beth". Alle leden worden vriendelijk uit- ge oodigd tot de Tafel des Heeren te naderen, getooid met het Bondsinsigne. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Bondsgebouw: Peperstraat 15. Zaterdag 21 Nov., 's avonds van 7 tot 8 uur zitting der Spaarbank St. Antonius, van 7 tot 8 u, zitting der Spaarkas St. Ni colaas en Communiefonds. Namens het Bestuur, J. DE GOEDE, Seer. Zondag 22 Nov., 's avonds 7 uur, ope ning van het Vereenigingsgebouw. Do nateurs en leden der afdeeling zijn uit genood igd met een dame. Feestredenaar Mgr. G W. Konings. Installatie der nieuwe leden. Onthulling en wijding van het vaandel. Maandag 23 Nov., 's avonds 7 uur, uitvoering der tooneelvereeniging „Nut en Genoegen", voor donateurs met één dame. Voor niet-donateurs kaarten ver krijgbaar bij den heer Th. Braam 20 ets. met verplicht programma a 10 ets. Dinsdag 24 Nov., 's avonds 7 uur, idem voor de leden van d 'n Volksbond. Kaar ten verkrijgbaar des Zondags tevoren van half 12 tot half 1 uur, in de koffiekamer van het Vereenigingsgebouw. Voor niet-leden kaarten en programs als boven. Mededeeling. Zondag 22 Nov. zal de H. Mis van half 8 uur wordeu opgedragen voor de leden en donateurs van den N. R. K Volksbond, Afd. B-nnebroek e. O De leden wo.den vei zocht, getooid met hun insigne tot de H. Tafel te naderen. Namens het Bestuur, J. A. VERNOOIJ, Secr. Afdeeling LISSË. Bondsgebouw: Dorpstraat C 115. Vrijdag 20 Nov. 's avonds 7 uur, huish. verg. voor de Afd. Agenda: Installeeren halijaarl. verslag penningmeester, benoe ming verificateurs, verslag Centrale Raad, mededeeling van het bestuur en rond vraag. Alle leden worden beleefd verzocht deze vergadering bij te wonen. Zaterdag 21 Nov., 's avonds van 7 tot- 8 uur, zitting Spaarkas. Dinsdagavond repetitie Zang. Den leden wordt bekend gemaakt, dat de ontwikkelingsavondenzullen gehouden worden op Vrijdag 4 en 18 en Woensdag 30 December, 's avonds 7 uur. Opkomst zeer gewenscht. Namens het Bestuur, A. H. Schkama, Secr. De Feestvergadering toegankelijk voor de leden en donateurs met introductie voor één dame, zal ge houden worden op Zondag 22 November a.s. in het lokaal van den h er O. Paar- dekooper. Aanvang des avonds 7 uur. 's Morgens zal in de Parochiekerk een H. Mis worden opgedragen voor de leden der afd. Voorhout. Alle leden worden verzocht dien dag, het insigne zichtbaar dragend, tot de H. Tafel te naderen. Namens het Bestuur, W. v. d LAAN, Secr, N.B. Door de Toon eel-.fd. Eensgezind heid zal o.rn. een prachi ig stuk opgevoerd worden, getiteld: De pauselijke Zouaaf. HAARLEM. Vereenigingsgebouw: Zoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en va 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur a avonds. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. R. K. Veraeniging tot bescherming van meisjes, gen. „St. Martha." Het Bemiddelingsbureau der Vereeni ging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12- 2 uur, voor betrekkingen als dienstboden enz., Donkere Spaarne 22, alwaar voor R. K. dienstmeisjes wier ouders buiten de stad woonachtig zijn iederen Zondag- en Woensdagavond van 810 ure gelegenheid bestaat tegen de geringe vergoeding van 5 ct. per week haar vrijen tijd aangenaam en gezellig door te brengen. Aanmelding daartoe aan het „Te Huis" o*. bovengenoemde avonden. Liefdewerk: Sf. Josephs Ambachts- leeriingen. Zoetestraat (voor jongens van 13—17 jaar). Zondagavond van 56 uur Godsdienst onderricht, van 6 tot half 8 gelegenheid tot ontspanning. R K. Zangvoroeni sring ARTI ET RELIGIONI. dir. de Heer JAC DE JONG. De werkende leden zullen begrijpen, dat. nu de uitvoering van het Keistmis- en Driekoningen-Oratorium meer en meer nadert, hunne tegenwoordigheid op de repetition noodzakelijk is. De eerstvolgende repetitie wordt ge houden, Dinsdag a.s. in de bovenachter- zaal van het café Brinkmann, aanvan gende voor Dames en Heeren ten 8 ure. Den leden wordt verzocht vooral op tijd aanwezig te zijn, opdat ten 8 ure pre- met de repetitie kan aangevangen wor den. HET BESTUUR. OPGERICHT 1874. Uitgebreide sorteering Il.l! IS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 15