Sociale Berichten FLORA. Kerknieuws, Sport en Wedstrijden. Slechts twee letters. Sprekend bewijs! De liberale en zoogenaamd „neu trale" krantjes van de bloembollen streek om de streek tusschen Lei denHaarlemHaarlemmermeer in eens kf te noemen zijn druk in de weerter verdediging van het on bekookte plan, om den heer Van Wichen, lid dor Tweede Kamer, te laten vallen en den heer Balvers, uit Hillegom, vooruit te duwen. Dat teekent In de Katholieke pers hebben de vrienden van dén heer Balvers nergens steun gevonden- Die heeft afgekeurd de roekelooze wijze waarop een klein hoopje mal contenten een rechtschen Kamerzetel in gevaar brengen, en een achtbaar afgevaardigde pogen te verdringen. Nu probeeren de heeren het in de kleine liberale en neutrale krantje» van de streek,trouwens voor eenigen van de Katholieke vrienden der heeren Balvers lang geen onbekenden!.... Nu het relletje van de z. g. „candida- tuur-Balvers" daar is aangeland, nu kunnen we wel spreken van afgedaan! Geen oprecht Katholiek zal iets te maken willen hebben met een cam pagne die op zulke wijze wordt ge voerd, met zülken steun, en met zülke middelen. Dat is het sprekendste bewijs dat we terecht van den beginne af de handelwijze van den heer Balvers en zijn vrienden hebben gebrandtmerkt BÏN N EN L AN D. Een moeilijke redding op zee. Onder „Stadsnieuws" hebben we deze week medegedeeld, dat de hier Haarlem op de werf Conrad vervaardigde bag germolen Drague, gesleept door de sleepboot Oostzee van Rotterdam naar Burgos, op de Portugeesche kust op drift was geslagendat dit vaartuig later op strand dreef en dat er één van de twee opvarende runners, Ver schoor, werd gered. De andere, Grup- pelaar, verdronk. De geredde zeeman heeft van zijn redding nu het volgende medegedeeld Spoedig nadat de baggermolen los was gebroken, kwam een stoomschip in het gezicht, dat een sein opzette, doch door de runners op den molen niet begrepen en dus niet beantwoord werd. Dit schip vervolgde zijn koers. Kort daarop kwamen twee booten naderbij, een Noorsch atoomschip met hout beladen en een Engelsch stoom schip de Don Hugo. De Noorsche boot, die niet zoo gemakkelijk hulp kon verleenen, vervolgde zijn koers, doch de Don Hugo bieef. Men vroeg den opvarenden van den baggermolen wat zij verlangden, waarop dezen ant woordden, dat zij gaarne zouden wor den afgehaald of op sleeptouw ge nomen. De Don Hugo seinde terug, dat men zulks doen zou. De kapitein van de Don Hugo liet de groote red dingboot gei eed maken en riep vrij willigers op voor het reddingswerk. Onmiddelijk: boden zich aan de 2e en de 3e stuurman, de bootsman, twee kwartiermeesters en een matroos, die de boot bemanden en op reis gingen naar den molen. Voorzeker een ge vaarlijke tocht in de woedende zeel Men slaagde er in goed en wel aan lei van de molen te komen. Verschoor sprong van den molen in de boot, loch Gruppelaar durfde den sprong niet wagen. Men was dus genoodzaakt SlangBzij van den molen te gaan om ook hem aan boord te nemen. Dit geschiedde. Nu echter lag de boot tegen den molen, die met zoo veel vaart voor den wind afdreef, dat het onmogelijk bieek met de boot vrij van den molen te komen. Men werkte nu de boot naar het vooreind van den molen en juist was de kop vrij, toen de boot door een zee tegen de ladder werd gezet, klem geraakte tusschen de emmers en op zij zoo goed als verbrijzeld werd. Allen zagen kans over de ladder aan boord van den molen te komen. De boot sloeg los. Nu waren er acht menschen op den molen. De 2e stuurman, die een roephoorn FEUILLETON. 12) „Je hebt hem bij je," knarste hij twsschen de taaide», „ejh 'ik zal je .wurgen^ om hem terug te krijgen." tWij wentelden oVer den grond en «tieten daarbij met kracht tegen de meubels. Ik was bang| dat het la waai de kellners naar boven kon doen komen. Gelukkig lag mijn ka mer in een zijvleugel en duurde de worsteling slechts een paar minu ten. Den Engelschman verlieten de krachten veel eerder, dan ik bij zijn athletischen lichaamsbouw had ver moed- De eerste hevige aanval scheen hem te hebben uitgeput. Ik verweerde mij met verdubbelde ener gie en slaagde er in, zijne hajnden van mjjn hals te verwijderen. Een oogenblik later stonden wij Heiden overeind, de tafel halden wij tusschen ons. „Dat is mislukt, waarde heer," hijgde ik. „Geef het maar op. Ge arult den brief niet bekomen. Zoo (aanstonds kunnen de kellners hier idjn. Maak u liever van te voren uit 4e voeten," bij zich had, riep den kapitein van de Don Hugo toe, dat de molen in goeden staat wa» en verzocht hem t« trachten den molen op sleeptouw te krijgen. Onmiddelijk begon het stoom schip vuurpijlen met lijnen af te schieten, doen tevergeefs. Een lijn kwam aan boord, doch brak. De mo len dreef al meer naar de kust en naar gissing bevond men zich op 9 k 10 vm. water met de branding zeer nabij en de steile rotskust in het gezicht. Van de Don Hugo werd nu een 2 duims lijn met drie boeien naar den molen gedreven om zoodoende te trachten verbinding te krijgen echter bleven deze boeien voor dit doel te ver weg. Drie man sprongen van den molen, zwommen naar de boeien en werden naar boord gehaald. Opnieuw werden de boeien in zee gelaten, één lijn met 1 boei en één lijn met drie boeien. Nu sprong Ver schoor in zee, zwom naar de boei en werd ook ingehaald. De vier overigen durfden niet in zee springen en wacht ten tot de boeien van boord te grijpen waren. Dit gelukte. De bootsman en Gruppelaar aan één boei. Ook dezen werden naar boord gehaald. Drie kwa men veilig aan boord. Bij bet ophalen van Gruppelaar echter, liet deze los, viel in zee en verdween. Verschoor werd aaD boord van de Don Hugo liefderijk verpleegd en later geland te Huelva. Van de redders bekwam niemand «enig letsel. Alleen de bootsman was eenige dagen ODge- steld, doordat hij te veel water had ingekregen. De moedige redders hebben hun leven in de waagschaal gesteld om dat van anderen te redden en de ge zagvoerder van de Don Hugo heeft, zoodra hij den in nood verkeerenden baggermolen met bemanning bemerkte, niet geaarzeld pogiDgen tot redding aan te wenden, niettegenstaande de plaats, waar het reddingswerk moest geschieden, gevaar opleverde voor zijn eigen schip. Gemengde Berichten. Der Hauptmann von Kö- penick: Onze Venlosche correspon dent schrijft ons: Daar we in den laatsten tijd her haaldelijk berichten lazen over groote engagementen, den bekenden schoen maker aangeboden, waren we niet wei nig verwonderd, dat hij Zondag onver wacht in de buurt van Venlo was. Hij was n.l. geëngageerd in het na burige Dülken (3 uur van Venlo) en was daar te zien in het café Ganzen. Daar de wereldberoemde man zoo dicht in de buurt was, besloot ik hem eens een bezoek te brengen. De entrée was heel laag 15 pfennig, waarvoor men nog een glas bier bekwam. De men schen stonden tot op de straat, er was geen inkomen aan. Na eenige tijd wachten bad ik de eer hem te kunnen spreken. Hij is een flink persoon en kan zich heel goed met de menschen onderhouden. Hij was on berispelijk gekleed in zwart eostuum. Toen ik hem vertelde extra van Holland te zijn gekomen om hem eens te spreken, zei hij me, dat hem dat een groot genoegen deed, dat men in Holland ook nog belang in hem stelde, hij dacht vroeg of laat daar ook nog eens te komen. Over zijn boevenstuk sprekend, voegde ik hem toe, dat hij op 't oogenblik een heel bekend per soon was, waarop hij me antwoordde „Sagen Sie das wobl: von Bismarck und ick eind jetzt die bekanntesten Persönlichkeiten Deutacblands". Hij deed vooralsnog een getrouw verhaal van zijn zoo flink overlegde grap, waarmee hij heel de wereld heeft doen lachen. Als souvenir bood hij mij een ausichtskaart met zijn portret aan, die hij anders voor 12 ct. verkocht met zijn handteekening en schreef hierop eenige woorden ter berinnering. Ik vernam, dat de heele opbrengst, ook van de kaarten voor den kaste lein bestemd was en Voigt zelf 100 Mark per dag ontving plus vrije reis en verblijfkosten. Voor een schoen maker een mooie verdienste! (Limb. Koerier.) Nog een wondermensch. Aarzelend, bleef hij bij d.e deur- staan. „Voor of tegen?" vroeg ik. „Wat kiest gij „Ik weet het niet," stamelde hij'. „Ik zal u schrijven. Onderneem nog niets, alvorens ge tijding van mij hebt." Ik bewilligde er in en hij verwij- zich. Nauwelijks was hij vertrok ken, of een kallner klopte aan de deur en vroeg met ontsteld gelaat of er iets voorgevallen was. Ik maakte mij er met een praatje af. Ten tweeden male haalde ik den kostbaren brief te voorschijn en spreidde hem voor mij uit; maar- eerst sloot ik de deur weder af, want mijn driftige Engelschman kon het nogmaals in zijp hoofd krijgen, mij te overvallen. Met de grootste opmerkzaamheid las ik den brief ten einde en herlas hem toen op nieuw. Ik kon het maar niet gelooven, dat het een echt ge schrift was en dat ik mij inderdaad bevond in 't bezit der feiten, welke het bevatte. De merkwaardige brief luiddei i Dezer dagen werd een kloosterbroeder, frère Chrétien, onderwijzer te Brussel, die de kunst schijnt te verstaan het juiste punt en de diepte aan te wijzen, waar zich in den grond een waterbron bevindt, door den heer Florin op het kasteel Cortenbach te Vorendaal (Lim burg) ontboden. Na alzoo op Cortenbach en kasteel Haren onderzocht te hebben, wees hij verschillende plaatsen en diepten aan, waar zich een zoet waterbron moest bevinden. De boormachine werd onder leiding van den heer E. van Oppen en den boormeester Aif. Janssen, uit Merkel beek, in werking gebracht en .juist op aangewezen plaats en diepte (onge veer 23 meter) ontsprong tot aller verwondering een zuivere bron, het water 11/2 M. boven de boorpijpen uitdrijvend. Ook op het kasteel Haren verkreeg men dezelfde resultaten. Naar men verneemt, zou dit meer dan de duizendste keer zijn, dat be doelde kloosterbroeder deze proeve van zijn onverklaarbare begaafdheid be wezen heeft. Voor zijn diensten verlangt hij slechts een aalmoes voor arme kin deren of voor eenig ander goed werk. „L. K." Ook 't land van behoettn. De pontwachter te Uitwdlingerga (F.) heeft een zeer drukke betrekking omdat er over die pont zeer veel pas sagiers gaan. Van den morgen tot den avond ia hij in het getouw, wordt dikwijls in zijn middagmaal gestoord en kan des Zondags zijne godsdienst plichten niet vervullen. Hij verzocht daarom den gemeenteraad 's middags de pont een half uur stil te mogen laten liggen en hem eenmaal in 't kwartaal één vrijen Zondag en een vrijen werkdag toe te staan. B. en W. adviseerden een half uur per dag en éen vrijen Zondag in 't kwartaal toe te staan, doch niet de vier vrije werk dagen per jaar, wijl de jaarwedde van den wachter was verhoogd. Met 8 tegen 7 stemmen werd besloten de behandeling te verdagen. Azalea's. Bij een goede behandeling kunnen Azalea's honderd jaar oud worden en jaar in jaar uit een overvloed geven van de prachtigste bloemen. Ik weet wel, dat verscheidene men echen, die wel een3 in Februari 0i Maart met een bloeiende Azalea verblijd zijn, een heel andere mee ning zijn toegedaan en zeer tot hun spijt hebben moeten ervaren, dat ze in 't volgend voorjaar niets aan hun plant hadden. Dat ligt even wel aan de behandeling. Maar al te dikwijls wordt ver geten, dat de Azalea's, die in onze bloemenwinkels in het voorjaar te koop worden aangeboden, eigenlijk geen kamerplanten, maar kas planten zijn, en dus behoefte hebben aan een geregelde vrij hooge temperatuur en een daaraan ge- ëvenredigde vochtigheidstoestand van de lucht. Nu vulkachels overal al meer en meer in gebruik begin nen te komen, hebben onze planten het al vrij wat beter dan vroeger, toen ze in de loop van een etmaal soms temperatuurverschillen van dertig of meer graden Fahrenheit te verduren hadden. Daar kan geen enkele plant te gen en wel 't allerminst de Azalea. 't Is ook .een algemeene fout, dat de lucht in onze kamers veel te droog is. Daar kom ik misschien later nog wel eens op terug. Een Azalea moet dus voorzichtig behandeld worden, bewaard tegen tocht en koude, en ook tegen droogte. „Waarde Arthur, Ik hen radeloos. Ik weet niet wat te doen. Je moet mij helpen. Door een abuis van den kruier moet ,mijn koffer met dien van juffrouw Simpson verwisseld zijn, toen wij gisteren samen Charing Cross verlieten. Zij zijn elkander in uiterlijk volkomen gelijk en door de drukte is de bagage in de war gekomen. Arthur, ze mag mijn koffer niet open maken. Ik ben verloren, als ze dat doet. Ik heb naar je te Southend getelegra.pheerd en kreeg per draad antwoord, dat je te Parijs waart. Waarom? Wat is er gebeurd. Ik ken haar adres te Parijs niet en smeek je in 's Hemels naam haar van mijn koffer af te houden. Zend hem mij terstond terug, dan zal ik haar den haren sturen. Ik zal op de bekende plaats, bij den Ouden Neger, er op wachten, In groote bezorgdheid Je Paul. P.S. Stuur mij vooral omgaande den koffer. Zij mag hem niet zien. Ik reken op je hulp." Dus hier was de volledige bevesti ging van mÜn veronderstelling, welke Arthur Harvey reeds juist had genoemd. Volgens dezen brief scheen het. alsof die verwisseling heel toevallig had plaats gehad. Drukte en gedrang aan 't spoorweg lederen dag moet de plant bego ten en besproeid worden't spreekt vanzelf, dat men daarbij voor goede draineering der potten moet waken. Zooeven had ik het erover, dat de vulkachels een zegening voor onze kamerplanten te noemen zijn. Daarentegen zijn de waterleidingen een groot gevaar. Wat toch doet men dikwijls? Het heldere frissche water wordt zoo versch uit de kraan over de bloemen gegoten, 'i Is dan veel te koud, waarbij dan nog komt, dat 't duinwater meestal „hard" is. Begiet bij voorkeur met regen- of bronwater, en kunt ge niet anders dan duinwater krijgen, zorg er dan tenminste voor, dat het niet te koud is. Maar afgekookt water moogt ge ook gebruiken, dat is door zijn gebrek aan lucht weer zeer schadelijk. Een aardig leekenmid- deltje, is de planten te begieten met bet spoelwater van de theekopjes. Practica est multiplex. Maar nu het voornaamste: uw zorg voor de plant moet verdubbelen tegen den tijd, dat het bloeien gedaan raakt. De meeste menschen zeggenhé, wat wox-dt mijn pot leelijk, bij moet maar gauw worden opgeruimd. Dan laten ze hem, ter wille van een enkele bloem nog een half weekje onver zorgd staan en stoppen hem dan eindelijk ergens in een hoekje van de tuin, in den vollen grond. Daar zal hij wel weer van bekomen! Ga eens even na: de plant, die maanden lang een temperatuur heeft genoten van minstens GO" F. wordt nu zonder eenigen overgang blootgesteld aan het koele lente weer en de nijpende nachtvorst. En dat nog in een tijd, dat de plant zjjn kracèten dubbel noodig heeft! Want onmiddelijk na het bloeien, begint de Azalea hout te vormeo, met nieuwe bladeren en bloemknop pen voor 't volgend jaar. En om hierin naar behooreD te kunnen slagen heeft deze uit Indië afkom stige plant noodig: warmte, voch tigheid en voedsel. Warmte kan hij in den tuin niet krijgen: dus houd hem binnen en blijf hem verzorgen en koesteren, alsof hij nog de schoon ste schat van bloemen droeg! Geef hem zoo noodig een nieuwe, ietwat grootere pot (niet al te groot, want dan bereikt ge uw doel evenmin). Geef hem versche grond, bestaande uit wat klei, veenaarde, zand en goede rijpe bladgrond en zorg door een laagje houtskool of potscherven voor goede draineering. Zorg voor goed voedsel: 't is eigenlijk onver schillig van welken aard: koemest is goed, maar roetwater of kunst- bloemenmest zijn ook best te ge bruiken. Bedenk hierbij altijd, dat de gulden regel voor voeding van planten luidt: 't is beter veelvul dige slappe voediug8oplossingen toe te dienen, dan een enkele keer te ïterke. Te sterke voeding veroor zaakt het verdrogen en afvallen van knoppen en bladerenmen zege dan, dat de plant verbrandt. In Juni of Juli kunt ge er aan denken, om de planten buiten te zetten, want de frische lucht en de zomerzon moeten ze toch ook ge nieten. Zorg hier ook weer voor langzame overgangen. Zet uw pot can eersteen paar weken op een plek, waar niet al te veel zon komt (niet onder hoornen), geef langzamerhand meer zon, eindelijk zelfs zeer veel. Alle deelen van de plant moeten daarvan evenveel profiteeren, draai dus de pot van tijd tot tijd om, en vooral, vergeet niet voor vochtig heid te zorgen, als soms de lieve nazomer ia dit opzicht eens in ge breke mocht blijven. Ge zult merken, dat ik mijn Azalea's in de potten iaat en niet station, een kleine vergissing tij het verladen der bagage, een visitatie der douanenen een zorgvuldig uitgedacht plan valt in duigen. Zoo dacht ik, zeer tevreden over mij zeiven, overtuigd, dat ik nu het juiste spoor ontdekt had, terwijl ik inderdaad er verder van af was dan ooit. De eigenaar van den koffer heette „Paul". Ik nam uit mijn zakboek het papierstrookje, waarop ik uit 't geheugen de letters P. H. had nageteekend, welke ik op het witte passagiersgoedbriefje „Greenwich naar Southend" had gevonden. Ik legde het vlak naast den brief en vergeleek zorgvuldig de P. van de onderteekening met de P. van het facsimile. Het was van dezelfde hand, daar viel niet aan te twijfelen- Nu zocht ik in den brief naar een kapitale II. Hier was er een, in het woord „Hemels". Ze geleek op wijn H. als- het eeiie ei op het andere. Het viel mij niet moeilijk den naam aan te vullen. De naam van den briefschrijver zoowel als die van den eigenaar des koffers was „Paul Harvey." Hij was een bloedverwant misschien een broeder van Arthur Harvey en de vermoedelijke moorde naar van de oude juffrouw. Ik voelde, dat ik alle reden hail, met mijn succes tevreden te zijn. De misdaad was waarschijnlijk Zon- dagayond gepleegd. Maan iagav0nd in den vollen grond zet (dat zou ik ook niet makkeljjk kunnen doen, want ik bewoon een bovenhuis). In den tuin kunnen ze 'echter ook wel geplaatst worden, maar zorg er dan voor, dat de grond rondom uw plant goed vastgestampt wordt. Azalea's behooren tot de groote fa milie der Heideplanten (Ericaceae), zij houden dan ook van een vasten, dichten bodemhun wortels vormen een vaste, ijzerharde kluit. Wanneer die nu omringd zijn door al te losse grond, dan loopt daarin al 't water weg, terwijl de wortelpruik van dorst versmacht. Dit is ook de reden, waarom de Azalea niet al te ruim gepot mag wezen. In het begin van October moeten de planten noodig weer naar bin nen, langzamerhand worden ze aan wat hooger temperatuur blootge steld (kouder dan 40° F. mogen ze echter nooit staan). Als ze dan einde October aan een temperatuur van 60° F gewoon zijn, kunt ge U met Kerstmis of Nieuwjaar aan de schoone bloemen verlustigen, vooral als ge nog de voorzorg neemt, de kleine en onooglijke knoppen bijtijds te verwijderen. H. J. Lijcklama. Het Katholicisme in de Ver. Staten. Aan een artikel van Th. F. Meehan, medewerker van „Tue Catholic En cyclopaedic", in de „North American Review" van November, ontleenen we de volgende statistische gegevens: Een eeuw geleden waren er in de Vereenigde Staten 1 bisschop, 50 gees telijken van lagere rang en ongeveer 100.000 Katholieken. Voor het jaar 1908 zijn de Katho lieken die onder de Amerikaansche vlag leven, berekend op 23,452,426. Nu dient er dadelijk op te worden gewezen, dat dit getal niet zonder meer moet worden vergeleken bij de 100,000 van een eeuw geleden. WaDt in de eerste plaats was toen het grond gebied der Unie in Noord-Amerika-zelf kleiner dan tegenwoordig en lagen het katholieke Gaiifornië en het voor een deel katholieke Zuiden er nog buiten; maar bovendien waren ook de Filippijnen, Cuba, Porto Rico enz. nog niet blijvend, of tijdelijk, onder de Amerikaansche vlag ge bracht. Van de bewuste 23,452,426 katho lieken, leven er in de eigenlijke Ver eenigde Staten echter 13,877,426. in de Filippijnen 7,068,699, op Cuba 1,578,862, Porto Rico ong. 100,000, op de Sandwieh-eilanden ong. 32,0001 In de eigenlijke Vereenigde Staten is de katholieke gemeenschap inge deeld in 14 aarts-diocesen en weer onderverdeeld in 78 diocesen. De ker kelijke overheden bestaan uit een kardinaal, 15 aartsbisschoppen, 91 bisschoppen en 15,655 geestelijken van iageren* rang. Voorts telt de Unie 12,513 katholieke kerken en 4443 scholen met 1,136,300 leerlingen. Bo vendien beschikken de Amerikaansche katholieken over 268 kostscholen en 997 andere inrichtingen van onderwijs. De R. K. geestelijken in de V. St. zijn te brengen onder twee klassen: de wereld-geestelijken, 8408 in getal, en 4105 orde geestelijken. Het hoofd der katholieke kerk in de Vereenigde Staten is niet naar wel wordt aangenomen de kardinaal aartsbisschop van Baltimore, doch de Apostolische delegaat Diomede Falco- nio, aartsbisschop titulair van Larissa. Deze heeft in zijn qualiteit van per soonlijk vertegenwoordiger des Pausen bij alle kerkelijke functiën in de Ver eenigde Staten den voorrang. De verklaring van de snelle aan groeiing van het aantal Katholieken in de Ver. Staten valt te zoeken in de immigratie, vooral in de instroo ming der laatste jaren. Bijna de helft van het aantal immigranten, dat in de Amerikaansche haveDS aankomt, te half zeven had ik voor het eerst daarvan gehoord. Dus heden, .Woensdag voormiddag, waren er nog niet ten volle 48 uur verstreken, eer het te mijner kennis kwam, en ik kende reeds, den naam der ver moorde, de plaats der misdaad, veie omstandigheden, welke onmiddel lijk met de daad in verband ston den, en zelfs den naam en de trjae- lijke verblijfplaats van den vermoe- delijken moordenaar. Ik zag nu mijn veronderstelling bevestigd, dat mejuffrouw Simpson eerst van de misdaad vernam, toen de koffer, dien zij abusievelijk voor den haren hield, aan het tolkantoor opengemaakt werd. Welke redenen zij had, terstond den dader te gissen, dat kon ik vooralsnog niet beoor- deelen. Maar klaarblijkelijk had zij juist geredeneerd en hare eerste opwel ling was geweest, een familielid van haar verloofde, hoogstwaarschijnlijk zijn broeder, te beschermen. Een merkwaardig krachtigen wil bezat dat Engeisehe meisje! Na tuurlijk kwam het er op de aller eerste plaats op aan, het antwoord te vinden op de vraag: „Hoe en waarom is de daad ge- PlI>ft antwoord' moest gezocht wor den in Engelaml zoo mogelijk bij Paul Harvey zelf. Ik telegrapheer- de aan mijn chefs en maakte toebe reidselen om Parijs te verlaten. wordt gevormd door katholieken, vooral Italianen. Daarom ook is ia den laatsten tijd aan de meeste Ame rikaansche semiraiën het Italiaansch een verplicht leervak geworden. En in Italië is reeds een speciale school georganiseerd voor priesters, die be stemd zijn voor het katholieke onder wijs in de Vereenigde Staten. Derge lijke maatregelen worden voorbereid ten behoeve van de Polen en andere volken uit het oosten van Europa. Hel stelsel is, He scholen het karakter te doen houden van de oorspronkelijke nationaliteit van den immigrant. De immigratie van den jocgsten tijd heeft er ook toe geleid, dat zich tegenwoordig in de Vereenigde Staten etn driehonderdduizend Roeteensche katholieken bevinden, die den Griek - schen ritus volgen, doch den Paus en daarmee ook het gezag van diens bisschoppen erkennen. Hun priesters mogen trouwen, en zoo zijn er andere punten waarop deze Roeteensche ka tholieken afwijken van de overigen. Een bisschop, die zetelt te Philadelphia, is aangeweieu om voor hun geestelijk heil te waken. Voor de Polen, Hon garen enz., zijn twee andere bisschop pen aangesteld. INGEZONDEN. Voor den mhoud dezer rv.brielt stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den imon- der niet teruggegeven. Stedelijk Museum. Gelukkig dat de verouderde spreuk van wijlen min. Thorbecke: „Kunst is geen regeeringBzaak" tot de historie behoort. Dat is werkelijk géén peil voor ónzen tijdl In dit opzicht, zou te groote zuinigheid de wijsheid bedrie gen. De langdurig en rijpelijk overwogen plannen der Museum Commissie, zijn (onder eenig voorbehoud) door hoogst- bevoegde kunstrechten goedgekeurd. Moge men dus niet b 1 ij v e n debat- teeren en een hernieuwde polemiek ontwikkelen ter besparing van een betrekkelijk kleine som. Moge onze achtbare Raadsleden ver trouwen stellen, in hun Voorzitter, dan zal voorzeker de Museum-Com missie niet achterblijven om de talrijk# schilderijen der Haarlemsche meesters en in 't bijzonder de beroemde meester werken van Frans Hals, waérdig te huisvesten. Hoe gaarne wij ook van hooge be lasting gesoaard blijven, mag toch wèl een offer gebracht worden waar het een kunstschat betreft, waarop elke stad fier zou gaan en die vau zóó groote waarde is, dat men dit niet mag vergelijken, met gewone uit gaven voor bestrating, slachthuizen en dergelijken. Haarlem was steeds beroemd om hare kunst en wetenschap. Nóg heden tracht zij deze overlevering trouw t# blijven. Deze beschavende invloed, zal Haar lem nooit ten nadeel zijn! Haarlem, 19—218. S. v. K. S ohaatsenrij den. Nabij de overtoomsche schutsluis is een ijsvereeniging opgericht, genaamd „Overtoomsche IJsvereeniging" (O.IJ.) Door haar toetreden tot den IJsbond Hollands Noorder-kwartier heeft zij de verplichting op zich genomen om te zorgen voorbanen, met een brat ite van 4 meter, afbakening van onhei lige plekken, aansluiting aan de banen van de aangrenzende afdeeiingen, onderhoud van al haar banen, koste- looze toelating van hen, die duidelijk zichtbaar dragen het kenteeken van den Bond IJ. H. N. Bij betrouwbaar ijs zal de Over toomsche ijsvereeniging te beschikken helmen ovtr oe ijsvlakten in den tóloterpolder, van den Schinkel en Nieuwe Meer aldaar onderr,ouden de verkeerswegen met Aalsmeer, Lijn den, Hoofddorp, Halfweg en Haarlem - Ik was van plan eerst naar Londen te gaan, daar mijn principaals, te bezoeken, de zaak met den koffer te constateeren en te Dover mijne nasporingen te beginnen. Paul Harvey werd het middelpunt van- mijn gedachten, ik moest hem trach ten te vinden en meer van heiü zien. te weten te komen. En vooral moest ik mij van dien man verzekeren, al vorens zijn broeder tijd en gelegen heid vond, hem aan te raden te vluchten. Genadige hemel, had hij dal al reeds niet kunnen doen Nog dienzelfden avond vertrok ik naar Engeland. De reis scheen mij eindeloos te zijn, want ik wend schier verteerd door ongeduld, X, Zoodra ik Londen bereikt en aan ons kantoor een bezoek gebracht had, begon ik mijn verdere nasporingen. Vóór mijn vertrek uit Parijs had ik per post een briefje van Arthur Har vey. ontvangen. (TF»rtf< vm-nefyd.) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT D55EE,EL*P 1>rBTT1nnMliTJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 9