DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BUITENLAND. Telegrammen BINNENLAND. Kindeplauisvesf 29>$l-33, Haarlem Slechts tiuee letters. MAANDAG 23 NOVEMBER 1908. 33ste Jaargang No. 6748 Bureaux van Redactie en Administratie': Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Verspreide Berichten. FEUILLETON. NEME HMRLEMSCHE COOIUIT ABONNEMENTPRIJS: Per 3 maasde» roer Haarlemf 1,85 Voer de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post, Afzonderlijke nummers l.«0 "„0,06 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsf#,6# (contant) f0,5$ ®ke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie d contant. Alle betalende abonnés op dit blad, die in|het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: 1000 GtLDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 «WLDEN hij •verlijden. 300 GULDEN hij verlies van éen band of voet. 150 GULDEN hij verlies van ien oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 60 OUEJXBN hij vorhes van één wijsvinger. 15 «ULDBN hij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm. Het lijkt alsof de gebeurtenissen van de laatste groote wekenimpressie hebben gemaakt op den Duitschen kei zer. Vooreerst zijn plannen, om aan de hofjachten te Springe deel te nemen, een bezoek aan Hannover te brengen en verschillende andore uitstapjes te doen, opgegeven. Voorts heeft de Keizer met de Kei zerin, de prinsen, den rijkskanselier en de ministers op betBerlijnsche raadhuis Zaterdageen bezoek gebracht ter eerevan het honderdjarige bestaan van Stein's bekende Pruisische gemeentewet, die aan andere Duitsche staten tot voor beeld heeft gediend. Dat was de eerste keer, dat de keizer op 't Berlijnsche raadhuis kwam. De opperburgemeester hield een rede, waarin hij de hoop uitsprak dat Z.M. tegenover de stad vol vertrouwen en genadig gezind zou blijven, en de verze kering gaf, dat het der Berlijnsche burgerij een behoefte des harten was de gelofte van onveranderlijke trouw opnieuw af te leggirn. De Keizer lat. een kort antwoord voor van een stuk papier, dat de rijks kanselier, mede aanwezig, hem had ter hand gesteld. In dit klaarblijke lijk met zeer veel zorg opgesteld ant woord, dat niets verraadt van de vroe gere improvisaties van den Keizer, heet het: Ik koester het vaste ver trouwen, dat de band van trouw en aanhankelijkheid, die in ons vaderland van oudsher Koning en burgerij, vorst en volk zoo nauw verbindt, steeds onverbreekbaar zal blijken te zijn. Al kan, naar de woorden van het Prui sische volkslied, niet altijd de zon vroolijk schijnen en moeten er ook sombere dagen zijn, opkomende wol ken zullen nimmer hunne schaduwen scheidend tusschen mij en mijn volk werpen. Voor iederen toehoorder was deze toespeling op de jongste gebeurtenis sen duidelijk! Een correspondent meldt hierover verder nog: Ooggetuigen vonden, dat de Keizer, die er verouderd uitzag, in het begin den indruk maakte van groote terug houdendheid. Nadat hij bij het einde van de voorlezing zijner rede luide toegejuicht was, werd Z. M. opge ruimder en onderhield zich later vroo- lgk met de twee burgemeesters en den rijkskanselier, die het manuscript van de toespraak des Keizers weer bij zich stak. Uitstel, om afstel te verkrijgen Het seniorenconvent van den Duit schen Rijksdag, dat de agenda regelt, en geheel uit „bloc"-menschen is samengesteld, heeft de behandeling der voorstellen, om den Rijkskanselier aan den Rijksdag verantwoordelijk te maken (uitgaande van het Centrum) aan de orde gesteld na de afhandeling der financièele voorstellen. Dan kan ook nog eens gesproken worden over het onderhoud tusschen keizer en kanseliers, en over de zoo met ophef geeischte „waarborgen" tegen het persoonlijk régime, waar van niemand meer hoort Dat kan wel na Kerstmis worden, zegt de „Kölnische". En anderen zeggenuitstel kan afstel wordon. Zouden hopen de „bloc"-menschen het OOSTENRIJK. Do overeenkomst met Turkije. Oostenrijk heeft aan de rogeering van den Sultan doen weton, dat het verdere onderhandeling#* over het vergelijk, dat door beide partijen ernstig gewenscht wordt, moet op schorten totdat Turkije maatregelen hooft genomen tegen den boycot. Deze moet wel zeer ernstig en schadelijk zijn, dat de Monarchie daartoe over gaat! SPANJE. Geruchten van een aanslag! Reuter seint uit Parijs, dat enkele dagbladen een bericht hebben van een aanslag op den koning van Spanje, welke gedood zou wezen. Een Havas-telegram uit Madrid van gisterenmorgen spreekt dit bericht echter pertinent tegen. Meer weton wo er nog niet van. Het is te hopen en ook te verwachten dat het laatste bericht ljet juiste mag wezen 1 PORTUGAL. Onlusten in Oporto. Reuter seint uit Oporto het volgende onduidelijke en daarom wei wat onrust barende bericht: „Na eon bezoek aan Coimbra keerde koning Manuel naar Oporto terug, waar eenige betoogingen van verschil lende groepen plaats hadden. De in fanterie moest de koffiehuizen op het plein Dom Pedro doen ontruimen en de eigenaars dwingen ze te sluiten. Een aantal personen werden gearres teerd, enkelen gewond. Nadat de rust hersteld was, konden de koffiehuizen weder worden geopend. De gearres teerden werden in vrijheid gesteld." VENEZUELA. Castro naar Europa? Uit Londen bericht Reutor dat Castro op reis zou zijn naar Europa, om daar een operatie te ondergaan. 't Bericht is nog niet bevestigd. PERZIË. Géén Parlement! De Sjah heeft een proclamatie uit gevaardigd naar Reuter ons uit Teheran seint waarin hij vertelt, dat nu het volk zich tegon een par lement heeft verklaard en ook de geestelijkheid heeft uitgemaakt dat een parlement tegen de instellingen van den Islam is, hij genadig al zijn vorige beslissingen terugtrekt en nu nooit in den eeuwigheid een par- lement meer zal instellen! Komaan, dat gaat goed! DeCulliran. Zaterdagmiddag heb ben de Amatsrdarnsche diamanthande laars gebroeders Assoher de verzameling Cullinan-diamanten op Windsor Castle aan den Koning afgedragen. De heer As- seber bood ook een album aan, bevat tende photografische afbeeldingen van het geheele proces van kloven alsmede een op een gouden voetstuk gemonteerd model in bergkristal van den oorspronke- lijken Cullinan. Z M. zeide, dat het klo ven van den steen de vorwaehtingen heeft overtroffen; hartelijk wenschte de Koning de heeren Asscher geluk met hun werk, dat de pracht van den steen waar dig is. De Koningin deed de twee groote steenea van den Cullinan aan, welke in een platinamonteering zijn gevat. De Nederlandsche heeren waren getroffen door de hartelijkheid van den Koning, die anderhalf uur met de levenste belang stelling luisterde naar de verklaringen die de heer Asscher gaf over de verschil lende trappen van kloven en slijpen. De heeren bleven de thee op Windsor Castle gebruiken. Plagerijen? Men meldt uit Bel grado, dat de kroonprins van Servië, te voet over straat gaande, den Oostenrijk- schen gezant ontmoette en deze hem zon der groeten voorbij wilde gaan. De kroon prins bleef staan en riep den gezant toe U schijnt mij niet meer te kennen? waar op deze den hoed afnam en zei, dat hij den prins niet had gezien. Deze was in- tusschen doorgeloopen. Naar 't heet, had de gezant al eens eerder den prins over het hoofd gezien. Een lief land. Volgens de Retsj zijn er in Rusland van 't jaar al 1481 doodvonnissen uitgesproken en 581 vol trokken. Het ZweedscheKoningspaar is nu te Parijs. Op de gebruikelijke wijze is het gisteren door den President ont vangen. WEENEN, 22 Nov. Hedon had een ministerraad plaats van de ministers der beide monarchieën Oostenrijk en Hongarije, onder voorzitterschap van Von Aerenthal. Deze gaf een verkla ring van den politieken toestand, met het oog op de handelsbelangen der monarchie met betrekking tot Servië, Roemenie en Bulgarije. Hij besprak de noodzakelijkheid, die er bestond, om enkele kwesties toe te lichten, die nog hangende waren. De ministerraad behandelde de in de naa3te toekomst te nemen maatregelen, betreffende de voorlegging aan het parlement van het Oostenrijksch Servisch handels verdrag, dat voorloopig in werking getreden is, benevens de onderhande lingen, die nog voortgezet moeten worden over het handelsverdrag met Roemenië. De conferentie der minis ters hield zich ook bezig met den boeyot van Oostenrijksche waren in Turkije en nam kennis van de bevelen van Von Aerenthal aan den gezant te Konstantinopel. PARIJS, 22 Nov. Aan het „Petit Journal" wordt uit Weenen bericht, dat een bende Serviërs, die in Bosnië waren binnengedrongen, door de Oos tenrijkers werden teruggeslagen. Ir vielen twintig dooden, waarvan zeven tien Serviërs en drie Oostenrijkers. LISSABON, 22 Oct. Er is een aardschok gevoeld te Allandra, Alverea, Villafranca, Arinda bij Lissabon. Het personeel van verschillende fabrieken werd bevangen door een paniek. En kele muren werden uit hun voegen gebracht. De Koningin. Hot schier algemeen gekoesterde vertrouwen in de bescheidenheid van het publiek, om H. M. de Koningin op Haar dagelijksche wandelingen vrij en ongehinderd over straat te laten passeeren, is weer in de jongste dagen beschaamd. Donderdag althans waren verschil lende personen getuigen van de wijze waarop een deel der Hagenaars der Koningin het wandelen aangenaam weet te maken. Men zag de Koningin in het Voor hout, komende van het paleis der Koningin-Moeder en gevolgd door een nu en dan dicht opdringende menigte van nieuwsgierig meeloopende men sehen, waarvan juffrouwen, loop en winkeljongens het hoofdbestanddeel uitmaakten. De menschen vergenoeg den. ejk zich niet meê de Koningin te hebben gezien en te hebben gegroet, maar zij wilden er nog verder het hunne van hebben en bleven de Koningin van nabij volgen, niet be denkende hoe onaangenaam en hin derlijk dergelijke handelwijze voor de Koningin moet zijn. Ook toen de KoniDgin Parkstraat en Oranjestraat insloeg, volgde de menigte Hare Majesteit dicht op den voet en allerkoddigst was het te zie», hoe een bijzonder nieuwsgierige juf frouw, daardoor zichtbaar van de wijs gebracht, hijgende de Paleisstraat in kwam stormen, de Koningin te ge- moet, om toch het laatst© oogenblik niet te missen. Een heer van buiten de stad, di© dit tooneeltje aanschouwde, verklaar de hardop dat hij zich dat geheel anders had voorgesteld van een vor stelijke residentie. Hofberichten. Z. K. H. de Prins is Zaterdagavond per Staatsspoor van 7.26 in den Haag aangekomen, gekleed in jachtcostuum. Met Z.K. H. kwamen mee zijn adjudant baron Van Asbeck en de jagermeester baron Van Zuylen van Nyevelt uit Wassenaar. Eene Koninklijke Marine voor Nederlandsch-Indië De commissie welke 3 Augustus 1906 van H. M. de Koningin opdracht kreeg voorstellen to doen om te ge raken tot eene doelmatige samenstel ling en indeeling der zeemacht in Nederlandsch-Indië ook voor de toe komst, en tot eene billijke verdeeling der uitgaven voor die zeemacht tus schen de Staatsbegrooting en de be grooting va» Nederlandsch-I»dië, komt in haar rapport tot het voorstel om in te stellen: 1. eene afzonderlijke Koniaklijke Marine voor Indië; 2e. deze Marine, wat het materieel betreft, te doen bestaan uit een tor- pedovloot. De commissie stelt zich de taak der marine in Indië aldus voor: „le. ele verdediging van Nederlandsch „Indië te water, zoowel algemeen als „plaatselijk „2e. de handhaving van de onzijdig- „heid bij een oorlog tusschen vreemde „mogendheden „en dat daartoe verder behoort; „3e. de handhaving van rust en orde „in den Archipel; „4e. vlagvertoon in den vreemde; „5e. de hijdrographische dienst. Waarom dr. Kuyper tot nu uit do Kamer bleef. Het is volkomen waar, aldus drie start „De Nederl.", dat Dr. Kuyper na de stembus van 1905, geen zetel begeerd heeft en daarom dankte voor de vier zetels, welke hem door be vriende leden der Kamer, die voor hem wilden opstaan, waren 'aangebo den. Maar eilieve, zoo vraagt het blad aan des heeren Roodhuyzen's „Va derlander", welk mysterie schuilt bier nu in „Bij de stembus van 1905 was bet aan de vier groepen Links gelukt, zich te coaliseeren door den strijd persoonlijk te maken, en alle gega digden op te roepen tegen den per soon van Dr. Kuyper. Wat eischt nu goede tactiek de zerzijds Natuurlijk het zóó aan te leggen, dat deze bond van alle vrijzinnige groepen geen stand hield, en dat de diepgaande verschillen tusschen deze groepen weer aan het licht kon den treden. Dit nu zou niet liet geval zijn ge weest, zoo Dr. Kuyper in de Kamer ware gekomen, en als schietschijf voor alle partijen Links dienst had gedaan- Hij mocht er zich niet toe leenen, om voor deze vier groepen het „point de réunion" te zijn. Juist door zich uit de actieve po litiek terug te trekken, moest hij dit vereenigingspunt doen wegval len, en zoo aan de vier groepen de gelegenheid bieden, om weer 'naar eigen aard zich elk op eigen lijn te bewegen. Dit is dan ook geschied- Het „blanco" is weg, de eenheid is weg. De antithesen van allerlei aard, die tusschen die groepen be staan, zijn weer duidelijk paar voren getreden. En met dit resultaat voor oogen, mag men veeleer zeggen, dat er va» een mysterie geen sprake ig, maar da,t de toegepaste tactiek practised de juiste bleek." Hoezeer ze juist was, toonden deze al dadelijk de politieke beschouwin gen der Tweede Kamer, waarbij aa»' de linkerzijde de Kuypervrees sche ring en inslag aller redevoeringe* uitmaakte. (Bes.) Da tentoonstelling to Brussel. Ook door de Commissie van Bui- tenlandsche Kunst-tentoonstellingen, samengesteld door de Genootschap pen „Pulchri Studio" en „Arti et Amicitiae", is een adres gericht aa» de Tweede Kamer, om te verzoeken alsnog subsidie te verleenen voor de Internationale Tentoonstelling te Brus sel in 1910. Het adres wijst op het groote belang van een goede vertegenwoordiging der Nederlandsehe kunst op buitenland- sche tentoonstellingen, waar onze kunst steeds een eervolle plaats heeft ingenomen. De „Zeeland* booten, die elders gemaakt worden. Thans is de zeer uitvoerige nota verschenen van commissarissen der Maatschappij „Zeeland" in verband met den bouw van de drie nieuw# mailbooten. Commissarissen komen tot de vol gende eindcoBclussie lo. dat de directie en commissaris sen van de „Zeeland" het' zwaarste hebben doen wegen wat op den voor grond moest staan, te weten het be lang der „Zeeland" 2o. dat de Neder landsche nijverheid niet moedwillig, dat zij niet onnoodig, dat zij in het geheel niet is voorbijgegaan. Nader vernemen wij Aan welk een belangrijke opgaaf de scheepsbouwer moet voldoen, die het contract van de Maatschappij „Zee land" heeft verkregen, kan hieruit blijken, dat de schepen bij een lengte van 330 a 350 een breedte van 44 45 voet in beladen toestand slechts een diepgang mogen hebben van 12 voet 5 duim. De schepen krijgen elk 2 triple-expansie-macbines met ieder 4 cylinders, zoodat voor den lagen drug 2 cylinders aanwezig zijn. Verder is gecontracteerd, dat do schepen op den proeftocht niet 22, als oorspronkelijk gedacht, maar 21 mijl snelheid moeten hebben. Deze snelheid is, naar wij vernemen, ds oorzaak, dat de Maatschappij tot schroef booten is overgegaan. Ónder de Engelsche scheepsbouwers zelfs was niemand die zieh tot zulk eon snelheid wilde verbinden bij de keuze van het radeboottype. Uit de Eotterdamsche haven. Tijdens het hevige stormweer ie eon Pransch zeilschip met saipether ge laden, de Rijnhaven binnengewaaid en kwam in botsing met een Spaansch stoomschip en vervolgens met een Engelsch schip. De ringen van boei 8 en 7 werden verbroken en de lichten meegesleurd. 13) Het bfriefje luidde Mijnheer Ik was vanmorgen buiten mij zelven en gedroeg mij als een gek. Ik kap, mijn gedrag alleen verkla ren en verontschuldigen door de opgewondenheid wege;ns den schnkkelijken toestand, waarin ik zoo onverwachts werd. verplaatst. iU. zult- idat zeker in aanmerking willen nemen en mij mijn onbe leefdheid niet euvel duiden. [Want ondanks alles moet ik u verzoeken, in ons belang werkzaam te zijn. Alles is "beter dan die afgrijselijke onzekerheid. Ik blijf tot nader be richt in 't Hotel de la, Paix. Hoogachtend, Arthur Iiarvey." De arme jongen! Kon men rond- borstiger en eerlijker een veront schuldiging aanbieden Ik vergaf hem gaarne zijn overrompeling, wants als mijn veronderstelling juist was, bevond hij zich in ee'n hoogst pijnlijken toestand. Op Vrijdagmorgen, op een uur, dat er nog .geen klapten te verwachten waren begaf ik mij naar het maga zijn der heeren Browne Elder, kofferfabrikanten, Cheapside 117. Ik vroeg, of ik een der heeren patroons kon spreken en gaf mijn kaartje af. Alvorens verdere stappen te doen, wilde ik nog trachten mij zekerheid te verschaffen omtrent het werkelijk bestaan van „Paul Harvey", die ik mij uit den „Paul" in Arthur Har vey's brief gefabriceerd hajd. Ik werd geleid in een kantoortje, waar den heer Elder, een gezet, zelf bewust zakenman van middelbaren leeftijd mij ontving. Klaarblijkelijk bezat bij een winstgevende zaak. Des te beter voor mij- Hoe uitgebreider de handel, des te nauwkeuriger is de boekhouding. Wlaarschijnlijk zou ik de noodige informaties hier kunnen bekomen. Onderweg had ik nog in beraad ge staan, of ik mij zou voordoen als een nieuwe klant, door mijnheer Harvey gerecommandeerd, of dat ik ridder lijk die hulp zou vragen, welke ik in mijn eigenschap als detective behoef de. Ik koos den laatstgenoemden weg als den eenvoudigstejn, °m tot het doel te geraken. Ik beschreef den zwarten koffer, dien ik te Parijs gezien had, zoo nauwkeurig mogelijk. De lieer El- der herkende het artikel terstond, „Deze koffers zijn een specialiteit van ons," zeide hij. „Zij zijn bestemd om in een werkelijk gevoelde behoef te te voorzien. Voor kleeren wonden zij minder gebruikt, maar zij lee nen zich bijzonder tot het bergen van boeken, jacht- en vischgerei of an dere van de duizenderlei dingen, die de mensehen niet gaarne bij hun toi- letbenood igdheden pakken- Vele rei zigers hebben zulk een bijzondere be waarplaats noodig en vinden onze eenvoudige, solide en goedkoope koffers zeer practiseh voor hun doel. ÖV ij verkoopen er veel van." „Het is mij aangenaam zulks te hooren," gaf ik hoffelijk ten ant woord, „ofschoon het voldoen van mijn verzoek u daardoor wat moei lijker zal vallen. Mag ik vragen, of u de koffers in verschillende grootten fabriceert „Zeker, in drie grootten. Ik zal ze u toon en." JVij begaven ons haar de monster kamer. Hier stonden, terstond Rn 't oog vallend, drie koffers, preeïbs zooals die op bet politiebureau van Gaston Tasset, maar in verschillende afmetingen. Ik wees ©ogenblikkelijk den middelsten aan. „Dat i® de koffer, dien ik zoek," zeide ik, „en al wat ik wil weten, is, of u binnenkort zulk een ver kocht hebt aan een zekere miss Simp son en eeh tweeden, vermoedelijk eenigen tijd daarvóór, aan een zekeren mijnheer Harvey „Het eerste gedeelte v;an uwe vraag kan ik terstond beantwoor den uit mijn geheugen beantwoor den," hernam de heer Elder, zonder een minuut te aarzelen, ,,'n .Week geleden verkochten wij zulk een kof fer aan eene dame van dien naam te Southend. Ik herinner mij, dat zij schriftelijk hare bestelling deed. Ik kap u den brief toonen." Na vlug een hoop brieven te heb ben doorbladerd, welke aan een lias boven zijn schrijftafel hing, had hij gevonden hij zocht. Het was een kort briefje van mejuffrouw Simp son, waarin die dame den heeren Browne en Elder verzocht, een van hunne eenvoudige, zwarte koffers groot No. 2, prijs 30 shilling aan haar adres in Southend te sturen. Een heer, die onlangs zulk een kof fer bij de firma gekocht bad, had ze haar gerecommandeerd. De brief was tien dagen geleden geschreven. Er wias een cheque voor het verschuldigde bedrag bijgevoegd zooals uit het postcriptum bleek. Een tweede, naar mij dacht overtol lig naschrift vermeldde, dat mejuf frouw Simpson den koffer wilde ge bruiken, tot het bergen Van een P tographietoestel. „Mijn eene, maar minst belangrij ke vraag is daarmede beantwoord, zeide ik. „Kunt u mij ook eenigszffis behulpzaam zijn in bet beantwoor den mijner tweede vraag, betreffende den koffer, dien u aan een zekeren mijnheer Harvey heeft geleverd „Harvey, Harvey," mompelde |de koopman, terwijl hij met zijn vlee- zige hand zich over het voorhoofd streek. „Dat moet reeds langer ge leden zijn, althans ik herinner mij dien naam niet meer." Hij sloeg een groot dik boek op, da.t op de tafel lag, en begon blad zij na bladzijde om te slaan. Vlug gleed zijn vinger langs de lange rijen van namen. Ik sloeg hem opmerkzaam gade. De inkoop van mejuffrouw Simp son was voor mij van geringe betee- kanis, maar of de eigenaar van den tweeden koffer bestond en diens adres te weten te komen, dat zou een succes zijn geweest. De beer Elder fronste de wenk brauwen. „De man komt m dit boek niet voor," zeide hij, „het moet verleden jaar zijn geweest." Hp nam een ainderen zwaren foliant ter hand en ving aan ook dezen haastig te doorbladeren. Eens klaps heJderdp zijn gelaat op. „Hier hebben wij een Harvey," zeide hij. Mijn hart klopte onstuimig. Hij schoof mij het boek toe en toonde mij den post. Een zwarte koffer, grootte No. 1, was vijftien maanden geleden ge kocht door een zekeren heer bnuard Haryey, scheepsdokter en aan boord van dien schip te Southampton ge- z oxiden. „Dat os niet mijn main," zeide ik, doch schreef niettemin het feit i» mijn zakboek op.- Bovendien was de koffer in Parijs grootte No. 2. MÜAheer Elder doorbladerde met groote dienstvaardigheid nóg eep verder halfjaar en sloot toen het boek. „Ik behoef niet yerder te zoeken, merkte hij aan, „want omstreeks dien tijd begonnen wij pas da t soort koffers te fabrioeeren. Ze zijn am per anderhalf jaar in den handel."' Ik bedankte hem zoo hartelijk, als bij mijn teleurstelling slechts moge- was. Zou hij de boeking oyer 't hoofd gezien hebben? Dat was schier niet aan te nemen. „Kunt u de koffers van elkaar on derscheiden vroeg ik. „Hebben zij allemaal verschillende sleutels?' „O zeker," gaf hij ten antwooTd, „wij dulden nooit, dat twee dezelfde sleutels onze fabriek verlaten. Fei telijk ligt aan het voortreffelijke slot, dat wij aan deze zwarte koffers aanbrengen, een der hoofdoorzaken, dat zij zoo zeer gezocht zijn. MI» nummeren al onze sleutels. Ik zou de oogenblikkelijk elk opgegeven nummer vanden, in geval de klant een ^tweeden sleutel verlangen' mocht. Wtrdt verwlgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1