DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Het nieuwe dienstbodenrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. \m m igindö^liaaiswc^t 2Sl®3i-33f HaaHem Slechts tiuee letters. DINSDA& 24 NOVEMBER 1908. 33ste jaargang No. 6749 Bureaux van Redactie en Administratie Infercommusiaal Telefoonnummer 1426. Verspreide Berichten. Gemengde Berichte». FEUILLETON. &.ÜL (fok? fcöfJ.' NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTPRIJS: Per 3 maasde* veer Haarlemf 1,86 Voer de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kern der gemeente) 1.36 Veer de overige plaatsen in Nederland franco per post,l.tO Afzonderlijke nummers 6,P6 Van 16 regels JBlke regel meer PRIJS DER ADVERTENTIÊN f«,U (centant) fO,S« Greote letters nasr plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie si centant. Alle betalende abonnés op dit blad, die In^het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens dé bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GCLD1N b\j levenslange enge- sebiktheid tet werken. 410 •YLDXN bï everlijden. 300 GULDEN bij verlies van den hand of voet. 150 GULDEN bij verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. GULDEN bjj verlies van dén wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. ii. 't Meisjeof de kinderjuffrouw, de huisknecht enz. is dan ge huurd", of om de wettelijke for mule nog maar eens te gebruiken de arbeidsovereenkomt is aange gaan. Nu komt het eigenlijke nieuwe dienstbodenrecht pas goed in wer king! Want nu zullen verschillende be palingen, die we nu nog volstrekt niet volgen, maar die op 1 Fe bruari a.s. dwingend recht zullen worden d.w.z. die men niet zal kunnen ontgaan ten uitvoer worden gebracht. Daar is dan vooreerst de loons- betaling. Loon-betalen, wel dat moet nü toch óók gebeuren vraagt iemand naief Welzeker, welzeker! Maar na 1 Februari moet dat loon-betalen op een voorgeschreven manier gebeu ren, ziet u, en het is goed dat u dat weet, omdat uwe mede-contrac tante, hetzij dan de „gehuurde" dienstbode, of de „hurende" patroon, u anders leelijk in lasten kan bren gen! Het loon moet betaald worden op de tijdstippen volgens het con tract. Is er bij het contract niets over gezegd, dan naar plaatselijk ge bruik dag- of weekloon per week, maandloon per maand, jaarloon per kwartaal is de gewone wijze van doen. Dit bovenstaande geldt voor dienst boden, die inwonende zijn: aan niet-inwonende dienstboden moet het loon betaald worden, minstens om de 14 dagen, nooit in langer termijnenen dat laatste mag zelfs uiet in het contract worden afge sproken Daar Eijn huishoudens, waar men nog al eens hoort: „Ik zal 't van je loon afhouden I" Althans, zoo ver telt men, al hopen we om verschil lende redenen hartelijk dat 't hier in Haarlem en omstreken maar heel, heel zelden voorkomt. Na 1 Februari a. s. echter zal men dat gezegde zoowat nergens meer zóó druk hooren, want dan gaat dat „afhouden" zoo glad niet meerl 't Zal dan worden: „Ik zal het volgens artikel zóóveel van de wet op 't arbeidscontract van je loon afhoudenInderdaad zal geen patroon meer iets van het loon mo gen korten dan alléén, wanneer de wet dat uitdrukkelijk toestaat. En wat de dienstbode betreft, komen daarvoor slechts drie geval len in aanmerking. Ten eerste, als de huisvrouw eene volgens de wet gerechtigde „scha devergoeding" heeft te vorderen van de dienstbode. We zullen in den loop van deze artikelen zoo'n gevalletje nog wel eens aantreffen. Ten tweede, als de huisvrouw voorschot heeft gegeven. Maar als de dienstbode weigert die voorschot ten te erkennen, zal de huisvrouw moeten bewijzen ze te hebben ge geven: wil men dus bij later ver schil zeker zijn, dan is het altijd goed, een schriftelijke verklaring door de dienstbode te laten teekenen bij het geven van zoo'n voorschot. Ten derde, als de huisvrouw wettelij k-erkende verplegingskosten heeft af te houden. Hier komen we op een heel belangrijk chapitre, dat van de ziekenzorg voor dienst boden, een gevalletje waarmede onzen huisvrouwen al vaak een schrik is op het lijf gejaagd voor het nieuwe dienstbodenrecht, en dat wellicht van al de bepalingen der nieuwe regeling de meest bekende historie is. Met een enkel woord zij die nieuwe regeling hier uitgelegd. Bij ziekte of ongeval van een inwonende dienstbode (dienst boden die niet inwonen, vallen hier buiten, behalve natuurlijk als de ziekte te wijten is aan schuld van de zijde der huisvrouw, doch dit valt onder een andere rubriek) is de huisvrouw verplicht, te zorgen voor behoorlijke verpleging en ge neeskundige behandeling. En die verpleging en behande ling komt, de eerste vier weken lang, voor rekening van de huis vrouw De kosten, welke nit die vier weken worden gemaakt, kan de huisvrouw op het loon der dienstbode verha len, en dat is het geval bovenbe doeld. Daarenboven kan de huisvrouw, bij geval van opzet, onzedelijkheid, of lichaamsgebreken waarover val- sche iulichtingen zijn gegeven, alle kosten op de dienstbode verhalen. Maar dat opzet enz. moet dan na tuurlijk rechtens bewezen worden. Men ziet hetdeze bepalingen zijn eenvoudig genoeg. De plichten die de huisvrouw heeft zijn echter in het bovenstaan de nog niet alle opgenoemd. In een volgend artikel gaan we daarmee voort. Wordt vervolgd.) DUITSCH LAND. De Keizer. *t Middenpunt waar alles om draait Net ais Kuyper op het oog-en blik de Nederlandsche politiek van alle ar tiregeering-s gezinden beheerscht, zoo beheerscht de persoon en de fi guur van den Duitschein Keizer al le polemiek in de Duitsche kranten. [Wat zou hij doen?.... Zou hij zich er bij neerleggen De eerste daden van dep Keizer na de „crisis" zijn zoo flagrant- in strijd met al zijn politieke en geruchtma kende uitingen van voorheen, dat men werkelijk zeggen moet: de Kei zer overwon zich zelf. En dat is, volgens de H. Schrift, de grootste overwinning van al! iWe hebben het gisteren al gemeld bij de plechtigheid in het Berlijn- sche raadhuis hield de Keizer geen eigen improvisatie, maar las zijn redevoering van ten blad, dat hij uit handen vain den kanselier aannam - iets wat hij nog nooit deedE:n ook de inhoud bewees, dat de gebeurte nissen der laatste weken diepen in druk gemaakt hebben op den Keizer. Het zal den keizer niet gemak kelijk gevallen zijn, ijn deze da gen, de zinsneden die we gisteren hebben vermeld, voor te lezen. Dat hij dit deed, bewijst, dat hij zijn volk meer lief heeft dan zich zelf! De Duitsohers, die hun Keizer op recht liefhebben, zien dus ee;n nieuwe toekomst dagen!.... Ook nog in een ander opzicht be heerscht de persoon des Keizers on zen tijd. Er is n.l. door een Ameri kaan, speculeerend op het succes der „Daily Telegraph", een zoogenaamd „interview" gepubliceerduitlatin gen n.l. die de Keizer zou hebben gedaan op de Noorsche reis van ver leden jaar. De New-Yorksche „World" heeft van dat interview eeh brok gegeven zoo zegt het blad althans en in dat uittreksel staan al heel krasse dingen (b.v. dat de Keizer den oorlog die komen moet, maar liefst zoo gauw mogelijk wenscht, enz.) kWe behoeven evenwel al die din gen niet te vermelden, want de „Keichsanzeiger" van gisterenavond bericht, dat het z.g\ uittreksel van a tot z uit de lucht is gegrepen. Zóó draait om den persoon des Kei zers toch een goed deel der wereld geschiedenis ENGELAND. Het Militaire monster! 't Is opmerkelijk, boe in den laatsten tijd het militairisme weer opeens ont- zaglijkers offer vraagt. Vooral in Engeland is, na de jongste gebeurtenissen in Duitschland, het militarisme met alle kracht opgestoken De regeering heeft een paar maal gisteren nog, zooals Reuter seint de noodzakelijkheid van de nieuwste Engelsche vlootsterkte-berekening (Engeland=X-fY+10 procent!) be toogd en bevestigd, en nu is gisteren in het Hoogerhuis Lord Roberts bezig geweest over het leger. Hij eischte een burgerleger van een millioen man, om het „onmogelijk te maken, dat de meest-geduebte natie een landing op de Britscbe kust zou beproeven." Natuurlijk alweer Duitschland 1 Ook al zei Roberts, dat hij volstrekt niet vijandig was tegen Duitschland. Minister Drewe betoogde wel, dat de vloot genoeg was om Engeland te verdedigen, en dat Robert's plannen jaarlijks 20 millioen pond zouden kosten, maar het Hoogerbuis nam een motia, waarbij Roberts' ideeën goed gekeurd werden, toch met 74 tegen 32 stemmen aan. Dat teekent, al beeft het geen directen invloed op de politiek I DE BALKAN. Ontspanning De vertoogsn der mogendheden bij da regeering te Belgrado gehouden, zullen niet zonder resultaat blijven; bat gouvernement beloofde bet nemen van militaire maatregelen te zullen staken. Aan de „Temps" wordt uit Belgrado gemold, dat het Servische leger weer lOt de sterkte, die bet in vredestijd beeft, zal worden terug gebracht. In Weenen slaat men echter weinig geloof aan de goede trouw der regee ring to Belgrado. Niet alleen blijft het concentreeren vaD troepen bij de grenzen a&nhoudeu, maar thans beeft ook de vloot bevel gekregen manoeu vres in de nabijheid der kusten van D&lmatië te houden. Dreigementen. Oostenrijk-Hongarije liet officieel aan de Porte mededeelen, dat aanne ming door Turkije van de voorstellen ▼an Servië en Montenegro tot bet sluiten eener evereenkomst, een ver bond of een militaire conventie, door Oostenrijk moet bezchouwd worden alz een casus belli, d. w. z. als een reden tot oorlog! Rassenhaat. Alweer zijn aan de Weensche Hoogeschool tusschen Duitsche en Italiaansche studenten ongeregeld heden voorgevallen. De Italianen hebben van revolvers gebruik gemaaktverschei dene Duitechers werden gewond. Ten slotte werden de Italianen uit de univer: siteitszaal verjaagd. P o r n o g r a f e n - h a a t. In het Théatre de l'Odéon was een matinée, waar ver schillende werken werden voorgedragen, gisteren georganiseerd. Een spreekster wil de daarbij een paar bladzijden uit een van de pornogratische werken van Eola voorlezen. Maar hetFransche publiek,dat lang niet zoo bedorven is als men wel eens meent, protesteerde: „Geen Zola hier!" Een ont zettend lawaai volgde, en de vergadering moet worden geschorst. Marokko. Er is eengeelboekover Marokko verschenen, uitgaande va* de Fransche regeering. Veel nieuwe gezichts punten opent het niet. Hofberichten. H. M. de Koningin Moeder heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan den Kon. grafkelder te Delft. Het Noorsche koningspaar. Het koninklijk Engelscb jocht „Alexandra" is op de reede van Vlis- singen geankerd en kwam gisteren middag op de haven om beden het Noordscbe koningspaar in te schepen. Uit do Staats-Courant. Bij Kon. besl. is tot inspecteur van de 3e kl. bij dat dienstvak in die divisie; tot inspecteur der registratie en domeinen van de derde kl. in de 17e div. Gorincbetn P. A. de JoDg, thans ontvanger bij dat dienstvak te Wa- geningentot inspecteur der registratie en domeinen van de derde kl. in de 39e div. te Heerenveen C. L. B. Pet, thans ontvanger bij dat dienstvak te Emmen; met ingang van 1 Januari tot hoofd van het Teckenbureau van Scheepsbouw bij het Depart, van Marine de eerste-teekenaar bij 's Rijks werf te Amsterdam J. H. Kramme. Bevorderdtot eerste-teekenaar bij 's Rijks werf te Amsterdam de teeke naar der le klasse bij die werf F. H. de Boer. Toegekend is de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, aan D. Kruithof, tuinbaas op den Huize Huishorst, onder de ge meente ïrmelo, Andientièn. De gewone audiëntie van den Mi nister van Koloniën zal op Vrijdag a.s. niet plaats hebben. Een rustoord voor verpleegsters. Jhr. S. van Citters lid van de Tweede Kamer voor het district Ede, heeft een zijner villa's te Scherpen- zeel, (Gelderland) beschikbaar gesteld als rustoord voor vermoeide over spannen verpleegsters. Heidecntginning en werkloosheid. Binnenkort kan, naar de „N. R. Ct." meldt, een uitvoerig rapport verwacht worden, door de regeering te publi- ceeren, in zake heideontginning en werkloosheid. Daarin zal ook vermeld worden, welke ontginningen in de laatste jaren zijn ondernomen. Nederland en de Brusselsche Tentoonstelling. Wij lezen in de „Nieuwe Gazet" Vrijdag is jonkheer Röell, kamerheer van Koninging Wilhelmina, afgevaar digd door de voorstanders der ambte lijke deelneming van Holland aan ds tentoonstelling van 1910, te Brussel aangekomen. De heer Röell heeft een onderhoud gehad met de leden van het algemeen kommnsariaat der ten toonstelling. Men zal zich herinneren dat, na bat verwerpen door de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het krediet voor de tentoonstelling van Brussel, jonk heer Röell een uitstel vroeg tot den 20sten November voor de voorkeur die verkregen was voor 5000 vierkants meters grond. Daar de Nederlandschs Kamer nog geen uitspraak deed over een nieuwe kredietaanvraag, zoo heeft de heer Röell een nieuw uitstel ge vraagd en verkregen tot den lsten Januari eerstkomende. Intusschentijd zullen de Hollandsche afgevaardigde en de ingenieurs die met hem naar Brussel gekomen zijn, een plan opmaken en een staat der kosten. Het plan zal daarna aan de regeering gezonden worden die de bij - treding van het parlement zou vragen en de stemming van de noodige kre dieten voor de uitvoering. Zwaar onweder. Gisteren morgen half vier werd te Purmerend plotseling een hevigen donderslag gehoord. Later bleek dat de bliksem was ingeslagen in de boerderij van C. Meesters, 't Gebouw werd ontzet, doch gelukkig ontstond geen brand. Twee koeien in den stal echter waren gedood. Doodgevallen Gisterochtend is door het breken van een dwarsbalk van een stelling, te Rotterdam, een metselaar achterover van een hoogte van 8 tot 9 meter gevallen. Met het hoofd sloeg bij ia een partij puin en bleef op de plaats dood. Zijn patroon, de metselaar v. d. V., sloeg voorover door een raamopening en kwam met den schrik vrij. De gebroken dwarsbalk, die van minder goede qualiteit was, is in beslag genomen. Verdronken. Door de duis ternis misleid geraakte te Nieuwe Pekela de wed. L., gealimenteerde in het armenwerkhuis, te water en ver dronken. Een honderdjarige, f Te Apeldoorn is de oudste inwoonster, mevr. Boekman geb. Scheltus, over leden. Zij vierde den 8sten Maart van dit jaar haar hondersten verjaardag. De ijzeren punten in 'ton der lijf. Te Hilversum wilde R over een hek nabij zijne woning springen. Hij nam den sproDg te laag en kwam terecht op het hek, waarvan de ijzeren punten hem in het onderlijf drongen. Zwaar gewond werd hij naar de R. K. Ziekenverpleging vervoerd, alwaar hij spoedig aan de verwon dingen overleed. In kokend water. Te Mar graten (L.) is het 4-jarig zoontje van den heer Fr. D. in een ketel kokend 14) „Dus u nummert alléén de sleu tels, niet het slot vroeg ik nadruk kelijk. „De sleutels, alléén de sleutels. Het slot te nummeren zon, mijns in ziens, geen waarborg- tot .veiligheid, bieden." Dat verklaarde mij, waarom ik geen nummer had gezien; ik geloof, dat het mij niet gemakkelijk had kunnen ontgaan. Maar dat alles was nu, helaas, doelloos voor mij gewor den. Ik bad geen voorwendsel om mijn bezoek te verlengen. Nogmaals be tuigde ik den heer Elder mijn dank voor zijn minzaamheid en genomen moeite en vertrok. Mijn Paul Harvey scheen een ge heimzinnig persoontje te zijn gewor den. Niettemin wilde de groote over eenkomst van de P. met het schrift van den brief maar niet uit het hoofd. Het was een al te merkwaar dige overeenstemming. Mijn bezoek bij den kof'ferfa.brikant had mij geen ander nut opgeleverd da|n dat ik daardoor het adres van mejuffrouw Simpson te Southend was te weten gekomen, XL j i Ik verliet het kantoor der firma Browne en Elder in tamelijk neer slachtige stemming. Ik had te on voorwaardelijk gebouwd op de „Paul Harvey"theqrie en. nu moest ik be kennen, dat ik volstrekt geen bewijs had voor het bestaan van zublk een personage. Toch gevoelde ik, dat het bestond en da,t ik op eelnigerlei wijze zijn bestaan en zijn verblijf moest trachten uit te vorschen. Mejuffrouw Simpson had in Southend gewoond, Marine parade no. 23, dus slechts weinige huizen verwijdend van mejuffrouw Raynell, want deze ongelukkige dame had, zooals de heer Harvey f mij .te Pa rijs mededeelde, in no. 17 eenige ka mers in gebruik gehad. Des namiddags vertrok ik naar Squthend. Onderweg dacht ik tame lijk verdrietig over het geval na. Mijn meening daarover berustte en kel op de veronderstelling, dat de zwarte koffer, die het lijk bevatte aan een zekeren mijnheer Paul Har vey behoorde. Dat zulk een persoon bestond, leidde ik eenvoudig af uit de losjes neergekrabbelde p. H. in een hoek van liet passagiersgoed- briefje en uit den brief van een „Paul" wiens „van" ik 'niet kende. Ik moest bekennen, dat dit bitter weinig was. Zoodra ik Southend bereikte, zocht ik no. 23 op. Het was een gewoon kosthuis, juist zooals al der gelijke inrichtingen in de Engelsche zeebadplaatsen. Boven de voordeur prijkte een plakkaat met het op schrift „Gemeubileerde kamers", maar aan geen enkel raam bespeurde ik een kaart met de woorden „Te Huur".; Vermoedelijk was het huis geheel en al bezet. Desniettemin klopte en belde ik onversaagd. Boven aan de trap ver scheen een vrouwelijke gedaantezij hoog zich over de leuning heen en riep met luid gefluister naar een „Sally". vermoedelijk een dienst- geisje. Deze scheen evenwel het roe pen van hare meesteres 'niet te hoo ren, en zoo kwam ten leste de dame zelf van boven en doorschreed de kleine vestibule in majestueuze hou ding. Wat is er van uw verlangen, mijnheer vroeg zij ietwat uil te hoogte. „Ik zoek eenige kamers, madame," gaf ik ten antwoord, „en dacht, dat u misschien...." „Mij:n huis is meer dan vol," viel juffrouw Bunbury zoo heette de hospita; mij min of meer onbe leefd in de rede. „Dat spijt mij," luidde mijn kalm bescheid. „Ik hoorde van u.we ka mers. Ik geloof, dat u 'de laatste drie weken een mevrouw Simpson met dochter en pension hebt gehad." „Dat is zoo," zeide juffrouw Bun bury, die klaarblijkelijk niet tot de spraakzame klasse behoorde. „Pleizierige huursters, nietwaar?" „Zooals men het nemen wil," her nam madame en krulde haar onder lip. „Ik heb al betere gehad, maar ook wel slechtere. De jonge dame was heel minzaam. Zij gaf uiet veel moeite, ofschoon zij min of meer vreemd kon doen, ze had hare eigen aardigheden, weet u. Maar hare moe der was „nerveus", zooals men zegt van rijke mensehen, bij armen noemt men het „onuitstaanbaar". Dat was een lange redevoering voor juffrouw Bunbury en nadat zij die ten einde had gebracht, sloot zij hoorbaar liaren mond. „Dus u heeft de kamers van die dames alreeds verhuurd merkte ik minzaam aan. „Dat spijt mij, ten minste voor mijn persoon." Dit was geen onwaarheid, want ik zou ze gaarne bezichtigd hebben Jen had bo vendien gehoopt een spraateame hos pita te vinden, die bereidwillig mij alles zou vertellen, wat zij wist. Ik had dezen keer heslist geen geluk. „Ja, ze zijn verhuurd, zeide 'juf frouw Bunbury. „En zij komen binnenkort niet vrij „Voorloopig heeft een Londensche familie ze voor veertien dagen geno men. Veertien dagein is niet veel, imaai' mijn kamers staan nooit lang leeg." „Maar veertien dagen?" riep ik fluks. „En dan zou ik ze kunnen krijgen „Dat zou wellicht gaan." „Maar ik zou ze gaarne eerst eens zien." „O, dat kunt u natuurlijk," zei madame aanmerkelijk vriendelijker. „De nieuwe huurders komen eerst morgen en mevrouw Simpson is ver leden Maandag vertrokken. Zij ging' op zijde en noodigde mij uit binnen te komen, met een ge zicht, dat klaarblijkelijk allervrien delijkst moest heeten, maar allerake- list verwrongen was. „Neen, heusch, protesteerde ik, „ik wil het u niet moeilijk maken. U kunt mij wel een dienstbode mee geven, om mij de kamers te laten zien." Ik hoopte, dat de dienstmaagd me dedeelzamer zou wezen, dan de vrouw des huizes. „Ik wil liever persoonlijk ze u toonen," luidde het met waardigheid gegeven antwoord. Maar ik deed nogmaals een po ging. Ik speculeerde op de vrouwe lijke ijdelheid en het resultaat was verrassend. „Neen, neen, geachte mevrouw, riep ik, „ik mag dat mdeidaal niet toestaan. Als u een dienstmeisje houdt, laat dat dan met mij naar boven gaan. Ik wil u geen last ver oorzaken." Als u een dienstmeisje houdt! Van dat oogenblik was het 't eeni ge streven van juffrouw. Bunbury, mij te toonen, welk soort van meisje zij hield. Zij trok aan de deurbel en toen dat niet hielp, riep zij nog maals met luider stem naar Sally. Eindelijk verscheen Sally. Zij geleidde mij de trap op, terwijl hare meesteres met majestueuze houding zich naar hare particuliere vertrek ken begaf. De gemeubelde woning zag er uit, zooals alle andere kwartieren van van dat slag- Zij bevatte niets, wat ook ma,ar in het minst belangstelling kon inboezemen aan iemand. D© nette meubels stonden precies op de plaats waar zij behoorden en maakten een ij se lijk saaien, vervelen den indruk. De tafel was ledig; alleen stond in het midden er van. een bel. Op den schoorsteenmantel stonden in een rechte lijn. naast el kaar: een vergulde pendule, een paar bonte vazen en twee dunne zilveren kandelaars. Alles was in goeden toe stand en mooi blank gepoetst. Over-i tellige dingen zocht men hier te ver geefs,; (W.rdt vervol)d.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1