Uit den Omtrek. Stadsnieuws. water gevallen en denzelfden dag na hevig lijden overleden. Zierikzee ville morte. Bij een te Zierikzee gehouden openbare verkooping werd een woonhuis met erf en grooten tuin verkocht voor f 560. SCHOTEN. De bliksem ingeslagen. Ge durende het onweer in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de bliksem ingeslagen in het café van Cassée. De bliksem ging door de slaapkamer in de gelagkamer en vernielde de ruit van het bovenlicht, waardoor hij de woning verliet. IJMUXDEN. Hoog water.Bijna dengeheelen dag was het water hier Zondag boven peil en werd dientengevolge niet ge schut. Door den harden Noord-Wes tenwind rees het water zelfs tot 2.57 M. boven A. P. De kracht van de zee. Welk eene kracht de zee heeft bleek hier gisteren nacht. Op den Noordpier alhier stonden vier monierblokken, elk tachtig dui zend kilogram wegende, gereed om in zee gestort te worden ter bescherming van den pier. Van deze blokken, die onderling stevig aan elkander waren verbonden met zware kettingen, sloe gen des nachts met ééne zee, twee tegelijk weg. Met één golfslag werd dus een gewicht van 160,000 KG. in zee geslingerd! Visscherij. Zondag zijn aangevoerd aan den Rijks- vischafslag alhier de vangsten van 5 stoomtrawlers, stoombeuger, 1 kotter, sloepen, 2 kustvisschers, logger, bom men. hoogste laagste Aanvoer prijs prijs 23 kisten tarbot 32.50 11.p30Kg. 4 griet 28.— 7.— 328 stuk gr. tong 0.83 0.625 p. stuk 598 midd. id. 0.65 0.25 429 kl. id 0.275 0.16 175 kisten gr. schol 16.9.50 p30Kg. 125 midd. id. 13 50 9.50 34 zetschol 9.50 6 158» kl. id. 5.1.90 31 schar 3.30 1.50 27 rog 10.— 4.60p.203t. 7 stuks vleet 0.83 0.67 p.stuk 12 k. pieterm.&poon. 2.70 1.60 p30Kg. 6 „gr. korschelv. 27.20.p50Kg. 195 midd. id. 18.5012.— 775 kl. midd. id. 12.50 8.50,, 52 kl. id. 8.— 6.— 174 st. kabeljauw 1.875 0.60 p. st. 48 kisten gul 5.80 1.35 p30Kg. 14 stuks leng 1.20 0.68 p. st. 4 heilbot 1.20 0. 66» kisten wijting 2.30 0.90 „30Kg. 3 stuks kreeft 0.53 0.p. st. 1 steur 3.90 0.p. st. Gisteren kwamen van de beugvis- scherij alhier binnen de sloepen„PR. 1 Speelman I", „PR. 44 Bastiana Hui- berdina", „PR. 46 Cornelia," „MD. 8 Toekomst". „MD. 9 Middelharnis" en „MD. 11 Hendrika Adriana". Door het stormachtige weer van de vorige week zijn de vangsten buitengewoon slecht. UITGEEST. Een paard op hol. Een paniek veroorzaakte gisteravond alhier een op hol geraakt paard van J. O. te Limmen. Na 't achtergedeelte van den wagen, binnenbak en zij borden naar alle kanten onder 't hollen heenge- slingerd te hebben, ging 't in wilden draf met het voorste gedeelte van den wagen langs de donkere wegen, zoodat menig voorbijganger slechts met moeite een goed heenkomen kon zoeken. Eindelijk stuitte het beest tegen 't Limmertolhek, een eind buiten de gemeente. De beideinzittendenkwamen wonder genoeg, met slechts een lichte kwetsuur er af. ZANDVOOBT. Hooge zee. De storm welke gis teren hier woedde, joeg de zee op tot aan de duinrand zonder totnogtoe evenwel schade aan te richten. O, die stroopers! Door de Rijksveldwachters Mos en Duinker en den buitengewoon gemeente-veld wachter G. de Veer is proces-verbaal opgemaakt tegen A. C. K. te Haarlem wegen het optrekken van een in de duinen (jachtveld) geplaatste wildstrik waarin zich een fasant bevond en het vervoeren daarvan buiten openbare wegen en voetpadeD. HEEMSTEDE. R. K. Volksbond. Ter gelegen heid van het AanbiddiDgsfeestzijn door den ZeerEerw. Heer Pastoor alle leden van den R. K. Volksbond drin gend uitgenoodigd, a. s. Zondag na de H. Mis van 7 uur, getooid met het Bondsinsigne, ter H. Tafel te naderen. Wij hopen dat allen nauwgezet aan dezen oproep mogen voldoen, en dat Heemstede aldus des moigens van den grooten dag van het 40-uren gebed een waardige eerewacht van het H. Sacrament zal zien vergaderd rond het H. Liefdegeheim 1 HILLEGOM. Personalia. De klerken der pos terijen en telegrafie le klasse N. C. M. Koch is verplaatst van hier naar Gomda en A. Gelderblom, van Yenlo (tele graafkantoor) naar hier. WABMOND. Personalia. De klerk der poste rijen en t6legr. 2e klasse van 't tele graafkantoor te Amsterdam is overge plaatst naar hier, terwijl de klerk H, de Jong van hier op 't telegraafkan toor te Amsterdam is geplaatst. uoobdwijk;. De Noordwijksche Tram. Zooals men weet wordt de Noord- ~üksche tram, hoewel toebehoorende een afzonderlijke Maatschappij, 'teerd door de Holl. LJz. Spwg. Mij. De daaromtrent bestaande over eenkomst is evenwel van jaar op jaar opzegbaar. Nu is men voornemens de stoomtram LeidenRijnsburgKat wijk om te bouwen in een electrische. Zoodra deze lijn als electrisch bedrijf in exploitatie komt zal de Noord wijksche stoomtram hoogstens gaan tot Rijnsburg, wat echter niet lang zou kunnen duren, omdat de kosten dezer exploitatie niet zouden worden gedekt door de opbrengst. De Holl. Spwg. Mij. wil de lijn Rijnsburg Katwijk ook wel in haar electrisch bedrijf opnemen, wanneer de lijn wordt omgebouwd in een electrische en de Noordwijkers blijk geven in de zaak belang te stellen. Er is ook eene Maatschappij opge richt onder den naam Noord- en Zuidhollandsche Trammaatschappij, die behalve de lijn LeidenRijnsburg Katwijk ook een electrisch® lijn leggen wil door de stad Leiden en vervolgens nog andere lijnen in de provinciën Noord- en Zuid-Holland. Deze Maatschappij is bereid ook de lijn NoordwijkLeiden in haar plan op te nemen, wanneer men in Noord- wijk zelf wil zorgen voor een gedeelte van het maatschappelijk kapitaal tot een minimum van f 100,000. In verband daarmede heeft zich een commissie gevormd om aandeelen in deze gemeente te plaatsen. Pakketpost St. Nicolaaa. Gedurende de a. s. St. Nicolaasdagen worden de navolgende bepalingen onder de aandacht van het publiek gebracht. Voor de aanbieding van postpak ketten zal het kantoor op 2, 3, 4, 5 en 7 December geopend zijn van 7 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds (spoortijd). Op Zondag 6 December van 7 uur 's morgens tot 12.30 namiddag. Gedu rende die dagen is het niet geoorloofd meer dan één pakket op dezelfde adreskaart te verzenden en wordt men beleefd verzocht voor deugdelijke verpakking zorg te dragen en de adressen ónder de kruistouwen en niet daaröver te plakken. Het schrijven der adressen op het pakket zelf verdient aanbeveling als ook, om een tweede adres in het pakket te sluiten voor het geval het eerste adres mocht verloren gaan. De Directeur. Afscheid van Pastoor Stoffels. Men schrijft uit Poeldijk aan de „Residentiebode Zondagmorgen trokken de parochia nen van Poeldijk in grooten getale naar de Hoogmis, en in overeenstem ming het sombere Novemberweer, was ook de stemming der kerkgangers. Want, het was bekend, dat onze be minde pastoor voor het laatst zijn parochianen zou toespreken. Op de hem eigen hartelijke en gevoelvolle wijze schetste hij ons het leven van een priester, ook diens teleurstelling, dat hij het zaad, door hem uitgestrooid, vaak niet ziet ontkiemen, en de vruch ten ervan dikwijls niet ziet rijpen. Slechts één jaar heb ik onder u mo gen arbeiden, aldus sprak hij, maar in dat eene jaar heb ik u liefgekregen, zoo, dat ik met leedwezen van u moet scheiden en, nooit, riep hij in ver voering uit, nooit zal ik Poeldijk ver geten. Zich naar het altaar wendende, riep hij als 't ware God tot getuige, dat hij Poeldijk altijd in zijn gebeden zou indachtig zijn. Diep bewogen vroeg hij aan de parochianen, ook hem in hun gebeden te willen gedenken bij de taak die hem op de schouders is gelegd. De tallooze tranen en onderdrukte snikken bewezen wel, dat de katho lieken van Poeldijk met diep leed wezen pastoor Stoffels zien vertrekken en misgunnen het als 't ware aan Haarlem, dat juist onze pastoor tot hun pastoor en deken is benoemd. Neen, Poeldijk zal pastoor Stoffels niet gauw vergeten. Werd het vorige jaar, na zijn entree- preek gezegd: hij heeft de harten der parochianen stormenderhand ingeno men, na zijn afscheidspreek kan ge rust gezegd worden, hij zal er een blijvende plaats inbehouden. Dat het hem welga, is de hartewensch van het geheele katholieke Poeldijk. In de Zaterdagavond gehouden bij eenkomst der St. Jozefsgezellenvereeni- ging, nog kort geleden door hem op gericht, nam hij ook afscheid van de jongens, hun vooral op het hart druk kende, goede katholieken te blijven, zich zooveel mogelijk te ontwikkelen, om ook de katholieke zaak, daar waar het noodig blijkt, met woord en daad te verdedigen. Door de jonge heeren Delfgauw en Van Ruyven, werd hem, ook namens hun medeleden, in goed gekozen woorden dank gezegd voor alles wat hij in dien korten tijd voor de ver- eeniging heeft gedaan; de hoop werd uitgesproken, dat hij de jonge ver- eeniging in zijn gebeden indachtig zal wezen. Deken Stoffels. Naar wij vernemen zal de Hoog- Eerw. Heer Stoffels, Deken van Haarlem en pastoor der Sint Jozefs parochie alhier a.s. Zondag voor de Hoogmis door Mgr. Jansen, Deken van Amsterdam worden geïnstalleerd. Zondagmiddag van 23*/2 uur zal de HoogEerw. Deken receptie houden voor diegenen, die met Z.Eerw. wen- schen kennis te maken of zich voor te stellen. De Bond voor lichamelijke opvoeding Gisterenavond vergaderde in „De Kroon" de pas gestichte afd. Haar lem en Omstreken vain den Nederl. Bond voor lichamelijke Opvoeding. Erg druk bezocht was de verga dering niet; het slechte weer eln de bekende geringe vergaderlust der Haarlemmers zijn daar wel de oor zaak van en zeker niet gebrek aan belangstelling in deze zoo bij uit stek nuttige volkszaak. De Voorzitter, kapitein-adjudant ,W. C. Schönstedt, opende met een hartelijk welkomstwoord de bijeen komst en sprak de hoop uit, dat de vergadering leiden zal tot gunstige resultaten. Vervolgens deelde spr. in den breede mede hoe de afd. Haar lem e. o. is tot stand gekomen en zette nogmaals doel en strekking van den Band uiteen. Hieromtrent verwijzen we naar ons verslag der oprichtingsvergadering. Naast de reeds bestaande sportvereenigingen, zei de Voorzitter, is er zeker nog plaats voor deze vereeniging. In deze stad voornamelijk kan de onge bondenheid der jeugd tegengegaan worden door hare opvoeding meer in tuchtwekkende banen te leiden en door haar een opleiding te geven, vanwaar een opvoedende kracht uit gaat. Op een model-afdeeling van den Bond mag Arnhem zich beroemen, waar reeds 16 voetbalverenigingen zijn opgericht, waar de gemeente 1500 subsidie toestaat en waar reeds 5 speelterreinen bestaaln. Daar nemen des zomers 2700 kinderen! aan school wande lingen deel, daar wordt door meisjes en jongens nuttig geoefend. Het idéé was hier verschillende commissies te vormen, als voor spoel en sportterreinen, openluchtspelen, gymnastiek, roeien, zwemmen, enz. Het doel is niet het minst ook de mindergegoede jeugd te bereiken. Boven deze commissies staat als cen traal lichaam 't Hoofdbestuur, doch van elke oommissie heeft daarin ook een lid zitting. tWaar een wil is, daar is ook een weg. En zullen de pogingen van 't Bestuur slagen, dan moet de steun verzekerd worden van alle zijden. Hierna werd overgegaan tot be handeling der concept-statuten en van 't Huish. Reglement. Het Bestuur zal uit 9 leden be staan. Betoogd werd door een lid uit de vergadering, dat de sergeant bij de recruten moet blijven, doch de onder wijzer bij de jeugd, waartegen de Voorzitter opmerkte, dat ieder, die hulp verleent welkom zal zijn. Dat neemt niet weg, dat de Bond, die eerst een zuiver militaire vereeni ging was, meer en meer een burger lijk karakter verkrijgt. Het voorloopig bestuur werd 'bij acclamatie tot definitief' bestuur ge kozen. Nog deelde de Voorzitter mede, dat reeds ruim 150 leden waren toe getreden. 1 Reeds werd de aandacht gevestigd op verschillende terreinen. Met een beroep op aller medewer king, sloot de Voorzitter daarna de zeer geanimeerde vergadering, die ook door den Weth. van Onderwijs, den heer Mr. Thiel, werd bijgewoond. Provinciale Staten. Subsidies. Gedeputeerden stellen aan de Sta ten van Noord-Holland voor: De Zuidertoren te Enk huizen. Aan de gemeente Enkhuizen een bijdrage te verleenen van een derde der kosten van herstelling van den Zuidertoren, echter niet hooger dan ƒ5000, ten minste wanneer 't Rijk een even groot bedrag toestaat. De Haarl. Huishoud- en Industrieschool. Aan de Haarl. Huishoud- en In dustrieschool gedurende de jaren 1909, 1910 en 1911 jaarlijks 2200 subsidie te verleenen. Het Bestuur had verzocht ƒ3000, doch tot inwilliging daarvan kun nen Gedeputeerden niet adviseeren, daar een zoo sterke verhooging, zoo spoedig na die van 1905, 't College ongeraden voorkomt. Verhooging van inkomsten zal moeten verkre gen worden óf van particuliere zijde óf van de welvarende naburige ge meenten. Sindsdien besloot de Raad v,an Haarlem niet m)eer dah 2800 te geven en met 't oog daarop is de School weer bij de Staten gekomen om toch de ƒ3000 toe te staan ge durende de 3 volgende jaren, daar ile toestand voor de inrichting anders onhoudbaar wordt. Maar Gedepu teerden zeggen, dat dit adres geen wijziging in hunne zienswijze heeft gebracht. D e teekensch ooi der Par. Pa tronaatscommissie te Am sterdam. Daar de Amsterdamsche Raad, te gen 't advies van B. en !W- in, aan deze teekenschool alsnog een sub sidie van 350 per jaar toestond, adviseeren Gedeputeerden, dat ook de Provincie haar gedurende 1909, 1910 en 1911 150 subsidie jaar lijks Verleene. De V.isscher ij'school te IJ- m u i d e n. In de zomerzitting stelden de Star ten uit het subsidie verleenen aan deze school, daar de begrooting nog niet was ingekomen. Deze is titans ontvangen, alsmede heeft 't Bestuur de opmerkingen, die in de zomerzitting tegen de School gemaakt zijn, met stellige verklaringen beantwoord; het komt Gedeputeerden nu voor, da,t aan de degelijkheid van het onderwijs en de goede samenwerking in 't Be stuur verder geen twijfel behoeft te bestaan en de school den steun der Provincie ten volle waardig mag worden geschat. Daar nu echter aan de school een cursus voor stokers en machinisten i zal worden verbonden, die jaarlijks ƒ4200 zal vorderen, stellen Gedepu teerden voor ƒ2000 subsidie te ver leenen Voor 1909, doch da|n moet de gemeente Velsen een zelfde bedrag beschikbaar stellen. De V i s s c h e r ij s c h o o 1 op; M a r k e n. Voor deze school stellen Gedepu teerden voor 100 subsidie te ver leenen gedurende 1909. Het Bestuur der School had ver zocht de bijdrage op 1000 te stellen met ingang van de ingebruikneming der nieuwe school. Gedeputeerden, willen het volgend jaar andermaal de kwestie bij de Staten brengen. Zij vreezen, dat de school niet voor ieder toegankelijk is, daar 't bestuur uit leden van liet bestuur der Ver. v. L. O. op Gereformeerden grond slag bestaat. Ingezetenen van ft eiland hadden op het vragen van stelligen waar borg in die richting aangedrongen. De yakschool van den Drogistenbon d. Hiervoor wias jaarlijks ƒ1450 sub sidie gevraagd. Gedeputeerden advi seerden afwijzend, daar noch Rijk noch Amsterdam bijdragen hebben verleend. Een openbare Handels school te Alkmaar. Indien het Rijk jaarlijks 6000 bij draagt, stellen Gedeputeerden voor, dat ook de Provincie jaarlijks ƒ2500 toestaat gedurende de jaren 1909, 1910 en 1911, De dienst HarlingenVlie- 1 a n dT erschelling. Deze stoombootdienst wordt geëx ploiteerd door de Mij. Alkmaar Pa cket te Alkmaar. Gedeputeerden stellen voor Ge durende 1909 een bijdrage toe te kennen van 4000. Doch dan mogen de tarieven voor personen en goede renvervoer niet hooger zijn dan die welke 1 Juli 1907 van kracht waren. De.proeftuin te Hilversum. De afd. Hilversum e. o. va,n de Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde wil de omheining; van haren proeftuin vernieuwen. Gedeputeerden stellen voor in deze kosten ƒ400 bij te dragen. Tentoonstellingen. De uit den Nederl. Tuinbouwraad benoemde Commissie ter behartiging van de belangen der Nederl. inzen ders op de in 1909 te Berlijn te hou den tuinbouwtentoonstelling ver zocht aan Gedeputeerden geldelij- ken steun, doch deze adviseeren 't verzoek af te wijzen. [Wel stellen Gedeputeerden voor, da,t de Provincie zal deelnemen over 2000 en 500 in het waarborgfonds resp. der in 1909 te Amsterdam te houden tentoonstelling voor Huis industrie en der te Zeist te hou den tuinbouwtentoonstelling in dat zelfde jaar. Gedeputeerden leggen den Staten ter goedkeuring voor een wijziging van 't hijzonder reglement van be stuur voor den polder Eijerland op Texel. Nu eerst heeft de gezondheids commissie aan Gedeputeerden een rapport ingezonden over de onder zoekingen der Commissie betref fende de melkvoorziening in de ge meente Hilversum- Het rapport wijkt niet af van de overige, die indertijd over deze kwestie zijn ingekomen. Alleen het algemeene beeld wordt er wat treuriger door. Gesticht Duinenbosch. Om trent dit nieuwe provinciale krankzin nigengesticht te Caetricum dienen Ged. Staten verschillende voorstellen. Daar uit blijkt o.a. dat de bouw niet naar wenech is gemarcheerd. Het hoofdge bouw en de paviljoens werden geraamd op f915,000, en bij publieke aanbe steding gegund aan den laagsten in schrijver voor f831,000, evenwel niet dan na zeer lange aarzeling, omdat de eerstvolgende inschrijving de som van f922,681 beliep. De laagsteinschrijver hoewel herhaaldelijk op de gevolgen eener mogelijke misrekening gewezen, handhaafde zijn inschrijving en daar van vertrouwbare zijde aau Ged. Sta ten werd verzekerd, dat hij elders groote werken tot tevredenheid der directie had opgeleverd, besloot het College hem den bouw op te dragen. Daarvan heeft het allerlei verdrie telijk bemoeiingen ondervonden. Wel bleek de goede naam, dien de aanne mer bezat, ten volle verdiend, en verze kerde de hoofdingenieur herhaaldelijk, dat het werk op behoorlijke wijze wordt en i s ondernomen en uitge voerd, doch de man verkeerde al zeer spoedig na den aanvang bij voortdu ring in groote fioancieele moeilijkhe den, die ten slotte van dien aard werden, dat Ged. Staten er in 't be lang der provincie toe hebben moeten overgaan, om zich op 1 April tot ontbinding van 't contract bereid te verklaren. Toen was aan termijnen en voor schotten betaald en aan crediteuren overgenomen voor een bedrag van f830,100, doch de waarde van 't gele verde werk bedroeg slecbts f719,000, zoodat er op het werk een tekort was ontstaan van f 110,000. Ged. Staten zetten den bouw in eigen beheer voort en voegen bij de stukken een uitvoerigen bouwstaat. Het College deelt verder mede, dat het nieuwe gesticht in den aanvang van 1909 in gebruik zal kunnen wor den genomen, maar zeer geleidelijk, omdat het hier niet geldt de over brenging van een reeds georganiseerde gestichtsbevolking in andere gebou wen. Het gesticht Zwanenburgwal immers, dat in de eerste plaats over gaat, bevat slechts 139 vrouwelijke patiënten en de verder op te nemen patiënten zijn noch aan de genees- heeren, noch aan de verplegers bekend, terwijl de laatstgenoemden voor een deel uit weinig geoefende personen bastaan. Door deze wijze van werken zal evenwel een wanverhouding ontstaan tusschen inkomsten en uitgaven, daar een deel der uitgaven nauwelijks lager zal wezen, dat bij voortdurende vol ledige bezetting het geval zou zijn. Het daaruit te verwachten tekort ramen Ged. Staten op rond f80,000, welk bedrag zij voorstellen te vinden uit een opcent op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendom men, een opcent op die der onge bouwde eigendommen en twee opcen ten op de hoofdsom der personeele belasting voor 1909. Het bedrag der verpleegkosten wordt voorgesteld voor 1909 op f320,000, met het vooruitzicht dat voor 1910 de tijd zal blijken gekomen te zijn tot verhooging der verpleeg-kosten in de beide gewestelijke gestichten, gelijken tred houdende met de vrij algemeene verhooging, welke de tarieven der par ticuliere gestichten in de laatste jaren ondergingen. Verhooging van opcenten. Gedeputeerde Staten stellen voor om bij de regeering de goedkeuring te erlangen, om de opcenten op de hoofdsommen der belastingen op de gebouwde en ongebouwde eigendom men voor het jaar 1909 alsnog met 1 opcent te mogen verhoogen, die op de hoofdsom der personeele belasting met 2 opcenten; gerekend wordt, dat hierdoor een bedrag van ontvangsten zal worden verkregen van f88.252. G. W, De vereeniging „Geloof Weten schap" heeft een gewone ledenverga dering belegd op a. s. Donderdagavond in de bovenzaal van „De Kroon." De vergadering vangt naar onder de grondregelen van de vereeniging is opgenomen 1 precies ten acht uur aan. Als spreker treedt op de HoogEerw, Moderator der vereeniging, Rector Th. Bosman. Nationale Militie. De Militieraad. B. en W. bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat de zitting van den Militieraad in 1908, voor deze gemeente zal worden gehouden in den Doelen alhier, op Maandag 14 December voor ben, aan wie bij de loting de nommers 1 tot en met 140 zijn ten deel gevallen Woensdag 16 December voor de nos. 141—280; Donderdhg 17 December de nos. 281420, en Vrijdag 18 December voor de overige lotelingen telkens aanvangende des morgens ten 9i/2 ure. De inbrekers weer aan het werk. Te laat om nog in ons nummer van gisteren opgenomen te worden, ontvingen wij 't bericht van weer twee inbraken, die in onze stad heb ben plaats gehad. Het wordt weer meer dan bar in de laatste dagen. Allereerst werd Zondagavond de deur opengevonden van 't café het „Hoo- gerhuis", hoek Gierstraat en Verwulft. Hoewel toch de beer Hoefnagel afwezig was en op de voordeur dit door een briefje „Tot Maandag gesloten" had bekend gemaakt. Eenige agenten gingen 't café door zoeken, doch ze hebben niets verdachts gevonden. Ernstiger is de inbraak, die in den nacht van Zondag op Maandag heeft plaats gehad en wel in het bureau der E.S.M. aan de Tempelierstraat. De verschillende laadjes van een daar Btaand schrijfbureau zijn open gebroken, doch men schijnt daar niets uit ontvreemd te hebben. Verder is geforceerd een kast in 't bureau staan de, doch het onbeholpen inbrekers- werktuig, een broodmes, was niet sterk genoeg, de stukken mes zijn dan ook op den grond gevonden. De inbreker of inbrekers (is) zijn zoo brutaal geweest, dat in het bureau een briefje gevonden is, waarop ge schreven stond„Wij komen terug". De deur van het wachtlokaal toegang gevende tot het kantoor was niet gesloten. De dieven hebben zich toegang tot het wachtlokaal verschaft, allereerst door met een valschen sleutel in de conducteurskamer te komen en ver volgens door een ruit te verbrijzelen en door de opening te kruipen. Een schitterend succes. Onze stadgenoot, de heer H. Keer wolf heeft met zijn postduiven op de groote in ternationale postdui venten toonstel ling te Utrecht gehouden een schitte rend succes behaald. Met zijn ingezonden postduiven behaalde hij de volgende prijzen „Vliegklasse", lste prijs en eereprijs. „Blauwkrasduiven."2eprijsen eereprijs lste prijs voor de schoonste duif in de vliegklasse van duiven, die minstens 200 KM. gevlogen hebben. „Open klasse" blauwe duiven Z. E. V. „Blauw- krasduiveu" E. V. Tevens een groote zilveren medaille voor de schoonste iuzending in de vliegklassen en een eereprijs in de afd. B- der N. A. B. v. P. Zoo'n bekroningslijstje is nog eens de moeite waard 1 Een lage streek. ZekereH. v.L, wonende te Santpoort, een beruent individu, heeft Maandagavond een lage streek uitgehaald. De conducteur W, deed gisteren balf 8 dienst op de Alkmaarsche tram. v. L. wierp een groote steen naar hem, de conducteur bukt bijtijds en zoo ging de steen door twee ruiten der wagen. Gelukkig is niemand getroffen. Van het gebeurde is aangifte gedaan bij de politie. Concours „Haarlem's Zanggenot". le afdeeling gemengde koren. Na! den wedstrijd der 2de aflecling gemengde koren ben ik zoo mogelijk nog optimistischer gestemd. Gevoe lig voor den genotvollen zang in den middag geschonken, breng ik hulde, bijna zonder uitzondering, aan al len, die zich met zulk een edel stre ven en zoo met succes, toeleggein op den nooit volprezen gem. zang. Heerlijk hebhen we geprofiteerd van het heldervonkelend sopranengeluick en van de sonoriteit onzer wel is waar zeldzamer, maar toch rijkelijk vertegenwoordigde, alten. Ejn da,t ons in de le afdeeling nog ruimer blik op de praestatiën der gemengde zamgvereenigingen zou gegund wor den, zal elk oplettend lezer uit het hier volgend verslag- kunnen opma ken. Met groot genoegen konden we constateeren dat er voor deze afdee ling veel animo bestond. De zaal was ditmaal reeds ten 8 uur dicht bezet. De jury bestond wederom uit de zelfde heeren, terwijl de heer Kees Andriessen, componist van het ver plichte koor, tevens voorzitter was. Onze Haarlemsohe vereeniging D1. I. N. D. U. A. kwam het eerst uit met 104 zangeressen en zangers en presenteerde zich met het verplichte koor „Litanie van den Heiligen ar beid". Ik weet niet wat mij het meest verbaasde. Of wei de gecom pliceerdheid van het verplichte koor, dat nota bene geheel geschreven is voor dubbel koor met dessomeerende aeeoorden in legio? of wel dat onze Berghuis zooveel kracht bijeen wist te brengen, zoodat ik mij D. I. N„: D. U. A. moeilijk meer kon voorstel len Ik weet het niet, ik heb veel moois gehoord, maar.... v,an het ver plichte koor niet het minste begrip in mij kunnen opnemen. Het koor naar keuzeSuper flumina Babylo- nis" van Gounod, gaf mij ook niet dien indruk, welke ik billijkerwijze mocht veronderstellen. Kracht stond er, prima kwaliteit, maar er is niet mee gewoekerd, 't zingen bleef koud en ongevoelig- en vermocht geen im pressie te maken. Hierna kwam „Onder Oins" met 92 zangeressen e;n zangers onder Henri Pielage. Het behoeft geen explicar tie, dat dit koor met een spontaan applaus begroet werd. Men onder stelde nü zou men wat anders hoe ren. De reputatie van „Onder Ons" stond ons borg voor heel wat goeds, wat moois, ja voortreffelijks. De conclusie stemde geheel overeen met het gestelde vertrouwen. Wc kre gen zang in de schoonste beteekenis. Reine, ongekunstelde en prahhtig af gewerkte koren. Het verplichte koor kwtam nu véél beter uit en zóó gezongen konden we tenminste een blik slaan in dit technisch probleem. Ik geloof niet, dat de heer Kees An driessen dikwijls 't genoegen zal be leven, dit koor op 't programma te zien. Het verlangt een sterk en goed gevormd koor en dan hog stelt het groote eischen; bovendien ligt het boven het bereik van het kunstlie vend publiek, zoodat meer het „kun nen" der vereeniging frappeeren zal dan de inhoud dezer belangwek kende compositie. „In Speeulo" van Loots werd allen recht gedaan, en genoten heb ik, het genot mij inden kende wat onzen voortreffelijken Loots die zeven minuten lang moet gesmaakt hebben. Ik meende wer kelijk er kon niets overtreffends ge geven worden. „Kunst door Oefening", uit Am sterdam, met 120 zangeressen en zan gers, onder Frans Rigter, bond „On der 0,ns" een waardigen strijd aan. Het mannenkoor was hier beslist beter, de klank over 't algemeen war mer. Na het verplichte koor dat ook juweelig gezongen werd, volgde „Vendredi Saint" van Gounod, en dat is mij niet meegevallen. Hiervan had ik meer Verwacht, zelfs de stem ming had nu en dan volmaakter kun nen zijn- Hierdoor is „Kunst door Oefening" den voorsprong kwijt ge raakt en bleef zij bij ons Haarlem's „Onder Ons" ten achter. Dat er een tweeledige meening bestond is heel goed denkbaar en dat het zelfs bij stemming der Jury gespannen heeft, bewijst genoegzaam den uitslag. „Nieuw Leveu" uit Alkmaar, met 92 zangers en zangeressen, onder lei ding van den heer H. Lindeboom, zong wederom het verplichte koor, waar-bij we moesten constateere'n dat dit koor niet tegen de eischen van het koorwerk bestand was. Vooral het sopranenkoor, waar m. i. te veel jeugdige stemmen tusschen stolnden, kon niet de gewenschte klank kracht brengen, dat natuurlijk den totalen indruk niet ten goede kwam. „Salve Riegina" van H. Oberlioffer, was het koor naar keuze, en genoot' een wedergave boven allen lof. Res pect heb ik voor dit koor in no|g! hooger mate dan eertijds te Amster dam. Hier heeft het in „Salve Re- gina" heerlijk kunstgenot geboden en dat deze keurbende niet opgewas- echen was tegen de eischen van het verplicht koor, vond ik te bejam meren. „Nationale Zangschool efa Zang- vereeniging" uit Amsterdam, onder leiding van den heer Presburg, brachten ons met 140 zangeressen klamkzeeën, die als door stormen werden opgezweept en kookten en' bruisten dat tot ontstelling toe be wegen moest- Ik geloof echter dat dit de bedoeling van Kees Andries- sen's „Litanie" geweest is. Ook „Benedictus Dominus" van Pres burg, een z.g. instrumentaal stuk voor koorzang, (verplicht koor te Amsterdam), was ontzagwekkend, groot in klank, en van die rijde on overtroffen. Maiar reine kunst, mooie genuanceerde [natuurlijke voor-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2