immmm g. A VON DER MÖHLEN Gr. Markt 25 Chemische Wasscherjj Ververij Gr. Houtstraat A 90. As Mengelwerk. Dg klank der klokken in Frankrijk- N00RDW1JKERH0UT. HAARLEMMERMEER (aan de Lijnden.) HOOFDDORP. De Kerkberichten, die te iaat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT van heden. R. K. VEREENIGINGEN. Afdeeling Haarlem. Afdeeling SCHOTEN en O. Afdeeling BEVERWIJK. Afdeeling OVERVEEN en O. Afdeeling LISSE. Afdeeling SASSENHEIM en O. Sint Jozefsgezellen-Vereeniging. Specialiteit in WITTE R. K. Militaire Vereeniging. HAARLEM Telef. 426-1046 DeEngelschen tegenover Ierland en het Katholicisme. De Engelschen denken tegen woordig heel anders en beter I over de Ieren dan vroeger Dat blijkt nu weer, nu de Ierscbe leiders, een met name John. Red mond, wederom een sterke campag ne zijn begonnen voor bet aloude vraagstuk der „Home Rule." Er is nu werkelijk kans op, dat »Home Rule" voor Ierland er komen kan, want de leden van bet tegenwoordige Ministerie zijn bijna allen meer of minder door bun poli tieke antecedenten ertoe verplicht, de „Home Rule» aan Ierland toe te staan. Het schitterende succes, dat Red mond reeds heeft behaald, is vooral een gevolg van bet feit dat de Engelschen tegenwoordig heel an ders denken dan vroeger ten op zichte van de Ieren. Nauwelijks een halve eeuw ge leden, waren dezen het voorwerp van afkeer en minachting, en men sprak van hen slechts met verachting, 't Gebeurde, dat men in de couran ten bij het plaatsen een er annonce ter verkrijging van een dienstbode er bij zette „voor Iersche meisjes onnoodig zich aan te melden!" Tegenwoordig is 't wel anders om: nu willen ze zelf niet meer, de dienstmeisjes gaan bijna allen naar Amerika Die gevoelens zijn dan ook geheel veranderd, en het gebeurt tegen woordig niet zelden dat een Engelsch- man in vleiende termen over de Ieren spreektmen prijst hun warm hart en hun verstandigen geest. Vanwaar komt die verandering? Heeft het karakter der Ieren een transformatie ondergaan? Of heeft en TRICOT GOEDEREN, zich de Engelsche natuur veranderd? Noch het een, noch het ander. De Ieren zijn noch warmer, noch verstandiger dan voor dertig, veer tig of vijftig jaren. Wat veranderd is, dat is de hou ding der Engelschen tegenover den Katholieken godsdienst en bijzon derlijk tegenover den Paus! Dat is het verschil. Johm Buil haatte een halve eeuw geleden uit den grond van zijn hart den Paus, van de Papisten had hij den aller grootsten afkeer. Alle geestelijke on derdanen van den Paus werden ge- acht wezens te zijn, bezield met de ergerlijkste plannen, altijd bezig met het smeden van boosaardige complotten, en allergevaarlijkste luidjes. En een Ier was in het oog van een Engelschman het aller-verfoei- lijkste type van den Papist Ierland zag dus ook alles wat het vroeg af gewezen, en alles wat het besloot, duor het moederland afge keurd, alléén omdat het een Ka tholiek land was. Maar het katholicisme heeft zich in Engeland ontwikkeld, is verba zend vooruitgegaan, en de Engel sche katholieken hebben een even groot aandeel in den algeheelen ommekeer van de publieke opinie als de Ieren. De Ier, zegt de „Catholis Times", vestigt zich in Engeland: met zijn zuur verdiend geld bouwt hij de kerk en richt hij de school op. Langzamerhand verspreidt zich het geloof en de bekeeringen vermeer deren. De groote mannen van Oxford verspreiden onder hun land- genooten allerlei geschriften ter weerlegging der verschillende tegen werpingen tegen het geloof. En zij zijn geslaagdde vooroor- deelen vallen weg! Katholiek te zijn is nü in Enge land niet meer een schande in de oogen van welopgevoede lieden, zooal het vroeger geweest is. En wat betreft het groote publiek: dit is er nu toe gebracht om te denken, dat Rome en de Paus, ze mogen dan gelijk of ongelijk hebben op sommige punten, toch de bolwerken zijn van het Christendom; en het volk is nu overtuigd dat het toch wel goed is, in een tijdperk waarin de vijanden van de Christelijke leer talrijker zijn dan ooit, dat er voor de Christelijke leer en het Christe lijk geloof zulke krachtige verdedi gers bestaan! Zóó zijn de vooroordeelen tegen het Katholicisme gevallen, en met deze de vooroordeelen tegen Ierland. Katholieke volkslectuur noodig Men leze eens aandachtig onder staand verslag uit de „N. R. Ct. „Robbers' klacht, het eerst hier in den Kunstkring geuit, dat het publiek de literaire werken niet leest, is door velen gehoord. „Gea mendeerd" is zij deze maand in „Op de Hoogte". Tegengesproken van avond in Tivoli. En met cijfers tegengesproken. De heer L. Simons, de energieke bestuurder der onbaatzuchtig ondernomen Wereld- bibliotheek", heeft verteld van dezer succes. Hem was gezegd, hoe durft gij beginnen en toen hij „Sara Burgerhart" zou uitgeven, werd wederom gezegdhoe durft gij Hij liet er 4000 exemplaren van drukken en hoopte die in een jaar kwijt te zijnhg was ze in vier maanden kwijt en in nog eens vier maanden 5000 exemplaren. Van Verwey's „Inleiding" heeft hij in een jaar 13000 exemplaren verkocht, van zijn „Max-Havelaar "-editie 20000 exemplaren van „Vorsten school" 12000 exemplaren. In drie jaar tijds zijn er in het geheel 400000 deelen geplaatst. De zege dus van het goedkoope boek, 't bewijs, dat er wel wordt gelezen, maar dat zeer velen, die aan lectuur behoefte hebben, geen hooge prijzen kunnen, doch lage prijzen gaarne willen betalen. De heer Simons zeide dit alles in een bijeenkomst van abonnees der „Wereldblibiotheek" leden en Telefoon No. 1471 HAARLEM ROKKEN en BLOUSE8. 9 PISCAER's - - - 1 H SCHOENENMAGAZIJN. g§ Het beste adres voor solied werk. j hunne introducees. Want die hou den nu ook al bijeenkomsten. Er zijn afdeelingen te Amsterdam, in en Haag, hier, die bijeenkomsten beleggen waar gesproken wordt over de boeken der bibliotheek, gelezen wordt uit die boekenen zulk een bijeenkomst was het nu. Een winkelkast vol uitgaven der Bibliotheek, en plakkaten met be tuigingen van waardeering door bekende mannen hier en daar aan den wand. De heer Simons legde het stre ven en het welslagen der Biblio theek uit en sprak daarna nog een enkel woord over Ibsens „Nora", waarvan een vertaling in de Bi bliotheek is verschenen. Hij ver dedigde de psychologie van het slot van het stuk en gaf daarna het woord aan mevrouw Tartaud- Klein, onze uitmuntende Nora-ver- tolkster, die zittende, het geheele werk voorlas, voordroeg, mag men zeggen, met een uitnemend begrij- pelijk-maken van alle rollen. Het publiek uit Tivoli's volle bovenzaal bracht de begaafde spreek ster eenige malen hulde." Velerlei valt uit dit verslag te leeren. Vooreerst: dat de leeslust onder ons volk nog altijd zeer groot is zoodat er een ruim veld is voor goede lectuur. Vervolgens: dat aan de overzijde geweldig reclame wordt gemaakt voor allerlei uitgaven zoodat we daar geduchte actie tegenover heb ben te stellen. Bovendiendat ook min of meer zware kost er blijkbaar bij het le zend publiek grif ingaat zoodat wij ons niet mogen vergenoegen met het aanbieden van Mafjes. Gelukkig, er geschiedt reeds veel onder ons ter verspreiding van goede, degelijke lectuur. Maar een opwekking kan toch nooit kwaad, allerminst voor hen, die 't al heel mooi vinden, als zg zich door anderen laten bewerken en zich overgens bepalen tot criti- seerend toezien. Juist hierom wilden wij op dit verslagje eens wijzen. (Res.) OFFICIEELE KERKLTJST. Donderdagavond van 6S uur gelegen heid om te biechten. Zaterdagmiddag van 5 uur af gelegen heid om te biechten. Te 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Mej. Joanna van Dril, Joanna Dubbeling, Anna van Rooden, Clasina Caspers geb. v. d. Ploeg, Maria Kuipers geb. Prins, die niet de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Joannes Warmerdam, Henrica Teeuwissen, en de Wed. v. d. Haar geb. Maria v. Koert, die in den Heer is overleden. Zondag, 7 uur, stille h. Mis met onder richting; 10 uur, Hoogmis met predikatie, 's Namiddags te 1 uur Catechismus. Te 2 uur Lof. Donderdag, half 9 gezongen h. Mis. Vrijdag, half 9 gezongen h. Mis ter eere van het H. Hart van Jesus. De gebeden worden verzocht voor Gijsbertus van de Marei, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Franciscus Diemei, die in den Heer is overleden. VOORHOUT. Zondag, half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, half 2 Catechismus, half 3 Lof. Donderdag, Catechismus. De gebeden worden verzocht voor Joanna Koeleman, die in den Heer is overleden. Kerk v.d. H. Franciscus van Sales. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 's Namiddags 3 uur Lof met Rozenhoedje. Dinsdag, half 10 gezongen Maandstond voor Joannes Burgers. Vrijdag, half 9 gezongen h. Mis ter eere van het H. Hart. Zaterdagmiddag van 48 uur gelegen heid om te biechten. In de week om half 9 de h. Mis en daarna Catechismus. De gebeden worden verzocht voor de Wed. Anna v. Doorn geb. Smit, en de Wed. Gijsberta Meijer, geb. v.d Burg. die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Joannes Burgers, Maria Wezelenburg geb. Poelgeest, en Adriana Huiberts geb. Punt, die in den Heer zijn overleden. Zondag, 7 uur, Parochie, 9 uur, Cate- ohismus, 10 uur, voor de levende en overledene leden van R. K. Kiesvereeni- ging, 3 uur de Vespers. Maandag, 8 uur, Mejuffr. de Jong geb. Stammeijer, half 9 Cornelis Petrus de Hey. Dinsdag, half 8 Clasina van Smorenburg, hvr. Joannes Bontje, 8 uur Agatha van Leeuwen geb. Verdegaal. Woensdag, 8 uur en half 9, beide voor den HoogEerw. Heer Mgr. Bernardus Dan- kelman en overl. ouders. Donderdag, 8 uur, Adriaan van Son, half 9 gez. jaargetijde voor Joannes van Westen. Vrijdag, 8 uur, Tot zettere intentie, half 9 Gel. h. Mis ter eere van het H. Hart voor de geloovige zielen. Zaterdag, 8 uur, Z.Eerw. Heer Joannes Steenvoorden, half 9, Elizabeth Sprundel geb. Pronk. De R. K. ','ereenigingen van Haar lem. en Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijke) mededeelingen, agenda's enz. bekend te maJcen. Nederlandsche R. K. Volksbond Bondsgebouw Smedestraat 23. Zondag 29 Nov., half 1 Sigaren- en Tabaksbewerkershalf 8 Jaarfeest van het Metaalbewerkersgilde „St. Eloy"; des morgens te 7 ure zal een H. Mis worden opgedragen in de kerk van St. Jan (Am sterdamstraat). Maandag 30 Nov,, half 9 uur, Onder steuningsfonds. Dinsdag 1 Dec., half 9 bloemist- en tuir dersgilde „St. Elisabeth"8 tot 9 uur „Hulp in Nood". Woensdag 2 Dec., 9 uur repetitie Zang- vereeniginghalf 9 bestuursvergadering Houtbewerkers; half 9 bestuursvergade ring Communiefonds; half 9 Ontwikke lingsclub „St. Thomas van Aquino". Spreker de weled. heer dr. Borst-Pauwels. Alle leden der afdeeling Haarlem wor den driDgend uitgenoodigd deze cursus bij te wonen. Donderdag 3 Dec., half 9 Rederijkers kamer; half 9 Kalk- en Steenbewerkers. Vrijdag 4 Dec., half 9, Hoofdbestuur. Zaterdag, 5 Dec., half 9 zitting Spaar bank „St. Antonius van Padua", 8—9 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwar tier), half 9 tot half 10 uur opening Bi bliotheek, Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winterprovisie), half 9 uur uitstalling en verkoop van boeken, geschriften en bro chures door de propagandaclub, half 9 u. inschrijving van nieuwe leden in de Coöperatieve Bakkerij „Arbeid Adelt". Mededeelingen. De heeren voorzitters en secretarissen der onderafdeelingen worden beleefd ver zocht hun leden aan te willen sporen tot het bezoeken van den Socialen Cursus, die geregeld om de veertien dagen, des Woensdags gehouden wordt en waartoe alle leden van den Bond gratis toegang hebben. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Bondsgebouw: Kerklaan. Den leden der Spaarkas „St. Antonius van Padua" wordt medegedeeld, dat het inleggeld van de leden te Jan Gijzenvaart voortaan zal worden opgehaald. De heer J. P. Handgraaf Jz., nieuw gekozen be stuurslid, heeft zich welwillend hiermede belast. Voor Schoten en Santpoort blijft het als voorheen. Steeds bestaat gelegen' heid zich voor de Spaarkas te doen in schrijven. Namens liet Bestuur,, B. BURGER, le Secr. Bondsgebouw: Peperstraat 15. Donderdag 26 Nov., 's avonds half 8, Ontwikkelingscursus. Zaterdag 28 Nov., 's avonds van 7 tot 8 uur zitting der Spaarbank St. Antonius van 7 tot 8 u, zitting der Spaarkas St. Ni colaas en Communiefonds. Zondag 29 Nov.,'s avonds half 8, leden vergadering in het Bondsgebouw. Óp deze vergadering zal geïnstalleerd worden, waarom de aspirantleden verzocht wor den ter vergadering te komen. Namens het Bestuur, J. DE GOEDE, Secr. Zaterdag 28 Nov., 's avonds van half 8 tot h alf 9, zitting Spaarbank en Spaarkas (Winterprovisie), gewone lokalen. Maandag 30 Nov., 's avonds half 8, Al- gemeene vergadering, lokaal „Schoon zicht" bij den heer Jongkees. Lezing te houden door een lid der afd. Voordracht door idem. Gratis verloting. Namens net Bestuur, W. J. JANSEN le Secr Bondsgebouw: Dorpstraat C 115. Zaterdag 28 Nov., 's avonds van 7 tot 8 uur, zitting Spaarkas. Dinsdagavond repetitie Zang. Den leden wordt bekend gemaakt, dat voor de inzameling van oud papier is aangesteld de heer Th. Opstal en niet meer L. v. d. Lans. St. Barbara. Den leden van St. Barbara wordt bekend gemaakt, dat bij de jaarverg. altredend zijn van het bestuur J. Schoorl, 2de voorz., J. v. Zeist, lste secr., F. Kerkvliet, 2de comm. Hiervoor kunnen caadidaten worden ingeleverd tot en met 15 December, bij den secr. J. v. Zeist, Heull. Ontwikkelingsavonden. „Het is niet waar, dat de vorderingen der wetenschap het geloof verstikken, maar veeleer de onwetendheiddaardoor komt het, dat, waar groote ontevredenheid heerscht, ook het ongeloof groote ver woestingen aanricht." Gelet op.dit woord van Pius X, zal op Vrijdag den 4en Deo., na 't Lof, de eerste Ontmkkelingsavond gehouden worden. De Geest. Adv. zal optreden met deze vraag: „Waarom Volksontwikkeling noo- dig? is dom blijven niet beter? Ieder lid en donateur heeft vrijen toe gang- Dus mannen, toont uw belangstelling, „onwetendheid is een gevaar, ontwikkeling een eisch!" In het Bondsgebouw is de bus geplaatst, waarin men nu reeds schriftelijk zijn vragen kan richten aan den Geest. Adv. Dat hiervan een ruim gebruik gemaakt worde, opdat door die vragen de meest interessante onderwerpen kunnen behan deld worden! Niet onderteekendevragen zullen op zijde worden gelegd! Namens het Bestuur, A. H. Schrama, Secr. Woensdag 2 Deo., des avonds te 6 uur, vergadering van de Land- en Tuinbouw- knechts. Aller opkomst gewenscht. Namens het Bestuur, J. ZANDVLIET, Secr. HAARLEM. VereenigingsgebouwZoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en van 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. IL K. Vereeniging tot bescherming van meisjes, gen. „St. Martha." Het Bemiddelingsbureau der Vereeni ging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12—2 uur, voor betrekkingen als dienstboden enz., Donkere Spaame 22, alwaar voor R. K. dienstmeisjes wier ouders buiten de stad woonachtig zijn iederen Zondag- en Woensdagavond van 810 ure gelegenheid bestaat tegen de geringe vergoeding van 5 ct. per week haar vrijen tijd aangenaam en gezellig door te brengen. Aanmelding daartoe aan het „Te Huis" op bovengenoemde avonden. Liefdewerk: St. Josephs Ambachts- leeriingen. Zoetestraat (voor jongens van 1317 jaar). Zondagavond van 56 uur Godsdienst onderricht, van 6 tot half 8 gelegenheid tot ontspanning. B K. Zangvereeni ging ABTI ET BELIGIONI. dir. de Heer JAC DE JONG. De werkende leden zullen begrijpen, dat, nu de uitvoering van het Kerstmis- en Driekoningen-Oratorium meer en meer nadert, hunne tegenwoordigheid op de repetitiën noodzakelijk is. De eerstvolgende repetitien worden ge houden: Zondag 29 Nov. 's nam. half 1 en Dinsdag 1 Dec. te 8 uur in de boven- achterzaal van het café Brinkmann. Dames en Heeren worden dringend verzocht op den sangegeven tijd aanwezig te zijn, opdat tijdig met de repetitien kan worden aangevangen. HET BESTUUR. S No. 19 XI Van verregaande onzinnigheden, waartoe het. an ti -cleri aalisme voeren kan, geeft Frankrijk in zijln geschie denis van den idag, tegenwoordig keer op keer de treffendste voorbeel den. Nu dit weer. De „Maire" van Salins vaardig de een beslissing uit ze werd ver nietigd door den Conseil li'Etat waarbij het verboden werd, om de klokken bij het aankondigen der ker kelijke diensten langer dan vijf mi nuten te luiden. Waarom? „C'est que le son des cloches est gênant". Dat klokge- klink ziet u, is zoo vreeselijk hinder lijk! Zoo denken met dezen burger vader velen zijner collega's. Noch tans eenstemmigheid is er niet. De burgemeester van Vendeuve schijnt een tegenovergestelde meeni'ng toe gedaan. Hij laat de klokken luiden om burgerlijke huwelijken en begra fenissen te solemniseeren. Het nieuwste nieuws hieromtrent heeft de Gaiilois: „Nadat de bisschop van Belley, tengevolge der beschikkingen va|n het gemeente-bestuur betreffende de pastorieën, de uitoefening van den godsdienst heeft geschorst, is door den burgemeester last gegeven, drie maal daags het Angelus te doen luiden, „paree que c'est plus gai d'en- tendre la doche" dat klok-geklank verwekt zoo vxoolijke stemming, ziet U. En dan vraagt iemand1: Maar hoe hebben we 't nu? Is de klank der

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 11