Openbare Godsdienstoefeningen in de R.K. Kerken te Haarlem en omliggende plaatsen, Naami. Venn. „Drukkerij de Spaarnestad." mm Nov. ut? DER Dit nummer behoort bij de „Nieuwe Haarl. Courant" van 28 November. KINDERHUISVEST No. 29—31—33. HAARLEM. Directeur: P. H. M. v. d. GRIENDT. ADVERTENTIÊN: Van 1 tot 8 regelsf L20. Elke regel meer0.20. Ingezonden mededeelingen tusschen don tekst ten minste 8 regels fl.50; elk? meer 0.30. Het Auteursrecht op den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 29 Juni 1881 (Staatsblad No. 124,) MAANDAG DINSDAG W0ERSDA6 3D 1 Dec. indag van den Van uctl dag. H. Apostel Andreas, dag van devotie. Van den dag. Geboden Vasten dag. H. Bibiana, Maagd en Martelares. Franciscus Xaverius, Belijder. Geboden Vasten dag. O. Barbara, Maagd en Martelares. ZATERDAG H. Fetrus Ghrysologus, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar. DONDERDAG VRIJDAG 3 H. EERSTE ZONDAG VAN DEN ADVENT. les uit den brief van den H apostel Paulus aan de Romeinen; XIII, 11—14. Broeders I "Wij weten, dat het uur reeds daar is om uit den slaap te ontwaken. Want nu is onze zalig beid meer nabij dan toen wij bet geloof aannamen. De nacht is voor bijgegaan, en de dag is genaderd. Laat ons dan afleggen de werken der duisternis en aandoen de wa penen des lichts! Laat ons, als bij dag, eerbaar wandelen, niet in bras- serijen en dronkenschap, niet in twist en afgunstmaar doet aan den Heer Jesus Christus. Evangelie volgens den H. Lucas; XXI, 25-33. In dien tijd sprak Jesus tot zijne leerlingen: Er zullen teekenen zijn aan zon en maan en sterren, en op de aarde onsteltenis der volken door vervaardheid wegens bet brui sen van zee en golven, als de men- schen uitdroogen van angst en ver wachting wat der geheele wereld zal overkomen; want de krachten der hemelen zullen geschokt worden. En dan zullen zij den Zoon des menschen zien komen in eene wolk, met groote macht en majesteit. Wanneer nu deze dingen beginnen te gebeuren, ziet dan naar omhoog en heft uwe hoofden op, want uwe verlossing is nabij. En Hij zeide hun eene gelijkenis: Ziet den vij geboom en al de hoornen; als zij reeds vrucht uit zich doen voort komen, dan weet gij dat de zomer nabij is. Zoo ook gij, als gij deze dingen zult zien geschieden, weet dan, dat het Rijk Gods nabij is. Voorwaar, Ik zeg u: dit geslacht zal niet voorbijgaan, totdat alles geschiede. Hemel en aarde zullen voorbijgaan, maar mijne woorden zullen niet voorbijgaan. Evangelieverklaring. lste ZONDAG VAN DEN ADVENT. Met den Advent begint de H. Kerk haar nieuw jaar, niet zooals de wereld het har6 met luidruchtige en dikwijls zondige vermaken, maar in gebed en boete, met hoog-ernstige gedachten, met overdenking van de gewichtigste waarheden. Daarom stelt zij in het Evangelie van dezen Zondag ons wederom het einde der wereld voor oogen, opdat wij, denkende aan de komst van Christus op aarde bij Zijne Geboorte, waartoe de Advent tijd ons opwekt, terzelfder tijd ook denken aan Zijn tweede komst in groote macht en heerlijkheid om te oordeelen over levenden en dooden, en ons door berouw en boetvaar digheid voor die tweede komst mogen voorbereiden, Nadat ons in het Evangelie fafl den vorigen Zondag op de verschij ning van den Anti-christ, die velen verleiden zal, gewezen was, worden ons nu meer bijzonder de groote teekenendie in de natuur het oor deel zullen voorafgaan, aangewezen. Er zullen teekenen zijn aan de zon, die verduisterd zal wordenaan de maan, die haar licht niet meer geven zal; en aan de sterren, die hunnen glans zullen verliezen, alsof zij van den hemel vallenteekenen alzoo zichtbaar en niet te loochenen, vreeselijk en niet te beletten door eenige menschelijke kracht, en wel aan die hemellichamen, die door Godsbeschikjdng de aarde voort durend moesten verlichten, dag en nacht. Een volslagen, Egyptische duitsternis zal daarvan het gevolg zijn, en hangen over het geheele aardrijk. Bovendien „de krachten der hemelen zullen geschokt wor den," en ontzaglijke beroeringen in de natuur volgen; het gebruis van zee en golven, schrikbarende bewegingen als geen storm ooit verwekt heeft, zullen alles met ondergang bedreigeneen vuur zal van den hemel nederdalen, waar door de aarde en al de werken die op haar zijn, al wat de ijver en de kunst van 's menschen hand ooit schiep, zullen verbrand worden. En die omwenteling in het rijk der natuur zal nog overtroffen worden door de verschrikking, die de har ten der menschen bevangen zal. „Angst zal zijn onder de volkeren, zoodat de menschen zullen verdor ren van vrees en van verwachting van hetgeen der geheele wereld gaat overkomen." De teekenen, voorspellingen van Jezus aanstaande komst, zijn ge schied, de geheele aarde is van aan zien veranderd, de lichtende hemel lichamen zijn verduisterd, een brand van het eene einde der wereld tot het andere woedende, heeft alles verteerd, een akelige stilte en angst wekkende duisternis heerschen over de voor weinige dagen nog zoo verrukkelijk schoone schepping Gods, die nu gelouterd is en ver nield zal worden. Allen die ooit op aarde leefden, die ontelbare millioenen van men schen, zijn door Gods Almacht op ééne plaats te samen gebracht, en verwachten vol vrees het oordeel dat over hen zal geveld worden. Nu gaat de Rechter zelf verschij nen. „Zij zullen den Zoon des men schen zien komen in eene wolk, met groote macht en heerlijkheid." Allen zullen Hem met hunne oogen in Zijne verheerlijkte Menschheid zien nederdalen uit den hemel, op de wolken als op een zegewagen gezeteld, om te oordeelen over alle geslachten der aarde, door Zijne Engelen op ééne plaats verzameld zijn. En dan zal het vonnis, het on herroepelijke vonnis, dat beslist, over de gansche eeuwigheid worden uitgesproken. Komt, gezegende Mijns Vaders, zal het tot de gelukzaligen klinken, neemt bezit van het Koning rijk, dat voor u bereid is van de grondvesting der wereld af. Maar tot de rampzaligen, die aan de linkerzijde geplaatst zijn, zal Hij zeggenGaat weg van Mij ver vloekten in het eeuwig vuur dat bereid is voor den duivel en zijne engelen. En aanstonds zal hel. von nis voltrokken worden, en de ge lukkige of rampzalige eeuwigheid aanvangen. Hoewel die vreeselijke dag aan niemand nader bekend is, wil Jesus toch ni»{; jUt fer iein&ud onver wachts door zal overvallen Wórdeö, en daarom wijst Hij er nogmaals op dat de teekenen, die Hij zoo even genoemd heeft, dien grooten dag zullen voorafgaan, en dat als die teekenen geschieden die dag niet meer verre is Om hen dat goed te doen begrijpen, stelt Hij hun eene gelijkenis voor. „Aanschouwt den vijgeboom en al de hoornen. Wanneer zij alreeds vrucht uit zich doen komen, dan weet gij dat de zomer nabij is. Zoo ook als gij deze dingen zult zien geschieden, weet dan dat het rijk Gods nabij is," dat - de dag waarop Hij Zijn oordeel houden zal niet ver meer af is. Maar zij moeien zich niet al te beangst daarvoor maken, want voor Zijne getrouwe leerlingen zal die dag niet zoo vreeselijk zijn, het zal integendeel voor hen een dag van overwinning en van blijdschap zijn. „Als nu deze dingen beginnen te geschieden, ziet dan opwaarts en heft uwe oogen omhoog, (houdt ze niet als van angst ter neder gebogen) omdat uwe verlossing nabij is." Dan zullen namelijk Zijne getrouwe dienaren verlost worden van al de ellende dezer wereld, dan zullen zij ingaan iu de heerlijkheid die voor hen bereid is, dan zullen zij met Christus in all e eeuwigh eid heerschen over al hunne vervolgers en vijanden. Nogmaals bevestigt Christus zoo plechtig mogelijk de waarheid en zekerheid Zijner voorspellingen. „Voorwaar Ik zeg u: dit (mensche- lijk) geslacht zal niet voorbijgaan, totdat dit alles geschiede. Hemel en aarde zullen voorbijgaan, maar Mijne woorden zullen niet voorbij gaan." Het laatste oordeel is dus even zeker als de waarachtigheid van het woord van Christus onbetwistbaar is." Daarom vermaant ons de kerk om in deze dagen van den Advent dikwijls aan dat oordeel te denken en ons zóó voor te bereiden door boetvaardigheid voor de komst van Christus met Kerstfeest in onze Zielen, dat wij voor Zijne komst op het einde der wereld niet te vreezen hebben. Een St. Vincentius-Vereeniging van onzen Tijd. P. fr. Ildefonsus, de bekende Ca- pucijn-drankbestrijder, schrijft in „Sobriëtas" het volgende: Eenigen tijd geleden ontving ik van den President van den Bijzon deren Raad der St. Vincentius-Ver eeniging tehet volgende schrij ven „In de afdeeling der St. Vincen tius-Vereeniging alhier kwam dezer dagen de wenschelijkheid ter sprake om op krachtiger wijze dan tot heden (verspreiding van het tijd schrift Sobriëtas) samenwerking tot stand te brengen tusschen onze ver- eeniging en de georganiseerde drank bestrijding. Daar vaste denkbeelden ontbra ken, hoe daartoe te gerakeD, werd mij opgedragen mij met UEw. in verbinding te stellen, ten einde zoo mogelijk nadere aanwijzing te ont vangen, die ons zoude kunnen hel pen bij het bereiken van ons doel." Ik zond het volgende antwoord: le. Zorg dat uwe leden zooveel mo gelijk allen georganiseerd drankbestrijder worden. Daar komt hst vooral op aandit is m. b een der voornaamste middelen tot het te bereiken doei. 2e» Stel u in verbinding met de dféhkweer ter plaatse. Uit on- deriiüge bespreking zal spoedig blijken, hoe het Kruisverbond en de Vincentiusverêêülging naar plaatselijke omstandighe den elkaar het best in de hand kunnen werken en wat door overleg en samenwerking be reikt kan worden. 3e. Verspreid lectuur. Onwetend heid is een der grootste oor zaken van het hedendaagsch drankgebruik. Wij moeten den wolf zijn schapenvacht afruk ken. Behalve het algemeen propaganda-blad voor de Dio cesen Utrecht, 's Bosch, Haar lem en Roermond, noemde ik „De Geesel der Eeuw", „Dr. Ariëns aan het woord", het vlugschrift der Kath. Son. Actie „Drankbestrijding", „Wat de Katholieke Drankbestrijding eigenlijk in heeft" of „Wie is de vijand?", de Lichtkogels van Sobriëtas, den Sobriëtas- almanak. 4e. Maak propaganda voor het Dr. Ariënsfonds. Wat dit laatste betreft gaf ik het volgende idee. Zoudt ge in den loop van den a. s. winter niet eens in overleg met de Elisatjethsvereeni- ging, Kruisverbond en Mariaveree- niging een groote avond-vergade- ring kunnen organiseeren, waarin door een spreker van naam de sociale beteekenis van het Dr. Ariënsfonds wordt uiteengezet? Ik voegde er de reden bij. Met het Dr. Ariënsfonds, zooals men weet, wordt bedoeld een fonds te stichten, waarvan de rente geheel of ge deeltelijk kan dienen tot finan- cieele hulp bij de verpleging van min- of onvermogende R. K. drank zuchtigen in herstellingsoorden of andere ziekenhuizen, en waaruit met verloop van tijd een eigen R. K. Nederlandsch Sanatorium tot gene zing van drankzuchtigen kan wor den gebouwd. Welnu, de drankzucht is oorzaak van onnoemelijk veel geestelijk en lichamelijk lijden. De VincentiusvereenigiDg en der gelijke hebben er dus alle belang bij, dat de gelden voor het Dr. Ariënsfonds rijkelijk blijven toe- stroomen. Daarbij, wanneer deze actie uitgaat van een Vincentius- vereeniging, bestaat er meer kans van slagen. Dan geeft het beter den indruk van een liefdadig doel. En dat heeft over het alge meen de sympathiedaar heeft men gauw iets voor over. Terwijl, wan neer de drankbestrijders de zaak op touw zetten, het gevaar volstrekt niet denkbeeldig is, dat velen zullen worden afgeschrikt, in de meening, dat hun het offer van persoon lijke onthouding, hetzij gedeelte lijke of geheele, zal worden gevraagd Eindelijk, indien de Vincentiusver- eeniging het initiatief neemt, kan zoo'n avond ongemerkt de heer lijkste vruchten afwerpen voor de drankbestrijding. Het ligt immers in den aard der zaak, dat eene zakelijke uiteenzetting der sociale beteekenis van het Dr. Ariënsfonds er veel toe zal bijdragen, dat het werk der drankbestrijding meer wordt ge waardeerd. Velen onder die stan den, op wier hulp en medewerking wij nu nog altijd tevergeefs wach ten, gaan dan onwillekeurig wat meer voor drankbestrijding voelen, en zoo worden langzamerhand ook uit de rijen der ontwikkelden en meer gegoeden meer en meer blauwe strijders gerecruteerdl Sedert ik mijn antwoord inzond, heeft de bedoelde Vincentiusveree- niging nader over dit punt vêrga- derd. Er was veel belangstelling onder de leden, schrijft de Presi dent mq. Er werd voorloopig be sloten, dat eene Oommissie een sa- menspreking zou vragen met het Bestuur der plaatselijke afdeeling van het Kruisverbond, ten einde tot blijvende samenwerking te ge raken. Ook werd besloten tot het doen vervaardigen van aantrekke- kelijke wandkaarten ter versiering der woningen van onze gezinnen, op welke kaarten waarschuwingen tegen drankmisbruik en toepasse lijke spreuken zullen prijken. Nog werd bepaald, dat de eerste algemeene vergadering van Vincentianen zou worden gewijd aan een uitvoerige bespreking van het belang der drankbestrijding met voorafgaand woord van een ter zake wèlingelichten inleider. Alsdan zouden de leden worden aangespoord om „als Vincentianen" het drank misbruik te bestrijden, geen sterken drank meer te schenken voor be wezen loon- en andere diensten en dergelijke meer. Ten slotte werd bepaald, dat de conferenties, voor zooverre zij het nog niet deden, maandelijks het algemeen propa gandablad in de bezochte gezinnen zullen verspreiden, en dat een aantal exemplaren van het boekje Pater Mathew" zullen worden aan gekocht ter verspreiding. Moge het voorbeeld dezer Vin- centiusvereeniging te.... overal navol ging vinden! Andere tijden, andere gevarenmaar ook andere wijze van werken. „Bestaat er verband tusschen alcoholisme, crimaliteit en armoede, dan moeten zij vooral strijden tegen alcoholisme, die den plicht hebben of zich geroepen ge voelen te werken aan de oplossing der sociale quaestie wat haar gods dienstige en economische zijde be treft, zooalsde Vineentiusver- eenigingen en dergelijke." (Stelling van de 2e Sociale Week). Katholieke vakactie. Dat de Katholieken zich uitslui tend in Katholieke vakvereenigin- gen hebben te vereenigen, en niet in neutrale, zelfs óok niet in ge mengd Christelijke, is zooals ieder weet een meer uitdrukke lijke wensch van het Doorluchtig Episcaat. Niet alleen hier te lande, maar ook elders. In ons land wordt aan dien wensch vrijwel gehoor gegeven, op een enkele betreurenswaardige uit zondering na, die rebelleert. Intusschen is men óok wel hier te lande, echter meer nog in het buitenland, onder de vakactie-be vorderaars, nog maar al te veel ge neigd, aan de geestelijke overheid de bevoegdheid in het recht, en dezen een plicht op te leggen, te betwisten. Daarvan nu heeft de bekende Duitsche socioloog, pater Heinrich Pesch S. J., een artikel geschreven in „Köln. Volkszeitung", waarvan hier een overzicht moge volgen. De geleerde schrijver richt zich in dat artikel tot den Rijksdagaf gevaardigde Giesberts, die zooals men weet, op h9t Congres te Zürich een zeer ODgepasten toon aansloeg tegenover het Hoogwaardig Episco paat. DE OFFICIEELE KERKLIJST UITGAVE VAN DE 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 9