J. W. L U C A S, Stadsnieuws. Burgerl. stand. Getrouwd: A.J. v. d. Poel en C. Kapteyn. hoordwijkbrhout. Personalia. Tot onderwijzeres aan de Bijzondere K. K. school in het gesticht „De Voorzienigheid" is met ingang van 1 December a. s. benoemd benoemd mej uffrouw A. J. M. Madlener te 's-Gravenhage. Een hevige brand. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag brak in de nabijheid van de Lijnden alhier een hevige brand uit in de dubbele woning van J. Kortekaas. De brandspuit kon slechts het naastbijzijnde behouden. De levende have werd gered, verder is alles verbrand. De brand ontstond bij B. Grevenstuk, door het omvallen eener lamp. Verzekering dekt de schade. Burgerl ij kestand.Getrouwd: A. Kluft en N. Boterbloem. Bevallen: M. W. E. van 'tHof V Ogel, d- ijjftiiTt'ii r— Public Accountant, Leeraar M. O. Boekhouden P1ETER K1ESSTRAAT 24. Het nieuwe Patronaatsgebouw der O. L. Vrouwe parochie. JV'èl was het gisteren een bijzon dere dag1 dies quam fecit Domi- nus, zooals pastoor Dr. Vlaming" in zijn toespraak tot de jongens van het Patronaat mocht zeggen voor de O. L. Vrouweparochie. Immers, op den dag van het aan- bichlingsfeest werd ook het nieuwe Patronaatsgebouw achter de Cani- siussc-hool (Zaterdag uitvoerig in dit blad beschreven) plechtig in gebruik genomen, nadat niemand minder dan Haarlems Kerkvorst het huis zélf heeft gewijd en gezegend. Des morgens naderden alle jongens yan het Patronaat, meer dan 200 in aantal, ter Heilige- Tafel, en het was voor de geloovigen der O. L. -Vrouweparochie een .stichtend en aandoenlijk gezicht, die breede rijen jongens zoo eerbiedig zich te zien scharen aan de Communiebank. Na, een half uurtje wederom van gezamenlijk gebed bij het Aller heiligste was het dien middag feest in optocht ging het naar het Patro naatsgebouw, waar boven de deftige, hooge ingang aan de Koningstein- straat de driekleur wapperde, en pas toor Dr. Vlaming met zijn kape laans en de heexen der Patronaats commissie de jongens afwachtten in de nieuwe behuizing. Aan pastoor Vlaming was dan ook het hartelijk, joviaal woord van ge- lukwensch, waarmee Z.Eerw. de jon gens en hun Directeur verwelkomde, en wa'arbij Z.Eerw. de hooge betee- kenis van het Patronaatswerk uit eenzette, zich gelukkig prees met zfjn medehelpers, die hem zoo ijve rig op dit punt steunen, en vooral wees op de groote plechtigheid die straks volgen zou, het inwijden van het nieuwe gebouw door Monseig neur den Bisschop zelf. De Directeur, kapelaan Beijsens, aan wien pastoor Vlaming met een kernachtige toespraak daarop den sleutel van het gebouw overdroeg, dankte den pastoor voor zijn belang stelling en voor de groote opoffe ringen en de ontzaglijke moeite, die hij zich reeds heeft getroost en nu nog op de schouders heeft voor dit prachtige gebouw. En een alleraar digst Eed op den Pastoor, waarbij de jongens uit volle borst het refrein zongen op een solo, door den jonge heer Bulters goed voorgedragen, vertolkte ook hun dank op even har telijk gemeende als werkelijk-im- pressieve wijze. Kapelaan Beijsens dankte ook de patronaatsheeren, de heeren D. Jan- se, G. Jansen Hendriks, Van Gurk, J. Lucas, V. van Dijk en H. Kroes, voor hun opofferendie Eefde en krachtige medewerking en ten slotte ook hunne, dames voor de goede ge zindheid die ook deze ten opzichte Van het patronaat toonden en.... ook heden weer toonen De bioscoop, die daarna, de jongens bezighield, en allerkoddigste tafe- reelen zien Eet na de oorverdoovend toegejuichte portretten van Pastoor Vlaming, Directeur Beijsens, Paus en Koningin, de lekkernijen, die door gracieuse damèshanden zoo rij kelijk werden, aangeboden. de prettige stemming die er heerschte en de vroolijke muziek door vaar dige handen welwillend ten beste gegeven, dat alles maakte dat alle aanwezigen een prettigen middag sleten. Toen het tegen zessen liep, wer- der er toebereidselen gemaakt tot de hooge plechtigheid die komen ging, de wijding van het gebouw door Mgr. den Bisschop. Precies zes uur arriveerde Z. D. H. vergezeld van de beide Secretarissen, voor het gebouw, waar de Kerkvorst in de vestibule werd ontvangen door den ZeerEerw. Pastoor en de geeste lijkheid. Met een blij lied verwelkomd, schreed Z. D. H. zege nend door de rijen der jongens naar een rijkversierde n troon, waar de Bisschop plaats nam en allereerst ■werd toegesproken door pastoor .Vlaming- N Z.Eerw. dankte voor Mgr.'s komst, voor de .gave van den bisschoppelij- ken zegen aan dit gebouw, waardoor het tot een God gewijden tempel van vorming der jeugd wordt, naax het hart en verlangen des Bissehops immers. Voorts uitte Z.Eerw. den wensch, dat de dankbaarheid die al len bij deze gelegenheid bezielt, zich moge toonen door een hartelijk gebed voor den Kerkvoogd van Haarlem, opdat deze de talrijke schare van jongeren, die hier hijeen is, zie op groeien allen in de yreeze des Hee ren, ook door middel van dit patro naat, en zij worden tot echt-Christe- lijke mannen. Monseigneur zegjejnjdjel nu het Kruisbeeld en de zalen met de litur gische gebeden der Kerk, en met het kerkelijk gewaad Bekleed, den witten mijter op het hoofd, ging de Bisschop het nieuwe gebouw rond, het gewijd water sprenkelend en den zegen des Heeren afbiddend op het huis en allen die er in zouden ver toeven. Na die plechtigheid, door allen in eerbiedige aandacht gevolgd, kwam Z. D- H. weer op de troon plaats, en de jonge Cremers, een der leerlingen yan het patronaat, huldigde in een voudige en begrijpelijke woorden den Doorluchtigen Bisschop, dankte Z. D. H. en beloofde namehs allen, te zullen volharden iin vurig geloof en in eerbiedige onderwerping aan gees telijke en wereldlijke overheid, in overeenstemming met de lessen, die door het Patronaat hun worden inge scherpt, Als bijzonder bewijs van de welwillendheid, die Mgr. het Pa tronaat toedraagt, vroeg de woord voerder der jongens ten slotte om Mgr.'s beeltenis voor het gebouw, om het te hangen op de eereplaats. Monseigneur nam toen het woord. Hij herinnerde aan het groote be lang, dat immer door hem is ge steld in het werk der Patronaten, een belangstelling die zich levendig laat hegrijpen door het groote nut dat deze hebben voor een goed Ka tholiek volk. Z. D. H. deelde mede dat bij zijn eerste bezoek aan IIome Z. H. de Paus op buitengemeen in stemmende- wijze over het werk der Patronaten hem had gesproken, en een eigenhandig geschreven bewijs van die instemming den Bisschap had ter hand gesteld. In de patronaten zoo sprak Z. D. H. ongeveer vindt gij de groote kweekschool van Roomse,he mannen, waar slechte gezelschappen worden gemeden en bovendien in het godsdienstig onderwijs der school dieper wordt doorgedrongen en de kennis va|n den godsdienst practised wordt- geleerd te beoefenen. Met de hulp van Gods genade, die door de wijding van het gebouw nu is inge roepen, zal ook dit Patronaat tot zulk een kweekschool kunnen wor den. wanneer gjij allen, jongens, trouw de bijeenkomsten bezoekt, waardeert het vele en opofferende werk dat ten uwen bate is verricht en uw best doet om in ernstige toe wijding, gepaard aan gepaste uit spanning, de zorgen die aan u be steed worden, te vergelden Mgr. bedankte de jongens voor de goede voornemens, en zeide zijn beeltenis toe ter opsiering van de zaal, in de hoop, dat allen daardoor immer zouden denken aan wat ze |nü den Bisschop hebben leboofd, en daarnaar handelen Nadat ten slotte den Bisschop nog een danklied was toegezongen, ver liet Z. D. H. zegenend de zaal en het gebouw, bij alle aanwezigen, de jongens niet het minst, een diepen in druk nalatend Valn de groote belang stelling, door Haarlem's Kerkvorst zoo sprekend weder getoond voor het werk der parochiale Patronaten. Na des Bisschop's vertrek werd de plechtige bijeenkomst ontbonden, maar niet dan |nadat de heer D. Janse uit naam van de leden der Patronaatscommissie den Eerw. Di recteur hartelijk had toegesproken, dank betuigd, en voor het gebouw diens welgeEjkend portret had aan geboden, waarbij de jongens door da verend applaus en geestdriftig ge juich toonden hoezeer zij de:n arbeid van hunnen Directeur op prijs stel len. Vermelden we nog, dat onder de aanwezigen ook het kerkbestuur der O. L. Vrouwe parochie was vertegen woordigd en dat de dames fier patro naatscommissieleden zich den gehee- len middag verdienstelijk maakten met- het uitdeelen en verzorgen der verschillende versnaperingen, waar mede de jongens werden bedacht. Dit verslag zij besloten met den hartelijken wensch, dat de gebeden en zegewenschen, voor het Patro- naatswerk der O. L. Vrouwe Paro chie geuit, in vervulling mogen gaan, en dat- dit prachtig gebouw lamgzamerhand het eerste worde van een reeks, waarin alle parochieën1 van Haarlem met hun eigen Patro naat vertegenwoordigd zullen zijn! Gemeentezaken. In beroep. De heer J. B. Lasschuit kreeg geen vergunning een privaat uit te bouwen achter elk der perceelen aan den Heerensingel. Thans komt de heer L. in beroep, doch legt den Raad een andere teekening over dan die, waarop B. en W. de vergunning weigerden. Nu stelt 't college voor den heer L. daarin niet ontvankelijk te ver klaren in zijn beroep. Personalia. H. Dankelccan, onderwijzer aan de O. L. S. no. 6 vraagt eervol ontslag wegens zijn benoeming tot onderwij zer aan een 8 hooi voor achterlijke kinderen te Amsterdam. Vacaturen. Voor de vervulling der beide vaca turen ontstaan in de Commissie C tot wering van schoolverzuim hevelen B. en W. aan voor de vac. Mej. Krom 1. Mej. C. Wijdom en 2 den heer J. Kuyper Jr., voor de vac. Mej. Boel- houwer 1. den heer G. Max en 2 Mej. J. J. Blom. De doorvaart. Het raadslid de Braai wil in de verordening op de doorvaart van schepen door de beweegbare bruggen alhier de woorden „des v.m. van 5 u. 45 min. tot 6 uur" vervangen door „des v.m. van 6 u. 45 m. tot 7 u." Terwijl de heer Levert de bruggen gesloten wil houden van 1 April1 Oct. tusschen 5.45 en 6 u. v.m. en van 1 Oct.1 April tusschen 6.45 en 7 u. v.m. Verboden veor rijioiel en automobiel. Het raadslid Levert wil ook voor motorrijtuigen meer dan twee wielen de Noorder- en Zuiderschoolsteeg ver bieden, doch niet voor motorrijtuigen en rijwielen. In een reeks straten, die voorgesteld worden te sluiten voor motorrijtuigen en rijwielen wil de heer L. 't rijwiel verkeer behouden. Afwijking der Bouw verordening. De N. V. Bierbr. «n IJsfabr. 'tSpaarne vraagt afwijking der bouwverordening voor het bouwen van een wagenberg plaats meer dan 10 M. uit de straat. Onbeiooonbaarverklaring. B. en W. stellen voor 't perceel Ossenhoofdsteeg 2 onbewoonbaar te verklaren. De arbeidsbeurs B. R. Dijksterhuis en T. J. Hariot, voorz. en secretaris der afd. Haarlem van den Alg. Ned. Timmerliedenbond en G. Sluis en W. Rus, voorz. en secr. der afd. Haarlem der Metaal Bewerkersbond, vragen den Raad een spoedige behandeling der reorganisa tie van de bestaande arbeidsbeurs. Dit is noodig met 't oog op 't Gem. Werkloozenfonds, dat met December in werking treedt. B. en W. hebben met belang stelling kennisgenomen van de ver schillende stukken, die tot den Raad zijn gericht met betrekking tot de reorganistie der arbeidsbeurs. Behoudens eén uitzondering willen B. en W. niet nader hun zienswijze motiveeren. Die uitzondering betreft de houding van de instelling bij staking en uit sluiting. Dan zou zoo licht de voor een ar beidsbeurs absoluut onontbeerlijke onpartijdigheid en het even onont beerlijke vertrouwen van werknemers en werkgevers in gevaar kunnen komen en B. en W. willen niet gaarne het verwijt aanvaarden een middel onbeproefd te hebben gelaten om dat te voorkomen. De onpartijdigheid, die met de in een tweetal artikelen neergeschreven bepalingen door de K. v. A. voor de Metaal en Houtbewerking bereikt wordt, zijn slechts relatief. Zij zijn wel niet in het voordeel van werknemers of van werkgevers ge schreven, maar zullen de bepalingen ook onpartijdig werken? B. en W. betwijfelen dit. De bedoeling van de beurs is werk gevers en werknemers bij elkaar te krijgen; ruchtbaarheid te geven aan de verschillende aanvragen en aan biedingen. Handelt nu de arbeidsbeurs, die zich bij staking onthoudt, onpartijdig? Geenszins, zij helpt de arbeiders. Want de arbeiders zoeken dan geen werk, de werkgever zoekt wel krach ten. De beurs stennt dan de stakers, door, wat zij voor alle andere patroons doet, voor dezen na te laten. Omgekeerd helpt zij, door zich bij uitsluiting te onthouden, den werk gever, want dan maakt zij het, in zijn voordeel, den uitgesloten arbei ders moeilijk, nieuw werk te vinden. Wel kan van eene instelling, die nu eens den eene dan weer den andere bijstaat, niet gezegd worden op de hand van een van beiden te zijn, doch eene hoogere onpartijdigheid zal naar B. en W. voorkomt bereikt worden bij eene regeling als in art. 10 van het concept-reglement, omdat daarbij de onpartijdigheid niet alleen op den duur doch ook in het enkele geval be tracht wordt. Dit punt zal voornamelijk van be lang zijn voor het vertrouwen dabde arbeidsbeurs bij werkgevers en werk zoekenden moet genieten. In de prak tijk zal het tot weinig moeilijkheden aanleiding geven. Integendeel, in de praktijk zullen beide partijen in den regel minder moeite hebben om zich op de hoogte te stellen van de toe standen dan het bestuur der beurs om uit te maken of een werkstaking of uitsluiting bestaat of niet. Dit bezwaar blijft echter bij beide regelingen gelijk. Centrale Raad van Beroep. (Ongevallenverzekering.) In de gisteren te Utrecht gehouden openbare terechtzitting had de uit spraak plaats in de volgende zaken: Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep alhier, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank, die schadeloosstelling wei gerde, is bepaald dat ten laste van de Bank zullen worden gebracht de kos ten der geneeskundige behandeling van K. D. te Zandvoort, ter zake van een ongeval, waardoor zijn linkerborst- kas en heup gekneusd werden, hem overkomen in dienst van deElectrische Spoorwegmaatschappij te Haarlem bij het vervoeren van zand, dat diende voor onderhoud der eigen banen dier Maatschappij. De Centrale Raad be vestigde de uitspraak. Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep alhier, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank, die schadeloosstelling wei gerde, is bepaald dat aan E. K. te Zandvoort zal worden toegekend ge nees- en heelkundige behandeling ter zake van een ongeval waardoor weet ribben werden gekneusd, dat plaats had als hierboven omschreven. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep alhier, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank, die meerdere schadeloosstel ling weigerde, is bepaald dat aan A. K., te Zandvoort, ter zake van een ongeval, waarbij de rechterringvinger werd gekwetst, met ingang van 1 Juni 1908 zal worden uitgekeerd eene rente van f 0.261/2 per werkdag, en dat uit 's rijks kas zullen worden vergoed de door getroffene gemaakte kosten ter schadeloosstelling van een deskundige. De Centrale Raad bevestigde de uit spraak, doch bepaalde den datum van ingang der rente op 15 Februari 1908. Personalia. Nader meldt men ons omtrent het jubileum van den Heer A. J. Jonker Zaterdag herdacht de heer A. J. Jonker, boekhouder der Werf-Conrad, den dag, waarop hij vóór 25 jaar aan genoemde inrichting in dienst trad als schrijver. Hoewel door den jubilaris den wensch was geuit om dezen dag in stilte voorbij te laten gaan wegens familie herinneringen, werd hij toch verrast door de prachtige bloemstuk ken hem door eenige hoofdambte naren en belangstellenden aange boden. Het kantoorpersoneel bood den chef zijn gezamenlijk portret aan. Moge het den heer Jonker gegeven zijn nog vele jaren aan deze inrichting, die hij mede zoo groot heeft weten te maken, verbonden te b'ijven. Voor 30 jaren trouwen dienst, is aan den korporaal C. H. Reijnders van het 10e reg. inf., de gesp-medaille toegekend, te rekenen op heden. Algemeene Onderwijzersvereeniging Sectie B. Zondag vergaderde deze vereeni ging in Café Neuf, alhier, einden voorzitterschap van den heer C. v. d. Ende (Alkmaar). De president riep in zijn openings woord allen het welkom toe en wees op het vertrek van den lieer v. d. Krogt, lid van 't bestuur, naar In- dië. Velen vertrekken daarheen en velen zullen volgen. Spr. wees op het bedenkelijke verschijnsel, ook voor 't Bijzonder onderwijs, va|n dit gestadig vertrek. Het blijkt, dat hij het Bijx. R. K. Onderwijs de toestand niet ideaal is. Spr. beschreef de grootsche taak, die op den Katho lieken onderwijzer in het verre In- dië ru,st en herinnerde in dit verhand eriaan, hoe 't Kamerlid Boogaardt in de Tweede Kamer het neutrale on derwijs, door religieuzen gegeven, prees. De agenda besprekend, wees spr op den treurigen toestand, waarin 't ondersteuningsfonds verkeerde en vroeg ten slotte hulp en steun voor een collega, die aan long-tuberoulose lijdende is. De Voorzitter deed enkele mede- deelingen. Aan collega v. d. Krogt, naar Indië vertrokken, is een af scheidsbrief naar Genua gezonden. Met warmte beval de Voorzitter het Informatiebureau aan, dat te Rot terdam gevestigd is. Men' wil trach ten 't bureau nog beter te doen wer ken door ook de liulp der hoofden van scholen in te roepen Het toetreden van dqnateurs werd met applaus begroet. Voor de rondvraag was van een der leden de vraag ingekomen, of 't bestuur nu moeite heeft gedaan op Zaterdag te vergaderen. Het bestuur hlijft in deze, diEgent. (De [WelEerw. Geestelijke Advi seur, ter vergadering komend, werd door den Voorzitter hartelijk wel kom geheeten.) Verder was gevraagd of vóór de vergaderingen een H. Mis zou kun nen gelezen worden, voor 't welzijn der leden Zondags bezwaarlijk, doch als de vergaderingen op Za terdag zuUen gehouden worden, dan za,l dit zeer goed kunnen. De heer Mühren, Enkhuizen, con stateerde, dat Sectie B een tijd van strubbeling heeft, doorgemaakt. Doch ze is die te boven gekomen. Sectie B bezat een eigen blad, de „Katholieke Onderwijzer" Nu is er he.t „Kath. Schoolblad" voor in de plaats gekomen. Op welke voor waarden is die overdracht geschied Op de tweede vraag van den heer Mühring, hoe. de afdeelingen yan Sectie B gewerkt hebben, antwoord de de Voorzitter, dat er geen afdee lingen zijn opgericht. Een onder lid betoogde de noodza kelijkheid, wat meer propaganda voorSectie. B te maken, door b.v. op te sommen in een lezing of jaar boekje wat de vereeniging gedaan heeft. Het Bestuur za.l overwegen. Door den heer Koeter. Bergen, werd gevraagd of 't onderwijzend personeel eener kweekschool vjaït on der de Commissie vtajn Beroep. Spr. wees op de verstrekkende gevolg-en, die de oplossing dezer kwestie kan hebben. De vraag is nader gepre ciseerd: Behoort 't kweekschoolper- soneel ook tot die onderwijzers, welke bij e.v. ontslag aanspraak kunnen maken op bemiddeling door de Commissie van Beroep Er is overal reeds naar geïnfor meerd, de Minister verwees naar Ge deputeerde Staten van N.-Holland. Deze hebben nog geen uitspraak: ge daan. De heer Koeter, niet tevreden, zei- de, dat aan een uitspraak van Ged. Staten de bijzondere ojnderwijzers niets hebben. De bijz. onderwijzers hebben een mihisterieele beslissing noodig. Zou Sectie B deze nu kun nen uitlokken 't Bestuur zal van 't verzoek werk maken. Hierna, werden behandeld de Voor stellen van 't Bestuur A. Het hoofdbestuur voornoemd be sluit een wijziging van bet ondersteunings fonds te ontwerpen, zoodat lo. een bepaling wordt opgenomen, waarin de jaarlijksche contributie per lid vastgesteld wordt op een gulden: 2o. bepaald wordt, hoe te handelen, wanneer een afdeeling der Diocesaan- vereeniging nalatig blijft in het storten harer bijdragen voor het Ondersteuning- fonds 8o. het mogelijk wordt voor ieder slem gerechtigd lid, waaruit de commissie en ondersteuning bestaat, een plaatsvervan ger aan te wijzen, die gekozen wordt gelijk metdengene dien hij vervangen moet. B. Het hoofdbestuur stelt een wijzigings- ontwerp tijdig aan de orde in de afdee lingen, zoodat deze gehoord kunnen worden voor den termijn van indiening van voorstellen, vóór de agenda der alge meene vergadering van 1909 gesloten is. Sectie B kan hare wenscheh ter kennis brengen va,n Z. D. H. den Bisschop vi;a de D. V., een voordee- lige wijze van werken. Spr. bepleitte de noodzakelijkheid van de verhoo ging der contributie voor 't onder steuningsfonds tot f 1,00. De heer Kuijpers (Haarlem) juichte de solidariteit ten zeerste toe, doch de salarissen moeten zóó zijn, dat elk huisvader zichzelf zal kunnen steunen. De heer M i use (Rotterdam) het voorstel toejuichend, wees op 't voor beeld der Christelijke onderwijzers. De heer Aukes (Alkmaar) vroeg nader omtrent 't standpunt yan 't Bestuur, Het is zoo raar, zoo onge woon. De heer Koeter (Bergen) gaf de voorkeur aan een progressieve con- tri'butd ehef fing. De Voorzitter zei, da,t hij zelf' 't standpunt bepaalde, dat evenwel ook 't standpunt van 't bestuur is. Zelf standig optreden kon Sectie B nooit. Het streven Sectie B onafhankelijk te maken, is veroordeeld. Als dat zoo i's., repliceerde de heer Aukes, dan is daarin wel gelezen de reden, dat er zoo weinig belang stelling is voor Sectie B. Spr. meen de, dat Sectie B toch ook wel eens wat doen mag buiten het Hoofdbe stuur om. Die heer V. d. Krogt- (Leiden) vond het wensehelijk, dat de batige saldi van 't Hoofdbestuur ten gujnste van 't- Ondersteuningsfonds komen. Nadat nog i'n den breede gedebat teerd was, werden de voorstellen A. en B. bij acclamatie goedgekeurd. Voorstel II: 2. A. Het hoofdbestuur ontwerpt in navolging der Utrechtsche St. Lebuinus- Vereeniging een werkprogram, waarbij in details omschreven wordt het doel der vereeniging, zooals dat in artikel 3 van de statuten in 2 punten is aangegeven (punt e is vervallen). B. Het stelt dit ontwerp voor de maand Februari 1909 in de afdeelingen aan de orde. Ook de Haarlemsche D. V. moet een program hebben op 't voorbeeld der Utrechtsche, nu zij dikwijls zul len samenwerken. Kap het program hetzelfde zijn, des te beter. Het voorstel werd goedgekeurd.! Voorstel III: 3. Het hoofdbestuur der Diocesaan. Vereeniging stelt in de Commissie van be heer van „Het Katholieke Schoolblad", zoo spoedig doenlijk aan de orde hetontwerpen van een pregram van dat blad. Hiermede wordt zoodanige spoed betracht, dat het ontwerp programma vóór het eindigen van den loopende jaargang aan de goedkeuring der betrekken vereenigingen wordt ont worpen. Het voorstel voor het K. S. moet iii Haarlem en Utrecht vóór Juni vóór den nieuwen jaargang, vast gesteld worden- De heer Koeter wees; erop, dat 't blad de meeni'ngeln moet uiten van den Bond e!n niet der peristolnient Spr. meende, dat de tegenwoordige redac tie er niet zoo over denkt. De heer [Wisse zei, dat aan de redactie een uitstippeling harer be ginselen is gevraagd. De Voorzitter deelde mede dat de Commissie aan het reorganiseeren is- Zij zal dan ook wel een progtraim vaststellen en 't voorstel is nu de Commissie uit te noodigen dit vóór Juni te doen- Het voorstel werd goedgekeurd. Voorstel IV 4. Bij het ontwerpen van het regiement van het „Katholieke Schoolblad" blijft de samenstelling der commissie van Beheer behouden, zooals die in't Keglement voor „De Katholieke Onderwijzer" was vast gesteld. Alleen met deze uitzondering, dat, de administrateur er geen zittingmeer in hebben zal. Tevens blijft behouden de onvereenigbaarheid van het bekleeden der funktie van Voorzitter der Commissie van Beheer of van Redacteur van het Vakblad met het bekleeden eener funktie in eenige onderwijzers organisatie. Het eerste deel werd goedgekeurd. Na de pauze werd in behandeling genomen het tweede deel van dit voorstel. De Voorzitter herinnerde er aan, dat die onvereenigbaarheid ook uit gedrukt was in 't reglement van de K. O. Een goed vervullen der func tie van Voorzitter der Commissie van Beheer of van redacteur van het Vakblad éischt den geheelen ma|n. De heer Koeter wilde daarentegen 't voorstel wijzigen in dezen geest, dat een lid van 't Hoofdbestuur lid moet zijn der redactie. Men ziet dat elders ook, b.v. hij de Lebuinus- vereeniging. De heer Wisse vteneenigde zich ten deele met 't betoog-Koeter. De Voor zitter deed verkeerd van te voren de werkkracht van mcnschen te be palen. Nadat nog anderen het woord ge voerd hadden, werd het 2e deel van 't voorstel aangenomen met 16 st. voor, 13 tegen. Eveneens werd daar na goedgekeurd het heele voorstel. Voorstel V 5. Het H. B. stelt te bevoegder plaatsen pogingen in het werk om ook voor de klasse-onderwijzer(essen) eenzelfde basis voor de bisschoppelijke salarisregeling e verkrijgen, als het geval is voor die hoof den. De Voorzitter deelde mede, dat het Voorstel door Rotterdam is inge diend, i Lang werd over deze zfaiafc' gespro ken. De heer Ver we ij vroeg samengaan met de H ooiden v e.reeniging, da,ar ook de Hoofden ontevreden zijn. De heer Kloosterman (Bovencax- spel) wilde, dat alleen Sectie B ijve- re voor deze kwestie. Zij geldt en kel de kLasse-onderwijzers. Besloten werd, dat omtrent deze kwestie Sectie B zich zul wenden; tot Sectie A, om te verkrijgen, dut de salarissen worden in overeen stemming met de bewoordingen uit de handleiding. Nai een langdurig debat werd voor stel V goedgekeurd en werd na tal van voorstellen op advies van den heer [Wisse besloten de nadere rege ling aan 't Bestuur over te laten. De lezing van den heer Wisse over „Drankweer en wij" werd wegens liet vergevorderd uur op voorstel van den spreker zeE' uitgesteld. Ten slotte werd de heer J. yan Roozendaah als zijnde de eehige in gekomen Candida,at tot Ed Van 't be stuur gekoizen. (Vac.-v. d. Krogt In de vacature-Weiman werd. ge kozen de heer J, H, Koeter, ,uit Bergen. De Voorzitter richtte eenige woorden van afscheid tot deh heer Wei.mar en riep 't welkom in 't bestuur toe aan den heer Koeter. Vervolgens sloot hij met eenige opwekkende woorden de vergade ring. i De Installatie van Deken Stoffels. Gisteren, onmiddellijk: vóór de Hoogmis, had de plechtige Installa tie plaats van den nieuwen Deken- Pastoor, den Hoogeerwaarden heer G. H. E. Stoffels, oud-Pastoor yan Poeldijk. De Installatie geschiedde door den Hoogeerwaarden heer Mgr. L. E. Jansen, Deken van Amsterdam. De plechtigheid ving aan met het geleiden van den nieuwen Deken naar het Altaar. Daar las [Mgr. Jansen den benoemingsbrief voor", eerst in het Latijn en daarna in het Hollandsch. Vervolgens werd door den Z.E. heer Stoffels de Geloofsbelijdenis af gelegd, den eed gezworen, en de "Pastoor Stoffels was Deken van Haarlem geworden. De sleutels en paramenten werden Z.H.E. dan ook overhandigd en hein werden de biechtstoel, de preekstoel en de doopvont aangewezen, het sym bool dat Deken Staffels in functie was gesteld. Hierna officieerde Z.H.B. zelf de Hoogmis en werd daarbij geassis teerd door de WelEerw. heeren J. J. Brüning en H. C. J. Sondeel, kape laans der Parochie, respectievelijk als diaken en sub-diaken. Na, het H. Evangelie betrad. Mgr. Jansen den kansel. De gewijde spreker herinnerde in droeve trekken aan het groote ver lies, dat de parochie van den IJ. Joseph getroffen heeft door het zoo plotselinge afsterven van Deken Verbeek z. .g. Na, vijf maanden moet ik dan weer hier staan, zei Mgr. Jan sen, om weer den Deken wan Haar lem te installeeren. Mgr. Jansen wenschte dan de parochie geluk, dat zij juist Pastoor Stoffels gekregen heeft, in wien zij zal terugvinden, wiat zij in Deken Verbeek verlóren- heeft. De gewijde spreker weidde uit; over de plichten der parochianen je gens den nieuwen Deken, pEchten van gehoorzaamheid, van trouw en van liefde. Door een goed vervullen dezer plichten zal de tank' van den nieuwen Pastoor zeer vergemakkke- lijkt worden. Een gelukwensch Voor den nieu wen Deken, omdat de Kerkelijke Overheid gemeend heeft, dat hü de rechte man zal zijn op de rechtei plaats om aan 't Hoofd van het Haarlemsche Dekenaat te worden ge steld. Vrees voor de toekomst be hoeft de nieuwe Deken niet te heb ben. Hij' heeft beste kapelaans, goe de kerkmeesters en goede gemeente- naren, wier aanhankelijkheid bekend is en ook, dat zij niet terugdeinzen voor geldelijke offers, wanneer deze noodig blijken. Mgr. Jansen besloot niet den wensch, dat God's Zegen tot in lengte van dagen moge rusten op Deken Stoffels' werk. In den namiddag- van twee tot half vier was er receptie op de Pasto rie. Zeer velen maakten valn deze gelegenheid gebruik zich aan den nieuwen Doken te gaan Voorstellen. AUe R. K. corporaties waren ter receptie opgegaan. V A.s. Zondag zal de nieuwe Deken in de Hoogmis zijn intredopredikatio houden. i De hond deoorzaakvanalles* Gisterenmorgen fietste de knecht, van den heer Loomeijer door de Z. Brou werstraat. Een hond schoot op den fietser toe en maakte het den man erg lastig. Zoo al zijn aandacht moe tende wijden aan den hond, opdat deze hem niet in de beenen zou bijten, reed de wielrijder tegen een kind aan. De kleine viel ,en kreeg een leelyke hoofdwonde. 't Was erg, doch de fietsrijder had in deze geen schuld. Z'n verdiende loon. Zaterdag morgen. Toch zeilde reeds een dron ken kerel uit een kroeg aan de Scho- terweg. Zoo laveerende, liep hij twee kinderen ondersteboven. De buurvrouw dier kinderen nam het voor de stum' perds op en tracteerde den drinke broer op een aframmeling met dt» raagbol, zoodat de kerel van alle kan en genoeg had. SASSSHFÏM. HAARLEMMERMEER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2