Staten-Generaal. Uit den Omtrek. Amsterdamscbe Bears. Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. ingezonden Mededeelingen, SCOTT'S hHlsiga Leger en Vloot. Landbouw en Visscherij. 1 Dec. Southern Pacif. Railway atia! woeien Aanbestedingen. gink, Het Nederlandsch Lied, het NederL Onderw. Genootschap, de Ver. ▼an Hoofden van Scholen in Neder land, Volksonderwijs, de Ver. van Christel. Onderwijzers en Onderwijze ressen in Ned. en de Overzeeeche Be zittingen en de Unie van Christel. Onderwijzers en Onderwijzeressen. Het resultaat van de daar gevoerde besprekingen was, dat de aanwezigen vormden een „Comité tot herdenking van den lOOsten geboortedag van Dr. J. P. Heije". Het koos een uitvoerend eomité, bestaande uit de heerenprof. dr. J. te Winkel, voorzitter; prof. dr. H. Brugmans, J. Wvan Dalfsen, Th. Lancée, A. D. Loman Jr., dr. E. D. Pijzei, C. G. Wiegand en J. Vader, secretaris. Het comité hoopt weldra het een en ander omtrent zijn plannen te kun nen mededeel en. Het adres van den secretaris is: Ampzingstraat 81, Haar lem. Tweede Kamer. Staatsbegrooting. De Kamer is gisteren een flink eind opgeschoten: Justitie, Financiën, Ko loniën zijn den hamer des voorzitters gepasseerd, en zelfs zijn er nog kleinere wetsontwerpen gestemd. Maar.... Binnenlandsche zaken, de reusachtigste van alle discussies, komt nu 1 Intmsschen heeft de Kamer gisteren «en traetaat met de Ver. Staten goed gekeurd, en daarna langdurig beraad slaagd over de reorganisatie van den Rijksvleeschkeuringsdienst botercon- trftle enz. Daarbij waren verschillende sprekers o.m, de heeren Dujmar van Twist, van Wichen, van Dedem en anderen bang voor den ondergang der kleine exports! ach ter ij en. De minister zeide in antwoord daar op toe, dat hij geleidelijk de nieuwe regeling zou invoeren en zoo inschik kelijk mogelijk zou zijn. Het wets ontwerp werd aangenomen zonder tegenstemmen. Daarna kwam Binnenlandsche zaken aan de beurt. Daarover morgen meer. HAARLEMMERLIEDE SPAAMWOUDE. EN tfedsgedeeid door E. C. Io&bkböh en Co Vorige koe™ heden Atchison comm. Denver Rio Erie Kans South Pref Missouri Comm. N. if. Ontario Rock Island Union Pacif. Wabash Comm Amalg Copp Oar Foundry Steel Comm Marine Pref. Comm Peruv. pref. comm Kon. Petroleum Great Cobar Ned. Schuld 2%% Rusland Hope Consols. Amerik. waarden flauw. Russ. fondsen flauw. Petroleum aand. vast. Tahaksaandeelen vast. Mijnaaudeelen lager. Prolongatie 3 pet. 99 *li 33 33% 318/s 65Vs 38% 44 231/4 .185/» 24% 182 141%, 85 46% 55B/„ 22i/2 81/,» 381/g 91%» 3001/4 102 70% 80% 80% IOOI/4 32% 33i/2 311/2 651/4 37% 44% 235/4 117% 243/4 182 143/4 843/4 46 54% 221/4 8 39 913 299 101 765% 80% 801/» Het pad door de Lievelden. Dooreen aantal ingezetenen dezer dorpen, niet-leden van de plaatselijke afdeeling van den Provincialen Noord Hollandschen Boerenbond, is aan den Raad dezer gemeente een adres ver zonden, waarin zij dringend verzoeken, de door die vereeniging aangevraagde tegemoetkoming in de onderhouds kosten voor bet pad door de Lievelden wel te willen v«rleenen. Door adres santen wordt er nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat het hier geldt een zaak van algemeen belang, die met de politieke kleur van bedoelden Bond niets heeft nit te staan. Het is toch eigenlijk ook al te mal, om het subsidie te weigeren aan dengene, die het pad gelegd heeft en moet onderhouden in casu de afdeeling Shaarnwoude van den Pro vincialen Noordhollandschen Boeren bond terwijl men het wel wil verleenen aan enkele personen (nog wel de bestuursleden van de afdeeling), mits zij het maar vragen als particu- lieran, doch niet in hun qualiteit van bestuursleden. De inzenders van het adres vertrouwen dan ook terecht,dat de Raad in zijn eerstvolgende verga dering het in de vorige zitting aange nomen standpunt zal verlaten en als één man zal stemmen voor het ge vraagde subsidie. HALFWEG. De campagne. De campagne der suikerfabriek „Holland", welke hoogst waarschijnlijk in den nacht van 7 op 2 December a s. eindigt, zal alsdan 69 dagen hebben geduurd. In dien tijd zullen verwerkt zijn ongeveer 90 millioen K.G. beetwortelen. Door de droogte waren de suikerbieten dit jaar eenigzins stug en lieten zich daarom moeilijker naaien dan andere jaren, zoodat de campagne iets langer duurt dan gewoonlijk. Het suikergehalte ia dit jaar evenwel groot, (gemiddeld 16%), SCHOTEN. Raadsvergadering op Don derdag, 3 Dec. 1908 's namiddags 61 /2 u. 1. Behandeling begrooting dienstjaar 1909. 2. Behandeling verzoekschriften ontheffing art. 25 B. en W. verorde ning. 3. Ingekomen stukken. bloemendaal. Natuurhistorische Vereeni ging. De afd. Bloemendaal e.«. van deze vereeniging heeft 1.1. Donderdag een groote vergadering gehouden, waar beh. de leden, verscheidene introducés en zustervereenigingen aanwezig waren. Verschillende zaken werden besproken en goedgekeurd, waaronder de ont- werpbegrooting voor 1909. Tot afge vaardigde naar de alg. vergadering werd de heer M. Vrij, en tot lid van Hoofdbestuur de Berninck benoemd Mevr. Donker werd in de ploats van mej. P. Moltzer aangesteld. De heer R- Ftije vertoonde eenige fraaie licht beelden, waarbij de heer Jac. P. Thijsse een rede hield. Burgerlijke Stand. Bevallen. 28 November. H. M. T. v. Buchemv. Gemert, d. 30 Nov. J. M. A. DonkerMeetor, d. A. E. J. v. SeggelenFietoor, z. L. van Dijk—Pater, z. Overleden: 29 November. A. M. Mantaiubanv. d. JVolk, 61 j.. Keizerstraat. W. H. C. Sehmölling', 80 j., Baljuwslaan. A. Diesbergeai v. Aanstel, 8 j., Barrevoetstr. C. H.. 1 m., z. v. C. S. v. d Veekm, Tul- penstraat. M. E. VerboogLucas, 66 j., Gierstraat. H. J. M- Mueller Smits, 78 j., Kampervest. Politierapport Gev. voorwerpen. Te bevragen aan onderstaande adressen 1 kinderceintuur, bij Kok, Oranje booms trant 190. 1 paar Idnderkousjes, bij A. de Vries, B,aamstee,jg 24. 1 tienrittenboekje der E. S. M., bij K. Eavelli, Kloosterstraat 70 (Schoten). 1 damesparapluie, bij E. y. d. Stadt, KL Houtstraat 126. 1 kinderschoentje, bij J. Schorna- gel, KL Heiligland 49. 1 portemonnaie, inli. eenig geld, bij M. v. Deursen, Ged. Oude Gracht 109. 1 ceintuur, bij A. tester beek, Drappenierstr. 11. 1 zakportofeuilie. inh. een school- kaart der E. N. E. T.. ten name van Lefebre, en een borduurwerk, bij Nieuwenbuijzon, Leidsche straat 124 Aangifte gedaan: van het vermissen van een liaind- wagen, welke onbeheerd op de Brou wersvaart stond. van het verliezen van een zilveren damesremou toirhorlog.e. vain het verliezen van een dames- broche. van het verliezen van een zakje, inh. f 12.30. Barometeritand. Stand van heden: 774. Stand vanGiBtereu: 774, Neiging tot stilstand. Thermometerstand Hedenmiddag 50 F. 10, c. Laagste der afgel. nacht 43 F.—6.0 c. Opgegeven door Joh. M. Schnndi Opticien, Zijlstraat 85, Haarlem. Haarlem's Zanggenot. Het was 't bestuur' en de leden vain ,,H. Z." opgevallen, dat „Oefening baart kunst", de verdienstelijke ver eeniging te Purmerend, die in de 2e afd. Gem. koren den Eersten prijs behaalde, niet ter prijsuitdee ling aanwezig was. Nader is nu geble ken dat de Directeur, die den prijs (medaille van H. M- de Koningin) in ontvangst zou nemen, plotseling ernstig ongesteld is geworden, ter wijl geen der bestuursleden in de ge legenheid wass te komen en de voor zitter, die ter elfder ure nog kwam, helaas te laat arriveerde. Van eenigen minder prettigen in druk, over den wedstrijd bij een der vereenigingen opgewekt, is dus wel allerminst spraketer eere van „H. Z." zij dit nog eens gecohsta- teerd! j Personalia. Met ingaDg van heden is de heer J. A. M. van Elten, particulier klerk alhier, benoemd tot rijksklerk 3e kl. aan de contröle der grondbelastiug, alhier. Alhier is in den ouderdom van bijna 81 jaren overleden C. W. H. Sehmölling, sedert 1866 muziekonder wijzer aan deHaarlemschekweekgchool voor onderwijzers. De Heer Sehmölling is 15 jaar lang directeur der Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap ge weest en werd daarna benoemd tot lid van verdienste. Zoo was hij ook lid van de Haarl. Bachvereeniging. En tevens organist der Bakenesserkerk. Morgen 12 uur heeft de begrafe nis plaats. De Noord-Zuid-Hollandsche' tram. Men verzoekt ons opfnamc van het volgende stuk: 'tbs een punt ya|n bespreking in bijna alle kringen, de a-s. omzetting van de. stoomtram in electrisch be drijf. Van de lijn HaarlemLeiden, zoowel als LeidenKatwijk is het al met zekerheid te meldener zijn reeds aankoopen gedaan om de lijn op sommige plaatsen te verlengen. De grootste verandering, welke voor- loopig bekend zal worden, vindt plaats tusschen Oegstgeest en Lei den. Door of namens de familie Beijer, aan welke dat gedeelte straat weg, waarop de tol zich bevindt en wel gerekend van de Poelbrug (Post- hof) tot de E. K. Kerk te Oegst geest (bij den handwijzer) in eigen dom behoort is reeds onderhandeld met de betrokken Mij. Dit heeft ten gevolge gehad, dat op dat gedeelte weg de tramlijn, welEe nu tein noor den Van don straatweg loopt ten zuiden zal gelegd worden. De straat weg wordt omgelegd, de boomenrij ten zuiden uitgerooid, en de glooi ende grasbermen opgehoogd. Hier door komt dan ruimte voor een dub bel spoor, wat daar- noodig zal blij ken, daar bij drukker rijden, wat een natuurlijk gevolg zal zijn, niet voor alle trams (LeidenKatwijk, LeidenHaarlem en Leiden Noordwijk) één lijn meer voldoende zal zijn als tot nn. $Vjat met den tol Zal plaats hebben is nog niet be kend wel is 't een feit dat E. T. M. (H. IJ. 8. M.) reeds eigenares is van de tolgaarderswoning, welke als sta-in-den-weg zal worden afgebro ken. In het bloembollendistrict Zal ongetwijfeld'het „omzetten" der N. Z. H. met vreugde begroeten. Al is er sinds dien 3en Maandag in de Meimaand ivan 1881, toen die lijn geopend werd. veel verbeterd, 'tis toch nog niet het vervoermiddel dat in zoo'n welvarende streek ge- wensoht en geëischt kaïn worden. In vakbladen in deze streek werd er nogal eens op afgegevejn, doch dit kwam in hoofdzaak uit het ..kor" van reizigers welke jaarlijks Enge land, Duitschland, Amerika enz. be zoeken en 't beste uit Londen, Ber lin of New-York hier maar voor 't doodgewoonste wenschen durfden. Zeker is echter dat ook op het ver dere gedeelte der lijn nogal verande ringen en Verbeteringen zullen moe ten worden aangebracht, en ook het aantal wissels met ettelijke vermeer derd. Noordwijk staat op 't oogenblik nog in de minst-gunstige conditie. Er is wel alle hoop, dat voor een groot- gedeelte „de ton" er komen zal, en de gemeente eerst in 't laatste geval aangesproken om hulp te ver leenen, doch men moet niet vergeten, dat het ook net de eenige plaats is, waar de inwoners er financieel bij betrokken worden. Hard zal er voor gewerkt worden, want vooral met het oog op de bad plaats is het- een „levensvraag" te noemen het al of niet rijden eemer tram. Van een oorspronkelijk gevormd plan wordt niets meer vernomen; n.l. van het leggen der lijn van Noordwijk langs de Haarlemmer trekvaart, langs Voorhout en semi narie Hageveld tot aan de kruising vlan den Rijksstraatweg (Duiven vlucht). De voordeden hieraan verbo|nden zouden o.i. die, welke de richting over Eijnsbuxg geeft, verre overtrof fen'. i. Eajnsburg heeft de lijn Noordwijk niet noodig, ze heeft die van Katwijk tot haar gerief. Het zich steeds uit breidende Voorhout en het seminarie Hageveld was er mee gebaat. Voor Noord wijksche reizigers was een aansluitingspunt te verkrijgen te V oorhout van tramhalte en spoorhal- te met enkele minuten loopen, waar door dat uur gaans van Noordwijk naar 't station Piet-Gijzen brug tot een minimum van enkele minuten werd teruggebracht Voor Noord - wijksche bloemenhandelaars ware 't dan ook gemakkelijker het hartje van den bloembollenstreek te berei ken. Ook is dan tevens 't punt (Dui venvlucht) waar de tram op die van Leiden-Haarlem zou komen, [War mond, langs den landweg bij het Se minarie in een kwartiertje te berei ken. 1 R. K. bijzondere klasse-onderwijzers. Onder dit „hoofd" bevatte de "Te legraaf" gisterenavond een resumé der Zondag alhier gehouden vergadering van R. K. Bijz. onderwijzers. Daar op deze vergadering alléén katholieke bladen waren vertegenwoor digd, heeft een der daar aanwezige onderwijzers dus direct of indirect aan een niet-Katholiek blad inlichtingen of mededeelingen verstrekt. In het „Katholiek Schoolblad" komt herhaaldelijk het verzoek: „Steunt de Katholieke Pers" voor Dat deze aanmaning zelfs voor ka tholieke onderswijzers volstrekt niet overbodig is, zien wij nu weer al te duidelijk Comité Leniging Werkloosheid. Op voorstel van den Eere-voorzit ter zijn de vereenigingen, die tot het gemeentelijk werkloosheidsfonds voor- lcopig zijn toegelaten, uitgenoodigd één bestuurder aan te wijzen om als nog zitting te nemen in voornoemd Comité. Ook die bestuurders, van het ge meentelijk werkloosheidsfonds, die nog niet in het Comité zitting hadden, zijn daartoe aangezocht. Weer inbrekers aan het werk. In den avond van Zondag heeft de beruchte inbrekersbende weer van zicb doen spreken. Toen de familie A. Kaasenbrood, Soutmanstraat 20, afwezig was, is er op brutale wijze in hare woning in gebroken. De familie was om zes uur ongeveer naar de kerk gegaan en toen men thuis kwam werd de inbraak bemerkt Overal lag alles overhoop, tot zelfs 't beddegoed was doorsnuffeld. Wat niet openstond of met een sleutel geopend kon worden, is open gebroken. Het is duidelijk te zien, dat bi; dit werk een beitel goede diensten bewezen heeft. Wat wordt nu vermist? Uit een linnenkast een zilveren knip met een bankbiljet van f 10 en 2 a 3 guldensstukken, een gouden dames horloge met ketting, twee paar gouden oorbellen, een gouden ring, een gouden broche en een zilveren knop. Uit een ander kastje worden vermist f 12,50 Ds dief beeft verder nog trek gehad in wat kostelijks. Uit den kelder is een stuk rookworst gestolen. 't Werk is bijna zeker volvoerd in 't licht eener kaars, althans er is in kamer afgedropen kaarsvet ontdekt. Het heele huis was goed gesloten, de sloten zijn niet geforceerd, zoodat haast zeker van een valschen sleutel gebruik is gemaakt. De politie stelt e«n streng onderzoek naar deze zaak in. „De Phoenix". Zondag nam het door ons aange kondigde kegelconcours der club „De Phoenix" een aanvang in de kegelzaal van café Brinkmann. Daar de Voorz. wegens ongesteldheid verhinderd was, opende de heer B. Groenewegen 't concours, herdacht de oprichters, koesterde de beste wen schen voor dit concours en dankte voor de medailles, die van verschil lende zijden geschonken waren. Zondag kwamen reeds 10 vereeni gingen uit in de verschillende wed strijden. De uitslag was: Groote Vauxhall I. 259. Idem II, 249. Water pas I, 252. Idem II, 246. De Prins I, 246. Idem II, 198. De Tien I, 245. Idem II, 178. Nu of Nooit, 241. Hard Gaat-ie I, 223. Idem II, 220. Volhar ding I, 218. Idem II, 189, De Phoenix (buiten med.), 216. allen van Haarlem. De Jonge Kampioen, Amsterdam 222. A.D.Y.E.N.D.O. I, idem 214. Idem II, idem, 208. De Eerste Bloemen, Bloemendaal, 212. De verguld zilveren medaille, aan geboden door de kegelcluo Hard Gaat- ie alhier, voor de Haarl. club, die in den korpswedstrijd het grootste aantal punten wierp, werd gewonnen door de Groote Vauxhall. Statuten. De St. Ct. van heden bevat de Statuten der Maatschappij tot exploitatie van onroerende goede ren „Arbeid Adelt", alhier. Het doel is: het verkrijgen, door aankoop of inbreng, van vaste goede ren en het bouwen, administreeren, exploiteeren, koopen en verkoopen, huren en verhuren van huizen, ge bouwen en gronden. Duur 99 jaar. Kapitaal f300,000 verdeeld in 280 aandeelen, elk groot f6000, en 40 aandeelen, elk groot f500, welke aan deelen tot een bedrag van f225,000 geplaatst en volgestort zijn. Voor de eerste maal directeuren de heeren C. Nedsrkoorn en J. Machielse Jr. Een beroerte. Zeker H. J.,brou wersknecht van de Brouwerij. „Het Haantje" op de Houtmarkten wonende Lange Heerenvest kreeg gisterenmor gen in de brouwerij een beroerte en was binnen een uur dood. Een hulp-politiebureau. Heden is 't hulp-politiebureau in het stationgebouw aan het stationsplein betrokken. Hierdoor is dat aan hetKennemer- plein komen te vervallen^ "Èen h rand je. Aan de Leidsche Vaart 26, ten huize van den heer J. C. Roekens heeft een begin van een brandje plaats gehad, vermoedelijk doordat een op de tafel staand thee lichtje in brand is geraakt. En stel gordijnen verbrandden, maar daar bleef het ook bij. Een voorbijganger bluschte het. Prev. Staten. (Zitting' van heden.) Hedenmorgen kwamen de Provin ciale Staten dezer Provincie voor de najaarszitting bijeen- Te kwart over elf opende de Com missaris, Mr. G. van Tiemhovetn, in naam der Koningin de zitting met gebed. De Voorzitter herdacht vóór den aanvang dèr werkzaamheden het overlijden der heeren Dr. S. Schip per (Amsterdam V) en C. S. Ja- ring (Helder). Mocht reeds bij den aknvajng 'der vorige zitting groote vrees bestaan voor het behoud van den heer Schip per, da,t ook het jeugdig leven van den heer Jaring zoo kort zou zijn toe gemeten, had zeker niemand ver wacht. Spr. zal niet uitweiden' over de groote verdiensten dezer mannen. Deze zijn hier bekend. Met grooten weemoed werd 't stoffelijk overschot Van den heer Schipper ter laatstei rustplaats geleid. En ook zwaar werd de gemeente getroffen, waar de heer Jaring nit den drukken ambts kring zijner bezigheden werd wegge rukt. Het aandenken aan deze beide Ver dienstelijke leden zal zeker langen tijd bij de Staten dezer Provincie in aangename herinnering blijven. De leden hoorden staande deze diepgevoelde rede van den Commis saris aan. Vervolgens werden de geloofsbrie ven onderzocht van het nieuw gekot- zen lid in Amsterdam V, Mr. D. Jo- sephus Jitta (vacature Schipper) door een Commissie, bestaande uit de heeren Mr. jWL Baron EoëlL Mr. G. A. v. Hamel en Jb. Zijp Hz. Bij monde van den heer v. Hamel adviseerde de Commissie tot toela ting. Conform werd besloten. Het nieuwe lid, door den Griffier binnengeleid zijnde, legde in handen van den Voorzitter de vereaschte ee den af, werd daarna door dezen ge complimenteerd en nam zitting. Hierna had de loting voor de sa menstelling der afdeeÜngen plaats. De Voorzitter deed mededeeling, dat nog waren ingekomen voordrach ten tot verhooging der subsidie voor den Zuidertoren te Enkhuizen en de Tentoonstelling voor Huisindu strie te Amsterdam. De verschillende stukken werden in handen gesteld van onderscheiden Commissies, wier leden door den Voorzitter benoemd werden. Omtrent de kwestie van den aan nemer van „Duin en Bosch", waar over destijds een geheime zitting is gehouden, Vroeg de lieer [W; ester- woudt opheffing der geheimhou ding, in 't belang der openbare be handeling dezer zaak- De Voorzitter meende, dat 'de noodzakelijkheid der geheimhouding van vroeger nu niet meer bestaat. De Staten besloten de geheimhou ding op te heffen. Het adres der E. K. Middenstands Vereeniging te Haarlem om subsidie voor een cursus is ingetrokken door de vereeniging zelve. Nadat nog van verschillende inge komen stukken mededeeling was gedaan, werd de Vergadering geslo ten. Garnizoensberichten. De majoor P. P. H. Tielens, com mandant der depots huzaren alhier is overgeplaats naar 's Gravenhage en heeft het commando daarvoor over gegeven aan den majoor E. \V. Baron van der Capellen van het 3e reg. huzaren. AGENDA Woensdag, 2 December. Gebouw St. Bavo, R. K. Volks bond, 9 uur repetitie zangvereeniging; half 9 bestuursvergadering Houtbe werkers; half 9 bestuursvergadering Communiefonds; half 9 Ontwikkelings- club „St. Thomas van Aquino". Spr. dr. Borst-Pauwels, Valsch geld. In de afgeloo- pen week zijn bij het agentschap der Nederlandsche Bank te Arnhem weder een aantal valsche rijksdaalders ont vangen. «- In kokend water. Te Neede is het tweejarig zoontje van C. d. G. in een pot kokend water gevallen en niet lang daarna aan de gevolgen overleden. Door de machine ge grepen. Te Apeldoorn is B. R., arbeider in een papierfabriek, door een machine gegrepen en zóo ernstig werd gewond, dat hij aan de gevolgen overleden is. De ongelukkige laat een vrouw met drie kinderen achter. Een gezegende ouderdom. Te Akeisberg, bij Nieuweschana (Gr.), is overleden, de oudste inwoonster van Oost-Friesland, de weduwe Saathoff, in den wandel „Jantjemin in't Veen" genoemd, in den ouderdom van 105 jaar plus juist één maand. Tragisch einde van een „beroemdheid I" De eens zoo be roemde „Hauptman von Köpenink" is nu tot een rang vaneen be zienswaardigheid in provincieplaatsjes, zooals b. v. een zeemeermin of een lange juffrouw, afgedaald! Althans we lezen in den Limb. Koerier „Dinsdag en Woensdag zal Voigt, de kapitein van Köpeninck, te Venlo vertoeven. Hij is geëngageerd voor die twee dagen door den heerCaubo, in die Porte von Cleve, en zal aldaar van 11 uur v.m. tot 11 uur nam. te zien en te spreken zijn." Weer een inbraak in Amsterd a m. Zaterdagmiddag thuis komende, bemerkte de familie Polak, Nieuwe Prinsengracht 79 te Amster dam éen hoog, dat de deur van de voorkamer openstond. Bij onderzoek bleek, dat door braak de linnenkast en het buffet waren opengebroken en daaruit ontvreemd f 500 aan geld, eenige geldwaardige papieren en een zilveren horloge met ketting. Aan een in de keukenkast staand gebak had de dief zich ook nog te goed gedaan. Doch, wis schetst de verbazing van mej. Polak, toen Zondagmorgen bezig zijnde de voorkamer te stoffen, onder de canapee de vermiste geldswaardige papieren en de vijfhonderd gulden terugvond. Slechts het zilveren horloge en de ketting ontbraken. Waarschijn lijk is[de dief dus gestoord. Daar zij op de) trap een man tegen kwamen met een citybag in de hand, denken zij dat dit de „teleurgestelde" is ge weest. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Een treurig ongeval had te Kaatsheuvel dezer dagen plaats. Zekere N. B. had een klein puistje aan het voorhoofd. Hij krabde het stuk, met het gevolg, (dat bloedver giftiging ontstond. Een operatie mocht zelfs niet baten. De man is reeds overleden. Een tweede geval: Eenigen tijd geleden had zekere L. v. d. L. te Heesch het ongeluk zich aan het been te bezeeren, waarop in het begin geen acht werd geslagen, de toestand ver ergerde dermate, dat geneeskundige hulp noodig werd geacht. De dokter die bloedvergiftiging constateerde, liet hem de laatste H. Sacramenten toe dienen, waarna de ongelukkige nog denzelfden avond is overleden. Wanneer jongens en meisjes zóó 1 au - fen geconcentreerd, licht^ ----- i: solum noodzakelyk. Zulk een voedsel is Scott's Emulsion. Door het Scott bereidings proces komt de in de allerbeste levertraan aan wezige hoeveelheid kracht in de hoogste mate tot zvn recht. De echte wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne Ltd., Londen, volgens hun oor- spronkelyk recept en hun onverge- lykelyk bereidings-proces. Ten bewyze van het echte preparaat vindt men den naam op de flesch en de verpakking. Bovendien komt op de verpakking voor het handelsmerk van Scott's Emulsionde Visscher met de V isch. Zonder dit handels merk is geen enkele Emulsion de echte Scott's Emulsion. Bij alle apothekers en drogisten. Een derde: De heer Leestemaker, timmerman-aannemer to Meppel, is Zaterdag te Zwolle in 't aekerhuis aan bloedvergiftiging in de kracht van zijn leven overleden. Een Moordaanslag. Giste ren ontstond een ernstige twist tussehen het echtpaar B., in de Tolbrmgstraat te den Bosch, waarbij de man zijn vrouw met een mes een steek in de borst toebracht en daarna het hazen pad koos. De vrouw is onmiddelijk ter ver pleging in het ziekenhuis opgenomen. De long is geraakt en de toestand der vrouw is levensgevaarlijk. De dader is later door de politie gearresteerd en in voorloopige bewa ring gesteld. Vechtpartij tusschentwee jongens. Zondagavond had in de beruchte buurt Wijk C. te Bergen-op- Zoom een vechtpartij plaats tusschen V., 10 jaar. en v. G., 13 jaar. Laatst genoemde ontving 4 messteken in de borst, zoodat hij ernstig gewond naar de ouderlijke woning moest gedragen worden. V. zal het tuchthuis zeker niet ontloopen. Twee Vrouwen verb'ralttd. Een ontzettend ongeluk heeft zich Zondagavond te Amsterdam af gespeeld. Het 19-jarig dienstmeisje Sarah Baoharaeh, dat bij de familie Mulder, Nieuwe Primsengwdit 52, derde étage, te Amsterdam dient, had het ongeluk het petroleumtoe- stel om te trekken. De dappdopr op slaande ylam deelde zich aan haai' kleeren mede en in een oogwenk stond zij in bralnd. Op haar gegil schoot de 33-jarige vrouw des huizes, mejuffrouw S. Mulder-Vieyra, die met huur meis je alleen tehuis was toe, en trachtte in de keuken de vlammen te blus- schen. Ongelukkigerwijze geraakte zij hij dit edel pogen zelf iu, bralnd. Beide stonden in enkele pogen- blikken in lichte laaie- Het meisje vloog de trtqppen af, de straat op, waar mannen haar aan grepen en, de ongelukkige over den grond rollende, het vuur verder met hunne jassen doofden. Toen droegen ze het deerlijk gehavende lichaam, onder yreeselijk gekerm, een winkel binnen van den heer S. Blil*. Intus- schen speelde zich boven iete ontzet tends af. JJit pure wanhoop, was me juffrouw Mulder geheel in vlam men gehuld bij de buren voii twee hoog, de familie Krant, binnenge- loopen. Zij greep mejuffrouw Krant Vast, die daardoor ook in brand ge raakte, maar gelukkig whrt haar man haar los te rukken, aoodat zij er nog met een verbrande bpezelaar afkwam- Mej. MulderVieyra, spnocg toen in een bed, het echtpaar Krant wierp bedden en dekens op haar, en zo# konden eindelijk de vlammen ge doofd Worden. Ook zij werd daarop naar beneden in de winkelaaak ge bracht. De inmiddels verschenen brandweer verleende den vrouwen de eerste hulp en legde de eerste ver banden. Ontzettend was haar toe stand. Van beide waren de kleere* zoo goed als geheel van het lijf ge brand. Mej. Mulder was er het erg ste aan toe. Het geheel© lichaam, van hoofd tot voeten, was met zware brandwonden overdekt ep ©ok het gezicht was ernstig ^gehavend. Het dienstmeisje wias zwaar aar beid» beenen, onderlichaam en pug ge wond. Onder groote consternatie var de te hoop geloopen buurtbewoners zijn de slachtoffers per brancard naar het Binnengasthuis vervoerd er daar opgenomen- De toestand cLer gehuw de vxonw Wier man b>jj hot orgie- val nog op zijn werk wpp i« levensgevaarlijk. (Te 10 uur wag deze hoogst zorgwekkend, er werd voortdurend bij haar bed gewaakt. Haar meisje, Sarah Baehara<ph, wier toestand ook groote zorg haart, hoopt men in het leyejn te kyrpen be houden- Uit de Staatscourant. BijK.B. zijn benoemd bij het leger in Ned. Indië, tot generaal-majoor bij den ge- neralen stat, de kol., chef van dat dienstvak, P. C. van der Willigen, en tot gen,-majoor der art.-, de kol. van dat wapen, H. W. A S. Loke. November... hooimaand. 27 November is er bmgs den kanaaldijk tusschen Middelburg en Abeele nog volop gras gemaaid en verschillende vrij groote hoopen langs den dijk, om per wagen naar de plaats van bestem ming te worden gebracht. Visscherij. Gisteren kwamen te IJmuiden van de haringvisseherij bin nen de logger „KW 123 Holland III" met D/2 last, „NW 1 Johanna Jaco bs" met 5 last (beide van de vierde reis) en de bomschuiten „KW 12 Petronella Fierman" met 16 last; „NW 30 De Savornin Lohman" met 10 last; (beide van de derde reis). Gisteren kwam van de beugvis- scherij te IJmuiden binnen de sloepen „MD 3 Anna" en „MD 18 Voorlich ter". Gisteren zijn aangevoerd aan den Rijksvischafslag alhier de vangsten van 27 stoomtrawlers, stoom beuger, 1 kotter, 2 sloepen, 54 kustvisschers, logger, 1 bom, 2 haringyissehers. Aanbesteed. MEERENBERG. Door de eommissie van Toezicht over het gesticht Mee- renberg, is de levering van manufac turen enz,, o. m. gegund aan de na-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2