DAGBLAD voor NOORD- en 7» "D-HOLLAND. BUITENLAND. BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit den Omtrek. Kind©9*hssisw@9t 29-3133, Haarlem Brieuen uit het donkere Werelddeel. woensdag 2 december i9os. 33ste Jaargang No. 6756 Bureaux van Redactie en Administratie: Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Dit nummer bestaat uit twee Waden. EERSTE BLAD. Haarlemmermeer. Verspreide Berichten. BLOEMENDAAL BWE HUBLEMSCHE COURUT ABONNEMENTPRIJS: Per 8 naaanie* v*«r Haarlem Poor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de everige plaatsen in Nederland franco per post Afaondbrlijke nummers f 1,35 1.35 1.80 0,05 PRIJS DE& ADVERTENTIÊN Van 16 regelsf0,60 (conUnt) f0,50 Elke regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij verlies van één wijsvinger. OÖLDBN bij levenslange ouge schiktheid tot werken. 4Ü GULDEN bij overlijden. 310 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN bij verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. De Centrale R. K. Kies vereen i- ging voor het district Haarlemmer meer heeft gisteren met op één °aj algemeene stemmen, het aftre dend lid der Tweede Kamer, iien] heer van ,Wichen, wederom candi- dajat gesteld. Weliswaar is deze candidaatstel- ling noig geeln definitieve, daar f o r- 'neel de leden der aangesloten, hiesvereeniginge(n nog het recht hebben, andere caindidaten voor te stellen, over welke dan hog gestemd moet worden. Maar van zeer veel belang is toch deze keuze, omdat ze geschiedt door de voorzitters der aangesloten R.K. Kies ver eenigin genen omdat bij een zéó unanieme aanwijzing als nu is geschied, duidelijk blijkt da,t dan toch. de overgroote meerderheid der Katholieken den aftrede|nden verte genwoordiger weder als candidaat tvenscht. Wij behoeven niet te zeggein, da,t wo deze keuze de eenige die in de gegeven omstandigheden behoor lijk en rechtvaardig is van harte goedkeuren. En nn eenmaal op zóó duidelijke ^ijze de richting is aangegeven, ■Waarin gewerkt zal moeten worden ■iö het kiesdistrict Haarlemmermeer, iu verwachten we ook vain hen, die totnogtoe in oppositie waren, een loyale daad! Bestaande in het ten offer brengen vain eigen wenschen. on Verlangens voor de algemeene Katholieke zaak, ten bate van een snders twijfelachtig-wordend succes, haar de trouwens reeds afgelegde beloften. De eenheid der Katholieke partij, oe eenheid van actie óók, cischt dat ten sterkste Altijd wat nieuws in Afrika. Kamuli, 11 October. Het leven in Afrika is te bewe gelijk en te varieërend om veel over één onderwerp te schrijven. Nau welijks had ik mij voorgenomen, om oen paar brieven te schrijven over de fiets in Afrika, of de omstandig heden veranderden en ik legde het rijwiel maar weer op zijde. Eerst hadden we bier van April tot Augustus al de zorgen en ellende v*n den hongersnood, daarna be gon in het einde van den hongers nood met den regen of door de droogte (men weet hier nooit waar het vandaan komt) een algemeene rupsen-enduizendpooten plaag,welke tot begin September duurde. Een bepaalde soort van duizendpooten toet heel zacht fijn haar op den rüg ging zich op verbazende wijze vermenigvuldigen en veroorzaakte hij de minste aanraking eerst een branderige jeuk en daarna zwerende wonden bij de inboorlingen. Zelf had ik een keer het voor recht zoo'n diertje op den rug te hebben, dat ten laatste uitkwam door mijn linkermouw. Men heeft hier in Afrika zoo dikwijls last aan jeuk, dat men er ten laatste weinig ffieer op let, maar toen ik bij die gelegenheid mijn rug onderzocht, had ik zeker wel een honderdtal puistjes op dat lichaamsdeel en den linkerarm. Een anderen keer stak ik de hand in mijn zak en had «en gevoel, of mijn hand met jeuk poeder bestrooid was. Een duizend- Poot was in die zak geweest, maar gelukkig is de hand niet al te ge- voeliv; men roept een negerjongen, ^rijft de hand over het harde kroes haar, dat beter werkt dan de hard ste borstel, en na een half uur is Mie jeuk verdwenen. Even plotseling als de duizend pooten waren opgekomeD, gingen ze ook weer weg: alles gaat hier vlug en raadselachtig. Ongeveer een week hadden we rust, maar toen werd het land weer in rep en roer gebracht, dezen keer door de dieven. Overal werd 's nachts ingebroken en gestolen op de wel bekende wijze der Basoga. Eerst een gat gegraven in den grond on der den muur door, en daarna slee pen de dieven als ratten alles uit het huis. De overste der Kamuli missie, de Eerw. Heer J. Minderop uit Rotter dam, begon beducht te worden voor het weinige dat hij haf, en stelde zes nachtwakers aan om het woon huis te bewaken, zoodat we iederen nacht vergast werden op het eigen aardige geschreeuw der bewakers. De Basoga-negers, eigenaardig in alles, hebben ook hun eigen systeem van bewaking: zij loopen om het huis en roepen uit volle keel: „daar heb je de dieven, daar zijn ze, ze zijn met hun tweeën, met hun drieën, met hun zessen, met hun tienen, daar staan ze achter de heg, sla ze met je stok, gooi ze met steenen, ik zie je wel, daar loopen ze, daar gaan za!" Dieven pakken is hun doel niet, maar door hun geschreeuw zien ze de dieven weg te houden. Och, de menscben mee- nen het goed, en eere wien eere toekomt. Ongeveer 14 dagen geleden ging het ais een loopend vuurtje rond, dat er ingebroken was bij den blanken man in Kakindoe, een kleine havenplaats aan den Nijl, ongeveer drie uren van Kamuli. Wat was er nu weer gebeurd De Engelsche ambtenaar in Kakin doe lag ziek te bed met een zware koorts en een dokter was gekomen van de hoofdplaats van Oesoga. Rustig sliep deze waardige zoon van Aescalaap in zijn tent dicht bij het huis van den ambtenaar zonder maar eenigszins te vermoeden, welk gevaar hem bedreigde. De meest beruchte dief en graver van geheel Oesoga, Kaërezi genaamd, een mees ter in zijn vak, had besloten om met zijn troep van ongeveer 25 dieven den dokter te bestelen. En hij deed het ook. Alles werd uit de tent weggesleept, tot zelfs de buks van den dokter en de patronen ook. Gelukkig werd de dokter dien nacht niet wakker, want auders had hij zijn leven óók nog verloren. Terstond werden den vo genden morgen alle opperhoofden met hun mannen opgetrommeld en een al gemeene klopjacht werd onderno men onder de leiding van het groote opperhoofd dezer provincie, op den inbreker Kaërezi, die met drie zijner mannen vluchtte naar zijn woonplaats in de centrale pro vincie van Oesoga. Honderden negers, gewapend met speren en stokken, trokken uit om den dief te vangen, doch Kaërezi was hun allen te glad af. Drie malen werd de man bijna gepakt, doch iederen keer schoot hij een paar negers neer en ontsnapte. Alle wegen, die naar zijn woonplaats ook maar eenig- zins konden leiden, werden dag en nacht afgezet, maar de man loopt alleen 's nachts, en dan nog bijna uitsluitend door het hooge gras, zoodat er weinig kans is, om hem te vangen. Het is een tijd vau algemeene opschudding rondom Kamuli, want nog steeds duurt de klopjacht voort, ofschoon er weinig kans van slagen is. ODgeveer 25 menschen werden opgebracht, die den beruchten inbreker gastvrijheid hadden ver strekt of hem op de een of andere wijze geholpen hadden. De centrale provincie van Oesoga is een algemeen dievenland, maar toch maakt het Christendom goeden voortgang. Ongeveer 20 jaren ge leden werd er de eerste missiestatie opgericht door de witte Paters van Kardinaal Lavigerie, doch de goede Paters moesten het opgeven, wijl iederen nacht bij hen werd inge broken, Men kan thans nog als een curiositeit de koffers der Paters zien bij het opperhoofd der pro vincie Thans begint het aantal Christenen er aanmerkelijk toe te nemen. Ook in hier Kamuli gaat het missie werk sterk vooruit. Er is weer wat voedsel in het land, en van alle kanten komen de bekeerlingen. Er heerscht een goede geest onder het volk en Gods zegen daalt zichtbaar neder op het missiewerk. Moge Gods Barmhartigheid zich ontfermen over het arme Oesoga. C. SCHOEMAKER. Miss Apost. DUITSCHLAND. Het „bloc" in den nood! Vandaag alweer een critieke dag- voor de regeering-smeerderheid in de Dtiitsche Rijksdag. Vandaag komen de moties van Centrum en Sociaal-democraten, die ieder voor zich een wetsvoorstel wenschen tot invoering der verant woordelijkheid van den rijkskanse lier, in behandeling De regeering heeft blijkbaar niet geweten wait ze doen moest. Eerst heette het dat ze niet komen zou|nu echter de vrijzinnigen daartegen erg te keer gegaan zijn, maakt men be kend dat de regeering wèl zal ver schijnen. De meerderheid van de blokpartijen ;Ls met den voorzitter van den Rijksdag overeengekomen, dat de persoon van de,n Keizer dezen keer buiten de beraadslaging moet blijven, en oinder deze voorwaarde zijn de vertegenwoordigers valn de verbonden regeeringen bereid de weschen van dein Rijksdag aan te hooren. Het hangt nu 'nog alleen van de vrijzinnigen af, of de beraadslaging binnen de verlangde perken blijft. Graaf Stolberg, de voorzitter, zou van zins zijn, een spreker, die den Keizer in de beraadslaging haalt, tot driemaal toe tot de orde te roe pen en daarna den Rijksdag te vra gen, of hij mag doorgaan- Stemmen de vrijzinnigen dan met de overige hlocpartijen mee, dan zal er een meerderheid voor het voorstel zijn, en dan zou graaf Stolberg zijn ambt neerleggen en begint er een ernstige politieke crisis. JVat zal het vandaag geven OOSTENRIJK. Onlusten in Bohemen. Ongelukkig is het toch, dat de Oostenrijkers, die waarlijk al genoeg te stellen hebben met de moeilijkhe den buitenslands, in de Monarchie zelve maar niet eendrachtig willen wezen. De Tsjechen, die eeuwige oproer makers in. Bohemen, zijn weer aan den gang, en in Praag is het, behal ve het bloedig samentreffen met de politie, al zoover gekomen, dat men er roept: „Weg met de Duitschers! Weg met Frans JozefLeve de Serviërs!" 't Wordt tijd dat Oostenrijk die lastige Tsjechen eens aan den tand voelt! Von Aehrenthal als offer? Er loopen geruchten, dat de positie van Aehrenthal, den Oostenrijksch- Hongaarschen minister van buiteo- landsche zaken, in verband met de crisis in het Oosten geschokt is. In de eerste plaats is Frans Jozef niet tevreden over den gaüg van zakenhij zou, naar het heet, van meening zijn dat een aftreden van Aehrenthal aan de onderhandelingen met Rusland ten goede zou komen. Verder is er ook in parlementaire kringen een strooming tegen Aehren thal. Een deel der Hongaarsche onaf hankelijkheidspartij is tegen Aerenthal gekant, omdat de inlijving van Bosnië en Herzegowina naar hare meening niet voldoende voorbereid was. De afgevaardigde Bela Rakowsky, lid der Hongaarsche volkspartij, heeft reeds zijn voornemen te kennen gegeven de buiten landsche politiek in de Kamer ter spnke te brengén. Hij wil da a vooral wijzen op het verschil tusschen de mededeelingen van Aehrenthal en Iswolski en op de boycot-beweging. Verder wil hij de regeering vragen, hoe het komt dat totdusver noch de Csaar noch de Koning van Italië op den brief van Frans Jozef hebben geantwoord. DE BALKAN. Turkije onderhandelt voor de leus! Turkije wil blijkbaar een conferentie, en geen onderhandelingen apart. Ook al zegt het de laatste te wenschen 1 Onder den invloed van Engeland s stoken weet Turkije, dat het op de conferentie allicht nog wat meer steun tegen Oostenrijk en Bulgarije zal krij gen, en zoo verneemt de „Daily Tele graph"uit Konstantinopel,dat Bulgarije wel aan Turkije ongeveer 4 millioen pond sterling heeft aangeboden ter tegemoetkoming aan alle Tnrksche eischen, maar dat Turkije er op staat dat de kwestie van de Bulgaarsche onafhankelijkheid zoowel als die no pens de schatting moeten worden voorgelegd aan de conferentie! EGYPTE. Grondwettelijke beweging. Ook in Egypte teekent zich de beweging- naar een grondwet en een parlement steeds scherper af. Al thans, Reuter seint uit Kaïro, dat de wetgevende raad met algemeene stemmen een motie heeft aangeno men, waarbij aan de regeering van den Khedive gevraagd wordt, een wet voor te bereiden, om a,an het volk wezenlijke deelneming te geven in het inwendige bestuur van het landen een parlement te scheppen, met de besliste bevoegdheid wetten aan te nemen- Zulke wetten zouden echter, voegt men er dadelijk ter geruststelling! bij, alleen op inboorlingen van toe passing z;ijn, wat de directe en indi recte belasting aangaat. De tra-cta- ten, capitulaties, de openbare schuld en de rechtspraak der Europeanen zullen niet worden aangetast. 'tZal de vraag wezen, of Enge land (dat tegenover de Jong-Turken de mooie rol van vrijheidlievende speel tl er in* zal toestemmen! -ar m «w win - Z. H. de Paus. Reuter seint uit Rome, dat Z. H. de Paus eenige dagen het bed zal houden wegens een keelaan doening en een aanval van jicht. Hem is volkomen rust voorgeschreven, maar de toestand is bevredigend en de genees- heeren hebben alle hoop op een spoedig herstel. Een groote ramp in Rusland dreigende! Uit t-t. Petersburg komt het onrustbarende bericht, dat geheel Siberië wordt bedreigd door veepest. Honderdduizenden dieren komen reeds in de stallen van Siberië om. Aanzienlijke kooplieden zijn geruïneerd een crisis be dreigt St. Petersburg. De gemeenteraad is in buitengewone vergadering bijeenge roepen. Definitief uit? De romantische Italiaansche prins, die met de Ameri- kaansche juffrouw Elkins wou trouwen, is nu naar het schijnt definitief afgewe zen. Juffrouw Elkins toch zou zin hebben in een Amerikaansch zeeofficier, dien ze niet voor een prinsessentitel wil ruilen. En de prins wil weer zooals vroeger Noordpoolreizen maken of in Midden- Afrika olifanten gaan schieten. Roosevelt en de auto. Volgens een telegram uit Washington aan de „Daily Chronicle" is president Roosevelt Maandag, toen hij een straat wilde over- stekea, door een automobiel aangereden en tegen den grond geslingerd. Hij kwam er gelukkig met eenige lichte kwetsuren af. Een geschenk voor den Pa us. Koning Manuel van Portugal heeft aan den H. Vader ter gelegenheid van het jubilé van Z. H., een kostbaar geschenk doen toekomen. Dit geschenk bestaat uit een zilveren schaal van groote afmetin gen, met de hand bewerkt, in zuiver Portugeeschen stijl. In het midden der schaal is het wapen van den H. Vader aangebracht. De schaal is prachtig bewerkt en een kunstvoorwerp van groote waarde. De Servische kroonprins aan het woord, 't Rumoerige Servische kroonprinsje heeft weer eens zijn groote mond opgezet, In een interview met een reporter vertelde.'theertjeo.m. „Dekwestie van Bosnië en Herzegowina is geheel anders dan die van den Elzas of van Triest; het is een hoogst belangrij kelevens- quaestie voor de Servische natie. Rusland is eer te denken zonder Moskou, dan Servië zonder Bosnië. Wanneer ik van Servië spreek meen ik niet de drie mil- liofen Serviërs, die binnen nauwe staats grenzen zijn bijeengevoegd, maar de groot- Servische natie, met haar tien millioen zielen, die van Triest tot ver in Mace donië en van de kusten van de Adna- tische tot de Bulgaarsche grens zich uit strekt. Belgrado en Cettinje zijn voor die Servische natie, wat Konstantinopel is voor de wereld van den Islam." Wel moest de kroonprins toegeven, dat de eenheid van het Servische volk niet dadelijk kan worden tot stand ge bracht, maar hij zeide dat voor het oogen- blik de bezetting der beide bedoelde provincies onder Turksche heerschappij verlangd moet worden, opdat de bevol king zich op nationalen grondslag vrij ontwikkelen kan! De prins verweet Oosten rijk nog, dat het „eiken beschavingsar beid inBosnië heeft verwaarloosd, "en sprak ten slotte de hoop uit, met het Servische volk te kunnen arbeiden aan de verwe zenlijking der Groot-Servische denkbeel denHiep, hiep, hoera Hofberichten. H. M. de Koningin heeft het Kruis van Verdienste in goud, van de Huis orde van Oranje toegekend aan den adjudant-ouderofficier ordonnans H. W. Dilg en de eeremedaille in brons van de orde aan den jachtopziener op het domein Het Loo J. Koldenhof. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ge woon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniver siteit te Groningen tot het geven van onderwijs in de staathuishoudkunde, de statistiek en de encyclopaedie der rechtswetenschap, mr. dr. C. A. Verrijn Stuart, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; Ontheven, met ingang van den dag waarop de hoogleeraar mr. C. A. Verrijn Stuart zijne lessen zal aan vangen, de hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, van het geven onderwijs in de encyclopaedie der rechtswetenschap en belast met het onderwijs in de staatkundige geschie denis en het volkenrecht aan de Rijks universiteit te Groningen; Toegekend aan G. A. Enter, bank werker bij de Nederl. fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel, te Amsterdam, de aan de orde van Oran j e-N assau verbonden eere-medaille in brons; Eervol ontslag verleend: aan mr. dr. C. A. Verrijn Stuart als hoogleer aar aan de Technische Hoogeschool te Delft, met ingang van den dag waarop hij zijne lessen als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen zal aanvangen; en met ingang van 1 Jan. 1909, aan F. W, Kollöffel, te IJmui- den, op zijn verzoek, als adjunct opzichter van den Rijkswaterstaat. Audiëntie. De gewone audiëntie van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag a.s. niet plaats hebben. Tweede Kamer. Staatsbegrooting. Met de begrootiDg van Binnenland sche Zaken gaat het veel vlotter dan men verwacht had. De algemeene beschouwingen hadden zoo goed als niets om het lijf: de Minister wisselde eenige speldeprikjes met den heer de Stuers, de heeren Kooien en van Wichen brachten de vraag ter sprake of een vergunninghouder raadslid wezen kan (en implicite ook lid der Kamer van Arbeid), waarbij de Mi- nister wijziging der Drankwet toezeide, en de heeren Borgesius, Treub en anderen pleitten voor spoedige wette lijke voorziening van het levensverze keringsbedrijf. De Minister zeide dat hij het onderhanden zou nemen. Zoo was er nog veel klein goed, waarvoor we degenen, die er dol op zijn, verwij zen naar het Analytisch Verslag dat om nu eens in advertentiestijl te spreken ,.i®der abonné krijgen kan voor vijftig centen in een heel jaar, als hij zich maar aan ODze administratie opgeeft, en de tien stuivers erbij stuurt, HsARLEMMERLIEDB e. a. De Ijsbond. In tonstelling met de vroeger vermelde berichten, van den Ijsbond, zij medegedeeld, dat de ijsclub „de Liedealhier en „Nova Zembla" te Spaamdam, eerst Maandagavond besloten voorwaarde lijk en als proef voor één jaar tot den IJsbond toe te treden. Diefstal. Aan de waterma chine „De Leeghwater" bemerkte men, dat er in den laatsten tijd her haaldelijk brandstoffen werden ver mist, die op het erf bij de machine lagen, zonder dat men kon bespeu ren, wie dit deed. Door de waak zaamheid van een paar werklieden aan die machine is het gelukt de dief of liever de dievegge op heeter- daad te betrappen. Het was zekere vrouw De V., in die omgeving woon achtig, die zich daaraan schuldig maakte. Dat zij hiervoor ook nog een schoolgaand kind van haar be zigde, is inderdaad onbegrijpelijk, ea het is dan ook te hopen, dat zij haar welverdiende straf niet ontgaan zal. SCHOTEN. Burg. Stand. Bevallen: C. BrouwerBerg z. J. Verdoesvan der Sterren z. A. M. Mertensvan der Erf, d. F. van Haren, z. C. Oudendijkvan der Meijs d. M. E. van RavensteinLandweer z. E. M. KranenburgGqertz d. A. C. DamenAlders z. Overleden: A.A. Sikman, 9 mnd. P. van der Plicht geb. deNijs,24j. Inbraak. Alhier is ingebroken in de villa „Dora", staande in het Duin lustpark en bewoond door den heer Koffieberg, doch sedert eenige weken onbewoond. Vermist worden een zil veren soeplepel, zes theelepels en een suikermaadje. Burgerlijke Stand. O verleden: A. A. Scheydt, 77 j. ZANDVOORT. Het WitteKruis.Ineenegehou den vergadering van de afdeeling Zandvoort van de Noord Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" werd door de afgevaardigde verslag gedaan van de Algemeene Vergadering. Over het punt Bespreking ziekenhuis werd geen besluit genomen, doch besloten in eene volgende vergadering hierover opnieuw te spreken, nadat het bestuur in dien tusschentijd meerdere gegevens zal verzameld hebben aangaande on kosten, betalingen enz. Gemeenteraad. Dinsdagavond kwam de Raad onzer Gemeente in openbare vergadering bijeen. Alleen de heer Draaijer was af wezig. De notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Vervolgens werden enkele mededee lingen gedaan. Door Arie Paap Wz. wordt grond gevraagd te koopen. Het adres werd in handen gesteld van B. en W. ter fine van prae advies. Het nieuwe raadslid, de heer J. Koning Hz., werd binnengeleid door den Secretaris en daarna beëedigd. De Voorzitter wenschte den nieuw- gekozene geluk en riep 't welkom toe in deze vergadering. Spr. hoopte, dat hij de belangen van Zandvoort warm zal behartigen (applaus.) De heer Koning dankte. Het suppletoir kohier der plaatse lijke dir. belasting naar het inkomen werd vastgesteld tot het bedrag van f2593.691/2. Eveneens werden voorgesteld de kohieren schoolgeld. B. en W. stelden voor de instructie van den gem. secretaris te wijzigen, evenals het reglement vau dienst voor gem .secretaris. Het secretarie-personeel zal in 't vervolg op 't bureau werken van 9121/2 en D/2— 4 uur. Nog wil men wijzigen de instructie der gem. vroedvrouw. Vroeger werd zij elk jaar benoemd, thans werd voor gesteld haar voor onbepaalden tijd te benoemen. De heeren Driehuizen en Slagveld waren daartegen. De Voorzitter vond het benoemen voor onbepaalden tijd van veel belaDg voor de gemeente. De Weth. Zwaan wees erop, dat deze ambtenaresse tot aller tevreden heid werkt en wanneer zij nu dit verzoek doet, waarom het dan te weigeren Ka langdurig debat werd't voorstel van 't Dagel. Bestuur aangenomen. Vervolgens werden benoemd: tot gem. geneesheer dr. Gerreke, dr. Va re'camp; tot gem. vroedvrouw Mej. Zankel tot lid van 't Burgerlijk Armbestuur de heer L. N. Weber. B. en W. adviseerden de aanstelling van een makelaar in roerende goederen aan te houden ten einde te onderzoeken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1