DAGBLAD voor NOORD- en 7«"O-HOLLAND. BUITENLAND. BINNENLAND. Staten-Generaal. Sociale Berichten Uit den Omtrek. Slechts twee letters. VRIJDAG 4 DECEMBER (90S. 33sto Jaargang No. 6758 ABONNEMENTPRus: 1 Bureaux van Redactie en Administratie: ifsonderigke nummers „'«.«si Intefcommunaal Teüef oonnummer I426> De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. „Een voorlichter". Verspreide Berichten.X FfiUILLIfcHrON. hè NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.86 2S«S§-@3, MaarBem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 8 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0,80 (contant) fü.50 Elke regel meer0,1# Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 26 cent per advertentie A contant 1600 Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN by verlies van één wijsvinger. GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN by overlijden. 310 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN by verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 15 GULDEN bij verliee van éen anderen vinger. Ovei de door ons besproken ver- Kadering van „Jonge Liberalen" hier ter stede schrijft „Het Huisgezin" onder den hierboven gestelden titel hog het volgende „Het Kamerlid Roodhuyzen heeft de pas opgerichte vereeniging van ïonge vrijzinnigen te Haarlem voor gelicht omtrent het kiesrecht. „Nu is deze heer al een zeer slechte Voorlichter, want hij is een gevaarlijk phantast. „Zoo heeft hij de jongelui wijs ge maakt, dat er bij de katholieken geen neiging is tot uitbreiding van het kiesrecht wegens de broederschap met de anti-revolutionnairen, die daardoor gevaar zou loopen. ..Verder, dat het soort organisch kiesrecht, gezinshoofden-kiesrecht, dat de anti-revolutionnairen willen, niets beteekent. „Dat al komt daar ook het capaci teitskiesrecht bij, het nog niets wordt. „Van de rechterzijde is dus niets te hopen, verklaarde de heer Roodhuy zen met nabelen zwier. ..Indien deze heer inderdaad niet beter weet, ware net dan niet ge- ■Wenseht, dat het voorlichten van jonge liberalen aan beteringelichten werd overgelaten „En ware het voor de jeugdige Haarlemsche vrijzinnigen niet interes sant geweest van den heer Roodhuyzen ta vernemen, wat, als de rechterzijde inzake kiesrecht zoo teleurstelt, op dit gebied van den liberalen afge vaardigde voor Haarlem, den heer Van Styrum, is te verwachten, van vrien bekend is dat hij voor het Liberale Unie-ideaal niet precies van geestdrift gloeit." BELGIË. De militaire kwestie. Een palar woorden Vain de Kamer zitting vain gisteren, waarin de mili taire kwee tie verder werd behandeld. Eerst was aan het woord de radi caal Loxand, die het gewone partij - liedje zong dat de regeering oen ver- kiezingspolitiek voerde, zonder zich te bekommeren om de allerhoogste belangen van het land. Deze spre ker vroeg verder of de regeerin'g! Van de z^de van het buitenland ge- Wezem was op de noodzakelijkheid om de verdediging van het land te Verbeteren, zooals dit het geval met Nederland is geweest De man leest zeker geen krainten over deze kwestie, die toch al genoeg is tegengesproken. Lonand eindigde met aan te beve len den diensttijd te verkorten. Do oud-minister Beemaert achtte bet yolontariaat noodig om het ka der van het leger te vormen, maar de vrijwilligers zijn onvoldoende in aantal. Hij voegde er aan toe, dat hij sedert lange jaren eeü beslist aan hanger is van dein persoonlijken' dienst. Ik dacht in 1887, aldus deze spreker dat het er mede zou eindigen, dat de persoonlijke dienst zich zou opdringen. Ik geloof, dat wij dat tijdstip bereikt hebben. Ik ben bereid mijn stem er aan te geven. Beemaert zou heden zijn redevoe ring voortzetten. Voordat deze zijn toespraak begon, dienden Jajnson en Neujean een motie in, die kort samengevat luidde„De Kamer, overtuigd, dat de indiening van een wetsontwerp, gegrond op de door den minister vajn oorlog ont wikkelde beginselen, tot een oplos sing zou leiden, in staat stellende om de onafhankelijkheid vajn het land te beschermen, gaat over tot de orde van den dag." DUIT8CHLAND. De Rijksdagdebatten. Na nog een dag van vrij onbelang rijke debatten over de kwestie der verantwoordelijkheid van den rijks kanselier, werden de voorstellen van het centrum en die der socialisten naar het Semiosenconvent verwezen. De regeering heeft bij de geheele beraadslaging geen kik gegeven, en over den keizer-zeif is niet meer gepraat. ENGELAND. De onderwijswet. De Engelsche regeeriog zit voor een moeielijk geval. De overweging tot in bijzonderheden in het Lagerhuis van de nieuwe onder wijswet heeft er toe geleid dat men op het doode punt is gekomen. Be treffende de geldelijke bepalingen eischen de Anglikanen en Katholieken, dat hun scholen een ruimere toelage zal worden toegekend, maar de non conformisten weigeren toe te geven. De onderhandelingen worden ijverig voortgezet, om te voorkomen dat de schikking verloren gaat. Middelerwijl is de verdere behan deling van het wetsontwerp, hangende de oplossing, die naar Asquith hoopt, bereikt zal worden uitgesteld. AMERIKA. De revolutie op Haïti.Dramatische viuoht van president Nord Alexis. De oude negerpresident Nord Ale xis heeft geen afstand willen doen, maar is, toen hem door de opstande lingen het vuur te na aan de sche nen werd gelegd, gevlucht aan boord van een Eralnsch schip. Slechts na lang aarzelen had do president wil len toegeven aan den aandrang van zijne omgeving e|n verschillende ge zanten, om de wijk te Inemen. En toen het gebeurde, ging liet er zéér dramatisch toe. Precies om 5 uur verkondigden 21 schoten, dat de president zijn paleis verliet. Hij steeg in een rijtuig eu werd al dadelijk met verschillende kreten ontvangen. De Fransc.he ge zant nam haast hem plaats en moest, om hem te beschermen, hem de Eran- sche vlag om de schouders werpen, want het langs den weg opgestelde volk nam een weinig welwillende houding aan. Op de plaats van inscheping wachtte den gewezen president het ergste. Daar vielen schandelijke too- neelen voor. Vrouwen, in hevige woede ontstoken, verbraken het cor don der troepen en schreeuwden) Alexis de grofst© beleedigingen toe, anderen verzetten zich met handen en voeten tegen de soldaten, die den gewezen president trachtten te be schermen. Het eind was, dat de sol daten vuur gaven, waardoor de me nigte terugweek. Toen ging Nord Alexis met zijn gevolg in een sloep, terwijl de Haïtische, Fransche en Amerika,ansche oorlogsschepen sal uutschoten losten ter eere valn den gevallen president. Op het oogen- blik da,t Alexis scheep ging trachtte een vrouw hem een messteek ia de zijde toe te brengen, maar dat mis lukte. Een man gelukte bet met een vuistslag den president licht aan den hals te verwonden. De muitelin gen maakten zich verder meester valn een achtergelaten koffer, braken dien open eh eigenden zich een som van 10.000 pond sterling in goud en 20.000 pond sterling in papier toe. Daarna volgde een algemeenc plunder- en moordpartij in de stad, waarbij een twintigtal dooden vie len. Nu heet de rust hersteld. Z. iï. dei Paus is, naar Reuter uit Rome seint, weder geheel van zijn onge steldheid genezen. De- Steinheil-affaire. Om van i al de geruchten en praatjes melding te maken is natuurlijk onmogelijk. Medege deeld mag echter wel worden dat nu weer gedacht wordt aan de medeplichtigheid van Mariette Wolf, de oude keukenmeid der Steinheils. Men zegt, dat de justitie meent te weten, dat zjj in den nacht van den moord heimelijk uit Meudon naar Pat ijs is gegaau. Ook vindt men 't ver dacht, dat het touw, waarméde de twee vermoorden gewored zijn, afgesneden is van een eind touw, dat in de keuken kast is gevonden. Spoorwegongeluk inBelgie. Door de mist is nu weer te Waterloo de Beurs-sneltrein van Brussel naar Char leroi op een rangeerende locomotief ge- loopen. Een twintigtal menschen werden gewond, eenigen zwaar. Ramp in Italië. Te San Lugano heeft een aardstorting plaats gehad. Het dorp Pra heeft veel geleden40 gebou wen zijn gedeeltelijk vernield. Het ver luidt, dat er 27 personen gedood en 9 ge wond ziju. Een typhoon in Japan Vyfen dertig visscheisbooten zijn door een ont zettende orkaan gisteren in de Kawat- soebaai ter hoogte van het eiland Hatsu verongelukt. Volgens de berichten zijn er 350 visschers verdronken. Hofberichten. Z. K. H. de Prins komt heden weder te g Gravenhage en keert Maandag Daar Het Loo terug. Den 14en dezer wordt 's Prinsen verblijf op Het Loo opgeheven en komt Z. K. H. zich voor den winter in de residentie vestigen. H. M. de Koningin-Moeder heeft eveneens Haar gelukwenschen laten overbrengen aan den Ocstenrijkschen gezant ter gelegenheid van het jubi leum des keizers en wel door jhr. De Ranitz, grootmeester bij Hr. Ms. Huis. N ederland—Engelan d Het Haagsche Correspondentiebu reel is gemachtigd mede te deelen dat van een nauwere aaneensluiting tugsehen Nederland en Engeland geen sprake is. De werkloosheid in de Hoofdstad. Te Amsterdam hebben zich aan 't Comité om hulp aangegeven 3521 werkloozeD, d. w. z. ruim 500 meer, dan verwacht werd. Mr. A. Heemskerk, f Overleden is mr. A. Heemskerk, broeder van den tegenwoordigen Mini ster van Binnenlandsche zaken. Hij bekleedde vroeger rechterlijke betrek kingen 6D maakte deel uit voor Neder land van de Gemengde Rechtbank te Cairo. Hij was medewerker aan het rechtskundig tijdschrift „Themis." Het huldeblijk Van Hasselt. Donderdagavond had in het Lijn- gebouw der H. IJ. S. M., De Ruyter- kade 75 te Amsterdam, de 2e verga dering plaats van de commissie voor het oprichten van een huldeblijk voor wijlen den heer R. van Hasselt, voor zitter van den Raad van Administra tie der H. IJ. S. M. De voorzitter, de heer G. J. Sarle- mijn, inspecteur van het Vervoer der H. IJ. S. M., opende te 7 uur de ver gadering en heette de leden der com missie, bestaande uit ambtenaren en beambten van alle takken van dienst, welkom. Hij kon reeds nu mededeel en dat het plan uitnemend geslaagd kon wor den beschouwd, want er waren reeds 8830 inschrijvingen tot een gezamen lijk bedrag van ruim f4211, inge komen. Dit verheugde hem te meer, daar bet Maandblad van de zoogenaamd „Nederl. Veieeniging vau Spoor- en Tramwegpersoneel" gemeend had, zelfs de dooden niet met rust te mogen laten, doch op de gewone onwaardige wijze, tegen dit plan, voortgekomen uit den boezem van het personeel zelf, te moeten ageeren. „Laat die, voor de H. IJ. S. M., onbeduidende zoogenaamde „Neder- landsche Vereeniging" ons H. 3. At- mannen toch met rust laten. „Zij heeft met ons niet» uit te staan; haar ledental is bij de H. IJ, S. M. nul komma nul, nul (vul de fractie zelf maar verder in). Wij zijn van haar met gediend en willen ook nooit iets met haar hebben uit te staan. Laat die Vereeniging van niet H. IJ. S. M.-mannen ons dan met hare leugens van het lijf blijven, want liegen, opzettelijk liegen, deed zij ook weer hier waar gesproken wordt van pressie, enz. „Doch dat behosf ik u niet te zeg gen. Gij allen weet hoe ons schoone resultaat bereikt is, uit geheel vrijen wil van ieder individueel. „Als het bewijs nog geleverd zou moeten worden, dat het H. IJ. S. M. personeel, van hoog tot laag, schou der aan schouder staat en wars is van de ongevraagde inmenging van buitenstaanders, dan is het zeker hier aanwezig. Alle inschrijvingen, groot en klein, zijn daarvan de meest tref fende bewijzen. „Neen, wat hier spontaan en soli dair geuit is, komt voort uit. het hart en spruit voort uit dankbaarheid en achting voor den man, wiens nage dachtenis wij allen, de zoogenaamde Nederlandsche Vereeniging ten spijt (die, ik herhaal het nog eens, niets bij de H. IJ. S. M. te beteekenen heeft en letterlijk niets met haar per soneel heeft uit te staan) willen hul digen." Aldus ongeveer sprak de voorzitter en een donderend applaus van de talrijke aanwezigen, hoofdzakelijk be ambten, beweeg de juistheid en instem ming met die woorden. Besloten werd tot het stichten van een monument op het grafteWarns- veld bij Zutphen en van een borst beeld in het Administratie-gebouw der H. IJ. S. M. te Amsterdam. De beeldhouwers enz., die zich hier voor hebben aangemeld, zullen worden uitgenoodigd hunne ontwerpen in te zenden. De „kroeg" failliet. Onder de faillissementen in de Staatscourant komt voor, dat, van de Leidsche studenten»ocieteit op de Broerstraat. De „kroeg" failliet! Alles wat Leidsch student is geweest, zet bij dat bericht een rouwgezicht, ge volgd door een schaterend gelach. In derdaad is de situatie komisch en tragisch tevens: ze wijst op een slechtea tijd, zelfs bij de Leidsche studentenof op ontzaglijk veel beeren die brullen SHHB Txoeede Kamer Staa tsbegrooting Onderwijs vormde gisteren de hoofdschotel. De heer De Stuers wist daarbij te bewerken, dat het vroeger al veelbe sproken „herbarium" van 's Rijks universiteit te Leiden, piet te Oegst- geest, maar te Leiden zelf zal ko men. Tal van wenschen voor subsidies enz. werden hog geuit. iWdj maken melding van het- pleidooi, door den Haaxlemschen afgevaardigde Van Styrum gehouden voor meer toeslag van regeeringswege aan H. B. Scho len ten opzichte van de forensen die die 6cholen bezoeken. Dat is natuur lijk vooral gezegd met het oog op Haarlem, dat f 20.000 subsidie krijgt, terwijl de 141 forensen, f 27.000 aan de gemeente kosten. De Minister, die behalve de heer Van Styrum voor Haarlem, taJ van andere afgevaardigden voor hun ge meente hoorde pleiten, zei niets van belang toe. Op een suppletoire be grooting voor 1909 moet men dus niet rekenen. Verhoogt Haarlem nu echter haar schoolgeld voor de foren sen, dan zou de minister dat besluit niet ter vernietiging voordragen! Dit laatste dient onthouden. Uit de avondvergadering dieint nog medegedeeld dat dc Minister he den komen zal met een voorstel tot het verleenen van subsidie aan de t« stichten Technische School van den Aannemersbond, welke door tal van sprekers was gevraagd. Eerste Kamer. De militdewel. De Eerste Kamer heeft gisteren de wijziging der Militiewet met 44 te gen 2 stemmen aangenomen, na hef tige bestrijding van den heer Staal, wien echter alleen de heer De Jong volgde. De quaestie te Goirle. Iedereen weet. thans dat de Goir lesche arbeiders den strijd riet heb ben aangebonden om verzet te plegen tegen de invoering der machines, doch uit vrees dat het onvermijdelijke ge volg van het machinaal vervaardigen van behangsellinnen zou rijn werk loosheid onder de i and wevers. Dat de arbeiders goed gezien hebben en hun vrees niet ongegrond was, kon blijken uit het volgende. De firma Van Puyenbroek weeft thans ïd hare spinnerij te Tilburg bet behargsellin- Den machinaal en biedt dit artikel aan hare cliëntele aan 200/0 beneden den prijs waarvoor alle handfabrikan ten het leveren. Deze concurrentie heeft nu de firma Van Pesouw ver plicht 32 harer handwevers aan te zeggen dat zij, wanneer de onderhan den zijnde ketting afgeweven is, (dit zal voor de meesten uiterlijk Maan dag zijn) ontslagen zijn. SCHOTEN. Raadsvergadering. In de raadsvergadering vain giste renavond waren alle leden aanwezig. De Notulen werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld, waar na men direct overging tot liet be handelen vah het voornaamste punt, n.l. de Begrooting der Gasfabriek voor 1909. De heer H oo ij stak als- nu een speech af op den directeur van genoemde fabriek. Hij is een volijverig werker, die, hoewel be- 23) „Zekér, en Edith zit in de ge vangenis. Zij wordt verdacht aaa de misdaad medeplichtig te zijn. Vlucht naar Amerika, en schrijf vain daar. can haar te rechtvaardigen." „Waarom schreef je mij dat alles biet in je brief?" kreet Paul. „Er -stond niets iin dien brief." ..Waarom weigerde je gisteren mij te ontvangen hernam Arthur. „Ik 2au je dan alles hebben medege deeld." „En pis ik hier blijf?" „Data zul je je zei ven ejn Edith tn 't ongeluk storten. Bedenk, Paul, Vqt het zeggen wil de galg? de weet immers wel, dat geen an der dan jij die daad kan hebbejn be dreven Ik wil gaar ne gelooven, dat •Je de helft vergeten bent wij zul ten je ontoerekenbaarheid bewijzen wij zullen alles voor je doen bioax, zorg op de allereerste plaats, dat je wegkomt." „Lieve hemel, wie anders zou het Sedaan kunnen hebben, tenzij ik ®ei Paul met gebroken stem. „Ik •boet het gedaan hebben God yer- Ssvte het mij „Wanneer je den koffer hebt uit gepakt," meTkte Arthur langzaam aan, „moeten de boeken zich thuis in Southend bevinden. Dat snap je, „Ja," prevelde Paul. „Herinnert ge u, dat je 'dein koffer hebt uitgepakt Je schudt je hoofd. Laten wij dan samen naar Southend gaan en als wij de boeken daar vin den. zul je dan overtuigd wezen „Ga jij maar, ga jij maar alleen," smeekte Paull. „Mijnentwege. Ik zal je tijd la ten tot morgen, omdat ik vast geloof, dat men ons zóó lang nog met rust, zal laten, maar morgen versta mij wel morgen moet je Engeland verlaten. Wij kunnen geen Lid in onze familie dulden, Paul, dat van moord overtuigd is." „Kijk naar de boeken de boe ken!" "Zijn stem daalde tot een f lui stèren, dat ik niet meer kon verstaain. XVII. Het gesprek in de kamer naast de mijne liep ten einde. Nog een mi nuut wellicht en Arthur Harvey zou zich verwijderen. Ik sloop naar de gang ein schoof, zonder gerucht te maken, den buiten grendel weg. Vervolgens snelde ik naar benedein in mijn kamer op de eerste verdieping, eer Harvey kwam, om zijn jas te halen. Mijn meening had zich sedert het laatste half uur aanmerkelijk gewij zigd, en diensvolgeins waren ook mij ne plannen veranderd. Ik besloot nu nog een poosje te wachten, alvo rens hem met arrestatie te dreigen. Zóóveel stond in elk geval vast, dat hij geen moordenaar was met voor bedachten rade, en dat de inisdaai gepleegd was onder geheel andere omstandigheden, als ik haast voor bewezen had geacht. Ik moest on voorwaardelijk nog een onderhoud hebben met Paul Harvey. Nauwelijks bad Arthur het huis verlaten, of ik spoedde mij naar bo ven, opende de verbindingsdeur eu trad zonder plichtplegingen bij Paul binnen. Hij zat op een laag stoeltje naast den killen haard, met het hoofd in de handen- Toen hij mij hoorde binnenkomen, keek hij op en kromp van schrik ineen met een uitdrukking van naamlooze ont steltenis op zijn bleek gelaat. „Mijnheer Harvey," begon ik, „ik ben een particuliere detective. Ik speur die affaire van u na. Gisteren avond. was ik lomp tegenover u, gelieve mij dat te vergeven. Giste renavond, namelijk, dacht ik, dat ge ge een moordenaar waart, hedenmor gen geloof ik dat niet meer. Ik ben gekomen, om mij ter uwer beschik king te stellen. Dit geheim moet ■worden opgehelderd. Laten wij sa men tralchten het op te helderen. Al léén, zal het geen van ons tweeën gelukken." Paul Harvey mompelde een ant woord, dat ik niet kon verstaan- Ik kon hem aanvankelijk onmogelijk aan 't praten krijgen. Hij was vol wantrouwen ein beschouwde mij in mijne hoedanigheid van detective als een natuurlijken vijand. Allengs wist ik hem te overtuigen, da.t ik mij interesseerde voor zijn zaak om wille van zijn persoon, wat feitelijk de zuivere waarheid was. „Op de allereerste plaats moet u mij nauwkeurig mededeelen." be gon ik, toen ik tegenover hem plaats genomen liad, „wat ge van de aange legenheden uwer tante weet. U zeide mij gisteren, dat haar dood in gelde lijk opzicht u geen voordeel kon aan brengen. Is dat absoluut waar?" „Absoluut; haar geheele vermo gen vervalt aan Arthur." „Was zij rijk?" „Neen. Ze had, meren ik, jaarlijks negenhonderd pond en zij vermaak te alles aan Arthur, die de oudste „Is er nooit sprake van geweest, dat zij u haar vermogen zou nala ten, of dat zij uw broeder wilde onterven?" „In ernst geloof ik niet zei Paul. „Ik vermoed.. hij brak plotse ling aif.- 1 - „Het is bepaald noodig, dat ik .alles verneme, wanneer ik u zal hel pen." „U heeft gelijk. Nu dan Tante hield niet zooveel van mij als vajn Arthur. Ik was niet zoo braaf als hij. Zij misbillijkte mijn onsolide leven, zooals zij zich uitdrukte. Maar in den laats ten tijd was zij in eene zaak op mijn hand. Mijn. broer en ik beminden hetzelfde meisje. De moeder van deze jonge dame wees mij de deur en gaf de voorkeur aan mijn broer, omdat hij de erfgenaam mijner tante was. Mijne tante ech ter. een zeer verstandige oude dame, had zich in 't hoofd gezet, dat die jonge dame en ik beter bij elkander pasten. Zij wilde dat ik zou trou wen en zei in den laatsten tijd her haaldelijk tegen Arthur, dat zij haar testament zou veranderen, ten einde de genegenheid der jojnge dame op de pro-ef te stellen. Deze was van mee ning, dat ik door omgang met slechte kameraden niet meer aan haar dacht, terwijl in waarheid ik alleen mijn verdriet in vroolijk gezelschap trachtte te vergeten. Eindelijk gaf zij aan den aandrang haxer moeder toe en verloofde zich met Arthur. „Waanneer haid die verloving plaats „Verleden week. Mijn tante was er zeer boos over. ZijJ keurde die par tij geenszins goed. „En zij wenschte, dat gy die jon ge dame zoudt huwen „Ja, ik geloof het- wel." „Ondanks uwe levenswijze „Zij dacht, dat het meisje mij zou opheffen en. waarachtig, ik geloof, dat zulks het geval zou ziju ge weest." „Dus bestaat er eigenlijk vol strekt geen reden, die u den wensch kon doen koesteren, het leven uwer tante te verkorten Integendeel gij leedt door haren dood nadeel." „Zeker. Men kon bijna altijd wat van haar los krijgen tenminste ik kon dat." „En toch bedreigdet gij de oude dame „O, dat was nooit ernstig .ge meend. Menigmaal als ze mij lange predikaties hield, werd ik driftig. Eenmaal zeide ik tegen de jonge da me, die nu de verloofde van mijn broeder is, dat ik tante een ongeluk zou toebrengen." „Zoo, de jonge dame wist zulks? Dat verklaart veel." „U wilt daarmede zeggen, merkte Paiil met groote bitterheid aan, „dat zjj, toen de ijselijke ontdekking werd gemaakt oogenblikkeljjk to-t de ge volgtrekking kwam, dat ik mijn be dreiging had uitgevoerd Dat heeft mijn broer mij reeds verteld." {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1