bINNENLAND. Sociale Berichten Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Verspreide Berichten; BLOEMENDAAL. kend in den rijkdom, dien zij tot stand brengende boeren zullen bun eigen Land moeten bezitten. De bood schap beveelt vervolgens aan: ver bod van kinderarbeidvermindering van vrouwenarbeidverkorting van den duur van arbeid in de fa brieken bet tegengaan van bet ver wateren van bet aandeelenkapitaal en bet belemmeren zooveel als mo gelijk is van het gedobbel in aandee- len. Verder: invoering van een pro gressieve successiebelasting voor gxoate fortuinenaanmoediging van vakonderwijs, wetten regelende de aansprakelijkheid van patroons, ou derdomspensioenen, vergoeding voor ongevallen aan beambten overkomen De boodschap beveelt opnieuw aan den aohturigan werkdag voor arbei ders in staatswerkplaatsen, verbete ring van de positie der rechters. Verschillende zaken van aigemee- nen aard besluiten dit belangrijke staatsstuk. i Een goed weik. De Belgische vereeniging tot bescherming van jonge meisjes heeft blijkens het op haar jongste algemeene vergadering uiegebrachte ver slag in 't afgeloopen jaar niet minder dan 21.747 vrouwen hulp geboden Wie weet, hoeveel daardoor ook door die sym pathieke vereeniging van een dreigenden oudergang gered zijn! De katholieke dagbladschrij vers in België zullen Zondag aanstaande te Brussel hunne algemeene jaarlijksche vergadering houden. Kardinaal Mercier zal den voorzitterstoel innemendat laat ste ter kennisneming even te melden lijkt ons niet onaardig 1 De modernste revolutionaire propaganda. De politie te Calcutta heeft ontdekt, d*t over een gioot gedeelre van Engelsch-Indië phonografen met revolutionnaire liederen en redevoeringen verspreid women, waarmede een onrust barende propaganda wordt gemaakt; de instiumeDten zijn, voor zoover men ze kon bereiken, in beslag genomen, terwijl de verkoop verboden is. Gegronde argumentatie! De Fransche afgevaardigde Folleville betoog de te^n het vrijmetselaars-voorstel in de Fransche Kamer tot afschaffing der dood straf deze week o. m. dat alleen de dood straf den arm des moordenaars kan terug houden Hij drong er op aan dat de Ka mer een beetje meer de kwestie zou be kijken van het standpunt der brave mensehen en een beetje minder van het standpunt der booswichten! Het gerecht kan falen, maar de kans op falen is on der de tegenwoordige recht piecing al uiterst gering. De toestand i n P e rzië. Volgens berichten uit Perzië, zijn de liberalen meester van Azerbe d.-jannaar beweerd wordt rukken zij op Teheran aan om den Sjah van den troon te stooten en de re publiek uit te roepen. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. besl. is benoemd: K. A. de LaDge, lid der Congregatie van Onze Lieve Vrouwe onbevlekt ont vangen, te 's Gravenh&ge, tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Audiëntie. De gewone audiëntie van den minis ter van bnitenlandsche zaken zal op Vrijdag a.s. niet plaats hebben. Wethouder Lely. De heer C. Lely heeft ontslag ge nomen als wethouder van 's-Graven- bage. Onregelmatigheden aan een postkantoor. De beheerder van bet bijkantoor der posterijen en telegraphie aan de Bloemgracht te Amsterdam, is in zijn beheer vervangen, Tegen hem waren beschuldigingen ingebracht. Een voorloopig onderzoek gaf aan leiding den beschuldigde te doen ver vangen. Neg niets kan met zekerheid om trent de onregelmatigheden worden medegedeeld. De betrokken ambtenaar is reeds 8 jaar te Amsterdam tot tevredenheid zijner superieuren werkzaam. Hij be heerde zes jaar lang het bijkantoor aan de Handelskade en de laatste twee jaar dat aan de Bloemgracht. De oorsprong der gepleegde onregelmatig heden zouden gezocht moeten worden in financieële misère, waarmee de man, die vader van eenige kinderen is, te kampen moet hebben. De Vincentianen naar Home. Onder hooge goedkeuring van den kardinaal beschermheer Vine. Van- nutelli, heeft de algemeene raad van de vereeniging van den H. Vincentius a Paulo te Parijs besloten in de maand April een bedevaart te houden van Vi centianen naar Rome, om den H. Vader bij de herdenking van zijn jubeljaar als bisschop (1884 1909) hun gevoelens van eerbied, kinderlijke, liefde en onwankelbare trouw aan te bieden. De toezegging is reeds ver kregen, dat de pelgrims tuéschen 11 en 25 April in audiëntie zullen worden toegelaten. Aan deze bedevaart kunnen Vin centianen, uit alle landen, waar con- ferentien bestaan, deelnemen. („N.br.") De Tentoonstelling t9 Brussel in 1910- In Amsterdam is eene vergaderd g belegd van eenige kunstnijveraars ei. belangstellenden door den heer Jac van den Bosch, lid van het comité van actie, gevormd ter behartiging /an de Nederlandsche belangen op deze Ten toonstelling. De heer Van den Bosch deelde den aanwezigen mede, dat reeds bij het Comité van Actie in de afdeeling Kunstnijverheid toezeggingen waren ingekomen voor ruim acht hon derd vierkante meter vloeroppervlak en twee honderdvijftig meter wand- oppervlak. Hoewel ook in verband met den korten tijd, dat bet comité in werking is, deze cijfers belangrijk zijn te noemen, een te vormen afdeelings-commissie deze aangelegenheid verder zoude ter hand nemen. Na eenige gedachtenwisseling werd besloten een dergelijke commissie te vormen, waarin zitting namen de heeren W. F. H. de Blécourt, directeur van „Da Woning" te Amsterdam, Jan Bron, kunstdrijvers-goudsmid te Utrecht, Nap le Grand, directeur van het Model huis te AmsterdamL. M. Lob, direc teur der plateelbakkerij „De Distel" te Amsterdam; J. A. Pool, directeur van „Onder den St. Maarten" te Haar lem; E. A. von Saher, directeur der School voor Kunstnijverheid te Haar lem; R. P. J. Tutein Nolthenius, voorzitter van het departement Am sterdam der Maatschappij van Nijver heid en H. J. M. Walenkamp, archi tect te Amsterdam. Deze commissie had den heer Tutein Nolthenius tot voorzitter en den heer Von Saher tot secretaris, waarna een circulaire werd opgesteld welke ten spoedigste aan belangstellenden zal worden gezonden. Mochten sommige kunstnij veraars deze circulaire niet ontvangen, wat wegens den grooten spoed, waarmede alles moet geschieden, zeer wel mogelijk is, dan kunnen zij zich direct tot den heer Von Saher wenden termededee- ling hunner voorwaardelijke deelne ming in deze afdeeling der Tentoon stelling. Do Tuinbouwtentoonstelling te Berlijn. De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben een subsidie van f 200 toegestaan voor de internationale tuinbouwtentoonstelling te Berlijn. President Castro. De Parijsche correspondent van de „N. R. Ct" seinde gisteren: „Paris Journal" zegt, vernomen te hebben, dat indien Castro persoonlijk excuses maken wil en onmiddelijk last geven wil, aan Fransche belangen in Venezuela zekerheid te geven, en de Franschen schadeloos te stellen voor geleden verliezen, dat dan de Fransche regeering, die reeds tot uit zetting beslist had, vanwege zijn ziekte zou dulden, dat hij in Frankrijk aan land kwam. Aan buitenlandsche zaken zegt men mij uitdrukkelijk de volgendeGeen enkele mededeeling is gedaan omtrent de beslissing der regeering. Alles wat hieromtrent thans als definitief gepu bliceerd kan worden is fantasie. Men weet niet, waar Castro ontschepen zal, men weet niet in hoeverre zijn ziekte zeer ernstig is, men weet niet met welke bedoeiing hij komt. De Fransche regeering zou voorbarig en mogelijk belachelijk zijn, indien zij eenige definitieve beslissing openbaar maakte. Zij heeft verschillende moge lijkheden onder de oogen gezien. Zij wacht op bericht. Het eenige, wat te zeggen valt, is dat zij het nauw zal nemen met Frankrijk's grieven waar digheid. Om kort te gaan, de houding van Frankrijk zal in overeenstemming zijn met Frankrijk's waardigheid en belangen, met inachtneming van de eïschen der menschelijkheid. Reuter seint uit Bordeaux, dat, volgens loopende geruchten, dr. Israël, die naar het heette door president Castro bij zijn aankomst te Bordeaux zou worden geconsulteerd, overleden zou zijn. Er kon echter nog geen bevestiging van deze geruchten worden verkregen. De correspondent van de „N. R. Ct." seinde hedennacht: Te middernacht waren te Parijs nog een berichten ontvangen uit San tander; men maakt er uit op, dat de Gundeloupe vertraging heeft onder vonden. Eenige tegenstrijdige geruchten onutrent de houding der Fransche regeering doen hedenavond hier de ronde. Gij kunt u met zekerheid hou den aan de verklaringen, waartoe men op heden aan buitenlandsche zaken machtigde. Het nieuwe tijdschrift der K. S. A. Wij ontvingen het: nieuwe orgaan van het Ceniraal bestuur der K. S. A. een volks maandschrift, naar men weet. In het eerste nummer wordt uit- voerig-populair uiteengezet wat de K. S. A. is, wil, kan en reeds bereikte. Nuttig om te lezen voor heel velen! Wij komen er nog op terug. ft - HALFWEG. Nieuwe rioleering. Van Rijkswege is een aanvang gemaakt met het leggen eener nieuwe riolee ring met putten in den Rijksstraatweg nabij de Suikerfabriek. HA RL MMERLI2DE c.a. Eenongeiuk komt zeiden alleen. Dinsdag geraakte een beia den verhuiswagen van Baten van Haar lem van den straatweg af, kwam op <len berm nabij de Vinkenbrug, zakte toen in het zand en sloeg op derails der electnsche tram. Eene vrouw met 4 kinderen welke zich in den wagen bevonden rolden mst de meubelen door elkaar, terwijl er veel van het huisraad brak. De trnm ondervond eenige vertra ging. Door hulpvaardige handen werd de wagen weer overeind geholpen, terwijl de vrouw die in het aange zicht verwond was bij Hutting te Half weg wat opgeknapt werd. ZUID-SCHALKWIJK. Onze IJsclub. Gisterenavond vergaderde de IJsclub iu 't Café van v. Bruggen. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat de steun der leden zeer noodig is geworden, daar de club is aangesloten bij de IJ EL 2* vf-li.'hl ie kdie in orde te maken en deze te onder houden. .17 Leden waren aanwezig en staande de vergadering meldden zich nog 2 nieuwe leden aan. De notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. De penningmeester bracht een finantieel verslag uit, dat een nadeelig saldo aanwees. Door den voorzitter werd medege deeld, dat de statuten der vereeniging Koninklijk waren goedgekeurd. Vol gens rooster traden 4 bestuursleden af, die met algemeene stemmen werden herkozen. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering, door den voorzitter met een dankwoord voor de goede opkomst gesloten. SCHOTEN. Burg. stand. Overleden: M.K. Immers wed. P. Molenaar 84 j. A. C. v. Wulften 3 m. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer gemeentete houden op Donderdag 10 December 1908, des namiddags om 2 uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Uitloting aandeel geldleening 1868. 3. Wijziging der begrooting van 1908. 4. Benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. school te Bloemendaal. 5. Benoeming vaD een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 6. Aankoop van grond voor ver breeding van den Vogelenzangschen weg. 7. Rapport d« Tram-commissie. 8. Yerbreeding van den Zijl weg. 9. Verleening van een voorloopige concessie aan de Eerste Nederland sche Electrische Tram Maatschappij, voor het aanleggen van een tram over den Zijl weg. Burg. Stand. Bevallen: Ch. Tabernal Philipoom, d. H. S. KrooneHofF, z. Overleden: J. v. Dijk, 2 j. HILLEGOM. Personalia. Mej. B. M. J.Woud, onderwijzeres aan de O. L. school al hier, staat op een voordracht voor onderwijzeres te Amsterdam. LISSE H. B. G. De afdeeling Lisse van het Hollandsen Bloembollenkweekers- genootschap heeft tegen Vrijdag 11 Dec. a. s. een vergadering uitge schreven. Agenda: 1. Eventueele voorstellen voor de algemeene vergadering; 2. Ingekomen stukken; 3. Zakkenver- kooping; 4. Verloting. Gemeenteraad. De Gemeente raad vergadert op Vrijdag den 11 December a.s. des namiddags 2 ure. Punten van behandeling I. Ingek Stukken. 2. Wijziging begrooting 1908. 3. Supp. Kohier Hoofd. Omslag. 4 Benoeming Onder wijzer. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Theodora, d. v. A. J. van der Wiel en A. v. d. Berg.Dirkje, d. v. M. v. d. Wetering en A. Schalk. Overleden: Sophia Boot, Wed. van P. Weijers, 63 jr. Andries Marten Houman, 3 weken. SASSENHSIM. Raadsvergadering. Donderdag 10 December, 's namiddags 7uur vergadert de Raad. De agenda bevat o. a. aanvrage concessie aanleg en exploitatie waterleiding; comptabili teit 1908 en vaststelling suppletoir kohier hoofdelijken omslag 1908. Burg. stand. Bevallen: C. Bree- dijkRamp, z. HAARLEMMERMEER.. Burg. Stand. Bevallen: C. KetVan Wieringen, d. A. M. van RiekDe Groot. z. Overleden: T. Kaper, wed. Bood, 78 j. A. Tieman, 36 j. H. van Wijk, 5 j. SLOTEN. Het jubileum van onzenbur- gemeester. De medewerking der ingezetenen bij de voorbereiding der feestelijkheden ter gelegenheid van het 25 jarig jubiié van den burge meester op 3 Januari a.s., is van dien aard, dat dit jubilé op waardige wijze zal gevierd worden. HEEMSTEDE. Diefstal. Uit een in aanbouw zijnd perceel op „Bosch en Vaart" ij tim mergereedschap ontvreemd. Dr. Droog in het Plaatselijk Comité van K. S. Actie. Namens het Plaatselijk Comité van Katholieke Sociale Actie voor Haar lem en Omstreken trad in het Parochie huis te Heemstede gisteravond op de Voorzitter van het Comité, dr. Droog. Na een hartelijk welkomstwoord 'van den president las de secretaris, de heer Th. Corstens, de notulen voor, die werden goedgekeurd. Dr. Droog zal allereerst, „Volkslectuur" bespreken en herinnerde Dij de be handeling dezer materie aan het ge sprokene en behandelde op den laatsten Kat. olieken dagvan ons Diocees. Om bet daar gesprokene in daden om te zetten, heeft de K. S. A. de koe bij de horens gevat. Zij bepaalde zich tot vei spreiding der goedkoope lectuur en dagbladpers. Spr. herinnerde eraan wat de K S. A. reeds te dezen opzichte heeft gedaan. Duidelijk liet spr. uitkomen hoe degelijk deze zaak is voorbereid. Ook te Heemstede hebben zich jongelieden aangemeld voor de verspreiding der goede lectuur. Spr. brengt hulde aan de j ongelui, die den j ansaliegeest hebben laten varen en zien als propagandisten hebben aangemeld (applaus). Vervolgens behandelde spr. de vraag: Hoe de vereeniging arbeiden zal en welke lectuur verspreid zal worden? Niet enkel vermaak ook meer ernstige lectuur. Evenwel, de Commissie zal zich riitan hor aaide lcctmir bir.deü. de boekbandelaren heeft de „Vereeniging tot verspreiding van goedkoope lectuur" een vergelijk ge troffen. De Heemsteedsche afdeeling onder het wakkere bestuur van den Commissaris Jan van der Weiden beveelt spr. een ieder aan. De zaak der goede lectuur is in dezen tijd van ontzaglijk belang. Mede beveelt spr. warm aan het komende Volkstijd schrift der K. S. A., dat veel ertoe zal meewerken om de bijdragen der pl. co- mité's aan 't Centraal Bureau, te ver lichten. Hierna ging spr. over tot het hoofd onderwerp Het Woningvraagstuk. In deze tijden wordt daarover veel gespro ken, niet in vervlogen tijd. Spr. sloeg een terugblik in de grijze historie, doch vond nergens een woningkwestie. De beweging dateert van jongeren datum. Spr. besprak het eerste congres, dat in 1893 onder voorzitterschap van Mr. Goeman Borgesius over de woning kwestie is gehouden. Later verscheen nog een Nutsrapport. Doch de oogen werden geopend in 1898 bij de groote tienjaarlijksche volkstelling. Schreeu wende dingen kwamen toen aan 't licht. Spr. noemde treffende cijfers, die op den in-treurigen toestand wijzen. Veel te veel menschen slapen in één vertrek en ongeoorloofde samenslaping werd herhaaldelijk geconstateerd. Spr. heeft te Heemstede z lf ook een on derzoek ingesteld en las hierover een passage voor uit de notulen van den Gemeenteraad. Het betrof hier een onbewoonbaarverklaring van een allertreurigst perceel. Spr. wees ook den toestand der Heemsteedsche woningen aan uit 't verslag der Ge zondheidscommissie. Erg opwekkend was 't beeld niet. Geen der éen kamer woningen voldeed, slechts 130/0 der tweekamerwoningen en 65% der drie kamerwoningen. En van al deze woningen zijn de huren hoog, indien men in aanmerking neemt, dat niet meer dan van het inkomen aan huur moet betaald worden. Spr. concludeerde dat de woningen hier te gering in aantal, dat ze ongezond en veel te duur zijn. Wat is de oorzaak van den woningnood In de stad de vroegere omwalling, de zich meer en meer ontwikkelende in dustrie, die de arbeiders tot zich trekt. Rondom de stad is de grond duur. De gevolgen van dit alles heeft men niet voldoende overzien. Slechte woningen bevorderen allerminst de gezelligheid, de zedelijkheid en de gezondheid. Spr. schetste dat in bijzonderheden en beschreef tal van sprekende staaltjes. Welke eischen moeten gesteld wor den aan. een goede arbeiderswoning Zij moet goede beschutting geven spr. veroordeelde streng den revolutie bouw. Verder moet de woning vol doende ruimte hebben, goed licht; er moeten geen rookende schoorsteenen zijn; de bedsteden, wil men ze houden, moeten luchtkokers hebben, de alcoven frissche, geen vieze luchten, geen brand gevaar, gemakkelijke toegangen tot de zolders, behoorlijke afscheidingen der slaapgelegenheden enz. enz. Ten slotte moeten de arbeiders woningen niet duur in prijs zijn. Spr. wenschte, dat de daken beschoten waren, dat er waren goede afscheidingen der slaapgelegenheden voor beide ge slachten, een waschhok of keuken om de onfrissche wasems uit de woningen te houden. Om in al de treurige woningtoe standen verbetering te brengen, zijn tot stand gekomen de Woning- en de Gezondheidswet. Spr. behandelde beide na de pauze. Moeten wij, Katholieken, ons ook druk maken voor de sociaal-hygiënische wetten? Spr. beantwoordde deze vraag in be vestigenden zin. Reeds dr.Scbaep- man gaf aan deze sociaal-hygiënische beweging zijn moreelen steun. Vooral ons, Katholieken, moeten deze wetten in het bijzonder interesseeren, wijl wij door de zeer hooge sterflecijfers numeriek achteruit gaan, niet tegen staande de veel hoogere geboortecijfers. Spr. gaf vervolgens een beschrijving in grove trekken der Gezondheids-en W ODingwet ender organisaties,diensten, en bouwvereenigingen, die door deze wetten in 't leven zijn geroepen. De spreker werd aan 't slot har telijk toegejuicht voor zijn leerzame voordracht. Daarna werden verschillende vragen gesteld. De welgeslaagde vergadering, die o m. werd bijgewoond door de Eerw. Geestelijkheid van Heemstede en den Geestelijken Adviseur van 't Comité, werd daarna met een opwekkend woord gesloten, nadat de Zeereerwaar- de Heer Pastoor den spreker op har telijke wijze dank had gebracht voor zijn voordracht en aller steun had ge vraagd voor da verspreiding der Ka tholieke volkslectuur. Provinciale Stalen van Noord- Holland. (Zitting' van gisterenmiddag.) Na de pauze bespreekt de heer D e Boer de melkkwestie. De lectuur der rapporten geeft een gevoel vain onbehagen. Spr. wejischt, dat ze niet in 't leven geroepen waren, tenzij zekerheid bestond, da,t verbetering mogelijk ware. Dit is niet door een provinciale melkverordening. Spr. beschrijft 't boerenbedrijf en wijst er op, dat de melkwinning in dezen tijd op een lagen prijs gebaseerd is. De verordening legt den boer aan banden en zal den melkprijs zeer verhoogen. Hoezeer spr. ook voor de hygiëne is, hij vreest, dat we op den duur hygiënisch zullen leven, doch economisch zullen dood gaan. Spr. geeft in overweging .maar gee|n on derzoek in te stellen [naar het bak kers- en slagersbedrijf, want dan zal mm wellicht hetzelfde vir.drii.' De heer H a{ z e 1 h o f f R oelf ze- ma. Voor de verordening pleitend, ziet in de strafbepalingen een zeer opvoe dende kracht. Spr. meent, dat heel goed zou werken, wanneer een boe renknecht, die in een melkemmer ge spuwd had, met den emmer op 't hoofd een dag te pronk zou gezet warden. Ook de kosten bezwaren cij fert spr. weg. Van brochures en tractaatjes verwacht spr. niets. De fouten zijn hier die van vuilheid en luiheid. De heer Rutg-crs, zijn voorstel verdedigend, wil Gedeputeerden in hunne taak ter zijde doen staan door ambten aren- De heer Vain Hamel constateert in zake melkvoorziening in dezen tijd een groote beweging. Deze zal zeker voeren tot iets en zeker ook tot eenige bemoeiing der provincie. Alles evenwel is uitgegaan van 't voorstel-Garoli in deze Staten ge daan. [We hebben |n|u rijk gedocu menteerde stukken, doch thalns te ko men tot een resultaat. Er is zeker veel overdrevens in de rapporten, doch ook zeer veel waars is er in. Gemeentelijke verordening ,kan niet baten, juist daarom is 't denkbeeld in de Staten gebracht. Er dieint iets gedaan in een zeer gecombineerde richting. De stroomingen behoeven nu niet z:oo Ver uiteen te gaan. Edu catie dient allereerst gezocht en zij is te vinden in leering*, belooning en straffen. Van strafverordeningen verwacht spr. niet veel heil, er zijn wel andere en hog ingrijpender maat regelen, doch die beter werken. Voor schriften kunnen gemaakt worden op goed water, vaatwerk, enz. Spr. wenscht, dat Gedeputeerden hunne opvoedende ideeën neerleggen in een reglement en daarbij eelnige dwingen de bepalingen op vervoer, enz. De heer v. L eij den zegt, dat de provincie wil deelnemen aan den strijd tegen slechte melk, doch de ac tie moet uitgaan van de gemeente besturen. Hunne neutralisatie dient zoolang mogelijk gehandhaafd, doch de provincie zal de behulpzame hand reiken. De heer T li ij sse n ziet in de dis cussion een bekoring om de provin ciale bemoeiingen uit te breiden- Spr. constateert, dat, we hier voor een no vum staan. Bij alle besprekingen is heden niet de Vraag gesteld of de provincie in staat is te regelen. De be voegdheid zal spr. laten rusten, waint hij erkent die. Raadzaam is echter de Vraag of bij die bevoegdheid niet gestuit zal worden op allerlei moei lijkheden. De provinciale wet geeft aan dergelijke verordeningen geen kracht genoeg. Zal de provincie de zen nieuwen tak van zorg tot zich trekken Er zit zeker eenige beko ring in, doch tal vain moeilijkheden doen zich voor. Woningen binnen treden b.V. mag wel de gemeente, niet de provincie. Vóór het ontwer pen dient men zich af te vragen of de wet wel de bevoegdheid in ab stracta doch ook in cancreto heeft. De heer B ore el van H oge l an den geeft zijn bevindingen weer omtrekt de werking der Haarlem- sche melkverordening. Veel bezwa ren zullen zich voordoen, doch er zal iets zijn. tot stand te brengen, en spr. meent, dat prof. Van Hamel op den goeden weg" is1. De heer Ea,bius wijst er op,, dat uit de heele materie nog is achterge bleven de behandeling der melk in de huizen. Na, lezing der rapporten, dacht spr.Wat kan een meinsch toch veel verdragen! En hoeveel is er nog, dat we niet weten. Spr. redi- euliseert zeer vermakelijk de mo derne hygiëne. Opvoeding door strafverordeningen acht spr. zeer be- -denkelijk, en gispt sterk 't betoog van den heer Hazelboi'f Roelfzema. Spr. is voor opvoeding in engeren zin. Doch thans zijn wij op dein weg der vooruitgang. De toestand wordt beter. Verordeningen brengen ons achteruit. Maatregelen, best, doch deze niet vajstleggen in een regle ment. De heeren Ketelaar en Vlie gen trekken hun voorstel in om krachtiger 't voorstel-Wibaut te kunne|n steunen. De heer Mr. V. Tienen waar schuwt niet te spreken over een itelkwet of verordening, daar de melkvoorziening is sa,aangesteld uit vele uiteemloopende deelen- Van den Minister is geen wet te wachten, van Gedeputeerden geen verordening. Wij staan hier voor onkunde bij de boeren en daarom alleen beter licht gegeven. Deze zaak is een bóeren- zaak en daarom niet alleen uit stads- oogen zien. Waar de Dra|nkwtet reeds zoo velerlei toezicht eischt, hoeveel moeilijker zou dat voor een melkver ordening zijn, nog wel in zoon pro vincie als deze is. De controleurs zouden even talrijk worden als de gecontróleerden. Veel kan 't Rijk doen in 't belang der melkvoorzie ning ,en do gemeentebesturen, be kend met de locale omstandigheden, kunnen zeer veel nut stichten- De taak der provincie is opvoe ding. Bij de hoeren is geen kwestie van luiheid eln vuilheid, doch on kunde. Gedepueerdcn kunnen zoo veel mogelijk unformiteit in de ge meentevoorschriften betrachten ehj zelfs trachten hier en daar een scha kel in te voegen. Met zelfverloochening moet de provincie de verordening van de hand wijzen. Spr. is - tegen 't voorstel-Wibaut en de aangeboden diensten van amb tenaren, in den geest van 't voorstel- Rutgexs, zijn Ged Staten momenteel niet aangenaam. De heer De Boer verdedigt zich tegen den aanval van den heer Kete laar e. a. Sp% waarschuwt tegen de tendenzpolitiek van de sociaal-demo craten in de laatste jarejn. Zoodra - -i, PP vI :iIr engerief dekt Wordt-, zendt zij er .dadelijk de gemeende of provincie o© auf. De heer W i b a, u t vraagt de ver dere behandeling te verdagen tot 15 December, daar vele leden vertrek ken. De heer S luis vraagt doorzet ting .Ieder weet nu reed# hoe hij stemmen, zal. 't Voorstel-Wibaut wordt goedge keurd en de vergadering aeschorst, tot 15 dezer, R. K. Kiesvereeniging in het Schoterkwartier. Gisterenavond hield de fit K. Kies vereeniging van Schoten (stadsge deelte) een buitengewone propagan* gandavergadering in de zawd van den heer Staal, Cronjéstraat. De Voorzitter, de heer Hooij, open de de vergadering met gebed en gal de reden aan, dat deze li. K. Kies vereeniging, die zoo voortreffelijk al gewerkt heeft bij de laatste verkie zing- voor de Tweede Kamer, sedert dien tijd zich! wat op den achtergrond heeft moeten houden. Dat was we gens gebrek aankiezers, doons den zeer eigenaardigen toestand van; het stadsgedeelte Schoten, waar door bijna alle gewone luidjes vajn het kiesrecht bleven verstoken. Da* zal echter een volgend jaar geheel uit zijn en dus staat nu do kiesveree niging gereed om met moed den! strijd te aanvaarden. Vandaar dan! ook deze propagandavergadering, waarvan de Voorzitter hoopte, dat het gevolg mocht zijn een toetre ding van velein tot do kiesvereeni ging. De heer F. N. M. Schiphorst, hoofdredacteur der „Nieuwe Haur- lemsehe Courant", sprak daarop over den politieken toestand van het oogenblik en over de pnactdsehe ei schen, aan de Katholieke kiezers i'a verband daarmede te stellen. Hij wees er allereerst op, dat voor het behoud en in stand Wijven der Christelijke meerderheid tdgemee- ne belangstelling in politieke zaken noodzakelijk is, hij zette uiteen de; positie der Katholieken in den staat kundigen strijd ojnzer dagen en drong in verband daarmede aan op een sterken steun van allen voor de Ka tholieke organisatie. Een greep doende uit de vele brandende kwes ties van het oogenblik, behandelde spr. daarop de zooveel besproken an tithese. Spr. giug nu wat er al zoo op rekening van die antithese ge schoven wordt, en hoe de legende gaat, dat Dr. Kuyper die heeft uit gevonden. Daartegenover beweea spr. dat de roeping van den Staat is bij te dragen tot liet bereiken van 'e menschen einddoel, dat de *org voor het algemeen welzijn, die dea Staat» is, niet alléén mag inhouden mate rieel welzijn maar óók samenhangt met het hoogste einddoel der men schen, het eeuwige. Die leer is im mer beleden door allen die het ge loof aan God hooghouden ep. als het allereerste beschouwen van al, en da,t wij, Katholieken, die leer nu kunnen toepassen en zoeken toe te passen óók in het bestuur van de»; Staat, is geen nieuwe uitvinding,, maar een eisch, die door onae begin selen gesteld wordt en steeds gesteld Isl Wij stellen de niet-Ohristelijkei Iiolitioi niet als paganistep tegenover ons, maar- deze stellen zich zélf tegel* ons, waar ze immer er op uit zijn, om; de materialistische idéé van den,' Staat naar hun inzicht te verwezen lijken, zonder ook maan met de be- scheidenste eischen va[n onae hoogere beginselen rekening te houden. Spr. bewees een en ander met voorbeel den, sprak over de handhaving van. het gezag, over de liberale vrijheids idee, over de onzedelijkheid en over hare beteugeling, over de neutrale school. Spr. bestreed uitvoerig de opvatting als zou de Christelijke po litiek leiden tot haat en tweedracht onder het volk, zooals onae tegen standers beweren. !Wondt er haat e|k tweedracht gekweekt, dan is dat de schuld van hen, die o|ns huichelaars noemen en oneerlijkende Katholie ken bestrijden hun tegenstanders, maar haten doen ze hen nooit Na de pauze besprak spr. de prae- tische eischen, aan een Katholiek ia deze dagen, wat de pollitiek betreft, te stellen: hij drong er op oan, dak allen lid der Kiesvereeniging zouden worden, wees op de noodzakelijkheid van trouw vergadermgbezoek en het oinmisbar© van een sterke discipline, waardoor geen politiek op eigen houtje mag worden gedreven. Zóó zal elke kiesvereeniging bloei en, en spr. wenschte dit vooral aan deze R- K. Kiesvereeniging toe. Im mers, zij heeft een groot en omvang rijk werk te verrichtenallereerst door de zeer exceptioneele omstan digheden waarin de gemeente Scho ten verkeert, en waarbij zij te zorgen heeft óók voor de belangen van hen, die in Schoten (dorp) wonen, zoo goed als voor die van de bewoners vian het stadsgedeelte. Maar de grootste taak, die wacht ys wel de a.s. Kamerverkiezing, wanneer ook de Schotensche kiesvereeniging in het touw moet komen om den ejaer- gieken, efninelnteh afgevaardigde Passtoors, den zetel van Beverwijk weer te- doen innemen. Ten krach tigste drong spr. er op aan, dat alle Katholieken in dezen hun kiesveree niging zullen steunen, dai allen hun burgerplicht zullen vervullen, mede zullen werken aan de openbare zaak naar Roomsche manier ken bate van de gemeenschap. Na een warme aan beveling nogmaals voor ernstigen ar beid te hebben gesproken, om den Katholieken Kamerzetel in Bever wijk schitterend weer uit den strijd te doen te voorschijn komen, besloot spr. zijn rede met een ernstig woord tot de Katholieken, die Roomsche po litiek voeren, dat zij ook in hula particulier leven zich de hooge be- die zii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2