T DAGBLAD voor NOORD- en 7UID-H0LLAND. Uit de Statenzaal. BINNENLAND. Uit den Omtrek. Staten-Generaal. Kinderlauisvest 29®3Ü-33f Haarlem BUITENLAND. DONDERDAG 10 DECEMBER 1908. 33st® Jaargang No. 6763 Bureaux van Redactie en Administratie: Intercommunaal Telefoonnummer 1426- Verspreide Berichten; ELOEMENDAAL. I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMEN TP R IJ S: Per S laaaaden voor Haarlemf 1,88 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post, 1.80 Afzonderlijke nummers „(0,05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 1—6 regelsf0,66 («ontant^ fOJêê Blke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. ill Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij C f§ GULDEN bij 1 ffl fl GULDEN by P ft G^fv^ verlies van éen I verlies van |p|| verlies van |fg| S U hand «f voet. I af SUi ^en °°S- H 101 (U3 éen duim. mM 1 jT «ÜLDBN bij levenslange onge- sehiktheid tot werken. 400 GULDEN by everlijden. 310 wijsvinger. 15 G VLD EE by verlies van éen anderen De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Nalezing van de raadsvergadering. De heeren Krelage, Thijssen, Van de Kamp, Seignette en nog vier anderen hadden het gisteren wel bij het rechte eind toen ze zich verzetten tegen de behandeling van het voorstel van B. en W. om aan het bestuur van het gemeentelijk werkloosheidsverzekeringsfonds toe te staan, van eenige reglementaire voorschriften af te wijken! "WaDt het bleek in de discussie, wel ke niet «onder animositeit gevoerd werd, dat de zaak niet rijp was voor behandeling, en niet goed voorbe reid. Den heer Kleynenberg werd door de feeeren Thiel en Modoo op onzachte manier de les gelezen, dat hij als voorzitter van het bestuur niet de maatregelen had getroffen, die hij treffen moest. De werklieden, laten we liever zeggende werkloozen, zijn nalatig geweest zich te laten inschrijven: wie iets van de werkloozen en hun manier van doen kent, zal dat hebben voorzien, en die nalatigheid wilde de heer Kleynenberg nu niet meetellen; hij wilde een beentje lichten aan het reglement, en dacht dat de Raad dat maar dadelijk goed zou vinden. Ho, hol zeide deze evenwel. O. i. terecht. Want als dit werkelijk, zooals de heer Kleynenberg beweert, maar een overgangsmaatregel zou wezen, dan was er niet zooveel bezwaar: maar ons komt het voor, dat we een volgend jaar misschien met de zelfde zaak weer last zullen hebben, dat dan wéér de eigenlijke werk loozen zullen blijken verzuimd te hebben zich te doen inschrijven in een fonds. Zal men d&n hard tegen hard stellen, en ze honger laten lijden? 'tls het grootste bezwaar tegen het gemengde Gentsche stelsel, dat de losse werklieden niet gedwongen kunnen worden zich te organiseeren, terwijl juist onder hen de werkloos heid het grootst is. Wij hebben daarop vroeger, toen we de verzekeringsplannen bespra ken, in een hoofdartikel uitvoerig gewezen. Toch zit er dunkt ons niet veel anders op, dan nu maar de voor stellen aan te nemen. Doch de Raad had gelijk dat hij den lieer Kleynen berg deed voelen, dat bij niet maar zoo stilletjes naar diens pijpen wil dansen De adressen-Bolderdijk en -Reijne in zake onze plantsoenen, de be faamde kwestie-SpriDger betreffende, werden „voor kennisgeving aangeno men," wat een beleefde manier van zeggen is voorin de prullenmand gegooid. Trouwens, tegenover het royale, breed-opgezette rapport doen de betuttelingen van deze heeren zoo klein en peuterig aan, dat ze er waarschijnlijk nu zelf het land aan zulleu hebben I De heer Thijssen sprak dan ook een ferm en terecht hartelijk geap plaudisseerd woord, toen hij namens den Raad uiting gaf aan zijn dank baarheid voor het flinke rapport, door de commissie uitgebracht. Trouwens, niemand nam het meer voor de ontevredenen op (dan alleen schoorvoetend de heer Rinkema, die door den heer Krelage echter dadelijk werd getroefd) en de geest was zóó welw'llend, dat men ook besloot, het rapport van den heer Springer-zelf tegenover de heeren Bolderdiik, Reijne c. s. maar niet te publiceeren. 't Was niet meer noodig, vond men, en dan 't schijnt nogal ongezouten te zijn, on allesbehalve welwillend, zoodat er licht allerlei twistgeschrijf kon ontstaan. We vinden dat een wijs besluit, albetreuren we bet ook een beetje, dat we dat snuifje voor de heeren Reijne c. s. niet eens mogen genieten De politieagenten krijgen bun tractementsverhooging, en de politie- inspecteurs eveneens. Dat is toe te juichen. De burge meester, die hiermede krijgt wat hij zoo graag wilde en wat de wet houders hem bij de begrooting niet wilden geven, zal er blij om wezen, evenals de betrokkenen zelf. Typisch was, dat de heer van de Kamp vroeg, om bij het aanstellen van inspecteurs (en van politie agenten eveneens) meer te letten op lengte en zwaarte! Typisch.... wanneer men onze inspecteurs kent! En vermakelijk was het wel, te hooren dat daai nü. al op gelet wordt! Op lengte? Ja, dat kan! Maar op lengte en zwaarte beide? Och hemel Enfin, bij de eerstvolgende vaca tures zullen de lange mageren en de kleine dikkerds niet veel kans meer hebben! Voor 't overige zij verwezen naar ons raadsversiag. Dit volstaat ook voor de kennis neming van wat er met het voor- stel-Van de Kamp c. s. in zake de demping der Bakenessergracht is gebeurd. Uitstel is geen afstel, ho pen we. Maarwe vreezen, want de kwestie is nu ontzaglijk in omvang toegenomen, en dus de oplossing zooveel te moeielijkerl DUTSCHLAND. Duitschland en Engeland. Reuter seint het volgende officieuze bericht, in de tegenwoordige politieke verhoudingen wèi merkwaardig. In de „Standard" is eenige dagen geleden een artikel verschenen, waarin beweerd werd, dat Dernburg den eersten ministers van de Kaapkolonie en van Transvaal een aanbod had gedaan betreffende afstand of verpach ting van de Walvischbaai, waarvoor hij spoorwegconcessies in Zuidwest- Afrika zou hebben beloofd. Bij het einde der bijeenkomst van den Rijksdag gisteren heeft Dernburg daartegenover de verklaring afgelegd, dat zulk een aanbod nimmer onder welken vorm ook is gedaan; dat hij ook nimmer, zooals de „Standard" beweerde, getracht heeft op leden van het Bondscongres invloed te oefenen, om hen gunstig voor dit plan te stemmen. Het artikel van de „Standard" zoo concludeert het officieuze bericht, is derhalve zuiver verzonnen en is wel geschikt om wantrouwen en tweedracht tusschen de Duitsche en Engelsche natie te zaaien. DE BALKAN. Boyeot-nariglieid. De Balkankwestie verlaagt meer en meer tot een zuivere handelskwestie, 't Is de boycot voor en na.' 't Heet dat de Oostenrijksche gezant deze week Konstantinopel verlaten zal, maar volgens een bericht in de pers heeft de grootvizier aan den gezant in een onderhoud geantwoord, dat indien Oostenrijk met Turkije tot overeenkomst wil komen, het de kwestie van het boycot moet laten rusten en voor alles den gronkslag voor die overeenkomst vaststellen. Het boycot toch staat in geenerlei verband tot het optreden der regeering, zeide dè grootvizier. De Oostenrijksche regeering denkt er echter het hare van. Tegenover den Duitschen gezant verklaarde de grootvizier, dat het hem onmogelijk was tegen den wil van een vrij volk in te handelen. Een ongelukkig voorval is verhou ding tusschen Oostenrijk en Turkije nog komen verergeren, Eenige Grieksche schuitenvoerders hadden gisteren te Konstantinopel de reizigers van een Oostenrijksch stoom schip aan wal gezet. Nadat men hen de reizigers had la ten landen, bracht de boycot commissie hun booten tot zinken Men begrijpt hoe hoog de Oosten rijk es dit voorval opnemen I De Duitsche Levantlijn en de Griek sche stoomvaartmaatsehappijen maken bekend, dat zij geen Oostenrijksche goederen kunnen iaden. Ten slotte over Turkije nog een ander nieuwtje, de correspondent van de „New York Herald" zegt, dat het parlement, in strijd met hetgeen al aangekondigd was, Maandag nog niet geopend zal worden. Op eigen beenen. De ontrui ming van Cuba door de Amerikaansche bezettingstroepen zal beginnen op 1 Ja nuari en voltooid zijn den 28en van dien maand. Slechts een kleine afdeeiing, blijft tot April ter beschikking van de nieuwe regeering gedurende de overdracht van het bestuur. Leve de vrede! Er is weer een nieuwe ontplofbare stof van bijzondere kracht ontdekt, die zoo krachtig is, dat het marine-bestuur van Amerika beslo ten heeft het nieuwe marine kanon met vijf voet te verlengen. Beweerd wordt dat de nieuwe ontplofbare stof io staat is een slagschip van het Dreadnought-type te doen zinken op een afstand, grooter dan de schots verheid van zulk een schip. Uit het ongelukkige Frank- r ij k. Een anarchiste heeft in een kerk in het departement Aveyron een schrikke lijke heiligschennis gepleegd. Zij deed alsof ze te communie ging, en toen de priester haar het H. Sacrament had to» gereikt, spuwde zij de H. Hostie uit en wilde den priester met een mes vermoor den. 't Wijf werd met moeite in hechte nis genomen!. Nieuwe portretten van H. M. de Koningin. Tegen Kerstmis kan men wederom nieuwe portretten van H. M. de Konin gin verwachten. Het eeDe vertoont H. M. met een hermelijnen mantel om, op dit portret staat H. M. ten voeten uit; het andere is een portret als buste. Beide opnamen geschiedden door de firma Guy de Coral Co op het Loo. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. besluit is benoemd in de orde van Oranje-Nassau: tot officier de adsistent-reeident van Groot-Atjeh L. F. J. Rijckmans en tot ridder Toean koe Mahmoet, vertegenwoordiger van het voormalig soeltansgeslacht van Atjeh. Een huldeblijk der Patronaten. Gisteren werd aan Mgr. GiovanniDÏ zaakgelastigde van den H. Stoel, het prachtalbum van de Ned. Kath. Patronaten aangeboden. Het is gebonden in wit kalfsleder en draagt in goud het wapen van Nederland met opschrift. Achter een titelblad, in kleuren gecalligrapherd, is in het Latijn en Nederlandsch een opdracht op twee bladzijden gedrukt. De raadsverkiezing in Botterdam I. De uitslag der raadsstemming in Rotterdam I is 1 Herstemming tusschen de heeren J. C. Mulder (lib.) met 1715 en G. Voor hoeve (chr. hist.) met 1190 stemmen. De heer P. F. M. Thijssen (r. k.) kreeg 809 stemmen. Nederland en Venezuela. Goede betrekkingen tot de mogendheden. Een telegtam uit Caracas aan de „Köln. Ztg." meldt, dat de waarne mende president van Venezueia, Gomez, op 4 dezer het corps diplomatique in plechtige audiëntie ontving en io antwoord op een toespraak van den Duitschen gezant verklaarde, dat hij buitengewone waarde hechtte aan het onderhouden van goede betrekkingen met alle buitenlandsche mogendhe den. Een opstand tegen Castro f Door den berichtgever van 't „Han- delsbl." wordt uit Parijs geseind: De „New-York Herald" bevat een telegram uit Yew-York, luidende: Berichten uit Caracas via Willemstad melden, dat in Careens een opstand is uitgebroken tegen de regeering van president Castro. Kanonneerboo- ten besteld Uit New-York wordt aan de „Köln. Ztg." gemeld, dat volgens berichten uit Caracas president Castro in Duitsch land drie kanonneerbooten heeft be steld. Of het waar is President Castro. Reuter seint uit Santander dd. 9 Dec. Castro kwam hedenochtend aan boord van het stoomschip „Guade loupe" alhier aan en deelde mede, dat hij te Bordeaux aan land zou gaan, maar van daar direct naar Berlijn zou vertrekken, om zich daar aan een operatie te onderwerpen. Castro verklaarde te hopen, dat de Fransche regeering hem vriendelijk zou ontvangen. De gouverneur van Santander be gaf zich aan boord van het stoomschip, ten einde Castro uit naam der re geering te begroeten. Ook de andere autoriteiten brachten hem een bezoek. Castro zond aan koning Alfonso een begroetingstelegram Uit Bordeaux seint Reuter nog dato gisteren: Castro zal morgenochtend te 6 uur te Pauillac aankomen. Een ander telegram, uit Bordeaux aan de Fransche regeering gericht, zegt, dat de president heeft verklaard, dat het hem groot genoegen deed, dat hij in Frankrijk was aangekomen en dat hij hoopte de tusschen Frank rijk en Venezuela bestaande moeilijk heden uit den weg te kunnen ruimen. Het is mogelijk, dat Castro te Bordeaux zal blijven en zich vervol gens naar Parijs zal begeven; anders zal hij ter herstel van zijn gezondheid binnen twee dagen naar Berlijn gaan. De rtis is hem goed bekomen. Verder seint Reuter nog uit New- York: De „Associated Press" publiceert een telegram uit Santander, waar Castro was aangekomen op zijn reis naar Bordeaux, waarin wordt gezegd, dat het doel van Castro's bezoek niet alleen is een operatie te ondergaan voor een gezwel aan de nieren, maar tevens om de geschillen met Frankrijk en Nederland te vereffenen. Hij hoopte in Februari terug te keeren en dan den vrede tusschen Venezuela en de wereld te hebben hersteld. De reis heeft den gezondheidstoestand van den president aanmerkelijk verbeterd. Castro weigerde acht te slaan op de waarschuwing van den Venezolaan- schen consul, dat hij zich misschien, wanneer hij te Bordeaux landde, aan vernederingen zou bloot stellen. Hij zeide, dat het bericht, dat hij met toegestoken handen kwam, hem reeds was vooruil gegaan en dat hij bovendien bereid was belangrijke concessies te doen, teneinde de vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk te her stellen en dat hij eveneens hoopte de zaken met de Vereenigde Staten in orde te brengen. Een persoon uit het gevolg ontkende, dat Castro in een interview zou hebben verklaard, er trotsch op te zijn, dat hij met de meeste mogend heden op kwaden voet was, hoewel Castro wel van meening is, dat de internationale betrekkingen zaken zijn, die zeer goed door consuls behandeld kunnen worden en hij weinig geduld heeft voor diplomatieke ceremonieën Ook nam hij aanstoot aan den lageren rang, toegekend aan sommige buiten landsche vertegenwoordigers, die naar Venezuela waren gezonden, waarin hij minachting zag voor de waardigheid van Venezuela. Toen Castro vernam van de Neder landsche vlootbetooging, maakte hij daarover eenige aanmerkingen. Tweede Kamer. Staatsbegrootin g De Tweede Kamer is bezig met de begrooting der Marne waaromtrent geen bijzonderheden vallen te melden. Voorts werd gisterenavond Finan cien onder handen genomen waarvan we alleen mededeelen dat minister Kolkman toezegging deed aan den heer van Deventer, dat overwogen zal worden of hotelhouders en koffiehuis- houders ten aanzien van de personeele belasting kunnen worden gelijk gesteld met neringdoenden. Voorts weigerde de Minister pertinent, om zooals ge vraagd was, bij de belasting op het personeel de grondslag haardsteden te doen vervallen. HALFWEG. Veel animo. Bij de Woensdag plaats gehad hebbende „aanwijzing betreffende den bouw van het nieuwe postkantoor met Directeurswoning, waren ongeveer een 80 tal aannemers op het terrein aanwezig. Een R.K. Zangvereeniging. Met een voorloopig getal van 28 leden is alhier eene R. K. Zangvereeniging opgericht, onder directie van den heer J. Pijnaker. Wij wenschen de jonge vereeniging veel succes toe, hetwelk overigens onder de bekwame leiding van den heer P. wel gewaarborgd zal zijn. OVEBVEEN. De schooluren. De schooltijd op de o. 1. school zal gedurende de wintertijden, in plaats van 2 tot 4, van half twee tot half vier uur zai zijn. Burg. Stand. Overleden: P. de Vries, 65 j. VELSEN. Diefstal van pluimvee. In den nacht van 7 op 8 December hebben dieven bij den heer Maarschalk een bezoek gebracht en een groote partij pluimgedierte gestolen. De dieren waren verzekerd bij de maatschappij „Mercurius". IJMUIDEN. Incourante fondsen. Op de effecten veiling te Amsterdam gehouden zijn o. m. verhandeld: Rest. Bew. Stoomb. reederij t/h slepen van sche pen aan het Nieuwe Diep en alhier van en naar Zee f 155. BEVERWIJK. Gemeenteraad. De gemeenteraad behandelde gis teren de begrooting, maar vooraf had een geda oh ten wisseling plants over de verhooging van de jaarwedden van den Burgemeester en den Secre taris. Door de Gedeputeerde Staten was reeds vroeger beproefd om in ken nis gesteld te worden met de ziens wijze va,n den Raad daaromtrent, maar toen bleef de Raad het ant woord schuldig en ook nu bleek uit de discussie, da,t de meerderheid er op gesteld was de motieven te we ten, waarom Gedep. Staten tot ver hooging wenschten over te gaan. Wethouder Mo ens had de lei ding van deze discussie, maar het gelukte hem niet de raadsleden te krijgen, waar hij hen hebben wilde. Hij wilde besluiten tot verhooging der jaarwedden niet tot f 1700, maar tot f 1800. De heeren Poel, Zwager, Wie- deman en v. Zanten trokken daartegen te velde en wilden eigen- llijk ieder op zich zelf wat anders. Eerst toen de heer v. Zanten een afgerond voorstel deed om Gedep. Staten met de zienswijze van den Raad in kennis te stellen, eindigde het geanimeerd debat. Hij stelde voor, te berichten: „De Raad, betreurende dat Gedeputeerde Staten niet bereid bevonden werden de overwegingen mede te deelen waarom zij het wenschelijk achtten, dat thans de jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris de zer gemeente elk met f 300 zullen verhoogd worden besluit zich van advies te onthouden en verzoekt B. en W. aan Ged. Staten daarvan be richt te doen, onder mededeeling dat de Secretaris f 600, als ambtenaar van den Burgerl. Stand, en den Bur gemeester voor het sluiten van hu welijken plus minus f 300 per jaar genieten boven hunne jaarwedden. Over dit voorstel staakten de stemmen, zooda,t een volgende ver gadering beslissing moet brengen. De heeren Langendijk, Wiedeman, v. Zanten, Poel en Comelissen, stem den voor. Een bericht was ingekomen van den klokkenist O. Molenaar, dat hij zijn benoeming aanneemt. Een verzoek van de wed. Kleijn, om een uitkeering van f3.Per week, werd goedgevonden. Op een verzoek van Jledeman en 48 anderen, om het adres voor Staatspensionneering alsnog in be handeling te nemen, werd met 6 te gen 4 stemmen afwijzend beschikt. Vóór stemden de heeren Wiedeman, Eijking, Zwager en v. Zanten. Benoemd werden: Tot lid van de pl. Schoolcommis sie, de heer P. J. J. Hahne. Tot lid van de commissie voor de Fröbelschool, de heer J. v. d- WerfL Tot leden der commissie tot we ring van schoolverzuim de heer P.: Witteman, M. H. Beekelaar en H.: E. Jansen. Tot geneeskundige, belast met de armenpractijk, Dr. A. Schiuckink Kool. De behandeling der begrooting, waarvan de meeste posten gelijk wa ren aan die van het vorige jaar, gaf naar aanleiding van het ra.pport. der begrootingscommissie enkele malen aanleiding tot uitgebreide discussie.; De commissie stelde o.a, voor den post jaarwedde gemeente-architect niet met f 100 te verhoogen op grond het niet gebleken was ih zijn drie jarigen diensttijd dat volledig kan beoordeeld worden of hij voor her- hooging dient in aanmerking te ko men. Met 7 tegen 3 stemmen werd het voorstel der commissie aangenomen. Ook de post voor de aanstelling van nog een gemeente-werkman, werd geschrapt, aangezien het aan wezige personeel, bij oordeelkundige regeling der werkzaamheden, op het oogenblik Voldoende werd geacht. .Op .voorstel van den heer Wiede man werd de uitgetrokken post f 3000 voor werklieden, met slechts f161 verminderd, zoodat daaruit de onkosten voor losse werklieden kan worden bestreden en de tegenwoor dige vaste werklieden Vlottes en Prins een kleine verhooging van weekloon zullen ontvangen. De post straten en pleinen werd met f 375 verminderd, omdat de prijs van de uitgetrokken 1500 M! nieu we bestrating bij publieke aanbeste ding niet hooger dan f 1.75 per Ms behoeft te worden gesteld. Ook werd het voorstel van de com missie, om de pomp voor Verheek! niet weg te ruimen, aangenomen^ Ten slotte zag de commissie, be staande uit de heeren Braun, Corne- lisse en Langendijk, haar voorstel aangenomen om f 1000 te schrappen en niet over te gaan tot aanstelling van een inspecteur van politie. Op voorstel van den heer v. Zan ten werden de jaarwedden van de veldwachters met f 50 verhoogd, na dat de commissie dit voorstel had overgenomen, zoodat deze thans f 650 bedraagt. Verder haalde de heer Wiede man er nog een verbandkist voor de politie door en zag de heer v. Zanten zijn voorstel aangenomen om een fiets voor de politie aan te schaffen. Na afhandeling der begrooting, die tengevolge had. dat de post op brengst Hoofd. Omslag van f18000 op f 17000 werd teruggebracht wer den eenige vragen beantwoord, door den heer Zwager gedaan in be trekking tot de uitvoering van de havenwerken onder leiding van den gemeen te-a rclii t-ect. Die vragen werden door B. en W- beantwoord, maar de beantwoor ding gaf verschillende raadsleden' aanleiding om hun ontevredenheid uit te drukken over de slordige wijze waarop door dien ambtenaar gehan deld werd. De V oorzitter stemde toe, dat ook B. en W. zulks uiet goedkeur den, en hopen dat deze ambtenaar dit niet meer zou doen. Bij de rondvraag sprak de heer E ij k i n g tegen den overmatigen ar beid der stokers aan de gasfabriek en wenschte de heer Zwa ger dat de architect de gelegenheid werd ontno men om werkzaamheden voor parti culieren te verrichten. Tweede Ontwikkelings avond. De tweede ontwikkelingsavond werd. Dinsdag weder gegeven door den heer M. Beekelaar, daar de heer v. Roosendaal door ziekte verhinderd was. Op de bovenzaal hij den heer Ter Burg, die zoo goed is zijn zaal gratis ter beschikking te stellen voor de „avonden", ziet het er zoo recht gezellig en huiselijk uit Plicht tot vertermg maten bestaat er niet en daarom is het jammer, dat er niet meerderen op deze avonden tegen woordig zijn. Maar vooral is dit te betreuren, omdat men zich onthoudt de kennis, die men zich hier zoo gemakkelijk verschaffen kon. Nochtans» de deelneming is groot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1