DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De Melkvoorziening Noord-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. naÉepitüIswesi 29*31-33, Haarlem Slechts tiuee letters. WOENSDAG 16 DECEMBER 1908. 33"* Jaargang No. 6768 Bureaux van Redactie en Administratie: Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Zij die zich met 1 Januari per drie maanden op de NIEU WE HAARLEMSCHE COU RANT abonneeren, ontuangen de tot dien datum uitkomende nummers gratis. in Zoo is dan gisteren door de Pro vinciale Staten van Noord-Holland de eisch van sommigen en de Wensch van verscheidenen om van wege de provincie hygiënische re gelen te stellen voor het gewinnen, Vervoeren en verkoopen der melk, aan den kapstok van een nader onderzoek met raadpleging van aller lei officiëele lichamen, opgehangen. Voorloopig is daarmede de pro vinciale melk voorziening om dat woord te gebruiken, waaronder de kwestie in haar geheel wordt Verstaan van de baan geschoven. Oppervlakkig beschouwd zou men, in het belang der volksge zondheid en gezien de haast onge- loofelijke dingen die door de rappor ten over den bestaanden toestand op dit gebied zijn aan het licht geko men,dit uitstel ad calendas Grae- cas een jammerlijk eind kunnen üoemen. We begrijpen dat er zullen zijn die zóó oordeelen. Maar, als gezegd, dat is een op pervlakkig oordeel. Want hoezeer men ook overtuigd is dat de toestand der melk voor ziening en -verkoop verbetering behoeft, hoezeer men ook bewe zen ziet dat het hygiënisch belang in zeer liooge mate met verbetering gebaat zou zijn, toch mag ae Vraag niet worden nagelaten, of die Verbetering nu wel op de beste en meest practische wijze zou worden aangebracht door een provinciale Wetgeving. Op die laatste vraag antwoorden wij beslist ontkennend. We scheiden nu af het staats rechtelijk bezwaar, dat door Mr. Thijssen zoo scherp belijnd op den voorgrond is gebracht (dat n. 1. de uitvoering en handhaving van een provinciale verordening m dezen praetisch niet mogelijk zou zijn in het kader van de Prov. Wet.) Dit bezwaar is een hoogst-ernstig, doch van theoretischen aard. Van nog méér belang achten wij echter de opwerping, die ook in de Staten is gemaakt, en die door het lid van Gedeputeerden den heer van Tienen zoo drastisch werd ge formuleerd toen hij zeide, dat men bij maatregelen als hier geëischt werd, ten slotte zou komen tot een controleering van een derde deel der bevolking door de overige twee derden. Dat is natuurlijk een grappige overdrijving de heer Wibaut snapte dat zoowaar niet! maar een fond van waarheid zit erin. De zaak is, dat het zorgen voor de nakoming van alle hygiënische eischen, die den boer en den melk- verkooper op straffe van dit en dat zouden zijn gesteld, een reuzentaak zou geweest zijn, waarvan wij de mo gelijkheid eenvoudig ontkennen! Den boer, die met politiemaatre gelen en inspecteurs en controleurs ertoe zal wordeu gebracht om hy giënisch te gaan melken, hygiënisch de stallen in te richten en.... te houden, om steeds zuiver en naar alle eischen de melk te behandelen, den boer die dat alles doen zal op polizeilich bevel: dien boer moe ten we nog zienl Onze landbouwers zijn flink, zijn schrander en bij de hand, maar ze zijn ook conservatief. In zooverre, dat ze niet afgaan van hun gewoonten en hun manier van doen, of ze moeten zien, overtuigd zijn, dat ze ongelijk hebben I En die overtuiging krijgen zij niet door inspecteurs of veldwachters of bedreigingen met boeten en straf! Integendeel En nu zijn we juist aan de redenen, waarom o.i. alléén een oppervlakkig beschouwer van de beslissing der Staten van giste ren zeggen kan, dat ze te bejam meren is. Wij gelooven integendeel dat de beslissing, die den weg van het maszregeln niet op wilde, goed is. Maar we gelooven óók dat de w ij z e waarop dit vraagstuk iu de Staten is behandeld, van groot nut zal zijn voor het doel dat ook de voorstandera van provinciale wette lijke maatregelen beoogenverbe tering van de „melkvoorziening" Zooeven zeiden wede boer moet zien, moet overtuigd worden Dan gaat hij en gaarne een anderen weg op. Welnude hoog-staande en in alle opzichten merkwaardige dis cussie, in de Staten gisteren gevoerd, is er geheel op berekend den boer te overtuigen, dat er veel ont breekt aan een hygiënische be handeling der melk, van de koe af tot aan den verbruiker! En dat is de goede kant ervan, dat deze zaak bij de Staten aan hangig is gemaakt! Wanneer de pers, maar vooral de gemeentebe sturen, de landbouwvereenigingen en gezondheidscommissies, er eens flink voor gaan zorgen, om èn de verschillende rapporten, èn de be handeling van ,deze zaak in de zitting der Staten, uitvoerig en populair bekend te maken aan hen die de melk behandelen, dan twijfelen wij niet of de overtuiging zal worden gegrondvest, dat een meer hygiënische behandeling van dat voorname voedingsmiddel nood zakelijk is. En van die overtuiging naar een beteren toestand is maar één stap, óók al omdatbetere hygiëni sche voorwaarden voor melkwinning en melkvoorziening ook finantiëei op den duur voordeelig zullen zijn Wij zoeken dus de groote betee- kenis van de behandeling dezer zaak in de Prov. Staten niet in het besluit, dat we overigens toe juichen, maar in de discussie, die leerzaam was, en die vruchten kan dragen BELUIË. Telkens komen uit België allerlei mededeelingen over corruptie in be stuurslichamen. Eu merkwaardig, dat die steeds gebeuren in de kringen der heftig-anticlericale heeren, endat de anticlericale pers al haar best doet om ze goed te praten of te verzwijgen. Zoo hebben we vroeger al gemeld van het schandaal te Schaerbeek waar de liberale wethouder op ontzettende wijze bleek geknoeid te hebben, wat ten lange leste pas uitkwam toen de Katholieken de meerderheid kregen en Jronden controleeren. Precies op dezelfde wijze is het ge schied te Laeken, een andere voorstad van Brussel, waar ook allang klachten waren van fraude tegen den burge meester, maar welke door het liberale stadsbestuur steeds zijn genegeerd. Nu evenwel bij de laatste verkiezingen de raad van Laeken „om" ging en de Katholieken de meerderheid kregen, nu is de zaak uitgekomen en de jus titie is aan het onderzoeken. FRANKRIJK. Binnen zijn de besten. De anticlericale Fransche kamer meerderheid heeft zichzelf, zooals men weet, uit de schatkist het jaarlijksche faveurtje van 15.000 francs per man toebedeeld. Ofschoon de schatkist den bodem laat zien, hebben de heeren gedacht: eerst wij, en dan het land, en ze hebben er voor gezorgd dat de „parlementaire schadeloosstelling" tot dat kolossaal bedrag verhoogd werd. Van rechtsche zijde is daar steeds tegenopgekomen, maar....inhethuidige Frankrijk is alles te verwachten. Zoo is dan ook weer gisteren een voorstel van den afgevaardigde Archim- baud, die gekozen is notabene op de enkele leus, dat hij die 15000 francs zou probeeren te verlagen (bewijs hoe de kiezers over die zelfbevoor- deeling denken 1) met 311 tegen 206 stemmen de prullemand iDgegaan. De meerderheid is wel niet zoo groot, er zijn toch nog een tweehonderd leden die zich schamen dat ze zoo het land plunderen, maar de duiten zijn in ieder geval binnen, en het laat zich wel aanzien dat ze binnen blijven 1 Muiterij in het vreemdenlegioen. 't Vreemdenlegioen begint nog be ruchter te worden dan het ooit was. Tot dusverre waren het deserteerin gen bij enkele personen, nu is het een deserteering bij massa. Vijftig soldaten zijn tegelijk weggeloopen, hebben een trein aangehouden en zich een eind naar de grens van Marokko laten brengen, en zijn vervolgens ver dwenen. Het schijnt werkelijk, dat de behan deling in dit koloniale corps onhoud baar is, en wat er aan het licht komt is allesbehalve fraai. t Zal wei uitdraaien op opheffing, en dat is maar goed ook. ENGELAND. Hoogerhuis tegen Lagerhuis. Het schijnt dat de regeering inziet dat een beroep op de kiezers op dit oogenblik geen succes zou hebben. Rn dus legt ze zich voorloopig maar bij al de nederlagen die ze lijdt, palmpjes Deer. Intusschen heeft de hertog van Argyll, zwager van koniDg Eduard, aan een feestmaal gezegd, dat het erfelijke stelsel, waarop het Engelsche Hoogerhuis berust, gaat verdwijnen. Hij hoopte, dat het land eerlang een tekozen Hoogerhuis zou hebben, zooals Frankrijk in zijn Senaat bezit. Dat zou een geweldige hervorming sijn van het aloude Engelsche staat- otelsel. Maar deze liberale regeering lijkt ons alles behalve geschikt om dien ommekeer te volvoeren 1 DE BALKAN. Het boycot. Er is geen bizonder nieuws van de Balkan. De nieuw-aangeknoopte onderhan delingen tusscben Oostenrijk en Turkye worden met belangstelling en vreugde j begroet. Wat het worden zal? Dat zal alleen afhangen van den handelstoestand en het boycot. Een kwaad ding ia overigens, dat volgenSj een Reuter-telegram afgevaar- digdon ,van het syndicaat van Otto- mansche handelaren aan den minister van binnenlandsche zaken hebben medegedeeld, dat het onmogelijk is het boycot van de Oostenrijksche goederen te beperken, zoolang Oosten rijk niet aan de Turksche eischen heeft voldaan. Dat wordteen vitieus kringetje,waar uit niet heei gemakkelijk is te raken! Verspreide Berichten. Hofberichten. Z. K. H. Prins Hendrik kwam Maandagavond te 9 uur per auto in Den Haag, Op Het Loo is thans het Hof verblijf tot nader opgeheven. De Prins ontving gisteren de Ameri- kaansshe, Portugeesche en Russische gezanten die hem werden voorgesteld: H. M. de Koningin heeft den koetshuisknecht N. Mazer begiftigd met de eere-medaille in zilver van de Huisorde van Oranje. Uit de Staats-Courant. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. B. C. J. Loder, advocaat te Rotterdam; met ingang van 1 Januari 1909, tot wederopzeg ging tot plaatsvervanger van den di- strictsveearts wien Haarlem als stand plaats is aangewezen, de veearts J. W. Roelofls, te Texel. Yergunning is verleend: aan mr. A. Slob, burgemeester der gemeente Haarlemmermeer, om tot 1 November 1909 te Heemstede te wonen. Audientiën. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag a. s. niet gehouden worden. De gewone audiëntie van den mi nister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag a. e. niet plaats hebben. De Haagsche Baad heeft berouw. Is het berouw of vrees, dat de aaken spaak zullen loopen, dat de Haagsahe Raad begint in te binden? Onze lezers weten, dat de beide wethouders van den Haag hun ontslag hebben ingediend naar aanleiding van 't Raadsbesluit betreffende de tweede binnenhaven te Scheveningen. Reeds is door een lid voorgesteld op 't besluit terug te komen en anderen, dienden voorstellen in, die erop be rekend zijn tot hetzelfde te komen, doch met een eervollen terugtocht. De beslissing, zeggen die raadsleden, had alleen ten doel meer licht in de zaak te krijgen. We zijn benieuwd naar den afloop. Wat zal Nederland op de Brusselsche tentoonstelling insendenP Deze vraag is in een vergadering der Ned. Ver. v. Ambachts- en Nijver heidskunst gesteld. (Jit de antwoorden bleek, dat o. a. zeventien geheel com plete afgetimmerde kamers gemeubi leerd zullen worden ingezonden. Ver der een ruime collectie metaal en edel metaalwerken, potterij, druk, illustra tie en bindwerken, weefwerken, batiks enz. Ook de tuinbouw, landbouw en vee teelt, machine en andere groepen van kunstnij verheid zullen collectiefgewijze inzenden. Een nieuwe Beurs. Er zal waarschijnlijk een nieuwe beurs warden opgericht en wel voor den diamanthandel. De Amsterdamsche Juweliersveree- niging benoemde een commissie, die de mogelijkheid en de wenschelijkheid der stichting zal onderzoeken. De nieuwe Zegelwet. De vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam ontving een telegrafische mededeeling van den Minister van Finantiën, dat op 1 Januari e.k. de nieuwe Zegelwet in werking zal worden gesteld. Het Kon. Besluit zal dezer dagen in de Staatscourant verschijnen. Uit Indië. Een aanval met vergiftigde pijlen. 't Is weer niet pluis op Sumatra'! Westkust. Er is n.l. een telegram ont vangen waarin wordt meegedeeld, dat op het eiland Zuid-Pageh (gouverne ment Sumatra's Westkust) een pa trouille onverhoeds met vergiftigde pijlen beschoten, waarbij een Euro. FEUILLETON. 32) „Volgens u,w weten heeft mijnheer Hatrvey er pooit op gereden?" „Mijnheer Harvey Ik heb hem Oog noodt op een rijwiel gezien Ik bnaicht de fiets in het schuurtje lerug. Ei' viel niet aan te twijfelen dat zij geheel gereed was/om oogen- hlikkelijk te worden gebruikt. „Heeift mijnheer Harvey een sleu tel v|ap de tuindeurK vroeg ik, en Jvees naar den achter-ingang. „Jat Hij verlangde er een van de Voordeur, toen hij de kamer huurde, ïaaar daar had ik geen ooren naai-. Ik vond het onaangenaam, want de straat hier is zoo eenzaam en wij twee vrouwen zijn maar alleen in kuis. Daprom kwamen wij overeen, kat hij de achterdeur zou in- en uit gaan. De voordeur wordt om elf hur gesloten en gegrendeld, onver- ^JuLligr of fiij thuis is of niet." Ik «am afscheid van juffrouw Hopkins, zonder haar het zwijgen op t0 leggen. Het zou trouwens geen gehad hebben. Bovendien was •jk thefts Yan het heerschap; tamelijk XXVTL,- Ik was thans in staat de misdaad of althans mijn meening daarover tamelijk nauwkeurig op nieuw te eonstatoenen. Vermoedelijk had Arthur Harvey met overleg zijne tante vermoord/ om zich in 't bezit van haar vermogen te stellen, eer zij haar testament nogmaals verander de. De geheele zaak was zeer sluw overlegd; de eenige zorg van den moordenaar had hierin bestaan een alibi tc kunnen aanvoeren. En li i erin was hij ten volle gieslaagd. Juffrouw Hopkins zou zeer zeker er een eed op doen, dait hij pinder hare oog-en de avondgodsdienstoefe ning had bijgewoond, dat hij vóór half elf naar huis gekomen was en den geheelen nacht zijn kamer niet had verlaten.- Niemand, zoo dacht hij, zou hem beschuldigen, in nog geen drie kwar tier twee en een halve mijl afgelegd, een moord begaan en een koffer met boeken uitgepakt te hebben en daar in oordeelde hij volkomen juist. Hij wist/ dat er in de schuur een rijwiel stond, hij kon onopgemerkt daar bij komen en had waarschijnlijk als student, eer hij naar Southend kwam het wielrijden ter dege geleerd. Hij moest op een draf van uit de kerk naar huis gekomen zijn, de fiets etillekens uit de schuur gehaald en in den ongeloofelijk korten tijd den moord bedreven hebben. Nadat de afschuwelijke daad ge pleegd wtas, bleef hem nog slechts over de. geheele argwaan te richten op zijn broeder, flen! V)a)nl nature yer- dachte. Dat was een monsterachtige j gemeenheid, van den anderen kant i werd het begrijpelijker, als men be-l dacht, hoe zeer de beide broeders van elkander vervreemd waren, doordien zij alle twee juffrouw' Simpson; liefhadden- JVel is waar had Paul steeds met de grootste aanhankelijkheid, ja be wondering gesproken van zijn oude ren broeder, maar destijds bezat hij de genegenheid der jonge dame, en j een succes in zulke dingen pleegt' aan het gemoed een zeer weeke stemming te geven. Zonder twijfel beschouwde Arthur j' zich niet als overwinnaar, zoolang hij zijn broeder niet verdrongen had uit het hart van juffrouw Simpson. Ten einde zijn doel de eigen veiligheid en den val van zijn medeminnaar te bereiken, bestond er voor hem maar één weg. JVas' het dan wel te verwonderen, dat! hij dien insloeg, alhoewel die mede-1 minnaar toevallig zijn eigen broeder j was? Oorlog en ijverzucht laten natuurlijke genegenheid gelden. ■En in dat licht beschouwd, werd Arthurs gedrag te Parijs mij vol komen duidelijk. Hij had daarbij een tweevoudig doel pp 't oog gehad. Eerstens wilde hij openlijk de schuld op zijn broeder laden, ten tweede trachtte hij juist dien broeder uit de handen van het gerecht te hou den, want zeker was hjj geen oogen blik vian zins geweest, hem aan de galg te brengen. Hij wilde hem een voudig uit den weg ruimen, naar een of ander land in den vreemde sturen, vanwaar hij niet meer kon terug keeren, om alsdan zich zelf in het ongestoord bezit der jonge dame en der erfenis te verheugen. Vermoede lijk zou hij alles in het werk heb ben gesteld/ om het zijn broer in den vreemde behagelijk te maken.; Thans kon ik het begrijpen, dat onder deze omstandigheden de dien sten van een particulier detective hem van groot nut zouden geweest zijn, en dat hij mijn eerste aanbod zoo bereidvaardig had aangenomen- Hij was met groote sluwheid, ja ge slepenheid te werk gegaan. Ik had Panls schuld aam 't licht moeten brengen, hem zelf daaraan moeten doen gelooven en zóó hem moeten nopen te vluchten. Om dat te berei ken/ had hij mij het allernoodzake lijkste meegedeeld, terwijl hij tegen over de politie uiterst achterhou dend bleef.; En de brief, dien hij op de traip liet vallen Lieve hemel, dat moest met opzet geschied zijn! Zijn be zoek bij mij kon geen ander doel gehad hebben, «Is den brief bij zijn vertrek voor mijn oogem te laten val len. Hoe meer ik daarover nadacht, des te vaster werd mijne overtuiging. Zijn èxugkeeren naar mijn kamer, zijn driftige woorden, de worsteling om het compromitteerende stuk, dat alles was slechts op touw gezet? om, wanneer er soms eenige argwaan in mij mocht oprijzen, die in. de kiem te verstikken. Iemand^ die comedie speelt, is steeds buitengewoon ang stig en geneigd in overdrijving te vervallen, omcLett li ij zich nooit» kain losmaken van de vrees, dat men zijn bedrog doorziet. Ik herinnerde mij hu, hoe onver wacht tijdens, de worsteling de krach ten van Arthur Harvey hem hegeven hadden. Het had destijds mijn ver wondering gaande gemaakt, maar thuis was ik er zeker van, dat zulks had behoord tot zijn rol, en dat hij mij gemakkelijk had kunnen over meesteren,^ wanneer hij zulks had^é gewild. Nu begreep ik ook, waar om de feiten van het geval in den beginne zoo gemakkelijk en zoo ge heel zonder moeite in mijn geest op kwamen. De moordenaar zelf had mij geholpen en a,ah de detectives van den Staat alle hulp geweigerd. Zijn geheele gedrag was gegrond op de hoop. dat de politie eerst eenige dagen na mij de zaak zoude achter halen. In dien tusschentijdji' kon Paul zijn ylucht bewerkstelligd hen ben, .i'.i Dit plan was, zooals wij gezien hebben, gelukt en tegelijkertijd mis lukt. De beambten van Scotland Yard waren wel is waar later geko men dan ik, maar zé waren mij toch dicht op de hielen gevolgd en hadden zich. meester gemaakt van Paul, al vorens deze in veiligheid was. Terwijl ik voortdurend om de poli tie had gelachen, waren zjj zoo Voort durend te werk gegaan^ als het in de gegeven omstandigheden slechts mogelijk was geweest ik daarente gen, die mij zooveel had ingebeeld op mijn succes, was slechts een werktuig geweest in de handen .van een man, die in sluwheid mij aanmerkelijk overtrof. Nochtans had ik het door hem aangewezen spoor verlaten, zoodra ik wegens de werkelijke feiten van het geval mij een denkbeeld hald ge vormd en ten slotte was ik in list hem de baas geweest. Ik mocht met reden trotsch zijn. Het Lag niet in de bedoeling van Arthur Harvey, dat ik hein als den schuldige zon brand merken. Wordt vemlgd.) HWE MLEMSCHE COURAHT ABONNEMENTPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlemf 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per postj 1.80 Afzonderlijke nummers „(0,05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regelsf0,66 (contant) f0,50 Elke regel meer#,10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant 1000 GULDEN bij verlies van één wijsvinger. GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bij overlijden. 300 GULDEN bij verlies van éen band of voet. 150 GULDEN bij verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. Corruptie. Heiligen van onze dagen. D« „Oaservatore Romano" meldt, dat Z. H. de Paus heeft goedgekeurd het besluit van de H. Congregatie der Riten, hetwelk gunstig luidt voor het aanhangig maken van het proces tot zalig- en heiligverkla ring van den ten jare 1875 in het diocees Lyon overledeneerbiedwaardigen Dienaar Gods Jean Claude Marie Colin, priester e» stichter van het Gerelschap van Ma rie (de paterg Maristen), medeleerling en vriend van den gelukzaligen Jean Yian- ney, pastoor van Ars. Een sensatiewekkende be keering. Uit Londen wordt aan de „Uni vers" gemeld, dat aldaar een geheele eom- mmnauteit van Anglicaansche Zusters met haar Overste op den feestdag van GJk.V. Onbevlekte Ontvangenis in den schoot der Kathelieke Kerk is teruggekeerd. Deze Zusters, die de St. Catharine-stieh- ting bewoonden en wier commnnauteit in het leven was geroepen door wijlen den bekenden Anglicaanachen predikant Littledale, waren sinds eenige maanden in de katholieke geloofsleer onderwezen door Dom Cabrol, abt der Benedictijnen vau Farnbórough. De Overste deed op den 9en dezer maand haar eerste H. Com munie in het Italiaansche hospitaal van Queens Square; voor de overige Zus ters was deze plechtigheid bepaald op een der volgende dagen. Even de waarheid gezegdl Volgens bericht uit Teheran, hebben de Russische en de Engelsche gezant de re geering van den Sjah aangezegd, dat de raad van state, dien hij heeft ingesteld, geen vervulling is van de belofte, die hij plechtig heeft afgelegd. Alleen door, over eenkomstig die belofte, de volksvertegen woordiging te herstellen kon hij de rust in den lande doen terugkeeren. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1