IE! Openbare Godsdienstoefeningen in de R,K. Kerken te Haarlem en omliggende plaatsen. Naam!. Venn. „Drukkerij de Spaaraestad." »en prij* n DER Dit nummer behoort bij de „Nieuwe Haarl Courant" van 24 December. KSNDERHUISVEST No. 29-31—33. HAARLEM. Directeur: F. H. M, v. d. GRIENDT. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 6 regelsf Lao. Elke regel meer0.80. Ingezonden mededeelingen tusschen den tekst ten minste 6 regels fl.50; elke regel meer 0.30, Het Auteursrecht op den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 29 Juni 1881 (Staatsblad No. 124,) ZflJiÖAS 27 Bet. Zondag onder bet Octaaf van Kerstmis. H. Icannes Apostel en Evangelist. MMS 2S H. K. Ciisehuldiye kiride ren, ISartelaren. ©iHSÖAS 2§ H. Thomas van Kantel berg, Bisschop eaiar- |e(aar ÜOEraS SS Van let Octaaf van Kcrsfiüis» üJÜMIDfti» 31 it H. Silvester Faas sn Be lijder. VftUBftS 1 Jan. Nieuwjaar. Feest van de Besnijdenis cnzesfissren. Heden is het gebruik uan uleeschspijzen geoorloofd. 2ATERIAÊ 2 Octaaf van den H. Ste- jilianus. FEESTDAG VAN DEN H. STEPHANUS. Les uit de Handelingen der apostelen; In die dagen deed Stephanus, vol van genade en kracht, wonde ren en groote teekenen onder het volk. Eenigen nu uit de Synagoge, welke genoemd wordt die der Vrij gelatenen en der Cyreneërs en der Alexandrijnen en dergenen, die van Cilicië en Azië waren, stonden op en hielden twistredenen met Ste phanus; doch zij konden aan de wijsheid en den Geest, die sprak, niet wederstaan. ïq nu, dit hoorende, werden ver scheurd in hunne harten en kner sten met de tanden tegen hem. Daar hij echter vol was van den Heiligen Geest, zag hij, ten hemel starend, de heerlijkheid Gods en Jesus, staande aan Gods rechter hand. En hij zeide: Zie, ik zie de hemelen geopend en den Zoon des menschen staande aan de rechter hand Gods! Maar zij, met luide stem schreeuwend, stopten hunne ooren en vielen eenparig op hem aan. En zij wierpen hem buiten de stad en steenigden hem. En de ge tuigen legden hunne kleederen neder aan de voeten van een jongen man, die Saulus heette. Zij nu steenigden Stephanus, terwijl hij bad en zeide: Heer Jesus, ontvang mijnen geest! En op zijne knieën vallend, riep hij met luide stem: Heer, reken hun deze zonde niet toe! Eu na dit gezegd te hebben, ontsliep hij in den Heer. Smngeiie volgens den H. Mattheüs; XXIII, 34—39. In dien tijd sprak Jesus tot. de schrifgeieerden en PharizeënZie, Ik zend tot u profeten en wijzen en schriftgeleerden en vap hen zult gij er dooden en kruisigen, en van hen zult gij er geeselen iD uwe Synogogen en vervolgen van stad tot stad; opdat op u kome al het rechtvaardig bloed, dat op de aarde vergoten werd. van het bloed van Abel, den rechtvaardige af, tot bet bloed van Zacharias, Barachias' zoon, dien gij gedood hebt tusschen den tempel en het altaar. Voor- Waar, Ik zeg a: dit alles zal komen op dit geslacht. Jeruzalem, Jeruza lem, dat de profeten doodt en hen steenigt, die tot u gezonden zijn! Hoe dikwijls heb Ik uwe kinderen willen vergadereD, gelijk eene hen hare kiekens ve>gadert ouder hare vleugelenEn gij hebt niet gewild. Zie, uw huis zal u woest gelaten Worden! Want Ik zeg u:gij zult Mij van nu af niet meer zien totdat gij zeggen zult; Gezegend Hg, die komt in den naam des Heertn. ZONDAG ONDER HET OCTAAF VAN KERSTMIS. Les uit den boef van den H. apostel Panics aan dc Galatiërs; IV, 17. Broeders! Zoo langen tijd de erfgenaam kind is, verschilt hij uiets van een dienstknecht, of schoon hij heer van alles ismaar bij staat onder voogden en verzor gers tot aan den tijd, door zijn vader te voren bepaald. Zoo ook waren wij, zoo lang wij kinderen waren, dienstbaar onder de eerste beginselen der wereld. Maar toen de volheid des tijds gekomen was, heeft God zijnen Zoon, geworden uit eene vrouw, geworden onder de Wet, gezonden, opdat Hij hen die onder de Wet waren, zoude vrijkoopen, opdat wij de aanneming tot zonen zouden verwerven. En omdat gij zonen zijt, heeft God den Geest van zijnen Zoon in uwe har ten gezonden, die roept: Abba, Vader!, Dus is het niet meer dienst knecht, maar zoonindien nu zoon, dan ook erfgenaam door God. Evangelie volgens den H. Ln as; II, 33—40. In dien tijd verwonderden zich Jozef en Maria, Jesus' Moeder, over hetgeen van Hem gezegd werd. En Simeon zegende hen en sprak tot Maria zijne Moeder: Zie, deze is gesteld tot val en tot opstanding van velen in Israël, en tot een teeken, dat zal worden tegenge sproken, (en door uwe eigen ziel zal een zwaard gaan); opdat uit vele harten de gezindheden open baar worden. Er was ook eene profetes, Anna, dochter van Pbanuel, uit den stam van Aser. Deze was ver op hare dagen gekomen en had, van haren maagdelijken staat af, zeven jaren met haren man geleefd. En zij was eene weduwe van vier en tachtig jaren, die niet week uit den tempel, in vasten en gebeden dienend, nacht en dag. Ook zij, ter zelfder ure daarbij komend, loofde den Heer en sprak van Hem tot allen, die Israel's verlossing verwachtten. En toen zij alles volbracht had den, volgens de Wet des Heeren, keerden zij terug naar Galilea, naar hunne stad Nazareth. Het Kind nu groeide op en werd gesterkt, vol zijnde van wijsheid; en de genade Gods was ia Hem. FEESTDAG VAN 'S HEEREN BESNIJDENIS. Les uii den brief van den H. apostel Paulas aan Titus; il, 11—15. Welbeminde De genade van God onzen Zaligmaker is voor alle men schen verschenen en leeft ons, dat wij, met verzaking van de godde loosheid en de wereldsche begeer lijkheden, matig, rechtvaardig en godsdienstig leven in deze wereld, verwachtend de zalige hoop en de komst der heerlijkheid van onzen grooten God en Zaligmaker Jesus Christus, die Zich zei ven voor ons gegeven heeft om ons vrij te koo- pen van alle ongerechtigheid en voor Zich een welbehagelijk volk te reinigen, ijverig in goede wer ken. Spreek dit en vermaan, in Christus Jesus ODzen Heer. Evangelie volgens den H. Lucas; II, 21. In dien tijd, nsdat de acht dagen vervuld waren, dat het Kind moest besneden woroen, werd zijn naam genoemd Jesus, die door den engel was genoemd geworden, eer Hij in den moederschoot ontvangen werd. Evangelleverki&ring. ZCNDAG ONDER HET OCTAAF VAN KERSTMIS. De gebeurtenis, die ons in het Evangelie van dezen Zondag ver haald wordt, had plaats veertig da gen na de geboorte van Christus, toen Maria en Joseph, gehoorzamend aan de wet, die voor alle anderen maar niet voor hen gegeven was, met het goddelijk Kind opgingen naar den tempel om hun kiudaan God op te dragen. In dien Tempel bevond zich ook, gedreven door den H. Geest, een heilig grijsaard, Simeon genaamd, die, veriicht door dien- zeifdeu H. Geest, iu dat Kind den beloofden Verlosser erkende, en in een heilig loflied Hem bekend maakte als het licht der heidenen en den luister van Gods volk Israël. „Maria en Joseph waren verwon derd over hetgeen aangaande het goddelijk Kind gezegd werd." Al zijn wij overtuigd dat zij in die zalige oogenblikken niets vernamen wat hun onbekend was, dat zij door voorlichting van den H. Geest en door de overweging der Propheten in de geheimen van Jesus leven waren doorgedrongen, toch bleven ook voor hen nog vele redenen van verwondering over. Zij waren er door 'getroffen dat het aan Simeon gegeven was de geheime plannen Gods te kennen en te openbaren, dat de zending en de werkzaamheid van den Messias nu reeds aan de Israëlieten verkondigd werden. Ook waren zij verheugd den lof te hoo- ren bezingen van hun kind, dat zij beven alles liefhadden. Eu Simeou, die den glans van blijdschap op het gelaat van Maria en Joseph zag, „zegende hen," niet in dezen zin, dat hij een eigenlijken zegen over hen uitsprak, de nederige grijsaard wist dat het hem niet paste den zegen over de H. Familie uit te spreken. Zijn woorden mogen daar om niet anders dan als een gewone zegenwensch worden opgevat, en zullen waarschijnlijk in de gewone formule der H. Schrift geuit zijn: de Heer zegene en behoede ude Heer tooue u zijn aangezicht en scbenke u den vrede." Wij zouden verwachten dat Si meon nu huiswaarts gekeerd ware, en met dankbaarheid en vreugde in het hart de weinige dagen, die hem nog werden geschonken, zoude besteed hebben in de overdenking van het genot, dat hij gesmaakt had bij het aanschouwen van den Emmanuel. Maar God had verder reikende plannen. Door Gods raads besluit was de grijsaard ook met deze bedoeling tempel waarts geleid, opdat hij aan de Moeder, en door haar aan de volgende geslachten, zou verkondigen wat de Messias uit liefde voor den mensch wilde lijden, en wat smart als een zwaard van droefheid haar hart zoude doorvlij men. Zoo ging dan zijn hooggestemd loflied over in een voorspelling van het smartelijkst lijden. „En hij zeide tot Maria Zijne Moeder: zie deze is gesteld tot val en tot opstanding van velen in Israël." Bedoelt de heilige grijsaard hiermede dat Jesus de oorzaak zal zijn van den val van velen? Het zou een godslastering ziin zulks te beweren. Hij bedoelt hiermede alleen dat Jesus niet de oorzaak maar de aanleiding zal zijn tot hun val, gelijk een steen op den weg niet de oorzaak maar de aan leiding is van den val van diegenen, die er niet op letten. In dien zin zegt ook de H. Petrus dat Jesus de hoeksteen geworden is, een steen des aanstoots voor hen die zich stooten aan het woord des E vange- lies en ongeloovig zijn. Het ongeloof der Joden was alzoo de oorzaak van hun val, van hun ondergang. Velen onder de Joden wilden den nederi- gen Jesus niet als den Messias er- kenneu, wilden niet gelooven aan zijne prediking, en voor hen werd Jesus dus door huu eigen schuld de aadieiding van hun val. Niet allen echter verwierpen den nederigen Jesus, velen geloofden en voor hen werd Hij ter standing, maar nu niet alleen de aanleiding, maar nu ook de oorzaak van hun opstanding, daar zij alleen door Zijne verdien sten tot het eeuwig heil zouden komen. „En tot een teeken, zoo vervolgde Simeon, dat weersproken zal wor den." Wie zou het denken dat Jesus, die voor alle menschen den toe gang tot den hemel zou openen, nog tegenspraak en verzet zou on dervinden? En toch, wij weten het maar al te goed, dat er zoo velen waren en nog zijn, die niet naar Hem willen luisteren, zijue leer niet willen omhelzen, voor wie Zijne nederigheid en verstorvenheid een teeken van tegenspraak zijn. Het kruis blijft voor zoovelen wat het was ia de dagen van C ristus, een ergernis en een dwaasheid, een tee ken van tegenspraak. „Opdat uit vele harten de ge dachten zich openbaren." God zou toelaten dat Jesus vervolging en tegenspraak leed, opdat het duide lijk zou blijken met welke geziud- heid eeu ieder den Messias ontving. Jesus was de proefsteen, waaraab elks geloof getoetst werd. Allen werden gedwongen de geheimen hunner ziel te openbaren, zich voor of tegen Hem te verklaren. Het verdient alle opmerkzaamheid als wij Simeon, na de voorspellingen aangaande Jesus, ook hooren voor spellen „dat een zwaard van droef heid Maria's hart zoude doorboren." Beiden, de goddelijke Zoon en de onbevlekte Moeder, worden in een adem genoemd. De tegenwerking en vervolging door Jesus te onder vinden, zullen als scherpe zwaarden het hart van Maria folteren, de Verlosser zal niet weersproken wor den zonder dat zij lijdt. Een zwaar kruis zou van nu af op de schou ders van Maria gelegd worden, en zij in hooge mate deelen iu alles wat het leven van haren goddelij- ken Zoon tot een niet onderbroken kwelling maakte. Al zou zij ook geeu lichamelijk martelaarschap on dergaan, een zwaar zielelijden zal haar lot wezen, niet tot een korten tijd beperkt, maar geheel haar ver der leven, en zoo zal zij met volle recht kunnen genoemd worden: de koningin der martelaren. T>-gelijk met Simeon was ook eene vrouw iu den tempel, en ook zij ontving eene ingeving van den H. Geest,, dat bet kind door Maria op hare armen gedragen en den pries ter ter opoffering aangeboden, de beloofde M-ssias was. Haar naam was Anna Hoogst eervol is de be schrijving die de H- Lucas ons van haar geeft „Zijwaseeneprophet.es, dochter van Phanuel, uitdun stam van Aser. Deze was ver op hare dagen gekomen, en had van haren maagdom af zeven jaar met haren man gelet f l. En zij was eene we duwe van vier en lachtig jaren, welke niet week uit den Tempel, met vasten en bidden God d enend, dag en nacht." Ook zij was derhalve eene heilige vrouwslechts eenmaal gehuwd had zij haren vroegtijdige weduwstaat aan den dienst des Hee ren gewijd en zich begraven bin nen de muren van den tempel. Uit dien tempel week zij niet, daar vond zij hare bezigheid. Met vasten en bidden bracht zij haren tijd door en beoefSode zoo de twee deugden die aan God bijzonder aangenaam zijn. „Zij loofde den Heer, en sprak van Hem als van den afgebeden Emmanuël) tot allen die Israëls ver lossing verwacLtten. Uit deze woor den maken wij met recht de ge volgtrekking dat de vrome vrouw, zeker ter belooning van hare vele deugden en door den H. Geest voor gelicht, in Jesus den beloofden Mes sias erkende. Maar die erkenning alleen voldeed aan haar minnend hart niet, zij wilde het ook aan anderen mededeelen. Zij gaf zich over aan de vervoering van een heilige vreugde, gaf lucht aan het gevoel van dankbaarheid dat haar hart overstroomde en bracht eere aan God den Vader en den Zoon. Zij werd in nog volleren zin pro- phetes, en zelve door een boven-, natuurlijk licht bestraald, achtte zij zich verplicht aan de geloovige Is raëlieten mede te deelen wat baar geopenbaard was. Niet aan allen echter verkondigde zij de woorden des heils. Zij sprak slechts tot hen die de vertroosting Israëls ver wachtten naar den geest van het Oude Verbond, een Messias zooals de propheteD Hem hadden voor speld, een Verlosser die de zonden delgen, gerechtigheid en vrede bren gen zou een Zaligmaker niet van Israël alleen, maar van alle volke ren; met tot hen die zich een aard- schen Messias, in aardsche macht en grootheid voorstelden, waren hare woorden gebracht. „En toen zij alles volbracht hadden volgens de Wet des Heeren, keerden zij terug naar Galilea naar hunne stad Nazareth. Het kind nu groeide op en werd gesterkt, vol zijnde van wijsheid en de genade Gods was in Hem." Toen begon dat leven van afzondering en verborgenheid dat Jesus dertig jaren lang zou voeren, waarin hij voorbeelden van alle deugden zou geven, waarin Hij eerst zelf zou beoefenen de voorschriften die Hij later aan de Gereld zou geven, dertig jaren waarin Hij let terlijk de verborgen God zou wezen, voordat Hij in het openbaar optrad als de beloofde Verlosser, voordat Hij zich openbaar zou toonen als de Messias „gesteld tot val en op standing van velen." Uit de hooge administratieve kringen der Roomsche kerk. Eenige dagen geleden heeft de eerste vergadering van 't H. Con sistorie plaats gehad, sedert de nieuwe verordening der Curie ii. wei king is getreden welke verordening aan genoemde congregatie een bijzon dere beteekenis heeft gegeven. De Paus staat, zooa's bekend is aan het hoofd der Congregatie, en hare werkzaamheden worden door kardinaal De Lai als secretaris en Mgr. Teechi als assessor geregeld. D< or ziju ziekte was de H Vader verhinderd de vergadering bij te woDen. Behalve de secretaris en de assessor namen er aan deel de kar dinalen Sen-fina Vaunuteli, Ca-set- ta, Gotti en Mariinelli; de kardi nalen Oreglia, Rampolla en Üi Pie- tio waren afwezig. i aar, zooals de naam zelf zegt, de voorbereiding van de openbare Consistoriën, waardoor d6 kardina- DE OFFICIEELE KERKLIJST UITGAVE VAN DE VI, 8-10; VII, 54—59.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 11