A. VON DER MÖHLEN - Gr. Markt 25 ANEGüflC Mengelwerk. Een Inlandsche Christen heldin. OFFICIEELE KERKLIJST. HAARLEMMERMEER (aan de Lijnden.) feiscoe WasscheriJ Yervery Gr. Houtstraat «O- K. VEREENIGINGEN. De oorlog der toekomst. leis over China. Telefoon No. 147. HAARLEM Specialiteit in WITTE en TRICOT COEDERËN, ROKKEN en BLOUSES. PISCAlfe's - - - SCHOENENMAGAZIJN. Het beste adres voor soiled werk. der Zonelag, half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoogmie. half 2 Catechismus, half 3 Lof. Donderdag 's morgens bïechthooren t ot 10 wwr. Keïkv.d. H. Franciscus van Sales. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 's Namiddags 3 uur Lof met Bozenhoedje. Dmedag, half 9 gezongen h. Mis ter »ere van den H. Antonius. In de week om half 9 de h. Mis en daarna Catechismus. Donderdagavond, 7 uur Lof met predi katie. Voor en na het Lof gelegenheid om te biechten. Vrijdag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis. 's Namiddags 3 uur het Lof met Bozenhoedje. Zaterdagmiddag van 4—8 uur gelegen heid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor de Wed. Gijsberta Meijer, geb. v. d. Burg, en Joannes Kuigrok, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden, is voorzien. De SCerkberichten, die te Iaat in kwamen voor dit nummer, zijn op enomen m de NIEUWE HAAR- EMSCHE COURANT van heden. ^HAARLEM Telef. 426-1046 D» ïL K. Ysreenigingen van Haar lem, tn Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid om KORTE ook huishoude lijks) modedselingen, agenda's enz. bekend M makm. HAARLEM. Si*t jozefsgezeiien-Vereeniging. VereenigingsgebouwZoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en van »-10 unr. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 'm avonds. R. K. Militaire Vereenigïng. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. X. K. Vereniging tot bescherming van meisjes, gen. „St. Martha." Het Bemiddelingsbureau der Vereeni- ging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12 2 uur, voor betrekkingen als dienstboden enz., Donkere Spaame 22, alwaar voor R. K. dienstmeisjes wier «uders buiten de stad woonachtig zijn lederen Zondag- en Woensdagavond van 310 ure gelegenheid bestaat tegen de geriDge vergoeding van 5 ct. per,week haar vrijen tijd aangenaam en gezellig door te brengen. Aanmelding daartoe aan het „Te Huis" op bovengenoemde avonden. Uefdcwerk: St. Josephs Ambachts- leeriingen. Zoetestraat (voor jongens van 1317 jaar). Zondagavond van 56 uur Godsdienst onderricht, van 6 tot half 8 gelegenheid tot ontspanning. R K. Zangvereniging ARTI ET RELIGION!, dir. de Heer JAC DE JONG. De werkende leden zullen begrijpen, dat, nu de uitvoering van het Kerstmis- en Driekoningen-Oratorium meer en meer nadert, hunne tegenwoordigheid op de repetition noodzakelijk is. Dames en Heeren worden dringend verzoobt op den -angegeven tijd aanwezig te zijn, opdat tijdig met de repetitien kan worden aangevangen. HET BESTUUR. Ben nieuw werk van den beken den Ecgelschen romanschrijver H. G. Wells, onder den titel van „De oorlog in de lucht", beschrijft de toekomst welke ons wacht wanneer luchtschip en luchtvlieger het ge meengoed zullen zijn van alle „beschaafde" volken en allen wed ijveren in het pogen, deze te maken tot oorlogswerktuigen, ter verove ring of om zich te verdedigen. Ook in dit boek is het Duitsch- land, dat den stoot geeft, bij zijn streven naar de de wereldheerschap pij- In stilte heeft het te „Franconia" een reusachtig luchtvaart park in gericht, waar.; honderdtallen lucht schepen, een verbeterd type van dat van Zeppelin en zg. „Dra chenflieger", een soort van torpedo- door één man bestuurd, werden vervaardigd en bewaard, en tevens zich in de magazijnen bevonden voor een nieuwen kogel, waarvan de samenstelling geheim was, ge schikt voor den lucht-ooriog. Maar evenals Duitschlaud, had den ook de andere mogendheden zich in stilte op dien oorlog voor bereid, zoodat, nadat de Duitsche luchtvloot onder bevel van Z. K. H. prins Karei Albert, wiens vlag geheschen werd op de „Vaterland", de Atlantische Oceaan overstak om Noord-Amerika aan te vallen, hier mede het sein gegeven werd tot een algemeenen verdelgingsoorlog in de lucht. Engeland had zijn luchtvaartparken te Aldershot en in het Himelaya-gebergte, Britsch Indië; Frankrijk en Italië wedijver den in 't geheim in de vervolma king hunner luchtschepen en lucht- torpedo'sAmerika had twee groote parken in het Oosten en in het Westen des lands. Maar het waren bovenal Japan en China, die zich in stilte op de aanwending van het nieuwe vervoermiddel tot oor logsdoeleinden hadden toegelegd, indachtig aan de uitingen van den Duitschen Keizer betreffende „bet gele gevaar." Een Japansche werk tuigkundige had een vlieger uitge vonden, van bet zwaarder-dan-de- lucht type, welke de Duitsche „Drachenflieger" verre overtrof; het werktuig deed denken aan een reusachtigen vleermuis en bad even als deze een soort van klauw, waar mede het zich aan de luchtschepen kon vastklampen; de bestuurder was gewapend met een geweer en een tweesnijdend zwaard, en voor zien van ontplofbare kogels. Nauwelijks was dan ook de Duit sche luchtvloot boven New-York verschenen of in alle oorden der wereld stegen luchtschepen en vlie ger-torpedo's op, om deel te nemen aan den algemeenen oorlog, welke de uitbarsting was van de spring stoffen van haat en ijverzucht die sinds jaren overal waren verzameld. Iedere nati voor zich waande zich de sterkte in dezen krijg in de lucht, doch bespeurde te laat dat ook zijn tegenstander er op was vooibereid. Duits chland had verwacht, zich de wereldheerschappij waarnaar het streefde, te verzekeren door de on- werping van Noord Amerika, doch zag zich in eigeD land en met ge lijke middelen besprongen door Frankrijk en Engeland, en in Ame rika door China en JapaD, wier vloten honderdduizenden maDnen aan de Westkust ontscheepten, ter wijl hurme de Duitsche aanvielen. Terwijl deze New-York door mid del van bommen uit de lucht ver woestten, geschiedde hetzelfde met Berlijn daarop volgden Parijs, Lon den, Weenen en alle andere groote steden, tot de waanzin alles en allen aangreep, het verdelgingswerk alge meen en niets gespaard werd. De schrijver verklaart dien ver delgingswaanzin uit het feit, dat de luchtschepen niet bij machte ble ken, op andere wijze den vijand tot onderwerping te brengen, daar de druk door hen uitgeoefend op hield mei hun vertrek en voorts uit de ongevaarlijkheid waarmee dit dwangmiddel kon worden toe gepast. Zwevend boven een stad, ver buiten het bereik van den vijand had men slechts enkele bommen over boord te werpen, om den vijand onberekenbare schade toe te bren gen. Doch deze wijze van oorlog voeren had ook een keerzijde, ni. dat de getroffen bevolking, eens klaps van alles beroofd, geen mid del spaarde om zich te wreken en daar de bouw van luchtschepen en vliegers betrekkelijk gemakkelijk en goedkoop was, greep men naar dit middel om de zucht naar wraak te koelen, door kleinere steden, dorpen en fabrieken te verwoesten. Van geregelde luchtslagen op groote schaal was dan ook weldra niet meer sprake; het werd een gueril- laoorlog in de lucht, een verdel- gingskrijg eerst in 't groot, daarna in 't klein. In de verwoeste steden en dorpen sloegen rooversbenden hun zetel op, plunderden en roof den wat nog overgebleven was gezag, orde, tucht bestonden niet meer; het recht van individueel sterkste" heerschte. En naarmate de oorlogstoestand voortduurde, een voudig anarch, heerschte en geen er kende regeering werd aangetroffen, om daarmede vrede te sluiten, keerde de menschheid gaandeweg terug tot den toestand van bar- baarschheid. I -it is het toekomstbeeld door den schrijver uitvoerig en met zijn be kend talent beschreven. Romantische overdrijving! Het zij zoo. Maar in die o verdrij ving schuilt deze kern van waarheid, dat de luchtvaart gebruikt voor oorlogs verrichtingen, inderdaad een lijd perk opent van anarchie. Wanneer elke oorlogvoerende partij over de macht beschikt en het recht bezit steden, dorpen gebouwen, in één woord, alles te vernielen door mid del van ontplofbare stoflen uit bal- ton of luchtechip naar beneden ge worpen, en dat Diet uit strategische overwegingen, doch alleen om den vijand te terroriseeren, dan komt. men inderdaad voor een toestand te staan, welks gevolgen onbere kenbaar zijn. Zooals men weet werd door de eerste Vredesconferentie in 1899 eene bepaling aangenomen, gelden de voor vijf jaren, waarbij het ver boden werd om bommen of andere ontplofbare voorwerpen van uit ballons of nieuwe uitvindingen, daarmee gelijkstaande te verwerpen. Toen hing de luchtvaart nog »in de lucht", en werd de overeenkomst door alle mogendheden geteekend. Op de Tweede Vredesconferentie evenwel, toen België 't voorstel deed om deze overeenkomst te hernieu wen, werd dit bij name door Duitsch- land ten sterkste bestreden en wei gerden ten slotte alle groote mogend- beden hunne onderteekening. Dit feit teekent. Wél is waar kunnen in het tijds verloop van nu tot aan de derde Vredesconferentie de niet ondertee kenaars zich nog aansluiten, doch, wij vermoeden dat dit een ijdele hoop is. Kan men dwang op de regeerin gen uitoefenen Het eeuigste middel, dat ons wet tig ten dienste staat, is, dat de volks vertegen tv oordigers in de parlemen ten van hunne regeeringen eischen dat zij zich hierbij aansluiten. Mis schien gelukt het hunne gouverne menten voor te bereiden, opdat de gevolmachtigden ter derde Vredes conferentie met de gedachten be zield zijn. Inderdaad verdient deze zaak de ernstigste overweging. Aangaande de maatschappelijke toestanden in het hemelsche Rijk, geeft een onzer priesters- la;n dgenoo- ten, pater Pols, in het tijdschrift „Anthropos" merkwaardige bijzon derheden. Hij schrijft uft Ts'ing- Choei Sinds twee jaren heeft me|n hier het Europeesche stelsel van on derwijs ingevoerd, zelfs werd er eene „Hoogeschool" opgericht, welke ver bonden is aan het mandarinaat van den mandarijn der kreits. Vlak naast de school bevinden zich de wo ningen der leeraars en kleine hokjes voor de leerlingen; twee leerlingen in ieder hokje. In de school staan, banken voor de leerlingen en stoe len voor de leeraars; nog ziet men er Tekentafels, en zelfs enkele ouder- wetsche werktuigen voor sterrenkun dige waarnemingen. Aan den wand hangt een sohrilkleurige reclame plaatje van eene Europeesche si ga rotten fabriek eene rookende juffer op een rustbed. De school staat onder het hooge toezicht van den mandarijn en van enkele voorname ingezetenen, welke bijdroegen tot hare oprichting; zes leeraars zijn er aan verbonden met een jaargeld van f250 voor het hoofd, en f 150 voor de leeraars. Zon der verlof van den mandarijn mag geen der leeraars zich uit de stad verwijderen; slechts éénmaal in de week hebben zij een dag vrij, o tweemaal in het jaar (met nieuwjaar en tijdens den zomer) geeft de man darijn ééne maalnd vacantie. Den 15en dag van elke maand zijn leer aars en leerlingen verplicht Confu cius te gaan vereeren in zijne pagode. De school is gesplitst in twee af- deelingen een voor lager onderwijs met ongeveer 40 leerlingen, een voor hooger onderwijs me,t jongens van 1520 jaar, bijna, allen gehuwd. De leerlingen uit de stad zelve gaap 'savonds naar huis; doch overdag is het allen .verboden de school te verlaten. Het stilzwijgen is verplich tend, hui ten de maaltijden en de ont spanningsuren. Een bediende geeft het teeken voor de lesuren met de belop den eersten dag stellen de leerlingen zich in gelid en begeven zieli in stilte naar de verschillende klassen. Bij het onderricht in de sterrenkunde, helpt een erg gebrek kig gereedschap den leeraar in de 'Uiteenzetting vain het weinige, dat hij weet- aangaande de verduisterin gen van zon en maan. Een les in de wiskunde zal gegeven wordeln, zoo dra de leeraar zelf maar iets daar omtrent kennen zal!.... Over de troonopvolging in China, ook een za,ak van actueel belang, berichten de „Annales van Sparren- daal" het volgende „In China is de oudste der Keizer lijke zonen niet noodzakelijk, d.i krachtens eerstgeboorte-reoht, tevens ook kroonprins. Ieder Keizer wijst vóór zijn dood diegene zijner zonen aan als troonopvolger, welke hij daartoe het bekwaamste oordeelt. Zoo was b.v. Keizer Hsien-fóng de 4de zoon van Keizer Tao-koaing. Sterft de Keizer kinderloos en zon der aanwijzing van zijnen opvolger, kiest de familieraad een lid der Kei zerlijke maagschap tot opvolger, en deze wordt dan den overleden Keizer toegevoegd als aangenomen zoon. Toen Keizer T'oengtoheu den 12den Januari 1875 overleed zonder man nelijke nakomelingen achter te la,ten, liet de Raad der prinsen van den bloede de keuze van den troonopvol ger over aan de beide gemalinnen des overleden Keizers, welke hunne keu ze vestigden op Tsai-t'ien, zoon van prins Tch'uenn, meer algemeen he kend onder den naam va,n „Zevenie Prins" (ts'i ye, of ts'i wang). Als Keizer werd aan Tsai-t'ien de Haam bijgelegd van Koang-nu." Toen in de afgeloopen maand Au gustus het einde van Keizer Koang su nabij scheen, deed de Keizerin- Regentes Ts'eu-Hsi den familieraad vergaderen om de zaak der troonop volging te hespreken. De meeste stemmen vereenigden zich op de prinsen P'oe-luenn en P'oe-Y. P'oe-luenn is ie oudste kleinzoon van den oudsten zoon van Keizer T,a,o-Koang, telt thans 34 jaar, weri in 1904 als vertegenwoordiger van China, gezonden naar de tentoonstel ling van St. Louis, en is in den laat- sten tijd meer op den voorgrond ge treden als voorzitter der vergade ring tot voorbereiding eeper grond wet voor China, P'oe-Y is de 4-jarige zoon van prins Tchuenn den lievelingsbroeder van den thans overleden Keizer Ko- ang-su, die hem in 1901 als „zoeinge- zant" naar Berlijn zond, om de ver ontschuldigingen der Chineasche Re geering over te brengen aan Keizer Wilhelm, voor den moord den 16en Juni 1900 door de Boksers gepleegd op den Duitschen Gezaint, Baron Cle mens von Ketteler. Enkele leden vain den Kroonraad zouden, naar luid der geruchten, be zwaar hebben gemaakt tegen de keu ze van P'oe-luenn of P'oe-Y en tot troonopvolger hebben voorgesteld Yu-ting, den zoon van prins P'oe- toeng, de jongste spruit van bet re geer ende vorstenhuis der Rs'ing. Wel werd den 24en Januari 1900 P'oe-tsuenn, de zoon van Prins To,an, den hoofdleider van den Boksers-op stand, tot troonopvolger aangewe zen, doch toen, den 21sten Januari 1901, prins Taan wegens mislukking van den opstand, verbannen werd na,ar Ning-hsia in de provincie Kan- xf x( X fx f xf xfx fx x xf X is x4xfxfx(x xfx(x XX X 4 X soe, viel ook zijn zoon P'oe-tsuenn; in ongenade, werd bij Besluit- van den 30en November 1901, wederom afgezet en naar zijn papa terugge zonden.: It t_i M*j| Volgens de berichten uit China, is nu echter juist dezer dagen ten slotte P'oe-Y die definitief gekozen1 en tot Keizer is uitgeroepen, ajs zoodanig gekroond. OO De Gallas-missie in Abyssinië heeft altijd veel te lijden van de vervolging der schismatieken. Aan het hoofd dezer kerkvervolgers staan de keizerin, vrouw van Menelik, de schismatieke bisschop (Abuna) en Ras Wold Gerorgis. De Negus daarentegen is den katholieken zeer genegen en ver zekerde den Paus nog 't vorig jaar, dat al zijn katholieke onderdanen, zoolang zij zich niet aan de rijkswetten vergrijpen, volle rust genieten. Wat er evenwel achter zyn rug gebeurt toont onderstaande brief, door een abyssinische christin uit de hoogere standen, genaamd Anna Wolesta, geschreven aan haar man, Ato Joseph, keizerlijk abyssiniach zaakwaarnemer te Lschibuti. „Moge deze brief in handen van mijnen heer Ato Joseph geraken. Met den wensch, dat de Verlosser der wereld u in goede gezondheid beware, kus ik in liefde uwe hand. Wat mijne gezoudheid betreft, die is Goddank goed. Met genoegen deel ik u mede, dat uw geacht schrijven van 24 Augustus mij ge lukkig bereikt heeft. Vandaag wil ik u schriftelijk inlichten over de droevige gebeurtenissen, waarmede onze familie beproefd werd. Het eerste nieuws daarvan hebt gij reeds door de telefoon gehoord. L.l. Woensdag, 19 September, overviel een zekere Galati, van de lijfgarde der keizerin, met een deels met lansen en geweren bewapende schaar, onverwachts onze woning. Hij deed dit zonder van een Dagna (hevelschrift) voorzien te zijn, zon der zich eerst bij het gemeente hoofd aan te melden, en gaf voor, rechtstreeks in den naam van Taitu, zijne meesteres, te handelen. Zoodra ik een weinig bekomen was van den hevigen schnk, dien ons dat plotseling optreden op het lijf joeg, wendde ik mij tot Galati met de woorden 1 „Zoo gij de op dracht hebt ons bezit te berooven, verlang ik, dat het eerst, zoo als de wet het voorschrijft onder be slag gelegd worde." Maar op ruwen toon antwoordde hij mij„Meent gij dan, dat Taitu, mijne doorluch tige gebiedster mij zendt om een inventaris van uw vermogen op te maken? Haar bevel luidt dat ik hier alles rooven eu moorden moet." Na deze woorden drong bij aan het hoofd zijner btnde naar binnen en begon het gansche huis op schandelijke wijze te brandschatten. Niets, wat niet spijkervast was werd ontzien. Toen hij dit werk onder mijn oogen volbracht had was hij nog laag genoeg om mij te vragen of er nog ergens iets ver borgen was. Op mijn krachtig pro test tegen zijn handelwijze, liet hij mij, onze jongens Aschennaf en Abbié benevens onze bedienden, in boeien slaan en sleepte ons naar Addis Abeba. Toen wij daar aangekomen waren, heette het, dat Dschanai (keizer) en de Itege (keizerin) naar de M&ria- kerk op de hoogte van Eutotto ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 13