Haagsche Brieuen. Iets orer Coöperatie. De Onschuld Zegeviert. 4 Uit den Omtrek. ii. De regel, die wij in ons eerste artikel*) vooropgezet en verdedigd hebben, wasgeen coöperatie, tenzij alleen voor eigen behoud «®|Dat is trouwens ook de opzet en het begin geweest van coöperatie in het algemeen. Hes misbruik van de verplichte winkelnering, uitbuiting van kleine arbeiders, e®i kleinhandel op ver keerde grondslagen, dat is ge weest de oorzaak dat de eerste «cöperaiiee ontstonden. Wij kannen hierop niet verder ingaan, en hopen dat in woord of geschrift later nog eens uitvoeriger, «iet de talrijke gegevens die we hebben, ie kunnen uitwerken. Wel mogen we hier echter aan halen het woord van een Katholiek socioloog, den Jezuïet A.Vermeersch met wien wij het geheel eeus zijn en die in zijn „Manuel Social" zegt: „Coöperatie vindt haar oorsprong „in de misbruiken ia den handel. „Dat de arbeiders, of wie dan ook, „zich verzetten tegen misbruiken, „wie zal het hun ten kwade dui „den? Is echter de handel eerlijk „en beantwoordt hij aan zijn be stemming, brengt hij goede waar „tegen billijke prijzen aan den „man, dan kan ik niet goedkeuren „dat arbeiders nog zouden coöpe- „reerea, om de billijke winsten aan „den handel te ontnemen, zonder „dat hun lot daardoor dra- „gelijker wordt. Voor een zekere „welvaart waarop ieder mensch „recht heeft, staan hem andere „middelen ten dienste; en dat de „coöperatie ten slotte weinig voor- „deel oplevert, wordt vrij algemeen „erkend*. Wij hebben eenige woorden ge- «patiëard. Herinnerd mag hier óók worden aan de bekende vereeniging „Eigen Hulp*, die wij zullen later nog wei eens gelegenheid hebben dat «itvoerig uiteen te zetten ia den opzet mat anders is geweest dan een daad van volkomen gewettigde zelfverdediging, en wier oprichting alleen te wijten is aan de winkeliers- self! >Big®a Hulp" is ontaard. Nu zijn er officieren en beambten, gegoed» particulieren van allerlei stand lid van. En men begrijpt dus, als men het voorafgaande goed heeft gelezeu, dat wij, op onze stelling „geen coöperatie dan uit noodweer" steu nende, de coöperatie van „Eigen Hulp" onvoorwaardelijk moeten af keuren. Wg beschouwen die vereeniging als voerende een deloyale concur rentie tegen de winkeliers, niet door den vorm der concurrentie, naaar door den persoon van hen, die ze voeren. En dit standpunt moet o. i. dat zijn van alle Middenstanders, die lijden door de Coöperatie van „Eigen Hulp*. Maar alleen dat standpunt, dat zui ver theoretisch is, baat den Mid denstand nog niet veel. Naast de afkeuring van „Eigen Hulp® op theoretische gronden moet voor degenen, die er door schade lijden, die zelfs in bun bestaan door de consumptie-coöperatie der „Ei gen Hulpers® worden bedreigd, nog Mo a »ie dc „Nieuwe Haarl. Courant" Van Zaterdag 19 December jl een practiscb optreden staan, prac- iische, doeltreffende strijd voor eigen behoud. In die laatste woorden ligt weer opgesloten, dat ook het middel „co öperatie" voor den Middenstand ge- oorloofd is in den strijd tegen „Eigen Hulp", tegen de waren huizen, tegen de coöperatie van werklieden. Bestrijding van de coöperatie door coöperatie is al sinds het eerste teekea van leven dat de Middenstandsbeweging in ons land gaf, beschouwd als het meeat doel treffende strijdmiddel dat kon wor den aangewend. Hier komen we op een terrein, dat de heer A. P. in een uitvoerig ingezonden stuk in ons blad van Zaterdag jl. betrad. Maar wij zullen den heer A. P. nóch bestrijden, noch bijvallen. Onze meening in de kwestie van de Middenstands-coöperatie is en blijft een zuiver-theoretische. Wij oordeelen op logische gronden, hierboven achtereenvolgens ontwik keld, dat de Middenstand den coö peratieven inkoop als strijdmiddel mag en kan gebruiken in den strijd om het bestaan. Of die Middenstand dat daarom doen moet? Wij raden het aan, en we oor deelen dat de practische uitkomsten van Middenstands-coöperaties op verschillende plaatsen al bewezen hebben, dat het voordeel ervan geen gering is. Wij oordeelen op grond dezer prac- tische uitkomsten óók, dat de be zwaren die ertegen worden geop- opnerd als energiedoodend enz. öf ongemotiveerd öf overdreven zijn. noch dit is een subjectief ge voelen. Is de Middenstand-zelf van ge voelen, dat coöperatieve inkoop schadelijk zou werken op den duur, wel, daa staat het hem volkomen vrij, van het middel dat tegen de coöperatie door ons en anderen wordt aanbevolen, geen gebruik te maken. Wij betoogden althans alleen de geoorloofdheid van het middel. Intusschen, zooals gelegd, heeft de practijk o. i. al bewezen dat coöperatieve inkoop goed kan wer keu," en het dunkt ons noodzake lijk, dat zij die zoo vierkant tegen de bestrijding van de coöperatie door coöperatie zich verklaren, eenc een kijkje moeten nemen in die coöperatieve inkoopsveieenigin- gen, die bestaan, en wier werken zoo practisch en zoo voordeelig is Zij zullen ervaren, dat er van energieverlies geen sprake is, dat de concurrentie er ook niet door wordt gedood, maar dit de strijd tegen „Eigen Hulp" en de arbei ders-coöperaties erdoor wordt ver licht, waar de winkeliers daardoor in staat zijn de voordeelen, die zoo wel „E. H." als die andere eoöpe raties bieden, óók te geven, of zelfs méér. Hier is dan geheel de practijk aan het woord I Ea dat deze ten slotte zal blijken, in overeenstemming te zijn met de theorie van de sociologen, wier meening over den coöperatieven in koop door den Middenstand wij dee- len, is o. i. onvermijdelijk! Ons standpunt tegenover de coö peratie van werklieden enz. zoowel als yau Middenstanders is hiermede in de twee artikelen, die wij eraan wijdden, kort maar zoo duidelijk wij vermochten, uiteengezet. Wij verklaren ons gaarne bereid, mogelijke bezwaren of objecties te gelegener tijde te beantwoorden. "EU! LLC J O v Naar het Framoti) van EAOUL DE NA VERY. li [Waarlijk, het leven is zonderlin ger dan ik meende. Tooneelstukken, romans, niets kan halen bij de vroolijkheid van mijn «iVontuur! Mij ontbreekt slechts een Vriend, wien ik liet in bijzonderhe den zou wéllen vertellen. Uit ge brek turn een soliouwburgvriend, her haal ik mijn geschiedenis a,an mij ïelven. I Kan ik wel een meegaander, een hieer vertrouwden, meer bescheiden Vriend hebben Zeker, mijn verhaal heeft ook een droevigen bant; dit ®yontuur houdt mij voor eenige uren •hezig, en mijn aanwezigheid was Vj>or dien armen Eusèbe Mayor noo- dig, maar zoodra ik hem heb weer- pzien, zal het verhaal, dat hij te hooren krijgt, hem beter genezen dan ■o drankjes van den dokter. Het spijt mij wel, da,t men onder gdo venster niet de romance van tondel uit Richard Leeuwenhart speelt-. De plaatselijke kleur zou door de muziek aan go vul d worden. Niemand kan op dit oogenblik rar den, waar ik ben.... Baxthélemy Franzon denkt, dat ik op het bureau benEusèbe verbeeldt zich, dat ik Marseille niet heb ver laten mijn moeder vraagt zich met ongerustheid af, of ik nog niet van een te lang gerekte wandeling thuis kom; Gustave klopt aan .mijn deur, en daar hij mij niet vindt, snelt hij naar het station Arme vriend Gustave, wij zullen van middag samen dineeren en dan zal ik hem mijn indrukken verhalen. De indrukken va|n een gevangene 't Is om zich dood te lachen, op mijn woord vian eer! Ik hier! Ik, zooals men in treurspelen zegt op het vochtige stroo des kerkers uitgestrekt I Ik heb nooit van mijn leven zoo- veel pret gehad, zelfs niet in mijn dagen van allergrootste dwaasheid! In de gevangenis Hef> ik soms verzuimd "mijn bur gerplichten te vervullen, of op den bepaalden dag mijn schutters- nniform aan te trekken Heb ik soms een politiek vlug schrift uitgegeven of in een roman tooneel-en va|n een gevaarlijk realis me beschreven Of wel heb ik vergeten de wissel brieven door meester Abraham Mail- 1-eter te laten onderteekenen 't Is XXXVI. 't Begint de aandacht te trekken, dat de Tweede Kamer in haar Be- grootingsdagen zoo vaak vergadert en besluit zonder daartoe feitelijk bevoegd te zijn. Er staat toch dui delijk in de Grondwet, da,t het College niet jnag beraadslagen of beslissen indien niet minstens de helft -f- 1 der leden aanwezig is. Let welook niet beraadslagen. Of 't artikel oo kernstig bedoeld is Maar al ware de bedoeling zulks niet, er dient toch de hand aan gehouden. En wat do-et nu de voorzitter der Tweede Kamer? Die past een zeer onconstitutioneel systeem van „uit zieken" toe. De leden zij n nu eenma al lang van stof. Dies blijft hij maar rustig zitten luisteren al slinkt de schare afgevaardigden ook tot bene den het half dozijn. Ja hebben we 't niet bij,gewoond, dat de begrooting van Buitenlandsche Zaken zouden stemming werd aangenomen d-oor.... twee leden 'tIs grotesk! Nu is dat systeem van „uitzie ken" wel eens goed om oen -debat te laten doodloop-en een_ onbloedig bedrijf, waarop de voorzitter meer malen doelbewust en met succes aan stuurt, maar 't is toch geen afdoend geneesmiddel. Integendeeljuist doordat de afgevaardigden weten, dat de voorzitter net doet of hij hun heengaan niet ziet, pakken zij rustig hun portefeuilles- en hun biezen, den kende: de praeses zal het desnoods wel alleen opknappen. Indien de voorzitter met zijn laat- maar-praten-stelsel eens brak, zou dat niet heter zijn Indien hij de vergadering eens schorste telkens al s er te weinig leden waren, zoodat de afgevaardigden wel moesten blij ven, zouden deze dajn daardoor niet onwillekeurig hun langdradige col lega's tot inperking aansporen Thans is zulks in huln eigen belang niet noodig: zij gaan maar weg. Doch als zij verplicht waren tot- blij ven luisteren, het zo-u wel baten, nog bet-er da;n d-e „contingenteering". Tegenwoordig' wordt een zitting all-een geschorst of ontijdig opge heven als er bij een stemming te wei nig le-den blijken te zijn, maar zelfs dit weet de lankmoedige voorzitter nog te voorkomen, door nd- een stem ming uit te stellen. Hij laat dan, om zekerheid te hebben, do-or Bijle- veld, den deftigen Kamerbewaarder, officieel concierge.... de hoeden tel len in de antichambre. Hangen e:r daar minder dan 51, zoodat het elec- tri-sche „verzamelen" toch niet ge noeg hoeren uit lees-, spreek- en koffiekamers zal bijeenbrengen, dan werdt de stemming eenvoudig aan gehouden. Zoo ging'tnog jl. Vrijdagavond al spoedig na den aanvang. Later op den a-vond werd bij de subsidie v-oor de Boerenleenbanken e6n tweede stemming noodig. Toen was 't natuurlijk te mal om nog eens te wachten, zoodat de heeren er aan ge- looven moetsen, met het gevolg— dat er maar 46 bleken te zijn en we ongewoon vroeg 't was „pas' half -elf! uiteen gingen. 'tMoet toch, dunkt me, voor de ministers ook alles behalve pleizie- rig wezen, voor zoo'n klein -audito rium te spreken, v-o-oral wanneer daarbij blijkt, dat zelfs de sprekers niet de beleefdheid gehad hebben o-p -antwoord te wachten. Ik zou een minister groot gelijk geven, die in zoo'n geval maar ge-en antwoord gaf ook. Dit geschiedt echter niet. En zoo wordt ook van af de regeerings- t-afel met o-verma-at van welwillend heid .het absenteïsme in -de hand ge werkt. De afgevaardigden denken: we zullen 't wel in de krant lezen of in 't analytisch versla,g. 'tW-as natuurlijk voor den heer R-o-ëll niet wel doenlijk, nu nog van systeem te veranderenhij moest dit jaar maar met „uitzieken" voort gaan. -Wanneer evenwel volgend w-aar, de eerlijke Jood zal niet nala ten mij te vervolgen, ais ik mij niet zo-o gedwee toon op het punt van samengestelde en verlengde interest, die hij -alleen regelt en die ik blin delings goedkeur. In de gevangenis onder verden king van diefstal ein moord! II. H-et kan niet uitblijven, of die ake lige vergissing moet spoedig opge helderd worden. Ik heb mijn na-affl opgegeven. Men zal inlichtingen in winnen en mij dan in vrijheid stellen- Het is gemakkelijk het bewijs van mijn identiteit te krijgenik h-ad brieven en een paspoort bij mij. Men h-eeft mij a-ll-es ontnomen, zelfs mijn horloge en mijn portemomnaie— Beproef tegenwoordig eens de ge vangenbewaarders om te ko-opendc middelen om te ontsnappen blijven uitsluitend het doel van drama's en vaudevilles V-an hetgeen mij overk-o-mt zou m-en best een vaudeville kunnen ma k-en. Ben ik vian dit o-ogenblik af niet een slachtoffer Ik heb zo-o-even eetn hoogst onaangemamen weg afgel-egd- Zeker, 't is geen Calvarieberg, ma,ax to-oh is het pijnlijk, -als men te mid den van een kring nieuwsgierigen, kwaadwilligen o-f 'minstens onver schilligen door de bedienaren d-er openbare macht wordt aangegrepen, jaar een nieuwen praeses mocht worden gekozen de tegenwoordige aanvaardde immers nog slechts noo- de bet lang niet lichte ambt dan zou. ik dien wel in alle bescheiden- hein in overweging willen geven, eenvoudig de Grondwet olnv-erbidde- lijk toe te passen, 't Lijkt mij het eenige middel om de debatten in te perken. Ma,ar dan moet het natuur lijk consequent worden toegepast. Een voorzitter, die zou wijken voor lijdelijk verzet of aanvankelijk mis lukken, zou daarmede zijn prestige inboeten, terwijl hij bij volharding wel overwinnen zou. POLITICUS, Herrie in 't „rooie" kamp. Helsdingen en Schaper zijn uit 't partijbestuur der S. D. A. P. ge treden en in „Het Volk" motiveeren ze dit. Bij deze gelegenheid is weer eens een tipje van den sluier opgelicht, die d-e herrie, welke in dat kamp heerscht, bedekt. De uitgetredenen schrijven o.a, aan hun partijgenooten „Gij allen weet, in welken jam merlijken toestand onze Partij o-p dit oogenblik verkeert- Instede van eendracht en strijdlust, vieren twee dracht- en moedeloosheid hoogtij. De oorzaak is u ook bekend. Uit de kleine minderheid, waarme de de Partij jarenlang te wforsteleja heeft gehad, is vo-o-rtgekomeh de zoo genaamde „Tribune"-groep die in den laatsten tijd driester dan ooit het hoofd heeft opgestoken. Al onze congressen zijn in de laatste jaren bedorven door de quaes tie van het „Marxisme", onder welke vlag zekere partij gen ooten zoo graa g va ren. De heeren Helsdingen en Schaper zeggen dan verder naar aanleiding van het besluit van het partijbe stuur, in hun verklaring, dat mede werking aan een manifest van ver zoening, waarvan de gansche strek king een onwaarheid of een mislei ding moet zijn, hun .onmogelijk is. „Wij kunnen .daaraan niet mee doen. Do-or d.-e onverkla,arbare slap heid en het gebrek aan doortastend heid van eenige Partijbestuurders natuurlijk nog Jni-et gesproken van die leden, wier sympathieën öu een maal zitten aan de zijde der z.g. „Marxisten", is er toch niets goeds te verwachten. Zij besluiten aldus: „Wij zien in een en ander den 'duidelijken toeleg van deze tha|nsl nog kleine minderheid om, voor een oogenblik retireerend, na. de gering ste aanleiding weer met hun onzalig werk te beginnen en in elk geval voort te agiteeren tot zij sterk ge noeg zullen zijn om de partij naar hun hand te zetten. „Slechts een krachtige en eensge zinde leiding der partij kan dezen toeleg voorkomen, en daar deze in het huidig P. B. ten e enen male blijkt te ontbreken, konden ónder ge teek-en - den hun functie niet langer met vrucht waarnemen. Ongetwijfeld zal men dan ook op Zondag 27 Dec. des avonds te halt zeven in grooten getale opgaan ter bijeenkomst in het Bonasgebouw, vooral nu vrijen toegang wordt ver leend aan vrouwen en mannen, paro chianen zoowel als niet-parochianen, alles nader omschreven in een strooi biljet, hetwelk op ruime schaal zal worden verspreid. Aansporing om van deze gelegen heid te gaan genieten, achten we overbodig; de naam van den Eerw. Spreker zegt reeds genoeg. Ten slotte willen we nog wijzen op de gelegenheid om zich voor 10 cents een besproken plaats te kunnen ver zekeren, welke maatregel vermoedelijk velen niet onwelkom zal zijn. Bevordering der Zondags rust. Deze week vergaderde in hotel „Ter Burg", de afd. Beverwijk e. o-. der Vereen, tot bevordering van Zondagsrust, waartoe o-ok belang- stellenden waren opgeroepen. Na goedkeuring van het reglement wer- - den uit het bestuur gekozen de le- j den van h-et voorloopig comitédo heeren Dr. J. O. V. van Bemmel. A Breukelaar, C. Bleeker, D. H Heu ser, en de Eerw. lieer Hulseboscb. Waar velen nog onbekend blijken te zijn met het streven der Vereeini ging, zal het Bestuur pogingen aan wenden om ee'n spreker te vinden, die in een openbare vergadering zal trachten doel en streven der vereeni ging, zoaals dit is uitgedrukt in Art. 1 van het reglement: „a. de volks overtuiging te versterken aangaande het hoog belang van Zondagsrust, voor het persoonlijk, het familie- en het maatschappelijk leven", „b. te bewerken dat de Zondag voor zoove l-en mogelijk een rustdag kaïn zijn", in ruimer kring bekend te maken en ongetwijfeld ingang doen vinden. De vergadering was goed bezocht en uit de geanimeerde gedachtejnwisr seling bleek dat velen het schoone doel d-er vereeniging .wenschten, te bevorderen. Openstelling der Secretarie. Voor aangiften voor den Burgerlijken Stand zal de Secretarie geopend zijn op Tweeden Kerstdag des middags van twaalf tot één uur. BEHNEBROBK. In eere hersteld. Men meldt ons uit Bennebroek, dat het oudje, dat dezer dagen nabij haar woning in de Boheller zan-dvaart geraakte, waarvan eergisteren in ons blad me- dedeeling werd gedaan, heel bij onge luk en door haar slechte oogen te j water is geraakt. Onze berichtgever onderstelde", dat de flesch er niet I vreemd aan zon zijndie onderstel- - ling wordt door anderen uit Benne broek geheel onjuist geoordeeld. En daar ons volstrekt geen mededeelin- I gen bekend zijin, die deze on-derstel- ling voorts nog zouden waar kunnen maken, gelooven we onvoorwaarde lijk de Bennebroeksche kennissen van de weduwe v. d. BergZoete melk en herstellen we haar wederom; in eere. SCHOTEN. Een feestelijke avond! Man schrijft ons: Gelukkig kunnen we hier bogen op voormannen, die er voor wenschen te zorgen, dut het ons op een der avon den van de vele aankomende Zonda gen niet aan iets aangenaams ont breekt. Nog versch ligt ons in 't geheugen de schoone Pausfeestviering, alsook de jaarfeestuitvoeringen van den Volks bond, en r-.u om de kroon op alles te zetten, zal het jaar 1908 ons nög een feestelijker) avond opleveren. Want, inderdaad, een avond met P- fr. Jesuaidus als spreker, dat is een zeldzaam voorrecht, leder zai het ge tuigen, die al eens het geluk had den gevin»-(|„ii redenaar elders le hoeren Gemeenteraad. Op de vergadering Dinsdagavond ten half 8 gehouden waren afwe zig de heeren H. Homan en C. Ad miraal, de eerste met kennisgeving. Na de mededeelingen vroeg de Voorzitter direct in behandeling te nemen een te laat ingekomen schrij ven van Ged. Staten, waarin deze zich verzetten tegen de salaris rege ling der onderwijzers van Bijstand! e;n waarin wordt voorgesteld het bedrag van 850 te brengen op 875, of voor de ni-et verplichte hoofdacte te brengen van 100 op 125. Met aigeme-ene stemmen werd de eerst genoemde verordening aan genomen. Betreffende de subsidie voor den W in tert-uinbouw cursus werd door B. en W. voorgesteld evenals verle den jaar ƒ25 subsidie te verleenen. Aldus aangenomen. Geldleening voor de gasfabriek. Voor een-e noodzakelijke uitbreiding der gasfabriek werd gevraagd een crediet te verleenen ten bedrage van ƒ6400 (bedrag der raming) hetgeen zonder stemming werd goedgekeurd, terwijl B. en LW. voorstellen eeine leening aan te gaan met de vereeni ging voor Gemeentecrediet te Am- sterdam in 1909, van ƒ6400 a 4 »/o. Wijziging der verordening to-t het heffen van rechten wegens verrich tingen van den ambtenaar der Burg, Stand. Werd besloten voor een lo kaal f 10, en voor eenander f 5 te ei- sohen. Conform besloten. Adres J. Os terman verzoekend eetoi ge schoollokalen in gebruik te mo gen nemen op .Maandag en Woens dagavond. Werd toegestaan, mits hiervoor een vergoeding van f 15 wordt betaald. Op voorstel van Bs en [YYHerstemming be treilende het voorstel tot regeling der jaarwedde van den len ambtenaar ter Secreta rie. Hierover staakten een vorige maal de stemmen, doch thans werd het voorstel zonder stemming aan genomen.; Onderhandsehe aanbesteding Van 't ophalen van haardasch te Noord- wijk-BimiCn. Werd aangehouden om later in geheime zitting te worden behandeld. Drinkwa,terleiding. De heer Ker vel stelde voor aan de raadsleden da vraag te stellen of deze eventueel genegen z-ouden zijn concessie te ver leenen in vereeniging met andere ge meenten. Daar niemand zich in be vestigenden zin uitte en de V oorzj mededeelde den indruk te hebben ge kregen op eene vergadering van col lega's uit andere omliggende ge meenten, dat ook deze voor een ge combineerde commissie niet zouden zijn te vinden, werd dit punt als af gehandeld beschouwd, ofschoon de gelegenheid tot concessieaanvrage voor Noordwijk alléén steeds open, blijft. Adressen van de heeren W. H. v. Konijnenburg en P. Bedijn, omtrent huren van een gedeelte strand, werd gesteld in handen van B. en W- tot onderzoek. Adressen wijziging sluitingsuur der herbergen. De heer Par le vliet wenschte handhaving van een op de vorige vergadering genomen besluit doch voegde hieraan toe den wetnsch dat 't hoofd der politie wat milder zij met 't verleenen van toestemming tot „later open". Ook de beer Kervel, zich met den vorigen spreker homogeen verkla rende, zei, dat 't geenszins de be doeling geweest is der „tegenstem mers" om op eens weg te doen de mogelijkheid om na 10 uur te mo gen open zijn, en vasthoudend aan een eenmaal genomen besluit, vroeg ook deze dat de Voorzitter in deze wat milder optrede. Deze zei toe, het verlangen van den Raad te zullen; opvolgen en bracht hierna 't adres, zooals 't ligt, in stemming. Dit werd met algemeene stemmen, be halve die der beide wethouders, van' de hand gewezen. Alsnu is aan de orde het kardi nale punt voor onze gemeente „Tramverbinding". Of echter de te genwoordige leden besloten waren! het overige gedeelte aandeeLem voor privé rekening te nemen en aldus het bedrag te volteekenenAl thans dit punt werd in geheime zit ting .behandeld, dus kon er door ons niets van worden gemeld. Het punt Reclames Hoofd. Omslag en school geld, werd eveneens in besloten ver gadering behandeld. I IJ MUIDEN. Vlot gekomen. Het bij Egmond gestrande stoomschip Glanmir is mat behulp van de sie pbooteu Cycloop, A lm. de Ruyter, Hercules, Adas en Vischploeg, vlot gekomen en s mder iiesistentie te IJmuiden biunengeloopen en naar Amsterdam opgevaren. De vischbal en hu droogdok. Verscheidene bladen deelden reeds een en ander mede omtrent de ver bouwing, die de vischhal binnenkort zal ondergaan en omtrent het droog dok, dat in de visschershaven alhier zal worden aangelegd. Met groote teleurstelling hebben de belangheb benden te IJmuiden de voorloopig© in een rijtuig wordt geworpen en eindelijk vóór een gevangenis aan komt, zonder iets te begrijpen van geen er voorvalt. Ik meen'toch altijd die dolzinnige kreten in mijne ooren te hooren klin ken „Dief! Moordenaar! Hij is gevat! De ellendeling is gevangengeno men III. i -1 Een man met een somber vooko- gen is zooeven mijn kerker binnen getreden en heeft mij gevraagd, of ili iets verlang. „Wel zeker," heb ik geantwoord, „ik verlang mijn vrijheid." „Dat hangt niet van mij af." „Is het onderzoek mijner papieren dan niet voldoende, om mijn per soonlijkheid vast te stellen „Zonder twijfel, maar het geldt uw identiteit." „Met wien „Met den moordenaar," heeft de man schokschouderend geantwoord, alsof ik hem noodzaakte iets te zeg gen, dat ik maar al te goed weet. „En ik moet dus hier blijven? „Tot de komst van den rechter van instructie." „Zal dat spoedig gebeuren?" „O neen, vandaag niet; in de laat ste maand zijn er veel strafzaken bij gekomen, en er staan er nog veel voor u op de rol." „Kunt ge mij papier, inkt en pen nen verschaffen „Gaarne." De man heeft mij dat alles ge bracht, I Na mij gevraagd te hebben, of ik 1 niets anders wenschte, is hij heen gegaan en heeft mijn deur gegren deld. Ik kan nu ten minste schrijven IV. Mijn kamer meet tien voet in de lengte bij acht in de breedte. Ee'n smal venster met ijzeren tialiën laat een twijfelachtig en onzeker licht naar binnen vallen. Het is ternau wernood voldoende, op de muren ge schreven volzinnen, datums en na men te lezen. De meeste dezer zinnen zijn betui gingen van onsehuid, andere belee- digen d-e maatschappijhet kleinste getal bevatten de uitdrukking van een opgeschrikt geweten of den angstkreet, uit de diepte des af- gronds opgezonden tot Go-d, die al leen h-ern kan hooren en opnemen. Ook merk ik noodlottige datums op, woorden in staat het bloed te doen verstijven, namen van populair geworden misdadigers. Boven myu iiCGit men duidelijk ingekrast: „Mijn hoo-ger beroep is eergisteren verworpen, morgen zal het gebeuren Met etn stuk houtskool heeft een vaardige hand in onduidelijke om- j trekken, twee kinderkopjes ge- J schetst, des te duidelijker naarmate ze minder juist zijn weergegeven^ Daaronder twee namenPaul, Amelia. Verderop ontdek ik een woord, waarvan het verkeerde gebruik tot blijkbare verontschuldiging dient voor menschen, wien het aan moed en gezond verstand ontbreekt Noodlot! Alsof de groote rechter niet onherroepelijk die doove en blinde godheid der vroegere tijden vernietigd heeft! Overal en dwars door elkaar, zig- zagsgewijze, en in alle richtingen vertoonen zich kabaiistisciie tce- kens, zinnebeelden, hiérogiyphen, ongetwijfeld begrijpelijk voor die ven van een zeilde bende en dezelf de dieventaal sprekend. Een droef geestig album, eigenhandig schrift, met bioed en slijk geteekend, in zijn bondigheid afschuwelijke feiten ver halend, zielen van booswichten ont sluierend, voor wie het de justitie aan strafien, Overeenkomstig de mis drijven, ontbreekt. Niets truostends rondom mij En in mijn brem die vaststaande, onouLstooteiijke gedachte„Men acht mij in staat de afgrijselijkste van alle misdaden te plegen, ais men mij aldus z onder meer in de gevange nis werpt." Wordt vervolgd. NIEUWE HfiARLEMSCHE COURANT BEVERWIJK. HEEMSTEDE. NOORDWIJK.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 5